Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. W. J. C. M. v. Nispen tot Sevenaer, afgevaar digde ter Tweede Kamer voor Rheden, voorzit ter; Aug. Bdinfante Jr.,ambtenaar bij het de partement van Binnenlandahce Zaken, vice-voor- zitter; Jhr. mr. H. A. M. v. Asch van Wijck, ambtenaar bij het departement van Binnenland- sche Zaken, secretaris; K. ter Laan,..lid van de Tweede Kamer der Sta ten-Genera al voor Ren Haag I; D. A. Daame, uitgever van „De Nederlander", te Den Haag"; E. J. de Groot, hoofd der stads drukkerij, te Amsterdam; F. J. A. M. WiertHs, directeur der drukkerij' „Het „Kasteel van Aem- stel" te Amsterdam, en B. C. E. Zwart, directeur der Amsterdamstehe Boek- en Steendrukkerij, voor heen Ellerman, Harms en Co. (Tel.) Grondwetsherziening. De Staatscommissie voor de Grondwetsherzie ning, die a.s. Maandag bijeenkomt, hoopt in die week met haar rapport gereed te komen ter-aan bieding aan H. M. de Koningin. Nederland. De minister van financiën heeft, naar de »Mss, Crt." meldt, aan zijn ambtgenoot van oorlog me degedeeld dat het middel van «inlegering van een militair" tot invordering van 's Rijks directe belastingen in 't vervolg niet meer zal worden toegepast. Voor de invordering van plaatselijke belasting blijft de toepassing van garnisaires voorloopig nog van toepassing, doch de aanhangige wijziging der gemeentewet beoogt ook de mogelijkheid tot in legering van een militair op te heffen. Een zeer oud gebruik komt hiermede dus te vervallen. beeld van geloof aan de gansche stad gegeven, hun van ganscher harte 's Hemels zegen toewen- schende. Met den christel ijken groet sloot voorz. deze 9e algem. jaarvergadering. Ten half zes ure werd op het Munsterplein een concert gegeven door de Kon. Harmonie, aangeboden door de afd Roermond Ned. R. K. Secretariaat van Spoor, en Tramwegpersoneel. (Van onzen particulieren correspondent) ROERMOND, '21 April. In breede scharen trokken heden de R. K- Spoor- en Tram wegmannen van »St. Raphael'' uit alle oorden van Nederland opwaarts naar het Bisschoppelijk Roermond ter plechtige viering hunner jaarlijksche algemeene vergadering. Tegen 12 uur marcheerden de gezamenlijke afdeelingen vanat het Stationsplein naar de ka thedrale kerk, waar voor hen de H. Mis werd opgedragen en waaronder de algem. geest, ad viseur vanaf den kansel eeu kort woord richtte tot zijne mannen naar aanleiding van het Evan gelie van dien Zondag »lk beu de Goede Herder" waarna gezamenlijk 5 Onze Vaders werden ge beden voor de overleden leden van den Bond. Onder veel belangstelling en begunstigd door prachtig lenteweder trokken alsnu de ruim 1000 katholieke spoor- en tram wegmannen met hunne fraaie veelkleurige vaandels en banieren, hel schuierend in het warme zonnelicht, onder de opwekkende tonen van eeu drietal muziekkorpsen, langs de aangewezen route door Roermonds stra ten, paradeerden voor Zijne Dood. Hoogw. den Bisschop, die staande aan den geopeuden ingang van zijn paleis, omgeven door meerdere geestelij ken, de huldebetuiging mocht aanvaarden van Rooinschetrouw en Roomsche aanhankelijkheid aan liet Hoog kerkelijk gezag van de mannen van «St. Raphael". Aangekomen in de groote zaal van het St. Cbiistoffelhuis, waai' te midden van levend groen de busten prijkten van Z H. den Paus en H. M de Koningin, opende kort nadien de bonds voorzitter, de heer .;an Hellemons, metdenchris- telijkeu groet de grootsche vergadering, verwel komde o m. den hoogeerw. heer Deken en den Burgemeester van Roermond ter veigadering aan wezig. Voorz. achtte zich gelukkig het woord te mogen richten op deze 9e algemeene jaarverga dering, dien groote-paradedag, tot al die Room sche mannen van spoor en tram, hier van einde en ver te zaam gekomen om openlijk en fier getuigenis te komen afleggen van hun Koomsch beginsel, zich niet te schamen voor dat Kruis, waaronder wij in het sociale leven willen strijdeu voor de overwinning. Daarna