Ingezonden. Gemengd Nieuws. Laatste Berichten. Rechtzaken. Burgerlijke Stand. Staten-Generaal. binnenlandsche nijverheid. Ook het argument van de trusts is opgeworpen: als de buitenland- sche nijverheid niet meer dreigt, zullen de bin nenlandsche nijveren, zich in trusts vereenigen en de prijzen verhoogenMaar in het vrijhandelsge- zinde Engeland bloeiende de trusts, de cartels, juist voor die artikelen welke buiten de protectie val len, zooals de onbeschermde chemische producten Het argument van de trusts kon dan ook zelfs den spot van den heer Treub niet ontgaan. Ter verdere staving van zijn betoog zette spr. uiteen, dat bij de vaststelling van het tarief voor de verschillende artikelen wel degelijk onderschei den is, welke artikelen allereerst voor dagelijksch gebruik of voor landbouw en industrieën noodig zijn. Zoo worden paarden belast met een recht van f 10, maar fokpaarden zijn vrij ook hitten voor velerlei bedrijf noodig, zijn vrijgesteld paar den voor de slachtbank worden met een recht van f3 getroffen, wat bij een vleeschaccijns van 10% ook zeer billijk is te achten. Onwaar is de bewering, dat het recht op Amerikaanseh spek of vet wordt verhoogd, want hier wordt weer het oude taiief van fl.25 hersteld, nadat 't ten on rechte tot f 1 was verlaagd. Spr., verder de «zwarte lijst" van «Het Volk" nagaand, toont aan dat in het verhoogd tarief voor honig, een arti kel dat het blad ook al tot de eerste levensbe hoefte rekent f!) eene bescherming van de zich hier uitbreidende industrie van kunsthonig is gelegen. Verder bespreekt inl. bijzonder artikel 50. Bij de tarieven van haar hebben de arbeiders zeker geen belang maar watte dekens, die de arbeider zeker behoeft, zijn zeer laag belast. Hat ook het volks artikel petroleum door dit tarief getroffen wordt, is pure misleiding; want reeds nu brengt het recht op petroleum f840 000 op en het artikel blijft tot dat bedrag belast't wordt niet verhoogd. Volgens de zwarte lijst van «Het Volk" zou het hooger tarief 16 millioen meer in de schatkist brengen en de regeering rekent slechts op 10 millioen. Dat bewijst, de cijfers van die zwarte lijst, waarmee men het volk bang maakt, beslist onzuiver zijn. Wonderlijk acht inl. 'ttoch wel, dat, terwijl Sprenger van Eijk reeds in '95 f 1.250.000 meer uit het tarief wist te halen en ook Pierson lij millioen meer daaruit beoogde te verkrijgen, terwijl ook in het samengestelde ontwerp-belas- ting De Meester nog op f 500.000 meer voor het tarief was gerekend, nu weer een nieuwe stap in deze richting gezet wordt, de vrijzinnigen met dergelijke argumenten komen en zelfs een vrouwenbeweging tegen het hooger tarief op touw zetten. Spr. verzekert, dat er onder de duizenden handteekeningen die onder het betrokken vrou wenadres gezet worden, wellicht enkele van be- teekenis zijn, maar dat de meesten, als zijnde de teekenaarsters volstrekt met het ontwerp onbe kend, absoluut geen waarde hebben. Aan het slot zijner rede zette spr. uiteen dat het verhoogd tarief volstrekt geen hoogeren druk of belemmering van zaken zal brengen daaren tegen wel meerderen arbeid, en daardoor hoogere welvaart, in het land zal bevorderen. Duizenden arbeiders gaan nu immers uit Nederland, waar hun arbeidskracht niet gebruikt kan worden, naar Duitschland en vinden daar werk. Het getal ar beiders in Duitschland uit het vrijhandelsgezinde Nederland is naar verhouding veel grooter dan uit andere beschermende landen. Spr. wijst er in dit verband op hoe bijv. Bremen reeds een groote mededingster is van Amsterdam en dat de theorie o.a. van mr. van Houten te dezer zake geheel door de praktijk geloochend wordt. Maar wat is de oorzaak van de groote agitatie tegen de Tariefwet De Kamer van Koophandel en Fa brieken te Solingen heeft 't verraden De Duitsche belanghebbenden trachten hun Nederlandsche agenten en klanten in beweging te brengen, om door hen invloed op de Kamerleden