Buitenlandsch Nieuws. Verspreide berichten. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. gemeentepolitie, beneden den rang van Inspectur der Rijksveldwacht en van Com missaris van politie, beambten van den Rijks- en provincialen Waterstaat en be ambten van de domeinen, beneden den rang van hoofdopziener. Schiedam, den 25sten Maart 1912. De Burgemeester voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE, IMLIL.ITI E. Inschry vingsregister en Alphabetisch Register. De Burgemeester van Schiedam, maakt bekend, dat het Inschrijvingsregister voor de lichting van 1913, met het daaruit opgemaakte Alphabetisch Register, gedurende acht dagen, van den 26sten Maart tot en met den 3den April a s., ter Gemeentesecretarie, afdeeling Militie, (School straat 12), voor ieder ter lezing ligt. Hij vestigt er voorts de aandacht op lo. dat binnen den tijd, hierboven vermeld, te gen deze registers bezwaren kunnen worden ingebracht bij den Commissaris der Konin gin in de Provincie 2o. dat het bezwaarschrift behoorlijk met rede nen moet zijn omkleed en op ongezegeld pa- papier kan worden gesteld 3o. dat het bezwaarschrift eigenhandig moet zijn onderteekend, doch dat onderteekening door een ander persoon is toegelaten, zoo bij het bezwaarschrift eene behoorlijke volmacht wordt overgelegd 4o. dat het bezwaarschrift tegen bewijs van ont vangst bij den Burgemeester, ter Gemeente secretarie, afd. Militie, moet worden ingele verd 5o. dat een bezwaarschrift, dat niet voldoet aan de eischen hierboven genoemd, of niet wordt ingeleverd binnen den tijd en bij de autori teit, hierboven vermeld, geen gevolg kan hebben 6o. het bewijs van ontvangst moet worden be waard totdat hij of zij, die het bezwaarschrift indiende, in kennis gesteld is met de uit spraak van den Commissaris der Koningin. Schiedam, den 25sten Maart 1912. De Burgemeester voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. DE OORLOG TUSSCHEN ITALIË EN TURKIJE Dato 15 Maart wordt uit Tripolis aan het 11a- vas-agentschap het volgende gemeld: „Na de zenuwachtige spanning, waarmede de nieuwe actie, die met den terugkeer van gene raal Caneva zou beginnen, weird afgewacht, is nu weer een zekere moreele depressie merkbaar onder de Italiaansche troepen, die thans sinas 6 maanden achter hunne loopgraven liggen zon der veel uit te voeren en van verveling; niet weten wat te doen. Verscheidene gevallen van zelfmoord en krank zinnigheid hebben zich in de laatste dagen voor gedaan 1 Men heeft de troepen van liggingsplaats doen veranderen, om ze tenminste een ander uitzicht te geven en hun een oogenblik ae illu sie te schenken, dat de opmarsch naar het binnenland zou beginnen. Maar desniettegenstaah- de nemen de evallen van hersenvlies-onts teking met den dag toe. De Italiaansche regeering heeft het besluit ge nomen de reservisten naar hunne haardsteden terug te zenden en hen te vervangen door de soldaten van de lichting 1891, die het zedelijk peil der oude troepen weer hiooger op zullen voeren en hun weer met het noodige vuur zul len bezielen. Deze gelukkige maatregel1 heeft een algemeen© vreugde in de kampementen veroor zaakt. Ook de burgers deeten in de neerslachtigheid; ze beginnen het moede te worden, opgssloten te zitten in 'n kleinen kring, dien men niet verlaten kan en de een na den ander vertrekt, zoo het hem tenminste mogelijk is, teleurgesteld, maar benijd door de achterblijvenden, naar het vader land. Nadat Tripolis gedurende eenigen tijd zonder handel is geweest, wordt thans van alle kanten aangevoerd; tussChen Tunis en Tripolis is het verkeer zelfs zoo druk, dat de vrachtprijzen 10 maal hooger zijn dan anders. Natuurlijk brengt dio overaanvoer een geweldige verwarring te weeg, maar velen maken er natuurlijk gebruik van om te speculeeren I De