Dagblad voor Schiedam en Omstreken. R' ï2 PROEF ZE NAAST ELKAAR VAN HOUTEN'S f^ONA 1 Kg. 7a... X.. ƒ1.50 - 0.80 0.4272, 35ste Jaargang Dinsdag 26 Maart 1912 i\o. 10279. 0.18 i Officieel© berichten. VlfcCHAKTEN. Kennisgeving. Boitenlandsch Nieuws. Verspreide berichten. Binnenland. X. DE VOLKSDRANK BIJ UITNEMENDHEID. Vio„ ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 16 regels f 0.92elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. BINNEN VISSCHER1J. De Burgemeester der Gemeente Schiedam, maakt bekend dat ter Gemeentesecretarie kos teloos verkrijgbaar zijn formulieren voor de aan vragen tot bet bekomen van een visch- of Hen- getakte, voor het jaar, aanvangende 1 JULI aanstaande en eindigende 80 JUi\l daaropvol gende, en noodigt belanghebbenden uit hunne aanvragen zoo spoedig mogelijk aan hem in te dienen. De navolgende akten worden uitgereikt: ct. Groote vischakten, tol het visschen met alle geoorloofde vischtuigen, tegen betaling van twee gulden vijftig cents if2.5UJ b. Kleine vischakten, tot het visschen met een daarin genoemd vischtuig, tegen beta ling van een gulden ff 1.)j c. Rengelakien, tot het visschen met meer dan een hengel, tegen betaling van vijftig cents (fO.öU) Voor het visschen met één hengel, geen loop- of Sleephengel en geen penr zynde, be hoeft geene aanvrage te geschieden. Kostelooze vergunningen om te visschen worden niet meer verleend Geen akte wordt uitgereikt lo. aan hem wien ingevolge art. 34, eerste lid, de bevoegdheid om krachtens een con sent of akte te visschen is ontzegd, voor den duur der ontzegging 2o. aan veld en boschwachters, beambten der marechaussee, niet zijnde hulp-officieren van Justitie, ambtenaren van Rijks- en gemeentepolitie, beneden den rang van Inspecteur der Rijksveldwacht en van In specteur van politie, beambten van den Rijks- en provincialen Waterstaat en be ambten van de domeinen, beneden den raug van hoofdopziener. Schiedam, den 25sten Maart 1912. De Burgemeester voornoemd, j M. L. HONNERLAGE GRETE. (Herplaatst wegens misstelling.) DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op art. 12 der Drankwet; Brengen ter openbare kennis, dat bij hen een verzoek is ingekomen van C0RNEL1S Div BRUIJN, om verlof voor den verkoop van alco holhoudenden drank anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in het ach tergedeelte van het perceel Zalmvisscherij no. 1. en herinneren, dat binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het verleenen van het 'ver lof schriftelijk bij hun College bezwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 25 Maart 1912. Burgemeester en Wethouders 'voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE, De Secretaris, V. SICKEN GA. ENGELAND. De laatste berichten papens de gister gehou den samenspreking tusischen ministers, mijneige naars en de afgevaardigdein der arbeiders lui den weinig bemoedigend. De meeste voorman nen van de mijnwerkers willen niet van de wet telijke bepaling betreffende het minimum-loon we ten, tenzij de door hen geëischte minimum-loo- nen in de wet opgenomen worden, wat de mijn eigenaars en ook de retgeering volstandig weige ren. Beide laatsten schijnen te hopen, dat de verzoenlijkeir bestanddeelen van het mijnwerkers- verbond ten slotte de bovenhand zullen krijgen over de onverzioemlylken. De- „Times" is van meening, dat de regeering de wettelijke bepaling op het minimum-loon in elk geval zal doorzetten. Has]am, de secretaris van de mijnwerkers in Derbyshire, 'heeft gisteren gezegd, dat ae her stuurders van het mijn werkers v er b ond beloofd hebben, dat zij de mijnwerkers weer over de eindregeling zouden laten Stemmen;, dit zou een nieuwe vertraging iij de hervatting van het werk ten gevolge hebben. De „Daily Telegraph" schat, dat er op het ©ogenblik bjjina drie miiritpen m|jjlnw:elrkers en werklieden in .andere