wees vooiz. op de grootsche betooging ten vorige jare te Rotterdam gehuuden en de groote propaganda vandaar uitgegaan. Voorz. releveerde verder meerdere zaken door deze organisatie verricht en tot stand gebracht, wraakte ook de scheeve voorstellingen door de pers deze organisatie aangewreven om ten slotte aan te sporen tot hou en trouw voor den gestadigen bloei van »St. Raphael." Namens de ingezetenen van Roermond bracht de Burgemeester een hartelijk woord van welkom met diens huldebetuiging aan deze flinke R. K. organisatie, waarna door alle aanwezigen staande con amore het Bondslied werd gezongen. Door den secretaris, den heer Nivard, werd diens jaarverslag verkort uitgebracht, omdat het zelve in druk aan de leden zal worden uitgereikt. Het bleek dat »St. Raphael thans ruim 3700 leden telt. De penningmeester, de heer de Wit, deed hierna rekening van zijn rentmeesterschap. De rekening en verantwoording van het boekjaar sloot met een batig saldo van f691.26. Onder langdurig applaus betrad alsnu-de algem. geest, adviseur, pastoor Mutsaers, den katheder, die echter verklaarde niet als redenaar in deze vergadering te zullen optreden, maar in het kort wenschte te bespreken. «het verleden, heden en de toekomst onzer organisatie." Spr. verhaalt hoe einde December 1902, dus vóór de staking, Zwolle en Utrecht de handen ineensloegen om te geraken tot de oprichting van een Alg. Kath. Spoorweg- bond, maar hoe ook door de nadien uitgebroken staking, de oprichting van «St. Raphael" te eerder tot stand kwam. Adv. zette de geleidelijke ontwikke ling uiteen, om op het heden te wijzenen hulde te brengen aan de stoere onvermoeide werkers, de heeren Jan Hellemons en Nivard, den huidi'gen voorzitter en secretaris, en ten slotte in een gloedvolle improvisatie, den R. K. Spoorwegman aan te zetten om volle vertrouwen te stel len in zijn leiders en tot stipte plichtsvervulling jegens God en maatschappij. Alvorens de feestvergadering gesloten werd. bekwam nog even de hoogeerw. Deken het woord om in recht hartelijke taal den mannen van «St. Raphael dank te zeggen voor het goede voor» Weerbericht Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht ,n den morgen van 22 April 1912. medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 780.0 te Stockholm. Laagste barometerstand 763.4 te Nice. Verwachting tot den volgenden dagzwakke tot matigen oostelijken tot noordoostelijken wind helder tot lichtbewolkt, droog weer, iets koeler. Prins Hendrik. In antwoord op het hulde-telegram van de Oranje-Vereeniging, is het volgende telegram bij bij haren voorzitter ontvangen «Zijne Koninklijke Hoogheid laat U allen zeer dankzeggen voor de aangeboden gelijkwenschen. Van Suchtelen, adjudant." De Emmabloem. De Emmabloem werd heden door de vaardige verkoopsters op de meest bezochte plaatsen aan geboden. Velen zag men dan ook met de kleu ren der tuberculosebloem getooid. De sociaal-democraten hebben aangekondigd dat zij de bloem niet zouden koopen, omdat zij naar H. M. de Koningin-Moeder is genoemd Zelfs de naam van de edele vrouw, die zoo ontzaglijk veel voor de arme tuberculoselijders heelt gedaan, kan dus geen verschooning bij de roode haters van het koningschap vinden. Het comité, dat met dezen naam een weinig tege moet is gekomen aan den nationalen wrevel die zijne toegevende houding jegens de socialisten wekte, kan hieruit zien dat 't bij de rooden toch niet goed te maken is 't biede ons nu geregeld een nationalen bloem op een nationalen dag. St. Liduin&dag. Het statig klokgelui van de torens onzer ka tholieke kerken verkondigt ons heden weder den heuglijken jaardag van Schiedams Heilige, haar sterfdag, tevens haar geboortedag voor de hemel sche glorie. De viering van dezen gedenkwaardigen dag ditmaal door het samenvallen met den sluitdag van het Paaschfeest tot heden verschoven - brengt ons weder heel dat wonderbaar leven in herinnering, 'twelk