Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuwe. TELEGBAMMEN ben wij een motorboot gebuurd en hebben een prachtigen tocht door de Noord-Ho]]andsche kana len gedaan. Onze musea, de Amsterdamsche, de Haagscbe, hel II a ar Ionische, zieïfs de Leidsche en Delftsche blijkt de Minister door en door le kermen, en niet minder goed kent hij het schilderachtige van onze steden en van tal: van onze landstre ken Als ik verbaasd zeg: i Maar Excellentie u kent Nederland beter oan menig mijner landgenooten, deelt de Min "ster mij mede, dat hij reeds op zijn een-en-twintigste jaar voor de eerste maal in Nederland is ge weest En sedert dien hen ik' er wel tienmaal terug gekeerd. De reis is ook zoo gemakkelijk.'1 „Aan het slot van bet gesprek zeg ik den heer Poincaré, die zich' tegen alles wat naar politiek interview zweemt met het in juiste, so bere- en schilderachtige woorden oproepen, van een schoon Hollandsch landschap verweert, dat, juist waar hij Nederland persoonlijk zoo uitne mend blijkt te kennen, ook een korte, eenvoudige verklaring uit zijn mond naar aanleiding van het op handen zijnd bezoek van onze Koningih, door onze lezers zeker gewaardeerd zal wor den. De Minister-president is dan zoo vriendelijk, r.ijn terloops in het gesprek omtrent dat punt geda.no uitingen samen te vatten in de volgende verklaring, die ik u woordelijk vertaald, weer geef; 1 „De regeering van de republiek' herinnert zich' met dankbaarheid de hartelijke warme ontvangst, die President Fallières in Nederland ontvangen hoeft. Wij zijn dus bijzonder verheugd over de komst van H. M. Koningin Wilhelmina fin wij bereiden ons voor haar met de levendigste en ee rhiedigste sympathie t:e ontvangen. „Wij zullen alleis doen wat wij kunnen, om haar het bezoek, dat naar onzen zin te koit zal zijn, zoo aangenaam mogelijk te maken. „Deze- reis zal' de uitstekende bel rekkingen Van onze beide landen bezegelen. „Persoonlijk herinner ik mij! zeer hartelijk ont vangen te zijn in den Haag, nu 18 maandeh geleden, door de Nederlandsche legéèring, toen ik in Nederland gekomen was om het interna tionaal congres der sociale verzekering te presi- dotren en ik zal zeer gelukkig zijn, mij opnieuw in betrekking te bevinden met le staatslieden van een land, voor hetwelk ik een groote be wondering koester." Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 11 Mei 1912, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut "te de Bildt. Hoogste barometerstand 768.5 te Horta. Laagste barometerstand 749.0 te Malinhead. Verwachting tot den volgenden dagmatige tijdelijk wellicht krachtige zuidwestelijke tot wes telijken wind, aanvankelijk nog kans op regen of onweer, later tijdelijk opklarend, iets koeler. Kamer van Koophandel en Fabrieken. Vrijdagmiddag hield bovengenoemde Kamer onder voorzitterschap van den heer B. A. J. Wittkampf vergadering. De notulen der vorige vergadering werden voorgelezen en ongewijzigd vastgesteld. Er was o.a. ingekomen een kennisgeving van het overlijden op den lOden Maart 1.1. van den heer A. Kooijman. in leven bode van de Kamer. Naar aanleiding van dit schryven herdacht de voorzitter den heer Kooijman als een zeer ver dienstelijk man, als iemand met een stalen ge heugen, dat ook de Kamer meer dan eens te stade kwam, en als een trouw en eerlijk dienaar, die zijn plicht altijd naar belmoren en gewetens vol vervuld heeft. By de daaropvolgende verkiezing van een nieuwen bode werd benoemd de heer W. Over- weel, gemeentebode-concierge van het Raadhuis alhier. In antwoord op het schrijven der Kamer d.d. 9 Maart 1.1. aan de Hollandsche IJzeren Spoorweg- Maatschappy betreffende het tot stand brengen van een spoorhaventje, had de Kamer by missive d.d. 29 Maart van deze Maatschappij het bericht ontvangen, dat een spoorweghaven op de door haar aangegeven plaats (ongeveer ten