Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. den tot stand gebrach t tusscheu de verschillende lichamen' diè 'de armenzorg beoefenen. -Het wetsontwerp wordt zonder stemming goedgekeurd. Na de pauze kwam in handeling de motie van den heer 't Hooft, luidende: „de Kamer, van oordeel, dat hare nieuw inkomende leden, welke behalve aan de overige door de wet gestelde eischen voor. verkiesbaarheid tot lid dezer Kamer mochten voldoen zoowel aan den eisch van voor te..komen op de lijsten der hoogstaangeslagenen, als aan dien van te be- kleeden of te hebben bekleed, eene of meer der hoogé en gewichtige openbare betrekkingen, bedoeld in art. 99 der Kieswet, bij de inzending van hunnen geioofsbriet voor wat de laatst bedoelde eischen betreft en zulks geheel overeenkomstig art. 122 der Kieswet, kunnen volstaan, hetzij inet het daarbij, bedoelde uit treksel uit de lijsten der hoogstaangeslagenen, hetzij met de daarbij bedoelde verklaring welke der hooge en gewichtige openbare betrekkingen zij bekleeden of bekleed hebben, gaat over tot de Orde van den dag." De heer 't H o o f t deze motie uitvoerig toe lichtende wees op het moreele gewicht van de beslissing of voortaan een nieuw gekozen lid beide stukken zal moeten overleggen ef met één hunner kan volstaan, zoodat de belang hebbende wete waaraan hij zich te houden heeft en het niet meer zal kunnen voorkomen dat - gelijk nu onlangs met het nieuw benoemde lid den heer Ferf geschiedde de gekozene 'de kans loopt voor korter of langer duur van de werkzaamheden der Kamer te worden uitgesloten. De heer van Lanscliot bestreed de motie omdat de tekst van art. 122, voorschrijvende dat een benoemde die voorkomt op de lijst der hoogstaangeslagenen een extract uit die lijst voor zoovéél hem betreft moet overleggen, zoo dui delijk en helder is, dat een andere interpretatie niet mogelijk is, en het niet aangaat om, als er, zooals de heer 'T Hooft meent, iets inconsequents of absurde is, dat maar eenvoudig weg te inter- prëteereri. De heer L e 1 y bestreed de motie,- innig overtuigd dat dergeliike kwesties, waarbij men onwillekeurig verzuimt een der vereischte stuk ken over te leggen, op doodgewone en practische wijze kunnen worden opgelost, zooals ook in de kwestie-Ferf is geschied, nu door overlegging alsnog zoo spoedig doenlijk van het ontbrekende stuk. Men moet er geen principieele kwestie van maken. M o t i et H o o f t. De heer Lely vervolgde zijn rede en sloot zich aan bij het betoog van den heer v. Lanschot Uit de geschiedenis blijkt duidelijk dat een tot Eerste Kamerlid benoemde, die aan beide ver- eischten van toelating voldoet, niet volstaan kan met verklaring dat hij tot eéu der beide categories behoort. Ook de heer Van Nier op sprak in dien geest. Bij repliek trok de heer.'tHooft zijn motie in. Het was hem voldoende, door debat de aan dacht op de zaak te vestigen en op die manier de denkwijze der Kamer te vernemen. Hierop ging de Kamer tot nadere bijeenroe ping uiteen. Prins Hendrik te Londen. Prins Hendrik is gisterochtend om 10.10 aan het station Charing Croste Londen aangekomen. Hij werd ontvangen door den gezant en het ove rige personeel van het gezantschap en den consul- generaal der Nederlanden, generaal-majoor Sir Leopold Swaine en Sir Henry Howard. Reuter seint dd. gisteren uit Londen Prins Hendrik is per auto naar Olympia gere den, waar de aan den ingang verzamelde menigte den Prins bij aankomst toejuichte. Z. K. H. werd in de vestibule ontvangen door prins Alexander van Teek, den voorzitter van de Nederlandsche kamer van koophandel, den secretaris van het uitvoerend comité en andere bij de tentoonstel ling betrokken personen. Prins Hendrik begaf zich daarop naar het Hollandsche dorp, waar hij ontvangen werd door den Hollandschen consul. Een aantal bij de tentoonstelling betrokken Ne