Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. VII in herinnering gebracht, dat de Koning het misverstand, dat tusschem Frankrijk en Engeland met betrekking tot eenige aangelegenheden had bestaan, uit den weg geruimd en tevens een ver binding uitgedacht had, waarmede bij ah twee groote volken samengebracht had in den gemeen- schappeljjken wensch naar vrede en arbeid, zon der uittartend te zijn of aanvallende bedoelingen te hebben tegen wie ooik. Hoewel zij door geen formeel verdrag was beklonken, had de Engtlsch- Russische overeenstemming bet Europeesche evenwicht toch minder onzeker en den vrede minder onbestendig gemaakt. Frankrjjk zelf dacht er niet aan eenig ander volk aan ie vallen of uit te tarten, doch om zelf niet aangevallen of uitgetart te worden, had het te land en ter zee behoefte aan een voldoende strijdmacht. Het moest in de allereerste plaats tot waarborging van zijn rechten en zijn waardigheid rekenen op eigen krachten, alhoewel het daarbij ondersteund Werd door üe dagetijksche medewerking van vriend en bondgenoot. De minis ter-president heeft z(jn rede geëindigd met een bewogen lofspraak op Wijlen den Koning. De Pairijschei bladen van gisteren zdjtrn nog slech ter te spreken over de jongste nota vari Spanje aan Frankrijk dan die van Vrijdag, toen het Spaansche antwoord nog maar enkele uren op de Quai d'Orsay was. „Spanje", zoo schrijft de doorgaans goed ingelichte „Petite Republique" „weigert hardnekkig eenig deel van zijn invloeds zone af te staan, en doet slechts enkele con cessies van niet de minste waarde. Het wil het bij de overeenkomst van 1904 laten. Een dus danige politiek is een groote natie onwaardig en in elk geval zal het moeilijk gaan om onder deze omstandigheden de onderhandelingen voort te zeiten." Deze verbreking der onderhandelingen is voor lopig nog maar een dreigen der Fransche pers. In elk geval zal de Fransche regeering in deze kwestie geen verder besluit nemen, voor de minister-president en zijn collega van buitcnlaud- sche zaken uit Nizza zijn teruggekeerd en ook het resultaat van de samenkomst bekend is, die Vrijdag tusscben den Franschen gezant tie Madrid en minister Garena Prieto heeft plaats gehad. Veel verwacht men in Parijs niat van die bijeenkomst, vooral niet onder de huidige om standighedai, Het Koninklijk Bezoek aan Arnhem. De raad stond in de gisteren gehouden ver gadering een blanco crediet aan B. en W. roe, ter waardige ontvangst van H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik. raadsleden van Tuij.l, Ribbius en Creni.is, v. - .un> uitgenoodigd B. en W. bij de verdere Uiiwemng dor plannen te assisteeren. De soc. dem. raadsleden, ter vergadering aanwezig, pro testeerden bij monde van den beer Hermans tegen elke uitgaaf voor het Koninklijk Huis en vroegen een juiste begroeting van kosten. Het 'blanco-crediet werd toegestaan met 23 tegen stemmen (die der soc.-dem.) Eerste Kamer. De Eerste Kamer is in openbare vergadering bijeengeroepen tegen Dinsdag 23 April aanstaande, 's avonds 8^ uur. Staatscommissie werkloosheid. Zaterdag 27 dezer zal, naar de «Tijd" meldt, te 's-Gravenhage bijeen komen de staatscommissie over de werkloosheid, ter behandeling en vast stelling van de rapporten van de zesde en zevende sub-commissie. Het werk dezer commissie begint zjjn voltooiing te naderen. Pest op Java. Een regeeringstelegram betreffende pestgeval- len op Java gedurende het veertiendaagsch tijdvak van 27 Maart tot 9 April vermeldt het volgende sAfdeelmg Malang 21 nieuwe pestgevallen, 20 dooden; Toeloengagoeng 2 nieuwe gevallen, 1 doodeMadioen 7 nieuwe gevallen, 5 dooden Kendiri 1 doodelijk geval. In de vorige periode nog 1 doodelijk geval in Toeloengagoeng en 1 geval in Madioen." De directie der H. IJ. S. M. We vernemen, dat de heeren N. J. Nierstrasz» J. K. Bottema en J. Roessingh van Iterson, leden van den Raad van Administratie der Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij, op de a.s. alge- meene vergadering als zoodanig willen aftreden» terwijl waarschijnlijk de hierdoor ontstane vaca ture niet worden aangevuld, zoodat de directie voortaan uit 3 leden zal bestaan. Spoorwegpersoneel en sociaal-democraten. Het orgaan van1 dej Nederl. Veireenvging