Zuidwesten van de brug over de Schie) niet mogelijk is, om dat een spoorwegaansluiting met station Schiedam niet zou zyn te maken. Wyl de reden dier on mogelijkheid niet werd aangegeven en door de Kamer ook niet werd ingezien, werd besloten om tot de Maatschappij het verzoek te richten, hetzij mondeling hetzij schriftelijk, nadere opheldering te willen verschaffen en, indien zij dit mondeling wanschte te doen, tijd en plaats voor een onder houd te willen bepalen. In de vorige vergadering was ingekomen een missive van B. en W. van Schiedam d.d. 6 Fe bruari 1912, waarbij ten fine van advies in han den der Kamer werden gesteld eenige stukken betreffende de vestiging eener gemeentelijke tank inrichting voor moutwijn in het algemeen Han dels-Entrepot alhier, en waren de heeren A. Cool Mzn., A. H. M. Melchers en M. van der Vlies benoemd tot leden eener commissie om hieromtrent praeadvies uit te brengen. In overeenstemming met het gevoelen dezer Com missie werd thans besloten om aan B. en W- mee te deelen, dat het naar de meening der Kamer niet op den weg der Gemeente ligt om tot het oprichten van zulk een inrichting over te gaan, tenzij een zoodanige overeenkomst met de aanvragers kon getroffen worden, dat de Gemeente slechts een zeer gering geldelijk risico zou loopen. Ingevolge een verzoek van den Gemeente archivaris om ten behoeve van het Gemeente archief dat der Kamer te mogen overnemen, werd besloten om te gelegenertijd de in het archief zich bevindende stukken over den tijd vóór het jaar 1900 met uitzondering van de notulenboeken, de missivenboeken, de ingekomen missiven en de jaarverslagen der Kamer, aan hem af te staan tegen een door hem onderteekende lijst, vermel dende de overgenomen stukken. Wijl bij de rondvraag geen der leden het woord verlangde, werd de vergadering door den voor zitter gesloten. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het commissariaat van politie een zakmesje, zilv. ringetje, rozenkrans, glazen kettinkje, jongensjasje. Terug te bekomen aan de volgende adressen een Zeeuwsche broche, Oostrum Emmastraat 13 collier, v. Dijk Heerenstraat 53 De Genestet's gedichten, Weerpas Hoogstraat 10gouden me daillon met ketting, v. Wachten, Steenstraat 6; couvert van de Maatschappij „Lotisico", v. d. Waart Gr. Markt 37wit schort en rok, ge merkt v. d. Stoep Rozenburgerplein 2bov geit, branderij Tak, Westerkadezakschaar in étui, Vermeulen, Ooievaarsteeg 9. Gouden jubilee. Aanst. Woensdag 15 Mei hoopt Willem Maltha den dag te herdenken, waarop hij vóór 50 jaar bij de firma J. Maltha als kuipersknecht in dienst trad. De krasse man verricht op den leeftijd van bijna 74 jaar zijn zwaren arbeid nog met de meeste opgewektheid. Gouden bruiloft. Aanst. Donderdag, Hemelvaartdag, hopen C. Wittberg en C. Smelter den dag te herdenken waarop zij vóór 50 jaar door den band des hu welijks vereenigd zijn. De oude menschen verkee- ren in behoeftige omstandigheden. De man tracht door uit kloppen gaan nog iets te verdienen, maar over 't geheel is hun toestand vrij zorgelijk, zoo dat er aan eenige viering van den heuglijken ge denkdag geen sprake kan zyn, tenzij zij daartoe door liefderijke hulp in staat worden gesteld. Moge weldadige stadgenooten de jubileerende oudjes bij hun gouden feest indachtig zijn 1 In hunne woning, Breedstraat 44, zal zeker iedere gift in dank worden ontvangen. Programma van de uitvoering door het het Stedelijk Muziekkorps Zondag 12 Mei 's namiddags 1 uur in de Plantage te geven. 1. Kaiser Jaeger Marsch, R. Eikenberg. 2. Le Cheval de Bronze, Ouv., Auber. 3. Luna Walzer, P. Lincke. 4. Fantaisie Concertante, F. Blumentritt. 