Verspreide berichten. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Massachusetts alle beschuldigingen, die Roosevelt in Illinois tegen hem heeft geuit, zal weerleggen. PARAGUAY. De bladen te Buenos Ayres bevatten telegram men uit Asuncion, waarin geimeld wordt, dat de burgeroorlog opnieuw is uitgebroken. Vier regeo ringsschepcn hebben gisteren de opstandelingen aangevallen onder den oud-president Ja ra, die zich verschast hadden in hét fort Encamacion. De opstandelingen hebben de schepen terugge worpen tu daar schade aan toegebracht. Gisteren was het honderd jaar geleden, dat Alfred Krupp geboren werd. De firma Fried, Krupp zal den hondersten verjaardag van den man, op wiens levensarbeid de bloei der firma berust, en die zich niet alleen voor de Duitsche industrie, maar ook voor Pruisen en het Duit sche rijk zulke groote verdiensten verworven heeft, in de maand Augustus van dit jaar, tegelijk met het honderdjarig bestaan der firma, feestelijk herdenken. Te Essen waren gisteren op het staalfabriek van Krupp de vlaggen nit- gestoken, terwijl het gemeentebestuur aan het graf en het monument van Alfred Krupp kran sen liet nederleggen met lmten in de stads kleuren. Het honderdjarig bestaan van de firma zal tusschen den 5en en llen Augustus gevierd worden. Zooals bekend is, heeft de keizer beloofd, bij deze feesten tegenwoordig te zullen zijn. Naar de „Matin" mededeelt, heeft de natio nale inzameling van gelden tot bevordering van de militaire luchtvaart in Frankrijk, thans ae som van 3 millioen francs overschreden, wat vol doende is voor den aankoop v.an 200 vliegma chines. Uit Damascus wordt d.d. 27 dezer aan het „Berl. Tag." geseind: Een groot deel van b-u.aar- wijk hier is bijna geheel afgebrand. De nrand strekt zich uit over de bazaars Hamidie, Assrou- sie, Khedide, Albakjie en Bahbrid en brak he dennacht omstreeks 12 uur uit. De schade is nog niet te overzien. De brand woedt vooirt, maar schijnt zich tot de groote bazaar-straten te beperken. De Duitsche Palestina-Bank en de Ban- que Ottomana zijn niet aangetast. Naar liet heet, is slechts een gedeelte van de huizen en van de waren verzekerd. Het blusschingswerk wordt voortgezet. Ook de militaire macht neemt er deel aan. Des middags om 12 uur seinde dezelfde' cor respondent nog': Vanmorgen om 11 uur w^edile de brand nog voort. De Banque Oltomane w mie bedreigd. Twee regimenten nemen met gpo.'te inspanning aan bet blusschingswerk deel. Men schat de schadiei op1 fr. 50,000,000. Ned. R. K. Vereeniging tot Bevordering van den Wereldvrede te vestigen te 's-Gravenhage. De volgende circulaire is verspreid Ofschoon de Katholieken krachtens hunne beginselen aan het hoofd dier beweging zouden moeten staan, is dit, ook in Nederland, nog geenszins het geval. De oorzaak hiervan is, dat velen hunner met deze grootsche beweging nog te weinig bekend zijn, terwijl anderen, hoezeer ook sympathie ge voelende voor de vredesbeweging, zich niet wil len aansluiten bij de zoogenaamde neutrale bonden of vereenigingen, welke dikwijls stellin gen verkondigen die door Katholieken onmo gelijk kunnen worden onderschreven. Daarom wenschen ondergeteekenden in na volging van hetgeen in België, Engeland, Frankrijk en Zwitserland is geschied, ook in Nederland eene Nationale R. K. Vereeniging ter bevordering van den Wereldvrede op te richten, welke Vereeniging zich dan zal aansluiten bij den R. K. Internationalen Vredebond. Zij beoogen hiermede het denkbeeld van den wereldvrede bij hunne Katholieke landgenooten ingang te doen vinden en aan de bevordering van dien wereldvrede naar Roomsche beginselen mede te werken met vermijding van ongezonde begrippen en overdrijving, welke helaas aan de beweging zooveel kwaad hebben gedaan en den naam „Pacifist" bij vele Katholieken in discre- diet hebben gebracht. Z.D.H. Mgr. H. van de Wetering, Aartsbisschop van Utrecht, heeft het Beschermheerschap der op te richten Vereeniging aanvaard, terwijl