Kerknieuws. Rechtzaken. Laatste Berichten. ÏJELEliRAMAlüV. Burgerlijke Stand. Scheepvaart. Handels bencüteii. I 18 Mrt. 19 Mrt. 1 H6y4 1161/4 CHICAGO, het openen van een postpakket. De gearresteerde, zekere H., is naar het politie-bureau overgebracht. Nader vernemen we hieromtrent nog het vol gende Reeds geruimen tijd bestond bij de posterijen het vermoeden, dat H. zich schuldig zou maken aan diefstal. Uitgebreide maatregelen werden dan ook genomen, met het gevolg dat H. gisterenmor gen bij het openen van een postpakket bestemd voor de richting Enkhuizen, op heeterdaad betrapt werd. Hij had zich een bedrag aan zilvergeld uit het postpakket toegeëigend. H. is sedert twee jaar in betrekking bij de posterijen en is ongehuwd. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd. W e g e n-k w e s t i e. De vraag, of de Bosch laan Doorn kan worden afgesloten of niet, zal door de rechtbank moeten uitgemaakt worden. De heer Dens van Schaick liet de onlangs ver nielde afsluiting nl. vernieuwen door een nieuwe, extra zware. Zaterdagmiddag 5 uur was alles gereed. Alleen een voetpaadje was overgebleven. Op 't oogenblik, dat de timmerman den tolboom sloot, reden vier wagens van dorpsbewoners 't dorp uit over den particulieren weg van den heer Van Houweningen. Deze sloot daarop ook zijn weg naar Doorn, waar de eigenaars den burge meester mededeelden, dat ze niet meer in hun dorp konden komen. Vergezeld van gemeente- en rijkspolitie en tal van nieuwsgierigen, werd daarop teruggereden. Bij den tolboom waren inmiddels de huiseigenaren en andere belanghebbenden verzameld. Onder de tonen eener harmonica werden nu de zware palen afgezaagd en opgeruimd. Ieder deed wat. Dooi de politiemannen werden de namen van alle zagers 18 stuks opgeteekend en van het geheele geval proces-verbaal opgemaakt. Een stuk der afsluiting werd bij den tuinbaas van »Boschwijk" gedeponeerd, om, zoo noodig, als bewijsstuk te kunnen dienen. Het derde bedrijf speelt nu ver moedelijk in de gerechtszaal te Utrecht. (t>Tijd.") Dienstweigering. Bij het 4e bataljon 9de regiment-infanterie te Utrecht doet zich thans, naar de »U. Ct." meldt, een geval van dienst weigering voor. De milicien M., een anti-milita rist, weigert uit beginsel, de hem door eenige meerderen gegeven bevelen uit te voeren. M. zal binnenkort voor den krijgsraad terecht moeten staan. spoeld, waaronder dat van kapitein Knox en den Engelschen geestelijke Leischman, wiens vrouw en dochtertje ook verdronken en te Hastings zijn aangespoeld. Van dit gezin is slechts één jong meisje gered, dat bij de verwarring, die de aan varing op de »Oceana" heerschte van haar ouders en zusje werd gescheiden en 'n plaatsje vond in de tweede boot. Daar de boot in tamelijk ondiep water is ge zonken, twijfelt men er niet aan of al het baar geld zal door duikers opgehaald kunnen worden. Het schip zelf is echter onmogelijk te lichten. De P. en O. Company vervoert bijna al de gelds waarden tussen Londen en Indië. Ook aan boord van de »Dehli" een der vroeger verongelukte booten dezer maatschappij - - bevond zich veel geld, dat ook gered is kunnen worden. Kapitein Hide, van de koninklijke marine-re serve, die zich onder de passagiers van de »Ocea- na" bevond, verklaart, dat, indien de aanvaring een weinig midschips had plaats gehad, het schip onmiddellijk zou gezonken zijn en niets hen had kunnen redden. Tegenspraak. Het bericht, dat de rijks vehi- wacht op verzoek van den kantonrechter te Hoo- geveein proces-verbaal zou hebben opgemaakt te gen den ambtenaar van bet O. M. bij het kanton gerecht te Hoogeveem wegens het dragen van een ijzeren wandelstok (overtreding; van de wapen wet) is onjuist ©n berust op een schertsend woord van den kantonrechter bij dei behandéling van een