algemeene toestand om Tripolis is nog altijd dezelfde en slechts nu en dan komen er berich ten in van de inlandsche spionnen, die het Ita liaansche leger er bij de Turkscho troepen op na houdt. De Turksche minister van oorlog heeft bekend gemaakt, dat de Italianen dein 12en Maart in het gevecht bij Fojat aanzienlijke verliezen geleuen hebben en een fort moesten ontruimen met ach terlating van 6 kanonnen, die de! Turken ech ter niet hebben kunnen meevoeren. De Turksche minister van Buitenlandsche Za ken verklaarde aan een verslaggever van ue „Sa- bah", dat de betrekkingen tusschen de Parte en alle Bal'kanstaten aanzienlijk verbeterd zijn. De vrede op het Balkanschiereiland zal door de Ler- vorminigsmaatregelen geconsolideerd worden. De minister hecht geen geloof aan het gerucht, als zouden de mogendheden op de Porte een pres sie willen uitoefenen, teneinde het totstandko men van den vrede met Italië te bespoedigen). Een dergelijke stap zou niet met de waardigheid der mogendheden overeen te brengen zijn. Elke pressie zou in strijd zijn met de neutraliteit der mogendheden. De mogendheden zullen niet de annexatie van Tripolis door Italië erkennen, want het is onmogelijk, de Turksche troepen, daaruit terug te trekken. Vredesonderhandelingen willen wij beginnen, maar men moet niet van annexatie spreken. De betrekkingen met Rusland zijn vriend schappelijk, wat door het vertrek van Tchary- hoff niet veranderen zal. ENGELAND. De „Times" publiceert telegrammen van haar correspondenten in de verschillende mijndistric- ten-, die een zeer treurig beeld' geven van den toestand, die daar heerscht. Overal heerscht el lende en de nood schijnt zich het ergst te doen gevoelen in de families van hen, die tengevolge van de staking itot onvrijwillige Werkeloosheid gedoemd zijn. In zoo goed als iedere grooto slad hebben uit deel in gen van voedsel en kleeding op kosten der overheid plaats. Koude en duister nis zijn voor elke stad een plaag geworden. Er zijn ziekenhuizen zonder vuur en zonder licht en het groote leger van werkloozen bedraagt op het ooigienblik reeds meer dan 750.000 man. Aan de „Daily Mail" wordt uit Leeds geseind, dat daar gisteren de gastoevoer van zes uur morgens tot ges uur 's avonds afgesneden is. In het stedelijk hospitaal, waar alle bedden be zet zijn, is absoluut gebrek aan branttsmf. Er bestaat geen mogelijkheid aan de zieken warm voedsel of warm water te versohaffen. Mén zal gedwongen zijn den gastoevoer nog meer 1c be perken en. reeds is 't voorstel' gedaan het gas alleen nog te verstrekken aan industrieele in stellingen. De burgemeester van Swansea verklaarde, dat hij op1 het oogenblik te zorgen heeft voor de voeding van 2045 kinderen, wat de stad 50 pond per dag kost. Hij meent, dat het aantal binnen weinige dagen verdubbeld zal zijn. In de haven van Southampton liggen op het oogenblik een aantal schepen met een gezamen- lijken inhoud van 100.000 ton stil. Met bet uur neemt dit aantal toe. Tot deze schepen behooren o.a. de „Oceanic" en „Majestic" van de White Star-lijn en de „New-York" en „Philadelphia" van de St. Paul-lijn. Nog altijd blijft men de hoop voeden, dat de beide partijen in het steen'koolconflict gebruik zullen maken van het uitstel, dat de behande ling der minimum-loonwet ondergaat, om op t igen hand een overeenkomst te sluiten. Tom Mann's inhechtenisneming en de weige ring hem tegen borgtocht vrij te laten hebben de kolencrisis ingewikkelder gemaakt, doordien tal rijke verontwaardigde mijnwerkers verklaren, dat zij de staking zullen voortzetten, tenzij hij on middellijk wordt vrijgelaten. Een groote bijeen komst van mijnwerkers te Nottingham heeft er Zaterdag toe besloten en tevens een beroep ge daan op de mijnwerkers elders om hun voor beeld te volgen. Het verbond van