derlanders werd hier voorgesteld aan Z. K. H., die gephotographeerd is met een groep kinderen, die oranje droegen en de Nederlandsche vlag in de hand hadden. Prins Hendrik heelt daarop een wandeling door de tentoonstelling gemaakt en ook de Juliana- hoeve en andere Hollandsche huizen bezichtigd. Prins Hendrik heeft zich gedurende zijn bezoek onderhouden met de meeste vertegenwoordigers van Nederlandsche firma's. Z. K. H. heeft meer dan 2 uur in Olympia vertoefd. Het diner, dat dr. Roosegaarde Bisschop heden avond namens de Nederlandsche tentoonstellings commissie tér eere van den Prins in hotel Ritz geeft, telt vijftig couverts. Onder de gasten zijn de Nederlandsche gezant, de leden van de Ne derlandsche kamer van koophandel en eenige van de voornaamste leden der Nederlandsche kolonie alhier. Bezoek vttn de Koningin en den Prins aan Parijs. De «Figaro" meldt, dat de feesten, die de Fran- sche regeering en de stad Parijs voorbereiden voor het bezoek van Koningin Wilhelmina aan Parijs, een bijzonder karakter zullen hebben, geheel verschillend van de ontvangst van andere souvereinen. Er zullen wel recepties plaats hebben in het Elysee en het stadhuis en een galavoorstelling in de Opera, maar er zal gepoogd worden die offi- cieele pl chtigheden minder koel en correct, meer beminnelijk te maken dan gewoonlijk. Koningin "Wilhelmina is de eerste koningin, die als souve- reine Parijs bezoekt, sedert het bezoek van ko ningin Victoriaen naar de wijze van ontvangst van toen zal thans ook het program zyn inge richt, evenals ook de versiering van de ópehbare gebouwen en straten, die de stoet zal doortrekken. De versiering zal in hoofdzaak uit bloemen be staan met vlaggen als ondergrond. Het programma is thans aan de goedkeuring der Koningin onderworpen. Het bezoek vaa H. M. de Koningin en Z K. H. den Prins der Nederlanden te Parijs. Volgens de «Gazette de Hollande" is het pro-" gramma van het bezoek van H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins der Nederlanden in hoofd zaak als volgt samengesteld Zaterdag 1 Juni: Vertrek van Het Loo om streeks 8 uur. Aankomst te Parijs, via Luik, om streeks 5 uur. Bezoek aan president Fallières op het Elysee Ontvangst van het corps diplomatique. Gala-diner op het Elysee. Gala-voorstelling in de Opera' Zondag 2 JuniIn den voormiddag godsdienst oefening in de Oratoire-kerk. Receptie op het Stadhuis. Déjeuner in de Nederlandsche Legatie. Rijtoer in het Bois de Boulogne. Gala-diner in het Ministerie van Buiteniandsche Zaken. Maandag 3 Juni: Bezoek aan het paleis te Versailles. Revue der troepen in het kamp bij Satory. Déjeuner in het paleis te Versailles. Terug naar Parijs. Vertrek van Parijs te 4 uur. Aaakomst te Brussel te 8 uur, waar Z. M. de Koning der Bel gen H. M. zal komen begroeten. Aankomst op Het Loo te 11 uur. Ziekte-Verzekering. Naar de 5>Ned." verneemt, zal het verslag der Commissie van voorbereiding voor de Ziektever zekeringswet nog aan het einde van deze maand gereed zijn. Buitengewoon congres van de S.D.A.P. De voorzitter van de afdeeling Amsterdam III van de S.D.A.P. verzoekt aan het «Volk" te wil len mededeelen, dat op de in ons blad vermelde motie betreffende een buitengewoon congres nog een amendement is aangenomen, inhoudende, dat, indien het partijbestuur het buitengewoon congres niet op de beiden dagen vóór den «Rooden Dins dag" wenscht te houden, de afdeeling er dan de voorkeur aan geeft dat het congres te Utrecht bijeenkomt. Ned. Ver. voor Homoeopatie. Te Utrecht is Woensdag de jaarvergadering gehouden van de Ned. Vereeniging tot bevorde ring van de Homoeopathie. Uit het jaarverslag bleek, dat de vereeniging thans 45 donateurs, 231 leden en 356 bogunstigers telt. Er zijn thans 28 homoeopathische artsen in ons land. De secretaris herdacht voorts het overlijden van den heer A. J. van