Te huur Te koop. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Ingezonden. Gemengd Nieuwe. Kerknieuws. TELEGRAMMEN. Bnrgerljjke Stand. Scheepvaart. Handelsberichten. Adrertentiën. 3i|ü z.oek gebrReht worden, aan welk beeoek een wa tertocht op het IJ zal worden verbonden. Binnenkort hopen we de juiste dagen en uren van de verschillende bezoeken te kunnen mede delen. (Tel.) Het pantserschip. Het weekblad „De Fakkel" meldt, dat hot lid van de Tweede Kamer jhr. nir. A. P. C. van Karnebeek het stellige voornemen lieeft bij de behandeling van het pantserschip-Wentholt een lans te breken voor den aanbouw van een schip van 15,000 ton, in de overtuiging dat het door minister Wentholt voorgestelde schip niet alleen op zich zelf te zwak en niet aan het doel beant woordend is, maar ook, eenmaal gebouwd, een blijvende hindernis voor latere vlootplannen en de verdere verbetering van onze marine zal vor men. De heer Van Karnebeek acht het mogelijk, een regeling te maken, waardoor de aanbouw van schepen dezer grootte niet boven onze financieele draagkracht gaat. ïimor. Reuter seint uit Lissabon: De regeerinjg zal 4000 man troepen naar Timor zenden. Dr. A. Kuyper. Dr. Kuyper vertrok gister-namiddag per Staats spoor naar Wiesbaden. Annexatie. Als laatste punt is op dei agenda voor de vergadering van den Haagschen gemeenteraad van Maandag geplaatst het voorstel inzake wijziging van de grenzen dezer gemeente (annexatie van Voorburg en van gedeelten der gemeenten Rijs wijk, Wassenaar en Loosduinen). De sluiting van de Dardanellen. Naar de directie van de Koninklijke Neder- landsche Stoombootmaatschappij aan het „Hdbl." mededeelt, ligt een harer schepen thans te wachten voor de Dardanellen, die voor koopvaardijschepen gesloten zijn. De directie wacht nadere berichten af alvorens wijziging te brengen in de joule van haar booten. De stoomschepen „Citrine" en „Oscar Fr ie- drich" vertrekken heden-avond. Diplomatieke vertegenwoordiging. Men meldt uit Den Haag: De gezantschapsattaché te Berlijn, graaf Ben- tinck, wordt tijdelijk werkzaam gesteld te Stock holm. 'i Weerbencbt Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 20 April 1912, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 777.4 te Harparanda. Laagste barometerstand 740.5 te Vestmanoer. Verwachting tot den volgenden dagzwakke veranderlijke wind, meest lichtbewolkt, droog weer, behoudens mogelyk nachtvorst, overdag warm. Retraitefonds. De vergadering ter definitieve oprichting van het Retraitefonds heeft wegiens onvoldoende op komst op den wellicht minder geschikten avond geen voortgang gehad. Zij zal nu Vrijdag '26 April, 's avonds half negen, in het Bandsgebouw worden gehouden. Relletjes in de Schiedamsche haven. In Rotterdam staken sinds ©enige dagen los- vaste werklieden van d© Steenkolen-IIandelsver- eeniging. In verband hiermede zijn te Schiedam enkele booten binnengekomen óm kolen te la den. De kolen worden met een elevator uit lich ters in dei zeebooten gestort en het werkvolk, hetwelk daarbij dienst doet, heelt tot taak de hoopen kolen in de ruimen gelijk te maken1. Voor dit werk zijn gister Schiedamscho werk lieden aangenomen, die per hoofd een loon ver dienen van 2 cent per ton. Hoewel hekend was dal te Rotterdam gestaakt weid, wilden de Schie dammers toch gaarne dit werk verrichten. De