transportarbei ders en de matrozambond, waarvan Mann be stuurslid is, roeren zich mede en dreigen een algemeene staking te organ is eeren, tenzij Mann wordt vrijgelaten, waartoe ook de besturen van vele af deelingen in de provincie sommeeren. Keir Hardie heeft in een interview verklaard, thans de illusie te moeten wegnemen, dat de hulpmiddelen der mijnwerkers opgeteerd zijn Zij kunnen het nog een volle maand uithouden. Hij voegde daaraan toe, dat mogelijk enkele mjjn- districten het werk zouden hervatten, wanneer het kolenmijnwetsontwerp bekrachtigd werd, maai do mijnwerkers in de belangrijke districten zou den weigeren, tenzij de minimum-loonen in de wet opgenomen werden. FRANKRIJK. De Fransohe Senaat heeft het rapport be handeld van Régismanset, rapporteur der com missie van onderzoek inzakei de goederen der kerkelijke orden. Men klaagde zeer over de ver traging, die de liquidatie ondervindt en over de omstandigheid, dat liquidateürs gekozen waren om politieke redenen en zonder dat op hun eer lijkheid was gelet. Schandelijke dingen, zeide Le Provost de Launay, waren er gebeurd en de vertraging had belet, dat aan bejaarde en ge brekkige congreganisten hel jaargeld op tijd was uitgekeerd. Hij verlangde, dat men van de 60.000.000 fr. die de verkoop1 der kerkelijke goe deren zal opleveren, een ondersteunings- en pen sioen-fonds zou vormen en vooral, dat de liqui- datiën zoo spoedig mogelijk ten einde zouden worden gebracht. Riou verklaarde, dat de liquidatie der orden op een waar moreel, politiek en judiciair bank roet was uitgeloopen; hij deed een hecigen aan val op het werk van Waldeck-Rousseau en Com bes, en eindigde met den wensch, dat men aan de congreganisten of hun erfgenamen de ver beurdverklaarde goederen zou teruggeven. De Las Cases teekende verzet aan tegen één passage in het verslag, diei de congreganisten verantwoordelijk wilde steilten voor het feit, dat de liquidateürs niet heit verlangde resultaat had den opgeleverd. RUSLAND. De Rijksdoema heeft in een geheime zitting bij dc- derde lezing het wetsontwerp betreffende de hervorming van den dienstplicht met 147 te gen 72 stemmen aangenomen, nadat 'n amen dement der kadetten met 103 tegen 101 stemmen verworpen was, dat ten doel had, de .Paden, die zich aan den dienstplicht traden te onttrekken, met een geldboete van 300 roebel te straffen; terwijl op de aanhouding van dienstw eigenende Joden een helooning zou wordten gesteld. GRIEKENLAND. De kansen van den Griekschen eersten minis ter Venizelos bij da aanstaande verkiezingen schij nen niet slecht tei staan; men verwacht dat van 180 kamerzetels er 120 aan zijn partij zullen toevallen. Hij heeft, teruggekomen van een ver- kiezingsreis door dei provincie, een geweldige volksmenigte uit Athene en den Piraeus in de open lucht toegesproken en spoorde het volk aan, alle oude partijen eens en voor goed op te ruimen. PARAGUAY. De laatste berichteh uit Assumption, gtedateerd 16 Maart, stellen den toestand zeer ernstig voor. De radicalen maken zich gereed tot een aan val op Assumption. Vrouwen en .anderen ver lieten de stad en namen hun toevlucht op oor logsschepen. Nadere telegrammen uit Assumption bevesti gen de overwinning deir revolutionnairen. De pre sident vluchtte in het geiza.ntschapsgebouw van Uruguay. In den strijd werden 600 man ge dood. Paus Pius X heeft Donderdag den Amerikaan- scben schilder Butl in audiëntie ontvangen. Deze overhandigde hem een eigenhandig schrijven van president Taft, waarin dezei uiting gaf aan zijn gevoelens van hoogachting en sympathie voor het hoofd der Rioomsch-Katholieke Kerk. Op het Vaticaan ziet men in dit schrijven een nieuw bewijs der godsdienstvrijheid, welke in dc Ver- eenigde Staken heerscht. Naar verluidt, heeft de brief te Rome eiem zeer