Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Lijdensgedaehten. 35ste Jaargang. Woensdag 3 April J9I2. No. 10286. Officieels berichten. Kennisgeving. Kennisgeving. Kennisgeving:. FE U 1 LLETü wT Het Spookkasteel De Burgemeester van Schiedam, uit de schoorsteen o°prreerre St€enblokken' waar' ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 16 regels f 0.92elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend, Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uifecsl bil- Ijjkeover eenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. ®ez'en art. 15 der wet van den 25sten Mei 1870 [Staatsblad no. 82) betrekkelijk de Grond belasting, brengt ter kennis van de daarbij be langhebbenden, dat de staat, aanwijzende de uitkomsten van de metingen en de krachtens art. 14 der aangehaalde wet vastgestelde schattingen van gebouwde- en ongebouwde eigendommen binnen deze gemeente gelegen, gedurende dertig dagen ter inzage op de Secretarie (afdeehng A), is nedergelegd. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 3den April 1912. De Burgemeester voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, doen te weten, dat door den Raad dier Gemeente in zijn vergadering van den 26sten Maart 1912 is vastgesteld de volgende verordening VERORDENING tot wijziging der veror dening regelende den waterstaat kundigen toestand van de landerijen liggende in de Gemeente Schiedam, tusschen den Rotterdamschen dijk,' den polder Oud-Mathenesse en de bebouwde kom der Gemeente Schie- ham (Gemeenteblad no. 7 van 1910). Zijnde deze verordening aan de Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland volgens hun bericht van den lsten April jl. G.S. no. 58 in afschrift mede gedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 3den April 1912. Burgemeester en Wethouders voornoema M. L. HONNERLAGE GRETE, De Secretaris, V. SICKEN GA.- Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen ter algemeene kennis, dat ter gelegen heid van. den Goeden Vrijdag en den 2en Paasch- ag, de Bureaux der Gemeente-Secretarie en van aen Gemeente-Ontvanger, benev ns het bureau der Gemeentelijke Arbeidsbeurs, gesloten zullen zijn, met uitzondering van het Bureau van den Burget.hjken iStund (Schoolstraat no. 12), dat voor dei „TiCr aanglhen vau geboorten en overlij- Ins Xi M genge0pend Zal z«n va" "'or- gens ojy uur. Schiedam, 3 April 1912. Burgemeester en W ethouders voornocmo M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. INENTING TEGEN POKKEN. Burgemeester en Wethouders van Schiedam. gezien de mededeeling va'n de Commissie voor Vaccinatie te Schiedam, dat zij voorloopig weke- lyks gelegenheid zal geven tot ii.ernu.g mit animale vaccine, 8 1 brengen ter kennis van belanghebbenden, dat tot nader aankondiging, in den Doele alhier, aan OF De roovers van het kasteel d'Herneuse. Baar het Fransch van Noël Gaulois. 73) vorkenf bijlen^en'z g?wapend met zeisen, hooi- stad en men zou eln n?"1 ™°<'tdurend door de dat zij veel schade aanrichtten |edachl hebben, op de plundering van "m hf, /lies was gericht La Ribotte, ging oTw L ba,ten de mure°- aanval naar het punt, waar de ht v.an den zich roovers gemengd hadden, woedend^LuL lend een verlaten huis in brand staken Het dak stortte in, toen hij aankwam. Hii hield ziet» wat ter zijde en volgde met een op merkzaam oog de vorderingen van den brand die langzamerhand alles, wat er nog van het 'huis over was, verteerde. Hij werd nieuwsgierig.... Aan wie behoort dat huis vroeg hij aan eenige burgers, die uit nieuwsgierigheid hierheen gekomen waren, evenal^hij. o aan een niet zeer gewichtig persoon, een jood, Samuel genaamd.... Door^"61De duivel hale hem 1 La TRW6/60 Plolsellngen slag ontmoedigd, sprong Klb0tte voor«it naar de woning. Hjj bleef te vangen den 5den April a s., iederen Vrjjdag* middag van 2 tot 2| uur tegen betaling en van 2£ tot 3 uur kosteloos gelegenheid zal bestaan tot inenting en herineuting tegen pokken met animale vaccine. Schiedam, den 3den April 1912. Burgemeester en Wethouders voornoema M. L. HONNERLAGE GRETE, De Secretaris, V. SICKENGA. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, zijn voornemens op Donderdag 11 April a.s. 's na middags 2 uur, ten Raadhuize aan te besteden liet gedeeltelijk ainoveeren en het inrichten van het voormalige Volksbadhuis tot een Gymnastieklokaal ten dienste van school F, aan den Singel. De inschrijvingsbiljetten meeten in gesloten enveloppe, waarop een aanduiding, dat zij een inschrijvmgsbiljet bevat, vrachtvrij worden inge leverd in de ten Raadhipze aanwezige gesloten bus vóór des namiddags 1 uur van den dag van aanbesteding. Bestek met teekening verkrijgbaar a f0.50 ter Gemeente Secretarie (afdeehng A.) Aanwijzing alle werkdagen van 9—12 uurv.m. in de Directiekeet staande op het Schoolterrein aan den Singel. Christus is gehoorzaam geworden tot den dood, ja tot den dood des kruises. Dat woord alleen moest reeds voldoende zijn om de orde en den vrede te herstellen in ons omustig hart en in de ontevreden wereld om ons heen. Dat woord is zoo klaar van zin, dat het geen nadere uiteenzetting behoeft, Dat woord moest met onverdelgbare trekken gehouwen zijn boven den reuzeningang van dit leven - boven de ïotssteenen poort dezer wereld zoodat ieder mensch, van het begin van zijn aardsch bestaan, zou leeren die goddelijke wijsheid „gehoorzaam te zijn tot den dood." Dat woord moest van de koepels der tempels en paleizen stralen als een zou over den morgen van ons leven - en hooger en hooger rijzen bij de zwaarte voor den vollen arbeid. Dat woord moest zijn voor ons als morgen- en avondgebed - d. w. z. onze eerste en laatste gedachte. - Maar ook dat woord moest staan als de grondwet van geheel het sociale leven, van het burgerlijk leven, in vergaderzaal - in fabriek - in de huizen der grooten' en in de sobere woningen der armen. Dat woord verdient ten volle door allen te worden bestudeerd,.door de wyzen en geleerden - maar ook door de eenvoudigen en de kleinen want gehooizaam tot den dood is H(j geworden die alles en allen tot zich zou trekken, als Hij zou hangen aan het kruis. Dat woord is een woord voor allen, zonder eenige uitzondering. Christus is gehoorzaam geworden tot den dood, en wel tot den dood des kruises. Dat wooid staat daar als een teeken van voor de puinhoopen staan en vroeg zich af wat nu te doen, terwijl hij zich schaamde over zijn ondoordachte beweging. Hij mengde zich onder de boeren, die niet verwonderd waren over zijn aanwezigheid, want er waren reeds meerdere avonturiers bij hen ge komen en door tiun gesprekken vernam hij alles wat hij weten wilde. De woning was onverhoeds aangevallen, maar de aanvallers hadden er Samuel niet gevonden en ook niet de rijkdommen, die hij onder zich had. Alles was verdwenen, zonder dat men wist hoe. Men vermoedde wel, dat er een geheime berg plaats was, maar toen de vloer opengebroken was, had men niets ontdekt en geen enkele verborgen toegang was voor den dag gekomen. La Ribotte was, evenals vele anderen ervan overtuigd, dat Samuel niet ver weg was en zijn schatten niet in den steek gelaten had. Toen de sJacques' wegtrokken naar de Oise om zich in verbinding te stellen met de hoofd macht onder Chariot de Clermont, verliet hij de waroS niet' bandieten, die met de boeren .n.h mede gekomen volgden zijn voorbeeld en schiiilniaQ2»00, goed en 200 kwaatl als 't ging een DHp >r,S sscben de rookende puinhoopen. overeind «fstnt^611 in£estort- Een stond D0S RotOoi-ünw6 en ('e anderen begonnen vol ijver j „f pruimen, zoo gauw het mogeljjk was de afgekoelde overblijfselen aan te raken. tegenspraak tot opstanding en ten val van velen. Daar zijn van die woorden, die een kracht zijn voor den strijder, maar ook die den vijand meer prikkelen tot verdelging en dood.Onze wereld, die Christus niet wil erkennen als