Dagblad voor Schiedam en Omstreken. TWEEDE BLAD. 35ste Jaargang. Zaterdag 11 Mei 1912. i\o. 10318. Staten-Generaal. Gemengd Nieuws. FEUILLETON. 1 Kg. ƒ1.50 J4Kg.-0.42t Mo- -0.18 ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 1—6 regels f 0.92; eikeregel daarboven 15cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voor herhaaldelijkadverteeren worden uiterst bil- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag 10 Mei. De Bakkerswet. De Bakkerswet is gevorderd tot art. 3 (geval len, waarin 2 uren van den nacht bakkersarbeid mag worden verricht). De heer De Geer verdedigt zijn amendement om in het groot- en middelbedrijf voor de voor bereidende werkzaamheden de opkomst een uur vroeger toe te laten. De heeren Elhorst en Schaper zijn voor zulk een bevoorrechting niet te vinden. De minister van landbouw, nij- verheid en handel (de heer Talma) meent, dat er wel wat voor dit amendement te zeggen is. De min. maakt eenige opmerkingen van for- moelen en redactioneelen aard De heer De Geer brengt dienovereenkomstig wijziging in zijn amendement. De heer El horst blijft zich verzetten even als de heeren Schaper en Aalberse. De heer De Geer beroept zich dan op des kundigen. De minister meent de tegen het amende ment bestaande bezwaren in de verdere artikelen wel te kunnen ondervangen. Hij neemt het amen dement niet over, doch hij is het niet ongenegen. De heer Nolens is tegen het amendement, dat, na door de voorsteller te zijn beperkt tot bakkerijen met ten minste 10 arbeiders, wordt verworpen met 33 tegen 24 stemmen. Artikel 3 wordt dan z.h.s. aangenomen. Bij art. 4 (Joodsche bakkerijen) verdedigt de heer Schaper een amendement, waarbij nacht arbeid vóór en na den Sabbath twee uren blijft toegelaten. De heer Van Hamel verdedigt een amende ment, waarbij rekening wordt gehouden met het wisselend einduur van den Sabbath. De minister verdedigt zijn regeling als steu nend op het advies der Joodsche gemeente. Hierna komen de amendementen in stemming en wordt dat vaD den heer Schaper met 45 tegen 6 stemmen verworpen, dat van den heer Van Hamel met 42 tegen 9 stemmen aangenomen. Vergiftiging. Het 2£-jarigjongentje van Van den Berg, in de Oostenburger Voorstraat te Amsterdam wonende, dat gisteren van door een ouder broertje meegebrachte z.g. wonder-olieboon- tjes had gegeten, vertoonde kort daarop vergifti gingsverschijnselen braken en diarrhee. Doktoren, die de meegebrachte boontje onder zochten, betwijfelden of daardoor vergiftiging was ontstaan. Het jongetje knapte spoedig op. Anders ging het met het 8-jarig dochtertje van Albers, wonende Oostenburgervoorstraat No. 80. Zij had, naar werd meegedeeld, met haar 10- jarig zusje eveneens van de boontjes gegeten. De twee meisjes vertoonden dra eveneens de bekende vergiftigingsverschijnselen. Terwijl het 10-jarig meisje door den genees kundigen dienst naar huis kon worden gestuurd, HET LOT. Uit het Duitsch vertaald). Hoofdstuk I. Melcher Premiers tachtigste verjaardag. In lichten lentezonneschijn rustte het stadje Bergheim op de helling van het hooge Kruis- gebergte. Trotsch als een machtige middel- eeuwsche burcht zag het neer op een groene vallei, die van alle zijden begrensd werd door hooge, met hout begroeide bergen en die door de ïiviei de Neckar als een blinkende zilveren band in lange kronkelingen doorsneden werd. De oude torens hielden als trouw de wacht over de rustige daken, die aan den oostkant van den heuvel in bonte mengeling dooreen lagen, terwijl aan den noord- en zuidkant lange stratenrijen zich tot aan den voet van het gebergte uitstrekten. Aan den zuidelijken voet van het Kruisge- bergte had eens een statige vierhoekige toren de huizenrij afgesloten. Nog stond de toren daar, zwart van