Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 35ste Jaargang;. Maandag 13 Mei !912. No. 10319. Officieele berichten. Boitenlaadsch Nieuws. FEUILLETON. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTISN: Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 1—6 regels f 0.92elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekendt Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voor herhaaldelijkadverteeren worden uiterst bil- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, roepen op sollicitanten naar de vacante betrek king van HOOFD der Herhalingsschool voor jongens, op een bezoldiging van f250.per jaar. Sollicitanten in het bezit der Hoofdakte gelieve hunne stukken in te zenden aan den Burge meester voor 22 Mei a.s. DE OORLOG TUSSCHEN ITALIË EN TURKIJE De groot-vizier Said pasja legde' Vrijdag over het standpunt van Turkije) inzake den oorlog met Italië die volgende verklaring af: De actie van Italië in de Egeiisc'h© Zee kan met geen mo gelijkheid verandering brengen in de houding van Turkije, dat vastbesloten is tot het einde toe weerstand te bieden. Indien de aanval op de Dardaneillen herhaald wordt, zullen wij op nieuw de otraat doen sluiten, wat ons onbe twistbaar recht is. Zelfs door Rusland wordt dit recht erkend. Wij zijn bereid eiken voorzorgsmaatregel te nemen, om de commercieele belangen der neu trale mogendheden te beschermen; wij zullen zo beschermen, alsof het eigen belangen gold, maar wij zullen nooit wijken voor een aanval van Italië. Op een vraag hoe hij dacht, dat men lot vrede zou komen, antwoordde de grootvizier: Het is waarschijnlijk, dat de oó'log slechts een einde zal nemen door bemiddeling of door een conferentie. Mijn persoonlijke meening' is, dat het. zal geschieden door bemiddeling, want een conferentie zou onvoordeelig zijn voor de belangen van Italië; een ding is echter zeker: Turkse zal nooit van ©enig recht afstand doen. De correspondent van de „Co.riere dTtalia" te Athiene zendt aan zijn blad de volgende mede deelingen over de sterkte der TuAsche troepen op de eilanden der Egeïsch© Zee. Op Rhodos hebben de Turken in de bergen thans 3000 man staan. Zij zijn goed voorzien van ammunitie, maar hun approviandeering laat te wenschon over. Op Mytilenei zijn 2500 man geregelde Turk- sche troepen met 6 stukken berggeschut en 8 mitrailleuses. Het aantal vrijwilligers, nat zich voor de verdediging van het eiland beschikbaar stelt, zou 7000 man bedragen. 'Op Chios zijn ongeveer 2000 man geregelde Turksche troepen en eenige honderden vrijwil ligers met twee stukken berggeschut en zes mi trailleuses. i Het garnizoen van Kos bedraagt ongeveer 100 man geregelde soldaten en 1000 vrijwilligers, waar schijnlijk zonder artillerie. Op de andere eilanden is geen garnizoen aan wezig. Uit Milaan wordt aan de «National Zeitung" geseind HET LOT. (Uit het Duitsch vertaald). Hoofdstuk I. Melcher Brenners tachtigste verjaardag. 2) »Je wacht zeker op antwoord" ging vrouw Brenner voort, toen de knaap nog steeds op zijn plaats bleet staan. Zacht drukte zij op de deur klink en ging het vertrek binnen, dat vlak naast de keuken lag. Het was een laag nauw vertrekje, dat er in het gedempte licht zeer vertrouwelijk uitzag. Voor de vensters, behangen met smalle witte gordijntjes, stonden veel potplantjes met frisch groen en kleurige bloemen. Daar doorheen speelden zonnestralen, die sidderende schaduwen en groen-gouden lichtvlekken wierpen op de wit-gepleiserde muren' Een bank stond aan den eenen wand van het vertrek en daarvoor stond een tafel, met blank gepoetst tafelblad, waarop een resachtige bloemruiker prykte. Ook het houten kruisbeeld boven in den hoek was rijke lijk opgesierd met seringen en sleutelbloemen. De bloemenruiker en een geheimzinnige geur van rust en vrede gaven aan het vertrek, nietegenstaande 2yn bescheiden inrichting, een prettig aanzien. In een hoek zat de oude Melcher, in een grooten, met leer overtrokken leuningstoel. Zyn hoofd, met