Verspreide berichten. Binnenland. Gemengd Nieuws. Stads- en Gewestelyk Nieuws. heel Mexico schijnt in een kamp herschapen te zijn. In de hoofdstad blijft heit rustig1. Het lijkt waarschijnlijk, dat Madero ten slotte ovenvin- naar blijven zal. Het handelsverkeer is ver lamd. t CHINA. Naar aanleiding van een bericht in ons vorig blad vermelden wij, dat de „Daily Graphic" hoopt, dat sir Edward Grey de voorwaarden, welke Rus land voor zijn toetreding tot de viermogendheden- groep voor de Ohineeschë leening stelt, niet zal aannemen. Het erkennen van afzonderlijke Rus sische belangen, die toch reeds twijfelachtig zijn, wat hun rechtmatigheid betreft, zou niét kan nen geschieden, zonder de aanspraak op derge lijke en zelfs beter gegronde voorrechten van alle andere mogendheden uit te lokken. Dit zou echter de integriteit van China bedreigen én bovendien oneenigheid onder de mogendheden zaaien De financieel© controle noemt het blad niet minder verwerpelijk, daar zij de onafhankelijk heid van China ondermijnen en den mogendhe den een ernstige verantwoordelijkheid opleggen zou. i Het „Bierl. Tagebl." beweert te wéten dat de Paus eerstdaags een motu proprio aan de Duit- sehe lisschoppcn zal zenden, dat aan alle gees telijken, ook wereldlijken, in Duitschland ver- biedt, in politieke vergaderingen van welken aard ook, op te treden of aan zulke bijeenkomsten deel te nemen. De oneenigheid in hel Centrum zou tot dezen stap geleid hebben. Het optreden der geestelijken op sociaal gebied, in werklieden» vereenigingen enz., wordt niet verboden. Een draadbericht uit Berlijn van Dinsdag-avond meldt het volgende Een verschrikkelijk onweer woedt over een groot gedeelte van Duitschland. De aangerichte schade is aanzienlijk. Van Helgoland en Cuxhaven worden zeerampen gemeld Het eiland Sylt is gedeeltelijk door de zee overstroomd en de dijken zijn vernield. De telegrafische en telefonische gemeenschap is op verscheidene plaatsen verbroken. Volgens het «Berliner Tageblatt" is een Fransche ballon gisteren geland te Spalt bij Neu renberg. De aëronauten verklaarde Parijsche be dienden te zijn, maar daar men een vrij aanzien lijk bedrag en fotografietoestellen bij hen bevond, werden ze gearresteerd. Het «Berliner Tageblatt" zegt dat men gelooft, 't Fransche officieren zijn. - Een draadbericht uit Tiflis meldt: De boekenminnaar Korganof heeft in de archie ven van de familie Astafjef een kladboek gezonden bevattende de akte van troonsafstand van Napo leon I, vergezeld van een nota van generaal As tafjef, gedateerd van 1840 en bevestigende de authenticiteit van dat document. In zake de geweldige overstrooming van den Missisippi wordt uit Memphis het volgende gemeld 30.000 personen zijn zonder toevluchtsoord. 500 000 hectaren zijn overstroomd. De schade door dezen ramp veroorzaakt, woidt op 10 millioen dollar geschat. Honderden personen worden altijd nog door den wassenden vloed bedreigd. Men werkt dag en nacht om de dijken te versterken, ten einde den wateren te beletten zich naar het zuiden uit te strekken. Het Argentijnsche transportschip «Pudra Buena" heeft 23 personen opgepikt van de be manning van het Engelsche zeilschip «Indian Empire" en hen te Puenta Arenas aan wal gezet. De «Indian Empire" heeft schipbreuk geleden op de rotsen van het Kluizenaarseiland. schers op Nederlandsch gebied in den Dollard en van onze visschers op Pruisisch terrein zal kunnen opgelost worden. Om die reden werd ditmaal aan de Pruisische visschers maar voor één jaar verlof verleend om op de Nederlandsche slikgronden en in Neder- landsche geulen hun bedrijf uit te oefenen. Het Weeshuis te Arnhem. Thans is een zeer uitvoerig rapport in zake het al