zaakje wegens het dragen van een ploerten- dooder. Moordaanslag. Te Drouwenermond (Dr.) heeft Zondagavond een moordaanslag plaats ge. had. G. M. sloeg zijn 73 jarigen vader met een turf op 't hoofd zoodat deze bewusteloos achter over viel, en bracht hem daarna met een mes ernstige verwondingen aan den slaap toe. De dader, die vroeger soms niet wel bij het hoofd was, werd gearresteerd. Een kas loop er bestol e n. Zaterdagmid dag, omstreeks vier uur werd de kaslooper van het filiaal eener credietinstelling van Briey, Frankrijk, zekere Bas tien, in het bosch van Mur- ville, bij Sancy, door twee1 kerels aangevallen, die hem van zijn rijwiel sleurden en met hun messen bewerkten. De ongelukkige, vrij zwaar gewond, verloor het bewustzijn, terwijl zijn aan randers op de vlucht gingen, na hem zijn fascb te hebben ontrukt, die ongeveer 5000 francs be vatte. Een bomaanslag Zondagavond werd rechter Rosalsky te New-York een pakje thuis gestuurd, hetwelk hem zdó verdacht voorkwam, dat hij, in plaats van het op te nemen, naar zijn telefoontoestel liep en eenige politiebeambten ont bood. Weldra verschenen er eenige agenten, onder wie ook een inspecteur, die het pakje voor zichtig opende. Eerst kwam een klein stukje hout te voorschijn, waaraan, een eindje metaal draad was bevestigd. In een papier was een weinig zwavelpoeder gewikkeld. Verder vond men nog een klein ijzeren pijpje, met aan elk eind eed droge batterij, omgeven door stuk jes ijzer en lood. Was het pakje op gewone wijze geopend, dan zou het stukje metaaldraad contact hebben veroorzaakt, en een ontploffing ware ongetwijfeld. De rechter, die voor de hel- sche machine groot ontzag scheen te hebben, spoorde den inspecteur aan, haar zoo spoedig naar het politiebureau te transporteeren, doch de inspecteur stelde hem gerust en zeide, dat hij dergelijke bommen reeds vaak in handen had gehad, dat hij er geheel mede vertrouwd was. Juist toen de rechter zich even verwijderd, ont plofte de bom met een verschrikkelijk geweld, zóó, dat het huis op zijn grondvestten schudde. De lichten werden uitgedoofd en toen de be dienden met kandelaars de kamer binnenkwamen, vonden zij den inspecteur en de politie-beambten op den vloer liggen. De inpecteur had zijne vin gers verloren en zijn gelaat was een en al bloed. Vier en twintig stukjes ijzer werden in het pla fond gevonden. De ruiten en spiegels waren verbrijzeld. De moordaanslag is, naar men meent, gepleegd door de «Zwarte Hand", waarvan onlangs ver scheidene leden door den rechter tot zware ge vangenisstraffen veroordeeld werden. Ook tracht men dezen aanslag in verband te brengen met het bekende proces-Brandt, daar zooals vroeger gemeld Rosalsky tegen Brandt het veel bestreden vonnis uitsprak. Met kolen: 5500 ton kolen a 18 shilling 6 d. 5087.105.0 d. 312 stokers legen een loon van 244 per week 390.05.0 d„ to taal 5,477.105,0 d. Met olie: 300 ton olie a 26 shilling 4292.050 d., 27 stokers tegen een loon van 255 per week 33.155.0 d„ totaal 4325.155.0 d. Men ziet dus dat hier een voordeel van 1151 werd verkregen 13.812 guldens in één week. Ten slotte mag nog gewezen worcien op het toenemend gebruik van olie voor mo toren, ook op groote zeeschepen toegepast en dan zal zeker duidelijk blijken de waarheid, dat olie een uitstekend vervangingsmiddel kan zijn van steenkool en dat zij! schitterende dien sten kan bewijzen naast steenkool. en ietwat jongensachtig uitzienden man die rus tig zijn weg gaat. Over geld heeft hij nog altijd ruimschoots de beschikking. Aan een terugkeer naar zijn vaderland denkt hij echter niet. Z. D. II. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor te Kwakel d©n Weleerwaar- den heer J. J. G. Hafkemscheidt, en lot pastoor te De Cocksdorp den Weleerwaarden heer W. F Roozen, die kapelaan was te Amsterdam (H. Ca- tharina.) i Inbrekersdrama. Uit Mülheim amRhiein komt een bericht, dat twee arbeidets bij een po ging tot moord in de nieuwe can tine van fort 11 zijn doodgeschoten. Drie personen werden om 12 uur 's nachts in het gebouw ontdekt door een militaire patrouille, die hen wilde arrestee ren. De op heeterdaad1 betrapte werklieden boden een bevigen tegenstand en begonnen de solda ten met borden en galzen te werpen, waarna het twee hunner gelukte op1 de murqin van het fort te vluchten. De patrouille riep> volgens voor schrift: „Halt, of wij schieten", en daar dt vluch telingen zich hier niet aan stoorden, gaf men vuur. Drie schoten weerklonken, waarvan er twee de arbeiders troffen en wel zóó ongelukkig, nat beiden onmiddellijk dood waren. De derde inbre ker werd in de cantine gearresteerd en dadelijk aan een verhoor onderworpen. Methylalcohol. Naar de sNeue Freie Presse uit Czernowitz verneemt, zijn Maandag in Oud-Zuczka (Bukowina) drie inwoners na het drinken van jenever onder verschijnselen van Vergiftiging overleden een vierde worstelde met den dood. Men neemt hier vergiftiging door me thyl-alcohol aan. Het vergaan van de »0cean a". Thans is er een officieele lijst gepubliceerd door de P. en O. Company, waaruit blijkt, dat de ïOceana" veertig passagiers aan boord had, van wie er 33 zlJn gered. Bovendien worden nog zeven personen, vermist, behoorende tot dé bemanning. In het geheel zyn thans 8 lyken opgevischt en aange- Olie ter vervanging van steenkool. Nu de vraag naar steenkool zoo dringend is geworden in deze dagen van de mijnwerfcerss ta king, komt het groote belang, dat dei industrie kan hebben bij het gebruik van olie als siook- middel meer dan ooit naar voren. Niet dat het een nieuwe uitvinding betreft, want reels ja ren is men bezig met het verbreiden van dit principe, en b.v. iri de Vereenigde Stalen en Rusland worden veel locomotieven en anaere machines door middel van olie gedreven. Ook niet dat olie óóit de steenkool zal verdringen, doch ze kan zeer goed naast steenkool gebruikt worden. Men moet natuurlijk onderscheid maken t*us- schen het gebruik van olie om stoom te ver wekken, en het direct gebruik van olie ctoor middel van elkaar opvolgende ontploffingen als in motoren, etc. Bij het gebruik va;n olie om water te verhit ten en stoom te verwekken is alleen maar nso- dig het daartoe inrichten van de stookplaats, de machinerie zelf kan geheel blijven zooal's ze is. De olie wordt in fijne straaltjes in. het vuur ge spoten en terstond in brand gestoken bij het verlaten van de sproeiers, waarna de hi,.o de stoomketels op de vereiscihte temperatuur brengt. Olie van iedere soort kan gebruikt worden waar bij weinig vloeibare oliei alleen maar vóói-ver- hiltimg vereischt tot ze dun genoeg; is om ge sproeid te worden. Mexico is het land waar ongeveer alle loco motieven gestookt worden met olie en dat wel olie uit eigen bronnen. Daar dit ook het eenige land is waar op- 'groote schaal het systeem wordt toegepast blijiken daar pas eigenlijk de groote voordeelt». Want niet alleen heeft olie als stookmiddel bijna de dubbele waarde van steenkool, doch de gemakkelijker vervoerbaarheid in tanks, minder vereischtei van werkkrachten, etc., etc., verlagen de kosten bovendien -aanmer- Ook de machines van stoomschepen faunen met betrekkelijk geringe kosten veranderd wor den voor het stoken van olie, Natuurlijk hcc-ft mén hermetisch-afsluitbare tanks noodig, maai hoe groot het voordeel verder is laat onder staande rekening, betrekking hebbend op ae Oce- aan-vaarder „Lusitania" zien, welk schip vaart tusschen New-York en Liverpool. Het is ue re kening voor één overtocht: Jacques Lebaudy, de keizer der Sahara. Niet alleen revolutionnairen hebben