Z. D. H. Mgr. A. J. Gallier, Bisschop van Haar lem Z. D. H. Mgr. J. H. Drehmanns, Bisschop van Roermond Z. D. H. Mgr. P. Leyten, Bis schop van Breda Z. D. H. Mgr. W. van de Ven, Bisschop van 's-Hertogenbosch en Z.Ex. Mr. E. R. H. Regout, Minister van Justitie het eere lidmaatschap hebben aangenomen. Overtuigd van Uwe instemming met het plan, noodigen ondergeteekenden U beleefd uit tot bijwoning van een vergadering op Maandag den 6den Mei, des avonds 8 uur, in Pulchri Studio, Lange Voorhout No. 15 te 's-Gravenhage, ter oprichting der Vereeniging. De Weleerwaarde Zeergeleerde Pater Mr. Dr. Charles Raaijmakers, S. J. Leeraar aan het Ca- nisius-College te Nijmegen en de heer A. Van- derpol, Ingenieur te Lyon, stichter van de Ligue des Catholiques Francais pour la Paix, hebben zich welwillend bereid verklaard dien avond deze belangrijke kwestie in te leiden. Het voorloopig comité. Mr. L. J. M. Basquin, Hoofd-Inspecteur van hét Rijks Tucht en' Opvoedingswezen, 's-Gra venhage Mevrouw Van den Berch van Heem stede—Gravin De Uannoy, 's-GravenhageMr. Arn. H. M. van Berckel, Oud-lid van de Eerste en van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, Kantonrechter te Nijmegen Mr. Mh. L. M. H. Borret, Lid van den Raad van Sate, 's-Graven hage; Jhr. Mr. L E. M. von Fisenne, Lid van Gedeputeerde Staten van Zuid Holland, 's-Gra venhage Mgr. L. E Jansen, Deken van Am sterdamMevrouw E. Kraemer—Van der Kun,- 's-GravenhageMr. J. A. Loeff, Oud-Minister van Justitie, Lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal 's-GravenhageJ. M. Maury, voorl. Secretaris, Groot Hertoginnelaan 121, 's-GravenhageJhr. Mr. P. van Nispen tot Sevenaer, Lid van Gedeputeerde Staten van Gelderland, Arnhem Mgr. Prof. Mr. Dr W. H. Nolens, Kamerheer van Z. H. den Paus, Pro fessor aan de Universiteit te Amsterdam, Lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, 's-GravenhageP. A. P. Thier. Deken van Rot terdam H. P. J. Truffino, Bankier, 's-Graven hage; Mevrouw A. M. C. H. Barones Wittert van Hoogland Beerenbroek, 's-Gravenhage; P. C. Wijtenburg, Deken van 's-Gravenhage. Zij die met ons plan instemmen, doch verhinderd zijn de vergadering bij te wonen, worden beleefd uitgenoodigd, als bewijs van adhaesie, hun naamkaartje met adres te willen zenden aan het voorloopig Secretariaat Groot Hertoginnelaan 121, 's Gravenhage. Meerdere toegangskaarten voor de vergadering worden op aanvrage aan het voorloopig Secre tariaat gaarne toegezonden. Prins Hendrik te Londen. Onze correspondent te Londen schrijft, d.d. 25 dezer Prompt halfvier vanmiddag verscheen Prins Hendrik der Nederlanden, vergezeld van Prins Alexander van Teek en van zijn adjudant, majoor jhr. van Suchtelen van de Haare, aan den fees telijk met wapenborden, vlaggen, wimpels en tui len versierden ingang in Olympia, aan den Ham mersmith Road. Z. K. H., die in een auto kwam, werd daar opgewacht door vele bekende Engelschen, onder wie de heeren J. A. J. de Villiers (van het Brit- sche museum) en F. Wareham Smith, een van de bestuurderen der Daily Mail, ook door eenige bekende Nederlanders, o.a. de heeren F. C. Stoop en R. Bisschop, als vertegenwoordigende de Ne- derlandsche tentoonstellingscommissie. Maar zij, alsook de overige leden dier commis sie, behalve de heer Henry van den Bergh, die uit de stad is, verwelkomden Prins Hendrik met; een veel grooter schare van Nederlanders bij den t ingang van het Hollandsche dorp, waar Z. K. H. weinige minuten later binnenging. Het dorp was j een klein uur te voren geheel gezuiverd van alle i gewone Engelsche tentoonstellingsbezoekers en zag er, met vaderlandsche vlaggen en bloemen zonder tal, keurig versierd uit. Kleurige tulpen bladen waren gedeeltelijk in «Welkom" en «Oranje Boven" gerangschikt. Bij den schilderachtigen molen stond een groep gekostumeerde kinderen opgesteld, wuivende met driekleurige en oranje vlaggetjes. Een geheel heirleger van fotografen was opgedaagd en Z. K. H. liet zich gewillig kieken met de hem