of niet Hervormde karakter van het Burger weeshuis te Arnhem door den gemeente archivaris ingediend en met een nota van beantwoording van het Raadslid Pyttersen in handen van B, en W. gesteld ter uitbrenging van praeadvies aan den Raad. Deze kwestie betreft de vraag of ook kinderen, die een anderen dan den Hervormden godsdienst belijden, daarin kunnen worden opge nomen. Wettelijke bestrijding der oneerlijke concurrentie. Naar «De Winkelier" meldt, heeft de Minister van Justitie Donderdagmorgen de heeren Meuw- sen, Gorris en Muller, resp. voorzitter, secretaris en penningmeester der Algemeene Winkeliers vereniging en mr. Fikkers, rechtskundig adviseur, in particuliere audiëntie ontvangen. Het doel dier aangevraagde audiëntie was, bij den Minister aan te dringen op het nemen van wettelijke maatregelen ter bestrijding van oneer lijke concurrentie* Dr. A. Kuyper. Op Tweeden Paaschdag had te Utrecht in de groote concertzaal van het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen de samenkomst plaats ter hul diging van ZExc. Dr. A. Kuyper, bij de herden king van diens veertigjarigen arbeid aan en door «De Standaard". Timmerlieden - loon actie. Van de Timmerlieden-patroonsvereeniging «On derling Belang" is ingekomen het verwachte ant woord op een schrijven van de afdeelingen Schie dam van den Alg. Ned. Timmerliedenbond en van het R. K. Timmerliedengilde «St. Joseph". Het antwoord luidde zakelijk als volgt: «In antwoord op Uw schrijven, d.d. 23 Maart, kan ik U mededeelen, dat op de vergadering der Timmerlieden-patroousvereeniging «Onderling Be lang" besloten is met i Mei e.k. een minimum-loon van 23 cent per uur uit te keeren. Tevens is ons gebleken, dat de loonen momenteel varieeren van 2226 cent per uur. Wat de werktijd van 's zomers 10 uur en 's winters 9 uur betreft, zoo zouden wij hierin gaarne vrij blijven." De dames C. M. van der Pol 1, M. M. Recourt, M. C. Rutterman, alhier slaagden gister te s'-Gravenhage voor het examen nuttige hand werken. H e d e n-m orgen werd door een be- woner van de Villastraat bij de politie aangifte gedaan, dat gister-avond of in den afgeloopen nacht uit een hok achter zijne woning twee ko nijnen waren ontvreemd. Een onderzoek wordt ingesteld. Koninklijk bezoek aan de Bloembollenstreek. Gisterochtend ongeveer 9 uur is H. M. de Ko ningin per spoor met klein gevolg te Haarlem aangekomen, waar Zij werd ontvangen door den commissaris der Koningin in Noord-Holland, mr dr. W F. van Leeuwen. De padvinders van Haarlem en uit de om streken brachten eerbewijzen en werden door Hare Majesteit vriendeljjlk gegroet. De Koningin gin,g van Haarlem uit per auto een rit maken door de bloembollenstreek en ovex Overveen, Bennehroek en Hoofddorp naar Aals meer, waar de bloemikweekerij van de firma W. Kr-essen en de Rijkstuinbouwschool werden bet zichtigd. Van Aalsmeer werd gereden over Hoofddorp naar Haarlem, waar de Koningin eenigën tijd vertoefde in de kweekerij van de firma Krelage en Zoon en daarbij door den heer E. H. Krelage werd rondgeleid. Bij Haar komst werd H. M. een prachtige ruiker aangeboden. Hel tweede bezoek te Haarlem gold de kWee- kerij Zwanenburg, van den heer C. C. V. Tuber- gc-n. Daar was in allerijl, evenals' b^j de firma Krelage, een kleine tentoonstelling ineengezet vab afgesneden bloemen. De Dollard-kwestie. Men schrijft aan het »N. v. d. D." In verband met het nog bestaande visscherij- geschil tusschen ons land en Pruisen, zal waar schijnlijk nog binnen dit jaar eene beslissing kun nen genomen worden. Eerlang zal namelijk de grens in de Eenas worden vastgesteld, waarbij ongetwijfeld ook de grens in den Dollard, indertijd met Hannover geregeld, ter sprake