Schiedams naam in het hel dentijdvak der middeneeuwen op aller lippen bracht. De naam van den nederige Schiedamsche Maagd, doorgedrongen zelfs tot aan het gravelijk hof, waar haar langdurig, met heldhaftig geduld gedragen lijden innige deernis wekte, deed heel Holland over Schiedam en hare wonderbare lij- deres sprekende Schiedamsche Passiebloem schitterde in ongewonen glans in Hollands bloe- mengaarde. De namen nog de vorige week door Schiedams gemeentebestuur gegeven aan enkele straten in de omgeving van de hoofdstraat, die St. Liduina's roemrijken naam draagt, getuigen van den diepen eerbied, de innige vereering die Zij zoowel bij tijdgenooten als nakomelingen heeft gevonden. Blijve de Maagd van Schiedam ook in de toe komst voor de stad die Haar zag geboren worden, lijden en sterven, wat Zij in het verleden geweest is in hare hemelsche woonstede eene machtige voorspreekster voor haar oud, geliefd Schiedam, onze schutspatrones, die de rampen van Gods gerechtigden toorn van ons keert, 's Hemels over vleedigen zegen over deze stad doet nederdalen Bienge St. Liduina nieuwen voorspoed, nieuwen bloei aan deze stad, wellicht in anderen zin en langs andere wegen dan onze oud-nijveren zich dat voorstellen 1 Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het Commissariaat van politie ring met sleutels, koralen armband, gouden oor bel, jasje, 1 H. G. gewicht, sleutel, mesje. Bij de volgende personenketting met mesje v. d. Kraan, Fabristr. 7 zwart lederen kinder laarsjes, Droog, Groenel. 95fietspomp, Sanders, Hootdstr227rozenkrans in étui, Marrevee Ba- gijnhof, 8 balk, Janson, Hootdstr. 121 geldstuk Middendorp, Laan ons Genoegen 29; mes, Hos- man, L. Haven, 1portemon. met geld, Tintel Mariastr. 47 papier met geld, wed. Harteveld' Singel 1847 hangslot met sleutel, v. d. Haramen' Boterstr. 16damesparapluie, Klaverdijk, Verbr, Erven 3. Werkliedenreglement Regeling der loonen. B. en W. schrijven aan den Raad: Op ons verzoek werden wij in Uw jongste ver gadering uitgenoodigd met voorstellen te komen tot de opneming in het Werkliedenreglement van bepalingen strekkende, dat door den Raad vaste normen voor de loonen bij de verschillende dien sten zouden worden vastgesteld, zoodat eenheid van regeling zou worden verkregen en de'loon grenzen in behoorlijke verhouding tot elkander zouden worden vastgesteld, waarin geen verande ring meer kon worden gebracht door de diensten zelf. Daaraan voldoende, hebben wy de eer U ter vervanging van het tegenwoordig art. 12 van het Werkliedenreglement de regeling voor te dragen opgenomen in ons hierbij gaand ontwerp. Volgens dat ontwerp regelt dé Raad de grenzen der loonen naar de verschillende soorten van werk. Het.is niet de bedoeling, dat dit geschiedt voor 1 ederen tak van dienst afzonderlijk. In het mede hierbij gevoegd ontwerp van zulk een bepaling der loongrenzen, is dan ook een klas- severdeeling opgenomen, waarbij het telkens voor komt, dat in éen groep verschillende diensten hun aandeel hebben. Daardoor is het verband tusschen de loonen dier onderscheidene diensten, gewaarborgd. Kwam hier dus het element van centralisatie voor den dag, dat van autonomie komt weer uit in de bepaling, dat het loon door de Commissie wordt vastgesteld. En door het voorschrift, dat dit geschiedt, op voordracht van den Directeur werd recht gedaan aan de groote rol, die deze ook bij de loonsbepaling moet blijven spelen. Doch een regeling zou zóo nog niet voldoende zijn. Eén Commissie zou bijvoorbeeld op eigen gezag een min of meer algemeen werkende loonsver- hooging onder haar personeel kunnen invoeren. Dit moet niet mogelijk zijn, want daardoor kan het verband met andere diensten worden ver broken. Daarom wordt nog bepaald, dat de vaststelling der loonen door de Commissie, door ons moet worden goedgekeurd. Dit bedoelt dus minder te zyn een voortdurende bemoeiing van ons College, dan wel om ons de gelegenheid te