van Spoor- en Tramwegpersoneel bericht, dat de di rectie van de Noord-Birabantseh-Duitsche Spoor wegmaatschappij tot haar personeel de volgende dienstorder heeft gericht: „Volgens geruchten zouden sommigen van het locomotief- en treinpersoneel zich hebben aange sloten bij de Nederlandstohe Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel. Het toetreden tot deze vereeniging achten wij in strijd met da verklaring, die voor de Prui- i car- regeering moot worden afgelegd, dat van oc-croKken beambten niet bekend is, dat zij „ue.r Sox.ialdem.okrai.ie zuneigen". Opdat geen twijfel besta omtrent da betaake- nis van de afgelegde verklaring, verzoeken wij u de bijgaande verzekering te willen ondertee kenen." De gevraagde verzekering luidde: „De ondergetedkende... verklaart bij deze, dat hij ,,deT Sozialdemokratie nicht zuneigt" en ook geen lid is van de Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel." Aan de redactie van het orgaan is medege deeld, dat de gevraagde verzekering ook is voor gelegd aan stations- en wegpersonee! op Neder- landsch grondgebied. Op het hellende vlak. Men schrijft ons uit Utrecht: De Jansenistische geestelijkheid heeft een soort referendum of volksstemming uitgeschreven over de vraag of de geloovigen vóór of tegen de af schaffing van het coelibaat der geestelijken zijn. De desbetreffende circulaires zijn verzonden. Arme Kerk! Dat is wel de laatste afschuiving raar den afgTond. Wij zijn nieuwsgierig naar den uitslag der volksstemming; 't is lang niet zeker, dat de meerderheid der geloovigen het in dezie teedere zaak met de herders eens is. (Tijd). Weerbericht Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 13 April 1912. medegeaeeld door het Kon. Ned Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 773.2 te Valentia. en Scilly. Laagste barometerstand 755.9 te Vestmanoer. Verwachting tot den volgenden dagzwakke tot matigen noordelijken tot oostelijken wind halfbewolkt, waarschijnlijk droog weer, kans op' nachtvoist, zeilde temperatuur overdag. R. K. Esperantisten. Gister werd te dezer de stede jaarlijksche alge- meene vergadering gehouden van den Nederl. R. K. Esperantistenbond ïNederlanda Katoliko". In de kapel der eerw. Broeders aan de Nieuwe Haven werd gister-ochtend ten 9 ure een H. Mis voor de leden van »Nederlanda Katoliko" opge dragen. Onder deze H. Mis hield de weleerw. heer H. Linnenbank O S. C., leeraar aan het College der Kruisheeren te Uden, een gevoelvolle en treffende predikatie in het Esperanto. Na het gemeenschappelijk ontbijt vergaderde ten 11 ure het Bondsbestuur. Om 1 uur had in het Bondsgebouw, aan de Lange haven, de Jaarijjksche algemeene ledenver gadering plaats. De vergadering werd geopend door den voor zitter,den weleerw. heer L. J. J. M. Poel, kape laan te Tilburg. De voorzitter zeide, dat deze vergadering de eerste was na het verkrijgen der koninklijke goedkeuring op de statuten. Spr. meen de, dat de Bond nu voor een nieuw tijdperk van bloei stond. De finaucieele kwestie, welke eerst zoo zwaar drukte, is door verhooging der contri butie en uitgifte van rentelooze aandeelen uit den weg geruimd. Voorzitter kou mededeelen, dat in de heden gehouden vergadering van het bestuur, de func ties aldus waren verdeeldde weleerw. heer Poel, voorzitter; majoor Niesten, vice-voorzitter; van Zwet, secretaris; kapt. v. Erp penningmeester en de weleerw. heer Linnenbank, dr. Smulders en Schendeler, leden. Elke vereeniging zal door een lid in het hoofd bestuur vertegenwoordigd zijn, waardoor de be langen van alle onderafdeelingen meer tot haar recht kunnen komen. Voorzitter hoopt, dat, nu eene nieuwe periode voor den bond is ingetreden, dit tijdperk zoo Schoon en vruchtdragend mogelijk zal Worden. De secretaris deed alsnu voorlezing van de notulen der vorige vergadering, welk ongewij zigd werden vastgesteld, Het Jaarverslag over 1911, vervolgens door den secretaris voorgelezen, loopt van Aug. tot ultimo December 1911. Tengevolge der verhoogde con tributie en andere factoren is het getal leden sterk achteruitgegaan. De afd. Haarlem en Nieuwstad hebben zich van den bond afgescheiden, terwijl een drietal afdeelingen zijn opgeheven wegens gebrek aan belangstelling. Het