Staten-GeneraaL 8tads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad. gemelde hoedanigheid werd hij gekozen tot lid van de administratie voor het weduwenfonds voor de geëmployeerden tot het algemeen hestunr be hoor en de, in welke administratie hij tevoren in zijn kwaliteit van secretaris van dei Alg. Reken kamer reeds ambtshalve zitting had. De Bak kerswet. De hoefijzercorrespondent van het „HMd."' meldt Bij eenige kamerleden bestaat het voornemen om te trachten, een principieele beslissing uit te lokken over de vraag, of men een wettelijke regeling van den bakkejrsarbeid wil volgens het stelsel-Talma of volgens het stelsel van het bak kerscomité. Zulk een beslissing zou kunnen val len in den vorm van een stemming over het amendement-Snoeck Henkemans op artikel 2 van het wetsontwerp. Doch om noodelooze discus sie te voorkomen, zou men- dat dan willen doen vóór de algemeene beschouwingen, althans, wanneer deze laatste niet geheel kunnen worden weggelaten. Deze poging zal uitgaan van een, nen minister bevriende zijde. Teleloneeren met Franferyb. De afgevaardigde Joseph Denais heeft bij het bureau van de Fransche Kamer zijn rapport inge diend, dat opgesteld is namens de commissie, belast met een onderzoek naar het wetsontwerp', dat strekt tot goedkeuring van dei overeenkomst, die den 15don September tusschen Frankrijk, Bel gië en Nederland is gesloten om den telefonisciien dienst tusschen Frankrijk en Nederland over Bel gië te regelen. Na op de belangrijkheid van de betrekkingen tussohen het zakenleven in Frank rijk en Nederland en het telegrafische verkeer tusschen de beide landen te hebben gewezen, zet Denis in dat rapport volgens de „Indetpri' uiteen, dat de Fransohie regeering, in plaats van een rechtstreeksche en onafhankelijke lijn tus schen Parijs en Amsterdam aan tei leggen, zooals door Nederland verlangd was, verkieselijk heeft geacht den dienst te verzekeren door middel van de aansluitingen tusschen België en Frankrijk ter eene en die tusschen België en Nederland ter andere zijde. Deze meening heeft eindelijk de overhand be houden en de overeenkomst van 15 September 1911 voorziet alleen in de mogelijkheid van het in het leven roepen van een rechtstreeksche aan sluiting van Frankrijk met Nederland. Het rapport strekt tot aanneming van cis over eenkomst. Dr. W. H. Nolens. Maandag 1.1. vierde het Kamerlid dr. Nolens zijn 25-jarig priester-jubileum. Aan »L>e Tijd" ontleenen wij het volgende: In de Tweede Kamer, waarin hij sinds 1896, als opvolger van wijlen mr. Haffmans, als afge vaardigde voor Venlo optrad, is mgr. Nolens èn als voorzitter van de katholieke Kamerclub én als persoonlijkheid een figuur van beteekenis. Den invloed, welke als zoodanig van hem uitgaat en die ongetwijfeld verre van gering moet worden geschat, dankt hij niet aan eene vurige en mede- sleepende welsprekendheid. De toon van zijn betoog is bijna immer koel en kalm zijn opvatting der behandelde onderwerpen zakelijk, op het nuchtere af. Beide, toon en opvatting, getuigen echter steeds van eene meer dan gewone mate van gezond verstand, dat zich niet door schijn- schoone redeneeringen laat verblinden, noch ook door eigen overtuiging en partijbelangen laat weerhouden, om het goede, van welke zijde het ook worde aangeboden, te aanvaarden en het niet enkel bij politieke vrienden, maar ook bij den tegenstander te waardeeren. Vandaar het ver trouwen, dat het woord van mgr. Nolens inboe zemt. Daarbij is hij een werker, die steeds op de hoogte toont te zijn der behandelde