Verspreide berichten. Staten-Generaal. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. zaken, middellijke en onmiddellijke van het bin nen Pee vaorgeralTema vast te kunnen stellen en hem tevens verzocht zoo spoedig mogelijk zijn gemotiveerde meening aan de regeering te willen kenbaar maken. Het blijft inmiddels rustig te Fes. Reeds is men er begonnen met do reorganisatie van de takken van dienst, die door de jongste gebeurte nissen in de war zijn gekomen. Tal van Sjeri- fijnsehe nml'ti naren zijn door anderen vervangen, die die Fransdhe autoriteiten hadden aangewe zen. Ook gaat men voort de wapens van de inlandsehe bevolking van Fes af te nemen. Alle poorten, toegang gevend tot dei stad, zijn door Fransche troepen bezet. Volgens een telegram van generaal Meynier, gisterochtend aan het ministerie van oorlog te Parijs ontvangen, beibben de verliezen der Fran sche troepen bedragenvijftien officieren en veer tig soldaten; vier officieren en zestig soldaten zijn gewond. De dertien Europeanen, niet-'mili- tairen, die gedood zijn, zijn allen Franschen. De correspondent der „Matin", wiens dood wij reeds gemeld hebben, is vermoord met zijn vrouw. Zij werden door de muitelingen overvallen, terwijl zij aan tafel zaten, met twee Fransc'he gasten, die eveneens vermoord werden. Wij hebben reeds melding gemaakt van den dood der vier telegrafisten, die te Fes de drade- looze telegrafie bedienden. Het blijkt, dat ae vier de, Baiglen geheeten, evenals zijn heldhaftige col lega der „Titanic", tot op het laatste oogenblik een sehoonen moed getoond heeft. Immers te Tandzjer werd een kort telegram ontvangen, lui dende: „mijn drie collega's zijn gedood, de vierde is gewond; ik bein op mijn post". De jongeman bleef op zijn post en zond telegrammen weg, vier Jeri. twintig uur lang, te midden van kogels en bedreigingen. De «Croix" verneemt uit Rome, dat in den afgeloopen nacht in het Vaticaan een begin van brand is ontdekt in den hoek van een galerij van de derde verdieping. De spuitgasten van het Va ticaan hebben het vuur echter snel gebluscht. Aartsbisschop prof. dr. van Abert uit Bam berg is gister-nacht gestorven. In den nacht van Zondag op Maandag heeft in de stad Matsoemoto op het eiland Jezo (Hok kaido) een felle brand gewoed, nog aangewak kerd door een storm. Het heet dat er 2000 (waar schijnlijk houten) huizen verbrand zijn. Er zijn troepen gezonden om te helpen bij het wegruimen van het puin en bij de werkzaam heden voor het voorloopig onder aak brengen van de van huisvesting beroofden. Matsoemoto is een plaats in de provincie Nagano; hel telt 50.000 inwoners. EERSTE KAMER. Zitting van Dinsdag 23 April. VoorzitterJ. E. M. Baron Schimmelpen- ninck Van Der Oye. Regeling der werkzaamheden. De Voorzitter stelt, overeenkomstig de beslissing van de Centrale Sectie, voor morgen om 11 uur in de afdeelingen te onderzoeken verschillende kleine wetsontwerpen, zoomede de Vogel wet. Voorts om morgen 2 uur in openbare vergade ring te behandelen eenige kleine wetsontwerpen, zoomede het ontwerp betreffende de Erfgooiers, het Boawwetje (subsidie voor den bouw van de bijzondere scholen) de Armenwet en de motie-'t Hooft in zake de overlegging van bescheiden om als lid der Eerste Kamer te kunnen worden toe gelaten. Aldus wordt besloten. De vergadering wordt gesloten, Prinses Juliana naar Dobbin. De Koninklijke familie zal na het bezoek aan Amsterdam niet naar het Loo terugkeeren, doch voor een tweetal weken zich naar Dobbin bege ven. Dit is de eerste buitenlandsche reis, die Prinses Juliana maakt. De Commissaris der Koningin, De commissaris der Koningin in Zuid-Holland^ baron S«eerts, heeft zich gister-ochtend voor eeni- gen tijd