gunstigen i naruk ge maakt. De pauselijke commissie tot codificatie van het kerkelijk recht heeft dezer dagen aan alle bisschoppen de drukproeven toegezonden van hel eerste gedielte van het nieuwe kanonieke wet boek. De bisschoppen van iedere kerkprovincie kunnen hierop de aanmerkingen en verbeteringen voorstellen, die zij voor hun land1 wemscheiijk ach ten. Daarmede wordt dan zooveel mogelijk re kening gehouden bij da definitieve vaststelling van den tekst, waaraan de commissie-zelf de laat ste hand zal leggen. Keizer Frans Jozef heeft den Duitschen keizer Zaterdagavond om 7 uur in hel paleis van Schönbrunn een diner aangeboden, na afloop waarvan keizer Wilhelm naar Venetië vertrok ken is. Aan de „Times''' Wordt uit Petersburg gemeld, dat keizer Wilhelm dein tsaar een eigenhandig geschreven brief zond, waarin hij hem berichtte over de verbeterde betrekkingen, die sinds kor ten tijd tussChen Duitsehland en Engeland tot stand kwamen. Volgens de „Timieis" Verwekte het schrijven van den keizer hij dten tsaar groote voldoening. Prins Hendrik. Z. K. H. Prins Hendrik keerde Zaterdagavond ongeveer elf uur uit Duitsehland in de residentie terug. Minister De Waal Malefp. Men meldt ons uit 's-Gravenhage De minister van Koloniën zal Dinsdag tot Pa- I schen met een verlof, dat hij in het binnenland zal doorbrengen, uit de stad gaan. Antirev. Actie. Naar men aan «De Rotterdammer" uit be trouwbare bron uit Dordrecht meldt, worden in antirev. kringen pogingen aangewend om tot de a.s. Kamerverkiezingen een Propagandablad uit te geven door royale verspreiding eenigen invloed te oefenen op de publieke opinie. Vooral de mis leidende actie van het Anti-Tarietwet Comité» aldus de Rott., eischt een krachtige en doeltref fende verspreiding. Bevroren vleesch. De Nederlandsche Vereeniging voor Koeltech niek zond adressen aan den Minister van Land bouw en aan het gemeentebestuur van Amsterdam, ten einde tot een proefneming op uitgebreide schaal met den invoer van gekoeld en bevroren vleesch in ons land te komen. In het adres aan den Minister wordt o.a. ge vraagd lo. regelingen te ontwerpen en maatregelen te ondersteunen of te treffen, waardoor bij een proef op uitgebreide schaal met den invoer van gekoeld en bevroren vleesch in ons land, voldoende waar borgen voor de volksgezondheid kunnen verschaft worden. 2o. toe te staan, dat een voldoende hoeveelheid van dit vleesch gedurende een zoo langen tijd kan worden ingevoerd als noodig is, om over de re sultaten van dezen invoer afdoend te kunnen oordeelen. In het adres aan het Amsterdamsch gemeente bestuur wordt verzocht «medewerking te willen verleenen om het mogelijk te maken, dat onder voldoende waarborgen veor de volksgezondheid de invoer en verkoop van bevroren en gekoeld vleesch binnen die gemeente op ruime schaal kan ge schieden." Tweede Kamerverkiezing Hoorn. De Minister van Binnenlandsche Zaken overwe gende, dat, ten gevolge van het aannemen van de benoeming tot lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal door den heer P. B. J. Ferf, in het kiesdistrict Hoorn eene verkiezing moet plaats hehben voor een lid van de Tweede Kamer der Staten-GeneraalHeeft goedgevonden te bepalen dat de verkiezing zal plaats hebben op Woensdag 10 April e.k., de stemming, zoo noodig op Maan dag 22 April d. a. v., de herstemming, zoo noodig op Maandag 29 April d. a. v. Dr. Kuyper te Rotterdam. Naar de »Rott" verneemt, zal dr. A. Kuyper Sr. voor den Bond van Antirevolutionaire kies- vereenigingen «Nederland en OraDje" te Rot terdam, optreden op Vrijdag 12 April in de Groote Doelezaal aldaar. De vergadering zal al leen voor politieke vrienden toegankelijk zijn en zal dus een intiem karakter dragen. Ook zal de Pers tot de vergadering geen toegang hebben. Zondagsrust. In de op 