Stads- en Gewestelijk Nieuws. V Noord-Holland, Burgemeesters uit verschillende gemeenten van ons land zagen wij onder de audiëntie-gangers. De burgemeester van Amsterdam, Jhr. Mr. Dr. A. Roel, hield hierbij namens het gemeentebe stuur een toespraak. In den laten namiddag werd door H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik een rijtoer ondernomen. H. M. de Koningin-Moeder is gisteravond met den trein van 7.48, waaraan het koninklijk salon rijtuig was gekoppeld naar Amsterdam vertrokken! vergezeld van het vroeger vermelde gevolg. Daar H. M. tevens de residentie verliet om over eenige weken na terugkeer uit Heidelberg het verblijf te ,'s-Gravenhage tot het najaar met dat op Soestdijk te verwisselen, bevonden zich tot het doen van uitgeleide aan den trein wethouder Jansen, waarn. burgemeester van 's-Gravenhage, (jhr. Van Karnebeek is tot Donderdag buitens lands) en luit.-generaal De Meester, gouverneur der residentie. Een vrij talrijk publiek op het perron ter weers zijden van het wachtsalon achter de afzetbalus- trades geschaard, woonde het vertrek bij. Gisteren waren ten hove aan tafel genoodigd de leden van den gemeenteraad van Amsterdam. Ongeveer een dertigtal hunner was aanwezig. De tafel was prachtig 'versierd met roode azalea's en fijne varens. Ook prijkte op den disch het zil veren eetgerei dat de stad Amsterdam aan Hare Majeisteit ten geschenke heeft gegeven, ter gele van Haar huwelijk. Prins Hendrik was bij het diner niet tegen woordig, waarscRijnlijk in verband met de komst van H. M. de KoniDgin-Moeder, die door Z. K K. aan het station werd afgehaald. Na afloop van den maaltijd, welke ongeveer een uur duurde, van half acht tot half negen, onderhield Hare Majesteit zich eenige oogenblikken' met elk van de raadsleden. Gisteravond om 9 uur reed Pi ins Hendrik, ver gezeld van zijn adjudant majoor Van ruchtelen van de Haare, uit naar het Centraalstation ter begroeting van H. M. de Koningin-Moeder bij haar aankomst in de hoofstad. Ter ontvangst waren behalve verschillende leden van het gevolg van H. M. de Koningin en Z. K. H., ook aanwezig burgemeester jhr. mr. dt. A. Röell, generaal- majoor J. W. Boellaard van Herwijnen, adjudant- generaal van H. M. in buitengewonen dienst, de procureur-generaal mr. J. C. baron Baud, en, als vertegenwoordigers van den raad van administra tie van de H. IJ. S. M., de heeren J. A. Roes- singh van Iterson en J. J. s'Jacob. Eenige minuten over negenen reed de trein voor het perron, en steeg H. M. de Koningin- Moeder met haar gevolg uit. H. M. was gekleed in een zwart-zijden costuum met een grijze vee- ren boa, en droeg een witten kapothoed met wit- tulen brides. De begroeting tusschen Z. K. H, den Prins en koninklijke schoonmoeder was uiterst hartelijk ook de ter ontvangst aanwezige heeren drukte de Koningin-Moeder vriendelijk de hand. Onmiddellijk reed men naar het paleis terug. Het koninklijk rijtuig werd voorafgegaan en ge volgd door een escorte huzaren, dat zich voor het paleis op den Dam opstelde om bij het uitstijgen uit de rijtuigen de militaire eerbewijzen te brengen. Langs het Damrak, maar vooral op. den Dam stonden weer dichte drommen van menschen, die de Koningin-Moeder met groote geestdrift toe juichten. Waar bericht Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 7 Mei 1912, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 771.6 te Perpignan. Laagste barometerstand 748.0 te Vestmanoer. Verwachting tot den volgenden dagmeest matige zuidwestelijke tot zuidelijken wind, zwaar bewolkt, waarschijulijk enkele regen- of onweers buien, zelfde temperatuur. De inwijding van het nieuwe gebouw der Broédersschool aan de Nieuwe Haven. Gister-avond had de plechtige inwijding plaats van het nieuwe gebouw der St. Jozefsschool, aan de Nieuwe Haven. De algemeene overste, broeder Bertholdus, de broeder-oversien uit Amsterdam en Den Haag, zoomede tal van