laten om in bijzondere gevallen in te grijpen. Overigens is de Commissie niet in allen deele vrij bij de bepaling van het loonen binnen de vastgestelde grenzen. Door ons College toch kunnen regelen omtrent verhoogingen wegens dienstjaren worden vastge steld. Ook in dit opzicht kan dus eenheid wor den gebracht. Uitdrukkelijk wordt het beg nsel in het regle ment neergelegd, dat de toekenning van het loon geschiedt naar geschiktheid, zij het dat met dienst jaren wordt rekening gehouden. Deze loonsbepaling naar geschiktheid achten wij een fundamenteele eisch en deze komt ook uit in de bepaling dat voor uitmuntende werk lieden, op voordracht van den Directeur, door de Commissie, onder onze goedkeuring, hoogere loon grenzen kannen worden vastgesteld, dan die anders voor hen zouden gelden. Slechts wanneer men zoo evengoed aan het beginsel van loon naar geschiktheid als aan dat van éenheid van regeling, recht laat wedervaren, kunnen wij vrede hebben met een reglementee ring dezer zaak, welke anders zoo licht een keurs lijf wordt. Wij hopen dan ook in ons ontwerp dit te heb ben betracht en een regeling te hebben voorge steld, die in de praktijk goed en gezond kan werken. Gelijk wij al aanstipten, hebben wy reeds een klasseverdeeling ontworpen, die U te gelijk hierbij wordt aangeboden. Daaromtrent merken wij op, dat deze slechts is te beschouwen als een groe peering der reeds bestaande loonen, geenszins als een herziening daarvan, waarvoor o.i. geen reden bestaat. Alleen bracht de indeeling der loonen van de Gemeente-Reiniging een verhooging der minima en maxima mede. Naar aanleiding daarvan mogen wij niet ver zwijgen dat ons lid voorzitter der commissie voor dien tak van dienst, op de reeds meermalen uit gesproken gronden voor die verhooging geen reden zag. Wij meenen verder over dit punt, dat reeds zoo ampel is besproken, niets meer te behoeven te zeggen. De volgende wijziging wordt voorgesteld: Art. 12 wordt gelezen: Het gewone tijdloon wordt voor iederen werk- man vastgesteld op voordracht van den Direc tour, door de Commissie, onder goedkeuring van uBrgexneester en Wethouders. De grenzen waarbinnen dit zal geschieden wor den voor elke soort van werk vastgesteld door den Gemeenteraad. Deze bepaalt tevens aan welke betrekkingen genot van vrije woning, vuur, licht, water, klee- ding of uitrusting enz. of vergoeding daarvoor verbonden zal zijn. Toekenning van bizondere belooningcli als pre mies, belooningen voor extra-diensten enz. ge schiedt niet, dan volgens een regeling door Bur gemeester en Wethouders goed te Keuren. De belooning van aangenomen- of stukwerk wordt vastgesteld door of vanwege de Commissie. De Commissie ziet toe, dat deze loonen zoodanig worden bepaald, dat de Werkman als vakman en bij voldoenden arbeid daarmede behoorlijk zijn loon kan bereiken. De vaststelling van het g'ewone tijdloon binnen de dooi den Gemeenteraad bepaalde grenzen ge schiedt naar geschiktheid, terwijl tevens rekening wordt gehouden met dienstjaren. Omtrent bet toekennen van verhoogingen in verband met dienstjaren künnien Burgemeester er. Wethouders nadere voorschriften geven. Op voordracht van den Directeur en onder goedkeuring van Burgemeester en Wethouders, kan de Commissie voor een bi zonder verdienstelijk werkman hooger loongrenzen vaststellen, dan die anders voor hem zouden gelden. Evenzoo Kan zij voor een niet volslagen of minder geschikt werkman of een werkman, die zijn geschiktheid gedeeltelijk beeft verloren, la gere loongrenzen vaststellen. Het loon wordt Wekelijks uitbetaald. 