Gemengd Nieuws. Ingezonden Mededeelingoa. Yolgt haar na. TELEGRAMMEN. Haudeisbericht^ii Voor school G1. mej. B. Pigeaud, en C. van 23 Mrt. 25 Mrt. 26 Mrt. f 16 Sept. 727s 721/s nen worden vastgehouden. Weth. heeft zich dan ook in het College bij het voorstel neerge legd. De heer Van der Velden zegt, dat een deel van de commissie van Gemeentewerken 't met den Directeur eens was; maar dat zij er over 't geheel mee instemde, dat een bedrag van f 700 wel aan het gebouwtje kan besteed worden. De wethouder, de heer Van Westendorp, handhaaft zijn te dezer zake uitgesproken mee ning. De wethouder, de heer G o s 1 i n g a, zegt, dat de behandeling van het voorstel nog in deze ver gadering in zoover urgent is, dat de inrichting van het gymnastieklokaal een zes weken tijds vordertwordt het voorstel heden aangenomen, dan zal de school, na Paschen te openen, slechts drie weken van het gymnastieklokaal verstoken zijn, bij uitstel zal dat, natuurlijk, langer zijn. Het voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming eenparig aangenomen. Subsidie Bewaarscholen. 10. Voorstel tot het verleenen van een extra subsidie ten laste van den dienst van 1911 aan de bewaarscholen, die in 1912 voor een subsidie in aanmerking komen overeenkomstig de nieuw vastgestelde verordening. De Raad besluit dat voor de bewaarscholen, die in 1912 volgens de verordening regelende de voorwaarden waarop aan Besturen van Bewaar scholen te Schiedam subsidie uit de Gemeentekas kan worden verleend, vastgesteld den 3en Maart 1912, voor subsidie in aanmerking komen, ten laste van den dienst van 1911, alsnog een extra subsidie zal verleend, ten bedrage van de helft van hetgeen voor die scholen in 1912 zal worden genoten, zulks onder aftrek van de helft van het subsidie, dat voor die scholen volgens de veror dening van 27 October 19U5 (Gemeenteblad no. 21), gewijzigd den 28 November 190(3 (Gemeen teblad no. 25) over 1911 is toegekend. De Voorzitter zegt, dat dit voorstel nu naar den wensch van den Raad behoorlijk is ge formuleerd. De heer De Bruin wil alleen zeggen, dat hij er tegen is. Het voorstel wordt aangenomen met 16 3 stemmen. Tegen stemmen de heeren Koopmans, De Bruin en Gerlach. De heer Nolet heeft ue vergade ring verlaten. Leeftijd Schoolkinderen. 11. Voorstel tot wijziging van den leeftijd waarop kinderen tot schooi B kunnen worden toegelaten voorgesteld wordt tot eisch te stellen den zesjarigen leeftijd bij toelating of in den loop van het jaar van toelating. Met intrekking van het Raadsbesluit van 7 Juni 1910 wordt besloten als leeftijd welke de kin deren moeten bereikt fiebhen, voordat zij op de openbare scholen in deze gemeente worden toe gelaten, te bepalen Voor de scholen GH, waarvan hel schooljaar aanvangt na de Paaschvacantie, die van vijf jaar en zes maanden Voor B, waarvan het schooljaar aanvangt na de zomervacantie in Augustus, the van zes jaar, met dien verstande dat tot deze school ook nog wor den toegelaten de leerlingen die in den loop van het jaar van toelating den leeftijd van b jaar zullen bereiken. De heer m r. Kavelaars vraagt, waarom school A niet in dit verband is opgenomen. De wethouder van Ouderwijs, de heer G o s- linga, zegt, omdat men daar niet begint met de le en 2e, maar met de 4e klasse. Het voorstel wordt zonder hoofdelijk stemming aangenomen. Onderwijs Spraakgebrekkigen. Voorstel om Burgemeester en Wethouders te machtigen den proef met het geven van onder wijs aan spraakgebrekkigen een jaar voort te zetten met beschikbaarstelling daarvoor