broeders, die vroeger hier bij het onderwijs zijn werkzaam geweest, waren herwaarts gek.omen om deze plechtigheid bij te wonen. Om 8 uur vereenigden zich de eerw. broeders met de genoodigden, waaronder wij opmerkten pastoor Verhoeven, president der St. Willibrordus- stichting, zoomede de heeren H. v. d. Eelaart, Adr. Zoetmulder, Th. Bruineman, G. H. Timmer- haus, G. J. Wittkampf en S. Linnenbrink, be stuursleden der St. Willibrordusstichting, voorts de weleerw. heeren kapelaans Kammers, Warnink en Paulussen van de parochie van O. L. Visitatie, de weleerw. paters Schol brock en Hubers van de St. Jansparochie, de weleerw paters Verhey en Knippenburg van de parochie van O. L. Vrouw Rozenkrans. - De kapel baadde in een zee van licht, terwijl bij de fraaie versiering van de beeltenis der H. Moedermaagd overvloedig waslicht was ontstoken. Hoogst indrukwekkend klonk het door de eerw. broeders zoo schoon gezongen joVeni Creator", ter opening der inwjjding. De hoogeerw. deken verrichtte, nadat het »Veni Creator" was geëindigd, met het gebruikelijke ceremonieel' de inwijding van het gebouw. Na déze stichtende plechtigheid, begaf men zich naar de recreatie-zaal der eerw. broeders, waar de eerw. Broeder Overste den genoodigden op alleraangenaamste wijze ontving en toonde een voortreffelijk gastheer te zijn. De hoogeerw. deken Coppens nam, toen allen gezeten waren, het woord. Na de plechtige inwijding van het heerlijk schoone schoolgebouw, gesticht voor de eerw broeders, kan spr. niet nalaten een woord van hulde te brengen aan het bestuur der St. Willibror dusstichting voor den ijver en de toewijding, welke het voor de totstandkoming van dit gebouw heeft aan den dag gelegd. Spr. ging na hetgeen door de St. Willibrordus stichting in de laatste 10 jaren voor het bijzon der onderwijs hier ter stede is totstand gebracht. Dit is in die periode reeds het 4e groote gebouw ten behoeve van katholiek onderwijs en het zet de kroon op het zoo gewichtige werk. Niettegenstaande den zwaren schuldenlast, waar onder de St. Willibrordusstichting voortdurend ge bukt gaat en het beperkt inkomen, hetwelk van alle kanten moet worden bijeengebracht, heeft het bestuur zijn zorgen nog verzwaard door de stichting van dit gebouw. Maar ongetwijfeld heeft het bestuur voor oogen gehad het beeld der Schriftuur betreffende het mosterzaadje en de vettigheid van de olie; anders zou het bestuur het nooit zoover hebben gebracht. Terecht heeft het bestuur op Gods vaderlijke voorzienigheid betrouwd. De taak, welke hier te vervullen valt, is groot en heilig. De opvoeding van onze katholieke jongens is ons hoogste belang. Daar kan nooit hard genoeg aan gearbeid worden. Spr. dankte het bestuur der St. Willibrordusstich ting voor zijn ijver en werkzaamheid. De zegen Gods zal den bestuurderen in hooge mate gege ven worden. Die zegen zal zoowel op die stich ting als op de huisgezinnen der bestuurderen ne derdalen. Na de wensch te hebben geuit, dat deze school immer met succes zal blijven arbeiden voor de katholieke jeugd, opdat wij zullen krijgen brave, deugdelijke en edelmoedige burgers voor katho liek Schiedam, stelde deken Coppens een heil dronk in op de St. Willibrordusstichting. De zeereerw. pastoor Verhoeven, dankte allereerst deken Coppens voor de inzegening van gebouw en hoopte dat zijne wenschen in vervul ling zouden mogen gaan en Gods zegen overvloe dig zal worden geschonken. In de laatste 10 jaren heeft de St. Willibrordus stichting heel wat aangedurfd. Zij vertrouwde echter op den bijstand van God, die ons uit den Hemel is toegezegd. Vandaag acht het bestuur zich overgelukkig. Het is een merkwaardig feit in de geschiedenis der St. Willibrordusstichting en van het Katholieke Schiedam. Heden is in vervulling gegaan de wensch, die sedert zoovele jaren werd gekoesterd. Het vertrouwen op Gods Voorzienigheid is niet beschaamd geworden. De eerste steen van het