Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Cacao. DE VOLKSDRANK ^De beste voor den prijs|„ 35ste Jaargang. Maandag 18 Maart 1912. i\o. 10272. Baitenlasdseh Nieuws. FEUILLETON. Het Spookkasteel N mMTFN'S bij uitnemendheid. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 1—6 regels f 0.92elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uilefst bil lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. DE OORLOG TUSSCHEN ITALIË EN TURKIJE De Turksche vloot in de Dardanellen. De oorlogsvloot, die Turkije op het «ogenblik in de Dardanellein heeft liggen, bestaat uit: 1 oud logementschip (Messudieh), 1 oud ku&tpant- serschip (Filh-i-'bülend), 2 voormalige Duitscho pantserschepen (Torgut Reis en Barbarossa Chai- redding), 2 in Engeland en Amerika gebouwde pantserkruisers, (Hamidieh en Medschidiem) 4 tor pedojagers, 1 groote en 10 kleine torpedo-booten. Daarbij komen dan nog een aantal transportsche pen, die eChter niet bewapend zijn. De versterkingen aan de Dardanellen zijn voor een gedeelte al zeer oud en uit de verte kenbaar aan de muren, minarets en vlaggestokken. De nieuwere versterkingen loopen minder in het oog, terwijl de nieuwste geheel onzichtbaar zijn. Van daaruit wordt met rooikeloos kruit geschoten, zoo dat deze zonder twijfel' voor de Italiaansche vloot het meeste gevaar zullen opleveren. Deltalia a nschevredesvoor waarden. De „Deutsche Tageszieitung" geeft het' volgen de bericht uit Rome, dat men echter onder alle voorbehoud dient te aanvaarden, omdat de „Agen- ce Stefani" alle berichten, die over dit onder werp de ronde doen, tegenspreekt. Het bericht behandelt uitvoerig de voorwaarden, waaronder Italië vrede wenscht te sluiten. Deze voorwaar den zijn: lo. Italië erkent de religieuste souvereiniteit van net xaiuaat xu inpons. Deze souvtremneu mag echter nimmer de rechterlijke, ae admini stratieve of politieke verhoudingen in het rijk raken. 2o. Italië staat den Mohammedanen godsdienst vrijheid toe. 3o. Italië bestraft geen der inwoners van Ly- bië, die, naar aanleiding van het annexatiedecreet, de wapenen tegen Italië hebben opgevat. 4o. Italië garandeert de „DeiUe publique otto- mane" voor het bedrag, dat de tollen in Tripolis tot dusverre hebben opgeleverd. 5o. Italië betaalt in geld de eigendommen, die de Turksche staat in Tripolis bezit. 6o. Turkije herstelt weer in zijn rijk de toe standen, zooals die voor den ooirlog haerschten, wat betreft de Italiaansche postkantoren, scholen enz. 7. Italië vekklaart zich bereid met ».e ande re mogendheden een overeenkomst Ie treffen om de integriteit van Europeesch Turkije '.te waar borgen. DUITSCHLAND. Men verwacht, dat heden ook in Saksen door het oude mijnwerkersverbond de staking gepro clameerd zal worden. Uit Chemnitz wordt aan de ïFrankfurter Zeitung" gemeld, dat Zaterdag de mijneigenaars in het Lugau-Oelsnitzer district een algemeene vergadering hielden en de eischen der De roovers ran het kasteel d'Herneuse. Naar het Fransch VAN Noêl Gaulois. 60) Zeg me, waar mijn vader is of ik verplet ter je schedel tegen den muur. Genade, genade, ik zweer, dat ik het niet weet Hij is zeker, boven bij Valrocca. Aohno, dat zweer ik Waar is hij dan? Hij was hier. De Engelsch man wees naar de deur van de gevangenis van den graaf. Marcel duwde sir John weg, die met zijn hoofd tegen den grond sloeg en ging het hol binnen. Hij kwam eruit met een licht stuk goed in de hand. Er lag een toorts van voeten, hij raapte die op en keek wat hij in de hand hield: Het kleed van Isabella! riep hij. Een tiental bandieten drongen op Ferré en de Serre aan. Marcel verloste hen Met tien tre den tegelijk kwam Le Truand de trap afstormen. Weg I vooruit 1 Mijn vader! Hij ia niet boven en niet hier,... maar laten mijnwerkersorganisaties en bloc verwierpen. De onderhandelingen tusschen arbeidgevers en -ne mers zijn hiermede definitief afgebroken. Hoewel de besluiten, Zaterdag door de besturen der werk liedenorganisaties .genomen, geheim gehouden werden, wordt verzekerd, dat ten minste de so cialistische organisaties tot staking zullen overgaan. Over geheel Saksen hadden gisteren een groot aantal werklieden-vergaderingen plaats om den toestand die het gevolg is van de weigering der directies, te bespreken. De Saksische mijndirecties publiceerden een verklaring, waarin zij uiteenzetten waarom zij liever een staking willen, dan op de door de ar beidersorganisaties gestelde