aantal aangesloten vereenigingen bedraagt 12. Er zijn 589 leden en 147 begunstigers. Het verslag maakt voorts melding van de verrichtin gen der propaganda- en van de perscommissie. De bibliotheek werd druk geraadpleegd. In het geheel werden 210 deelen uitgeleend. Aan het slot van het verslag werd op aller steun en medewerking voor den bond aange drongen. Na enkele opmerkingen werd het verslag goed gekeurd. De voorzitter, den weleerw. heer Linnen bank allereerst dankend voor zijn schoonen preek, heden-ochtend gehouden, noodigde dezen uit, ver slag uit te brengen omtrent de gehouden en quête over het onderwijs tn Esperanto in pensio naten en andere R. K. onderwijs-inrichtingeD. Door den weleerw. heer Linnenbank werd me degedeeld, dat er totaal !34 circulaires zjjn ver zonden en hierop slechts 14 antwoorden waren ingekomen, Slechts op enkele onderwijsinrichtingen werd les in esperanto gegeven en dan nog slechts ge durende de recreatie. Er werd besloten jaarlijks een vragenlijst aan alle R. K. inrichtingen van onderwijs te zenden, omdat daardoor tevens propaganda voor het Espe ranto kan worden gemaakt. Door den penningmeester, kapt. van Erp, werd verslag uitgebracht over het afgeloopen boekjaar. Er bleek op 31 Dec in kas te zijn f 55.63, waar tegenover een schuld stond van f 764.62£. Dank zij de medewerking van verschillende zijden ontvangen, is deze schuld thans bijna geheel gedelgd gedeeltelijk door de verhooging der con tributie en anderszijds door de plaatsiag van eenige rentelooze aandeelen. De afd. Schiedam, Rotterdam en Kuijk werden aangewezen voor het nazien van de bescheiden. Nadat de commissie voor het nazien der ge loofsbrieven was benoemd, werd er eenigen tijd gepauzeerd. Na de pauze voerde een dubbel-manneukwartet met veel succes eeu drietal liederen uit. Door de aanwezigen werd gezamenlijk het Esperanto-lied »Ni volas Dion" gezongen. Uit het daarna uit. ebrachte verslag der com missie voor het onderzoek der geloofsbrieven der afgevaardigden bleek, dat er 11 plaatselijke ver eenigingen ter vergadering waren, uitbrengende totaal 36 stemmen. De onderscheidene voorstellen, welke nu in be handeling kwamen, betroffenhet verleenen van steun aan streek vergaderingen door het hoofdbe stuur en het uitgeven van een »adresaro" (adres lijst), bevordering van het geven van les in Espe ranto op bijzondere en openbare scholen enz. Al deze voorstellen werden, conform het advies van het hoofdbestuur goedgekeurd. Hierna hield kapitein van Erp, uit Bergen-op- zoom, een geestige causerie overnwaarom we esperantist moeten zijn en waarom katholiek esperantist". Deze causerie, welke door veel bijvalsbetuigingen herhaaldelijk werd onderbroken, werd met groote aandacht gevolgd. De Voorzitter bracht den spreker dank voor zjjn lezing en sprak nog een krachtig woord ter aanbeveling van het Esperanto onder de katholieken. Nog werd door voorz. medegedeeld, dat Dr Smulders tot redacteur en de heer Damen tot administrateur van het Bondsorgaan zjjn herkozen. De heer H e i 1 k e r, voorzitter der Schiedam- sche afdeeiing, bracht dank aan allen die aan het welslagen van deze vergadering hadden mede gewerkt. Alhoewel de opkomst van Schiedam's katholieken ter vergadering grooter had kunnen zjjn, zou zulks hem niet ontmoedigen, maar met ijver doen voortarbeiden aan de verbreiding van Esperanto. Ue Voorzitter dankte de Schiedamsche afdeeiing voor hare uitstekende ontvangst én in 't bijzonder ook de pers voor hare medewerking. Na de rondvraag werd de vergadering gesloten met een woord van opwekking door den voorzitter ter verkrjjging van meerdere geldeljjken steun en ter aanmoediging der propaganda. De gesloten retraite. De vergadering, gisteravond op initiatief van het bestuur der Propagandaclub »St. Paulus", onderafd. van den Ned. R. K. Volksbond, afd! Schiedam, in de Bondsgehoorzaal gehouden, vond daar aanvankeljjk een klein publiek bjjeen, dat echter allengs aangroeide tot eene menigte die de zaal geheel bezette. De voorzitter, de heer J. Hengst, de verga dering met den christehjken groet openend, con stateerde dat 't thans de vierde maal is, sedert het optreden van »St. Paulus", dat eeue openbare vergadering met een spreker werd belegd en be tuigde zijn spjjt dat de opkomst niet zoo groot wals als hij had verwacht. Toch hield hij zich overtuigd dat allen met voldoening naar huis zouden gaan na het behandelen van een onder werp dat veel 1 ering zou geven en veel anti pathie wegnemen. Voorz. vertrouwde dan ook dat de weleerw. pater Phillipona succes op zjjn werk zou hebben, het door hem gesprokene zou worden overwogen en overgebracht aan vrienden en kennissen, opdat het goede zaad steeds verder verspreid zou worden. Tevens stelde voorz. zich voor, na afloop der rede eene bijeenkomst te hou den, ten einde tot de oprichting van een retraite fonds te komen. De weleerw. Pater A. M. Philippona, Redemptorist, directeur van het Retraitenhuis te Nooi d wjjkerhout, daarna den katheder bestjjgend, achtte 't een gelukkig oogenblik thans het aangekon digd onderwerp oTerug naar den Christus" te be handelen. Immers de worsteldstrijd Voor of tegen den Christus die de huidige wereld te zien geeft, zien wij vooral in de nog zoo kort geleden Goede Week gestreden. Dat is de triomf van Christus' vijanden. En toch, zij staan niet alleen de Judas die Christus verraadde, de Apostelen die vlucht ten, de Herodes en de beulen die hem bespotten: zij worden ook in onzen tijd in menigte gevon den; maar voor hen allen klinkt toch ook op den derden dag het Resurrexit, dat de triomf van Christus beteekent. Deze strijd van de wereld tegen Christus tij dens zijn sterfelijk leven schetsend, stelde red. in t licht, dat juist de zwakke apostelen de kracht om de wereld tot Christus te voeren, gevonden hadden in de eerste gesloten retraite, welke zij van Hemelvaartsdag tot Pinksteren in de opper- zaal te Jeruzalem hielden. Vooral ook in onzen tijd is er kracht en moed noodig om de wereld tot Christus terug te voeren, in een tüd, waarin in de groote wereld de Naam van God slechts wordt uitgesproken om te vervloeken, waarin men God uit de wereldorde tracht te verbannen, Hem nog duldt in de kerken, maar verbant uit de scholen, waarin men den Christus uit het leven der volkeren verbant. Waar echter zonder Chris tus geen standvastige deugd wordt gevonden, moeten de maatschappij, de individuen tot Chris tus teruggevoerd worden; dat is het werk der gesloten retraite. Zij beoogt eene vernieuwing in echt degeiijken katholieken geest, de wereld te vernieuwen terug te voeren tot Christus, niet door mooie woorden of een enkele enthousiaste daad maar door het werk van een degelijk katholiek voorbeeld, gegrond op eene innige heilige over tuiging. Immers de overtuiging van ons degelijk echt Roomsch zijn heeft zooveel te lijden in een tijd van oppervlakkigheid, waarin de beginselen zoo licht verdoezeld worden. Dat werk van vernieuwing en herleving wordt Voltreken in de gesloten retraite, in eene afzon dering van eenige dagen, waarin wij ons ver nieuwen in degeiijken, christeljjken geest. 8pr. stelde zich in dit verband voor, de vrees, den af schrik weg te nemen, dien een retraitehuis nog velen inboezemt. Een retraitehuis, heeft niets ver schrikkelijks, is geen gevangenis, ook niet een plaats, waar heel veel boetvaardigheid wordt ge pleegd en veel gevast. Neen, daar wordt behoor lijk voor de lichamelijke voeding gezorgd en op lichamelijk gebied al 't noodige gegevendaar wordt ook eenige tijd voor ontspanning gelaten; daar zijn biljart-, lees- en eetzaalelke retrai- tant heeft een eenvoudige kamerer is een flinke tuin waterleiding en electnsch licht, alles is er ten dienste. De retraitant rust daar in zich-zelf, is er als t ware met God alleen. Hij leert daar nadenken, hoe het leven voorbij gaat en beseffen wat God van hem vordert. De afzondering in het retraitenhuis biedt voor- deelen die in de wereld niet worden behaald. Veel kan men ook thuis genieten, maar wat we da&r en thuis niet hebben, is de buitengewone omgeving, het geheel opgaan in Gods eeuwige waarheid, door niets afgeleid. De mensch vindt daar die rust, die blijde kalmte, die weldadig aan doet naar ziel en lichaam. Men beseft daar zoo goed wat Roomsch zijn is en het groote voorrecht lid te zijn der Katholieke Kerk. Het voordeel van een gesloten retraite is ook dat daar ongeveer de menschen van den zelfden staat en stand door retraites voor verschillende staten en vakken bij eengebracht worden, Spr. verdedigt die indeeling tegen het verwijt dat aldus de klassenstrijd be vorderd wordt Integendeel, door die groepsge wijze indeeling leert ieder beter zijn plichten kennen, daar men in onzen tijd wel veel spreekt van rechten, maar zoo gemakkelijk zijn plichten vergeet. Den patroon wordt daar het aureool gelaten van het gezag, maar den werkman ook geleerd dat hij onderdanig moet zijn aan het ge zag door God over hem gesteld. Zoo werkt ook de gesloten retraite mee tot oplossing van de ge weldige sociale kwestie. Na nog verder uiteengezet te hebben, dat in de gesloten retraite keurkorpsen van menschen wor den gevormd, die weer anderen terugvoeren naar den Christus, betoogde spr., vervolgend, dat het instituut der gesloten retraite nog betrekkelijk nieuw is in ons land. Er bestond in Holland ge legenheid een retraite te houden in Steyl (Lim burg) en vier jaar geleden is er in Venlo een retraitehuis gebouwd, totdat nu bijna twee jaar geleden ook in ons bisdom, te Noordwijkerhout, een retraitenhuis geopend werd. Is aldus in ons land de instelling betrekkelijk nieuw, in andere landen bloeide zij reeds voor vele eeuwen. Op merkelijk is t wel dat juist in die streken, waar het werk der gesloten retraite bloeide, |t best aan den storm van reformatie en ongeloof werd weerstaan. Zich dan afvragend of er alles voor en niets tegen het werk der gesloten retraite is, en of er dan geen bezwaren tegen zjjn, zegt red., dat de mensch vindingrijk is in allerlei bezwaren. Spr. stelt in dit verband in 't licht dat waar zelfs voor priesters en kloosterlingen de behoefte aan gees telijke vernieuwing bestaat, die voor leeken min stens evenzeer geldt, een retraite goed voor ieder een en voor niemand te zwaar is. Het bewijs is zeker wel dat er in de 20 maanden, het re traitenhuis te Noord wijkerhout bestaat, reeds 3500 retraitanten, menschen van allerlei stand, zijn ge weest Den eersten avond dat men in het retrai tenhuis komt, gevoelt men zich daar wat vreemd, maar reeds den volgenden dag is men er op zijn gemak en na een paar dagen verlaat men wel voldaan de inrichting, waar men zooveel goeds heeft genoten. Een ander bezwaar is, waar voor red. veel ge voelt, dat is het geldelijkewant hoewel de ver goeding in het huis, kost en alles inbegrepen, slechts f4 is voor 3 dagen, komen daar de reis kosten bij en voor velen het verzuim van werk. Daarom wil het bestuur van den Volksbond een spaarfonds oprichten, waardoor degene die plan hebben zich voor een gesloten retraite op te geven, een bijdrage kunnen afzonderen. Die instelling van den Bond biedt geen concurrentie aan de retraitepenning in de parochies; integendeel dat zijn twee goede werken die zeer goed naast el kaar kunnen bestaan. Spr. spoort allen aan zoo veel mogelijk aan dit fonds deel te nemen en het houden eener retraite niet lang uit te stellen. Reeds de beide eerstvolgende Zaterdagen worden er retraiten voor mannen en jongelingen gehouden Hierbij den wensch uitsprekend dat het aantal retraitanten uit Schiedam talrijker zal worden, steld red. in het licht dat het werk der gesloten retraiten, door de Bisschoppen zoo krachtig be vorderd, ook bijzonder wordt voorgestaan doorHem die alles in Christus wil herstellen, Pius X heeft zelfs aan een pater die het werk der gesloten re traiten vooral in Italië bevordert, gezegd jals God mij het leven laat, zal men mij eens noemen den Paus der gesloten retraiten" Mocht dus red. zyn gehoor niet overtuigd hebben, zeker zou dit doen het woord van Hem wiens devies is Omnia instaurare in Christo. Door met Christus te triom- feeren over de wereld, zullen wij zeker eenmaal met Hem in eeuwigheid triomfeeren. Toen het daverend applaus dat deze kernach tige rede als bezegelde, eindeljjk was verstomd, nam de weleerw. heer kap. Paulussen, gees telijk adviseur der Bondsafdeeling, het woord. Na zooveel enthousiasme had hjj behoefte een harte lijk woord van dank te spreken, op de eerste plaats uit eigen naam, waar zoo een man uit de volle praktijk over de gesloten retraite had ge- proken, maar verder ook uit naam van alle aaty*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2