Dagblad voor Schiedam en Omstreken. whk 35ste Jaargang. Donderdag 9 Mei *912. No. 10316. Officieele berichten. Kennisgeving. Buitenlandseh Nieuws. Verspreide berichten. Uit de Pers. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 16 regels f 0.92elke regel daarboven 15 cent, Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voor herhaaldelijkadverteeren worden uiterst bil- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Inrichtingen welke gevaar, schade oi hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Brengen ter algemeene kennis, dat op heden aan T. A. J. Zoetmulder en R. J. Kleipoot, en zijne rechtverkrijgenden een voorwaardelijke vergunning is verleend tot het oprichten eener glasfabriek c.a.5 gedreven dooreen stoommachine van 35 P.K. met een stoomketel van 50 Ms verwarmingsoppervlak, op het perceel grond gelegen in den 's Gravelandschen polder, nabij de grens der gemeenten Overschie en Kethel en Spaland, kadastraal bekend Gemeente Schiedam, Sectie H no. 646. Schiedam, 9 Mei 1912. Burgemeester en Wethouders voornoema LAGERWEIJ, W.B. De Secretaris, V. SICKENGA, DE OORLOG TÜSSCHEN ITALIË EN TURKIJE De Dardanellen. De na de aankondiging van de wederop ons tel ling der Dardanelles vertrokken stoomschepen zijn naar de Piraeus teruggekeerd, aangezien zij noch door de zeeëngte. kondein varen noch levensmid delen 'hebben kunnen opdoen. 172 Stoomschepen zouden zich tusSohen Tene- dos en de Dardanellen bevinden. De Turksche minister van Oorlog, Mahmoed Sjefket pasja, heeft, zooals een Oostenrijksch Marineofficier aan de »Zeit" te Weenen schrijft, de militaire attachés van alle mogendheden te Constantinopel uitgenoodigd om de Dardanellen- loiten, die door de Italianen beschoten werdem te bezichtigen. De Turken willen doen constatee- ren, dat de Italiaansche scheepskanonniers zeer slecht hebben gericht en dat het bombardement der Italiaansche vloot een volledig fiasco is ge weest. De Italiaansche schepen hebben 310 scho ten op de Dardanellen-forten gelost. Ieder schot kost de Italiaansche regeering 1000 gulden. De Italianen hebben dus voor 'n f 300.000 aan am munitie verschoten en hebben daartegenover slechts voor ongeveer f600 schade aan de Darda- flellen-forten toegebracht. De zee-officier criliseert verder het doelloos heen en weer varen van de Italiaansche vloot, wat sinds het begin van den Tripolitaanschen oorlog zeker 20 van de gevechtswaarde der vloot heeft verloren doen gaan. Naar men te Weenen meent, heeft deze Oostenrijksche zeeofficier zijn mlichtingen verkregen van een marine-attaché te Constantinopel. Rhod o s. Van de bezetting' van Rhodos door de Itali anen geeft de. „Agenda Stefa.ni" nog do volgende bijzonderheden Van de baai van Kalitea, waar de landing geschied is, zijn de Italianen in rechte lijn'op gerukt naar het stadje Kos'kinoe, dat zonder tegenstand, doch na overwinning van biet onaan zienlijke moeilijkbeden in liet terrein bereikt word an daar rukte een afdeeling' op' naar Kopfüï, terwijl het gros der troepen naar Afgaroe en Sandroell'a gezonden werd en hierbij1 op; Ie Ümith- 1 euvels op do Turken stiet, die verdreven wer den. De troepen brachten den naclit op ae ver overd© heuvels door en zetten dén volgoauen morgen den marsch naar de hoofdstad Rhodos Joort, die zij zonder verderen strijd bereikten. en troepen werd hier door de (Griek'sche) be volking een vriendschappelijke ontvangst bereid. In den nacht van dein 4den op den ödeti Mei verloor een onderofficier, die naar de munitie- kolonne zocht, den weg en werd door een Turk- s°he afdeeling, die zich uit de stad Rhodos had tmu"getrokken, gevangen genomen. Generaal Arneglio ontving Maandag verschei- ^ne consuls en overheden. Het