oude gebouw werd in 1867 gelegd. Dit gebouw was oorspronkelijk bestemd voor de huisvesting van 7 broeders. Se dert 1867 is het getal broeders aanzienlijk ver meerdert en neemt nog altijd toe. De wijze, waarop de broeders zich in die jaren in het oude gebouw beholpen hebben, is prijzens waardig. Het oude slaapvertrek was zoo slecht dat men het in een arbeidersgezin zelfs tevergeefs zou zoeken. Spr. moet den broeders ten zeerste danken voor de wijze, waarop zij zich in den ouden toestand wisten te schikken. Het bestuur der Congregatie had reeds herhaaldelijk aange drongen op verbetering. Het heeft echter geduld gehad, totdat wij in staat waren dit nieuwe gebouw in gebruik te geven, waardoor ieder in alle opzichten zal tevreden zijn gesteld. Zoowel voor het religieuze leven als voor het onderwijs is- het noodzakelijk, dat de broeders goed gehuisvest zijn en aan de kleine eischen van de Congregatie kan worden voldaan. Wanneer men overdag en 's nachts geen behoorlijke ver blijfplaats heeft, zal het religieuze leven er onder lijden. Spr. hoopt, dat dit nieuwe gebouw, met zijn fraaie kapel, het religieuze leven zal bevorderen en een ècht-religeuzen geest den broeders steeds zal bezielen. Pastoor Verhoeven dronk hierna op den bloei van de Congregatie. Nog sprak pastoor Verhoeven een wootd van dank tot de bouwcommissie en den architect, die met de weinige middelen, welke beschikbaar waren, heeft weten te woekeren, alsmede tot den opzichter, die op lofwaardige wijze zijn taak heeft vervuld. Broeder Overste sprak vervolgens naar aanleiding van de woorden sDit is de dag, dien de Heer voor ons gemaakt heeft, laten wij ons verheugen." Hij prees den moed van het bestuur om dit werk tot stand te brengen en dankte voor de vervulling van den reeds zoo lang gekoester den wensch. De dank zal door de eerw. broeders ook in daden worden getoond door groote werk zaamheid en ijver bij het onderwijs en de opvoe ding van de jongens, die trouwe zonen zullen zijn van de H. Moederkerk, Vorstin en Vaderland. Aan den heer Adr. Zoetmulder, met wien tijdens den bouw zoo dikwerf overleg werd gepleegd, aan den aannemer en den opzichter werd mede nog een woord van lof en dank gebracht. De algemeene overste dankte namens het geheele hoofdbestuur der Congregatie voor het schoone gebouw, waarin de broeders thans een geschikte woning hebben gekregen. De schoone kapel, welke hij dezen ochtend da delijk na zijn aankomst heeft bezocht, kan hij niet genoeg prijzen. Zijn verwachtingen waren hooggestemd, maar zij zijn inderdaad nog over troffen. In deze heerlijke kapel zullen de eerw. broeders troost en kracht kunnen vinden na hun moeilijken arbeid. Spr. hoopte, dat de broeders het werk zullen waardeeren. Hij is er zeker van, dat zjj die ver plichtingen wèl zullen vervullen en zjj steeds in dachtig zijn den dag hunner professie, toen zij zich aan den dienst van God en de opvoeding der jeugd hebben verbonden. Ten slotte uitte hij den wensch, dat de samen werking tusschen schoolbestuur en de broeders steeds goed mag zijn en die samenwerking zal strekken tot bevestiging van den echt-katholieken géést te Schiedam. Nog geruimen tijd bleef men in intiemen kring bijeen, waarbjj over het verleden en het heden van het katholiek onderwijs nog menig hartelijk woord werd gesproken. Eenige eerw. broeders uit Schiedam en Den Haag brachten verschillende zangstukjesten gehoore, waaronder ook het lied, bjj het vergaan van de uTitanic" gespeeld, ïNader mijn God tot U." De eerw. broeder Leo, uit den Haag, de be kende 73-jarige musicus, dirigeerde bij verschil lende liederen nog met de grootste opgewektheid. Wij laten hieronder eenige bizonderheden vol gen omtrent bet nieuwe gebouw: Het nieuwgebouwde gedeelte, ter rechterzijde van het hoofdgebouw, is aan den voorkant ge heel in denizelfaen trant opgetrokken als het ove rige deel van den voorgevel. Btjj het doorwandelen van