naar Lugano begeven. Zijn ambt wordt tijdens zijn afwezigheid waar genomen door mr. Van de Velde, oudste lid van Gedeputeerde Staten. Paleis-Raadhuis-Znrgvliet. Naar het Vad. verneemt, heeft H. M. de Koningin zich in beginsel en onder zekere voorwaarden bereid verklaard een 'paleis te aanvaarden op Zorgvliet, waardoor dan de gemeente de beschik king zou krijgen over het terrein van het tegen woordige paleis om daar een nieuw raadhuis te stichten. Vast staat, zoo zegt het blad, dat van B. en W. in een der eerstvolgende raadszittingen me- dedeelingen omtrent deze aangelegenheid kunnen worden tegemoet gezien. Een ongeloofeljjk staaltje van onverdraag zaamheid. Onze Haagsche correspondent schrijft Bij de behandeling van de voorstellen van B. en W. tot bebouwing van het Gevers Deijnoot- plein te Scheveningen is een ongeloofelijk staaltje van protestantsche onverdraagzaamheid bloot ge komen. Aan dat Gevers-Deijnootplein staat een kerkgebouwtje, de z.g. Badkapel, behoorend aan de Ned. Herv. Gem. Deze wil desnoodig het terrein waarop deze kapel staat, wel aan de ge meente afstaan, tegen billijke vergoeding natuur lijk, maar, zooals de heer Lely meedeelde, dan blijft toch op den betrokken grond een ser vituut rusten, dat hij nooit mag worden bestemd vooreenig R. K. doeleinde Zoo iets gebeurt in den jare 1912 en in Den Haag. («Tijd.") Staatsraad Uasselman. Het nieuwbenoemde lid van den Raad van State C. J. Hasselman begon in 1883 zijn ambte- naarsloópbaan op Java bij binnenlandsch bestuur, werd later referendaris ter algemeene secretarie en was in dien rang destijds met verlof hier te lande gedetacheerd bij Koloniën. Teruggekeerd in Indië werd hij inspecteur voor de landelijke in komsten en verplichte diensten. Sedert November 1907 was hij met verlof hier te lande en maakte van deze gelegenheid gebruik tot het schrijven van artikelen over Indische vraagstukken in be kende periodieken. De heer Hasselman behoort tot de vrij-liberale richting en is verwant aan het Tweede Kamerlid Tydeman. geeft reden tot bezorgdheid. Het Vad." zegt, dat er geen uitzicht op her stel meer bestaat. H. M. de Koningin-Moeder. H. M. de Koningin-Moeder heeft gisterochtend te 11 uur een bezoek gebracht aan de Roode Kruiskliniek in de Jan van Nassaustraat te 's-Gra- venhage. Het bezoek duurde ongeveer een uur. H. M. werd ontvangen door de dames-bestuurs leden en de directrice. Nadat de doctoren aan de Koningin-Moeder waren voorgesteld, bezocht zij met groote belangstelling alle ziekenzalen be nevens de Röntgenkamer. De Koningin-Moeder schonk aan alle patiënten bloemen. H. M. de Koningin-Moeder heeft aan de R. K. Vereeniging ter bescherming van meisjes te 's-Gra- venhage f 100 geschonken als blijk van belang stelling in het Doorgangshuis van de Vereeniging, in de Mariastraat. Minister Coljjn. De minister van oorlog is, vergezeld van zijn adjudant kapitein De Quay, van den generalen staf, gisterochtend naar Leeuwarden vertrokken. Grondwetsherziening. De Staatscommissie voor de Grondwetsherzie ning is gisteren, na vaststelling van het rapport, uiteengegaan en zal niet meer bijeenkomen, tenzij de afzonderlijke nota's van leden der Staatscom missie, die binnen den daarvoor bepaalden termijn van hun bevoegdheid tot het doen blijken van een afwijkende meening gebruik maken, tot eene nadere samenroeping van de commissie aanleiding mochten geven. Het verslag is van grooten omvang. Aan tafel bij het gemeenschappelijk maal, dat, minister Heemskerk als voorzitter van de com missie in Hotel den Ouden Doelen bij gelegenheid van de slotzitting gaf, ontbraken de leden dr. A. Kuyper wegens verblijf in het buitenlandjhr. Van Oitters, die als commissaris der