dichtte witte haren bedekt, waa op de De bijzonderheden, die bekend zijn geworden over een strijd, die gisteren op het eiland Rhodos tusschen Italianen en Turken gevoerd is, zijn nog zeer vaag. In ieder geval schijnen er belangrijke dingen te zijn gebeurd. Er moeten twee afzon derlijke slagen geleverd zyn. Het slagveld moet liggen in de bergen van het binnenland, ten Noord-Oosten van de Atairo, den hoogsten berg van het eiland. Aan beide zijden moeten groote verliezen geleden zijn. De «SSeculo maakt melding van het gerucht, dat uit Barka versterkingen naar Rhodos zullen ge zonden worden. De «Corriere dTtalia" heeft uit Smyrna bijzon derheden vernomen van de inhechtenisneming van ltahuansche werklieden. De gendarmes omsingel den de mannen in huizen en ontrukten hen met geweld aan hun gezinnen. De tusschenkomst van de voornaamste leden der Italiaansche kolonie is zonder gevolg gebleven. De Turksche overheden verklaarden, dat de maatregel noodzakelijk was, op grond van zwaarwegende staatsbelangen. De Duitsche consul protesteerde en wees op de on mogelijkheid, vreedzame italiaansche visschers als krijgsgevangenen te behandelen, tiet protest heett totnogtoe echter niets opgeleverd. Uit Hamburg wordt geseind, iaL de directie der Levante-line uit Constantinopel bericht heeft ont vangen, dat bet verwijderen der zee mijnen uit de Dardaneiten opnieuw vertraagd werd. De Lar- d an ellen zullen 13 of 14 Mei geopend women. De vergadering! van vertegenwoordigers van handel en industrie, van hjet ministerie van Han del en van het beurscomité behandelde de slui ting der Daxdanejllen voor de handelsvloot. Zij kwam tot de overtuiging, dat d© vrij© vaart, door de Dardanellen ook voor de toekomst niet ge waarborgd was en besloot bij1 de regeering een uitvoerig memorandum in te dienen over de nood zakelijkheid van een blijvende vrije vaart uit de Zwarte Zee voor den Russischen handel, met het verzoek, alle middelen in het werk te stel len voor de verzekering van de vrije vaart door de zeeëngtei. DUITSCHLANik De «Lokal Anzeiger" schrijft half oificieel het volgende over de ontmoeting te Karlsruhe Het is met te verwonderen, dat freiherr von Marschall eerst na lang overleg besloten heeft om als Duitsch gezant naar Engeland te gaan. Sinds hij echter alle acten en bescheiden bestudeerd lieeft en den ganscheu omvang van zijn missie kent, beslist hy met jeugdige geestdrift zijn va derland dezen grooten dienst te bewijzen. Enge land zal 't voorzeker hoog schatten, dat wij dezen staatsman, (die ons te Constantinopel in deze moeilijke tijden van buitengewoen veel belang is geweest), van den Bosporus weghalen, om hem thans met den vredespalm in de hand over de Noordzee Engeland te laten begroeten. Von Mar schall gaat uit Constantinopel heen met de over- tuiging, dat de Duitsche belangen aan den Bos porus onder den nieuwen gezant, frëiherr von borst gezonkende ellebogen steunden op de stoelleuningende handen waren gevouwen. De grysaard deed zyn middagdutje. Besluiteloos bleef Marie staan. Zij kon het niet van zich verkrijgen den slapende te wekken. Het beste was, dat zij op eigen houtje de uitnoodi- ging maar aannam. Langzaam ging zy weer naar ce deur terug. Daar klonk uil de keuken plotse ling een leven, het gekletter van brekend vaat werk. Melcher werd wakker en hief zijn hoofd in de hoogte. nik geloof, dat ik geslapen heb," zeide hij ver ontschuldigend. «Ja, vader en de kinderen hebben je wakker gemaakt met hun leven. Dat kost weer een bord, geloof ik. Als Theo van den molen er is, loopt 't altijd mis af." «Zoo, zoo is Theo daar?" «Ja, tante Rosine en oom de molenaar noodigen je op de koffie." «Ha, uitstekend. Natuurlijk zal ik gaan, ik moet ze toch nog bedanken voor de tabak en voor de mooie bloemen van vanmorgen. Maar ik moet eerst nog een beetje ruste hebben. Zoo met tachtig jaar wordt men al een daagje ouder." Oudertusschen waren de kinderen druk bezig. Van het breken van het bord was Theo