eischen ingaan. Voor eerst zijn de kolenprijzen lager dan het vorig jaar en zijn niettemin de loonen voortdurend ge stegen, zoodat zij gemiddeld het niveau van 1907 wederom bereikt hebben. De gemiddelde verhoq- ging van 30 pfennig die thans gevraagd wordt zou de productiekosten der Saksische mijnen met meer dan fi2.000.000 mark vermeerderen. Op den eisch van minimum-loon kunnen de directies in geen geval ingaan noch op de gevraagde beper king van den werktijd. Het aanvaarden der vor deringen der organisaties zou een verdere exploi tatie der Saksische mijnen onmogelijk maken. Weliswaar zullen de directies de werklieden doen deelen in de voordeelen der gunstiger conjuctuur, die thans ingetreden is, maar dan moeten de loonsverhoogingen gelyken tred houden met den verbeterden toestand van de markt. TrxraiTT am Het is onnodig te zoggen, dat de tijding van hel afbreken der onderhandelingen in geheel Engeland een zeer pijnlijken indruk heeft ge maakt. Na de eerste hoopvolle berichten, die, Lij het begin der gecombineerde conferentie, de ronde deden, werd met des te meer teleurstel ling het bericht ontvangen, dat dei regeering alleen door een wettelijke vaststelling van het minimum-loon zich in staat acht, een einde te maken aan de noodlottige staking. Intussohen is het nog niet zeker, dat de wet wordt aangenomen. De afgevaardigden der „Labour Party" wenschen een dergelijke wet niet; als de oppositie tegen stemt en eenige ministerieelein zich van stemming onthouden, komt de regeering in de minderheid. Met deze mogelijkheid dient rekening gehouden ie t\ or den. De wanhopige maatregel, waarmede het En- gelsche gouvernement zich verplicht ziet in te grijpen, schijnt nog niet voldoende te zijn om tot een onmiddellijke oplossing van de crisis te leiden. Men dacht tot dusverre, dat de be dreiging;, een wetsontwerp tot vaststelling van een minimum-loon te formuleieren, alléén al voldoende zou geweest zijn, zoowel mijneigenaars als arbeiders toeschietelijker te maken. Het publiek is over het algemeen gekant tegen het wetsontwerp; daar te voorzien is, dat na de mijn weikers, del transportarbeiders, de we maken, dat we wegkomen anders worden wij gegrepen. Achter Le Truand kwamen nieuwe vijanden. Kom heer I u gevangen laten nemen zou aan uw vader de laatste kans op bevrijding ontnemen. Cavalcanta kwam voor den bandiet te staan Ben je daar, jij I Nu zuilen we afrekenen. Le Truand stak zijn dolk in de borst van den Navarrees, die neerzeeg. Marcel en Ferré hadden zich van hun aan vallers ontdaan, maar zij vormden een vasten groep om zich op de twee reuzen te werpen. Dezen wilden Le Truand volgen. Te laat. De aandacht der mannen van Mau- grabin was getrokken door de bijlslagen op de ijzeren deur. Zij kwamen juist op tijd om Vandenbroun en de twee andere kooplieden, die van de ge legenheid gebruik maakte, te zien ontvluchten. Zij stormden den gang in en vormden een on- doorbreekbare afsluiting. We zullen er toch door komen 1 brulde Ferré. Hij ging voorop en zwaaide met zijn bijl. Marcel, de Serre en Le Truand hadden nu vrij baan en kwamen in de open lucht buiten be reik der roovers, die er niet aan dachten zulke tegenstanders te achtervolgen. In het bosch van Cuise riep Marcel Ferré. Hebt ge mijn bevelen uitgevoerd vroeg hy. spoorwegarbeiders, enz., weldra op eenzelfde privilegie zullen aandringen. Het zou dan een permanente interventie van de regeering wor den in den strijd tusschen kapitaal en arbeid. Nog steeds vermeerdert iederen dag hel aan tal onvrijwillige werkToozem. De dagbladen schatten het aantal werkloozo mijnwerkers en arbeiders te zamen op 1,800,000 man. Van alle kanten komen berichten, dat leen groot aantal mijnwerkers verlangt naar een hervatting van den arbeid. Vooral in Noord- Waleis, Nottinghamshire, Derbyshire en een ge deelte van Yoikshire is men de staking moe. De „Daily Mail" deelt mede, dat (te Glasgow reeds tachtig arbeiders, die niet bij den Bond zijn aangesloten, aan het werk gingen en 1200 anderen verklaarden, Maandag dat voorbeeld te zullen volgen. Op 'een valseh gerucht, dat men tot een schikking was giekamen, haastte een groot aantal werklieden zich in hun werk pakken te steken en waren reeds onderweg naar de mijnen, toen een tegenbericht kwam. Te Wrexham in Noord-Wales, waar de stakings kas uitgeput was en dus geen uitbetaling plaats had, verscheurden dei arbeiders hun lid maatschapskaarten van den