Verspreide berichten. .Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. verslaggever van de ï>Figaro" verklaard, dat waar het -Spaansche tegenvoorstel in den ministerraad goedgekeurd is en het hem wel eenige moeite gekost heeft die goedkenring te verkrijgen, hij geen nieuwe stappen kon doen, vóór de terug komst van Canalejas, te Madrid en zonder mede weten zijner collega's. Het zal ons, zoo ging Pitro voort, ontmogelijk zijn om terug te komen op het principe, dat in de Noordelijke zóne wel rectificaties maar geen compensaties kunnen plaats hebben. En wij moeten niet alleen rekening houden met onze meerdereid ia het parlement, maar ook met de eischen der partijen die de minderheid vormen. Van deze laatsten willen sommigeu geheel niets van schadeloosstelling weten. Ook de publieke opinie verzet zich tegen het doen van te groote concessies. In alle kerken van de verschillende Engel- sche mijndistricten is Zondag 11. gebeden voor de oplossing, der crisis in de steenkolenindustrie. De dikanten deden een beroep op den geest van ver draagzaamheid der beide partijen. De Berlijnsche bladen melden, dat te Kiel een ingenieur wegens spionnage is gearresteerd Bedoelde ingenieur behoorde tot het personeel der keizerlijke werven. Koning Gustaaf van Zweden zal een weinig voor Paschen zijn rijk verlaten voor een uitstapje in het Zuiden van Frankrijk. Hij denkt er drie weken te verblijven. Een telegram uit Kaap Haïti verklaart, dat Horacio Yasquez, chef van de nieuwe revolutie, in Domingo, in Haïti, is aangekomen en onmid dellijk daarna naar de grenzen van Domingo is vertrokken. Zaterdag heeft men op last der regeering van de Vereenigde Staten de Amerikaansche pant serkruiser „Maine"', dia onmiddellijk voer het uitbreken van den Spaansch-Amerikaanscihen oorlog in de haven van Havana in de lucht vloog,, wederom laten zinken. Zooals wij des tijds gemeld hebben, was het wrak der „Mai ne", dat het binnenvallen van de haven van Havana zeer bemoeilijkte, door Amerikaansche ingenieurs wederom vlot gebracht en kon men constateeren, dat heit vergaan van het schip niet aan een aanslag van Spaansche zijde te wijlen was. Zaterdag werd het wrak der „Maine", dat geheel met bloemen getooid was, door sleep- booten drie mijlen ver in zee gebracht, Terwijl Amerikaansche en Cubaanschei oorlogsschepen salvo's losten, liet men het zeewater in het schip binnendringen, waardoor het binnen wei nige minuten zonk. In alle kerken van Havana werden lijk diensten gehouden en alle in de haven liggende schepen vlagden halfstoks. President Tart en de leden van het ministerie woonden te Wash ington den onder den blooten hemel gehouden dienst ter nagedachtenis der slachtoffers bij. Vrijstelling tegen borgtocht in Indië. Naar ons van goed ingelichte zijde wordt me degedeeld is in Indië in bewerking een ontwerp voor een wettelijke bepaling, krachtens welke het mogelijk zou zijn preventief gevangenen vrij te laten tegen een te storten borgtocht. (Vad.) Leerplicht voor doofstommen. Door 470 Nederlandsche doofstommen van ver" schillende gezindten is een ad<es gericht aan H- M. de Koningin, verzoekende bij de a.s. herzie ning der Leerplichtwet, ook voor doofstommen leerplicht in te voeren. Dr. Kuyper. Het comité, dat »De Standaard" zal huldigen bij haar 40 jarige bestaan heeft een samenkomst op 8 April (.tweeden Paasdag) te Utrecht voorbe* reid, waarin het mogelijk zal zijn dr. A. Kuyper te begroeten. In deze samenkomst zal het woord worden gevoerd door den voorzitter van het comité, prof. dr. H. Visscher, hoogleeraar aan de Utrechtsche universiteit, en door vertegenwoordigers van or ganisaties. Dr. Kuyper hoopt de sprekers te be antwoorden. Spoorwegpersoneel. Op de aanstaande eerste gecombineerde be stuursvergadering van de Federatie van categori sche Vereenigingen van ambtenaren bij de Maat schappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen 24 dezer te Utrecht te houden zal in behandeling komen een belangiijk voorstel om de verschillende categorische vereenigingen te doen samensmelten lot één algemeene ambtenaarsvereeniging der S. S. met voldoende verzorging van de categorische belangen. Ned. Vereeniging van Spoor-en Tramweg personeel. De algemeene vergadering van de Nederl. Ver eeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel zal 30 Juni en 1 Juli te Breda worden gehouden. Op 30 Juni zal een openbare vergadering worden gehou den met een feestelijk karakter, in welke de heer H. Sneevliet, redacteur van het Orgaan der Ver eeniging, de feestrede zal houden. Bescherming van postduiven. Het dagMijksch bestuur van den Zuiderbond van postduivenliefnebbers in Noord-Brabant, Zeeland en Limburg, gevestigd te Roosendaal (N.-B.), zegt in een adres aan de Tweede Kamer dat het houden en africhten van postduiven naar zijn meening van groot belang is voor de bevordering van 's Lands weerbaarheid, aangezien duizenden naar alle oorden afgerichte postduiven belangloos ter beschikking van den minister van oorlog worden gesteld bij mobilisatie van het leger dat het africhten van de postduiven gepaard gaat met opoffering van dikwijls zeer moeilijk verdiende gelden waarom adr. verzoekt het daarheen te willen leiden dat de roofvogels, de grootste vijanden van de postduif, worden opgenomen op de lijst van de niet beschermde vogels en in het algemeen de postduif, zoo mogelijk door een afzonderlijk wetje beschermd worde. Kamers van Arbeid. Gister vergaderde te Utrecht, onder leiding van den heer Jos. de Sterke, uit Rotterdam, de Ver eeniging van Voorzitters en Secretarissen van Kamers van Arbeid. De voorzitter sprak het wel kom uit tot de heeren Van IJselstein, Nicolai en Mr. Scholtens, die als vertegenwoordigers van den Minister van Landbouw aanwezig waren, en sprak de hoop uit dat de leden nu betere studie zouden hebben gemaakt van het reorganisatie-rapport en nu niet alleen een afkeurend oordeel zou worden gehoord. Eerst werd nu besloten de volgende vergadering, zoo die in den zomer valt, in Den Haag, zoo die in den winter valt, in Utrecht te houden. Daarna werd voortgezet de behandeling van het reorganisatie-rapport, waarvan de bedoelingen zijn om wetswijziging te verkrijgen in zake de be voegdheid van de Kamers van Arbeid, waardoor de Kamers meer bevoegdheid en breederen werk kring krijgen. Twee moties waren ingediend, namelijk een door den heer J. van Hettinga Tromp, secretaris van de Kamer van Arbeid van metaal- eh hout bewerking te Amsterdam, en een door Mr. J. van Zanten en J. van Waardhuizen, te Rotterdam, beide moties werden toegelicht, waarna de ge- heele morgen werd besteed aan de discussie met het resultaat dat de motie-Hettinga Tromp met algemeene stemmen op één na werd verworpen, waardoor aangenomen werd dat de andere motie door de vergadering was aanvaard. De aangeno men motie doet de Vereeniging als haar oordeel uitspreken dat reorganisatie van Kamers van Ar beid op zoodanige wijze dient te geschieden dat aan de nieuw te vormen colleges naast de in ar tikel 39 van het wetsontwerp der commissie ge noemde taak ook de bedoelde werkzaamheid ten aanzien der arbeidswetgeving kan worden opge dragen, zij het dan onder nadere goedkeuring der hoogere autoriteit. Na de pauze hield mr. A. Levy uit Amsterdam, eene inleiding over het al of met bindend ver klaren van het arbeidscontract, be commissie stelde te dien aanzien, meende spr. eenige revo lutionaire maatregelen voor, waardoor het gilde- wezen verkapt, werd ingevoerd. De drie motieven, welke de commissie bij het samenstellen van haar rapport hebben geleid, werden door spreker ge wogen en te licht bevonden. Hierop had over deze inleiding eenige discussie plaats, waarna de inlei der de sprekers weder beantwoordde. Bij de rondvraag verklaarde de heer Luremans (Arnhem) zich er