Rotlerdamsche bootwerkers zijn hierover zeer ontstemd en het gevolg' is dan ook geweest, dat er gister herhaaldelijk demonstraties op het Hoofd hebben plaats gehad. Gister-avond omstreeks 5 uur was het in den omtrek der Oosterhaven, waar het Engelsche stoomschip „Citrine" geladen werd met steen kolen voor Rouaan, zeer rumoerig. Een zestigtal bootwerkers, op rijwielen hier heen gekomen, namen tegenover de werkwilligen een zeer dreigende houding aan. De werkwil ligen werden uitgejouwd; men gooide met bran dende sigaren en andere projectielen. De politie moest hic-r dan ook handelend optreden ca menige bootwerkers, welke aan boord van de „Citrine" waren geklommen, van dit schip verwijderen. De politieboot uit Rotterdam is ook nog in de buurt geweest, om een oogje in 't zeil te houden. Nadat de Rotterdammers vertrokken waren, zijn aan boord van de „Citrine" vier politie-agenten ter bewaking gebleven. Ook heden was er nog politie aan boord, doch er zijn geen ongeregeld heden voorgevallen. De Rotlerdamsche politieboot is vanuacht nok een paar keer in de haven geweest en heeft van 121 uur eenige politieagenten aan Lorrd van het op stroom liggende s.s. „Oscar Friedrich'' afgezet, ter bewaking'. Later zijn de Rotterdamsche agenten weer van de „Oscar" afgehaald. Heden is bier binnengekomen het s.s. „Doro thea", hetwelk ook kolen komt laden voor Rou aan. Dit schip, hetwelk ligiplaats heeft genomen in de Oosterhaven, zal eerst Maandagochtend geladen worden, Timmerliedenloonactie. Naai- aanleiding van het antwoord der pa troons is door de afd. Schiedam resp. van het R. K. Timmerliedengilde „St. Jozef' en van den Alg. Nederl. Timmerliedenbond een schrijven aan de Patroonsvereeniging »0ns Belang" ver zonden, dat zakelijk als volgt luidt Uw schrijven d.d. 9 April heeft ons) verwon derd, doch tevens zeer teleurgesteld. Immers in ons schrijven meenden wij goed gemotiveerd een verzoek tot U te hebben ge richt, tegen welks inwilliging waarschijnlijk geen overwegende bezwaren bestaan, maar dat voor den toestand der timmerlieden van veel belang was, waardoor zij in eenigszins betere situatie zouden konden, iets, wat met het oog op de tijdsomstandigheden dringend noodzake lijk moet worden geacht. Verondersteld had dan ook mogen worden dat U, na het verzoek ernstig te hebben be handeld, of het zou inwilligen, of grondige motieven aanvoeren waarom naar uwe meening het verzoek niet voor inwilling vatbaar is. Noch het één noch het ander is geschied. Zei ven verklaart U in bedoeld schrijven, dat U gebleken is dat het loon thans varieert van 22—26 cent per uur; om nu de loonstandaard te bepalen op 23 cent per uur brengt dus absoluut geen verbetering in den toestand van het overgroote deel der gezellen. Vooral ook daarom niet, omdat ons bekend is, dat slechts een zeer klein aantal patroons aan een klein aantal gezellen nog een loon betaalt van 22 cent per uur. Waar thans, volgens besluit van de patroons organisatie te Rotterdam het loon daar ter stede op 1 Augustus a.s. met 2 cent per uur zal worden verhoogd, en dan voor timmerlieden zal bedragen 28 en 27 cent per uur, zal toch ieder moeten toegeven dat voor een stad als Schiedam, onder den rook van Rotterdam, een loonstandaard van 23 cent niet kan, nog mag worden gehandhaafd, vooral ook omdat het geen enkele verbetering brengt