comité voor °nhcid en Vooruitgang had in dein aan de be zetting der stad voorafgegane® nacht de gevan genis laten openen en ongeveer 300 misaauigers vtl3 gelaten. Het volgende wordt uit Konstantinopel geseand Munster ïaiaht heeft zooeyen in een lier gesprek een telegram bekend gemaakt van den wali van Smyrna, waarin medegedeeld wordt, dat volgens een telegram van den Kaimaka.m van Marmaritza de Turksche troepen op Rho dos de Italianen teruggeslagen en 1000 gevan genen gemaakt hebben. De Italianen moeten tal rijke dooden verloren hebben en weer begonnen zijn met zich in te schepen. Aan net ministerie van oorlog had men echter nog geen bevestiging van dit bericht. Een officieuze bekendmaking te Rome spreekt het telegram ,uit. Konstantinopel tegen, volgens hetwelk de Italianen op Rhodos een nederlaag geleden en 1000 gevangenen verloren hebben. Naar de correspondent aan de „Köjnische Zei- tunig'" seint, heieft de, Turksche bevelhebber op Rhodos zich door terug.te trekken naar het bin nenland, aan de overmacht der vijanaen weten te onttrekken en daardoor een aanzienlijk lnnge- ren duur van dein strijd en daarmee gepaard verblijf van Italiaansche troepen op Rhodos nood zakelijk gemaakt. De vrees blijft bestaan aai Rus land voordeel uit den toestand zal weten te trekken. Assini bei verklaarde zelfs dat hij de eischen van Italië zou weerstaan, al: forceerden ze de Dardanellen en schoten Konstantinopel plat. Het verwijderen van de mijnen uit ae Darda nellen gaat slechts zeer langzaam, aooraal. men bang is voor ontploffingen. De: minister van oor log heeft de strengste hevelten gegeven ter onder drukking van de revolutionaire benden in Mace donië. Een Italiaansche torpedojagier heeft den wali van Rhodes en twee secretarissen gevangen ge maakt. Zij zulten naar Italië worden gezonden. Er hebben zich 28 Turksche soldaten met 4 officieren overgegeven. Uit Belgrado wordt aan dei „National Zeitung" geseind Het bericht van de bezetting van het eiland Rhodos door de Italiaansche troepen heeft op den boelen Balkan de grootste opwinding veneer zaakt. In politieke kringen, vooral in Bulgarije, vreest men voor verwikkelingen op het schier eiland. In Tripoli. Een officieus© bekendmaking spreekt de her overing van Leibda op den 3n dezer, de gerechten hij Homs op den 4n, ein het gtevecht ten Oosten van Tripolis op denzieilfdeni dag tegen. ENGELAND. Volgens die „Pa.ll Mall Gazette" zou de zen ding van baron Marscha]]1 v. Bieberstein naar Londen van ongedacht meer beteekenis zijn. Mar scha]! komt hierheen teneinde Engeland voor te stellen Portugeesch West-Afrika onder Portngee. sche vlag' voor don wereldhandel te openen1 Hij zou verder voor stelten een regeling' van het Bal kan-vraagstuk en van dein Bagdad-spoorweg in een Engelsch-Uuitsehiei overeenkomst dienaangaande op te nemen. MAROKKO De „Kölnische Ztg." verneemt uit Herlijn, dat de Duitsche regeering1 in zake de plundering van een Duitsche firma in Marokko niet alleen'dooi den Duitschen gezant in Marokko doch ook dooi den gezant te Parijs de noodig© stappen heeft laten ondernemen om meer licht over de aange legenheid te doen opgaan1. De Spaansche minister van buitenlanosche za ken heeft bevestigd, dat de Engejschte gezant hem gisteren een memorandum overhandigd had betreffende den stand der lusSdhen de Engelsche en Fransche kabinetten aanhangig© besprekingen over de internationalisatie van Tandzjec. Naar uit Berlijn wordt gemeld, kan na de gisteren plaats gehad hebbende bespreking tus- schen de partijen, de verkiezing van den oud minister Wermuth, tot eersten burgemeester van Berlijn als vaststaand beschouwd worden,. Van nagenoeg alle zijden wordt deze uitkomst met ingenomenheid begroet, en acht men het een voorrecht, dat een persoonlijkheid als dezen oud minister, zij het ook ,in gemeentelijken dien.