Wijk, die een aantal jaren als secretaris der vereeniging heeft gefungeerd. De arts R. A. B. Oosterhuis heeft voor rekening van de vereeniging zich in het buitenland op de hoogte der hom. geneeswijze gesteld j(»Ned.") Plan 1913. De centrale commissie voor «Plan 1913" hield op 20 dezer te Utrecht haar vierde vergadering, welke werd bijgewoond door den eere-voorzitter, den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel en door den chef van afdeeling Handel. De voorzitter, jhr. C. F. van de Poll, bracht in de eerste plaats dank aan Z.Exc. voor het aan vaarden van het eere-voorzitterschap en voor zijne tegenwoordigheid en stelde vervolgens voor, een telegram van rouwbeklag te zenden aan de direc tie der HollandAmerika-lijn over het treffend verlies door haar geleden in den dood van haren directeur jhr. J. G. Reuchlin. Uit de ingekomen stukken bleek, dat er opnieuw een aantal plannen waren bijgekomen. Besloten werd aan de plaatselijke comité's een circulaire te zenden, wijzend op het belang van het spoedig vaststellen der plannen met het oog op het samenstellen van een boekje, dat in het buitenland zal bekend maken wat in 1913 in Ne derland zal te zien z\jn. Met een algeraeene re clame voor Nederland in verband met het jaar 1913 is reeds een begin gemaakt. Een groot aan tal reclamebiljetjes, die daarop betrekking hebben zijn reeds afgeleverd en worden verspreid, o.a. door de kanalen der groote stoomvaart- en spoor wegmaatschappijen, terwijl twee groote reclame platen in bewerking zyn een artistieke voor hor tels en clubs en één meer populaire en pakkende voor de stations. De begrooting der uitgaven, welke de centrale commissie zal hebben te maken, hoofdzakelijk voor die buiteniandsche reclame werd vastgesteld en een adres aan den minister van Landbouw, Nij verheid en Handel, goedgekeurd, waarin ter be strijding dier kosten een subsidie uit de staatskas wordt gevraagd. De subcommissies brachten verslag uit harer werkzaamheid betrekkelijk het vergemakkelijken van het verkeer, het verbeteren der huisvesting en de reclame voor handel en nijverheid. De volgende vergadering werd vastgesteld op Zaterdag 8 Juni in Hotel des Pays Bas te Utrecht. Menschlievend hulpbetoon. Staatscourant no. 97 bevat een besluit, waarbij bepaald wordt, dat de gouden, zilveren en bronzen draagpenningen, uit te reiken tot belooning van menschlievend hulpbetoon, worden vervangen door aan een Koninklijke kroon bevestigde gou den, zilveren en bronzen ovale draagpenningen, metende eene totale hoogte van 6 centimeter, en vertoonende aan de voorzijdehet beeld der Naastenliefde en de Wóórden «voor menschlievend hulpbetoon," en aan de keerzijde de woorden «De Koningin aan," waaronder telkens de naam van de begiftigde zal worden gesteld, een en ander overeenkomstig de bjj dit besluit gevoegde teekening en dat zij, aan wie de medailles of draagpenningen, in bovenbedoelde Koninklijke besluiten genoemd, reeds werden geschonken, gerechtigd zijn tot het dragen van den bij dit hp «duit ingestelden draagpenning. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 26 April 1912, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 772.1 te Vestmanoer. Laagste barometerstand 753.7 te Haparanda. Verwachting tot den volgenden dagzwakke tot matigen noordoostelijke tot noordelijken wind, toenemende bewolking, weinig of geen regen, koeler. Schied. Gezondheidskolonie. De feestavond, Zaterdag in de S. O. V. te geven, ten bate der Schied. Gezondheidskolonie, zal on getwijfeld wel veel succes hebben. Het programma biedt althans zulk een groote verscheidenheid, dat het publiek wel niet zal te klagen hebben, het geen waar voor zijn geld krijgt. Er staan niet minder dan 14 nos. op het programma. Be halve mevr. v. d. Linden—Louet Feisser en de heer Emanuel Zoetmulder zullen eenige leerlingen