5. Nearer my God to thee. 6. Marche Funèbre, Chopin. No. 5 en 6 ter nagedachtenis van de omgeko menen bij de ramp van de »Titanic".j Bij Kon. besluit van 9 dezeris be noemd tot voorzitter van den tweeden keurings- raad in het le militie districtA. E. N. B. Otken, gep. kolonel van het Oost-Indisch leger; tot zijn plaatsvervanger jhr. L. M. A. von Schmid, luite nant-kolonel bij het regiment grenadiers en jagers. In de gisteren te Utrecht gehou den openbare terechtzitting van den Centralen Raad van Beroep (Ongevallen verzekering) heeft uit spraak plaatsgehad in de volgende zaak Hooger beroep van W. E., fabrieksarbeider te Schiedam, tegen de uitspraak van den Raad van Beroep te Rotterdam, houdende bevestiging der beslissing van de Rijksverzekeringsbank, waarbij hem schadeloosstelling is geweigerd ter zake van een ongeval, dat hem omstreeks 4 November 1911 zou zijn overkomen, daarin bestaande, dat hij tengevolge van het voortdurend gebruiken van een hamer een blaar in de rechterhand heeft gekregen, welke blaar langzamerhand is ont. staan en niet door een ongeval is veroorzaakt J De Centrale Raad bevestigde de uitspraak. Gister-middag is in de politie- wacht aan de Hoofdstraat verbonden de 11-jarige A. van der Gaag, wien te voren door een on bekenden jongen op de opslagplaats aan de Buitenhaven een gat in het hoofd was gegooid. De verwonding bleek niet van ernstigen aard te zijn. Yan ochtend vroeg werd door een der bewoners van het Bubbermansgesticht bij de politie klachte gedaan, dat in den afge- loopen nacht door een gewezen kostganger, waarschijnlijk uit baloorigheid, omdat hij daar niet meer in de kost mocht zijn, met een klinker 3 glasruiten vernield werden. Heden-morgen, toen de vrouw van den klager, uit de electrische tram stapte, werd zij door den zelfden kostganger mishandeld, zoodat zij eene bloedende verwonding aan de neus bekwam. UIT DELFT. In verband met meermalen In den raad verno men stemmen, die aandringen op invoering van het beginsel van progressie bij de heffing van de Inkomstenbelasting en mede naar aanleiding van het aanhangige voorstel van de drie soc.-dem. raadsleden, dat een tamelijk sterke progressie inhoudt, hebben B. en W. thans den raad een gewijzigde verordening aangeboden, waarin met genoemd beginsel rekening is gehouden. B. en W. erkennen, dat belastingplichtigen met kleine in komens behooren te worden ontlast, maar wen- schen toch bij de meerdere belasting van de groo te inkomens met omzichtigheid te werk te gaan. Belastingplichtig blijft ieder, die ten minste f575 inkomen heeft. De som voor noodzakelijk levens onderhoud (thans voor ieder f 475 bedragende) wordt gebracht: voor ongehuwden op f400, voor gehuwden op f500 per jaar. Kinderaftrek (tot nu onbekend) zal geschieden met f25 voor elk kind beneden 16 jaar, tot een maximum van f 100. Weduwnaars en weduwen met 1 of meer kinde ren worden gelijkgesteld met gehuwden. Aftrek als voor kinderen zal geschieden voor behoeftige ouders, schoon- en grootouders, die door den belastingplichtige in zijn huis worden onderhouden. Het percentage van de toeneming vangt aan met het Cijfer 1, dat geldt voor een toeneming van ten hoogste f 100 belastbaar inkomen. Het cijfer 1 wordt verhoogd voor elke f 50 toeneming met een tiende, zoodat het cyfer 2 bereikt wordt by een belastbaar inkomen van f600. Hooger stijgt het cijfer niet. De raad stelt jaarlijksch het vermenigvuldigingscijfer vast. Om te doen zien, hoe de verschillende stelsels werken, becijferen B. en W. als volgtwerkelijk inkomen f 600, bedrag van de belastingvoorstel B. en W. f3.10; soc.-dem. f2.31, huidige heffing f5.25. Werkelijk inkomen f 1000, belastingvoor stel B. en W. f 18.29; soc.-dem. f 14 21 huidige heffing f23.62; werkelijk inkomen f2000, belas ting: voorstel B. en W. f 82.92 soc.-dem. f77.26; huidige heffing f78.75; inkomen f 10.000, belas ting: voorstel B. en W. f578; soc.-dem. f716; huidige heffing f498, enz. B. en W. meenen hiermee te kunnen aantoo- nen, dat de soc.