in het lot de1' gezellen. Wij hopen dan ook, dat Uw organisatie als nog haar besluit zal herzien en die maatregelen neemt, welke er toe kunnen leiden, dat ons verzoek kan worden ingewilligd, een verzoek waarvan Uwerzijds het onredelijke, onbillijke of onmogelijke is aangetoond. Ook wat betreft de regeling van den werk tijd meent Uwe organisatie dat dit aan eiken patroon zelfstandig moet worden overgelaten Wij zijn van meening, dat een dergelijke toestand noch in het voordeel van patroon, noch in dat van de gezellen of zelfs van het bedrijf kan zijn. Overal waar men er toe is overgegaan in ons vak ook de werktijd te regelen, zooals in ons verzoek is gevraagd, heeft men de ervaring op- gedasn, dat deze maatregel uitsteken is. Wij behoeven in dezen slechts te wijzen op plaatsen als Amsterdam, Haarlem, Den Haag, Delft, Groningen, enz. Wij hopen dan ook dat ten opzichte van dit punt U w organisatie een besluit zal nemen, meer aanpassend aan den geest des tijds dan het thans door U aan ons gezondene. Nogmaals dringen wij er bij U op aan, ons verzoek in ernstige overweging te nemen en wij verklaren ons tevens bereid om, desgewenscht ons verzoek uitvoeriger mondeling toe te lichten. Slechts eert regeling in het bedrijf die ook de werklieden kan bevredigen, zal ten slotte blij ken de beste en doelmatigste regeling te zijn. Uw geëerd antwoord tegemoet ziende vóór of op 1 Mei verblijven wij enz. in zake den moord op zyn 7-jarig dochtertje, weder in de ouderlijke macht hersteld en zijn hem zijn kinderen teruggegeven. De verdachte, Herman Bosch, bevindt zich nog steeds in voorarrest en zal Dinsdag 30 April voor de Arnhemsche rechtbank terecht staan wegens onzedelijke handelingen, den Zondag van den moord gepleegd. Giste r-tn i d d a g is alhier a a n g' e h o u- den een schipper, in het „Alg. Politieblad" ge*- signaleerd voor f 1 boete, subs. 1 dag hechtenis. De schipper betaalde de boete. Plotselinge dood. Te Baarn zou gisteren de timmerman Dop, ter gelegenheid van 's Prin sen verjaardag, de vlag uitsteken op de Gerefor meerde kerk. De vlag verscheen echter niet, en toen men ging kijken, werd de ruim 60-jarige man, waarschijnlijk door een beroerte getroffen, dood in den toren gevonden. De heer Bongers heeft weer met z Ün net ingerichte beignetskraam een standplaats op de Broexsvest gevonden. Gedurende ©enigen tijd zal het Sehiedainsche publiek dus weer van zijn zoo gewilde product kunnen genieten. Een Heide-kwestie. Men schrijft uit Barneveld aan het Hbl. De Wesselsche Heide, waarover reeds zooveel te doen geweest is, blijtt nog steeds aanleiding geven tot onderlinge twisten. Thans weer heeft een landbouwer zijn schapen expresselijk doen grazen op rogge-akkers, toebehoorende aan den Rijksveearts Barmen 't Loo, alhier, en gelegen op voornoemde heide. Als men nu weet, dat deze eigenaar den grond indertijd gekocht en in cul tuur heeft doen brengen, dan kan men zich ge makkelijk voorstallen de onaangename gewaar wording, die hij moet ondervinden, nu hij de prachtig te veld staande rogge op deze wyze met opzet ziet te vernielen. De heer G. J. Raadersma, onderwip zei- aan de openbare lagere school G., heeft den Gemeenteraad tegen 1 Juli eervol ontslag' gevraagd wegens zijn benoeming te Haarlem. De overstrooming van de Missi- s i p p i. Het schijnt nog allesbehalve