der H. B. S. en Leidsche studenten optreden. Zang- en vioolspel, voordrachten en mandoline- muziek zullen elkander afwisselen. Voor het goede doel, waarvoor dezen feestavond georganiseerd is, n.l. het steunen der Schiedam- sche Gezondheidskolonie, zullen velen ongetwijfeld gaarne een kleinigheid willen offeren. V akonder wjjzeressen. B. en W. schrijven aan den Raad: Tot Uwen Raad richten zich de vakonderwij zeressen aan de Herhalingsschool voor meisjes alhier, met verzoek haar salarisregeling als zoo danig te willen herzien en gelijk te stellen met die voor de onderwijzers in de gewone leervak ken en te brengen van f 16 op f 21 per weke- lijksche lesuur. Daarop is door ons het advies ingewonnen van de Plaatselijke Schoolcommissie. Deze bevestigt, gehoord haar Damescomité, de gronden voor het verzoek aangevoerd, ook uit eigen waarneming. Waar ook ons is gebleken, dat er geen reden js om in dezen verschil te blijven maken tus- schen de vakonderwijzeressen en het overige personeel, waar dit verschil reeds voor de vak onderwijzers is opgeheven en juist het vakon derwijs in de avonduren en aan reeds meer ontwikkelde meisjes gegeven, hooge eischen aan het personeel stelt, heb^pn wij de eer u voor te stellen, gunstigen op het verzoek te be schikken. De kosten daarvan zullen f 180 per jaar be dragen. De nieuwe regeling behoort o. i. met den nieuwen cursus in te gaan. Kan uw Raad zich met ons advies vereenigen, dan stellen wij u voor de betrekkelijke verorde ning te wijzigen en te nemen het besluit, dat in dit ontwerp hierbij gaat. Belooningen van Brug- en Sluiswachters. Ingevolge een adres van de Schiedamsche Spoelingvereeniging werd in den winter van 1909 bes oten den brug- en sluiswachters op te dragen om voor spoelingschouwen de bruggen en sluizen tusschen 6 en 7 uur zonder heffing van extra brug- of sluisgeld, te openen. De er varing leerde, dat deze maatregel gemakkelijker werkte dan men verwacht had, zoodat er geen reden was die ambtenaren daarvoor een extra vergoeding toe te kennen. Thans echter doet zich een nieuwe omstan digheid voor, die daarin verandering brengt. Er is n.l. een motorspoelingschouw in de vaart gekomen, die hier 's morgens om 6 uur aankomt en niet, zooals in den regel bjj de andere schouwen het geval is, onder de bruggen kan doorvaren. Daardoor wordt het nu billijk de betrokken sluis- en brugwachters eenige extra-vergoeding te geven. Met een bedrag van f 50. per jaar zal kun nen worden volstaan. B. en W. stellen den Raad voor zoodanig bedrag per jaar ter hunnen beschikking te stellen. De maatregel zal dan ;ingaan met den vol genden winterdienst. Verlichting dienst Sluis en Brugwachters Buitensluis. B. en W. zeggen in een misivse aan den Raad In 1908 werden wy op ons voorstel gemach tigd op de dagen, [dat dit noodig werd geacht, tot bijstand van de sluis- en brug wachters aan de Buitensluis, van tijdelijke hulp gebruik te maken en werd daartoe een jaarlijksch crediet van f100 ter onzer beschikking gesteld. Met behulp van dit crediet werd in den winter tijd, wanneer de vaart in den regel druk is en ook het stormachtige weer en de veelal hooge Waterstanden den nachtdienst dikwijls van langen duur maken, op dagen voorafgaande aan te verwachten ongustige nachten' een los werkman aangenomen, die den nachtdienst heeft - waarmede herhaaldelijk één, soms twee of drie en gemiddeld twee uur voor hem ge moeid zyn aflost en in den voormiddag als derde man aan den sluis aanwezig is. op dat alsdan verschillende verrichtingen aan de sluis en brug kunnen worden gedaan, waar. voor anders door de beide sluis- en brugwach ters moeilijk tijd kan worden gevonden. Het is nu gewenscht gebleken, dit ook uit te strekken tot de zomermaanden, waarbij niet moet worden vergeten, dat dan wel het weder jn den regel niet zoo stormachtig, doch daar