-dem. de kleine inkomen te veel willen ontlasten ten koste van de groote inkomens, waarvan gevreesd moet worden een uittocht van hen, die niet aan een verblijf in de gemeente gebonden zijn en wier inkomen hen in staat stelt hun verblijf te verleggen. Een motie-van de Seyp, welke o.a. bedoelde het bedrag voqr noodzakelijk levensonderhoud te verlagen, achten B. en W. ten eenenmale onaan nemelijk. B. en W. komen ten slotte tot 6.36 pet. de soc.-dem. tot 7.35 pet. UIT ROTTERDAM. In de Keizerstraat no. 12 is geopend het nieuwe zalmhuis van de firma Sparnaay en Van Zinnen, waarin ook andere versche en gerookte vischsoorten in ruime keuze voorhanden zijn. Voor liefhebbers van lekkere visch is hier een waar eldorado opengesteld. Vergiftiging. Te IJsselstein hebben zich 'n enkele gezinnen vergiftigingsverschijnselen, ver moedelijk als gevolg van het eten van ondeugde lijke worst, voorgedaan. In één der gezinnen is een kind daaraan overleden. De overige patiënten zijn allen beterende. Er is worst in beslag geno men. Het lijk van het kindje is naar Utrecht ver voerd om aldaar geschouwd te worden. Aangezien de zaak in onderzoek is, is de juiste oorzaak nog niet op te geven. (U. D.) Ontploffing Bij een ontploffing van een hoogoven te Cleveland (V. S.) werden vijf arbei ders gedood en acht doodelijk verwond' D o o d e 1 ij k auto-ongeluk. Te Almaar is Donderdag, naar de „Alkm. Courant" mede deelt, de ongeveer zestienjarige scharenslijper Beeldman door een auto overreden en onmid- delyk gedood. In deze auto zaten, aldus de „Alkm. Ct.," be halve de chauffeur die stuurde, de eigenaar, de heer Geerken uit Den Haag, en als gasten de heeren H. Bosman en J. Bossert uit Alkmaar. Daar Beeldman, naar we vernamen, meer aan den linkerkant dan aan de rechterzijde van den weg moet hebben gereden, week de auto in de buurt van Schoonoord had het onge val plaats in strijd met de wettelijke voor schriften, doch noodgedwongen rechts af, zoo dat de buitenste wielen reeds op het rijwielpad reden. De daar achtergebleven sporen toonden dat er toen al sterk geremd werd Beeldman scheen toen links ruimte te willen geven opdat de auto daar zou kunnen passee- ren, doch te laat. De auto kwam blijkbaar daardoor met de kar waarop B. gezeten was in botsing. De wagen slingerde in de rondte en kwam aan den berm van den weg terecht. In deerniswaardigen toe stand vond men Beeldman aan de andere zijde. Zijn hoofd was gespleten en hij overleed onmid dellijk, na vreeselijk veel bloedverlies. De auto heeft schijnbaar wel spoedig gestopt, doch daarmee scheen het ongeluk niet te kun nen worden voorkomen- Zij kwam nog met kracht tegen een tweetal boomen, die beschadigd werden. Een tweetal mannen, even verder met een rytuig staande, het ongeval bemerkende, keerde direct terug en brachten het lijk naar het poli- iiebureaü te Alkmaar, vanwaar het naar het lijkenhuis op de algemeene begraafplaats werd vervoerd. Toevalligerwijze kwam de rechter van instruc tie, mr. Quintus, van een wandeling van Heilo, zoodat deze spoedig ter plaatse aanwezig was en met den burgemeester van Heilo een onder zoek kon instellen. Scheepsramp in het Kattegat. Op het stoomschip jSnorre", afkomstig uit Odde bij Hardener en beladen met meststoffen, dat naar Stettin onderweg was, had gistermiddag om twee uur op de hoogte van Kaap Kullen een ontplof fing plaats. Acht man, waaronder de kapitein, verdronken. Vijf werden gered en naar Kopenhagen ge bracht. De auto-bandieten. De „Pefit Parisien" bevat een wel wat sensationeel klinkend bericht betreffende de arrestatie van een apache, die, naar vermoed wordt, in verbinding stond met de auto-bandieten. De bandiet, een ontslagen zeeman, Raynaud gehioeten, werd te Brest aangehouden. Hij haa daar, toen hij nog varensgezel was, jcennis ge kregen aan een achttienjarig meisje. Dezer ..lagen was Raynaud naar Brest teruggekeerd