een roos kleurige toestand te zij n in het stroomgebied van de Missisippi. Zoo heeft de doorbraak van een dyk van de Missisippi beneden Rosedale en van andere dijken van de Arkansasrivier het getal der door de overstroomingen getroffen menschen met 25.000 vermeerderd. De toestand van duizenden, die zonder woning zijn, is treurig. Velen zijn sedert dagen zonder voedsel, terwijl de verbinding per spoorweg verbroken is. Ofer ook in Frankrijk gespeeld en gewed wordt. Op een geschreven vraag van den bekenden M. P. Leroy-Beaulieu heeft de Fransche minister van fiinanciën bekend gemaakt, wat de Fransche Staat jaarlijks aan het spelen en wedden verdient. Men neme daarbij wel in acht, dat er nog veel aan den Staat onttrokken wordt door geheim spel en weddingschap, waarvan dus de Staat zijn deel niet krijgt. lo. 15 van de spelen, waarvan de ontvan gers en collectanten de ontvangst verzekeren. Deze 15 hebben van 1 Nov. 1910 tot 31 Oct. 1911 opgebracht: voor Frankrijk 7,203,834 francs, en voor Algiers 123.072 francs. 2o. 1 op het wedden ten voordeele van de paardenfokkerij. Dit heeft in 1910 (het laatst be kende jaar; opgebracht voor Frankrijk 3.745.483 francs en voor Algiers 2.240 francs. 3o. 2 op de weddingschappen ten voordeele van liefdadige doeleinden7.490.299 francs 4o. 1 op de weddingschappen ten voordeele van gemeentelijke drinkwaterleiding 3.302.313 francs. Totaal21.867.241 francs. In verband met hel aan mej. M- A. UytenbToek verieend verlof, als onderwijzeres aan school H, is de tijdelijke waarneming der lessen opgedragen aan mej. M. T. de Grooth. De moord te Beek. Naar wy vernemen is H. Hartjes, te Beek, nu zyn onschuld is gebleken Ned. R. K. Volksbond afd. Schiedam. Geachte Redactie, Reeds op onze algemeene vergadering van 31 Maart j.l. deelden wy mede, dat het bestuur bij gelegenheid van het vierde lustrum van ons be staan in Augustus o.a. eene bloementoonstelling van in de gezinnen gekweekte planten zou organis.ee- ren. De regelingscommissie der feestelijkheden zal in den loop der volgende week de nadere bij zonderheden hieromtrent per circulaire aan belang stellenden ter kennis brengen. Zooals bekend is, kunnen hieraan deelnemen de kinderen der leden en de leerlingeu der katholieke scholen, terwyl ook tal van vrije inzendingen worden verwacht. Het is begrijpelijk, dat deze tentoonstelling niet in verband staat met een bericht, dat in Uw nummer van eergisteren was opgenomen betref fende een dergelijke tentoonstelling in het Volkhuis. Voor onze tentoonstelling worden de kweek- plantjes verkrijgbaar gesteld op Zaterdag en Vrij dag 9 en 10 Mei aanstaande in het Bondsgebouw. leder wordt verzocht, de betreffende circulaire te lezen en ze te bewaren. Voor de Regelingscommissie. Th. J. H. Mouwens, vz. J. Hengst, sec. nendringert in Fez kostte den Franschen 9 dooden en 7 gewonden, onder wie 2 officieren. Het is nog onmogelijk op te geven hoeveel in structeurs gedood zijn men spreekt van een tien tal slachtoffers. SMYRNA, 20 April. Het gerucht loopt, dat de Italiaansche oorlogsschepen Mekri (aan de Aegei- schc zee) zouden gebombardeerd hebben. LISSABON, 19 April. Een officieel telegram uit Timor bevestigt, dat een ernstige opstand onder de inboorlingen uitbrak. Twee onderoffi cieren werden gedood. NEW-YORK, 20 April. De hydrografische dienst der