te zijner tijd, van het nieuw op te richten Gymnastiek lokaal bij school F. en voor de beloomug van de daarmede te belasten onderwijzeres een bedrag van f 3UU; beschikbaar te stellen. De heer De Bruin zegt, dat hij misschien niet erg goed kan rekenen maar er is toch iets, waar hy met bij kanals er 72 kinderen op de scholen voor bedoeld onderwijs in aanmerking komen, dan is dat 12 per leerjaar als hy niet goed rekent zal, de wethouder 't wel zeggen Komen daar nu nog de bijzondere scholen bij, dan wordt het getal nog hooger, dus wel 24 per jaar. Neemt men nu aan dat 12 kinderen een cursus volgen, die ongeveer 1 jaar duurt, dan is er geen sprake van, dat de achterstand wordt ingehaald. Spr. wenscht dus te vragen'1e hoe halen wij den achterstand 111 en 2e of er geen aanleiding is eene gratificatie te geven, waar de ouderwyzeres zoo langen tijd als proef dit onderwys gratis ge geven heeft. De wethouder, de heer G o s 1 i n g a, zegt, dat een zoo groot aantal kinderen zich voor dit onder wijs aanmelden, omdat er voorheen nooit iets in die richting gedaan is. Uit de stukken heeft de heer De Brum kunnen zien, dat de onderwijzeres van 1 Mei tot 1 Nov. 23 kinderen op proef heeft gehad: sommigen zijn veel verbeterd; sommigen zyu ontslagen nog_ met hun gebrek behept aan enkelen oleek weinig te doen te zijn. Na 1 Nov. is de onderwijzeres doorgegaan, zoodat er op t oogenblik 72 kinderen voor dit onderwijs in aanmerking komen, waarvan er 40geholpen wor den. Weth. ziet niet in, dat de achterstand niet ingehaald kan worden, ook al komen er evenveel kinderen bij van de bijzondere als van de open bare scholen. Onder schooltijd kunnen de lessen niet gegeven worden en daarom zijn zij op de aangegeven uren vastgesteld, maar de onderwijzeres is bereid als 't noodig is ook Woensdag-en Zater dag-middag een paar uren extra les te geven voor hetzelfde geld. Blijkt de toeneming van kinderen die voor dit onderwys in aanmerking komen, te groot, dan moet er een tweede onderwijzeres bij komen. Weth. zet verder uiteen, dat de verste leerlingen 't eerst aan de beurt komen, omdat die het spoedigste de school verlaten daarom worden die van het oudste leerjaar eerst genomen. Weth. meent wel, dat de heer De Bruin de hier be doelde poging zal toejuichen. Is er nog toename van leerlingen in 't zicht, dan zullen B. en W. niet schromen om te komen met een voorstel. Waar het salaris der onderwijzeres met 1 Nov. is ingegaan, hebben B. en W. geen bezwaar tegen het geven van een gratificatiemaar weth. merkt op, dat de onderwijzeres zelf gepresenteerd heelt tot 1 Nov. dit onderwys gratis te geven en hare definitieve aanstelling zeker ook voor haar een groote voldoening moet zijn, ook om hare carrière te maken als spraakgebrek-onderwijzeres. Intus- schen erkent hij, dat haar alle onkosten, ook reis kosten, moeten worden vergoed. De heer De Bruin meent, dat 't wel blijkt, de becijfering hier in de lucht hangt en niet zoo absoluut te vertrouwen is. Hij neemt er echter nota van, dat B. en W. met een nieuw voorstel zullen komen, als 't blijkt de toevoer te groot is. Waar weth. opmerkte, dat hare aanstelling voor de onderwijzeres reeds een groote voldoening was, meen spr. toch dat men aan geld in den regel meer heeft en blijft hij dus op het toekennen van een gratificatie aandringen. De Voorzitter zegt, dat de wethouder van onderwijs wei bereid is het toekennen van een gratificatie in het College ter sprake te brengen en vraagt of de vorige spreker dus bereid is geen voorstel te doen. De heer De Bruin bevestigt dat hij geen voorstel zal doen. De Voorzitter constateert nog, dat wordt voorgesteld, de proef een jaar voort te zetten. Het voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Verbetering Noordvestsingel. 