28 dezier te Haarlem te houden alge meene vergadering van de Vereeniging tot bevor dering van Zondagsrust komt o.a. aan de orde een rapiport van het hoofdbestuur omtrent de vraag „of ter bevordering van hun of anderer Zondagsrust tegen bezoldiging; werkzaam zijnde personen,, behoefte hebben aan het verleenen van zoodanigen vrijen halven dag bezwaren zijn ver bonden, ontleend aan het bedrijf of den dienst, welke niet kunnen worden weggenomen." Verder staat op de agenda een voorstel van de IlaagsChe afdeeiling', luidende: „Het hoofdbe stuur doet stappen dat de eemige Zondagsbestel ling van de post een ochtendbestelling zij. In sommige plaatsen begint diei bestelling ceist laat, te Arnhem, om halfelf en eindigt zij ton gevolge daarvan ooik laat, zoodal de bestellers slechts een halvern vrijen Zondag hebben. Ook is aan de orde de verkiezing van twee leden van het hoofdbestuur. Nachtarbeid Bakkersbedrijf. Het Nationaal Comité voor afschaffing van Nachtarbeid in het Bakkersbedrijf hield te Am sterdam, een vergadering1, ter bespreking wat of het comité nog te doen staat. Er was een sterke aandrang om nog een betooging in den Haag te doen houden, doch door de verrassende mede- deeling in de Kamerzitting van 19 Maart, bat de volgende week die Bakkerswet in behandeling zou komen, zag men de moeilijkheid van het voor bereiden eiener betooging in en besloot men ilaar- aan geen gevolg tei geven. Eenige Tweede Kamerleden zullen worden be zocht om de belangen van het comité te bespre, ken, Weerbericht Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht »n den morgen van 25 Maart 1912, medegeaeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 770.1 te Uedaix. Laagste barometerstand 745.2 te Thorshaven. Verwachting tot den volgenden dagmeest matige zuidelijke tot zuidwestelijken wind, neve ling tot zwaarbewolkt waarschijnlijk regenbuien, zachter. Provinciale Crediet- en Spaarbank. In de Zaterdag gehouden algemeene vergade ring van aandeelhouders werd door den directeur verslag uitgebracht over het afgeloopen boek jaar 1911. Hieraan is het volgende ontleend Aan 41% schuldbrieven was op 31 December 1911 in omloop f211.700.—, (1910 f 200.000. Aan deposito werd ontvangen f 117.940.91 te rugbetaald f 98.899.30terwijl het aldo op 31 De cember 1911 aan depositanten bedroeg f39.631.19. Gedurende 1911 werden verleend 142 credieten tot een bedrag van f307.712.02i, makende met de reeds uitstaande f254.114.58 te f571.826.60i Op doze leeningen werd nog niet uitbetaald f53.924.72, terwijl aan aflossingen werd ontvangen f167.400 01 zoodat op 31 Dec. '11 uitstonden 306 leeningen met f 350 501.872 (vorig jaar f254.114.58.) Van dit bedrag is f 100.163 24 gedekt door borgtocht f 159.114.70 door zuiver zakelijke zeker heid en f 91.223,97i door gemengde persoonlijke zekerheid en zakelijke zekerheid. Verreweg de meeste leeningen zijn versterkt door een polis van Leverzekering, gesloten bij de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank te Schiedam. Aan Commissie werd verdiend f 7874 86$ (vorig jaar f4913.62.) aan interest fl9.122.44i (vorig jaar f 16.487.59) terwijl aan interest voor schuld brieven en deposito's betaald werd f 12.189.13, (vorig jaar f 10.189.56) aan onkosten f4506.26 (vorig jaar 14376.23$). Na afschrijving op debiteuren (3238.33$, op kantoor inboedel en materiaal f585.54 (zoodat deze rekening nu met f 1op de balans voor komt) blijft een netto winst van f5193.43$ welke verdeeld wordt als volgtreservefonds 16% f 519.34$, aandeelhouders 4% dividend, toevoeging aan de extra reserve f3649.09. Door deze toevoeging zijn de reserves gestegen tot f 11.985.89. Deb alans en winstrekening, alsmede de winst- verdeeling werden goedgekeurd en de aan de

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2