Stads- en Gewestelijk Nieuws. (tameugd Nieuws. Veiligheidstoestellen aan motorwagens. Gistermiddag werden op het landgoed «Raap horst" te Wassenaar, voor Z. K. H. den Prins der Nederlanden, proeven genomen met het veilig heidstoestel tegen overrijdingen met motorwagens, in exploitatie gebracht door de Maatschappij «Protector" te Amsterdam. De proeven slaagden uitstekend, iemand werd op verschillende manieren en herhaalde malen aangereden zonder eenig letsel te komen. Z. K. H. gaf zijn bijzondere tevredenheid te kennen over de werking van het apparaat en de genomen proeven, welke ook werden bijge woond c.a. door den adjudant van den Prins, jhr. Van Suchtelen van de Haare, den jagermeester van H. M. de Koningin in Zuid-Holland, den heer D. baron van Pallandt, de ministers van Justitie en van Waterstaatden gedelegeerden commis saris van de industrieele maatschappij «Trompen burg" te Amsterdam, mr. Gericke den secretaris van de Nederlandsche Automobielclub, den heer Van Weideren baron Rengers, den president van «The automotic Fende Cy of America," benevens eenige commissarissen der maatschappij «Protector." De heer Regout, minister van Waterstaat, liet zich nog speciaal de teekening verklaren van de toestellen, thans in aanmaak voor de Amster- damsche tram. Na afloop werden, op verzoek van eenige ge- noodigden, nog eenige goed geslaagde proeven ge houden op het landgoed «Duinrell" te Wassenaar, ook bijgewoond door Z. K H. Prins Hendrik, die nogmaal zijn hooge ingenomenheid met de uit vinding te kennen gaf. Kamerverkiezing in het district Hoorn. Voor de Tweede Kamer, district Hoorn zijn gisteren officieel candidaat gesteld mr. D. Fock (U. L.j, Den Haag; L. Hoejenbos (S. D. A. P.) Den HaagW. J. E. H. M. de Jong (U. L. Den Haag; F. Netscher, (Vrijz. Dem.) Santpoort; P. Teunissen, (Agrariër) AmsterdamH. Ch. Vegtel (A. R.) Den Haag. Aanbieding adres algemeen kiesrecht. Gister-middag heeft H. M. de Koningin de dag. besturen van den Vrijzinnig Democratischen bond en het Alg. Nederlandsch Werkliedenverbond, bestaande uit mevrouw W. van Iiallie-v. Embden en de heeren prof. dr. D. van Embden, mr. J. A. v. Gilse en W. O. A. Koster, voor den V D. B en C. H Kouw, C. Qmspel en A. v. d. Veen, voor het A. N W. V., in audiëntie ontvangen ter overhandiging van het adres voor algemeen kies recht voor mannen en vrouwen. De voorzitter van de V. D. B., de heer Her man Snijders, was afwezig, in verband met het door H. M. op medisch advies, uitgedrukte ver langen om niemand in audiëntie te ontvangen, die in de algeloopen weken in aanraking kwam met iemand lijdende aan een besmettelijke ziekte. 'In zijn plaats werd het gezegde adres met een begeleidend schrijven in leeren omslag overhan digd door den ondervoorzitter van den V. D. B., den heer prof. dr. D. van Embden, die hierbij gelegenheid kreeg het navolgende te zeggen Majesteit 1 Namens de hoofdbesturen van den Vrijz. Dem. en het Alg. Ned. Werkl. Verbond hebben wij "de eer aan Uwe Majesteit voor te leggen een adres, gericht aan Koningin en Staten-Generaal ten be hoeve van de invoering van algemeen kiesrecht voor mannen en vrouwen. Aangevangen door het initiatief van de beide genoemde afdeelingen der V. D. partij, is de be weging voor adhaesie aan dit adres welbewust gesteld, naast de andere adresbeweging voor alge meen kiesrecht, eveneens in 1911 ondernomen, opdat door onze actie op het algemeen kiesrecht minder de schjjn zou rusten van louter een eisch van den klassenstrijd te zijn. Waar onze acte met bescheidener hulpmiddelen gevoerd moest worden en uit beginsel weigerde de medewerking der vakvereenigingen als zoodanig in te roepen waar zij in menige plaats slechts aanvullend kon op treden en zij andere vrijzinnige voorstanders van algèmeen kiesrecht hun medewerking aan onze actie meestal zag onthouden, daar is het voor ons een voldoening Uwe Majesteit desondanks te kun nen wijzen op het zorgzuldig gekeurde, aantal