Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 35ste Jaargang. Vriidag 10 Mei !<m No. 10317. Officieele berichten. Kennisgeving. Baitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. Een horloge voor een dollar. Verspreide berichten. Staten-Generaal. IS ABONNEMENTSPRIJS: Dit Mad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent Franco per post door geheel Nederland f 2.- per kwartaal Afzonderlgke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 1-6 regels f 0.92elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voor herhaaldelijkadverteeren worden uiferst bil- Igke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek van C. J. W0UTERL00D, om vergunning tot het oprichten van een distil- leerdery in pand staande aan de Schie no. 66 kadaster Sectie A no 877. Gelet op de bepalingen der Hinderwet; Doen te weten dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secretarie der gemeente is ter visie gelegd; dat op Donderdag, den 23 Mei a.s., des namid dags ten 2 ure, ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toe staan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten dat gedurende drie dagen voor het tijdstip hier boven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen; en dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hin derwet gerechtigd zijn zij, die met overeenkom stig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 9den Mei lyi2. Burgemeester en Wethouders voornoemd LAGER WE1J, W. B. De Secretaris, V. SICKENGA. Kennisgeviiig. DRANKWET. De sollicitanten zullen zich hebben te onder werpen aan een vergelijkend examen, waarvan de datum later zal worden bekend gemaakt. Schiedam, 10 Mei 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd LAGERWEIJ, W.B. De Secretaris, V. SICKENGA. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op art. 12 der Drankwet Brengen ter openbare kennis, dat bij hen een verzoek is ingekomen van MARTIN US JOHAN NES GROENHORsT, om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein, voor gebruik ter plaatse van verkoop in het beneden- voorlokaal van het perceel Dam 27. en herinneren, dat binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het verleenen van de ver gunning schriftelijk bij hun College bezwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 10 Mei 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd LAGERWEIJ, W.B. De Secretaris, V. SICKENGA. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen op verzoek van Bestuurders-Collatoren van het Wybenga-ieen te Bolsward ter openbare kennis, dat genoemde Bestuurders-Collatoren voor nemens zijn over te gaan tot de begeving van een studiebeurs. Nakomelingen uit de familie van den stichter, die naar de beurs wenschen te dingen, zullen zich, onder overlegging van een geboorte-akte, vóór 6 Juni a.s. schriftelijk moeten aanmelden bij den heer Dr. C. J. Nieinyer te Bolsward. Zij dienen dan den leeftijd van 12 jaren te hebben bereikt. De begiftigde zal vrij zijn in de keuze van een vak van studie. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, geven kennis, dat bij de op den 9 Mei j.l. plaats gehad hebbende UJTLOTING van aandeelen, ieder groot f1000.— in de 4 F?'£e'dleening ten laste dier Gemeente, groot f 1.000.000.—Ao. 1907, ter aflossing zijn aange wezen de Aandeelen 109, 295, 359, 428, 592 en 631, welke allen 1 September a.s. aflosbaar, betaalbaar zlJn gesteld ten kantore van den Gemeente-Ont vanger, alsmede bij de Kasvereeniging te Amster dam, de Heeren OPPENHEIM VAN TILL te s-Gravenhage, de Heeren R. MEES ZONEN te Rotterdam en de Heeren ADOLPH BOISSE- VAIN Co., te Amsterdam Schiedam, den 10 Mei 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd LAGERWEIJ, W.B. De Secretaris, V. SICKENGA, Ons schip deed Hoboken aan. Ik ging even aan land en de eerste woorden die ik in Ame rika las, waren„Een horloge voor een dollar". Dat is goedkoop' dacht ik, een horloge voor