zal komen en j de vraag omtrent het recht der Pruisische vis- I Geneesheeren en Ziekenfondsen. In den beschrijvingsbrief voor de 63ste alge meene vergadering der Ned. My. tot bevordering der Geneeskunst lezen wij het volgende Het hoofdbestuur heeft na voorafgaande schrif telijke gedachten wisseling, in een uitsluitend daar voor belegde buitengewone vergadering, welke Zondag j.l. gehouden en tevens bijgewoond werd door de centrale commissie voor de beroepsbe- langen, door de commissie in zake ziekteverze kering, door den voorzitter en secretaris van het cfntraal comité tot behartiging van het zieken fondswezen en door den voorzitter van den raad van beroep, besloten, onder verwijzing naar art, 22 der statuten aan de 63ste, algemeene verga dering voor te stellen het onderstaand algemeen bindend besluit te nemen De leden van de Nederlandsche maatschappij tot bevordering der geneeskunst verbinden zich, niet deel te nemen na 1 Sept. 1912 aan eenig nieuw op te richten ziekenfonds of aan eenig ziekenfonds, dat volgens de bepaling van een in te voeren ziektewet eikend is, tenzij in de statu ten aande volgende hoofdvoorwaarden is voldaan ïo dat alle geneesheeren, die te goeder naam en faam bekend zijn en wier gewone werkkring zich over het gebied van het ziekenfonds of over een deel daarvan uitstrekt, het recht hebben als deelnemer tot het ziekenfonds toe te treden* hetzij als huisarts, hetzij als specialist. 2o. dat aan geen der drie bij het ziekenfonds belanghebbende groepen apothekers, genees heeren en leden een overwegende macht in het bestuur en in de algemeene vergadering is toegekend. 3o. dat een weistandsgrens voor gezinnen en een voor alleenstaande personen is vastgesteld, waarbij het maximum voor gezinnen het bedrag van f1200 'sjaars, voor alleenstaande personen het bedrag van f800 'sjaars, niet mag over schrijden 4o. dat uitdrukkelijk is bepaald, dat de genees heeren niet gedwongen worden verklaringen af te geven omtrent arbeidsongeschiktheid van zieken fondsleden, die onder hun behandeling zijn of geweest zijn en onder de voorwaarde, dat bij de tenuitvoer legging van dit algemeen bindend besluit het hoofdbestuur, gehoord de centrale commissie voor de beroepsbelangen en het centraal comité tot behartiging van het ziekenfondswezen, van dit bindend besluit tijdelijk dispensatie kan ver- leenen voor die ziekenfondsen, welke krachtens een overgangsbepaling in de ziektewet tijdelijk erkend zijn. Gister-avond deed een winkelier ster van de Hoofdstraat bij de politie aangifte, dat een persoon die kort te voren in haar winkel geweest was, een koperen gewicht van de toon bank had meegenomen. Bedoelde persoon bleek aan dezen diefstal schuldighet gewicht werd in beslag genomen in een tappery, waar hij 'thad achtergelaten. Na verhoor is de .man weer op vrije voeten gesteld. Gister-middag is hier aangehou- den een schippersknecht, uit Den Haag, in het «Alg. Politieblad" gesignaleerd voor f 3 boete, subs. 3 dagen hechtenis. De man is naar het Huis van Bewaring te Rotterdam overgebracht tot het ondergaan zijner straf. der groot hét vervoer na&r Zaandam, Velsen en IJ mui den. Door de Hollandsche Spoor wérden van Haar lem aangevoerd op beide Paaschdagen resp. 12.000 en 15.000 tegen 6000 en 12.000 in het vcrig jaar. Geen klein verschil dus. Tramweg; Venlo—Nijmegen. Ten einde den aanleg te bespoedigen' met den bouw van den tramweg VenloNijmegen, zal worden be gonnen aan dein spoorwegoverweg te Gennep en dan tegel ij k naar beid© richtingen voortge werkt worden. V o e t b a 1 o n g 1 u k. Bij het voetballen op het Sportterrein te Roermond kwam Zondag de 16- jaiige v. d. E. zoo hard te vallen, dat hij naar de