13. Adres van belanghebbenden bij de verbe tering van den Noordvestsingel, met advies van B. en W. Zie de gedrukte stukken, Bijlage 8 bladz. 35, 1912, opgenomen in ons nummer van 21 Maart, waarbij B. en W. voorstellen, om voor zoover het gedeelte van den Singel de gemeente toebehoort, in een behoorlijken toestand te brengen en hun advies in afschrift aan de adressanten toe te zenden. Overeenkomstig het advies van B. en W. wordt zonder hoofdelijke stemming besloten Loonen Gemeentereiniging. 14. Schrijven van B. en W. betreffende loo nen bij de Gemeentereiniging, strekkende dat zij geen aanleiding kunnen vinden tot het doen van nadere voorstellen ten aanzien van deze loonen, doch waarbij zij in overweging geven hun Col lege uit te noodi^en voorstellen te doen betreffende aanvulling van het Werkliedenreglement met be palingen, strekkende dat vaste normen en loon grenzen voor de loonen bij de verschillende diensten worden vastgesteld. De heer De Bruin zegt, dat na al hetgeen hierover geschreven en gesproken is, het schrij ven van B. en W. hem teleurgesteld heeft. Wel wordt men gepaaid met een uniforme regeling maar daaraan hebben de menschen van de reiniging geen zier. In andere takken van dienst zijn we gens den duren tijd verhoogingen gegeven, maar bij de reiniging niet. Spr. merkt verder op dat bij de reiniging een loon wordt uitgekeerd voor de koetsiers en stalknechts fll.f 12.en voor de straatvegers van f9 11. Dat zijn geen men schen die na 4 uren 's middags vrij hebben en merkt men op dat er nog veelal 75 ct. per week extra bij komt, dan zegt spr., dat hun dat niet wordt gegeven, 't er niet bijkomt, maar zij't door nachtwerk en 's avonds laat te arbeiden moeten verdienen. Trouwens ook in andere takken van dienst wordt overgeld betaald. Op dat motief moet men dus ook de tegenwoordige loo nen niet handhaven, die zeker niet voldoende zijn om in de behoefte van de werklieden en hunne gezinnen, en wel van groote gezinnen, te voorzien. Als de heer Van der Velden daar straks bepleitte, dat de arbeider zijn loon waard is, dan moet men ook hier den arbeider zijn loon geven daarom stelt spr. voor den loonstandaard aldus te wijzi gen voor koetsier en stalknechts van f 10 -f 13 en voor straatknechts evenzeer van f !0f 13. Mis schien kan men hem overtuigen over het verschil in dienstpretaties van de beide betrokken cate- goriën, dan is hij bereid eene wijziging nader voor te stellen. De Voorzitter weerspreekt, dat de com missie voor de reiniging niets aan de loonen gedaan heeft. De laagste loonen zijn wel verhoogd tot het minimum van f11. Binnen de grenzen der verordening heeft de commissie al gedaan wat ze kon. Aan den Raad is 't slechts gegeven de ver ordening te wijzigen. Ook B. en W. willen de loonen bij de reiniging verbeteren, maar langs een anderen weg dan de heer De Bruin bedoelt, n.l. door in het Werkliedenreglement de normen van loonen vast te stellen. In het begin was voorz. er zelf niet zoo voor den loonstandaard in het Werkliedenreglement op te nemen, maar bij nader inzien meent hij toch dat dit rationeel is, omdat er geen wedstrijd tusschen de verschillende takken van dienst moet zijn. Worden B. en W. daartoe dus uitgenoodigd, dan zullen zij zeer spoedig met een voorstel tot herziening van het