een dollar, maar ik zal het toch maar niet koopen, voor 4 mark een horloge, nu dat zal wat mooi s zijn, laat het koopen, wie er lust in heeft. En ik ging den hoek om en het eersste wat ik zag was een tiansparant, „Een horloge voor één dollar". Geërgerd ging ik verder. In de eerstvolgende straat stond op een muurvlak„Een horloge voor een dollar". Daar staat het alweer, dacht ik, neen, zeide ik. En mijn mede wandelaar, een Buit- sche Amerikaan, lachte mij uit. Ja, dat is een vervloekt ding, dat horloge, zeide hijniet waar en ik heb niets gezegd, maar wel gedacht, dat zijn Dnitsch ook niet aangenaam was om te hooren, vervloekt leelijk. Dat waren mijn eerste dagen in Amerika en van toen af, kon ik het horloge voor eeu dollar maar niet kwijt raken. Het vervolgde mij bij na zoo lang ik ia Amerika ben geweest. Het DE OORLOG TUSSCREN ITALIË EN TURKIJE Men verklaart in Turkije het voor onjuist, dat de Italianen den wali van Rhodos gevangen heb- Naar de »Times" uit Athene verneemt, melden daar binnenvallende schepen, dat de Italiaansche vloot bij Rhodos bestaat uit tien linieschepen, vijftien torpedojagers en tien transportschepen, welke laatste ongeveer 10.000 troepen uit Tripo lis hebben ontscheept. De Italianen oefenen een strenge blokkade voor Rhodos uit. Reizigers mogen niet landen. Gister bevatte de Berliner Zeitung am Mittag" een sensationeel hoofdartikel over de gebeurte nissen in de Middellandsche Zee van iemand, die zich Spectator Germanicus noemt. De »Berliner Zeitung" zelf zegt, dat zij deze mededeelingen niet opgenomen zou hebben, als zij niet afkomstig waren van een persoonlijkheid, die zich van het geen in de internationale diplomatie voorvalt tot nog toe buitengewoon goed op de hoogte getoond heeft. De schrijver is dezelfde persoon, als de Spectator Germanicus in de Suddeutsche Monet- shefte, wiens artikelen over de voorgeschiedenis van den Tripolitaansche oorlog, over de stemming en de ontstemming tusschen de mogendheden van het drievoudige verbond, enz. in de politieke wereld buitengewoon veel opzien gewekt hebben." In het artikel heet het dan Volgens vertrouw bare inlichtingen staat het onomstootelijk vast, dat de Italiaansche regeering tot de bezetting van Rhodos, waarop die van Chios, Mytilene en twee andere eilanden spoedig zal volgen, in afspraak met Engeland overgegaan is, en dat deze afspraak was alom tegenwoordig. Ik kon geen courant lezen, of het werd er in aangeboden. Uit een feuilleton, dat ik argeloos was begonnen te lezen, sprong het aan het eind op het aller onverwachtst te voorschijn. In de tramwagens in de stad, hing het altijd boven mijn hoofd en tegenover mij. In den spoorwagens werd het aan alle zijden aangeboden. Er was geen ont komen aan. In de Rocky Mountains klauterde ik een berg op. Nu was ik vrij vae de reclame makerij in de stad, in de zuivere lncht van de natuur, maar op den top zag ik al weer met bijzonder groote letters: „Een horloge voor een dollar". In den nacht reed ik langs den Hudson. Ik keek naar de sterren en dacht er over. Ik zag ze half bedekt daarboven schitteren. Daar zie ik in eens aan de hemel de woorden: „een horloge voor een dollar. Het stond op een luchballon. Ik ben al de trappen van het hoogste huis opgeklommen en toen ik op de 23e verdieping was aangeko men zag ik tegenover mijeen horloge voor een dollar". Op de straat werd mij een bro chure aangereikt. Er stond opNiet terstond te openen 1 Natuurlijk deed ik het toen wel. w ®tond, er op de tweede bladzijde „Kijk vei der door, sla nog eens om", en wat las ik toen op de derde bladzijde? „Een hor- oge voor een dollar!" Er stond' nog bij„Ieder koopei heeft het recht zijne berekening van het aantal dat ïeeds verkocht is in een bus te zich ook uitstrekt tot een blijvende inlijving. De gemeenschappelijkhéid van politieke belangen van Italië met de mogendheden van de drievoudige entente in de Middellandsche Zee heeft na de