ouderlijke woning moest worden gedragen. Daar de toestand niet zorgelijk was, werd geen dokter ontboden. De lijder klaagde over hoofd- Ftfti 1 Na een tamelijk rustigen nacht te hebben door gebracht, is de toestand plotseling verergerd en om 6 uur Maandagmorgen maakte de dood een einde aan dit jeugdig leven. Bloedvergiftiging. Te Tilburg heeft een geval van bloedvergiftiging met doodelyken afloop plaats gehad. De jongeheer Chr. de Wys, zoon van den tri- cotstoffentabrikant, kreeg een paar dagen geleden een onbeduidend" wondje in de fabriek aan de hand. Zondagavond begon de hand tengevolge van bloedvergiftiging op te zetten. Na een hevig lijden van enkele uren overleed de heer De W. Valsch stuk. De diamanthandelaar St., te Amsterdam, verwachtte dezer dagen een pakket, waarin, volgens de Tel., voor ongeveer 5D0U francs aan diamanten zou zitten en dat moest komen uit Antwerpen. Er kwam een brief met de mededeeling, dat de diamanten reeds afgestuurd waren, maar er kwamen geen diamanten. Toen de belanghebbende zich tot de administratie van het postkantoor wendde, werd hem de geteekende kennisgeving overgelegd, want een ander had het stuk blijk baar ontvangen en het valschelyk en nog wel foutief onderteekend. De diamanten waren ter bezichtiging gestuurd door de Antwerpsche firma en deze firma, die dus de schade zou ljjden, is verzekerd tegen dief stal. Weerbericht Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 10 April 1912, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 771.4 te Horta. Laagste barometerstand 740.7 te Riga. Verwachting tot den volgenden dagmeest matige noordwestelijke tot westelijken wind, ver anderlijke bewolking, waarschijnlijk nog regen- of sneeuwbuien, iets zachter. Volksbadhuis. In de week van 31 Maart-6 April 1912 werden genomen 491 baden. lste kl* 2de kl. kuipbaden 29 kuipbaden 68 reSen 32 regen 355 school kinder a 5 ct. 7 De drukte op de Paaschdagen. Wa de eigenlijke bollendag de vorige week een reuf zentegenvaller, de Eerste Paaschdag heeft voor eeuige weken achtereen weer alles goed gemaakt. Reeds in den vroegen ochtend en dan spreken wij van 9 uur, bewogen zich honderden in den omtrek van het Plein en den Hout. De electrische trams uit Amsterdam reden met dubbelen dienst en branchten eivolle wagens aan met Amsterdammers, die zich dan verspreiden in alle mogelijke richtingen, maar waarvan er ook vele doorgingen naar Zandvoort, om later dan weer hier te keeren en een uitstapje te doen, vooral naar den Zuid. Op de stoomtram Haarlem Leiden vooral was het een onderwetsche bollendag. Ook eergisteren konden de trams het weer niet af en de spoor nog minder. Zelfs op het nieuwe station had het nu veel van een ouderwetsche bollendagdrukte. Het aantal auto's en fietsen, dat in de stad kwam, was niet te tellen. Al was het den Tweeden Paaschdag een beetje gum, toch zijn duizenden en duizenden Amster dammers, zoowel pp dien dag, als op den moeien eersten de stad uitgetrokken. En buiterimenschen kwamen in stroomen de hoofdstad binnen. Natuurljjk, dat de openbare vervoermiddelen bij de drukte gebruikt werden en de gemeente tram b.v. vervoerde den eersten dag 215.461, den tweeden dag 232.065 tegén het vorig jaar resp. 198.512 ern 266.636. De Gooische stoomtram had het niet overstel pend druk, want het weer lokte niet naar hel Gooi Toch werden op de beide dagen 9100 pas sagiers vervoerd tegen 10.000 in het vorig jaar. Ook was niet, voor de Paaschdagen, byzon- Protest van Vergunninghouders. Blijkens het verslag in de «Zutph. Ct." van de jongste zitting der Zutphensche rechtbank vroeg de president, jhr. mr. D. O. Engelen, aan een beklaagde die «een goeden borrel op had" of hij «wel eens een mageren tapper had gezien Be klaagde moest toegeven van neen. «Dat komt" zei toen de president, «omdat die menschen vet worden van wat jullie met zweet verdienen". Deze uitlating heeft, naar de «Zw. Ct." meldt, aan den Gelderschen Bond van Vergunninghou ders aanleiding gegeven om in het bijzonder na mens den bond en verder namens alle ongeveer 3600 vergunninghouders, aangesloten bij de Fe deratie van Provinciale Bonden van vergunning houders in Friesland, Groningen, Drenthe, Over- ijsel, N.