Werkliedenreglemeut in dien zin komen. Dus meent voorz. dat de heer De Bruin hier geen voorstel behoeft te doen, daar B. en W. toch in zijn lijn zijn. De heer De Bruin begrijpt wel hoe 't gaan zalde herziening van het Werkliedenregiement wordt de kapstok waaraan de verbei ering der loonen wordt opgehangen, de zaak wordt dan weer maanden opgeschorstna ernstige studie zal ons op gezetten bedoeld voorstel bereiken. Spr. meent, dat de werklieden daar voor 't oogenblik niets aan hebben zij kunnen er geen onsje kaas voor koopen. Zij weten thans met beter dan dat zij geen hooger loon hebben dan fll en daar hun leven voor kunnen tobben. Daarom zegt spr. als 't u werkelijk ernst is, de loonen te verbe teren, geeft er dan bewijs van. Het voorstel van B. en W. geeft den werklieden voor 't oogenblik geen cent meer, neemt dus mijn voorstel aan om de loonen met f 1 te verhoogen. Wordt vervolgd.) den Tempel1. mej. J. F. van Wamelen, 2. mej. J. J. L. Scheffers. Benoemd worden de dames B. Pigeaud en J. F. van Wamelen. Ongeschikt gemaakt. Tegen II\VB oud 19 jaar, spoorlegger te Bleiick, is proces verbaal opgemaakt wegens het zich. opzettelijk voor den militairen dienst ongeschikt maken door zich den rechterwijsvinger af te kappen. De 'verdwenen notaris. Tegen oen spoor loos verdwenen notaris die V. te Waalwijx is, volgens de „'s-'H. Ct.", door de arrondissements rechtbank te 's Hertogenboscli rechtsingang ver leend met bevel tot gevangenneming. Diefstallen.' Aan de wagenwerkplaatsen dei H. IJ. S. M. te Amersfoort werden in aen laat- sten tijd goederen vermist. Gisteren is, volgens de „V. Ct.", de werkman S., aldaar werkzaam, in arrest gesteld, terwijl de politie naar een twee den zoekt, die vermoedelijk de wijk naar het buitenland genomen heeft. Inbrekers. Gisteravond bemerkte een con troleur van het Hotel de Twee Steden te 's-Gra- venhage onraad in het gebouw van het nabij het hotel gelegen. Doorgangshuis der vereeniging Pro Juventute. Een ruit was uitgesneden en hij zag in het huis twee jongens op verdachte wijze rondsluipen. Hij waarschuwde de politie, die terstond een onderzoek instelde. De vogels waren intusschen echter reeds gevlogen met medeneming van twee candelabres en een spaarbankboekje. De auto-bandieten te Parijs. De Fran- sche ministerraad heeft besloten aan de Kamers een crediet van 540,000 frank (e vragen, ten einde de brigades van den algemeenen veilig heidsdienst te vermeerderen en 8 automobielen te koopen voor de wegenpolitie, bovendien 259,000 frank tot vermeerdering van de brigade tot op sporing van strafbare feiten. De Kamer heeft met 510 tegen 2 stemmen het crediet van 799,123 frank tot versterking van de politie toegestaan. Aan het hoofdbureau van politie tei 's-Graven- hage zijn gisteren uit Parijls ontvangen de foto grafieën en signalementen van de drie personen Jules Joseph Bonnot, 35 jaar, Octave Gamier, 22 jaar, en Eduard Carouy, genaamd „Raoul" of „Leblanc", 28 jaar, die verdacht worlun van berooving van den gelddrager Gaby in de Itue Ordener te Parijs en van den bekenden arievou- digen moord te Montgeron en Chanlilly. In de bekendmaking staat vermeld, uat ze het plan hebben naar Amerika over te steken en gewapend zijn. Zij1 zijn vermoedelijk dezelfde per sonen, die een paar weken geleden te Amster dam een automobiel verkochten, welke zij' te Gent hadden gestolen. De rechercheur aan het hoofdbureau te 's-Gra- venhage De Vries, meer speciaal belast met de gerechtelijke fotografie, heeft gisterochtend een driehonderdtal afdrukken van de fotografieën ge maakt en wel met zulk een loffelijten spoed, dat zij nog gisteren in de stad konden worden ver spreid aan alle politie-bureau's, -afdeel'ingen en -posthuizen, in hotels, cafe's, enz. In het nummer van gisteren is abusief gedeel telijk uitgevallen Benoeming Vakonderwijzeressen. 