HET TESTAMENT. Zaterdag 30 Mrt. 1912 TWEEDE BLAD. Officieel» berichten. Staten-Generaal. Binnenland. Gemengd Nieuws. Telefoon no. 85. No. 10283. De jaarlijksche Tentoonstelling der Teeke- ningen, vervaardigd gedurende den cursus 1911 1912 der Burgeravondschool, zal gehouden worden op Maandag 1 April en Dinsdag 2 April 's avonds 7 uur in het Gebouw der Ambachtsschool. Voor belangstellenden is de toegang vrij. TWEEDE kamer. Zitting van Vrijdag 29 Maart. Na het aannemen van verschillende kleine wetsontwerpen houdt de Kamer eindstemming over de Vogelwet, die met 58 tegen 6 stemmen wordt aangenomen. Vervolgens zijn de moties-Arts en -Ter Laan weer aan de orde, waarbij het woord is aan den minister van binnenlandsche zaken (de heer Heemskerk), die gisteren zijn rede on derbrak. Deze spr. toont aan, dat slechts een klein deel van de voor verhooging bestemde gelden aan de onderwijzersminima ten goede zou komen. Hij ontraadt daarom de motie-Ter Laan, welke tot zijn verbazing door den heer De Meester wordt gesteund. De gewijzigde motie-Arts neemt spr. in bescher ming tegen den heer Treub. Aan propaganda tegen het nieuw-mathusianisme heeft de reg. niet gedacht. De kindertoeslag ligt in de lijn der wen- schen op de Haagsche meeting geuit. Kindertoe slag staat op deuzeliden grond als kinderaftrek bij belastingen. Het bezwaar, dat kindertoeslag de actie der vakorganisatie breekt, voelt spr. niet. Wat de vergelijking met den particulieren werk gever betreft, meent de min. dat de overheid meer dan deze moet letten op de behoefte. Daarom is de min. voor het tweede gedeelte der motie-Arts. Een daarop gegrond wetsontwerp zal niet reeds dit jaar gereed kunnen zijn. Daarna wordt gesproken over het nieuwe ge bouw voor het ministerie van buitenlandsche za ken op het Plein, waarvoor de heer DeStuers zijn steun toezegd ten benoeve van de restau atie. Er mogen echter wegens het brandgevaar geen diners en bals worden gegeven, wel recepties. De minister van buitenlandsche zaken (de heer De Marees van Swinderen) wil zich noch zijn opvolgers ten aanzien van het niet geven van diners en bals binden. Brandgevaar is er altijd. De heer De S t u e r s wil de aangevraagde som met flUO verminderen, bij wijze van verbod van feestelijkheden. De minister komt hiertegen op. De heer Van Idsinga zegt, dat de heer D e S t u e r s een motie behoort in te dienen, waar naar deze geen ooren heeit. De heer Roodh uyzen ontraadt namens de Comm. v. Bapp. het amendement, dat met 69 tegen 7 stemmen wordt verworpen. Het wetsont werp wordt z.h s. aangenomen. De beraadslaging over de onderwijzerssalarissen wordt nu voortgezet door den heer T y d e m a n, die nogmaals de motie-Ter Laan bestrijdt. De heer Bos zegt in zijn repliek, dat hij door 's ministers betoog niet tot den kindertoeslag is overgehaald. De heer Ketelaar gelooft, dat de min. wel degelijk kan bewerken, dat de 2 millioen van het amendement-Ter Laan den onderwijzers ten goede komen. Spr. wijst voorts met voldoening op den tegenstand tegen de motie-Arts, waarvan hij ont kent, dat ze gaat in de richting der Haagsche meeting. Hij bespreekt de houding van den heer Oosterbaan, die binnen en buiten de Kamer an ders over de zaak dacht. De heer De Klerk bestookt den heer Tyde- man. De heer Oosterbaan verdedigt zijn houding en houdt vol, dat de Haagsche meeting kinder toeslag meer wenschte dan de motie-Ter Laan. Met de 28 millioen van die motie kan men wat beters doen. Spr. behandelt de motie, aangenomen in de Haagsche meeting. De heeren De Geer, Smeenge en Troel stra repliceeren. Laatstgenoemde constateert onder luide protesten van rechts en instemming van links, dat het goed