onderwerpen. Een werker, zóó heeft hij zich steeds getoond reeds als student. In 1880 onderbrak hy zyn studiën voor het priesterschap, om zich aan de universiteit te Utrecht toe te leggen op de rechts geleerdheid en staatswetenschappen. Vier jaren tijds waren mgr. Nolens voor deze studiën aan de universiteit voldoende echter moe-ten nog enkele jaren vóór zijne promotie verloopen. In dien tusschentijd voltooide hij zijn theologische studiën aan het Groot-Seminarie te Roermond en mocht in 1887 de H. Priesterwijding ontvangen- Terstond daarop volgde zijn benoeming tot leeraar •n de staathuishoudkunde en aanverwante vakken aan het Klein-Seminarie en de bijzondere H. B. S. te Rolduc, welk ambt mgr. Nolens nog jaren lang met zijn Kamerlidmaatschap bleef vereeni gen. De promotie cum laude, die in 1890 volgde, geschiedde op een proefschrift over »De leer van den H. Thomas van Aquino over het recht", het welk in wetenschappelijke kringen hoogen lof verwierf. Als leeraar 'teerst in het practische leven op treden, is mgr. Nolens alrijd onderwijsman geble ven. Niet alleen trokken onderwijsbelangen in de Kamer steeds zijn bijzondere aandacht en werd hij door zijn medeleden als aangewezen rappor teur beschouwd over onderwerpen, het onderwys in zijn verschillende geledingen betreffende, doch ook was hij jaren achtereen werkzaam als lid der zoogen. liieenschakelingscornmissie. Dit echter belette hem allerminst zich en theoretisch-weten- schappeiyk en practisch met vraagstukken van socialen aard bezig te houden. De ontwikkeling van het mijnwezen en de organisatie van de mijnwerkersbonden in het Zuiden van Limburg vooral boden hem daartoe de gelegenheid. Een en ander vestigde vanzelf de aandacht op hem, toen men aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam de studie der arbeidswetgeving meer lot haar recht wilde brengen. Den 13eu Mei 1909 zag mgr. Nolens zich door den Amster- damschen gemeenteraad benoemd tot buitenge woon hoogleeraar in de gemelde wetenschap. Bij zijn qualiteiten van priester, afgevaardigde, hoogleeraar, sociolooog, enz. voegt mgr. Nolens ook nog die van journalist. Bekend is, dat op stellen van zijn hand geregeld het licht zien in N. Venlosche Ct., welke opstellen dezelfde eigen schappen vertoonen, welke zijn redevoeringen als Kamerlid kenmerken en waardeering ver schaffen. Vrijdag is dr. Nolens met mr. dr. J. van Best, afgevaardigde van Eindhoven, naar Rome ver trokken. Na zijn terugkeer zal de R. K. Kamérclub, haar de „N. Tilb. Crt." meldt, aan dr. Nolens leen feestmaal aanbieden. Rijksarchivarissen. Bij Kon. besl. zijn, met 1 Mei benoemd: a. tot Rijksarchivaris in Noordbrabant, dr. M. Schoen gen, thans Rijksarchivaris in Overijssel; b. tot Rijksarchivaris in Overijssel, mr. C. C. D. Ebell, thans Rijksarchivaris in Noordbrabanl. De reis van minister Knox. Het op Curasao verschijnende blad „El Imp. ar cial" meldt, dat de Amerikaansche minister van Staat Knox het eiland zal bezoeken op< 10 April. Het bezoek zal maar kort duren, want de „Wash ington", het oorlogsschip, aan boord van welk vaartuig de Amerikaansche minister reist, ver trekt op 10 April uit La Guayra en zet na, he t bezoek aan Curasao nog denzelfden dag de reis voort naar San Juan op Porto Riep. Legerbezuiniging. De onder minister Cool ingestelde staatscom missie betreffende de legerbezuiniging, die reeds verschillende gedeelten van de haar gegeven op dracht heeft vervuld, is voornemens de uitkom sten van haar onderzoek niet tot één geheel in één verslag te vereenigen, doch