in Amerika bescherming gezocht voor de regee ringen, die hen vervolgden, maar ook vroegere heerschers en kroonpretendenten hebben er een schuilplaats gevonden. Van gewezen presiden ten en verbannen generaals uit Zuid-Amerika wemelt het te New-York, maar dat daar sinds geruimen tijd reeds een keizer verblijf houdt, weten toch slechts weinigen. En toch woont hij er al bijna zes jaren en heeft hij het aan pogin gen om opzien te verwekken, met laten ontbre ken. Weliswaar bestond zijn keizerrijk slechts in zijn verbeelding, maar gansch Europa was toch verwonderd, toen het in 1903 hoorde, dat Jacques Lebaudy met een gewapend jacht naar Afrika vertrokken was, om de Sahara te veroveren en daar een keizerrijk te stichten. Sinds dien heeft men weinig meer van Jacques I gehoord en dat men in New-York bijna geen acht op hem slaat, ligt voornamelijk aan den afkeer, dien Lebaudy voor journalisten heeft. Hij iaat zich nooit inter viewen en spreekt met niemand, van wien hij vermoedt, dat hij met een krant in betrekking staat. Was dat niet het geval, dan zouden de bladen elk oogenblik iets van hem te vertellen hebben, want hij is nog steeds even excentriek als vroeger. Toen cTe keizer pas te New-York kwam, had hij de eigenaardige gewoonte, zich den tijd te bekorten met in verschillende hotels kamer te huren, die hij echter nooit betrok. Me nigmaal verscheen hij op eenzelfden dag in zes of acht verschillende hotels, tamelijk sjofeltjes gekleed, maar steeds met een breed ordelint. In het vreemdelingenboek schreef hij zich gewoonlijk al Jacques I in, waaraan hij dan nog zijn keizers titel toevoegde. Een bijzonder genoegen scheen hij te vinden, zich door het hotelpersoneel allerlei diensten te laten bewijzen, zonder er een enkele fooi voor te geven. Over het algemeen scheen hij van oordeel te zijn, dat het hotelpersoneel er voor zijn genoegen was, en de grappen, welke hij zich met hen veroorloofde, waren vaak van tamelijk onsmakelijken aard. In hotel Savoy liet hij eens alle daar aangestelde jongens bij hem komen. Ieder van hen vroeg hij naar zijn leeftijd, waarna hij zooveel gouden twintig-dollars-stukken voor hen uittelde als hij jaren oud was. Nadat de knapen zich een poosje over het goud verheugd, hadden, dat zij natuurlijk als geschenk dachten te ontvangen, streek Lebandy het weer op en joeg de jongens weg. Een anderen keer ging hij met een boodschappenjongen naar een der fijnste kleedermagazijnen, waar hij hem het beste cos- tuum, dat voorrdig was, liet aanpassen. Toen de arme jongen in kl'eeren gehuld was, zooals hij die nog nooit gezien had, zeide Lebaudy eenvoudig, dat hij geen tijd had nog langer te wachten en ging hij heen. Vooral voor boodschappenjongens had hij een zwak. Toen hij naar New-York kwam, schenen deze geüniformeerde jongelui hem zeer geschikt het hem ontbrekende gevolg te ver vangen. Rij ging nooit uit, of hij had eenige dier jongens bij zich, terwijl hij bij gewichtige gelegenheden, wanneer hij bijvoorbeeld bij zijn bankier geld ging halen, steeds voorafgegaan en gevolgd werd door vier s boys". Een paar jaar geleden verraste hij de gasten van het hotel, waarin hij to_en logeerde, door plotseling in de gala-uniform van een Italiaansch generaal te verschijnen. Deze uniform droeg hij later nog vaak, ook bij de onthulling van het Columbus-gedenkteeken te New-York, toen hij aan het hoofd van den stoet der Italiaansche ver- eeniging marcheerde en iedereen hem voor een hoog personage aanzag. Zelfs de Italiaansche consul moet niet geweten hebben, wat hij van dien generaal denken moest. De laatste dwaze inval, die Lebaudy in opspraak bracht, moest het Amerikaanschen volk van een drukkenden last bevrijden. Hij huurde een paar dozijn mannen en jongens, die hij aan de ingan