-t, weder in het openbaar leven terugkeertjuist nu voor de hoofdstad zoovele en moeilyke problemen, op oplossing wachten. Ook blijkens het verloop der onderhandelingen met den oud-minister, kan als zekér worden beschouwd, dat hij zich de keus zal laten welgevallen. Alle besprekingen zijn bo- vendie in overeenstemming met den eersten bur gemeester Kirschner gehouden. Men acht het tevens een goed voorteeken, dat de zeer sterk naar links gerichte gemeenteraad, zich beslist ten gunste van Wermuth heeft uitgesproken. Uit Hamburg wordt geseind, dat de drie honderd arbeiders, die op de werf van Blogm en Vosz sinds een week staakten, besloten hebben het werk zonder een enkele voorwaarde weer te hervatten. De arbeiders op de Vulcan-werf blij ven hun staking voortzetten. Te Frankfurt heeft de Zuid-Duitsche Bond van metaal industrieelen een conferentie gehou den, waarop besloten werd op 1 Juni de uitslui ting van 60 der metaalarbeiders over geheel Zuid-Duitschland uit te spreken, wanneer voor dien tijd geen overeenkomst is gesloten naar den zin van den bond. Een telegram uit Saloniki meildl Buligaarsclhe komitadjis hebben 2 bommen doen ontploffen bij1 een brag van de Oostelijke spoor wegen, niet ver va® Gerigbeli De brug werd beschadigd. Een Reuteibiericht deelt de volgende bijzon derheden mede over het verblijf van den Prins van Wales te Parijs. De Prins is nu reeds vijf weken te Parijs de gast van den markies de Breteuil. Door het incognito van uen Prins dat door de pers en het publiek wordt vterespec'ecrd, kan deze vrij uitgaan, zonder door iets of iemand gehinderd te worden. Zijn ernstige studies, on der leiding van dten. heer Housed en zijn Firan- schen leermeester Eisooffier, worden nu en dan onderbroken door uitstapjes en gezonde uitspan ningen, hoofdzakelijk bestaande uit golf- en ten- nisspel en duivenschieten. Het plan, om den prins bekend te maken met Parijs en dei Fransche literatuur, de schoone kun sten, sociale en historische wetenschappen is reeds grootendeeiö geslaagd, want zijne Konimt lijke Hoogheid vat zijn studiën zeer eras ig op. Die studie in do ochtenduren wordt doorgaans ge volgd door een bezoek aan een museum of in richting, waar de voorwerpen zijn tentoongesteld, die betrekking hebben op de studie van den och tend. Overal wordt de prins begeleid door com petente personen, die Z. K. Hoogheid de uitge breidste en volledigste inlichtingen Runnen ge ven. Het Louvre, de paleizen van Versailles, Fon- tainebleau en Saint Cloud, de Notre Dame on een aantal andere historische gebouwen zijn reeas be zocht. Ook de Senaat, de Kamer van Afgevaar digden, de Nationale Bibliotheek, het Arsenaal, het Marine Museum en de Landbouwschool wer den niet overgeslagen. Ook is de prins tegen woordig geweest bij uitvoeringen van de Opera en de Comédie Franchise waar o.a. ook „l'Aig- Ion" en „Ia Flambéo" werden opgevoerd'. De operette „La fillle de Madame Angot" viel ook zeer in den smaak van den jongen prins. De „Kölniscfoe Ztg." schrijft oangaanae het bericht van een samenzwering' tegen het leven van den Koning van Siam, dat men In er met een zeer onschuldig© gebeurtenis te doen heeft, die een kinderlijk karakter draagt. Het Pantserschip. De «Rotterdammer" schrijft, o.a. De omstandigheid dat onderscheidene trouwe en oprechte vrienden van het Kabinet zich onder de tegenstanders schaarden, maakt het ongeoor loofd deze nederlaag aan verkeerde politieke be doelingen te wijten. Toch is daarmee niet gezegd dat niet afkeu- V Afl HOUTENS ZUII/ER0PlO58fl« (100)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1