Dagblad voor Schiedam en Omstreken. ft sa35ste Jaargang. Maandag 1 ApriI"*T912. No. 10284. PROEF ZE NAAST ELKAAR 1 Kg. 7a... 1.50 0.80 O.UT/o 0.18 Officieel# berichten. kennisgeving. iosteiouze inenting cü neruw legen Botten. Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. Het Spookkasteel VAN HOUTEN'S Rona EN GIJ BLIJFT BIJ DE VOLKSDRANK BIJ UITNEMENDHEID. >io. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2,per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 16 regels 0.92elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend, Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voor herhaaldeljjkadverteeren worden uiterst bil- lgke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85, Postbus no. 39. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op art. 18 der wet van den 4den Decem ber 1872 Staatsblad, no. 134;, tot voorziening tegen besmettelijke ziekten Brengen bij deze ter kennis van de ingezete nen, dat ten Huize van den gemeente-geneesheer, den heer Dr. N. F. ELZEVIER BOM aan den Singel no 70, driemaandelijks en wel op den eersten Dinsdag van elk kwartaal op de gewone spreekuren gelegenheid zal bestaan tot Schiedam, den lsten April 1012. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GREIE, De Secretaris, V. SICKEN GA. ENGELAND. De uitslagen van de stemming der mijnwerkers in Zuid-Wales tot Zaterdagmiddag half-vier wijzen aan, dat op 20,000 stemmen er 15,000 zijn uit gebracht voor een onmiddellijke hervatting van het werk. De mijneigenaars en mijnwerkers van Zuid- Derbyshire hebben besloten in overeenstemming met de minimumloonwet onmiddellijk eengemeen- schappelyken districtsruad te vormen. Een van de vertegenwoordigers der eigenaars verklaarde, dat de eigenaars de bepalingen van de nieuwe wet eerlijk na zouden komen. De „Times" is van oordeel, dat do kansen op ,een omvangrijke hervatting van liet werk in de kolenmijnen aanmerkelijk verbeterd zijn. Maar het blad acht een algiemeene hervatting van het werk voor Pasohen toch onwaarschijnlijk. Lit geldt alleen de werklieden onder den gTond. De werk lieden boven dein grond in Yorkshire, Derbyshire en elders weigeren nog altijd hardnekkig aan het werk te gaan, zoolang liun eischeia niet inge willigd zijn. De het eerst bekend geworden uitkomsten van de stemming onder- de mijnwerkers in Lancashire luiden ongunstig. De overgroots meerderheid van de mijnwerkers in de districten Daltwen, Hopton vallei en Pendlehury hebben gisteren gestemd tegen de hervatting van het werk onder de nieuwe loonwet. Intusschen is de daling van de kolenprijzen te Newcastle al begonnen. DUITSCHLAND. De beweging der arbeiders in de haven van Hamburg eischt thans een bijzondere opmerk zaamheid, daar de z.g. sDonkeymen," de haven arbeiders en de georganiseerde machinisten der vrachtbooten met de havenarbeiders gemeene zaak maken. Niet alleen wordt een loonsverhoogiug geëischt, maar ook een nieuwe regeling van den arbeidstijd. Zij willen beperking van den arbeid op feestdagen en vaststelling van een minimum arbeidstijd. Uit een door de reederijen ingesteld onderzoek bleek, dat de loonen der Hamburgsche havenarbeiders volstrekt niet lager zijn dan in andere havensteden. De vast aangestelde lossers hebben een jaarlijks inkomen van 1560 mark tot 2600 mark, terwijl zij gemiddeld 23 dagen in de maand arbeiden. Van deze arbeiders verdienden jn 19ll circa 42% meer dan 2000 mark per jaar. Het gemiddelde dagloon bedroeg 6.71 maik tegen 6.62 mark in 1910. Zij hebben een eigen spaar en onderstandskas, die aan meer dan 68 der leden in veischillence gevallen uitkeeringen heeft geüaan tot een oedrag van 29.417 mark, waarbij de vereeuiging van het havenbedrijf nog 26.404 mark gevoegd heeft. Het loon der losse arbeiders is wel iets lager, doch deze ontvangen voor overwerk en Zondags- arbeid 1 mark per uur. De helft dezer arbeiders heelt voortdurend vast werk. De andere helft werkt ook in andere takken van het havenbedrijf, zoodat het loon dezer arbeiders niet nauwkeurig vast te stellen is. De kadearbeiders aan de Staats- kade, verdienen een dagloon van 5.2 mark, die bij de Ham burg-Amenka-lijn 5.03 mark. Bij de Woerman-lijn verdienen de gecontracteerde arbei ders gemiddeld 1600 a 2000 mark per jaar. Het arbeidsloon der losse arbeiders is in November van 4 op 4.20 mark gebracht. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Volgens de dagbladen zieiide de keizer Vrijdag aan den president van den ministerraad: „Als de kwestie, heir effende het onder de wapenen loepen der reserve niet geregeld wordt, blijft mij, met het oog op don toestand die ontstaaz, niet anders over dan.1' Hierop maakte de monarch een gestie om aan te duiden, welke ge wichtige persoonlijke beslissing hij, genomen had. Een telegram uit Boedapest meldt, dat Kbueu Hedervary en zijn ambtgenoot-en herbenoemd zijn. Het „Staatsblad" bevat een koninklijk rescript, tot Khuen Hedervary gericht en uiting gevend aan het leedwezen, dat er verschillen van ince- ning bestaan hebben tusschem den Koning en het ministerie meit betrekking tot de bij de grond wet gewaarborgde recbLen van den s.Riverein, welke mecningsversohilien hadden aanleiding ge geven tot 'het ontslag van heit ministerie. Sedert de invoering van de grondwet heeft de Koning er aanhoudend over gewaakt, dat de groniwettelijke bepalingen in acht werden genomen. Niets is vreemder aan den gleest van den -ouvarein dan het beperken van bet recht der natie om Let recrutencontingent vast te stellen, doch de Ko ning acht zich verplicht zyn rechten op vastbe raden wij-ze te handhaven, volgens welke bijl in buitengewone omstandigheden de reserve en de aanvullingsreserve kan bijeenroepen. Evenals het mijn plicht is zegt het rescript om de constitutioneel© wetten van het volk te handha ven, evenzoo moet ik vastbesloten en onverzwakt mijn souvereine grondwettelijke rechten handha ven. Ik kan mij van mijln plichten van souverein niet kwijten, dan wanneer ik mijn dubbele taak op gelijke wij-ze vervul. De Koning noeuigt het v olk dan uit hem de vervulling van zij-.a taak op tegemoetkomende wijze te vergemakkelijken, met hel bewustzijn, dat het voortbestaan van de grond wet verzelkerd is. RUSLAND. De Doema heeft een cre-diet van 150 roebels gevoteerd voor een Russische expediüe naar den Noordpool. Deze expeditie werd geleid door kapi tein Sedoff. Bij keizerlijke ukase wordt de rijksraad ver daagd tot 15 April'. De keizerlijke familie is te Sebaslopol aange komen en daar aan boord gegaan van het kei zerlijk jacht „Standaard". PERZIë. Salar-ed-Dowlé, de broer van den ex-Sjab, die nog altijd in bet noorden van Perzië rondzwerft, heeft nu een krasse aanmaning ontvangen (z:j is althans aan hem toegezonden) van den Russischen gezant en den Britsehen gezant te Teheran. De zen geven Salar-ed-Dowlé den raad, Perzië te ontruimen, en de provincies waar hij opereert over te laten aan prins Firman Firma, nie van de regeering zijn aanstelling als gouverneur heeft. Modht Salar-ed-Dowlé dezen raad niet opvolgen, dan zou dreigen de beide gezanten alle kans voor hem verkek-en zijn om ooit eenig jaar geld uit de Perzische staatskas te ontvangen, of welken anderen steuii ook. Bovendien zoo werd er in de missive van de twee gezanten aan Salar-ed-Dowlé dreigend bijgevoegd beschikt de Perzische regeering thans over de middelen om een krachtige tuch tigingsexpeditie af te zenden. De roovers van het kasteel d'Hor ueu.se. Naar het Frarmch van Noël Gaulois. 