Dagblad voor Schiedam en Omstreken, Van Houtens Cacao 35ste Jaargang. Donderdag 21 rWaart !912 Met zorg bereid uit gezonde en krachtige Cacaoboonen, vandaar de echte, pittige Cacaosmaak No. 10275. Officieele berichten. Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. Het Spookkasteel Verspreide berichten. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland 2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 1—6 regels f 0.92elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voorherhaaldelijk adverteeren worden uifersl bil- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen ter openbare kennis, dat de rijweg loopende laugs den Rotterdamschen dijk Noord zijde (tusschen Achtersingel en Roode Hek) voor het verkeer met rij- en voertuigen weder is opengesteld. Schiedam, 21 Maart 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. S1CKENGA. DE OORLOG TUSSCHEN ITALIË EN TURKIJE De sVossische Zeitung" bevat een brief uit Tripolis d. d. 14 Maart. Daarin wordt een pes simistische voorstelling gegeven van de positie der Italiaansche troepen. Overal zijn ze tot een ver dedigende houding gedwongen. De Turken be schikken over een groöte macht en krijgen steeds meer officieren. De schrijver verwacht, dat de Italianen Ain-Zara bij een hevigen aanval zullen prijs geven? omdat zij de noodige troepen niet hebben om zich te verdedigen. Zij denken op het oogenblik dan ook niet aan een actief optre den, maar nemen maatregelen tegen mogelijke aanvallen op Tripolis. De bestuurbare luchtschepen der Italianen heb ben een kruistocht ondernomen en kwamen o. a. boven het Arabische kamp te Soeani ben Aden, waar zij een dertigtal bommen naar beneden geworpen hebben, die op zichtbare wijze schade In Derna zijn scharen Arabieren door artillerie met verlies aan hun zijde teruggeslagen. ENGELAND. In den loop van de beraadslaging over de be- grooting van marine heeft minister Churchill in antwoord op vragen van verschillende sprexers gezegd, dat de vermindering van het vlootpn> gram door Campbell Bamnerman gedurende de dienstjaren 1907/1908 en 1908/1909 niet gevolgd was door een overeenkomstige vermindering van het Duitscbe program, en daarom was al wat ae admiraliteit kon doen een verwijderen van het element Van verdenking en onzekerheid mei be trekking; tot de vlootprogramma's. De onderhan delingen met betrekking tot het uitwisselen van mededeelingen over de vloten volgden sedert ©eni gen tijd tusschen Engeland en Duitschland haar loop; de regeering zou zeer verheugd zijn, indien die onderliandeilingiein tot ©en bevredigend resul taat zouden leiden. De minister besloot: Ik hoop, dat wij in staat zullen zijn de verdenking; weg te ruimen en indien wij; zooals wij voornemens zijn te doen, vasthouden aan onzei aanspraak op de oppermacht ter zee, zooi is het eveneens onze plicht 'een dergelijke houding aan te nemen, dat andere volken gevoelen, dat die groofce macht ©n verantwoordelijkheid, die een noodzakelijkheid voor ons zijn, gebruikt zullen worden o,p ten De roovers van het kasteel d'Herneuse. Naar het Franscli van Noêl Gaulois. 63) Misschien zijn zij reeds dicht bij 1 De over moedige aanval van dezen nacht was niet een daad van eenige mannen, die alleen stonden Zij wisten dat zij hulp konden verwachten.... Wat moet ik antwoorden aan mijnheer Marcel Laat hij zelf komen, met een escorte of niet. Ik geef hem mijn woord, dat ik zijn per soon zal eerbiedigen en laten wij dan samen onderhandelen. Mijnheer Marcel zal niet komen. Ik zal hem overbrengen, wat ge eischt. Ik heb het u gezegd: ik verwacht, dat hij mij het kasteel afstaat, dat ik veroverd heb en wil bewaken. Laat hij op het heilige Evangelie zweren, dat hij voor altijd afstand van doet en dan zal het niet aan mij liggen als zijn vader niet aan zijn zijde sterft. Ik zal hem uw woorden overbrengen. Waar zal hij den eed doen Daar waarheen hij zich zonder vrees voor verraad kan begeven. Keer dan naar hem terug en laten wij een dergelijke wijzei, dat zij een bedreiging inhouden voor niemand en vertrouwen inboezemen aan al len. (Toejuichingen). Het aantal manschappen van de vloot, zooals dat in de begroeting' was vastgesteld, is niet algemeen© stemmen goedgekeurd. De »Times" meent, dat algemeen in den lande het kolenmijnwetsontwerp goedgekeurd zal wor den als het beste tijdelijke middel om aan de crisis aan de mijnen een eind të maken zonder vooruit te loopen