over verwonderd, dat het be stuur den heer Levy had verzocht hier het ontwerp der commissie te komen bespreken, van welke gelegenheid deze had gebruik gemaakt om het af te breken. Het bestuur antwoordde hierop, dat het den heer Levy slechts verzocht had de vergadering bij te wonen. Toen deze daarop het woord vroeg, had men hem het moeilijk kunnen weigeren. De voorzitter bracht daarna een woord van dank voor hünne aanwezigheid aan de regeerings- vertegenwoordigers en sloot de vergadering. Een groot aantal vraagpunten bleef onbehandeld. Proces eigen graf te Amsterdam. In het zeer belangrijk vonnis, dat de Ana- sterdamsche rechtbank gister wees, komt een passus voor welke voor de Ned. Herv. kerk van het grootste belang is. Daarin moet de rechtbank hebben verklaard, dat de vraag nog dient overwogen, of de Ned. Herv. kerk wel recht van eigendom kan laten gelden op de kerkgebouwen, haar in de 16e eeuw ten g e b r u i k e afgestaan Het binnenschipper(j bedrijf. Blijkens het gister verschenen rapport der Staatscommissie omtrent den toestand van het binnenschipperijbedrijf beveelt zij na tot eenige conclusiën van algemeenen aard te zijn gekomen in hoofdzaak de volgende verbeteringen en maat regelen in het belang van het binnenschipperij bedrijf aan SchipperspatentenRijkssteun aan onderwijs van schipperskinderen met leerplichtoverheids toezicht op de binnenvaartinstelling van de monsterrol ter verbetering van de verhouding tusschen schipper en knecht en de hooge knechts- loonen schippersleenbanken normaal-afmetingen voor de schutsluizez op de waterwegenRijks- onderhoud van de hoofd waterwegen in Friesland; verbetering van den Gelderschen IJselvan de Mark en Dintel in Noord-Brabantvan den zijtak in het Amsterdamsche veld in Drente; verbete ring der kanalen van de Overijselsche Kanalisa- tiemaatsehappij onderzoek naar aanleg en ver betering van vluchthavens of ligplaatsen langs de groote rivieren en de Zuiderzee, vooral langs de Zuid-Hollandsche en Zeeuwsche stroomen meer voeling met de organen van de schipperij een vormigheid in de wijze van betonning, brug- en sluisverlichting en seingevingbeperking van het ongerieflijke oponthoud bij gesloten spoorwegbrug gen betere regeling der voorschutting met name aan de sluis aan den Overtoom te Amsterdam en de sluis te Lemmer met scherper toezicht op de plichtsvervulling in zak^ voorschutting door het sluispersoneel. Voorts algemeene rijkspolitieregeling voor de binnenscheepvaart; versterking en verbetering van het politietoezicht op de stoom- en sleepvaart een regelmatig systeem van heffing van scheep vaartrechten afschaffing van de scheepvaartrech ten op de andere belangrijke scheepvaartwegen volledige wettelijke regeling voor de binnenscheep vaart en ten opzichte van den rechtstoestand der binnenschipperij en de vervoerovereenkomst o.a. internationale regeling der vervoerovereenkomst officieele toelating van scheepsbevrachters wet telijke regeling van het sleepcontractbijzondere organisatie voor de berechting van scheepvaart zakenverplichte inschrijving van vaartuigen bo ven 10.000 K.G. draagvermogen met meting van overheidswege. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 18 Maart 1912, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 772.8 te Horta. Laagste barometerstand 733.5 te Malinhead. Verwachting tot den volgenden dagmeest krachtige zuidwestelijke tot zuidelijken wind zwaarbewolkt, waarschijnlijk regenbuien, zelfde temperatuur. Volksbadhuis. In de week van 10 16 Maart 1912 werden genomen 452 baden. lste kl. 2de kl. kuipbaden 30 kuipbaden 76 regen 27 regen 292 school kinder a 5 ct. 27 Oranj e- V ereeniging. De algemeene leden-vergadering van de Oranje- Vereeniging werd gister-avond gehouden in het Verkooplokaal, waar zich, het bestuur inbegrepen, een 28-tal leden deden vinden. De voorzitter, de heer F. J. S m i t, de verga dering