schuld, gelijk tante.Mane heel goed begrepen had. Toen Kosa zich weer gerekt had, om een bord op het rek te schuiven, was de knaap naar haar toe ge sneld, om haar te helpen. Zij had hem echter zoo krachtig van zich afgestooten, dat het bord Wangenheim, die- een uitmuntende ervaring bezit op het gebied van Balkanzaken aan uitstekende handen zijn toevertrouwd. Von Marschall vertrekt uit Constantinopel in de overtuiging, dat zoowel op politiek als op eco nomisch gebied de relaties tusschen de Duitsche pn Turksche regeering, welke in al den tijd, dat hij aan den Bosporus werkzaam was, veel verbe terd zijn, niets te wenschen overlaten en in weerwil van de verwikkelingen op den Balkan, beter zijn dan ooit te voren. Voor de Duitsche belanghebbenden in het Turksche rijk bestaat dan ook geen enkele reden om ongerust te zijn over het jheengaan van von Marschall. De benoeming van von Marschall tot gezant te Londen bewyst aan de geheele wereld, den ernst van Duiischiand s bemoeiingen om met Engeland R>t een blijvende goede overeenkomst te geraken, waarbij natuurlijk vooropgezet moet worden, dat alle onderhandelingen over internationale vraag stukken op voet van totale gelijkheid zuilen plaats vinden. Dit nieuwe bewijs van de bereidwilligheid van Duitschland om tot een vriendschappelijke verstandhouding met Engeland te komen, zal de hoop op de handhaving van den Europeeschen vrede nieuw leven inblazen. vVanneer het den opvolger van graaf Wolff-Metternich gelukken zal de vroegere vriendschappelijke betrekkingen tus- vAfi HOUTENS t uit haar handen gleed en nu in honderd scherven op den grond lag. «Jij bent de schuld ervan" klaagde de kleine; «had jij me maar met rust gelaten. Ik kan de borden alleen wel op d'r plaats zetten. Wie helpt me, als jij er niet bent Straks is moeder weer kwaad. Én grootvader hebben we ook wakker gemaakt." Daarbij wreef zij haar rechter bovenarm, waar de hulpvaardige knapenhand haar had beetgepakt. «Kom, Rosa, wees nu weer goedl Het bord is eenmaal kapot, dat maakt geen mensch meer heel. Zie hierEen mooien glazen knikker, met een blauwe slang er in, heb ik voor je meegebracht," vleide Theo. Rosa keek begeerig naar den knikker, maar verroerde zich niet van haar plaats en gaf geen antwoord. «Wees niet zoo koppig! Wil je 'm hebben, hier 1 Hou je schort op! Zoo!" Met een goed- gemikten worp vloog de knikker in Rosa's schort. «Is ie niet mooi Vader heeft 'm van de reis meegebracht Zie je wel, je lacht al weer Op dit oogenblik verscheen tante Marie in de deur. «Wat ben je weer onhandig, Roos!" »'t Is mijn schuld, tante!' bekende Theo. «Dat wil ik wel gelooven. Je bent ook altijd even wild. Ga maar gauw naar huis en zeg, dat grootvader om drie uur komt. Ik kom later wel. Maken ze 't allemaal goed op den molen «Ja best! Er zijn twee kalfjes in den stal. mooie witbonte, en een veulen. Je moest ze zien, Rosa! En Diana heeft vier jongen. Ik geef je er een cadeau, als je wilt en een nieuw bord moet moeder me ook geven. Ik zal 'tdadelyk brengen." «Laat dat maar zitten, jongen Theo nam zijn muts, sprong met een kort «adieu" naar buiten en liet zich schrijdelings de leunvng van het trapje afglijddenin een oogwenk was hij de nauwe Molenstraat door en bevond zich op de molenwerf. Daar was een knecht bezig twee glanzende zwarte paarden voor een met witte zakken beladen wagen te spannen. «Je komt juist van pas, Theo«, zeide de knecht, «hou daar den zwarte even vast. Waar Bart, de stalknecht, uithangt, mag Joost we ten. Ik denk, dat hij in de brandnetels geval len is..« «Gauw dan wat, om twee uur mopt ik in school zyn.« Reeds streelde knaap de manen van het statige beest, dat hern nieuwsgierig he snulïelde. üp den achtergrond van de werf lag de molen. Het groote huis was aan den eenen kant zóó tegen den heuvel opge bouwd, dat het slechts één verdieping scheen te hebben. De molen was slechts door de werf te bereiken. (Wordt vervolyd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1