koning, en leeraar, die wel Christus wil kennen als een edel mensch, met edele hoedanigheden onze wereld die van geen andere wereld weten wil noch van een bovennatuur, maar die toch van Christus weten wil, waar Hij haar met een woord kan helpen voor haar systeem. (Beroepen zich immers niet op Christus socialisten, libe ralen, vrijgeesten?) onze wereld spreekt wel van ontwikkeling beschaving humaniteit beleefdheid enz. maar van deugd, die een ziele- kracht is heeft ze geen begrip evenmin als van zieleleven. Zelfverloochening beheersching der zinnen is haar een onding. Neen, die Christus met zijn kruis, remt geheel den vooruitgang der wereld houdt geheel 's menschen ontwikkeling tegen is een tyran voor onzen vrijen wil. Christus, gehoorzaam geworden tot den dood, is de wereld een dwaasheid. En zij heeft tegenover dien gekruisten Chris tus, gesteld het vrije onderzoek - de emanci patie van het vleesch, de emancipatie van den geest zie, dat is eerst vrijheid. Geen moraal meer, die voortdurend ons vermaant „non licet". Geen wet meer, die mij verbiedt de hand uittestrekken naar den boom van Kennis van goed en kwaad neen, vrijheid in al ons denken in al ons begeeren in al ons handelen. En al zijn er duizenden, die wel vrijheid wenschen voor denken en begeeren, maar niet verder willen gaan de consequen tie die hieruit volgt, is zoo natuurlijk zoo noodzakelijk dat ze eiken dag des te brutaler de wereld inkijkt. De royale, liberale wereld kan het dagelijks lezen in couranten, en hooren in vergaderingenmen deinst voor geen wan daden meer terug als die wandaden ons maar brengen tot ons doel. Men speelt met menschenlevens -- met levens van vorsten en machtigen. Algeheele vernietiging van het gezag, dat zal ons brengen algeheele vrijheid. En dan, een ideaal-staat, een ideaal-leven, geen banden, geen wetten dan de vrije mensch in volle vrijheid Lezer, gelooft gij aan Luilekkerland, dat daar verscholen ligt in het dal van kindersprookjes Ik niet. In elk geval, wij zijn op weg naar het land der anarchie. En waar de weg reeds zoo rumoerig is en onveilig, en waar de kinde ren met hun bandelooze vrijheid ons zoo over het hoofd groeien, daar begrijpen wij reeds wat dat land van belofte zal zijn, waar geen sprake meer zal zijn van macht, gezag en wet, maar waar alleen de natuurmensch het wilde leven zal leven der wilde vrijheid een groote dans der waanzinnigen. Dat is alles de schuld van het rationalisme, dat de rede heeft uitgeroepen tot hoogste gezag, Den geheelen nacht werd aan dien arbeid besteed. De morgen begon reeds te schemeren. Er was geen steen, of geen stuk balk, dat niet van zyn plaats genomen wasalleen het stuk muur, dat was blijven staan, kon den toegang tot een of an dere geheime schuilplaats bevatten. De avonturiers gingen bij verschillende deelen van den muur staan in afwachting, dat Samuel zou verschijnen. Als de Jood zich ergens verborgen had, dan had hij er zeker ook voor gezorgd hebben niet van honger te zullen sterven binnen vier-en-twintig uur, want de dag ging voorbij zonder dat degenen, die op hem wachten zelfs maar de schaduw van zijn neus of zijn baard zagen. Sommigen gaven het op. De nacht, die nu volgde en even weinig resultaat opleverde, ont moedigde de laatsten, zoodat La Ribotte meester van het terrein was, ten minste zoo meende hij. Want den vorigen avond was een man bij de woning gekomen, die oplettend alle personen be keken had, bij het licht van een brandstapel, waarbij de avonturiers nu en dan hun verstijfde ledematen kwamen verwarmen. Toen La Ribotte naderde, week de man terug in de schaduw. Ik heb hem I Ik ben op tijd, had hij ge mompeld. Le Truand want, naar men waarschijnlijk reeds begrepen heeft, was deze het die dien dag te Compiégue was aangekomen, had vernomen welke gebeurtenissen zich den vorigen dag hadden ook waar het zijn moet, in zake van geloof en zeden. Wat mijn verstand begrijpt, dat