uit te oefenen tegen het hooger tarief dat men in Duitschland ziet komen. Waar intusschen zelfs het vrijhan delsgezinde Engeland steeds meer tot den weg der bescherming terugkeert, moeten allen die het ontwerp-Tariefwet nuchter bekijken, de Neder landsche regeering steunen in haar financieele politiek, waar zij beoogt ook door varhooging van het tarief de Nederlandsche industrie te bevorde ren en, geld bijeen te brengen voor de doorvoe ring der sociale wetten, ziekte- invaliditeits en ouderdomsverzekering in te voeren. (Applaus Ter beantwoording van de vragen door een vijf tal hoorders na afloop zijner rede gesteld, zette inl. nog uiteen, dat volgens de meening van een zoo bevoegd man als de heer Diemer te Rotter dam, bij eenige verhooging van den meel prijs, die nog altijd twijfelachtig is, eene verhooging van den broodprijs is uitgesloten, dat ook naaimachines van invoerrecht zijn vrijgesteld, de bierbrouwe rijen en ook de sigarenfabrieken ook bij het hoo ger tarief zullen bloeien. Op de vraag omtrent een uitvoerpremie kon hij niet direct antwoorden; wel kon hij verzekeren, dat de wet Sprenger van Eijk werkelijk bedoelde de misbruiken en smok kelarij bij invoer van verschillende artikelen tegen te gaan. Wat het hooger tarief betreft, kon hij stellig verklaren, dat Duitschland, ook bij hoogere rechten, een zoogoed afzetgebied voor zijn over productie niet zal laten varen. Inl., eindigend, wekte dan ook allen op de Regeering in haar streven te blijven steunen en te helpen bevorderen dat deze wet in het Staatsblad wordt geplaatst. De voorzitter, ten slotte getuigend van den leerzamen avond, bracht den heer Wielinga voor zijn inleidend woord harteljjk dank en riep hem een tot weerzien toe ten gelegener tijd zon der verstoring door brand. Allen zouden nu wel van de overdreven agitatie en grove misleiding van vrijzinnigen kant tegen de Tariefwet over tuigd zijn. Nadat de heer Wielinga, nog even het woord vragend, nog opgewekt had tot het stichten van spaar- en voorschotkassen, zooals er reeds in verschillende afdeelingen van »Boas" bestaan, vroeg voorz., de vergadering sluitend, den heer mr. G. van Baren voor te gaan in het gebed. Bij de firma B rvi n k m a-n Co. alhier is tentoongesteld de wisselbeden aan de Schie- damsche voetbalvereenigingen aangeboden door het magazijn «The Prince of Wales" om te ver spelen op 31 Maart en 7 April a.s. op het terrein der Voetbalvereeniging) «Hermes" alhier. Heden-morgen ongeveer halfacht jS aan de Buitenhaven een wagen beladen met ledige kisten van de firma Nijman te Rotterdam, door het breken van een wiel omgevallen, waar door de inhoud tegen de straat viel. De koetsier wist intijds van den bok te springen, zoodat er geen ongelukken te betreuren zijn. H e d e n-m orgen half tien schoot aan de Buitenhaven een ladder, voor een stelling ge plaatst, uit den strop en viel tegen de straat, ge lukkig zonder ongelukken te veroorzaken. UIT KETHEL EN SPALAND. Met algemeene stemmen heeft de Raad dezer gemeente in zijn gisteren gehouden vergadering besloten, onder nadere goedkeuring van Gedepu. teerde Staten, te bekrachtigen de door B. en W. ondershands gesloten overeenkomst, waarbij is aangekocht de brug en het veer met veerhuis het Huis Te Rivier met alle daaraan verbonden rechten van veer- en bruggeldheffing, aan den straatweg Schiedam Overschie. Hierdoor zijn de overtocht van de Schiedamsche Schie en de kort ste verbindingsweg van Kethel en van de ten Westen daarvan gelegen gemeenten met Rotterdam via Overschie uit particuliere handen onder het beheer van deze gemeente gebracht. UIT ROTTERDAM. In de gister gehouden zitting van den Gemeen teraad werd door den voorzitter medegedeeld, dat het zijn voornemen is het voorstel van B. en W. betreffende de onteigeningsplannen Blaak-Van Hogendorpsplein en de daarop betrekking hebbende motie-Buskens c.s. over 4 weken aan de orde te stellen. UIT