Verspreide berichten. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. schen beide stamverwante volkeren te herstellen dan zal Europa weer opademen, en zullen Duitsch-' land, Engeland en alle andere vrienden van cul tuur en vooruitgang zijn vredelievenden arbeid zegenen. Bij de tweed© lezing van de oarlogsbegroioting in den Rijksdag betoogde de Centrum-af ge va u- digde Trendel, dat alles in het werk gesteld moet worden om heit spionnagenet, dal Duiischland aan alle kanten omringde, te vernietigen. De felst en landgrenzen moeten door de zwaarste sti af ten tegen spionhage beschermd worden. Het bui tenland beeft in dat opzicht uitgebreide maat regelen getroffen en dreigt met zwaardere straf fen. Onze vestingstraf gaat spreker voort schrikt de buitenlanders niet af, on ik verlang dan"ook de spoedige indiening van een spimnage- wet. De staatssecretaris van marine, von Tirpitz, heeft eenige mededeelingen in de begrootings- commissie van den Rijksdag gedaan Wat het het obrlogsgevaar in den zomer van 1911 betreft, zoö zeide hij o.a., Asquith heeft verklaard, dat het plan tot een overrompeling van Duitschland nooit bestaan had. Van een dergelijke verklaring moet men nota nemen en dat hebben wij ook met bijzondere voldoening gedaan. Het feit, dat de militaiie bevelhebbers misschien aan beide zijden zekere veiligheidsmaatregelen genomen hebben, valt wel niet te bestrijden, maar bewijst niet, dat bepaalde plannen bestonden bij de regeeringen. RUSLAND. Uit Petersburg seint men, dat de minister president, