Dagblad voor Schiedam en 35ste Jaar«:anff. Vrijdag 19 April !912. No. 10299. Qfflcieele berichten. Kennisgeving. Kennisgeving. Kennisgeving. '__FE UI L LhT ON. Het Spookkasteel Bnitenlandsch Nieuws. Verspreide berichten. De roovers van het kasteel d'Herneuse. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 16 regels f 0.92elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil- 1 ijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek van J W. N. Jansen en P. A. de Ruiter, te 's-Gravenhage om vergun ning tot het oprichten van een bioscope-inrichting op het terrein gelegen aan de Nieuwe Haven no. 283, kadaster Sectie M. no. 839840, gedreven door een benzinemotor van 12 P.K. met dynamo; Gelet op de bepalingen der Hinderwet; Doen te weten dat voormeld verzoek op de secretarie der ge meente is ter visie gelegd dat op Donderdag, den 2 Mei a.s., des namid dags ten 2 ure, ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toe staan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten dat gedurende drie dagen voor het tijdstip hier boven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomenen dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hin derwet gerechtigd zijn zij, die niet overeenkom stig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur .Tl meer zÜner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 19 April 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd. LAGERWEIJ, W.B. De Secretaris, V. SICKENGA. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op art. 12 der Drankwet Brengen ter openbare kennis, dat bij hen een verzoek is ingekomen van P F. SHEETS, alhier, om verlof voor den verkoop van alcoholhoudeuden drank andere dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in de benedenvoorlocaliteit Van het perceel Westvest 17. en herinneren, dat binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het verleenen van het ver lof schriftelijk bij hun College bezwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 19 April 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd LAGERWEIJ, W.B. De Secretaris, V. SICKENGA. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen ter algemeene kennis, dat ingevolge raads- es uit van den 16den April jl., aan eenige nieuw geprojecteerde straten in de omgeving van de St. uinastraat de navolgende benamingen ziin gegevenJ aan de straat ten Zuid Oosten van de St. Li- dumastraat en ten Zuid-Westen van de Veenlant- straat, die van 0F Naar het Fransch van Noël Gaulois. 84) hadLn861 Van 1161-1161136 en de graaf van Joiguy hadden geen minuut rust. Zy waren voortdu- aanval beproefden!611' 06 aanvallers een woorden1UwiJï10e<ii-e houding en bemoedigende die £lt e:,zl] den moed der verdedigers, in de war waren" don sla,apeloozen nacht, ontmoedigd door het aJhi rnd alarm en weer ,te verlevendigen. hunne vijanden Het. was dwaasheid, om. mpt ^niir i vol mannen het hoofd te willen Wed"^ duizenden aanvallers, die hen omrinden.'temeer omdat zij geen hulp verwachtten en alle reden hadden om te veronderstellen, dat die niet zou komen. God alleen kon hen redden I Helaas mijn dierbaar kind, zeide de uw in- -tot Glabella, ik geloof waarlijk, dat 7nllQmoe.il«kh6den en ook de onze niet spoedig zullen eindigen 1 dat rif>iSuren •tiebt 26 111n°S gezegd, mevrouw, varen eeroTnier;!lshe.d' die mi-> uit zooveel ge- die wel 1, miJ ook niet zou verlaten in eike nog zullen komen.... dTIELMAN ÖEMSTRAAT"; aan de straat welke de bouwblokken tusschen de St. Liduïnastraat en den Oud-West Franke- landschen weg dwars doorsnijdt, die van VAN BEVERENSTRAAT"; aan de straat ten Zuid-Westen van de Fabri- straat, die van dBRUGMANSTRAAT" aan de straat evenwijdig loopende aan de vorige, die van 3>HUYSMANS>TRAAT" aan de straat evenwijdig loopende aan de vorige, die van dANTHONIE MUYS8TRAAT." En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 19den April 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, LAGERWEIJ, W. B. De Secretaris, V. SICKENGA. DE OORLOG TUSSCHEN ITALIË EN TURKIJE Een bombardement. De Turksche minister van Oorlog publiceert het volgende telegram Gisterochtend om 4.30 viel de Italiaansche vloot, bestaande uit vier groote slagschepen en twintig torpodobooten en torpedojagers, het fort Koem Kane bij de monding van de Dardaneilen aan. Het fort beantwoordde het vuur dapper. Een groot Italiaansch slagschip werd ernstig beschadigd en moest de gevechtslinie verlaten. Nadat het bombardement drie en-een half uur geduurd had, werd de Italiaansche vloot terug geureven. Een andere Italiaansche vloot bombardeerde de kazerne en de arsenalen op Samos. Om 3.30 's na middags hield ook hier de kanonnade op en keerde de Italiaansche vloot naar open zee terug. De drijvende mijnen, die binnen de zeestraat aangebracht zijn, zijn losgemaakt. Het verkeer voor de handelsvloot is gestremd. DUITSCHLAND. In de begrootings-commissie van den Rijksdag verklaaarde staats-retaris Solf bij de begrooting voor Zuid-West-Afrika over de diamantkwestie het volgende Mettertijd kan voorzeker een prijsverhoozing der Duitsche diamanten bereikt worden. De door de pers geuite bewering, dat de fima Coetermans te veel aan de Duitsche diamanten verdient en dat de diamantregie daardoor benadeeld wordt, is niet gerechtvaardigd. De vorming van een Duitsch syndicaat stuit op groote bezwaren. De aansluiting aan het Debeers-syndicaat is zonder meer niet mogelijk. Het nieuwe verdrag, dat de regie met de tegenwoordige contractant afgesloten heeft, biedt belangrijke voordeelen. ITALIë. De »Press Telegraph" verneemt uit Turijn Volgens een bericht van de nStampa" uit Todi Ge hebt gelijk mijn kind.... Wij zijn ten allen tijde in de hand van God 1 en zonder Diens toelating valt er geen haar zelfs van ons hoofd 1 Wees dus kal ml De geheele dag ging voorbij, zonder dat de Jacques een bepaalden aanval durfden wagen. Misschien zal hun talmen ons behoud zijn. zeide de graaf van Joigny tot den heer d'Her neuse, Ik heb hooien zeggen, dat de graaf van Foix, Gaston Phoebus en de heer van Buch uit het gebied van Orleans naderen....... Zouden zy uit Pruisen terug zijn Ja, de kruistocht der Teutonische ridders is geëindigd en dus komen ook onze heeren, die hen met hun degen hebben bijgestaan, naar huis terug. Talrijke vazallen volgen hunne banieren, allen geharde krijgers. Zij zullen korte wetten maken met deze volksmenigte. Ongetwijfeld en als wij het nog acht en veertig uur uithouden, zullen zij tijd hebben ons te hulp te komen. Denkt ge niet, dat het goed zal zijn dit nieuws te vertellen dat kan een prikkel zijn voor de dappere mannen. Dat geloof ik ook. Ik heb het niet eerder gedaan, omdat ik bang was, dat zij het niet tot den avond zouden uithouden. Het nieuws giug van mond tot mond. Man- jie"' 616 zich reeds in hun mantels gewikkeld naad en en op den grond waren gaan liggen, omdat zij het verloren moeite vonden een le- hebben daar de inwoners, verbitterd wegens de verhooging van de belastingen, met bijlen, zeisen, hooivorken en dorschvlegels gewapend, het ge meentehuis aangevallen, den gemeenraad eruit verdreven en de meerderheid van den raad tot ontslag gedwongen. De menigte, die onder bevel stond van bereden aanvoerders, geraakte in con flict met 14 gendarmen, die allen gewond werden en het veld moesten ruimen. Daarop bevrijdde het volk twee gevangenen en bereidden zich op tegenstand voor tegen de militaire hulp, die uit velschillende plaatsen gevraagd was. Ook vrou wen en kinderen namen aan den opstand deel. Nadat twee compagniën soldaten aangekomen waren, gelukte het 50 boeren gevangen te nemen, waarvan er velen gewond waren. MAROKKO. Uit Tanger wordt aan de »Times" gemeld, dat een gedeelte van de bevolking gemeene zaak heeft gemaakt met de muitende troepen. Het Marco- nistation kon uit Fez geen enkele inlichting bekomen. In Tanger heerscht de grootste onge rustheid over den toestand in Fez. Een later ontvangen radiogram bevestigde die berichten en deelde tevens mede, dat de Fransche gezant, Reg- Qault, die op het punt stond te vertrekken, met het oog op de troebelen, zijn reis heeft uitgesteld. De »Petit Parisien" heeft een telegram uit Tanger ontvangen, waarin gemeld wordt, dat een groote opwinding zich van de bevolking op den linkeroever van de rivier Muluya heeft meester gemaakt, maar men vreest, dat een nieuwe harka zal worden geformeerd. Generaal Alix is van UJUU r uuuir» v w» ten aanval der rebellen op de Fransche troepen aan de Muluya af te slaan. Vier man van het vreemdelingen-legioen zijD tengevolgen van de bekomen wonden by het gevecht te Mahirija. overleden, hetgeen het aantal den op 28 brengt, De sultan zou door muiters in zijn paleis te Fez belegerd worden. Verscheidene officieren en onder-oificieren-instructeurs zijn gedood. De Fransche ambassade en consulaat zijn in veilig heid. Er zijn hulptroepen uit Mequinez aange komen. Uit Tanger wordt nog gemeld De muiterij begon gisterochtend om elf uur onder de infanterietroepen, waarbij zich nader hand de andere troepen voerden, behalve de genie, die de oproerlingen bestreed. Onder de bevolking heerscht eveneens groote opwinding. Men begon de winkels te plunderen, waarbij eeni- ge Europeesche huizen werden aangevallen. Er zijn reeds eenige slachtoffers De volkstammen uit den omtrek namen geen deel aan den opstand. Berichten uit Fez zeggen, dat een aantal Fran- schen gevlucht zijn in de woning van den Fran- schen gezant en in de consulaatsgebouwen. Eeni ge konden zich in het paleis van den sultan red den. Onder deze laatsten bevinden zich de geneesheeren van de militaire missie. De Engel- sche consul is zijn woning met eenige vreemde ven te verdedigen, dat toch onherroepelijk ver loren was, stonden weer op en waren gereed voor den strijd. Intusschen daalde de avond over de stad neer. Woedend dat zij weerhouden werden door een hinderpaal van geen beteekenis en hun lange werkeloosheid moede, wierpen de Jacques zich plotseling op de markt zonder een bepaald plan van aanval. Die aanval werd gebroken op de hekken, waaruit de degens staken, die telkens met bloed bevlekt werden bij ieder opdringen dei- boeren. De Jacques trokken zich woedend terug. Het mislukken hunner pogingen had hen ontmoedigd. Evenals heden wa3 de stad Meaux door de Marne verdeeld in twee ongelijke deelen. De markt lag in het gedeelte, dat aan de andere zijde lag, dan waar de oproelingen waren bin nengekomen. Zij staken de rivier over en de burgers, die hunne bondgenooten niet zonder vrees zagen, wisten geen ander middel om hun ontmoediging tegemoet te komen, .dan door hun voedsel en drank in overvloed aan te bieden. Oververzadigd en dronken van wijn als de Jac ques waren, veranderde hun woede in waanzin. Door de stilte van den nacht klonken hunne gezangen, veimengd met het geklaag der opgeslotenen. Tegen den morgen keerden zij terug naar de plaats, waar de lijken der hunnen lagen bij de lingen. De veiligheid van hen schijnt door troepen, die de stad binnenrukten, verzekerd. CHINA. Rusland en JapaD hebben, naar het Reuter- bureau verneemt, aan de Engelsche regeering officieel medegedeeld, dat zij de uiinoodiging tot het deelnemen voor een zelfde gedeelte als Enge land, Frankrijk, Duitschland en de Vereenigde Staten aan de leening lot reorganisatie van China ter hoogte van 60.9u0.UU0 aannemen. De over eenkomst tot het sluiten van een leening moest echter in geenen deele nadeelig kunnen zijn voor de afzonderlijke belangen van Rusland en Japan in Mantsjoenje, Mongolië en Westelijk China. Er wordt verder medegedeeld, dat Japan in Joko- hama de Speciebank en Rusland de Russisch- Aziatische bank tot vertegenwoordiging van hunne respectieve regeeringen hebben aangewezen. Alles zal beproefd worden om zoo spoedig mogelijk tot een conferentie der zes financieele groepen tot bespreking der bijzonderheden te komen. Of de conferentie in Londen of op het vasteland zal plaats vinden, is nog onbeslist. De hoofdvoor waarden, welke Japan en Rusland voor het toe treden tot de groep maken, zullen, verwacht men, op geen tegenstand stooten, ofschoon een voort schrijden van de onderhandelingen tusschen de verschillende financieele groepen onwaarschijnlijk is, zoolang het vraagstuk der Belgisch-Engelsche leening niet opgelost is. Ook wordt gemeld, dat geen verdere sommen behalve het reeds verleende voorschot van 5UU.U00 op de groote leening zullen worden uitbetaald x. JieuJl08?le _der 'eeiJlng staat, ofschoon zij op Er was zelfs sprake van de reusachtige som van 20U UUU.UOU. De som hangt van de behoeften van China af, daar het geld o.a. tot reorganisatie van het legeren de vloot moet aangewend worden. Er is ook gewezen op de noodzakelijkheid van een goed toezicht en niet alleen in financieel op zicht. Dit is echter een vraag, die nog geregeld zal moeten worden. Naar uit Toulon gemeld wordt, onderhielden de wegens spionage gearresteerde arbeider Zim- merte en zijn verloofde, betrekkingen met een Italiaansch spionageagentuur, waaraan zij belang rijke stukken over de oorlogsvloot hadden ver kocht. Bij verscheidene andere arbeiders die bij den scheepsbouw werkzaam zijn, zullen eveneens huiszoekingen worden gedaan. De »Nieuwe Gazet" schrijft: Van Maandag af zijn de Nieuwe Belgische postzegels van 1, 5 en 10 centimen te koop ge steld. Enkel de zegel van 10 centimen draagt het portret van koning Albert, gezien van voor, op driekwart. Zij herinneren aan de oude postzegels met het portret van Leopold I, in groot-uniform. hekken, die door den heer d'Herneuse, den graaf van Joigny en hunne gezellen verdedigd werden. Maar het was gedaan met de dwaze schreeu wers en hun ondoordachte aanvallen. De toorn van God trof hen reeds en zij gehoorzaamde gedwee aan de bevelen der aanvoerders. Hun troep vormde een groote massa, even breed als een zijde van de markt en zoo lang, dat men het einde ervan niet kon zien. Wij zijn verloren, zeide de heer d'Herneuse tot den graaf van Joigny. Dezen menschen- zee zal alles overstroomen en het hekwerk zal niet méér weerstand bieden aan dezen menigte, dan een stroohalm aan een kind. Laten wij onze zielen maar aan God aanbevelen I De boeren stelden zich in colonnes op. Een ijzingwekkende stilte, slechts verbroken door de stemmen der aanvoerders, die hunne bevelen gaven, gaf aan dit schouwspel een angstwek- kend karakter. Alles was gereed. Behalve de mannen, die opgesteld stonden bij de zijde van de markt, die men uitgekozen had om aan te vallen, be dreigden drie detachementen, een driehonderd man sterk, de toegangen tot de markt om aldus de verdedigers te dwingen, dat zy hun troepen niet zouden bijeenbrengen bij het hek. dat door het grootste gedeelte van den troep bedreigd werd. Wordt vervolgd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1