2. benoeming van vakonderwijzerren in nut tige handwerken aan de scholen C, D, E en G. De onder no. 1 geplaatsten zijn in functie. Voorgedragen worden Voor school G: 4. mej. J. F. van Wamelen, 2. mej. A. C. T. M. de Groot; 1. mej. A. C. T. M. de Groot, 2. mej. B. Pigeaud. Benoemd worden mej. J. F. van Wamelen en A. C. T. M. de Groot. Voor school D 1. mej. J. J. L. Scheffers, 2. mej. B. Pigeaud. Benoemd wordt mej. J. J. L. Scheffers. Voor school E: 1. mej. C. van der Tempel, 2. mej. J. J. L. Scheffers. Benoemd wordt mej. C. van den Tempel. Tragisch ongeluk. Een gezelschap van elf personen, dat Maandagmiddag in de nabijheid van Hochschneeberg bij Weenen een ski toch. maakte, werd door een lawine overvallen en be dolven. Tot nu toe heeft men slechts één per soon kunnen redden. Tevens is één lijk gevon den. De overigen worden als reddeloos verloren beschouwd. Er is een expeditie vertrokken cm de ongelukkigen op te sporen, maar tengevolge van den sneeuwstorm moest de expeditie naar het hotel Hochschneeberg teragkeeren. Met den eer sten trein verwachtte men te Buchberg gisteren morgen het reddingscomité voor de Alpen uit Weenen. De geredde, een damie, heeft niet Jiet minst letsel bekomen. Een drama op een kerkhof. Een buiten gewoon schokkend voorval had eergisteren op het kerkhof van Steglitz, een voorstad van Berlijn, plaats, bij de teraardebestelling1 van een dienst meisje, Schous'ki genaamd, dat zelfmoord gepleegd had, omdat zij door haar verloofde in den steek was gelaten. Het meisje was in de buurt, waar zij woonde, zeer gezien, en een groote menigte volgde den lijkstoet. Terwijl een toespraak werd gehouden, plaatste haar verloofde zich' voor ae groeve en voor iemand het kion verhinderen, schoot hij zich met een revolver voor het hoofd, uitroepend „Mijn plaats is hier! Ik wil met haar sterven; Een paniek maakte zich van de omstanders, die niet wisten wat er gebeurde, meester en het duurde eenigle minuten, voor de orde was her steld en men naar den wanhopige kon olmzien. Het was echter te laat, de ongelukkige had reeds den geest gegeven. De methyl-ver giftiging te Berlijn. Gisterochtend is voor het Landgericht in Moabit het proces tegiein den drogist Scharmach begon nen, die o.a. beschuldigd wordt door den ver koop van methyl-alcohol den dood van 89 per sonen veroorzaakt te hebben. Naast hem staan in deze zaak nog drie handelsreizigers tn twee herbergiers terecht. Tegen gistermorgen waren reeds 60 getuigen en 41 deskundigen gedagvaard. Het kwam reeds onmiddellijk Lot conflicten tus schen de verdedigers, die klaagden, dat er te overhaast te werk gegaan was, en het openbaar ministerie. Deze klachten hadden tengevolge, dat de voortzetting van het proces tot Vrijdag uitge steld werd. Alle vrouwen hebben belaag er bij den onder- staanden brief te lezen die in het bijzonder ge richt is tot haar die over haar gezondheid niet tevreden zijn. Mejuffrouw Schuin, geboren Errenst, wonende Otterstraat 2, te Utrecht, schreef ons: «Gedurende langen tijd heb ik geleden aan groote algemeene slapte, aan steken in de zijde en benauwdheid. Zoodra ik een eenigzins moeie- lijk werk deed of wat snel liep, kreeg ik verbin dingen en had een gevoel als zou ik tegen den grond