HOEK-VAN-HOLLAND. Men schrijft uit Hoek van Holland aan het »Vad." Voor Hoek van Holland is het een aangename tijding, dat de regeling met Rotterdam zoo goed als getroffen is. De financieele zijde vooral heeft de zaak lang sleepende gehouden. Rotterdam wil dan alleen Hoek van Holland annexee- ren als alle beschikbare domeingronden daar haar eigendom worden. Over den prijs dier gronden heeft het veel strijd te voeren gehad met het Ministerie van Financiën, doch thans, zooals Ged. Staten berichten aan de Ver- eeniging «Algemeen Belang" alhier, is dit in het reine. Niet genoeg kan op spoed aangedrongen worden, met het in orde brengen der toestanden hier, welke allertreurigst zijn, zoo zelfs dat haf- zenbouwers bijna geen hypotheken kunnen krij gen. Voor velen is de verwaarloozing van Hoek van Holland de laatste jaren een financieel dé- bacle geweest. Bij de alhiér gehouden aanbeste ding voor het maken van privaatinrichtingen enz. aan het Proveniershuis is ingeschreven als volgt J. v. d. Tempel f 998; F. C. Dubbelmam f1100; C. Aleman f 1141 B. P. H. Govaart f 1150 Slavenburg en Scheurkogel f 1189J. de Kloe f 1290J. Bokhorst f 1478. Voetballen. Mynheer de Redacteur, Vanaf de Koemarkt langs de geheele Hoogstraat, tot zelfs langs en voor het Politiebureau waren heden-middag omstreeks half twee een tien a twaalftal opgeschoten lummels van 18 a 20 jaar bezig met voetballen. Denk U een vuile bemorste bal langs de sme rige Hoogstraat, opspringend nu eens tegen een wandelaar dan weer tegen de ruiten en gevels der huizen 1 En dat voetballen ging gepaard met een lawaai en geschreeuw, dat het de geheele Hoogstraat over gehoord werd. Die lummels waren gewoon weg meester van het terrein, niemand en niets ontziende. Waar is onze Politie Waar de handhaving van de wet welke het voetballen langs den publieken weg verbiedt Het is in éen woord schandelijk, en dit te meer, omdat dit schandaal van daag niet voor het eerst gebeurt. Ik hoop, M. de R., dat de openbare mededee- ling van de feiten de politie zal inspireeren tot meer waakzaamheid. Met dank voor de plaatsing, Een Hoogstraatbewoner. De heer Denig Jr. woonde sedert een paar jaar te Londen, waar hij het vak van kleermaker uitoefende. Sinds Januari volgde hij een snjj- cursüs in de Engelsche hoofdstad, deze cursus was juist deze week afgeloopen.. Einde dezer week zou, naar aan de familie bekend was, de zoon naar Amsterdam komen en van hier naar Duitschland vertrekken, om er een betrekking te aanvaarden. De jonge Denig, die juist Dinsdag wellicht de dag zijner arrestatie den 20-jarigen leef tjjd bereikte, was een groot liefhebber van het leven in de openlucht. Zoodoende was hij lid van de «Amateur Camping Club",| een vereeni- ging, die zich het [kampeeren buiten ten doel stelt; Met eene kleine tent, die zijn eigendom was, had hij o. a. reeds te Brighton en in de omstreken van Londen gekampeerd, in gezelschap van enkele vrienden van den snijcursds. Men toonde ons photo's door den «spion" en door een zijner vrienden, een Duitscher (vermoedelijk de zelfde, die met hem gearresteerd werd) van de tent vervaardigd. Want en dit is vermoede lijk een verzwarende omstandigheid voor den heer Denig Jr. .geweest hij deed aan photo- graphe»ren. Toch is het niet aannemelijk, dat hij met zijn toestel; een handcameratje 9 X 12, opnamen zou gemaakt hebben van forten bijvoorbeeld, want het militarisme en wat daarmee verband hield) lokte hem geenszins aan. Het was niet aan de familie bekend, dat hij zich dp Wight bevond. Wel wist men, dat hij voor zijn vertrek naar Holland nog een uitstapje zou maken De familie lachte ten slotte om het geval toch is het voor den zoon een minder aange naam avontuur, want hij zit gevangen als slacht offer van overdreven Engelsche spionnagevrees. De familie van den in Engeland gearre steerden Amsterdammer, den heer Carl Denig Jr. heeft zich tot den Britschen consul