omringende groep van min of meer officieele begeleiders, die hem voorgesteld waren, toen hij was binnengekomen. De bezichtiging begon met Gouda en Woerden, en strekte zich uit over het grootste gedeelte van het dorp en de tulpengaarde. Alles werd met de meeste belangstelling door den Prins bezichtigd. Met al de heeren en dames, die hem te woord stonden in de verschillende winkeltjes, onderhield hij zich op de minzaamste wijze. In Gouda legde hij bizondere belangstelling aan den dag voor de Goudsche pijpen en de drieko ningskaarsen, welke niet meer vervaardigd wor den, doch voor deze gelegenheid uitgestald wa ren. In no. 3 (Batavier-lijn) verklaarde Z. K. H. het «zeer aardig" te vinden, dat die lijn het de moeite waard had geacht, aan deze tentoonstelling deel te nemen. En in de klompenfabriek van Neute boom te Hattem (no. 20) vond de Prins 't bepaald «boeiend" om een klomp te zien afwerken, ter wijl hij in het winkeltje toefde. In de Julianahoeve, waar hij geruiraen tijd bleef, was dr. J. J. L. van Rijn natuurlijk in zijn element bij het rondvoeren en verklaren van alles» wat men daar te zien krijgt. De Prins woonde het kaasmaken ten deele by, en, in de verkoop- afdeeling voor Nederlandsche zuivelproducten, was hij onder de eersten, om van echte Holland sche beschuitjes en echte Hollandsche boter te smullen. Lang bleef Z. K. H. bewonderend kijken sp de brug waar men het mooiste gezicht geniet op het heden versch aangelegde tulpenveld en den schilderachtigen achtergrond van Brückman, die ook aan Z. K. H. werd voorgesteld. Een der laatste winkelbezoeken was dat aan Bols, waar Z. K. H. met een glaasje half-en-half het hem omringende gezelschap voorging, onder de verklaring, dat Bols toch maar moeilijk op zijn eigenaardig gebied te verslaan is. Dan bleef de Prins eenige oogenblikken in de huizing no. 7, waarover ik eergisteren uitvoerig heb geschreven, toen ik mijn onderhoud had met de heeren Groenevelt en Chambers, vertegenwoor digers van ons ministerie van handel enz. en van het Bureau voor Handelsinlichtingen te Amster- dam,«Met den heer Groeneveldt, dien hij in den Haag heeft gekend, wisselde hij een handdruk. Prins Hendrik, ik kan het in gemoede verze keren, neemt de prettigste indrukken van ons Hollandsche dorp naar het vaderland terug. Toen hij zich verwijderen ging, om naar de Ne- derlandsch meubelafdeeling, op de bovengaanderij van het hoofdgebouw, te gaan, weerklonk een «Lang leve Prins Hendrik en werd het eerste vers van het Wilhelmus door de aanwezigen aan geheven. De Prins keerde zich om, ontblootte het hoofd en boog ten teeken zijner erkentelijkheid. (N. R. Ct.) Prins Hendrik, verliet Zaterdagavond 8.55 Lon den vanuit bet Victoria-station. De Nederlandsche gezant en verscheidene le den der Nederlandsobe kolonie waren bij het vertrek tegenwoordig om hem uitgeleide te doen. Bakkerswet en motie-Troelstra. De Haagsclhei correspondent van „De Telegraaf" heeft, naar men wieet, gemeld, dat in de verga dering der Tweede Kamer van a.s. Dinsdag voor stellen van leden der linkerzijde ie wachten zijn, om de Bakkerswet wederom op de agenda te plaatsen, ien de motie-Troelstra in zake het ouderdomspensioen te behandelen, maar het ont vvcrp-nnlitairei strafrechtspleging nog niet in open bare behandeling te nemen. Bij informatie is aan het „Vad." gebleken, dat voorstellen van die strekking waarschijnlijk door fte S. D. A. P. zullen worden gedaan. Dit staat echter nog niet definitief vast, aangezien de. S. D. A. P. er over beslissen zal in eene crubverga dering, die Dinsdag, vóór den aanvang van de vergadering der Tweede Kamer, gehouden zal worden. Weerbericht Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 26 April 1912, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 770.9 te Vestmanoer. Laagste barometerstand 750.2 te Nice. Verwachting tot den volgenden dagmeest matige noordelijke tot noordoostelijken wind, af nemende bewolking, waarschijnlijk droog weer, koele nacht, overdag zachter. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het Commissariaat van politie kinderschoentje, vrouwenzak met inhoud, stuk metaal, sleutels aan een riempje, kindermuts, sleutel, hamer en beitel, mesje. Bij de volgende personen lederen halsband, v. Leeuwen, Heerenstr. 23reticule, Wouters» Broeisvest 88; boxer, Martijnse, Buitenhavenweg 146; bont schort, Verkade, Villastr. 8 sleuteltje, wed. v. Walsum, Maashofje 1fietslantaarn, v. d. Berg, N. Haven 163®kinderkruiwagen, v. Walsum, Kortlandstr. 45 witte doek en broekje, Vellekoop, Wilhelminaplein 20; damestaschje met inhoud, de LeurLaan lastaaf ijzer, «Ceres", Hoofdstr. portemon. met geld, Soeters, Willemshofje 15, Feestavond Schied. Gezondheidskolonie. In de S. O. V. is Zaterdagavond ten bate der Schiedamsche Gezondheidskolonie een feestavond gegeven, welke alleszins geslaagd mag heeten. Het Schiedamsch Mandoline-Gezelschap, speelde ter opening van den feestavond «Vienne 1 reste vienne" van J. Schrommel en «Je pense a toi" van G. Ancarani. Dit gezelschap oogstte een wel verdiend applaus voor zijn alleraardigst spel, het welk blijkbaar zeer in den smaak viel. Meisjesleerlingen der H. B. S., zongen met veel succes een drietal liederen, terwijl mevr. v. d. Linden—Louet Feisser, geaccompeerd op de piano, door mej. E Frick, «Arie der Grafin, aus Figaro's Hochzeit," voordroeg. Mevr. v. d. Linden zong dit nummer met veel gevoel en met een zeer klankvolle stem. Haggar Beach, het levende raadsel, heeft het publiek verrast met eenige alleraardigste goochel toeren. Een andere artist, die als Alexander Morow op het programma vermeld stond, boeide de aan wezigen met een tweetal vioolsiukjes, welke zeer vlot werden gespeeld. Vóór de pauze werd door mevr. v. d. LindenLouet Feisser en den heer Emanuel Zoetmulder, Duo uit «Die Schöpfung'' van Haydn voorgedragen. Ook aan dit nummer van het programma viel een warm applaus ten deel. Dé samenzang viel alleszins te prijzen. Er werd door beide solisten in deze duo zeer correct en met veel gevoel gezongen. Gedurende de pauze werden ververschingen aangeboden, ten voordeele der vereeniging. Het Schiedamsch Mandoline-Gezelschap ver hoogde de gezelligheid door het ten gehoore brengen van eenige vroolijke stukjes. Na afloop der pauze traden eenige Leidsche stu denten op, die in onderscheidene rollen zich zeer verdienstelijk hebben gemaakt. Zoo werden door «Dick en Lex" een paar leuke zangstukjes met viool begeleiding voorgedragen, terwijl Peter van Aemstel een aandachtig gehoor vond met zijn oud- Hollandsche voordrachten. Pim Latuparissa, negro coon'singer, had uitbundig succes, hetgeen niet te verwonderen was, daar hij er uitstekend slag van had de aanwezigen te amuseeren. Rest ons nog te vermelden, dat Pergamum en Lombok (musical act), en Brown's orkest mede veel tot het welslagen van den feestavond hebben bijgedragen. Moge het financieele resultaat voor de vereeni ging gunstig zijn Jaarfeest—Y olksbond. Het jaarfeest der afd. Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond, door omstandigheden dit jaar niet op den gewonen tijd gevierd, werd gister avond 8 ure in de Bondsgehoorzaal geopend, die, met de vaandels der afdeeling getooid, door een overtalrjjke menigte tot zelfs op de tribunes bezet was. Nadat het Harmonie-orkest «St. Ambrosius" in den opwekkenden marsch «For countrys flag" van A. J. Dunn de eerste feesttonen had doen hooren, nam de voorzitter van Schiedams Volks bond, de heer T. J. H. Mouwens, het woord. Na mens het bestuur heette hij allen welkom, aller eerst den hoogeerw. deken, den geestelijken advi seur, de andere weleerw. heeren kapelaans, die met hen ter feestvergadering kwamen, en verder de donateurs,leden en dames,den wensch uitsprekend dat allen zeer veel genoegen dezen avond zouden smaken. Daarna had voorz nog enkele korte mededeelingen te doen. Hij beval de collecte voor het busje «Hulp in Nood' in aller weldadigheid, wees op den propagandaverkoop