ouderdom, donker en vreeswek kend om aan te zien met de kleine, steeds ge sloten vensters, die in diepe nissen lagen ;maar do°r de open, oude tolboomen passeerden op elk uur van den dag wagens en voetgangers, iandgenooten en vreemdelingen. Geen torenwach- moest het 8-jarig kindje in het Kinderziekenhuis worden opgenomen. Het was vrij ziek, ofschoon men niet gelooft, dat het ernstig zal afloopen. (Tel Schip door midden gebroken. Eer- gistermorgen te ruim vier uur werden eenige schippers, liggende bij de kalkovens aan het Zo- merrak, te Sneek, door een hevigen knal gewekt. Het bleek, dat een met kalk en steen geladen schip, eigenaar en bevaren door schipper De Boer, van Makkum, zinkende was. In allerijl werden de bewoners, man en vrouw, aan wal gebracht. Het schip is vermoedelijk door midden gebroken. In elk geval moet de lekkage van enormen om- vang zijnvijf minuten na den knal was het schip gezonken. De lading was verzekerd. Nog verneemt men, dat dit schip, met ijzer omkleed en pl.m. 20 ton metende, voor korten tijd door De B. was aangekocht. overstroomd zijn. Soldaten zijn reeds een paar dagen onafgebroken aan het werk om dammen op te werpen. De Ache, in Brandenburg, heeft de badplaats Kramsach onder water gezet. In de buurt van Kuffstein zijn eveneens verscheidene bergstroomen buiten hun oevers getreden. Ook de Salzach, bij Salzburg, stijgt snel. De Duitsche luchtvloot. Naar het «Berliner Tageblatt" meldt, zullen gedurende het verblijf van den Duitschen keizer te Metz op het fort Lotharingen, groote militaire oefeningen plaats vinden, waarbij in het bijzonder de samenwerking der luchtschepen en vliegmachines voor den keizer gedemonstreerd zal worden. Behalve het garnizoen neemt het geheele vliegercorps te Metz benevens de «Zeppelin" en de «Parseval" aan de oefenin gen deel. Kunst ij sbaan teNijmegen. Men meldt ons uit Nijmegen Na sluiting van de tijdelijke bloemententoon stelling, die van 1 tot en met 3 Juli a.s. in de Kroonzaal op het Heidelberger-slotterrein wordt gehouden, zal in genoemd zaal een kunstijsbaan worden aangelegd. De overstroomingen in Zuid-Duitsch- land en Tirol. Zooals een Reuterbericht reeds kortelings mededeelde, heeft bijna geheel Tyrol en Zuidelijk Duitschland zwaar te lijden onder een buitengewoon overvloedigen regenval, die overal de rivieren buiten hare oevers doet treden. Te Partenkirchen is de Partmach zeer hoog gestegen, en de bewoners zien groote hoeveelhe den verdronken wild door den woesten stroom meevoeren. Op de nieuwe, in aanbouw zijnde spoorlijnen Partenkirchen-Mitten wald—Innsbrück en Partenkirchen -Ehrwald is door de overstroo mingen groote schade aangericht. De lijn over den Markwartstein staat onder water, en het verkeer moest worden stop gezet. Ook op de spoorlijn van Immenstadt naar Obersdorf moest het verkeer worden geschorst. Stroomafwaarts van den Iller staan alle weiden onder water. Indien de regenval aanhoudt, is een hoogwaterramp als in Juni 1910 onvermijdelijk. Te München steeg de Isar Woensdagnacht an- derhalven meter. In Tyrol is het nog erger gesteld. Daar stijgen beken en rivieren met schrikwekkende snelheid. De door buitenlandsche toeristen en zomergasten druk bezochte plaatsjes, St. Johann, Erpfendorf en Waidung, staan onder water. Kössen, bij Kuf- stein, is geheel en al van de buitenwereld afge sneden. Uit Innsbrück zijn militairen te hulp geroepen. Ook in het geheele Lec-dal heerscht groot ge vaar voor overstroomingen. De Lech is reeds twee meter gestegen. Het verkeer op den Giselaspoor- weg is stop gezet. TT;t lnnsbrück zelf wordt ge meld, dat eenige voorstadjes, waaronder Hötting, Hetgevaarvan ijsbergen. De Deen- sche ingenieur Hellehammer te Kopenhagen heeft, naar Londensche bladen mededeelen, een