voorbijgaande storingen, door de voorvallen met de Carthage en de Manuba veroorzaakt dank zy de onwankelbare standvastigheid van de En- gelsch-Russische politiek, den eersten beslissenden stap gedaan, die de machteloosheid van Duitsch- land en Oostenrijk bewezen en daardoor het po litiek matzetten van Turkije voorbereid heeft. Het vertrek van den Duitschen gezant uit Konstanti- nopel, waar men het eenige redmiddel acht zich 'n handen van Engeland over te geven, staat met deze gebeurtenissen in verband. De schrijver ziet dan in verschillende uitlatin gen van Engelsche politici en in de Engelsche pers het bewijs van zijn beweringen. Hij ver moedt, dat de aansluiting van Italië bij de drie voudige entente eerst volledige plaats zal vinden, als Turkije tot den vrede en de deelneming aan dat bondgenootschap zal gedwongen zijn. Het geheele geval schijnt de volledigste nederlaag van de Duitsche en Oostenrijksche politiek, die men zich denken kan. ENGELAND. De beraadslaging in tweede lezing over het Home Rule-wetsontwerp, die 6 dagen heeft ge duurd, is gisteravond in het Lagerhuis geëindigd. De bespreking is kalm gevoerd en er is niets, dat een wijziging van de houding der partijen doet veronderstellen. Zoowel de regeering als deoppo- lijk alle leden van haar 'partyenr'8eeï' te^cfoén nemen aan de stemming, die hedenavond eerst laat verwacht wordt, zoodat men op een buiten gewoon talrijke opkomst rekent. De regeering hoopt een meerderheid van meer dan 100 stem men voor de tweede lezing te verkrijgen. Het Home Rule-wetsontwerp is onder luide toejuichingen der ministerieelen in tweede lezing met 372 tegen 271 stemmen aangenomen. haar, zelfs niet voor een van de socialistische party. ITALIë. In de Kamer heeft minister-president Giolitti er op gewezen, dat het ontwerp tot hervorming van het kiesrecht zeer gunstig ontvangen was en verdedigde hij het wetsvoorstel in zijn bijzonder heden. Het wilde het getal kiezers van 3 op 8 millioen brengen. Met betrekking tot het kies recht voor de vrouw heeft Giolitti opgemerkt, dat men eerst tot een herziening van het burgerlijk recht betreffende den rechtstoestand van de vrouw moest overgaan. Hij bestreed de stemming bij lijsten en de evenredige vertegenwoordiging, die in strijd waren met de grondwet. De Kamer bezat een voldoende meerderheid om de regeering te steunen. De minister-president meende verder, dat de liberale partij, indien zij toonde op de hoogte van haar taak te zijn, niets van de her vorming te vreezen zou hebben. Hij geloofde, dat de intrede van de katholieke partij in het politieke leven iets goeds zou opleveren. Boven dien vreesde hij niet voor een overwinning van Men meldt uit Saloniki, dat de Albaneezen de stad Djakova, tengevolge van het verwerpen van hun verzoek om voorrechten, omsingeld hebben, en de gemeenschap met Prizrend hebben verbro ken. Het leger deed een aanval op de opstandelingen, waarvan de uitslag onbekend is. Men meldt een opstand van Albaneezen in Ipek en dat de beweging zich ook uitbreidt over de andere provinciën. Russische visschers, die bij Morsali in de na bijheid van Tulcea op Roemeensch gebied aan 't visschen waren, werden door Roemeensche grens beambten verjaagd. Daarop namen Russische grenswachters het voor hun landgeuooten op, met het gevolg, dat er een gevecht tusschen de grens wachters van beide nationaliteiten ontstond, waar bij van de vuurwapen werd gebruik gemaakt. Twee Roemeensche grensbeambten werden ge dood. De Roemeensche regeering heeft een onderzoek doen instellen. - Te New-York is bericht ontvangen, dat de Mexicaansche regeeringtroepen onder kolonel Gon zales j.l. Zondag bij Cuatro Cienegas de opstan delingen hebben verslagen. De rebellen verloren 600 man aan dooden en 1500 aan gekwetsten. De verliezen der regeeringstroepen worden niet gemeld. deae plaatsen" ''van "Tyrölj"~Vorarföëfg ên KaTzfllffg de rivieren doen zwellen. Te Saalfelden en