hiet nieuwe gebouw, valt het d.cn bezoeker op, dat alles, niettegen staande do meeste soberheid bij den bouw is betracht, zeer geriefelijk en gezellig is ingericht. Breede gangen, met terrasso vloeren, geven toegang tot verschillende localiteiten. Beneuen bevinden zich. de schoollokalen. In 't geheel zijn er 5 klassen. Ieder lokaal, hetwelk uitstekend aan zijn doel beantwoordt, is ruim van lacht en lucht voorzien. De ramietn zijn, met het oog op een goede ventilatie, zeer practisc.h. Men heeft er schuif-, tuimel- en openslaande ramen, zoo dat bij elk© weersgesteldheid en windrichting de noodige versche lucht het schoollokaal kan bin nenkomen. Deze schoollokalen hebben uitzicht opj de speel plaats, achter bet hoofdgebouw. Op deze speelplaats bevindt zioh de toegang tot de eerste en 'tweede verdieping, voor de eerw. broeders bestemd. Deze toegang moest afzonder lijk blijven, in verband met de bepalingen der Schoolwet. Een nette grenen houten trap, met ier-en balasters, leidt tot de eerste etage. Het trap penhuis krijgt licht door eenvoudige, doch smaak volle gekleurde vensters1. i Het achterste gedeelte van de eerste verdie ping wordt geheel ingenomen door de kapel. Deze bede-plaats, opgetrokken in Romaanse hen slijl, met het fraaie altaar uit de oude kapel en tal van fijn gepolychromeerde heiligenbeelden, maakt een zeer stichtenden indruk. De gebrandschilderde ramen zijn vooral een* mooi sieraad voor de kapel. Verscheidene smaaikvolle koperen gaslampen, met hangend gloeilicht, zijin boven de 14 banken, die zich in die kapel bevinden, aangebracht. Door het polychroineeren, hetwelk later nog kan geschieden, zal deze kapel ontegenzeggelijk nog zeer veel verfraaid kunnen worden. In. de onmiddellijke nabijheid van de kapel bevindt zich ©en ruime ziekenkamer. Deze- is zóó ingericht, dat, bij het openstaan eter deur van de kapel en van de ziekenkamer, de zieken de godsdienstoefeningen, welke in de kapel plaats hebben, kunnen volgen. Op de eerste, verdieping zijn voorts nog: een studeervertrek, voorzien van zeer practische hoe kenkasten, de physicaJkamer, waar tal van vogels en een menigte wetenschappelijke instrumenten in doelmatige kasten zijn ondergebracht. De oud© kaj>el, die aan de physicaJkamer grenst, is thans herschapen in een recreatie-kam"r voor de broeders. Op de tweede verdieping1 zjjn de slaapvertrekken der eerw. broeders. De nieuwe cellen, in 't geheel een 17-tal, zijn vrij wat beter dan de onhygiënische oude, waar ternauwernood eenige ventilatie verkregen kon worden. Eenige der oude cellen zijn voorzien van nieu we breeder© ramen, en nu meer ter bewoning geschikt zijn gemaakt. Een linnenkamer en scheerkamer, mede hooóst eenvoudig en toch doelmatig, zijn nabij de slaap vertrekken gelegen. Het dak boven de cellen is van mastiek, ter wijl een pannendak de kapel dekte. De architect van dit g'ebouw, de heer A. P. P. Roovers, alhier, heeft vooral' getracht om alle ruimte in het gebouw zoo voordeelig mogelijk te benutten. Dat zulks niet gemakkelijk wavalf te begrijpen, aangezien hier en daar met het bestaande gebouw rekening moest worden ge houden. - In tusschen is hjj ©r uitstekend in geslaagd een mooi en alleszins degelijk ingericht geheel te verkrijgen, waardoor het onderwijs, zoowel als de terw. broeders ten zeerste zijn gebaal. Vermelding verdient nog, dat ook hel school gebouw, hetwelk achter de kapel is gelegen en aan de Warande uitkomt, eenige veranderingen heeft ondergaan. De oude z.g. spil trap pen zijn vervangen door steektrappen, een uitstekende ver betering met het oog op brandgevaar. Voorts zijn ook hier terrasso vloeren gemaakt. De bouw van het thans voltooide gedeelte werd aanbesteed den 26 Juli 1911. Begin Augustus begon de aannemer, de heer Schouten te Hoorn, met de afbraak en ongeveer half September kon met den bouw een aanvang worden gemaakt. Opzichter bij den bouw is geweest de lieer