Vcreenigde Stalen beeft last gegeven, dat de Atlantische stoomschepen een route moeten vel gen 180 mijlen zuidelijk van den weg door de „Titanic" gevolgd. Nieuwe straten. Geachte Redactie, In het belang der geschiedenis, eene kleine plaatsruimte. Schiedam zal een Huysmansstraat krijgen, nu zag ik gaarne die straat genoemd Joris Karei Huysmansstraat. Laat mij hierby opmerken, onze Joris Karei een Hollander van oorsprong was met wien ik de eer had persoonlyk kennis te mogen maken, tijdens zijn bezoek in Schiedam, alvorens zijn »Vie de Sainte Liduine" ter perse ging. Met verschuldigde achting, Den Haag, 19 April 1912. TANGËR, 20 April. Volgens berichten van ge neraal Bruiand houdt de muitery aan. Het bin- Z. D H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft aan den Weleerw. heer H. H. Sinnige eervol- ontslag verleend als Moderator der St Lebuïnus- Vereeniging en in diens plaats benoemd den Weleerw. heer J. G. van Schaik, pastoor te Harderwijk. Overleden: 10 April. Kornelia Kool, 2 j. en 5 mnd., Wilhelminaplein. Binnengekomen schepen. 20 April, s.s. „Dorothea", kapt. K. Weglgenev, ledig van Ronaan, om 3200 ton kolen le laden, ligplaats Oosterhaven. Vertrokken schepen. 20 April. s.s. „Oscar Friedrich", van Chris- tiania naar Montevideo. s.s. „Citrine", geladen met 2600 ton Duit- sche kolen, naar Rouaan. BEURS VAN SCHIEDAM, 20 April. 1912. Moutwijn. Officieel© noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs 17 Apr. 18 Apr. f 14tjg f 15 per Hectoliter zonder Hamen» Bond nan 19 Apr. 20 Apr. flöy, fl6y, fust en zonder belas ting. de Commissie voor de noteering H. A. J. KITTKAMPE. Distillateurs i Moutwjjn: Je n e v e r Amsterdamsche Spoeling: Stemming op heden proef.: willig 19 Apr 15»/4 19»/4 20'/. 1.-. 20 Apr. 167. 2oy4 22 '/4 1.—. Graanspiritus Melasse-spiritus Ruwe spiritus Spiritus. 19 Apr. f261/, a f27- f 21 k f - fll»/4 k f Stemming op heden: vast 20 Apr. f26- a f—.- f21'/, a f 218/« fll»4 a f 12— PARIJS, 19 April. Spiritus: kalmper hectoliter per April fr. 66.75 a 66:50 betaald, per Mei fr. 66.50 dito, per 4 md. v. Mei fr. 65.50 a 65 75 per 4 laatste md fr. 53.50 a 53.75 per 3 md. v. Oct. fr. 51.75 a 52. NEW-YORK. Mais: Western in loco 19 April 84i/a 18 April 83y2. CHICAGO. Mais 19 April. 18 April. Rogge 19 April 18 April. Mei 78 - 777s vast. Juli 76Vg 757. Loco 96- 96- Sept. 743/. 7^7. Dec. Beurs van Amsterdam. Zaterdag 20 April. CarrenSteels 70'/,Atchisons 107Den vers 24— Eries 36'/,Kansas gew. 27"/leRoc- ky's 29i/8 South Pac. lll'7ie South Rails 297» Unions 171Wabash Gr. Trunk gew. Marine gew. Marine pref. Vorstelanden 174s/.Handelm. resconto A'dam Deli A'd, Serdang Deli- cult 121- Krapoh -.Langk. A.—Medan N. AsahanR'd Deli 430. Kon. Petr 535—; Enim 237—; Perlak Sumpal 194 '/4 Z. Perlak Prolongatie 38/.. en Hoerenhuizen, Woon- en Winkelhui zen, Fabriekspanden, Terreinen voor Handel en Industrie, Bouwgrond enz. Inlichtingen verstrekt de makelaar S. C. VAN WAALWIJK VAN DOORN, S ngel 64, hoek Tweede Tuinsingel). SHF* Momenteel Partioulier- en Bank kapitaal tot elk bedrag beschikbaar voor eorsto hypotheek tegen billijke rente. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Van ingezonden stukken ook al word n ze niet geplaatst wordtdekopyniet teruggegeven A. L. A. VAN PlNXTEREN.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2