op andere botsingen in da ar- beidswereld. Het blad voorziet echter verscheidene amendementen, ook van den kant der mijnwer kers, die vermoedelijk het bedrag van de loonmi- nima in de wet opgenomen zullen willen zien hetgeen de »Times" niet onnatuurlijk vindt, want de mijnwerkers verlangen een bepaald minimum loon, maar het beginsel is hun onverschillig. De «Morning Post" acht de wet een vernede rende overgave van regeering en Parlement. De wet bewijst, dat het Parlement niet meer het opperste gezag in den lande is en ondergeschikt wordt gemaakt aan de dictatuur van de vakver- eenigingen. De «Standard" ziet in de wet geen waarborg tegen ontduiking en nieuwe staking. De «Daily Telegraph" wil de wet verworpen hebben, of althans ingrijpend veranderd met op neming van strafbepalingen tegen contractbreuk. Het blad is meer en meer overtuigd, dat het beter zou zijn geweest, den kolenoorlog te laten uitvech ten, zonder inmenging van de regeering. De «Daily News" en de «Daily Chionicle" vin den de wet over het geheel.goed. heeft gister een besluit genomen, waarbij le geen wet van bet parlement aannemelijk verklaard Wordt, als niet opgenomen is een minimum loon van ten minste 5 shilling per dag voor volwassen werklieden, die geen stukwerkers zijn, en van 2 shilling voor jongens van 14 jaar 2e moet het wetsontwerp loonschalen voor de kolendelvers in elk district bevatten, de vergadering doet een be roep op de Arbeiderspartij om een daartoe strek kend amendement in te dienen 3e wordt een verdere overweging van het wetsontwerp overge dragen aan het uitvoerend comité, aangevuld met parlementsleden, die het verbond vertegenwoor digen, ten einde het amendement op te stellen, dat het ontwerp n overeenstemming zal brengen met het besluit van het verbond. De bijeenkomst is verdaagd tot Vrijdagmorgen. DUITSCHLAND. Het «Berliner Tageblatt" begroot de schade die de staking aan het Syndicaat veroorzaakt op meer dan een millioen mark. De troepen en de politie zijn nog altijd ter plaatsewant men is nog niet gerust over de houding der mijnwerkers aan het eind dezer week, als op den dag der betaling de mijndirecteuren van het loon zullen afhouden de aangekondigde korting wegens verbreking van het contract. De voorzitter van het christelijk syndicaat bestendigen vrede sluiten. Guillaume aux Alouettes ging heen. Zoo gauw hij de poort verlaten had, snelde Valrocca, naar het wachthuis. Leveilé, riep hij, volg die mannen, maar verberg u zoo goed mogelijk I Als zij u ontdek ken, loopt ge groot gevaar gedood te worden, maar als gij terugkeert zonder te weten, waar heen zij gegaan zijn en in wier gezelschap zij zich bevinden, zult ge opgehangen worden. Leveillé, die nooit meer dan éen oog opende, toonde, dat hij niet scheel was door zijn kapi tein aan te zien met twee levendige en door dringende oogen. Hij geeuwde en vertrok in een nonchalante houding, terwijl Valrocca andere bevelen ging geven, opdat alle mannen zich zouden gereed ma ken voor een tocht. Toen Leveillé buiten was, ging hij in plaats van naar de poort, naar een verlaten schuurtje bij de graanpakhuizen en floot. Het hoofd van Le Truand kwam door een nauwe opening. De gezanten zijn vertrokken, maar hij be reidt zich weer op iets anders voor. Wacht mij- Leveillé verdween met een opmerkelijke vlug heid en eenige oogenblikken later volgde hij Guillaume aux Alouettes op twintig pas afstand, zonder dat deze er iets van bemerkte. Toen de vier mannen, die hij volgde, het voetpad verbe en, verdubbelde hij zijn voorzichtigheid en gleed hij tusschen de schildwachten, die Marcel had uitgezet om den kleinen troep te bewaken. der mijnwerkers, die te Dortmund werd aange vallen door drie Stakers, heelt, zich verwerend, twee revolvorschoten gelost en daarbij een zijner aanvallers gedood. Na een anderzoek door de politie ingesteld, is de man weer op vrije voeten gesteld. MAROKKO. Een ambtelijk telegram uit Melilla maakt gewag van een schermutseling aan de Kert- De Rifka- bylen hadden een tiental doodenaan Spaansche zijde waren er 1 doode en 5 gewonden. AMERIKA. De correspondent te New York van de Lon- densche «Daily Telegraph" seint, dat de politieke atmosfeer opklaart. Verscheiden bankiers houden het er voor, dat de hercandideering van Talt nu verzekerd is en dat dit aan de rust op handels gebied zal ten goede komen. President Taft heeft op een politieke tournee in den staat Massachusetts