71) La Ribotte bleef by den zoom van het bosch stilstaan voor een groot en breed gebouw. In de dikke muren waren nauwe openingen, die meer op schietgaten, dan op vensters geleken, met dikke ijzeren staven ervoor, zoo dicht naast elkaar, dat zelfs een kind er den arm niet zou kunnen door steken. De roover klopte heftig op een lage deur die men op het eerste gezicht niet bemerkte, omdat ze zich zoo geheel aanpaste aan den muur. Zij gaf een metaalklank. Dat is geen herberg, zeide de graaf, het is eeHegteVhüfsehad inderdaad meer het aanzien van een stevige gevangenis dan van een comfortabel Wie is daar vroeg een barsche stem. Ik, La Ribotte Wat wilt ge? Dat ge mij dadelijk open doet. ik neu ge zelschap voor u. Haast u Dank u. Ga maar ergens anders drinken Wie spreekt u over drinken l Ik heb geen eenander merk EN EEN ANDER MERK GOEDKOOPE CACAO VIERKANTE BUSSEN drinkebroers bij mij, maar een edel heer met zijn dochter en een jood. Ja, je hebt gelijk, zeide de eigenaar van het huis, die de gezellen van den bandiet eens goed aanzag. Weldra ging daarop de deur open. De graaf moest bukken om door de deur te kunnen die met een zwaren slag achter hem ge sloten werd. Zij was aan de binnen evenals aan de buitenzijde met ijzer beslagen, zoodat het vuur er geen vat op zou hebben. Het individu, dat de vluchtelingen hier ontving zag er nog minder aantrekkelijk uit dan het ge bouw. Hij was klein, ineengedrongen, baardeloos, met een breed gelaat, dat geschonden was door een groote verwondingzijn beide ooren waren afge sneden. L'Essorillé, zeide La Ribotte, ge moet aan stonds mynheer en de freule naar de mooiste kamer van uw huis brengen. De jood moogt ge brengen, waar ge wilt. Haast u en kom dan hier bij mij terug. Ik moet een onderhoud met u hebben. L'Essorillé, die begreep, dat er wat te verdie nen viel, haastte zich. Hola l hernam La Ribotte, ge moet aan mijnheer en zijne dochter meer passende kleede ren geven. En mij vroeg Jacob. Gij, als ge een ander costuum wilt hebben, moet ge er maar een van L'Essorillé koopen. Hij is goed voorzien en zal u er graag een afstaan.... Ge moet het met hem maar prys over den eens zien te worden. Komt, zeide L'Essorillé. La Ribotte bleef alleen. Een vetkaars brandde onder den schoorsteenmantel en gaf meer rook, dan licht. De avonturier snoot hem en zocht bij het licht alle hoeken en gaten na. Hij vond eindelijk een volle kruik wyn, schonk een beker in, die hij in een teug leeg dronk, waarna hij met de tong smakte en vroolijk glim lachte terwij, hij de laatste druppels van zijn snor likte. Het gaat goed J We zijn in een goede ha ven en morgen heb ik mijn geld. Twintigduizend frans l Rustig leven, zonder avonturen, ver van Valrocca en dien Ferré, aan wien mijn beenderen 'n onaangename herinnering bewaren. Lekker eten en drinkenIk zal een hotel koopen, niet dit I Dit is te moordenaarsachtig, er komt al te slecht gezelschap en ik wil verder als een eerlijk man gaan leven. Ha l een goed leventje, als men maar weet hoe men t ervan moet ne men.... Een ding ontbreekt aan mijn voldoening en dat is, dat ik me niet heb kunnen verlustigen in de woede van den kapitein, toen hij bemerkte, dat zijn gevangen ontsnapt waren. Wat zal hij gebulderd hebben Maar hij zal mij niet vin- den Toen hij deze alleenspraak geëindigd had. sprak La Ribotte de kruik met wijn weer eens aan, Hij dronk juist de laatste druppel op, toen l'Essoru- bé binnen kwam. Wie zijn die menschen, die ge midden in den nacht hier binnen brengt Wat moet ik er mede beginnen Zij hebben geen sou bij zich Heb je hen reeds gefouilleerd Dat, is wijs? Nu wie zijn zij?.. Je vraagt me meer, dan ik zeggen wil. Laat het u voldoende zijn, te weten, dat zij voor u vijfhonderd francs waard zijn. Vijf honderd francs l Ja, vriend. Vijfhonderd francs, die ik je zal uitbetalen, zoo gauw ik hen hier vandaan kom halen. 0 l Gij, gij zult mij vijfhonderd francs betalen Waar haalt ge die vandaan l De eigenaar van 't hotel keek zoo verachte lijk en ongeloovig, dat La Ribotte er door ge raakt werd. L'Essorillé, vriend, ge zyt met zoo dom, om te veronderstellen dat ik alleen uit toewiiaing een edelman met zijn dochter en een jood bege leid. Het is een goede vangst en zy zu len een flink losgeld betalen. Goed l Nu begrijp ik het I Wordt vervolgd.) OF

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1