openend, herinnerde er aan, dat hij ver leden jaar zijn functie had nedergelegd maar men had hem zeide hij ironisch er op gewezen, dat hij zich als fatsoenlijk man ook fatsoenlijk te gedragen had en dus moest wachten tot dat zijn opvolger benoemd was. Zoo werd dus deze ver gadering weer door hem geleid. Opmerkend, dat de verschillende verslagen in deze vergadering uit te brengen, deden zien, dat de Oranje-Vereeniging zich zoodanig ingeburgerd heeft, dat zij als 't ware een deel van.'ons stads leven is geworden, verzocht voorz. daarna den secretaris met het vervullen van zijn taak een aanvang te maken. Door den secretaris, den heer C. J. Blom- me n d a 1, werden daarna eerst de notulen der vorige jaarvergadering voorgelezen, die onder dank aan den secretaris door den voorzitter als goed gekeurd werden verklaard. Daarna werd door den secretaris het jaarverslag voorgelezen, reeds in ons blad gepubliceerd. De voorzitter constateerde dat het verslag pre cies overeenkomstig was met hetgeen hy bij de opening der vergadering had gezegd, dat de Oranje- Vereeniging zich hier zoodanig heeft ingeburgerd, dat zij als 't ware een deel van ons stadsleven is geworden. Het bestuurslid, de heer D.C. K o k, merkte daar na op, dat hij 't minder juist vond, het jaarver slag van te voren in de couranten wordt gepu bliceerd gewoonlijk gebeurt dat na alloop der jaarvergadering. Hij vond dat een toestand die hij niet kon rechtvaardigen, te minder, omdat hij daarin een reden ziet van het minder bezoeken der vergadering. Hij meende dat by later pu- bliceeren meer leden ter algemeene vergadering zouden komen. Nadat de voorzitter zijne instemming met het door den heer Kok gesprokene had betuigd en de heer H ij m a n s als zijne meening had te kennen gegeven, dat die opmerking buiten het verslag omging en in een bestuursvergadering thuis be hoorde, volgde over dit punt nog eenig debat. De secretaris, de heer Blommendal, deelde mede, dat in 't algemeen de jaarverslagen van financieele combinaties, naamlooze vennootschappen enz. vóór de vergadering aan de couranten wor den toegezonden. Maar de heer Kok vond dat de Oranje-Vereeniging niet te vergelijken was met die financieele instellingen, welke de aandeelhou ders door voorafgaande publiciteit in kennis stel len met eenige cijfers, opdat zij in de jaarverga dering daaromtrent hunne meening zouden kunnen zeggen. Na verder debat over deze aangelegenheid tus schen de beide laatstgenoemde heeren constateerde de voorzitter, dat er iets voor en tegen het voor uit publiceeren van het jaarverslag te zeggen was hij stelde voor deze zaak nu niet uit te maken, de discussie daarover te sluiten en de kwestie van het al of niet vooruit publiceeren van het jaar verslag in de bestuursvergadering op te lossen. Daarmee toonde de vergadering in te stemmen. De penningmeester, de heer J. Montfoort, bracht daarna het financieel verslag uit. Daaruit bleek dat voor 1911, inbegrepen het saldo van f50 van het vorig jaar, beschikbaar was een be drag van f1303 en in dat jaar werd uitgegeven f1273, zoodat het saldo op 31 Dec. 1911 was f30.- - Het Tuinfeest op 2 Aug. eischte eene uit gave van f215 en het feest op Koninginnedag vorderde per saldo eene uitgave van f901.50. Nadat de voorzitter de heeren Zwam born en Slavenburg had aangewezen om de jaarrekening ten gelegener tijd na te zien, werd overgegaan tot de bestuurskeuze. Voor de aftredende leden van het dagelijksch bestuur werden herkozen de heeren A. M. E. Papenhuyzen en G. S. Montfoort, beiden met 27 stemmen, en voor de aftredende bestuursleden herkozen de volgende heeren met het na te noe men aantal stemmen mr G. van Baren 24, D. J. van Boekhoven 27, W. J. A. Kruyer 24, J. H. Scheuerman 27, C. Goslinga 27, Th. Mouwens 27, L. Bosselaar 26, Joh. Nauman 26, A. Weerpas 28 en J. H. J. M. Meijer 27. In de bestaande vacaturen werden als nieuwe 'eden gekozen