van bjjna 37 000 handteekeningen van mannen en vrouwen, welke adhaesiebetuigingen hiernevens aan Uwe Majesteit worden aangeboden. Het is ons een voldoening, omdat wij ons doe^ bereikt achten. Wij achten het door ons advies weder eens te meer en krachtig uitgesproken, dat de invoering van algemeen kiesrecht veeleer een daad van staatsbehoud dan van staatsver- zwakking is en dit, omdat slechts door aan het heele volk te schenken, vertrouwen, Zelfbeschik king, maar dus ook verantwoordelijkheid, een vreedzame ontwikkeling van het staatsleven be reikt kan worden. De macht van den wetgever beruste op machtiging van hen, voor wie de wet gelden zal. Reeds lang ging de overgrootë meer derheid der beschaafde staten Nederland op den weg van het algemean kiesrecht voor. Dienten gevolge js ten onzent de wegeving te kort ge schoten in de behartiging van vele hoogst ernstige volksbelangen. Het zijn onze medeburgers, Majesteit, die in het welvarende Nederland zuch ten onder afmattende arbeidsduur of gebrekkige woning het zijn onze medernenschen, wier loo. n n vaak bitter laag zijn en die na een leven van eerlijken en moeizarnen arbeid op hun ouden dag of in dagen van invaliditeit aan armoede ten prooi worden gelaten. Zooveel kansen van ontwikke ling worden er verijdeld, zooveel leed wordt er onnoodig geleden, alleen omdat de sociale wet geving ten onzent achterlijk is. Ook met het oog daarop verwacht de vrijz.- dem. partij, dat de invoering van algemeen kies recht voor mannen en vrouwen, door geen cor rectieven verzwakt, een zegen zal zijn voor het Nederlandsche volk en een wijze verbetering on zer staatsorde. Daarom heeft zij dit adres tot Koningin en Staten-Generaal gericht en vragen wij Uwe Majesteit eerbiedig, er Hare aandacht aan te schenken. En tevens veroorloven wij ons, Uwe Majesteit namens die partij onzen dank te betuigen, dat Zij ons tot persoonlijke aanbieding zoo welwillend verlof heeft verleend. Na deze audiëntie, waarbij de in leergebonden adreslijsten in 5 zware deelen, bevattende 27.421 namen van mannen en 9397 van vrouwen, ten paleize waren afgegeven, werd aan het gebouw van de Tweede Kamer eveneens een gezegeld adres met begeleidend schrijven bezorgd, terwijl aan de Eerste Kamer werd toegezonden een schrij ven, houdende kennisgeving van de indiening van het adres met een afschrift daarvan. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht jn den morgen van 10 April 1912, medegeaeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 771.4 te Horta. Laagste barometerstand 749.5 te Neufahrwasser. Verwachting tot den volgenden dagmeest matige noordelijke tot westelijken wind, veran derlijke bewolking, waarschijnlijk nog sneeuw- buitjes, nachtvorst, zelfde temperatuur overdag. Gemeenteraad. Op de agenda voor de openbare vergadering van den Gemeenteraad op Dinsdag 16 April 1912, des n.m. 2 uur, staan o.m. de volgende voorstellen 1. Voorstel tot het verleenen van periodieke verhoogingen aan de leeraren bij het Middelbaar Onderwijs: J. M. Hillenius en A. J. de Jong. 2. Beslissing over de motie-De Bruin (waar over de stemmen in de vorige vergadering hebben gestaakt), welke motie luidde: «De Raad, van oordeel, dat in de Commissie voor het Burgerlijk Armbestuur de geheele burgerij vertegenwoordigd moet zijn, verzoekt deze Commissie bij het doen van voordrachten daarmede rekening te houden." 3. Beslissing op het voorstel-De Bruin tot ver hooging van het maximum der loonen van werk lieden bij de Gemeente-Reiniging met fl, waar over de stemmen in de vorige vergadering hebben gestaakt. 4. Wijziging der Gemeente-begrooting, dienst 1912. 5. Af- en overschrijving op de begrooting van het Stads-Ziekenhuis, dienst 1911, met advies van B. en W. 6. Voorstel tot regeling van de jaarwedde van den Directeur der Arbeidsbeurs. 7. Voorstel van B. en W. tot aanleg van straten en ophooging van terrein in de omgeVing dei St. Liduinastraat en daarvoor een crediet van f34600.