van «St. Paulus" en deelde mede, dat het beoogde Retraitefonds, met wekelijksche contributie, was gesticht. Ten slotte wees voorz. nog op de gepubliceerde circu laire betreffende de viering van het 20-jarig be staan der Bondsafdeeling in Augustus, vermelden de o.a. als een der hoolduummers van het pro gram eene bloemententoonstelling, waarvoor de plantjes op 9 en 10 Mei a.s. aan de kinderen der leden zullen worden uitgereikt. Voorz. wees daarbij op het misverstand dat wellicht eene gelijksoor tige onderneming van het Volkshuis had gewekt en spoorde allen met nadruk aan uitsluitend den be doelden wedstrijd van Schiedams Volksbond te steunen. Toen met deze korte rede het jaarfeest officieel was geopend, deed «St. Ambrosius" ons nog eens deforsche, klankvolle tonen van de ouverture «Zara- pa" van Herold hooren. Daarna bestegen de leden van de Zangafdeeling «St. Cecilia" het podium. Onder leiding van den heer Lansbergen, terwijl de directeur, de heer Veugelers, als pianist begeleidde, voerde zij eerst uit het opwekkende «All HeilHurrah I" van Wag ner, terwijl zij daarna het bekende «Biergalop" van v. Paeschen deden hooren. Beide nummers bleken flink gerepeteerd en werden met blijkbare toewijding door dit krachtig koor wel verdien stelijk voorgedragen. Tot besluit der eerste afdeeling kregen wij te zien eenige groepen van de Scherm vereeniging «St. Michael"„ voorstellende de troepen rust hou dend en in het gevecht, vooral de laatste groep, door Bengaalsche vuur verlicht, waarbij de moei lijke pose vrij goed werd volgehouden, maakte bijzonder effect. Over het geheel waren de poses zeer goed en toonden zij, dat »-t. Michael de schermkunst met goed succes beoefent. Na de pauze, toen St. Ambrosius" ons nog vergast had op Wagner's fantaisie «Tanuhauser" en walzer «Immer oder Nimmer" van C. Wald- teufel, gaf de Dillettantenclub «Alberdingk Thijm" ons «De Schoorsteenveger," blijspel met zang in drie bedrijven. Dat was nu eens een uitgezocht stuk voor een feestavond. Gelukkiger keuze kon zeker moeiljjk worden gedaan. De vermakelijke gestes van den schoorsteenveger, die zich als graaf van Catsijnen transformeert, terwijl de graaf zich guitig in het schoorsteenvegerspak hult, boeiden ten einde toe het opgetogen publiek. De gewaan de graaf, een der beste krachten van A. T., voor wien alle rollen als geknipt blijken, bewoog zich ook in deze rol weder met veel gemak en wist ze tot het einde toe uitstekend te vervullen maar ook de graaf en de andere dillettanten bezorgden door hun voortreffelijk spel het groot succes van dit zoo gewild nummer, 't Gaf, door zang nog begeleid, het overtalrijke publiek bijzonder veel genoegen. Onder de opwekkende tonen van de «Marsch Finale" door «St. Ambrosius", dat nog het ver- wyl tusschen het tweede en derde bedrijf ver dienstelijk aanvulde, scheidde de breede schare feestgenooten in de meest opgewekte stemming. Mèt «St. Ambrosius" ook vooral hebben zeker al de onderafdeelingen die tot dezen feestavond mee werkten, den bjjzonderen dank der feestgangers alleszins verdiend. Programma van de uitvoering door het Stedelijk Muziekkorps op Dinsdag 30 April, 's avonds 8 ure, op de Markt te geven 1. Volksliederen; 2. Prinses Juliana-marsch, H. H. v. Vleuten 3. Si jétais Roi Ouv, A. Adam 4. Fantaisie surl'op. Stradella, F. v. Floton 5 Kunst- lerleben Walzer, I. Strauss; 6. Thema U Var voor Tenorhoorn, M. Carl7. Marsch. Gister-a vond werd op de Hoog" straat door de politie aangehouden een 24-jarig jongmensch, dat daar in opgewonden toestand met een mes aan het vechten was. Na eénigen tyd in bewaring te zijn gehouden, werd hij weer op vrije voeten gesteld. Hede n-m orgen viel het Ö-jabig zoontje van Van Pelt in de Bakkersstraat op het terrein van de glasfabriek «De Schie" van een lorrey, tengevolge waarvan hij met bedoeld voer tuig in aanraking kwam en verwondingen aan het hoofd en de beide handen opliep.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2