uitvin ding gedaan, waardoor elk schip in staat wordt gesteld de nabijheid van ijsbergen en klippen op een afstand van 1200 meter in den donkersten nacht of zelfs bij mist vast te stellen. De uit vinding moet het zelfs mogelijk maken de juiste ligging en de grootte van den ijsberg of het ijs veld te bepalen. De hoogste autoriteiten van Denemarken op zeevaartkundig gebied hebben de uitvinding be proefd en haar voor zeer merkwaardig verklaard. Hellehammer zeide aan verschillende vertegen woordigers der pers, dat hij zich niet verder over zijn uitvinding kon uitlaten vóór hij daar patent op had gekregen, doch de uitvinding was zoo eenvoudig, dat zij in een halve minuut geheel is te verklaren. ter belette meerden toegang. -De oude toren had het reeds lang lijdelijk moeten voorzien, dat in zijn nabijheid huis aan huis werd gebouwd, en dat de Molenstiaat, die hij eens zoo streng had afgesloten, ongehinderd tusschen den berg en de rivier zich steeds verder uitstrekte- Als een der laatste in de zich steeds met grootere tusschenruimten opvolgende gebouwen stond een klein huisje met een donker, over hangend pannen dak. Half stond het in het gebergte gedrongen, als was het bevreesd, zoo alleen te staan, half was het verborgen onder een donkergroenen mantel van klimop. Wilde wijnranken en kamperfoelie sierden de heining met haar eerste frissche groen. Alle kinderen-uit de Molenstraat kenden het huisje en den ouden Melcher Brenner, die daarin woonde met zijn schoondochter en hare twee kinderen Frans en Rossa, en die zulke mooie geschiedenissen kon vertellen van keizer Napo leon van veldslagen en oorlogen en van een land, waar het nog veel, veel kouder was en waar nog veel meer sneeuw lag dan in het Zwarte Woud. Deze geschiedenissen kende iu-ans Brenner, de twaalfjarige kleinzoon van den ouden grijsaard, al van buiten: hij kon ze bijna evengoed vertellen als grootvader zelf en hij ergerde zich met weinig over de kleine Rosa, zyn zustei, die juist als 't op 't mooist werd, als de kanonnen bulderden en de grond trilde, als de paarden aanstormden en de vijanden neergehouwen werden, haar gezichtje in groot- Een nieuwe s traatfei nigingfe ma ch i ne. Volgens een bericht aan den „Tagl. Kor." uit Triest, heeft een ingenieur van gemeente werken aldaar, genaamd Paoline, een interessante uitvinding gedaan. Hij heeft n]. een straatreini gingsmachine geconstrueerd, waarmede liet mo gelijk is, geplaveide straten en pleinen, in zeer korten tijd grondig te reinigen. De machine be staat uit een samenstel van sproeiers en bor stels, die aan een grooten motorwagen verbonden zijn Het Water wordt onder een druk van 2.5 atmosfeer in de sproeiers geperst, waaruit bet, in elkander kruisende stralen op het plaveisel gespoten wordt. De machine kan gebruikt wor den tot reiniging' van stem, asphalt en hout'blok- plaveiscil. De werkkracht moei zeer groot zijn, veel grooter dan de tot nog toe in gebruis, zijnde systemen, er kan bijv. in een tijdruimte van 10 uur minstens 50.000 viark. meter straat opper vlak mede gereinigd worden. Genomen proeven moeten tot geheele tevredenheid uitgevallen zijn. De materiëele vooruitgang der Vetr ee n i g d e Staten. Aan een dezer oagen ver schenen statistisch werk ontleenen wij de vcl- vaders ruwe armen borg en beefde en snikte van angst. Heden-middag was het stil in het huisje. Alleen klonk uit de eenige deur van de onderste verdieping het luid geblaat van een geit. Op de uitgesleten treden van de houten trap, die onder het overhangende voordak van den buitenkant van het huis naar de woonvertrek ken voerden, zaten bruin- en geelgevlekte kip pen, in liet gezelschap van een zwart-glanzende kat, vreedzaam en behaaglijk zich te koesteren in de zon. De deur