is, dat de houding van den heer Oosterbaan naar de juiste waarde is gekwalificeerd, omdat vaak leden van rechts bui ten de Kamer met mooie woorden voor democra tische eischen worden gespannen, doch in de Kamer toonen geen ruggegraat te hebben en daardoor zyu een schande voor hun partij. Na duplieken van de heeren Ter Laan en den Minister trok de heer Arts zijn motie in, nu de Minister verklaard heeft een onderzoek te zullen instellen, waardoor reeds veel is gewon- Uit het Fransch van GUSTAVE GEFFROY. Mevrouw Dartel werd door een gerucht in tie naastgelegen kamer uit haar slaap gewekt Wat is er? riep ze meit bevende stem. Geen antwoord. Diepe stilte van den nacht. Ik zal gedroomd hebben, dacht ze. Ze bleef angstig luisterend rechtop in bed zitten, (,,ch daar zich niets bewoog, trachtte zei weer in te slapen. Toen 'hoorde ze heel duideljjk den parketvloer in de kamer-naast-an, haar eetkamer, onder lichte stappen kraken. Koortsachtig opgewonden greep ze naar een lucifer en stak een kaars aan, juist op hetzelfde ooigenhlik, toen een man de mur van haar slaapkamer opende. Help l Help I DievenMoordenaars 1 Maakt u toch niet zoo'n leven, zei het individu kalm. U dwingt me om u te vermoor den en daar heb Ik heelemaal geen plan op. Geeft u me alleen maar uw geld, want dat heb nen z.i. Hij dankte den Minister voor die toezeg ging- In stemming kwam dus nu alleen de motie- Ter Laan, die verworpen werd met 46 tegen 30 stemmen. Van links stemden met de rechterzijde tegen de heeren De Beaufort en v. Karnebeek. De vergadering werd hierop gescheiden tot na het Paaschrecès. Vorstelijke bezoeken. H. M. de Koningin heeft gistermiddag een be zoek gebracht aan de fancy-fair in Pulchri Studio, te 's-Gravenhage, ten bate van de Zuigelingen kliniek aan de Regentesselaan aldaar. Tegen kwart over drie verscheen H. M., ver gezeld van mevr. baronnesse Van Hardenbroek, de grootmeesterese, de hofdame freule Sloet, den adjudant van dienst kapitein graaf Duuionceau. Zij werd ontvangen door mevr. Sirtema van Grovestins en den heer Van Loon, en begaf zich onmiddellijh naar de verkooptentjes, die zij een voor een bezocht, hier en daar prijzende, vragen stellende en inkoopen doende. Het was zóó vol, dat eerst geruimen tijd nadat H. M. was binnengekomen haar tegenwoordigheid overal bekend werd en het Wilhelmus zich deed hooren. De Koningin was gekleed in donker paars flu- weelen mantel. H. M. de Koningin-Moeder was verhinderd aan haar voornemen om de fancy-fair te bezoeken gevolg te geven. Zij had een hofdame gezodden. Gisteravond tegen lü uur kwam Prins Hendrik, vergezeld van zijn adjudant, majoor jhr. Van Such- telen v. d. Haare, op de fancy-fair. Hij werd rondgeleid door den president van het comité, jhr. E. van Loon en ging langs alle tentjes, trad de woning van de waarzegster binnen en deed voor een belangrijk bedrag inkoopen. Ruim drie kwartier bleef Z. K. H. op het wel dadigheidsfeest, dat ook nog heden den ganschen dag wordt voortgezet. Onderscheiding. Door Z. H. den Paus is benoemd tot ridder aan den H. Gregorius den Groote de heer Jacques Kneppers, te Nijmegen. Tweede Kamer. Naar wij vernemen, zou het in het voornemen liggen de Tweede Kamer, die gisteren op Paasch- reces gegaan is, weer bijeen te roepen tegen Dinsdag 23 April, vrij zeker althans niet vóór dien datum. Publiekrechtelijke vertegenwoordiging van den middenstand. Het vraagstuk van de publiekrechtelijke verte genwoordiging van den middenstand maakt een onderwerp van bespreking uit op het a.s. mid- deustandscongres. De heer J. Das werd uitgenoodigd hierover praeadvies uit te brengen en dit praeadvies is thans verschenen in »De Middenstandsbond." De