2e. met intrekking van het raadsbesluit van 1 Maart 1910 Gemeenteblad .no. 2 tot bepaling der minimumloonen krachtens het on gewijzigd Wcrkliedenregtement, ter uitvoering van het gewijzigd Reglement voor werklieden in dienst van de Gemeente Schiedam, de grenzen waarbin nen het gewone tijdloon voor iederen werkman op voordracht van den Directeur, door de Com missie, onder goedkeuring van Burgemeester on Wethouders, wordt, vastgesteld, te bepalen als volst I. Lantaarnopstekers, Hulpsmeden, f5—8 per week; II. Hulpfitlers Gasfabriek, f9—11 par week; III. Koolaschschippers, Straatvegers, Sy- phonpompers, Rioolwerkexs, Urinoirschoonma kers, Sta al werkers, Kotenrijders en Plaatswerkers, f 10 12 per week'; IV. Grondwerkers, Opoeirlie- don, Koetsiers, Stalknechts, Bagger! ieden, f 11 13 per week; V. Smeden, f 12131/2 per week; VI. Steenzetters, Fitters, Machinisten (gasfabriek), Machinedrijvers (waterleiding), f 13—14 per week; VII. Schilders, Tuinlieden, Straatmakers 2de klas se, f 13i/2—141/2 p,eir weekVIII. Timmerlieden, Metselaars, Steenhouwers, StraatmaJkers 1ste klas se, f 14—15 per week; IX. Fabriekssmeden, f 15— 16 per week; X. Gasstokers, f 14 per week; XI. Gasstokerslazen, f 15i/2 per week; XII. Machi nist-opzichter der Waterleiding, fl4--18 pier week. Bij de directe belastingen enz. is verplaatst, met ingang van 1 Mei, de kommies verif. A. Bodderij, van Vlissingen naar Schiedam, met ingang 1 Juni, de kommies verif-G. Wierenga, van ;-chiedam naar Rotterdam. Er schijnen plannen te bestaan voor de aanschaffing van een nieuwe stoom brand spuit. Naar verluidt, zou er veel kans bestaan, dat de keuze op een auto-stoombrandspuit zal vallen. H e d e n-m iddag omstreeks halftwee is het 42-jarig dochtertje van den handelaar in brandstoffen W. J. Wuisman, Achter de Teer- stoof, over een emmer met heet water gevallen. Het meisje, dat daarby ernstige brandwonden bekwam, is naar het Ziekenhuis gebracht. M e j. A. E. G. Mol ch ers alhier slaagde te 's-Graveinhage voor examen nuttige handwer ken. Te 's-Gravenhage is geslaagd voor examen lager onderwijs mej, C. W. Snel alhier. Z a t e r d a g n a m i d d a g w e r d o p d e n S i n- gel van een Vlaardingsc'hen venter het voorbord van zijn wagen stuk gereden door twee bakkers- knechtjes. De patroon van bedoelde jongens wilde de schade niet vergoeden. Zaterdag-namiddag werd in de po litiewacht aan de Hoofdstraat verbonden de 8-ja- rige D, Hoogendoorn, wonende Visschers&fcraat, die bij het spelen de rechterhand tusschen twee vaten had verwond. Zaterdag-Avond 11 ure werd op de Hoogstraat gearresteerd een beschonken persoon, die daar schreeuwde en rumoer maakte en zich bovendien nog tegen zijn arrestatie verzette. Zondagmorgen werd hij na verhoor weer op vrije voeten gesteld. Gister-namiddag kreeg op de Nieu we Haven de 12-jarige E. van Bentem, wonende f abristraat, van een anderen jongen ten duw, zoodat hij tegen een muur en bewusteloos op den grond viel. Opgenomen en in een nabij gelegen herberg gebracht, kwam de knaap daar bij en werd hij daarna door zijn vader naar- huis gebracht, waar geneeskundige hulp werd ingeroepen. Gister-nam iddag na afloop van het voetbalspel aan de Hoofdstraat werd een persoon door een ander, met wien hy kwestie had, de rechtermondhoek ingescheurd. Bedoelde persoon moest zich onder geneeskun dige behandeling stellen. Tulpen. De, „Afkm. Ct." meldt, dat thans te Hetr-Hugowaard eenige afgezonderde teeltbeaden, behoorende aan don heer A. C. G. Post Jr., in bloei staan, waarvan een bed met Belle-alliance twaalf exemplaren toont met twee bloemen uit één stengel ontwikkeld. Een zeer zeldzaam exem plaar wordt mede op dit bed gevonden, waarbij vier goed ontwikkelde tulpenbloemen uit één bloemstengel zjjn gegroeid. Gesloten tijd voor den hengel. In verband met vele te dien opzichte tot de Vissche- ry-inspectie gerichte vragen, vestigt deze er de aandacht van de hengelaars op, dat ingevolge de bepalingen van bet Binnenvisschery-reglement in de rivieren en de binnenwateren met dén gewo nen hengel niet mag worden gevischt van 23 April tot en met 31 Mei, doch dat met den loop- en sleephengel in de maand Mei mag worden ge vischt op baars en snoek. Het visschen met dit

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2