aldaar ge wend, ten einde zijn invrijheidstelling te bewerk stelligen. Nader wordt gemeld Naar wij vernemen, heeft mevr. Denig op aan raden van den Engelschen consul hier ter stede, zich onmiddellijk naar het Ministerie van Buiten- landsche Zaken te 's-Gravenhage begeven, voor zien van verschillende documenten en photogra- fieën waaruit bewezen zou kunnen worden, dat haar zoon aan het hem ten laste gelegde niet schuldig kan zijn. De familie verkeert begrijpelijkerwijze.in groote ongerustheid, daar zjj eenige dagen geen tijding v»n den verdachte onving, hetgeen te meer op viel daar deze juist Dinsdag zijn geboortedag herdacht. Naar wij vernemen, is hedenmorgen bij de fa milie te Amsterdam een brief ontvangen van den heer Carl Denig Jf. die in Engeland als verdacht van spicjnnage gevangen genomen werd. In dit schrijven; deelt de heer Denig Jr. mede, dat zijn zaak morgen door de autoriteiten behandeld zal worden ^n hij Maandag a s. in ons land hoopt terug te keeren. Hij heeft zich van rechtskundige hulp verzekerd. het laatst toe in bekl. vertrouwen gesteld te hebben. Wel heeft bekl. zich aan leugens schuldig ge maakt, doch van ontrouw is hier geen sprake. PI. is overtuigd dat bekl. niet de bedoeling had slachtoffers te maken. De qualificatie «listige kunstgrepen" achtte pleiter onjuist, terwijl bena deeling en wederrechtelijke bevoorrechting niet hebben plaats gehad. Voor oplichtingsdelicten kan dus geen veroordeeling volgen; ook de be weerde gevallen van verduistering konden niet als zoodanig gekwalifeerd worden. PI. geloofde niet, dat wanneer bekl. wordt vrijgesproken, het rechtsgevoel van de ingewijden in deze zaak op eenigerlei wijze zal worden gekwetst. Na re- en dupliek werd de uitspraak bepaald over 14 dagen. De zitting werd omstreeks 8 uur gesloten. Logger M. A. 136 «Maria" vergaan. Men meldt ons Thans is het zeker, dat de logger M. A. 136 «Maria,' 14 Oct. van Maassluis ter haringvangst vertrokken, in den najaarsstorm van het vorig jaar is vergaan. H. M. de Koningin heeft belangrijke bijdragen gegeven tot leening van den nood der getroffen gezinnen. Een Amsterdammer wegens spion- nage in arrest. Gister is melding gemaakt van de arrestatie, wegens spionnage op het eiland Wight, van een Engelschman, een Duitscher en een Hollander, welke laatste beweerde te zijn Carl Denig Jr., uit Amsterdam. Zij hadflen, zoo voegde het telegram erbij, twee dagen in een kleine tent gewoond bij een fort, en beweerden voor den rechter dat zij een uitstapje maakten, na te Londen een snijcursus te hebben gevolgd. De zaak werd uitgesteld tot Zaterdag. Wij hebben ons, schrijft het Hbld., gisteren avond, na ontvangst van dit telegram, gewend tot den heer Carl Denig, kleermaker alhier. Inderdaad bleek deze de vader van den ge arresteerden «spion" te zijn. Wij waren de eer sten, die hem het bericht van de arrestatie van zijn zoon brachten.... Al dadelijk verklaarde de heer Denig, dat hier zonder eenigen twijfel een misverstand in het spel móest zijn de onschuld van zijn zoon staat als een paal boven water. Saccharine-smokkelaar Te Gravesend is J. S., een Nederlandsch handelsreiziger, wegens het smokkelen van 11 K.G. saccharine veroor deeld tot betaling van 114.15.9. zijnde het drie voudige van de waarde met invoerrecht en ge rechtskosten. De veroordeelde zeide, dat hij het geld binnen twee uur zou hebben. Hij was met de «Bata vier V aangekomenhij had de saccharine gedeeltelijk verborgen in een gordel, dien hij om het lijf droeg, en gedeeltelijk in zakken, die aan het deksel van als leeg aangegeven kisten waren bevestigd. Op een kamer, die hij tè Londen had gehuurd, vond men nog een 400 rijwielbandomslagen, waar van er 30 ten minste 50 K.G. saccharine hadden Welke misère wacht ons Nederlanders, als het nieuwe invoerrecht op saccharine zal zijn ingevoerd (De Suiker). RECHTBANK TE ROTTERDAM. De zaak Valk. Nadat een groot aantal getuigen