heer Das beantwoordt de vraag«Is pu bliekrechtelijke vertegenwoordiging van den mid denstand gewenscht," bevestigend. Hij is voorts van oordeel, dat deze vertegenwoordiging bestuurs bevoegdheid moet bezitten en dus niet zuiver adviseerend behoort te zijn. Er beslaat voor den middenstand, zegt de heer Das, dringend behoefte aan vertegenwoordiging met bestuursbevoegdheid hij wijst in dit verband op het door de staatscommissie voor den midden stand ingediend wetsontwerp, hetwelk over mid- deustundskamers handelt. Nederluudsch Ziekenhuiswezen. Onder voorzitterschap van dr. A. P. Bosscha, directeur van het Stedelijk Ziekenhuis te Utrecht, werd gistermiddag in hotel «Central" te 's Her- genbosch een algemeene vergadering gehouden van de Geneeskundige Vereeniging te bevordering van het Ziekenhuiswezen in Nederland. ik heusch noodiig. Hij drukte zich makkelijk uit, met groote kalmte en iets spottends in zijn stem. Mevrouw Dartel wits een zestigjarige, kleine, nervenze vrouw en uit haar levendige (rekken sprak een groote energie. Toch beefde ze over haar heele lichaam; haar stem was ze bijna kwijt, toen ze stamelend zeide: Wat heht u me vreeiselijk laten schrikken! De lange, magere kerel keek haar dreigend aan. De oude dame zei: Ik ben niet bang voor den doodu doet me eerder een dienst als u mij naar de andere wereld helpt, want ik geef niets mieer om het leven. Mijn arme man is al dertig jaar do>d, ook mijn kinderen heb ik zien sterven, het eene na het andere. Dat ik nog leef, heb ik aan goede, barmhartige dames te danken, die zich uit mede lijden over miji ontfermd hebben. Omdat ik voor anderen werk, kan ik hier heel goed wonen en in mijn onderhoud voorzien. U gaat hier voor rijk doorviel de in breker haar in de rede, steeds nog in den sedert het begin, van het geisprek aangeslagen conver satietoon. Maar mevrouw, ik heb geen tijd te verliezen, ik heb nog meer te doen. Waar is uw In deze vergadering, die niet druk bezocht was, hetgeen vooral, volgens den voorzitter, te wijten was aan het minder geschikte uur voor de meeste doctoren, werd een^adres behandeld inzake het ontwerp-Ziektewet, om bij den Minister aan te dirngen, dat het ontwerp zoo gewijzigd wordem dat de ziekenhuisverpleging wettelijk worde ge regeld en gewaarborgd. Dit adres zal met een breedvoerige memorie van toelichting op zegel worden gezonden aan den Minister van Landbouw, Handel en Nijverheid, Talma, terwijl afschriften ervan zullen worden gezonden aan de leden der Vereeniging tot be vordering van het Ziekenhuiswezen en aan de leden der Tweede Kamer. Yoorloopig werd besloten het nog niet breed voerig in de Pers te publiceeren, voordat het aan den Minister is verzonden. In de memorie van toelichting wordt o. m. gewezen op Duitschlaud en Oostenrijk, waar de ziekenhuisverpleging wet telijk voldoende is geregeld, zooaat, waar wette lijke regeling dus mogelijk blijkt, deze de voorkeur verdient boven regeling bij algemeenen maatregel van bestuur. Op voorstel van dr. v. Moorsel uit 's Hertogen bosch, werd algemeen goedgevonden, om persoon lijk de bemoeiingen in dezen van den Minister en van de leden der Tweede Kamer in te roepen. Ook bij de overhandiging van het adres aan den Miuister, zal de Minister mondeling op een ander werden opmerkzaam gemaakt. De behandeling der verdere agenda werd uit gesteld. Alleen werd nog meegedeeld, dat 4 nieuwe leden en 5 buitengewone leden zijn bij gekomen. Na afloop der vergadering, bezichtigden de doctoren het groot Ziekengasthuis van Den Bosch, onder leiding van dr. v. v. Moorsel. Verplichte winkelsluiting. Het besluit van den Hoogen Raad, inzake de geldigheid der Amsterdamsche