-Brabant, Limburg, Utrecht en Zeeland, een adres te zenden aan den minister van justitie. Adr. beklaagt zich daarin over deze uitlating van een rechterlijk ambtenaar in functie, welke, naar haar voorkomt, «van een diepe verachting ge- tuigt, en verregaande beleediging is voor alle vergunninghouders in Nederland, die evengoed medeburgers en middenstanders zyn als alle an dere neringdoenden op welk gebied ook, en welke groote groote categorie van personen f2^.5u0 sterk) het meest moet bijdragen in alle belastingen." Adr. wijst er op dat geen enkele tapper zoo gaarna een dronken persoon in zijn lokaal zal zien, waar ieder kastelein liever melk, thee, koffie of goedkoope likeuren zal verkoopen dan alcoholi sche dranken, omdat aan de eerste meer verdiend wordt dan aan de laatste. En adr. hoopt dan ook van den minister van justitie te vernemen of hy goedvindt dat dergelijke uitdrukkingen ten beste gegeven worden door een president der rechtbank zonder dat eenige vergunninghouder met de voor komende zaak ook maar iets te maken had, de wijl de zaak op den openbaren weg werd ge- pleegd, en of de minister goedvindt dat die president eener rechtbank misbruik maakt van de plaats, die hy inneemt om beleedigingen te rich ten aan het adres van hen, die een even eerlyken handel en nering uitoefenen als ieder ander. Nieuwe uniformen by het leger. Om trent de nieuwe uniform van grijs-groen laken, welke binnenkort by 4 compagnieën van het le ger in beproeving komt, vernemen wij nog dat de bestaande kortejas met dubbele borst en 2 ryen knoopen, zoomede de tegenwoordige tuniek ko men te vervallen, en deze beide kledingstukken worden vervangen door een enkel kleedingstuk kortejas met één ry knoppen en korte pan den terwyl de overjas minder zwaar wordt dan de. thans gebruikte, hetgeen met de in te voeren rijgschoenen aan de marschvaardigheid ten gotide moet komen. Schadeloosstelling. Naar men aan de „N. Ct." bericht, heeft de kok C. M„ die ge- noemd werd in de berichten betreffende de ont voering van een meisje per auto, op Zondag 31 Maart j.l. te Amsterdam, een eisch tot schade vergoeding ingediend tegen den inzender van het bericht en zoo noodig tegen het blad, dat bet. geval vermelddede schadevergoeding op te ma ken bij expertise, wegens het aanranden van eer en goeden naam. Uij k gevonden. Maandagnamiddag is op de spoorbaan nabij Breda gevonden het gruwelijk verminkte lyk van den 39-jarigen brugopzichter bij de spoorwegen M. Hy was gehuwd en vader van drie kinderen. G e e d misdaad? Bij de gerechtelijke schou wing van het lijk van den veldwachter Veldkamp te Maurik, is gebleken, dat de dood aan verdrin king is toe te schryven. Eenig kenteeken van geweldpleging was niet te ontdékken. De justitie verhoorde een 15-tal personen. Vastgesteld is, dat V. op zyn nachtelyke ronde het laatst is gezien om 8.40 uur, gaande van Eck- en-Wiel naar Maurik. He t mes. In den afgeloopen nacht is een jon- geling, die zyn meisje van de kermis ie Boven- karspel naar huis bracht, door een medemin naar onverhoeds met een mes een diepe wonda in de zy toegebracht, Ha Verbonden te zyn, fe

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2