bij gedeelten daarover rapport uit te brengen met de bedoe ling dit publiek te maken. TWEEDE KAMER Zitting van Dinsdag 21 Maart. Art. 29 der Vogel wet, dat een alg. maatregel van bestuur voorschrijft voor het bepalen, welke vangmiddelen verboden zullen zijn, wordt behan deld. De heer Tydeman is niet tegen het artikel, maar acht het onnoodig. De heer De Beaufort wil het vervoer van vogelhuiden voor wetenschappelijk doel vrijlaten bij den alg. maatregel. De minister van landbouw, n ij ver heid en handel (de heer Talmaj verdedigt het artikel, dat z. h. s. wordt aangenomen. Daarna is aan de orde een amendement-Van Veen, om het ly ster vangen in enkele gemeenten nog 5 jaar na de in werking treden der wet toe te laten. De heer Hugenholtz wil het slechts tot en met 1916 toelaten, in verband met een amende ment, dat de inwerkingtreding der wet overlaat aan de Kroon. De heer Van Veen brengt deze wijziging niet aan. De heer Van Dedem wil het amendement- Van Veen algemeen laten werken, wat door den heer Van Veen eveneens geweigerd wordt. De heer H ugenholtz maakt van zijn denk beeld een sub-amendement. De heer Smeenge komt op voor den wensch van den heer Van Dedem, waarna deze laatste namens de Comm. van Rapp. een sub-amende ment indient,- om het lystervangen overal nog 5 jaar toe te laten. De minister neemt genoegen met het amen dement-Van Veen, juicht het sub-amendement- Hugenholtz toe, maar wijst dat van de Comm. van Rapp. af. Dit wordt dan ook ingetrokken, nadat de heer Van Veen dat van den heer Hugenholtz overge nomen heeft. Het amendement-Van Veen wordt dan met 35 tegen 2 stemmen aangenomen. Een amendement-T ee n s tr a om elk beding nietig te verklaren, waarbij de grondgebruiker afstand zou doen van het doodingsrecht van scha delijke vogels, wordt door de heeren De Beau fort, Van Dedem en Tydeman ontraden, terwijl de minister het «voor alle zekerheid" wel toelaten wil. De heer Teenstra handhaaft zijn amende ment, dat na een opmerking van den heer van Dedem wordt aangenomen met 31 tegen 24 stemmen. De minister weigert den heer van I d s i n g a in de wet een bepaling op te nemen betreffende onze toetreding tot de conventie van Parijs. De heer Rink verdedigt ten slotte een amen dement, dat de bepaling van de tydstippen, waarop onderscheidenlijk de bepalingen dezer wet in werking treden, overlaat aan de Kroon. De minister neemt dit amendement over, waarna de behandeling van het ontwerp is afge- loopen. Later eindstemming. Vervolgens wordt na een rede van den minister van buitenlandsche zaken (de heer de Marees van Swinderen) goedgekeu.id de verlenging van onze deelneming aan de Suikerconventie. Aan de orde komen nu de moties-Arts en Ter Laan nopens de onderwyzerssalarissen. De eerste motie noemt het wettelyk gewaar borgd minimum van f500 te laag, de tweede stelt het minimum op f 600. De heer Arts verdedigt zijn motie en bere kent de kosten voor een voorloopige verbetering Wachten totdat er meer geld is, gaat niet aan meent spr., die hier aandringt op het inwilligen van een eisch van sociale rechtvaardigheid. Naast den bestaanden toeslag voor huishuur moet de onderwijzer toeriag hebben naar gelang van het aantal ongehuwde kinderen. De heer Ter Laan breekt het salariswetje- Rink en de motie-Arts af als onvoldoende. Het minumum moet met f 100 verhoogd voor open bare en bijzondere onderwijzers, wat 2 milloen 6 ton kosten zal. Hij bespreekt de beteekenis van de Ilaagsche meetingen de verwachting "der katho lieke onderwijzers. Spr. bestrijdt de motie-Arts, die