bedrijven werkeloos zijn. Zij verbeuren eiken dag 700,000 aan loon. Het geheel© verlies aan loonen sedert het be gin van de staking zou de 10 millioen nabij komen. Een telegram uit Glasgow stelt een algemeen verloochenen van de staking door mijnwerkers vast. Hel schijnt waarschijnlijk, dat duizend mijn werkers beden het werk hervat hebben te Bells- hill in Lanarkshire, en nog ongeveer duizend aan andere mijnen. Minister McKenna heeft verklaard, dat aange zien de onderhandelingen werden voortgezet, de beraadslaging over het kolonmijnwetsontwerp tot heden zou worden uitgesteld. Velen beschouwen de berichten uit de pro vincie. volgens welk© duizenden Engelsche, Schot se he en Noord-Welsche mijnwerkers het werk van daag hervat hebben, hoopgevender dan het ge- confereer alhier. De mijnwerkers, me weer aan den .arbeid zijn gegaan, waren blijkbaar onge zind, misschien niet in staat verder te wachten. Het is de vraag, in hoeveere de onverzoenlijke mijnwerkers de werkwilligen zuilten toestaan het weiJk te hervatten. Indien dit niet het geval is, dan vertrouwen de werkwilligen er .op, dat de regeering hen desnoods met troepen zal bescher men. Inmiddels is de kolennood hier hoog'er dan ooit gestegen. Er verluidt, dat Londen hechts over een kolen-voorraad van drie dagen beschikt. De Londansch-e 'kolenhandelaars hebben heden den prijs verhoogd met 5 sh. per ton. MAROKKO. De Spanjaarden hebben met dwang hel. ge bouw van het maghzen in de nabijheid van de citadel bezet, om er den toekiomstigen Spaan- schen gouverneur van dei stad een onderkomen te kunnen verschaffen. PERZle. De „Times" verneemt uit Teheran, aat Salar- ed-'Dowle, de broeder van den oud-Sjah, het hem aangeboden jaargeld voor het geval, dat hij Per- zië verlaat, heeft afgewezen. Salar-ed-Dowje doet n.l. aanspraak gelden op de souvereiniteit over West-Perzië, onder suzereiniteit van den huldi gen Sjah. De Britsche gleizant en de Russische gezant stellen thans voor, dwangmaatregelen te gen S al ar-ed-Do wie te nemen, zonder echter Rus sische troepen naar Kermandsjah te sturen. Hel plan om Salar-ed-Dowl'e te laten verjagen door Turksche troepen, vindt weinig bijval. In Ispahan en Mesje-d bc-hben onlusten plaats gehad, die het gievollg waren van de gedwongen sluiting der bazaars. De onderhandeling tusschem Turkije en Rus land over de Perzische kwestie is begonnen. De Porte heeft Rusland medegedeeld, dat zij1 op last van den. inspecteur van de grens een commandant naar Wan had gezonden. Do „Matin" meldt, dat de Port© eindelijk aan de protesten van Rusland tegen het bezetten van de streek van Osrmia door Turksche troepen gehoor heeft gegeven. Turkije zal er geen nieu we troepen meer heen zenden. Dit besluit zal in St. Petersburg met voldoening worden ver nomen. Uit Mesjed wordt geseind: De zich in de citadel bevindende Perzische troepen hebben een uitval gedaan op d.e stad, waai een schermutseling begon. Dientengevolge zag de opperbevelhebber der Russische strijd macht, generaal Riedko, zich genoodzaakt herstel van orde en veiligheid op- zich te nemen. PARAGUAY. Een telegram uit Buenos Ayres meldt: Asuncion is den 22sten door de revolution-lire regeering in bezit genomen. De bladen te Buenos Ayres bevatten telegram men uit Asuncion, volgens welk© ae voorloopige regeering de ontbinding van de Kamers heeft gelast en Navero is aangewezen om voorloopig het presidentschap van de- republiek waar te nc- men. Navero zal eem dekreet uitvaardigen om voor den len Juli de verkiezingen voor presi dent van de republiek en de Kamers te hou den, Het painisten-e is als volgt samengesteld binnenlandsche zaken Scha-ere-r, huitenlandsche zaken Arjila, financien Zubizarreta, justitie Fra- mp, oorlog Gondra. Uit Rijssel' wordt bericht: De hervatting van den arbeid in het kolenbekken van Anzin is algemeen. De Koning van Italië