— beschikbaar testellen, waarvanf 28001). ten laste van het Grondbedrijf. 8. Voorstel van B. en W. om bij aanneming van het voorstel sub. 7 aan de aan te leggen straten namen te geven. 9. Voorstel van B. en W. om op de vraag van heeren Gedeputeerde Staten of de Raad in het door hun College overgelegde rapport van den Inspecteur der Volksgezondheid geen aanleiding vinden kan om het vastgestelde uitbreidingsplan voor het Noordelijk gedeelte alsnog te wijzigen, ontkennend te antwoorden. 10. Voorstel tot onderhandsche verhuring van een perceel grond aan het einde der Spuihaven aan W. G. van Helden, voor het vervaardigen van schippersbenoodigdheden. 11. Verzoek van de firma A. F. Smulders om aan haar een stuk grond te verkoopen tegen f 5.50 per MJ, met advies van B. en W. Gereformeerde Zangvereeniging „Soli Deo Gloria". De Gereformeerde Zangvereeniging «Soli Deo Gloria", eere-voorzitter ds. S. T. Goslinga, direc teur de heer K. van Riet, gaf gister-avond weder hare jaarlijksche uitvoering in de zaal «Musis Sac rum", die door een overtalrijk publiek geheel bezet was. De voorzitter, de heer G. van Loenen, sprak zijne voldoening uit over die groote opkomst, gaf een enkelen maatregel van orde aan en verzocht daarna den eere-voorzitter de uitvoering met ge bed te openen, waaraan ds. Goslinga met de meeste bereidwilligheid voldeed. Een vrij uitgebreid en voor deze gelegenheid wèl gelukkig gekozen program, werd daarna uit gevoerd. Nadat «Psalm 136: 25 en 26", devoot ge zongen, gloed en wijding aan de uitvoering had gegeven, werd eerst uitgevoerd «Der Stern van Bethlehem" (Weihnachtscantate für soli und chor) van J. Rheinberger. Koren en solisten kweten zich in deze vele eischen stellende cantate over het geheel verdienstelijk van hun taak. Met genoegen hoorden wij weder onze stadge- noote mej. Bouwer, sopraan-soliste. Haar liefelijk, beschaafd, hoewel niet bijzonder sterk orgaan, had een dankbare taak te vérvullen, waar 't ons de verhevenste liefelijkste tafereelen van het groote Kerstnacht-liefdegeheim moest uitbeelden. Ook de bassolist, de heer A. de Leeuw, uit Rotterdam, voldeed zeer wel, toen hy ons met zijn klankvol, goed geschoold orgaan de herders weergaf, die naar Bethlehem's Kribbe ijlden. De koren vervulden het hun voorbehouden deel der cantate met blijkbare toewijding. Over het geheel viel de goede samenzang der koren te roemen, terwijl ook de uitspraak van het Duitsch voor Hollandsche ongeoefende monden vrij vol doende mocht worden geacht. Na de uitvoering van deze Weihnachtscantate gaf de alt-soliste, mej. Fr. Escabache, uit Rotter dam, een drietal nummertjes «Gods Grootheid in de Natuur, «Aria uit Elias", van F. Mendelsson, en «In Ihm" van P. Gurland. - Met haar helder, zuiver, klankvol orgaan wist zij deze kunstju weeltjes alleszins tot haar recht te brengen. Na de pauze was de uitvoering van de cantate «De Opstanding" van S. de Lange, voorzeker een wel actueel nummer, een schoon moment van den over 't geheel genotvollen avond. De heer Ch. Bocage, uit Rotterdam, trad in deze cantate als tenor-solist op en wij bemerkten met genoegen, dat zijn goed orgaan er wel op vooruit was ge gaan, en zeker bij meerdere oefening, nog veel in de toekomst belooft. Ook de andere reeds bekende solisten waren in dit nummer zeer goed. In het kwartet kwam hun klankvol, melodieus geheel bijzonder uit. Koren zoowel als solisten kweten zich in dit nummer uitnemend van hun taak. Het prachtig slotkoraal overtrof aller ver wachting. Tot het succes van den avond droeg niet alleen bij de voortreffelijke begeleiding van den heer W. Houtman, maar ook het keurig instrument, de piaao uit de fabriek der firma Bogage alhier, door hem bespeeld. Nadat de voorzitter, de heer Van Loenen, reeds met enkel woord had gedankt, was de eerevoor zitter, ds. Goslinga, voorzeker aller tolk als hij ge tuigde, dat hij met groot genoegen deze uitvoering had bijgewoond. Na een