Koningin in Gelderland H. M. heden op het bezoek aan Arn hem vergezelt, en mr. Troelstra. Terplaatsing Rijksarchivaris. Op een d.d, 27 Maart ingezonden schriftelijke vraag van de heer De Stuers naar de reden van de verplaatsing van mr. C. C. E. Ebell, Rijksar chivaris in Noord-Brabant, naar het Rjjksarchi- variaat in Overijsel, heeft de Minister van Bin- nenl. Zaken dd. 22 April geantwoord, dat hem in het voorjaar van 1911 een klacht bereikte tegen den Rijksarchivaris in Noord-Brabant, mr, C. C. D. Ebell, als zou deze gedurende de jaren, die hij als zoodanig in functie was, zich aan ver schillende onregelmatigheden in zijn administratie hebben schuldig gemaakt. Deze klacht was van zoo ernstigen aard, dat de Minister het noodig achtte de feiten ter kennis te brengen van den officier van justitie bij de Arrond.-Rechtbank te 's-Hertogenbosch. Het langdurig onderzoek door den rechtercom missaris, belast met de instructie .van strafzaken, ingesteld heeft, zonder volle klaarheid te hebben geschonken, tot de conclusie geleid, dat door mr. Ebell inderdaad zijn administratie op weinig re gelmatige wijze is gevoerd, maar dat hjj niet ten eigen bate zich aan strafbare handelingen schul dig heeft gemaakt. Toen de wenschte de Minister van Justitiej mede op grond van andere omstandigheden, uit het rechterlijk onderzoek gebleken, derhalve om redenen van opportuniteit, te overwegen, of bij toepassing van eenigen disciplinairen maatregel, er niet termen bestonden om de strafvervolging verder achterwege te laten. Nader verklaarde de Minister, dat alleen te kunnen doen, indien mr. Ebell elders in gelijksoortige of andere betrekking benoemd of op andere wijze niet in zyn tegen woordige standplaats gehandhaafd zou blijven. Aangezien de aan het licht gekomen feiten een disciplinairen maatregel ten volle wettigden en mr. Ebell in geen geval langer als Rijksarchivaris te 's-Hertogenbosch kan fungeeren, is aan H. M. de Koningin in overweging gegeven hem naar Zwolle te verplaatsen. De Emmabloem. De verkoop van de Emmabloem heeft te.Rotter- dam f3700 opgebracht. Te Haarlem was de opbrengst f3729; te Gro ningen f1752; te Gouda f422.55, waarbij nog komt een bedrag van f38 door twee dames te Haastrecht opgehaald en te Leeuwarden f 1356.94. Dr. Blooker. Uit Voorburg meldt men aan de sN.Ct." dat dr. Blooker, oud-lid van de Tweede Kamer, sedert eenigen tjjd ernstig ongesteld is. Zyn toestand Een buitengewoon congrea van de S.D.A.P. In de MaaDdag-avond gehouden vergadering van de afdeeling Amsterdam III van de S.D.A.P is de volgende, door het bestuur voorgestelde motie met op een na algemeene stemmen aan genomen De afdeeling enz., gehoort de verantwoording van haar delegatie naar het Leidsche congres; drukt haar spijt uit over het niet-behandelen van allerlei z.g. kleinere voorstellen, speciaal van die welke betrekking hebben op de organisatie der party meent, dat vóór de winterkampagne, die het verkiezingsjaar 1913 inleidt, de organisatie der party in overeenstemming moet worden gebracht met de taak, die de partij in het algemeen thans heeft, en de breedere werkzaamheid, die haar bij de verkiezingen wachtwaar verzoekt het party- bestuur een kongres bijeen te roepen te 's-Gra- venhage op Zondag en Maandag, voorafgaande aan rooden Dinsdag, ter bespreking van de or ganisatie-voorstellen, die op het Paasch-kongres zijn moeten blijven ltggen en noodigt de afdee- liugen der partij uit by het P.B. adhaesie te be tuigen aan dit verzoek." Reclasseering Tan ontslagen gevangenen. Naar het «Cent." verneemt, heeft de vorige week in Den Haag een vergadering plaats gehad van den hoofdraad der St. Vincentius-Vereeniging met het hoofdbestuur van het