boven aan de trap stond open. De middagzon wierp haar helle stralen in een donkere ruimte, die tegelijk als keuken en als voorportaal diende. Bij de gemetselde haardstede, door een wijde schoorsteenopening overdekt',stond Marie Brenner, Melchers schoondochter, een vrouw op middel baren leeftijd, van slanke lichaamsgestalte, met een zachte uitdrukking in haar smal, fijn gelaat. Zij was bezig het vaatwerk weg te ruimen, met blijkbare bedoeling zoo min moge lijk leven te maken Ook Rosa, haar blond tienjarig dochtertje, dribbelde zacht en voor zichtig op de teenen. Het was zoo stil in de keuken, dat men het zoemen hoorde der vliegen, die uit de geopende deur naar buiten vlogen, waarheen de zonnestralen ze lokten. In deze stilte klonk plotsing een luide jongensstem. „Dag tante Marie! De hartelijke groeten van vader en moeder, en of oom Melcher vandaag gende bijzonderheden, waaruit duidelijft de ont zaglijke vooruitgang van de Vereenigde Staten op materieel gebied blijkt. De gegevens hebben be trekking' op de periode 1800—1911. Besloeg het grondgebied in 1800 843.255 vierkant-.- K.M thans beslaat bet 7.833.000 vierk. K.M. D,? opper vlakte van het grondgebied is dus ongeveer lien maal zoo g'mot geworden. Maar op nog uitge breider schaal is de bevolking toegenomen. Deze is 17 maal zoo groot geworden. In 1800 telde zij n.l 51/2 millioen zielen en in 1911 933/4 millioen. Met het oog op deze reusachtige uitbreiding is ■het geen wonder, dat ook de nationale schuld sterk is toegenomen. In het begin der 19de eeuw was de Amcrikaansc'he republiek slechts 83 mil lioen dollar schuldig', thans echter 1 milliard 15 millioen. Per inwoner is de schuld echter afgenomen, want vollgcns de officieele statistiek bedroeg zij in 1800 15.63 dollar per hoofd en in 1911 10.83. Ook uit de gegevens over den handel blijkt, hoe zeer het land zich op handelsgebied ort- wikkeld heeft. In 1800 vertegenwoordigde de ex port een waarde van 71 millioen dollar, in 1900 van meer dan twee billioen. Ook oe wairde van den import is in deize periode sterk toe genomen: In 1800 bedroeg' hij 91 millioen dollar in 1911 circa li/g billioen. Duitsche speelwoede in het buiten land. De „Bed. Lokaï Anzeiger" klaagt over de hartstocht voor het spc-1 van Duitschers, die hun ongelooflijke sommen doet verliezen op 't groene laken Vooral in Frankrijk zijn zeer veel speel huizen nog wiel door den staat getolereerde speelclubs zoogenaamde casinos municipaux, KOOP VANDAAG BIJ UW WINKELIER EEN BUS eens op de koffie komt omdat het zijn tachtig ste verjaardig is,, en u ook tante Marie. Moe der heeft een groote taart gebakken, een groote, met veel amandelen en een kleine voor ons, voor de kinderen. En na school moet Rosa! ook komen. Frans breng ik hier al mee, ik kwam 'm onderweg tegen." Bij de eerste woorden van den knaap had de vrouw zachtjes de naar het woonvertrek voe rende deur, die tot nu toe opengestaan, dicht ge- trokken.Toen keerde zij tot haar werk terug, zette de borden weg, die zij juist gewasschen bad en droogde haar handen af aan een ruwen hand doek. „Grootvader slaapt. Hij heeft van morgen een kleine wandeling gemaakt in het Kruisge- bergte en is moe naar huis gekomen", zeide zij zacht tot den knaap, die nog steeds in de deur stond.. Het vriendelijke zonnelicht speelde om den bruinen kroeskop van den jongen, die nu, na zijn gehouden toespraak, naar de kleine Rosa wenkte en met duidelijke teekens, zijn hals rekkend, haar beduidde: „Kom! kom 1 Rosa begreep hem wel, maar verroerde zich niet van haar plaats. Zorgvuldig droogde zij een bord af, bekeek het van alle kanten plaat ste het op een bordenrek, zich op de teenen uitrekkend. Toen greep zij een ander. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 5