zooveel tijd aan uitwerking zal vorderen dat zij neerkomt op verraad tegenover de christelijke onderwijzers. Uitvoerig betoogt spr. dat de f 2.600.000 voor de salarisverbetering is te vinden welke noodig is, omdat de meeste onderwijzers minimum-lijders zijn. De Minister van Binnenlandsche zaken (de heer Heemskerk) betoogt, dat de toestand sedert 190, toen men berustte in het wetje-Rink, niet gewijzigd is en dat voor verhoo ging van de minima geen wetswijziging noodig is, omdat gemeenten overeenkomstig de locale behoeften boven dit minimum kunnen gaan. Spr. zette verder nog tal van bezwaren uiteen tegen de motiesArts en Ter Laan. De heer De Kanter bepleit snellere toepas sing van de periodieke verhoogingen en verhoo ging der maxima-salarissen, in plaats der minima. De minimum-salarissen toch worden gegeven aan jongelingen, die dus bij het aanvaarden van hun betrekking in gunstiger conditie zijn dan zij, die reeds lang bij het onderwijs zijn. Heden voortzetting. Waerbertctu Telegrafisch bericht naai- waarnemingen, verricht jn den morgen van 27 Maart 1912, medegeaeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 770.8 te Horta. Laagste barometerstand 745.3 te Christiansund Verwachting tot den volgenden dagmatig westelijke tot zuidwestelijke wind, afwisselende meest zware bewolking, enkele regenbuien, zelfde temperatuur. Straatafsluiting. Volgen voorstaande kennisgeving zal de Groene- laan tusschen Willemskade en Hagastraat vanaf morgen (Donderdag) tot nadere aankondiging voor het verkeer met rij en voertuigen afgesloten zijn. „Inter nos". Naar men ons meldt is in eene gisteren-avond gehouden vergadering der Mannenzangvereeniging «Inter nos" alhier, directeur de heer A. M. den Draak, besloten, deel te nemen aan den Zang- wedstrijd op 11 Augustus te Rotterdam, uitge schreven door de Zanverg. «Nut en Genoegen" aldaar. Staats Ct. No. 72 bevat de Konink lijk goedgekeurde statuten van W. A. Hoek's Ma chine- en Zuurs tof fabriek, alhier. Doel is het exploiteeren van een machinefa briek in den uitgebreids ten zin van liet woord, als voortzetting van het door den heer W. A. Hoek uitgeoefend bedrijf en het afzonderlijk of met de machinefabriek vereenigd exploiteeren van een of meer fabrieken tot het maken vaa zuur stof en andere gassen, gasmengsels en verbindin gen en de toepassing daarvan op allerlei gebied, zoomede de verkoop der fabrikaten. Duur 49 ja ren. Kapitaal f300.000, verdeeld in 300 aanaee- len, elk f 1000, waarvan 75 aandeelen zijn ge plaatst. Voor de eerste maal is directeur1 de heer W. A. Hoek. - I I j Naar wij vernemen, zijn de bekende typische huisjes aan de Broersvest, op den hoek van het Heerenpad, over wier aankoop reeds meer onderhandelingen zijn gevoerd, thans het eigen dom geworden van de firma Vroom Dreesman die er een winkelpand zal stichten, dienende tot nieuw filiaal van hare uitgebreide zaken. Gister-avond 68/4 ure viel op de Hoogstraat een paard gespannen voor een dogcart tegen de straat bij het uitwijken voor kinderen. De bestuurder J. de Regt, wonende Roosbeek, viel uit de kar tegen de straat en scheen zich nogal bezeerd te hebben waarom hy in een na bij gelegen winkel werd gebracht. De aldaar ontboden dokter constateerde, dat hy den linker arm had gebroken. De man werd naar huis gebracht en het paard met de kar, waarvan het lemoen gebroken was, door een ander naar de bestemming gebracht. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Dinsdag 26 Maart 1912, des namiddags 2 uur. (Vervolg.) Inrichting Gymnastieklokaal. 