St. Johann zijn gedeelten van den spoorweg wegge spoeld. Verscheidene plaatsen staan onder water talrijke bruggen zijn vernield. doen, die aan een huis, dat nader werd aange wezen, is opgehangen die het naast bij de werkelijkheid komt, krijgt een prijs naar zijn keuzeóf duizend dollars, óf duizend horloges van een dollar. Lieve hemel, denk eens aan, duizend, van die dingen, ik zag ze in mijn verbeelding rond om mij hangen. Zij keken mij allen aan en die twee duizend wijzers bedreigde mij. Het was alof zij tegen mijn borst waren gericht. Ik werd ziek en den volgenden dag stond de dokter voor mijn bed: „Gij hebt wat koorts, jonge man, eenvoudig wat koorts, gij moet maar wat rust houden. Toen ging hij heen' Maar de koorts werd erger en erger, tot de dokter aan mijn hospita vroeg, waarover ik het had als ik aan het ijlen was. „Hij zegt maar altijd: het horloge van een dollar, anders niets 1 gaf zij hem ten ant woord. O, zoo," zeide hij, „is het dat?" Een hij be gon te fluitan. „Jongmensch", zeide hij, „ik weet nu wat u scheelt, gij hebt de reclame ziekte, maar be paald is het bij u de dollar-horloge-ziekte En hoe kan ik daarvan genezen worden, dokter?" „O, dat gaat heel eenvoudig, gij moet er een koopen." En na die woorden gesproken te heb ban ging hij terstond heen En hij had gelijk. Ik bedoel daarmee, dat hij terstond de kamer uitliep, want ik werd woe- TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 9 Mei. De Bakkerswet. Art. 1 (definities) en 2 (verbod van nacht- en Zondagsarbeid) der Bakkerswet zijn in behande ling met de amendementen. Op art. 1 een drieledig amendement Snoeck Henkemans (Zondagsarbeid niet verboden voor gemengde bedrijvende nacht duurt van 9—5 uur in plaats van 8 6 uur) en een amendement- Schaper (de nacht vangt te 9 ure aan). Op art. 2 een amendement-de Visser (geen verbod voor alleenwerkende patroons en hun ge zin), een amendement Sn. H. (geen verbod van nachtarbeid voor gezellen, die minder dan 9 uur per etmaal werken of 10 uur, waarvan niet meer dan 50 uren in 14 elkander volgende etmalen) en een subamendement-Borgesius (door verkorting van den arbeidsduur, als de nachtarbeid wordt toegelaten, een prikkel voor nachtarbeid by den patroon weg te nemen). De heer D e V isser licht zijn amendement toe hij wil slechts bescherming van den arbei der, vrijheid voor den alleen werkenden onderne mer. De heer Snoeck Henkemans beveelt zijn verbeterde amendementen aan. dend en zou niet alleen hem, maar als er ze ventien geweest waren, die mij dien raad had den gegeven, alle zevantien de deur uitgegooid hebben. Toen die woede bedaarde, viel ik in slaap en ik droomde en in dien droom zag ik een dollard-horloge en het kreeg vleugels en een hoofd en het werd in een engel veranderd, in een engel, die mij over het voorhoofd streek en mij toefluisterde: „Wat zeide hij, wat?" Ik bracht in den droom mijn hand aan mijn oor en ik verstond „Het horloge voor een dollar". „Wat moest ik er mee doen?" „Gij moet er een koopen I" zeide de engel en verdween. Ik was als vernietigd, mijn aanval van woede was voorbij, ik gooide met niets, ik riep den engel niet eens een vloek na. En den volgenden mor gen sleepte ik mij naar een dollar-horloge magazijn, zoo noemde mijn vriend, de Duitsche Amerikaan het en zeide tot den winkelbedien de: a dollar watch, please sir." De verkooper zag mij vriendelijk en met goe dige oogen aan, zooals men verloren zonen aan ziet, die met berouw in het hart terugkeeren. En toen stelde hij er mij een ter hand. En het moge vreemd klinken, maar het is toch waarachtig waar, zoodra ik het in mijn hand had, was ik weer gezond, opgewekt en vroolijk, en er was geen spoor van koorts meer te ontdekken en ik ging de straat op en leiip nauwelijks meer op al die reclames nie voor het artikel werden gemaakt Die hinderden mij niet meer, want ik was vrij geworden van haar

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1