genootschap tot zedelijke verbetering van gevangenen, om eeD be spreking te houden in zake de reclasseering van ontslagen gevangenen. Voorlezing werd gedaan van een schrijven van den minister van justitie, waarin deze erop aandrong den arbeid met ver eende krachten aan te vatten. Er werd besloten een gemengde commissie te vormen, om in dien geest werkzaam te zijn. Naar aanleiding van deze vergadering heeft gister voor acht dagen te Utrecht een bjjeenkomst plaats gehad van den hoofdraad van St. Vincen- tius met de voorstellers van de bijzondere raden of conferenties uit alle plaatsen des lands, onder welk resort strafgevangenissen of rjjksopvoedings- gestichten bestaan. Weer bericht Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 2 4 April 1912, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 776.5 te Stornoway. Laagste barometerstand 761.4 te Biarritz. Verwachting tot den volgenden dagmatige tijdelijk krachtige noordoostelijke tot noordelijken wind, toenemende, bewolking, weinig of geen re gen, koeler. Gemeenteraad. Op de agenda der openbare vergadering van den Gemeenteraad van Schiedam op Dinsdag 30 April 1912, des n.m. 2 uur, staan de volgende voorstellen 1. Voorstel om een bedrag van f50.per jaar ter beschikking van B. en W. te stellen voor het verleenen van eenige vergoeding aan brug- en sluiswachters voor extra-diensten wegens het openen van bruggen en sluizen voor spoeling- schouwen tusschen 6 en 7 uur 's morgens. 2. Voorstel om het in 1908 inzonderheid met het oog op de wintermaanden toegestaan crediet voor het verschaffen van tijdelijke hulp aan de brug- en sluiswachters van de Buitensluis te verhoogen met f 100.— ten einde den dienst van deze ambtenaren ook in de zomermaanden eenigs- zins te kunnen verlichten. 3. Voorstel van B. en W. betreffende verster king van het personeel bij het Bouw- en Wo ningtoezicht, waarvoor over 1912 een crediet van f400.— ware te verleenen. 4. Adres van de vakonderwijzeressen der her halingsschool voor meisjes strekkende om haar salarisregeling als zoodanig te herzien en geljjk te stellen met die voor de onderwijzers in gewone leervakken en de belooning derhalve te brengen van f16.op f21.per wekelijksch lesuur met advies van B. en W. 5. Voorstel tot onderhandsche verhuring aan de N. V. Stoommolen »De West" van de onlangs van haar door ruiling verkregen perceelen aan de West vest. 6. Voorstel ten aanzien van de regeling der loonen der Gemeentewerklieden, met wijziging van het werkliedenreglement en vaststelling der loongrenzen voor de verschillende soorten van werk ter uitvoering van de in de in dat regle ment nieuw op te nemen bepaling. 7. Verzoek van de firma A. F. Smulders om aan haar een stuk grond ten Westen van haar fabriek en ten Noorden van de Kaarsenfabriek «Apollo" te verkoopen tegen f 5.50 per M2, met advies van B. en W. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Telef. Nr. 244. Geopend dagelijks van 8£1 en van 2—4$ uur, bovendien Maandag, Woensdag en Vrijdagavond van 7 8 uur. Gevraagde Arbeidskrachten. Jongën v. drogistzaak'. Jongen v. verffabriek'. Kleermakersjongen. Kistetnmatersjongen. Metselaar. Nagel jongen. Schilders Aufogeen-'metaaJlas. scher. Behanger of halfwas. Eagdieinstbode Dagmeisje. Aangeboden Arbeidskrachten. Branclersknecht. Distillateursknecht. Kantoorbediende. Koetsier. Letterzetters. Mandenmaker. Mo tor drijver. Opperman. Rijwielmaker. Sjouwers. Steenhouwer. Stokers. De Directeur verzoekt aan hen, die verzuim den te berichten of zij aan een opgegeven adres zijn geslaagd, bedoeld bericht ten spoedigste te bezorgen. Teeken- en Vakschool «St. Jozef.'' De tentoonstelling van teeken- en werkstukken door de leerlingen der