Bond, zoodat het niet te verwonderen zou zijn, wanneer men ook daar spoedig aan het werk zal gaan. Op verzoek van Asquith, hebben de mijneige naars vertegenwoordigers benoemd, om met de regeering te confereeren over het wetsontwerp tot invoering van een minimum-loon. v Het^kahjnet^kwam gister onder voorzitterschap samenstelling van het minimum-loon-,ontwerp be sprak. ITALIë. De in "Barese verschijnende „Cronaca Preal- pina", weet mede te deelen, dal reeds in den herfst van het vorige jaar door dein Italiaan- schen gezant te Bern op een anarchistisch complot, dat tegen den koning, dein minister president en dein minister van Buitenlandsche Zaken was gericht, opmerkzaam was gemaakt. In Januari heeft de Italiaansche consul te Go- nève opnieuw gewezen op het gevaar, dat uit Zwitserland dreigde en het vermoeden ui (ge sproken, dat de Italiaansche anarchisten in Zwitserland met het comité der Jong-Turken in Constantinopel gemeente zaak maakten. Hierop heeft de Italiaansche Regeering hel toezicht aan de grenzen verscherpt en voor namelijk gelet op bet doen en laten der Itali aansche anarchisten. Toch was het spoor van verschillende verdachte individuen verloren ge gaan. In de laatste dagen was een bericht van het Italiaansche gezantschap te Berlijn ontvangen, waarin sprake was van een Duitsch ingenieur, die in een der kroegen van Berlijn een gesprek had afgeluisterd, dat betrekking had op een voorgenomen aanslag op het leven van koning Victor. De dader Dulba kan niet tot levenslange ge- Ja, heer. Waar zijn ij we gezellen dan De reus ontstelde. Zij zijn weer vertrokken, heer! OngelukkigeWaarom heb je hen laten vertrekken Ge zoudt ontdekt zijn, heer. En voor alles wilde ik u bevrijden. Loop en haal hen hier. Breng hen hier voor de nacht om is morgenochtend mag Val rocca geen meester meer zijn van het kasteel Ga. De reus was reeds verdwenen midden door het bosch. IV. Over het verraad, dat de zaken Valrocca weer eenigszinds goed maak, nadat zijn gevangenen ontvlucht z\jn en over de ontvangst, die de vrienden van Mar cel d'Herneuse aan Le Truand be reidden Een onbepaald licht verspreidt zich over de aarde: de dag nadert. Marcel en de ridder de Serre liggen op een legerstede van gedroogde bladeren een haastige stap onttrekt hen aan hun korten slaap. Het is Le Truand, die zich eenige oogenblik- ken verwijderd heeft en met een mageren buit zwart brood'en een kom melk, bij een anderen hoer in den omtrek geroofd, binnen komt. vangenisstraf, zooals het wetboek van strafrecht voor een dergelijke misdaad voorschrijft, veroor deeld worden, daar hij nog geen 21 jaar ouu is. Zeer waarschijnlijk .volgt nu een veroordeeling tot 30 jaar gevangenisstraf. De RomeinsChe anarchis ten verklaren niets met Dulba uitstaande te heb ben en zoggen dat hij nooit anarchist is geweest. Ook zou een aanslag) onder dei huidige omstandig heden de anarchistische partij) slechts schade 'kun nen doen1. i AMERIKA- Aan de „Times" wordt uit Washington gemeld, dat. de vergadering van dia republikeinscbe partij van Oklahoma haar tien vertegenwoordigers voor de nationale partijvergadexing opgedragen heeft is bestemd om te worden: GOED en GOEDKOOP. VOEDEND en GEMAKKELIJK VERTEERBAAR. 1 Kg. f 1.50 y2 - o.8o y4Kg. f 0.421 VlO - 0.18 (46) De roover heeft zijn roovermanieren niet af gelegd, al is hij niet meer in dienst bij Valrocca. De zoon van den graaf en de ridder zijn dank baar voor dit ontbijt en het is gauwer verdwe nen, dan het gekomen is. Marcel is kwaad, dat Ferré met zijn mannen der nog niet is. Wat hindert het of hij talmt, zeide Le Truand. We hebben nu geen haast meer. Marcel keerde zich woedend naar hem. De graaf en Isabella loopen geen ge vaar Maar dezen morgen, hoort ge dezen mor gen zullen zij ter dood gebracht worden. Neen. Ik ken Valrocca, dat zal hij met doen! Wat zou hem tegenhouden om zijn naat bot te vieren? - Zijn belang. Als hij weet, dat gil leeit en vrij zijt, zal hij hen zorvuldig bewaken als gijzelaars om zich tegen elke wisseling van de fortuin te wapenen Door hen zal hij u vast-, houden. Zool Maar door hen zal hij ook voortdu- rend bedreigd worden. Hij begrijpt wel, dat ik de mijnen niet in zijn handen wil laten. Hij zal overdenken en onderhandelen.' Met dat canaille onderhandelen! nooit I Het leven van uw vader eu van uwe zus ter staan op het spel, heer! Wordt oerwifó-j OF c'£

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1