9. Voorstel om het voormalige Volksbadhuis aan de Gedempte Broersvest te bestemmen en in te richten voor Gymnastieklokaal ten dienste der nieuwe school F en B. en W. te machtigen tot aanbesteding der daartoe noodige werken over te gaan. Hiertoe wordt besloten en de gevraagde mach tiging tot aanbesteding verleend. Den heer Houtman bé'vreemdt dit voorstel. Hij verwondert er zich over, dat men nu voorstelt dit gebouwtje voor gymnastieklokaal in te richten op het gezegde van den Directeur van Gemeente werken, dat 't nog wel een levensduur van 20 jaren kan hebben. Hij betreurt 't, dat de hoofd straat aldus weer geen verbetering zal ondergaan. Beter achtte hij 't, het gebouwtje aldaar af te breken en de straatverbetering te voltooien. Dit gebouwtje was toch een sta in-den-weg en de ver goeding van f 10.000 voor het oude badhuis heeft men toch als verloren geld te achten. Bij het afbreken van dit badhuisje zal de Vest beter en mooier worden. Wat het gymnastieklokaal betreft, meent spr., dat men toch het gymnastieklokaal in de schoolBaan zou kunnen gebruiken, of, als er bezwaar is de brug over te gaan, het gymnas tieklokaal in de oude school- Wijoia. 't Is toch ook wenschelijk dat het gymnastiekonderwijs be ter geregeld worde, waar daarvan nu nog velen zijn uitgesloten. Zoo is toch noodig dat de leer lingen van het Gymnasium iets aan gymnastiek doen en dat voorde meisjes-leerlingen der H. B. S. de gelegenheid daartoe geopend worde. Hij meent, dat het oude lokaal daarvoor kon ingericht wor den, met een onderwijzer er bij dat zou in 't geheel een uitgave van circa f1200 vorderen. In andere plaatsen van deze grootte o a. Delft is het gymnastiekonderwijs beter geregeld; daar heeft men meerdere onderwijzers op een minimum-sa laris van f1700. Spr. meent dan ook voor hier eene betere regeling in overweging te moeten geven. De heer Smit zegt, dat hij aanvankelijk ook tegen dit voorstel was. Hij had gedacht, dat de wethouder van openbare werken met een ander voorstel zou gekomen zijn, beoogend den omtrek te verfraaien maar, er op lettend dat de onkos ten zoo weinig zijn en 't nog langen tijd zal kunnen duren, kan hij zich er bij neerleggen. De wethouder van gemeentewerken, de heer Van Westendorp, zegt, dat ook hij zich bij voorstel slechts heett nedergelegd. De Directeur van Gemeentewerken kon er zich niet mede ver eenigen de heer Bubberman zag echter in het tot gymnastieklokaal inrichten van dat gebouwtje niet dat groote bezwaar, en waar zijn gevoelen door de commissie gesteund werd, heeft men daarvoor het hoofd gebogen, te meer, waar de som van f700 voor het bedoelde inrichten te be steden, geen bezwaar gaf. Het gebouwtje zelf is niet zoo'n leelijke sta-in-den-weg, daar 'tin het groen als 't ware wegduikt. Weth. meent ook, dat het lokaal in de oude-school-Wijna niet wel voor gymnastieklokaal is in te richten. De wethouder van onderwijs, de heer Gos- linga, heeft van de opmerkingen omtrent de verbetering der straat aldaar nota genomen. Hij heeft ook gelezen wat in een plaatselijk blad daaromtrent is opgemerkt, maar acht dat bezijden de waarheid. Waarom toch heeft de Raad f1600 toegestaan voor de verbouwing van het huis van wijlen den heer Hoek, dat nu voor onderwij zerswoning moet dienen, als toch de rooilijn daar verlegd moest worden en er daar een algemeene razia zou worden gehouden. Ware, toen de ver betering van de Broersvest pas ter hand werd genomen en de tram een lus zou gaan rijden, de toestand aldaar geweest, zooals hij nu is, dan zou men zeker niet met