Teeken- en Vakschool «St. Jozef' in den afgeloopen cursus vervaardigd, had reeds gisteren, den eersten avond dat zjj ge opend was, een vrij druk, belangstellend bezoek. Doelmatig in de Bondsgehoorzaal geplaatst en afdoende belicht, kwamen de teeken- en werk stukken op 't voordeeligst uit en gaven zij van de vorderingen der leerlingen in het verloopen cursusjaar afdoende getuigenis. Allereerst de afdeeling handteekenen,on der leiding van den heer J. A. Boer, in drie klassen en een vervolgklasse verdeeld, deed de practische richting van het onderwijs aan deze school dui delijk zien. In de hoogere klassen komt 't meer tot decoratief teekenen. Zeer aardige proeven van decoratief werk mochten wjj in deze klassen met genoegen beschouwen. Daarna scheidt het handteekenen zich meer af naar het vak dat de leerlingen gaan beoefenen. Zoo zagen wij by het handteekenen voor timmerlieden, in dezelfde klassen als het eerstbedoelde verdeeld, zeer aar dige teekeningen o.a. van landhuizen, villa's, een jachtslot enz Ook de afdeeling handteekenen voor metaalbewerkers gaf zeer fraaie teekeningen van hekken en ander smeedwerk te zien. In de afdeeling bouwkundig teekenen zagen wy fraaie proeven van de vaardigheid door de leerlingen in deze afdeeling, onder leiding van hun verdienstelyken onderwijzer, de heer N. van der Sluijs, verkregen. In vier klassen verdeeld, worden de leerlingen allengs in deze afdeeling naar hun bijzonder vak gevormd en gebracht tot die lofwaardige vaardigheid, welke wij in de constructie van een aantal kappen en trappen mochten bewonderen. De afdeeling machine-teekenen, onder leiding van den heer G. Lagendaal, voert de leer lingen allengs op van de meetkundige werkstuk ken en de projecties, tot het teekenen van de machine-onderdeelen, welke teekening in de hoog ste klasse tot de meeste volkomenheid wordt gebracht. In de afdeeling timmeren, onder leiding van den heer W. M. Kloppers, komen de leerlingen allenge van het zeer eenvoudige tot het meest volmaakte. Vanaf de eenvoudige figuren komen zij er toe wat gaatjes te hakken, lasschen en houtverbindingen vervolgens tot stand te brengen gedeelten van ramen en deuren worden daarna gemaakt om vervolgens tot ljjsten en kozijnen over te gaan en zoo allengs tot trappen en kappen te komen. De afdeeling hout- en marmerschil deren heeft een waardig opvolgend onderwijzer gevonden voor den onvergetelijken heer F. J. Hickendorff in den persoon van den heer P. J. Hickendorff, voorloopig in diens plaats benoemd, 't Werk in deze afdeeling, meerendeels nog onder leiding van den betreurden eersten onderwijzer verricht, getuigt wel, dat de leiding van deze afdeeling in goede handen was. Moge dat ook in 't vervolg onder den nieuwen onderwijzer blijken I Overigens getuigt heel de inrichting van deze teeken- en vakschool van de practische leiding die hier aan het onderwjjs wordt gegeven, dat zich niet ten doel stelt ingenieurs te kweeken, maar practische bekwame vak werklieden te vor men. Moge dat doel in de toekomst, bij nog iet wat krachtiger steun der school, te eer en te beter bereikt worden. De Teeken- en Vakschool «St. Jozef' groeie en bloeie onder de schutse van den hoogverheven Werkman, die zelf het eerzame handwerk in de nederige stulp te Nazareth heeft beoefend De heer G. Bontenbal te Schiedam slaagde te 's-Gravenhage voor het examen Lager Onderwys. Heden-morgen is Op verzoek door de politie alhier aangehouden een koloniaal, die van zyn verlof bij de Koloniale Reserve te Nij megen was achtergebleven. De man is op transport gesteld naar Rotter dam om van daar verder naar zjjne garnizoens plaats te worden overgebracht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2