gen van den ondergrond-spoorweg biljetten liet verspreiden, waarin de noodzakelijkheid der rei zigers, om zich van kaartjes te voorzien, een der grootste dwaasheden van die eeuw genoemd werd. Lebaudy spoorde het vrije Amerikaansche volk aan, zich aan dien dwang te onttrekken en een voudig het reisgeld in de kastjes te werpen, in welke de kaartjes bewaard worden. De verwachte revolutie bleet echter uit, en al is het ook ge makkelijker, eenvoudig het reisgeld te betalen, dan een kaartje te nemen en dit later af te geven, toch schijnt den Amerikanen den moed te ontbre ken, zich van de tirannie te bevrijden om keizer Jacques I een pleizier te doen. Op het oogenblik woont de vroegere keizer in I een voorstad en komt hij slechts nu en dan naar New-York. Slecjits weinigen kennen den slanken De ontgroeningskwestie. Voorde Haagsche rechtbank zal 22 April a.s. de zaak be handeld worden tegen de studenten, vervaardigers van het Libretto, dat in October van het vorig jaar werd opgevoerd bij de receptie van het col legium en aanleiding werd tot de outgroenings- kwestie. Als verdediger zal optreden mr. Goudsmit te Leiden. De kindermoord te Beek. Gisteren heeft een aanhouding plaats gehad in verband met dezen vreesehjken moord. Een broer van vrouw Hartjes, zekere Bos, die reeds onmid dellijk na den moord onder verdenking stond, maar tegen wien men niet voldoende aanwijzingen had, is thans gevankelijk naar Arnhem overge bracht. PORTO, 19 Maart. In vier huizen van de wijk Mnaguya, waai bommen weiden vervaardigd, had den ontploffingen plaats. Vier lijken en vijf gekwetsten zijn reeds onder het puin vandaan gehaald. Eén persoon is gear resteerd. PORIO, 20 Maart. Bij de ontploffing in de wijk Miraguya zijn 5 peisonen gedood, 9gewond' LISSABON, 20 Maart. Een aardbeving is ge voeld in den omti'ek van Ribatjo. Geboren: 17 Mrt, Allegouda Engelina Ma ria, d. v. M. W. H. Hölscher en A. M. de Does, Raam. 18. Pe ronelia, d. v. O. P. Rebers en H. P. Steens, Rozenb. straat. Jan, z. v. C. de Regt en N. den Breejen, Villastraat. Overleden: 17 Mrt. Johannes Jacobus Goedvolk oud 42 j. en 6 mnd., Broersveld. GIBRALTAR, 12 Maart, gepasseerd s.s. ïHedwig Mendell", kapt. E. Janssen, van Schiedam naar Marseille. BEURS VAN. SCHIEDAM, 20 Maart. 1912. Moutwijn. Officieele noteenng van de Commissie Bit de Kamer van Koophandel uoor de Bears. 20 Mrt. t iey4 fust en zonder belasting. A anient de Comm\a*%e voor de noteertng H. A. J, WITTKAMPF 16 Mrt. 11614 19 Mrt 20 Mrt. 16 '/4 20>/4 21=>/4 1.80. 16'/4 20</4 21s/4 1.80. 20 Mrt. f26i/s a f268/4 f22— a f 2214 f 121/2 a f uomd van Distillateurs M 0 u t w ij n Je never: Amsterdamsche proet.: Spoeling: Stemming op hedenkalm. Spiritus. 19 Mrt. Graanspiritusf '26y2 a f 27 Melasse-Spiritusf 22a f 22'/4 Ruwe spiritus: f12'/, af Stemming op heden: kalm. PARIJS, 19 Maart. Spiritus kalm per hectoliter per Maart fr. 62.50 betaald, per April fr. 62,75 dito, per 4 md. van Mei fr. 63.25 dito, per 4 laatste md. fr. 52.50 a 53, per 3 md. van Oct. fr. 50 50 a 50.75. HAMBURG, 19 Maart. Spiritus vast. Mrt. mk., 32-, Maart/ April 32—, koop (zonder fust.). NEW-YORK. Mais: Western in loco 19 Maart 74V, 18 Maart 74—. Mais Mei Juli 19 Maart. 71 71»/g 18 Maart. 70V8 71 Rogge prijsh. Loco 19 Maart. 92 18 Maart. 91i/a Sept. 717a 71 Vs Dec. Beurs van Amsterdam. Woensdag 20 Maart. CarrenSteels 68'/,Atchisons 106 Den vers 227/, Eries 36'/j Kansas gew. 27— Roc- ky's 27 South Pac 112'/,South Rails 29'/^ Unions 171Wabash Gr. Trunk gew'. Marine gew. Marine pref. Vorstelanden 1731/2 Handelm. resconto A'dam Deli A'd. Serdang0ejj cult 122'/ Krapoh Langk. A.-Medan N. AsahanR'd Deli 526 Kon. Petr 496EnimPprlak Sumpal 182- Z. Perlak Prolongatie 35/,.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 3