verordening op de vervroegde winkelsluiting, begint reeds te Zaan dam zijn invloed te doen gelden. Daar heeft de Vereeniging van Christelijke Handels- en Kantoorbedienden, n. 1. besloten zich tot den ge meenteraad te wenden met het verzoek een com missie van winkeliers te benoemen, die met een commisie van raadsleden zal onderzoeken of he1 voor Zaandam niet zeer gewenscht en noodzake lijk is, dat ook aldaar verplichte vervroegde win kelsluiting wordt ingevoerd. De pastorie te Huissen afgebrand. Omtrent den pastoriebrand te Huissen meldt men het volgende aan de „Geld": Vanmorgen om half zes reeds werd ons dorp opgeschrikt door het geroep van brand. De R.-K. pastorie stond in lichter laaie. Het eerste werd gedacht aan redden, blusschen, brand beperken.... maar de brandweer bleef weg. De inwoners der pastorie de eerw. heeren pastoor en kapelaans moesten, om zich te redden, half gekleed naar buiten snellen. Ook de dienstboden, die boven sliepen, haast ten zich het brandende huis uit, en liepen angstig, half gekleed, nog in nachtgewaad de straat op. Een half uur na het uitbreken van den brand verscheen de burgemeester van Huissen op het terrein van den brand. Maar de brandweer liet nog steeds op zich wachten, eerst tegen half zeven uur kwamen de brand weergas ten met hun bluschmateriaal aanrijden en niet voor zevenen kon water ge geven worden. De brandweer bleek nu juist niet het schit terendst georganiseerd, bovendien had men ook met watergebrek te kampen. Intusschen woedden de vlammen fel voort, en de hevigheid van het vuur en de grootte van den vonkenregen was van dien aard, dat zelfs op vijftig meter afstand de vonken neerkwamen geld Zoekt u alles maar door en vermoordt me, als u wilt, maar ik kam u niets geven, omdat ik niets heb. Ik geef noch om het leven, noch om geld. Alles wat ik bezit, is in de schuifl'a van de schrijftafel; 't is voor de huur tn het dig: heb, zoowat dertig' francs. Neeont u maar alles mee. noodzakelijkste wat ik van de maand nog noo- De dief liet zich dat geen tweemaal zeggen; hjj opende de schuiflade, stak het geld hij' zich en rommelde er in. Zijn hand haalde achter uit de schrijftafel eeu groot couvert, waarop hij de volgende vier woor den las Dit is mijn testament. Zoo, zoo, riep hij met een mephi staph elisch. lachje, wee u als u me voorgelogen hebt, dan bent u met uw geld verloren. Hij liep naar de kaars toe en las met ver heffing van stem „Dit is mijn testament. Ik dank mijn weldoen sters, dat ze me niet van honger hebben laten omkomen. Met dankbare erkenning van haar goedheid laat ik 'haar mijn bed met dekens de kussens met eiderdons en de spiegelkast na. en binnendrongen in de schuur van het hotel de Poort van Kleef, waar zij het hooi en stroo aantastten, zoodat ook hier voor brandgevaar moest gewaakt worden, waarin men gelukkig slaagde. De schuur naast de brandende pastorie liep ook gevaar in de vlammen om te gaan, maar deze wist men nog te behoudenzij kreeg slechts waterschade. Gelijk bekend is, ligt üe kerk een eind van de pastorie verwijderd, zoodat het Godsgebouw geenerlei schade bekomen heeft. Tot negen uur toe woedde het vernielende element, en toen de brand gebluscht was. bleek er van de pastorie niet veel meer over te zijn dan de vier kale ringmuren, alle akelig zwart geblakerd, met een puinhoop van vernielde meu bels en kalk en steenen. Van de meubels en anderen voorraad goederei m de pasiorie aanwezig is beirekkeiyk niet veel gered. De meubels van den eerw. heer pastoor H. B. Bodifée zijn voor het meerendeel gered, de kerk sieraden en processiebenoodigdheden zijn voor een klein deel gered. De eigendommen der eerw. heeren kapelaans