om haar weer op te zoeken en mede naar Parijs te ne men. Hij dreigde haar met een revolver te zul'e.i dooden, zoo ze hem niet volgde. Vol angst beloofde het meisje met hem mee te zullen gaan. De bandiet deed haar daarop een zonderlinge bekentenis. Hij zeide nl„ dat hij in verbinding stond met de bende der auto bandieten en loonde haar een wond in zijh schouder, die nog niet geheel genezen was, en die hij', naar hij1 meedeelde, had opgeloopen bij een inbraak in een der voorsteden van Parijs. Hij vertelde verder, dat hij 5000 francs van al het gestolen,© had gekregen. Nog meeir beangstigd door deze onthullingen, besloot 'het meisje den bandiet te ontvluchten. Terwijl hij sliep haalde zij twee revolvers uit zijn zakken ein snelde het huis uit, waarheen hij haar had meegenomen. Raynaud ontwaakte echter en liep de straat op om haar te achter volgen, Op de hulpkreten van het meisje kwam de politie toesnellen, die den bandiet arresteerde. Een onderzoek zal worden ingesteld om uit te maken of hij met Bonnet, Caroiuy en Garnier in verbinding stond. Ofschoon de politie niets omtrent de verblijf plaats van de nog steeds niet gesnapte twee auto-bandieten Valet en Garnier afvreet, komen toch herhaaldelijk geruchten opduiken, dat de beruchte individuen hier of daar gezien zijn. Zoo zou een arbeider, met wien Garnier vroe ger werkte, hem in de omstreken van Nancy gezien hebben in gezelschap van een vrouw, wier gezicht geschminkt was, en uie een geel- kleurigen mantel droeg. De politie heeft de gansche omgeving der stad afgekocht zonder eenig resultaat. Hoe overspannen de verbeelding van sómmige personen tengevolge van de jongste au to-aanslagen is geworden, moge intussehen weer blyken pit het volgende: Toer, eergisteren de ochtendtrein uit Parijs te Brussel aankwam, sprongen een tiental politie agenten een wagon 2de klas binnen. Ze hiel den hun revolvers gericht op twee jongelui van circa 20 tot 22 jaar. „Handen op" schreeuwden de agenten en onmiddellijk gaven beide personen aan dit bevel gevolg. Alsdan werden beiden ge arresteerd en naar het politie-bureau gebracht. Hier werden hun zakken en bagage doorzocht, doch niets verdachts werd in hun bezit gevonden, zoodat ze weer in vrijheid werden gesteld. Het volgende was nl. voorgevallen. De twee jongelui waren te Parijs op den trein geslapt en hadden tijdens de reis' de aandacht hunner medereizigers getrokken, doordat ze van jas ver wisselden. Een der medereizigers zeide in een van beide personen beslist Valet te herkennen, terwijl ieen andier zoo goed als zeker meende, dat de tweede persoon de beruchte Garnier was. .Aan de grens werd naar Brussel getelegrafeerd en weldra waren de noodige maatregelen genomen. Zooals gezegd, b'leelk bij de arrestatie, dat men hier met een vergissing te doen had. De ge arresteerden waren twee Duitschers, uie niet het minste op hun kerfstok hadden. De oorlog. KONSTANTINOPEL, 10 Mei. Passagiers van een stoomschip, komend uit de richting van Syrië, kwamen te Dedeagatsch aan en verklaar den, dat de Italianen 14.000 man op Rhodos ontscheepten. ATHENE, 10 Mei. Men meldt uit Saloniki, dat het gerucht gaat, dat het Turksche leger terug moest trekken en twee kanonnen in de handen der Albaneezen moest laten. De Albaneezen blok keerden een detachement in de bergengte van Mietix. De telegrafische verbindingen werden doorgesneden. Staking in Duitschland. DUISBURG, 10 Mei Op een vergadering van den Duitschen transportarbeidersbond werd be sloten op Maandag een algemeene staking te proclameeren zoowel voor het personeel der Zuidduitsche als voor dat der Hollandsche ree- gerijen. Naar men meent, zyn de havenarbeiders, kraanmachinisten en werklieden op de werken van alle havenplaatsen van plan Maandag het werk neer te leggen. i '4. -- - -

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2