P. Huiskes. De terrassovloeren zijn geleverd door de firma d'Agmolo en Storm te Rotterdam; het looogie- terswerk, de gasinstallatie, de sanitaire closets enz. door den heer A. G. Brugger, alhier, ter wijl het verfwerk is uitgevoerd door den heer A. D, Schol te alhier. De gebrandschilderde ramen in hu trappen huis en in da kapel zijn afkomstig uit de ateliers van de firma Nicola te Roermond. Vereeniging voor Armenzorg en tegen Bedelarfj. De Vereeniging voor Armenzorg en tegen Be delarij hield gister-avond hare algemeene verga dering in het gebouw der Spoeling-Vereeniging waar zich, zooals gewoonlijk, slechts enkele leden deden vinden. De voorzitter, de heer Joh. L e c h n e r, de vergadering openend, constateerde, zeer tot zijn spijt, dit klein getal, verklaarde, dat de verga dering hoofdzakelijk belegd was tot het uitbren gen van het jaarverslag en het houden van enkele besprekingen en deed daarna door de secretaresse, mej. G a z a n, de notulen der vorige vergadering lezen, die daarna onveranderd werden goedge keurd. Daarna deelde de voorzitter mede, dat van het medebestuurslid, den heer F. J Smit, een schrij ven was ingekomen in enkelê regels meldend, dat hij om gezondheidsredenen als bestuurslid wil aftreden. De voorzitter merkte naar aanleiding van dat schrijven op, dat de heer Smit zich altjjd een ijverig en belangstellend man heett getoond in de vele jaren, hij in de historie der vereeniging kan terugblikken, dat zoo iemand op grond van zjjne gezondheid bedankt, betreurt voorz. in hooge mate. Waar wjj zijn besluit moeten billjjken, wenscht voorz. den aftredenden medebestuurder, dat hem nog vele gelukkige jaren in het genot van betere gezondheid mogen geschonken worden. De nieuwe keuze zal straks plaats hebben. Door de secretaresse werd daarna het jaarver slag over 1911 uitgebracht, waaruit wjj een en ander zullen mededeelen, wanneer 't in druk zal zijn verschenen en ook ons een exemplaar zal zjjn toegezonden. Het jaarverslag gaf den heer Zwamborn aan leiding tot het maken van eene opmerking om trent het verwijderen van straatfiguren op initia tief der vereeniging, waar hij 't onwenschel jjk achtte, die personen in een gesticht onder te brengen, zoolang zij voor hunne omgeving niet gevaarlijk zijn. De voorzitter antwoordde daarop, dat die straat figuren toch veelal de speelbal zjjn van het publiek, wat hij minder wenscheljjk achtte met 't oog op den volksgeest en de opvoeding der jeugd. Daarna werd door den penningmeester, den heer C. van M e u r s, het financieel verslag uit gebracht- De rekening, sluitende met een saldo van f 492.23$ werd door de heeren Blommendal en Zwamborn nagezien en in orde bevonden, waar na de voorzitter den penningmeester en de com missie beiden bedankte. - Het groot batig saldo wordt veroorzaakt door een gift van f400 aan de Vereeniging geschonken. Tot de keuze van een nieuw bestuurslid de heer Smit was mede aan de beurt van aftreding overgaande, beval de voorzitter in aller aan dacht de heeren dr. Geerdes en notaris Blaisse om de bestaande vacature aan te vullen. De heer Geerdes bleek ten slotte gekozen. Hem zal van zijne benoeming kennis worden gegeven. Bij de gebruikelijke rondvraag bleek niemand meer iets in het belang der vereenigin in 't mid den te brengen te hebben, zoodat de vergadering onder dank aan de opgekomen leden door den voorzitter werd gesloten. 53 283 Volksbadhuis. In de week van 28 April—4 Mei 1912 werden genomen 414 baden. lste kl. 2de kl. kuipbaden 29 kuipbaden regen 26 regen school kinder a 5 ct. 23 Gedurende de maand April 1912 werden ge nomen 1855 baden. lste kl. 2de kl. kuipbaden 115 kuipbaden regen 105 regen school kinder h 5 ct. 70 In April 1911 werden genomen 1324 baden. 285 1280 Jubilé-dr. Vaillant. De nestor onzer Schiedamsehe medici, dr. C. J. Vaillant, tevens de oudste medicus van ons land)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2