vallen. Mijn maag deed mij ook veel lijden ik ondervond saamtrekkingen en na mijne maaltijden was mijn spijsvertering slecht. Deze ging dan gedurende vele uren met erge schele hoofdpijnen gepaard. Daar de geneesmiddelen die mij voorgeschreven waren, zonder uitwerking bleven, heb ik mijn toevlucht genomen tot de Pink Pillen, waarvan men mij veel goed had verteld. De Pink Pillen hebben mij zeer spoedig hersteld en sedert heb ik niet opgehouden gezond te zijn. Indien gij wilt genezen, neem dan dit voor beeld ter harte en volg deze persoon na. De Pink Pillen die gij koopt, hebben dezelfde samenstel ling als die welke Mej. Schuin genezen hebben. Het is niet aan te nemen dat zij, na zoovele bloedarme jonge meisjes genezen te hebben, ook niet u zullen genezen Verkrijgbaar bij het Generaal Depot der Pink Pillen, Eehgenlaan 22, Amsterdam voor Rot terdam Snabilé, 7 Groote MarktS. G. Wulff, Westnieuwland no. 8 voor Schiedam en Om streken bij de firma Kappelnof Hovingh, P. J. van der Sman, en verder bij verschillende apothekers en goede drogisten. Prijs: fl.75 de doos en f 9.de zes doozen. Groote overwinning op (1e Italianen. LONDEN, 27 Maart. De «Central News,"-cor respondent seint uit Dehibat, dat de Turksche aanvoerder te Benghasi mededeeling doet van een groote overwinning op de Italianen, die 27 offi cieren verloren, terwijl 8500 man werden gedood of gewond. Het kamp der Italianen werd over meesterd; de Turken verloren 150 man. Tevoren waren de Italianen reeds verslagen op den 12en en den 13den, waarbij zij 47 officieren en 1700 man verloren LONDEN, 27 Maart.. Na langdurige discussie heeft het Lagerhuis de minimumloouwet in derde lezing met 213 tegen 118 stemmen aangenomen. De arbeiderspartij stemde tegen. PARIJS, 27 Maart. De «Matin" bevat een tele gram uit Rome, meldende. Ondanks de tegen spraak is het zeker, dat de Paus gisteren een flauwte kreeg. Men vreest voor een aanval van beroerte. BEURS VAN SCHIEDAM. 27 Maart. 1912. Moutwijn. Officieele noteenng van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs 27 Mrt. f 16 oer Hectoliter zonder fust en zonder belasting A'ament de Commtesie voor de HOteeriHff B. A, J. JV1TTKAMPF. Bond ran Distillatetfrs 26 Mrt 127 Mrt. 16'/4 I I6V4 f I6I/4 H61/4 Moutwijn:. Je n e v e r Amsterdamsche proef.: S p o e 1 i n g Stemming op hedenkalm. Spiritus. 20i/4 213/4 1.80. 201/4 213/4 I 1.80 Graanspiritus Melasse-spiritus Ruwe spiritus: 26 Mrt. 27 Mrt. f 261/5, a f263 4 f 26i/2 af f 22- k f 22i/4 f22— a f 22i 4 fl2i/, aff 123/j a f 12?/a Stemming op heden: kalm. PARIJS, 26 Maart. Spiritus gedruktper hectoliter per Maart fr. 66 betaald, per April fr. 66 dito, per 4 Mei van md. fr. 66 dito, per 4 laatste md. fr. 53.50 a 54, per 3 md van Oct. fr. 51.50 a 51.75. HAMBURG, 26 Maart. Spiritus vast. Mrt. mk., 32'/4, Maart/April 32V4, koop (zonder fust.). NEW-YORK Mais: Western in loco 26 Maart 76—, 25 Maart 75J/2- CHICAGO. Mais Mei Juli Sept. Dec. 26 Maart. 72s/4 73i/s 25 Maart. 72i/g 723/8 Rogge prijsh. Loco 26 Maart. 91i/g 25 Maart 911/2 Beurs van Amsterdam. Woensdag 27 Maart. CarrenSteels 6915/46Atchisonsl08;Den- vers 24V4 Eries 361/2 Kansas gew. 281/2 Roc- ky's 275/g South Pac. H29/ieSouth Rails 29,5/,6 Unions 172 Wabash Gr. Trunk gew. Marine gew. - Marine pref. Vorstelanden 1731',,; Handelm. resconto A'dam Deli A'd. SerdangDeli- cult 1211/s Krapoh Langk. A.—Medan N. AsahanR'd Deli 501 Kon. Petr 496-; Enim 2235/aPerlak Sumpal 183— Z. Perlak Prolongatie 3'/v

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 3