die boven hun vertrekken hadden, zijn een prooi der vlammen geworden. De verzekering dekt grootendeels de schade. De kerkgoederen waren verzekerd, zoomede het huisraad van aen eerw. heer pastoor T i t a a n ij z e r z a n d. In Neerlands koop kracht, financieel, commercieel en oeconomisch nieuws- en advertentieblad, werden onlangs twee artikelen gewijd aan de vraag, welke waarde men kan toekennen aan titaanijzerzandconcessies. In deze artikelen werd o. m. gewezen op het veelvuldig voorkomen van rijke titaanijzerzand- vindplaatsen (Canada, Mexico, Noord Amerika, Korea, Formosa, China, Japan, Siberië, West- Australië, Nieuw-Zeeland, verscheiden Australische eilanden, Britsch-Indië, Nederlandsch Oost-Indië. Volgens den schrijver van het artikel zijn op een der eilanden van de Molukken ontzaglijke hoe veelheden aanwezig van een soort ijzerzand, het welk gemakkelijker te versmelten is dan hetgeen elders wordt aangetroffen (aan de Perzische Golf, Rusland, Finland, Zweden, Noorwegen, en nog op tal van plaatsen in Zuid-Amerika, Atrika, de West-Indische eilanden enz.). Verder wijst de schrijver van het artikel er op dat er een groot aantal procédé's bestaan, om uit het titaanijzerzand, ijzer te winnen (met als ne venproduct titaanhoudende slak). De meeste dier procédé's zijn niet zoo heel nieuw, en de schr. van het artikel beweert, dat de, den laatsten tyd nogal eens genoemde, methode van prof. Bor- chers, feitelijk dezelfde is. als die, waarvoor reeds iu 1901 door Rossi een Engelsche patent was verkregen. Voor het overige beoogt de schr. van de arti kelen, dat men ten onrechte in den vreemde den indruk heeft trachten te vestigen, dat de Neder- landsche geologen, mijningenieurs en financiers niet op de hoogte van hun tijd en hun vak zouden zijn, en daarbij voor zoover het de financiers betreft complotteeren om te waken, dat. geen geld gestoken worde in Hollandsche iudustneele ondernemingen. Tenslotte verdiept de schr. zich in beschouwingen over het al of niet wenschelijke voor ons publiek om zich geldelijk bij ijzerzand- exploitatie-ondernemingen in Ned.-Indië te inte reseeren. Hij is te dien opzichte sceptisch gestemd. Beaut o-b a n d i e t e n. Er is totnogtoe nog geen spoor gevonden, dat tot een aanhouding der bandieten met kans op waarschijnlijkheid zou kunnen voeren. De berg der naspoiingen heeft totnutoe slechts het muisje gebaard, dat in den vorm van een karabijn bij Bécon-les-Bruyères ge vonden is en welk te Chantilly gebruikt wapen gewikheld was, zooals gemeld, in een overjas, die door de bij Montgeron gewonde Cerisoles als de zijne herkend is. Dat was gisteren, den vijfden Mijn buurvrouw mejuffrouw Zernac laat ik hel beetje linnengoed, dat ik bezit, na; mijn nichl Jeannetle 't kruis, een aandenken van mijn ge storven moeder. De rest van mijn. bezittingen moet verkocht worden om de kosten van mijn begrafenis te be talen. Als ik een ongeluk krijg of wie kan zijn lot vooruit bepalen vermoord wordt, dan ver zoek ik, dat mijn moordenaar niet terecht ge steld zal worden; dat kan mij toch niet levend maken en ik wil zelf, als ik het slachtoffer van een verschrikk.eilij'ken dood ben geworden, vrij: van alle wraak zijn. Geschreven te Parijs in bet jaar 1910.' Hij zweeg. Zooals u denken er niet veel, zei h\j tóen. U kunt er zich op beroemen, dat u me ont roerd heeft. Dat komt hoogst zeiden voor. dat verzeker ik u. Ik zou misschien een misuaad begaan hebben zonder te welen aan wie. Wees maar niet bang, een zoo goed mensch doe ik niets. Neemt u het geld maar, als u het zoo noodig hebt. Ach, ik heb slechts een uur verloten en

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 5