tegenover de dagdienst twee uren langer is, terwijl vooral door het varen der vischloggers, de vaart dan niet minder druk is dan in het najaar. Wij stellen u derhalve voor, daartoe het reeds eenmaal toegestaan crediet met f 100 te ver- hoogen. Versterking personeel Bouw- en Woning toezicht B. en W. schrij ven aan den raad Het is uwen Raad bekend, dat bij b behan deling van de begrooting voor 1912 door ons naar aanleiding van met de Gezondheidscom missie gevoerde correspondentie is te kennen gegeven, dat wanneer ons zou blijken dat, ten einde ook het Woningtoezicht, behoorlijk tot zijn recht te doen koipen, het personeel [bij het Bouw- en Woningtoezicht behoorde te worden uitgebreid, en het ons duidelijk zou zijn ge worden, hoe daarin op geschikte wijze kon worden voorzien, wij met voorstellen tot uwen raad zouden komen. Inderdaad is ons nu wel gebleken dat het tegenwoordig personeel bij genoemden tak van dienst versterking noodig heeft. Tegelijk heeft zich een gunstig gelegenheid voorgedaan om daarin te voorzien. Door ge brek aan leerlingen in het metselvak toch heeft een der leeraren der Ambachtsschool, die, volgens verkregen inlichtingen, een ge- wenschten aanwinst voor het Bouw- en Wo ningtoezicht kan zijn, zijn lesuren voor het overgroote deel zien vrijvallen. Dezen zouden wij nu tijdelijk aan dien dienst willen verbinden, waardoor zoowel de Gemeente als de nauw met haar verbonden Ambachts school gebaat zou zijn. Genoemde leeraar zou dan alleen 3 middagen les moeten geven aan de Ambachtsschool en zou voor den overigen tijd als ambtenaar bij het Bouw- en Woningtoezicht werkzaam kun nen zijn. De belooningen voor de tweeërlei diensten zouden dan door de Gemaente en de Ambachts school in onderling overleg moeten worden bepaald, zoodat als geheel een behoorlijk trak tement werd verkregen. Waneer nu voor het overig gedeelte van dit jaar een crediet van hoogstens f 400.- ter onzer beschikking wordt gesteld, zal dit zeker voldoende zijn. Wij stellen u derhalve voor ons te machtigen op de aangegeven wijze het personeel aan het Bouw- en Woningtoezicht te versterken, in overleg met de Ambachtsschool de belooning te bepalen, en daartoe voor het jaar 1912 een crediet van hoogste f400.— ter onzer beschik king te stellen. „De Hanze". Tot verbetering van een enkele mededeeling in het verslag van de jaarvergadering der R. K. Middenstandsvereeniging «De Hanze" diene, dal de afwyzende beschikking op het schrijven van den Bond voor Staatspensioneering genomen is op advies, niet van den geestelijken adviseur, maar van den rechtskundigen adviseur. Zooals uit het verslag bij de rondvraag blijkt, vereerde ook de heer rar. Van Velzen de vergadering met zijne tegenwoordigheid. By het gister te 's-G ravenhage ge- houden examen, akte Lager Onderwijs, slaagden de dames T. Ëlomsma en J. W. Bubberman, alhier. Door de politie zyn gisteren in beslag genomen bij een opkooper een koperen deksel en een koperen rand, vermoedelijk van diefstal afkomstig. Een onderzoek wordt ingesteld. Giste r-m orgen kwam de 60-j a r i g e kistenmaker W. 0. Noordijk, wonende Grofbaan, in de kistenmakerij van de firma Van Deventer aan de Maaskade met de linkerhand in aanraking met een cirkelzaag, waardoor duim en wijsvinger dier hand verwond werden. Na voorloopig verbonden te zijn, moest de man zich onder geneeskundige behandeling steHen. Giste r-m iddagisvan eene wonin g in het Broersveld een handwagen ontvreemd waarvan de wielen in beslag genomen werden by een opkooper, waar ze verkocht waren. Een onderzoek wordt ingesteld. Brand in het Vaticaan. Naar uit Rome wordt gehield, is Woensdagnacht kort na halftwee in het Vaticaan brand uitgebroken. De brand brak uit in de gang van het brevier- secretariaat in de onmiddellijke nabijheid van

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2