dat voorstel, maar met een voor stel tot grondige reorganisatie zijn gekomen nu echter wordt de toestand aldaar genomen in over eenstemming met de bebouwing. Weth. vindt de oppositie tegen dit voorstel vreemd, omdat 't niet kost, zelfs geen f 700want wij krijgen voor dit gymnastieklokaal 25°, terug wij krijgen f800 en besteden er f 700. En dan vraagt spr. of wij, waar 't niets kost, hier niet de kat uit den boom kunnen kijken. Men spreekt wel van die f 10.000 als verloren geld, maar als we toch van dit be drag nog iets terug kunnen krijgen, dan vindt weth. 't wijselijk dat te nemen. Hij merkt verder nog op, dat het gymnastieklokaal bij school G. f12000 gekost heeft, dat het lokaal bij school C. niet te gebruiken is, waar daar reeds twee scholen van gebruik maken, het lokaal aan de Buitenhaven uur aan uur bezet is, en de afstand naar het lokaal in den Doele veel te groot en daarvan ook reeds door school D. gebruik wordt gemaakt. Wat de oude school-Wijma betreft, merkt weth. op, dat die eerstdaags verlaten wordt en wij dan een waardeloos gebouw hebben op een zeer kost baar stuk grond door daarop een gymnastieklo kaal in te richten, zouden wij er de waarde niet van krijgen. Ter zake van het gymnastiekon derwijs in 't algemeen herinnert weth. er aan, dat de Raad 3 jaar geleden heeft afgewezen het voorstel om ook voor de leerlingen van het Gym nasium gymnastiekonderwijs te geven. Het geven van gymnastieklessen voorde meisjes der H. B. S. is in overweging. Weth. acht 't beslist niet noo dig andere plaatsen hier tot voorbeeld van de zorg van het gymnastiekonderwijs te stellen. De heer Houtman dankt voor de uitvoerige beantwoording van zijn opmerkingen maar gaat met het antwoord niet geheel accoord. Hij stelt zich toch de vraag of, als de gemeente daar later weer een geheel nieuw gymnastieklokaal moet inrichten, het Rijk weder de bedoelde bijdrage zal geven. De heer G o s 1 in g a onderbreekt zeker. Verder acht spr. 't een bezwaar dat twee specialiteiten, de heer Bubberman en de Directeur, 't over dit gebouwtje niet eens zijn. Als de Directeur vreest voor grondverschuiving en de verantwoording niet op zich wil nemen, dan weet spr. niet hoe een lid van den Raad dit moet verantwoorden. Al acht hij den heer Bubberman een bekwaam ambtenaar; toch vindt hij het be sluit wel een beetje hard tegenover den Direc teur, dien hij zou wenschen meer geapprecieerd te zien. De heer De Bruin acht 't een leelijk ver schijnsel dat de deskundigen 't hier niet eens zijn. De heer Van der Velden onderbreekt dat is altijd. Spr. vervolgt, dat hij, ofschoon de menschen in de commissie van Gemeentewer ken niet van vandaag of gisteren zijn, hij toch gaarne de motieven zou kennen, waarom de Di recteur tegen het voorstel is, is 't wellicht een verfraaiingsmotief. Spr. vraagt of dit voorstel van zoo dringenden aard is, dat 't niet uitgesteld kan wordenhij zou gaarne eerst van het rapport van den Directeur van Gemeentewerken kennis nemen. De wethouder, de heer Van Westendorp, zegt, dat de Directeur tegen het voorstel is, om dat hij meent, dat het gebouwtje niet voor blijvend bestaan vaardig kan worden gemaakt. Voor hoeveel jaren dan De heer Bubberman meent voor 20 jaar Aangezien weth. niet veel voor het voorstel gevoelde, heeft hij er zich bij neergelegd, omdat een bedrag van 1700 niet zoo erg was, als de berekening van laatstbedoelde deskundige faalde. De bedoeling is, het gebouwtje als m een yzer' raam te vatten, waardoor de stee-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2