neem ik aan, en wat mijn verstand niet begrijpt, dat neem ik niet aan. Daar is geen sprake van bovenna tuur van openbaring van gelooven alles ballast. Een God een goddelijk gezag wordt onge rijmdheid. Dat rationalisme is de emancipatie des geestes, de vrijmaking van den geest los van God den ongeschapen Geest, los van zijn openbaring, los van iedere geloofswet En do menschen zijn zoo dom om dat rationalisme te begroeten als Lucifer, die immer zoo zeker licht belooft, als de morgenster de zon als de bode van wijsheid rechtvaardigheid en waarheid woorden die vol verleiding zijn voor den egoïstischen mensch. O, dat bevalt ons zoo die satanische vleierijGij zult zijn als goden - goed en kwaad kennend. Het rationalisme is als een lede-pop die zich plooit en buigt in allerlei vormen der wisselen de meeningen, en zoo toegevend is voor aller lei lievelingsneigingen der (jdele wereld. Men speelt met dat rationalisme, gelijk het argeloos kind met den kleinen tijger, men ziet er geen kwaad in men vindt het zoo beleefd en vriendelijk niemand te storen met geloof en geweten men kan zoo zalig droo- men en fantazeeren over humaniteit liberali teit maar dat tijgertje is aan het grooter wor den - het wordt wilder - straks zult g(i onder vinden dat het rationalisme verscheuren zal de edelste gevoelens in den mensch, en ja. wij onder vinden het reeds al te duidelijk, het rationalisme heeft revolutie en anarchie te voorschijn geroepen. Vrijgeesterij 1 Dat woord is gelijk aan de verboden vrucht die er verlokkend uitzag, maar niets anders bracht dan dood en verderf Vrij geesterij, d.w z de revolutie gepredikt, de anar chie, in het onmetelijk rijk van 's menschen geest vrijgeesterij de mensch overgelaten aan den onstuimigen drang zijner fantasie, zijner voorstellingen overgelaten aan de verbeelding zijner passie, en door die passie gedreven tot begeerten zonder grens en beperking - zon der zedewet en geloof - vrijgeesterij, die in laatste instantie niets anders te voorschijn roept dan verwildering op ieder gebied - verwilde ring op godsdienstig - zedelijk en sociaal gebied. De vrijgeesterij, die zoo hoog geprezen wordt door de ongeloovige professoren aan onze uni versiteiten, en die met volle teugen gedronken wordt door de studenten en de kinderen dei- liberalen. De vrijgeesterij, die zoo menigeen goedkeurt in princiep, maar afkeurt als zij vlamt in dagen van moord en doodslag De vrijgees terij, die den jongeling verleidt, en hem groot maakt in zijn eigen oog, en die in zoo menig kinderhart en kinderverstand het geloof afwerpt met den helschen kreet: „Ik dien u niet" En. die vrijgeesterij heeft scholen voor de jeugd opgericht wordt gepredikt van duizen den niet-katholieke kansels - wordt gebracht tot en in de onderste lagen der maatschappij afgespeeld en had zonder te wachten zijn schre den gericht naar de puinhoopen van het huis van Samuel. Veronderstellend, dat hij daar zijn vroeperen vriend wel zou kunnen aantreffen, was hij zoo voorzichtig zich niet te laten zien en zoo kon hij alle bewegingen van La Ribotte nagaan, zonder dat deze ook maar in het minst bemerkte, dat hij bespied werd. Tegen den morgen ging Le Truand naar de te genovergestelde zyde van dan muur, dan waar zijn vroegere makker was en wachtte. De uren gingen voorbij, ééntonig zonder dat er iets gebeurde, La Ribottte werd ongeduldig. Satan mag de ziel van dien hond hebben Ik kan toch geen weken bij deze puinhoopen blijven I Als morgenochtend Samuel niet voor den dag is gekomen, ga ik naar Jacob terug en vraag ik hem een beteren geldschieter te zoeken. Na deze overweping wikkelde hij zich in zijn mantel en ging op den grond liggen. De avondnevel vervaagde de omtrekken van personen en zaken, toen eenig gedruisch, dat hij hoorde, hem de oogen deed openen. Het geluid kwam uit den schoorsteen, die men niet onder zocht had- Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1