woord van dank gebracht te hebben aan de zangvereeniging en haren directeur, den heer K. van Riet, uit Rotterdam, dankte hij ook de dames en heeren solisten, vooral die, welke daartoe uit Rotterdam naar hier waren gekomen. Daarna wees eere-voorz. op de schoone toepas selijke gezangen, die niet alleen van de heerlijk heid van den Kerstnacht, maar ook van de groot heid van 's Heeren Opstanding, Gods grootheid ook in de natuur, reeds door de dichters van het Oude Verbond bezongen, getuigden. De eerevoor zitter sprak ten slotte den wensch uit, dat deze avond de belangstelling in de Zangvereeniging nog zou hebben vermeerderd en dat velen die nog lid kunnen zijn, zich by haar zouden aanslui ten. Daarna ging ds. Goslinga voor in het gebed, waarmee de uitvoering, als altijd gebruikelijk, werd besloten. Bij de politie is te be vragen een gladharig, zwart hondje, witte pooten en borst, in dén afgeloopen nacht opgevangen. Binnen 2 x 24 uren niet opgevraagd zijnde, wordt de hond afgemaakt. Giste r-m orgen is in de politie- wacht aan de Hoofdstraat verbonden de 18-jarige J. Gjjtenbeek, wonende Broersveld, die bij het lossen van steenen op het Hoofd een steen op den wysvinger van de rechterhand had gekregen, die daardoor gespleten was. Gister-middag om 5 ure is opde Hoogstraat aangehouden en in bewaring gesteld zekere P., die daar een meisje mishandeld had, door haar tegen den grond te werpen, te slaan en te schoppen. Gister-avond is bedoelde persoon na verhoor weer op vrye voeten gesteld. Gister-avond ongeveer 6 uur is in een woning aan de Gedempte Broersvest tusschen de bewoners en een bezoeker twist ontstaan, om dat de laatste beweerde nog geld te moeten terug hebben van hetgeen hij gegeven had. Er ontstond een vechtparty, waarby de bezoeker op straat geraakte, terwijl een viertal ruiten werd stukgeslagen. Gister-avond omstreeks 7 ure on dervond de electrische tram bij den oprit nabij het Roode Hek vertraging, doordat een vracht wagen op de rails was geraakt en daar bleef staan. Bij de komst der politie beval deze den bestuurder van den vrachtwagen door te rijden, waarna het verkeer hersteld werd. H e d e n-m orgen is naar hetHuisvan Bewaring te Rotterdam overgebracht een persoon die gesignaleerd stond voor 3 dagen gevangenis straf. Hij had zich-zelf tot het ondergaan zijner straf gister-avond bij de politie aangemeld. DIT DELFT. De heer Nienhuis, wethouder van onderwijs, is volgens het «Dbl. v. Z.-H." en »'s-Gr.," thans voor drie maanden naar buiten vertrokken om te trach ten herstel van krachten te vinden. UIT ROTTERDAM. H. M. de Koningin ein Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden zullen Zaterdagnamiddag' a.s. te halflweie aan het station D. P. aankomen tot het brengen van het aangekondigde, niet-Offici- eele bezoek aan Rotterdam. Na ontvangst aan de Westzijde van het sta tion, onder de zoogenaamde korte kap, zullen de hooge bezoekers met hun gevolg plaats ne men in drié hofrijfuigen. LangS Stationsweg, Slag veld, Schicibrug, Hofplein, Stro-weer, Hofdijk, Noordsingel Oz., Jacob CatsStraat, Zwart Jan straat, Tweede Pijnaclkerstraat, Pijnackerplein, Benthuizcrstraat, Zaagmolenstraat, Zwaanshals, Noordefbrug, Cro-oswijicscbesingel, Crouswijksche- weg Goudschieplein, Goudscheweg', Goudsöhe Wa genstraat, Bireedesitraat, Korte Baanstraat, Kip- straat, Kaasmarkt en Boerenvischmarkt gaat het naar de Groote- Kerk (ingang onder den toren). Omstreeks 2 uur zullen H. M. en Z. K. H. daar aankomen. Het verblijf in de Groote Kerk zal ongeveer 20 minuten duren. Na de kerk langs denzelfden weg verlaten te hebben, wordt de rijtoer door de stad vervolgd langs Boerenvischmarkt, Moriaanstraat, Hoog straat, Korte Hoogstraat, Soetensteeg, Zeevisch- rraikt, Noordblaak, Beursplein, Gelderschekade, Bolwerk, oprit Willemsbrug, Boompjes, Nieuwe Leuvebru'g, Leuvehaven, Willemsplein, Willems kade, naar bet paviljoen van de Koninklijke Roei en Zeilvereeniging De Maas. Aankomst aldaai te 2 u. 40 min. Daar gaan de Koningin -en de Prins a.an boord van de gemeentelijke stoomboot „Stad Rotter dam", tot bet maken van een vaartocht. Op dez-en tocht zullen allereerst eenige mechaniscbe bunker-inricbtingem van de Steenkolen-Handeis- Vereeniging in werking worden gezien aan deh mond van de Maashaven; die haven wordt in haar geheel doorgevaren en dan volgt een bezoek aan de Waalhaven. Van daar wordt een bezoek ge bracht aan het etablissement van de Koninklijke Nederlandsche Maatschappij tot Exploitatie van Petroleumbronnen in Nederl'andsch-Indië. Do tocht over de rivier wordt besloten met een bezoek aan het stoomschip „Kawi", van de Rot- terdamsc'h© Lloyd, liggende aan de Lloydkade. Aankomst aldaar ongeveer kwart over 4. Aan boord van de „Kawi" wordt een „lea" aange boden. Te 4 u. 52 min. vertrek' van het terrrin van dc Rotberdamscbe Lloyd, ter aanvaarding van een rijtoer. Deze gaat langs het gebouw van de electrische centrale, de St. Jobskade, Westzeedyk, Ruigeplaatweg, Oostikousdijk, Havenstraat, Nieu wen Binnenweg, Hee-mraadssingel N.z., Mathenes- serlaan, Nieuwen Binnenweg, Binnenweg, Cool- singel, Slagveld, Stationsweg, naar bet station D. P., vanwaar het v-ertrek te 5 uur 20 minuten plaats beeft. Van een vermindering van het in de haven alhier opgelegde aantal zeeschepen, welke ver wacht werd zoodra de staking in de Engelsche mynen geëindigd zou zijn, is tot dusverre niet veel merkbaar. Het aantal van deze schepen be draagt, altyd nog ruim 70. Hiervan liggen er alleen in de Maashaven 27, de overige zyn aan de kaden en in andere havens gemeerd. Hier door en door het groote aantal binnenkomende schepen zyn op het oogenblik alle boeien bezet. Het bunkeren van de schepen gaat in de laatste dagen, door versterking van het daarvoor benoo- digde materiaal, spoediger. Het spoorwegongeluk bij K ij kuit. Betreffende het spoorwegongeluk, dat Maandag avond op de lijn Hulst—Axel bij het station Kyk- uit plaats had, meldt men ons nader Het ongeluk geschiedde op slechts enkele meters afstand van het station Kijkuit en daardoor had de personentrein slechts zéér weinig vaart, toen hij op de 32 wagens, die door den storm in be weging waren gekomen, botste. Door den schok werden locomotief, tender en bagagewagen uit het spoor geworpen en geraakte de machinist, P. Hoffa uit St. Nicolaas onder het vuur en de kolen bedolven en stierf den verstik kingsdood. De ongelukkige laat een weduwe met éen kind achter, terwijl hy hoopte spoedig voor de twee maal vader te worden. De stoker bekwam een verwonding aan hel hoofd en werd naar zyn woonplaats St. Nicolaas vervoerd. De hoofdconducteur bevond zich in den bagagewagen en kwam wonder boven wonder met den schrik vry. Van de reizigers bekwam slechts een enkele dame een liehte verwonding aan het hoofd. De materieele schade omvat de geheel ontred derde locomotief, tender bagagewagen, een drie tal geheel vernielde goederenwagens, en een paar gedeeltelijk beschadigde personenrijtuigen. Spoedig was een ploeg werklieden van St. Ni colaas ter plaatse, en den nacht en ook Dinsdag den geheelen dag werd het opruimingswerk met kracht doorgezet. Het verkeer ondervond eenige vertraging, doordat den geheelen weg moest wor den overgestapt. Het goederenvervoer is geheel gestremd. Verbruikvan gedistilleerd. Naaf bet Centraal Bureau van den Volksbond tegen Drank misbruik te Utrecht verneemt, bedroeg het ver bruik van gedistilleerd ad 50 pCl. in het jaar 1911 per hoofd deir bevolking 5,288 L. Auto-ongeluk. Men meldt uit Doorni Gisterenmorgen heeft alhier een ernstig auto- mobiel ongeluk plaats gehad. De auto van den heer W B. Blydenstein, uit Amsterdam, waarin enkel de chauffeur was gezeten, wilde, waar de öosterstoomtram den rijksstraatweg oversteekt, dezen nog voorbij komen, maar ziende dat Item jsulks niet gelukte, trachtte bjj een pyweg in tf j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2