heeft zich f.e Venetië aan boord van de „Hiohenzollern" begeven, waar hij ontvangen werd door den Keizer en rte an dere D-uitsche vorstelijke personen. Paleis-Raadhuiskwestie. Het Amsterdamsche Gemeenteblad van gister avond bevat het antwoord van den minister van binnenlandsche zaken, naar aanleiding van het raadsbesluit, waarbij B. en W. werden uitgenoo- digd, zich tot den minister te wenden met de vraag, te willen bevorderen, dat het koninklijk paleis op den Dam weer ter beschikking van de gemeente worde gesteld. Dat Amsterdam er prys op stelt, dit grootsche monument van bouwkunde weder als stadhuis te bezitten, ook om de herinnering aan het roemrijke tijdperk van kracht en bloei der stad, waarin het is gebouwd, acht de minister ten volle verklaar baar. "Echter kan de traditie van nu bijna een eeuw sinds het herstel van onze onafhankelijkheid niet door de regeering en ook niet door de hoofd stad zelve worden prijsgegeven, zonder dat deze laatste haar karakter als zoodanig vejjiest. 7.elfs al behoeft dit niet als essentieel te wor den aangemerkt, is daarmede verbonden het ver toeven van den Koning of de Koningin op den Dam, in het hart der stad. Uit een en ander vloeit voort, dat de regeering niet in overweging kan nemen, het Koninklijk Paleis ter beschikking der gemeente te stellen, zoolang niet opnieuw een koninklijk paleis, volledig geschikt niet slechts voor het verblijf van de Koningin en Hare gas ten, maar ook voor de ontvangst zoowel van burgers en autoriteiten als vreemde souvereinen en staatshoofden in Amsterdam zal zijn verrezen en voor zijne bestemming in gereedheid gebracht. Tevens zou allereerst moeten vaststaan, dat de I noodige gelden voor den bouw en de inrichting van het nieuwe Paleis ter beschikking van het- rijk zullen worden gesteld. Immers, terwijl onge twijfeld daarmede een belangrijk bedrag zou zijn gemoeid, zou de regeering niet verantwoord we zen, indien zij, door, onverplicht, het Paleis aan de gemeente af te staan, het rijk voor den last van die uitgaaf stelde. Uit het raadsbesluit, in verband met de daar over gevoerde beraadslaging, aldus besluit de minister, blijkt echter niet, of het de bedoeling van den gemeenteraad is, het aan de regeering mogelijk te maken, om het door den raad ge vraagde in gunstige overweging te nemen. Zoolang de gemeenteraad daaromtrent in het onzekere verkeert, kan over dit vraagstuk door de regee ring met de gemeente geen overleg worden gepleegd. Yleeschkeuring. Naar het »Hbl." verneemt, heeft den minister van landbouw, nijverheid en handel eenigen tijd geleden het oordeel van Gedeputeerde Staten der onderscheidene provinciën gevraagd over een door hem opgemaakt ontwerp-Vleeschkeuringwet. Het ontwerp bevat alleen algemeene voorschrif ten de nadere regeling der zaak wordt meest aan de gemeentebesturen overgelaten. Volgens deze voorschriften zal het vee voor en na het slachten moeten worden gekeurd en zal het vrije verkeer met vleeschwaren mogen plaats hebben, als overal de keuring is doorgevoerd. Met de keuring zullen worden belastlo. vee artsen 2o. personen die, volgens bij algemeenen maatregel van bestuur vast te stellen regelen, bevoegd zijn, als hulpkeurmeester op te treden. Verder wordt bepaald, dat bij algemeenen maatregel van bestuur eischen zullen worden gesteld betreffende zouterijen van dierlijke stoffen en inrichtingen, bestemd tot bewaring of verwer king van bloed of van dierlijken afval. Het ontwerp zwijgt geheel van een verplichting tot oprichting van een openbaar slachthuis voor zekere rubrieken van gemeenten. Tweede Kamer. Het Paaschreces der Tweede Kamer, aal Vrij dag ingaat, zal duren tot de tweede helft van eenander merk a EN EEN ANDER MERK GOEDKOOPE CACAO» V EN GIJ BLIJFT BIJ VIERKANTE BUSSEN (88) ,>4*V r-, - KONA Cacao

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1