het woord gevoerd over de vraagpunten in verband met de reorganisatie van de rechterlijke macht. Krachtig bestreed Taft alle voorstellen, die zouden kunnen strekken tot verzwakking van de onafhankelijkheid der rech ters, welke onafhankelijkheid door hem nde sluit steen van den boog der grondwet" genoemd werd. Wel gaf Taft toe, dat er op justitieel gebied hervormd moest worden, maar dat had niets te maken met het karakter van de rechters, enkel met de procedure. Amerikaansche bladen beweren, dat deze rede De nieuwe klokkentoren op het San Marco- plein te Venetië, die weer sinds langen tijd in de lucht oprijst, is eigenlijk eerst dezer dagen voltooid. Thans heeft hij ook zijn oude »spits" herkregen, n.l. den grooten vergulden engel, die als windwijzer dient en de stad geheel beheerscht. Het beeld, door Vittorio Munaretti vervaardigd, stelt voor den aartsengel Gabriel, die ten teeken van zijn hoogheilige opdracht, een lelie in de hand houdt. Armen en voeten zijn uit massief brons en de rest van het lichaam is uit koperen platen samengesteldeen ijzer geraamte houdt de verschillende deelen te zamen. Het beeld staat boven op een lange, ijzeren staaf, en wel zoo dat het zich naar den wind draait. Het hoofd is door een aureool van 40 c M. doorsnede omgeven en alleen de lelie weegt 9 K.G. en is 1.75 M. lang. De definitieve inwijding van den toren zal op 25 April, het feest van den H. Marcus, plaats vindenvoor deze gelegenheid zijn grootsche plechtigheden en feesten georganiseerd. Het St. Marcusplein zal b.v. schitterend verlicht worden. Drie personen, een Engelschman, een Duil- seher en een Nederlander, die zich Karei Denig Jr. uit Amsterdam noemt, zijn. op het eiland Wight in hechtenis genomen, beschuldigd van spi onage. Zij hadden twee dagen in een kleine tent bij een fort te St. Helens doorgebracht. Voor de overheid 'gebracht, verklaarden zij slechts een dag vrijaf genomen te hebben na het volgen van een cursus in het kleermakersvak te Londen, ventieve hechtenis teruggezonden1 Leveillé herkende den gast, dien Valrocca ont vangen had gemakkelijk en kon de krachten waarover hij beschikte, spoedig schatten. Meer werd niet van hem gevraagd en hij keerde op zijn schreden terug met de grootste omzichtig heid evenwel om niet ondekt te worden. Een half uur later was hij weer op d'Her neuse. In plaats van naar Valrocca te gaan, wilde hij zich naar Le Truand begeven, toen de kapitein, die hem scheen bespied te hebben, opeens voor hem stond. Welnu vroeg Valrocca. Zij zijn op een paar honderd meter van hier, bij Marcel d'Herneuse den grooten Ferréen een zestigtal gewapende boeren. Waar? Verborgen achter die dikke boomen, waar voor gij dat dichte boschje ziet. Goed Maak u gereed om uwen makker te geleiden. Ge moet langs den onderaardschen gang vertrekken, opdat men u uit het bosch niet kan zien vertrekkenge maakt een omweg, achter het bosch verborgen en valt hen plotse ling aan... Doe al het mogelijk om den zoon van den graaf levend aan mij over te leveren, onze veiligheid hangt er van afl Leveillé rekte zich eens goed uit, maar toch maakte hij aanstalten om de bevelen van den kapitein, die hem den rug toekeerde, te gaan uit voeren. Naar Le Truand, zeide hy en hy ging zyn ouden luitenant opzoeken. Ik heb ik de gezanten achtervolgd, ik ben te weten gekomen waarheen en naar wie zij gingen. Valrocca is gewaarschuwd en zendt een flinken troep om hen te overvallen. Ellendigi Waarom heb je gesproken, voor je mij gezien hadt Ik kon den kapitein niet ontloopen en had weinig zin om ophangen te worden. Ik moet aanstonds vetrekken. Geef me het koord. Haast u 1 Zij zoeken mij. Le Truand, die door een der oude dienaren van den graaf in het kasteel was gekomen had het denzelfden dag gewaagd zich aan Leveillé te ver- toonen, van wien hij wist, dat hij listig en ge slepen was. Zonder zich geheel en al aan hem over te le veren, had hij hem in 't kort medegedeeld, dat de haat van Valrocca hem noodzaakte om niet meer dan tersluiks in hei kasteel te komen en dat het voor hem van zeer veel belang was te weten wat er gebeurde. Leveillé, die niet kon gissen aan welige intri ges zijn luitenant zich schuldig maakte, had be loofd dat hij hem zon helpen, zooveel hij kon, zonder zich te compromitteeren by den kapitein. Wordt vervolgd.) umii fcliieu. OF ,v- Li» TVf.:„ji. iï.i RONA \0-Z)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1