de heeren A. Vredebregt met 25, J. W. J. van Alphen 27, K. Brugger 27 en P. Slavenburg Sr. 24 stemmen, terwijl er nog 18 op den heer Hrs. Rebers werden uitgebracht. De voorzitter verklaarde, dat aan de afwezigen kennis van hunne verkiezing zouden worden ge geven, terwijl de tegenwoordige leden wel hunne verkiezing zouden willen aanvaarden. Waar bij de rondvraag niemand nog iets in 't midden had te brengen, sloot de voorzitter Raarna de vergadering. Gisteren had een vechtpartij plaats aan de Nieuwe Haven, en wel om een kind van een der vechtenden, dat door den vader, die niet met de. moeder samenwoonde, van de straat was medegenomen, waar tegen zijn schoonvader en zwager zich verzett'en. Gister-middag zijn twee wielrij ders in het Broersveld tegen eikaar ingereden waarbij de fiets van een der wielrijders bescha digd werd. Gister-avond is uit Delft alhier aangebracht een minderjarige jongen die aldaar zwervende was aangetroffen en hier thuis behoor de. De jongen is aan zijn ouders afgegeven. DIT DELFT. Aan de glasfabriek te Delft, is Zaterdag' een oven gedoofd door gob rak aan Engelsche kolen; ruim 100 man zijn hierdoor werkeloos geiworden. UIT ROTTERDAM. De raadsleden, de heeren P. G. Buskens, mr. S. J. L. van Aalten, B. J. Gerretson, mr. J. G. L. Nolst Trenité, dr. A. H. M. J. van Rooij, mr. A. J. van Schelven en Jac. Visser Jac.Zn., hebben de volgende motie bij den gemeentera id ingediend De raad, gezien het voorstel van B. en W. om hen uit te noodigen bij het Hooger Bestuur de noodige stappen te doen ter verkrijging van eene wet tot onteigening van de perceelen tusschen Witte Leeuwensteeg en Pauwensteeg, op den hoek van de Karrensteeg Z.z. en den Schiedamschen dijk en aan het einde van de Baan, een en ander als op de by het voorstel gevoegde schetsteeke- ning nader is aangeduid, van oordeel, dat verbetering van de verkeers wegen in de binnenstad en van hetgeen daarmede samenhangt, krachtig dient ter hand genomen te worden, dat daarvan het onteigenen van een groot aan tal perceelen een noodzakelijk gevolg zal zijn, dat echter niet tot onteigening van eenig per ceel behoort te worden besloten, alvorens de nood zakelijkheid daarvau uit een tevoren vastgesteld plan van verbetering blijkt, nood gt B. en W. uit zoo spoedig mogelijk een uitgewerkt plan tot verbetering van de verkeers wegen tusschen Blaak en Van Hogendorpsplein bij den raad in te dienen en houdt de beslissing op het voorstel bovengenoemd voorloopig aan. In hun toelichting schryven de onderteekenaars van deze motie, dat hoezeer zy doordrongen zijn van de noodzakelijkheid de verbetering van de binnenstad, vooral wat de verkeerswegen betreft, krachtig ter hand te nemen, zij er toch huiverig voor zijn de daarvoor noodige onteigeningen te doen plaats hebben zonder eenig vast omlijnd plan voor die verbeteringen. Naar huDne meening moet de noodzakelijkheid van onteigening van een of ander perceel uit een, zoowel uit praktisch als esthetisch oogpunt, wel bestudeerd plan blijken en meenen zij ook dat degene, wiens perceel in een outeigening valt, verlangen mag, dat die noodzakelijkheid, voort vloeiende uit zulk een plan, vaststaat. Allerminst zijn zij echter van meening, dat een zekere zuinigheid of schrielheid een, uit practisch oogpunt goede verbetering van het verkeer of een esthetische en practische bebouwing aan een te scheppen verkeersweg in den weg zou moeten staan, maar onteigenen zonder vast plan, met de~ mogelijkheid bij het uitwerken der plannen, tot de overtuiging te komen, dat men een gedeelte van hetgeen onteigend is, niet noodig heeft doch daarentegen wel perceelen, welke oorspronkelijk niet in de onteigening waren opgenomen, komt den onderteekenaars voor niet de juiste in dezen te bewandelen weg te zijn. Men meldt uit Rotterdam Door R. en W. van Rotterdam is breedvoerig

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2