was gehoord, kwam de officier van justitie aan het woord. Deze achtte bewezen dat op misdadige wijze van betrekkelijk eenvoudige menschen stukken zijn afgenomen door listige kunstgrepen. Niet alleen hebben bedrieglijke handelingen plaats ge had, maar ook wederrechtelijke bevoordeeling, Bekl. moest volgens den officier voor oplichting maar ook voor verduistering veroordeeld worden. Van goede trouw kan geen sprake zijn daar de kwade trohw gebleken is, doordat bekl. zich op het privaat opsloot als een cliënt kwam klagen. Gaarne nam hij aan, dat de hoofdschuldigen in Amsterdam zitten, doch bekl, is toch een uitste kend werktuig gebleken. Spr. zal niet de hoogste straf eischen en vraagt veroordeel ing tot een jaar en zes maanden met aftrek van 4 maanden pre ventief. Daarop is aan het woord de verdediger mr. B Limburg, die wel degelijk in bekl. een slachtof fer ziet. Pleiter gaat den levensloop van bekl. na. Van eenvoudig man klom hij op tot een gëeerd man. Door zjjn medeburgers werd hij in Regee- ringscolleges gekozen. PI. bracht een eeresaluut aan get. Kraajjenhagen, die eerljjk erkende tot Vrouweljjk personeel Post en Telegrafie. Het antwoord van den min. van Waterstaat op het adres van het vrouwelijk personeel bij den Post- en Telegraafdienst, verzoekend tusschen 11 uur 's avonds en 6 uur 's morgens geen dienst meer te doen, luidt dat aan het verzoek niet kan worden voldaan. Geboren: 2U Mrt. Aalbert, z. W. F. v. d. Berg en S. W. Hennekens, Schie. Martina Helena Jacoba, d. v. A. J. Oosthof en H.J. Kluijt- mans, Nieuwsticht. Jan Hendrik, z. v. Gerke- ma en J. H. C. Lohstroh, Puttersh. straat. Ondertrouwd: 21 Mrt. K. Lensveld,25j., en A. E. B. Gundlach, 21 j. G. v. d. Windt, 22 j., en N. W, de Graaff, 22 j. N. Baas, l9 j., en K. Dugtenburg, 19 j. Aan de abonné's onzer Courant wordt dringend verzocht bij verhuizing daar- van uitsluitend kennis te geven aan het bureau van ons blad Boterstraat 50 boven. Ook voor klachten over de bezorging als anderszins wende men zich rechtstreeks tot het bureau van de »N. Schied. Crt." Baudeinbericli Lou. BEURS VAN SCHIEDAM, 22 Maart. 1912. Moutwijn. Officieel© noteenng van de Oommissie pit de Kamer van Koophandel voor de Beurs. 19 Mrt. f 16(4 20 Mrt 21 Mrt. 22 Mrt. f 16(4 belasting Nament de Commissie voor de noteering B. A. J. JSITTKAMPE, Bond van Distillateurs i M o u t w ij n Je never: Amsterdamsche proef.: Spoeling: Stemming op hedenvast. Spiritus. 21 Mrt. Graanspiritus Melasse-spiritus Ruwe spiritus 21 Mrt 22 Mrt. 16'/4 20'/4 21V, 1.80. 16'/4 20>/4 21 s/4 1.80. 22 Mrt. f 261/a a f 263 j f 26i/, a f27- f22—a f 22 V4 f22— a f 22% f 12'/, af 121/, f 12i/2 a f Stemming op heden: kalm. HAMBURG, 21 Maart. Spiritus vast. Mrt. mk., 32'/4, Maart/April 32 '/4, koop (zonder fust.). NEW-YORK. Mais: Western in loco 21 Maart 74®/., 20 Maart 743/4. CHICAGO, Mei Juli 71i/4 717, 72 Loco 91 Va 91— Mai s 21 Maart. 20 Maart. Rogge 21 Maart. 20 Maart. W/s prijsh. Sept. 711/, 72 Dec. Beurs van Amsterdam. Vrijdag 22 Maart. Carren 56»/aSteels 68.n/leAtchisons 107s/gDen vers 227/, Eries 367,Kansas gew. 297/, Roc- ky's 26®/4South Pac. 113-, South Rails 299/16 Unions 1717,; Wabash Gr. Trunk gew. Marine gew. Marine pref. VorstelandenHandelm. resconto A'dam Deli A'd. Serdang Deli- cult 120—; Krapoh Langk. A.Medan N. AsahanR'd Deli 514. Kon. Petr 4887,Enim 2237,Perlak s Sumpal 179' Z. Perlak Prolongatie 31/,. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 21 Maart. V o g e 1 w e t. De beraadslaging werd voortgezet, en wel over art. 10 (vergunningen door den burgemeester ver leend voor bepaalde lijden om vogels te dooden be heer Tydeman licht een amendement op dat aitikel toe, strekkende om te bepalen dat de vergunningsbewijzen moeten bevatten den termijn (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy niet teruggegeven f I6I/4 f I61/4

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 3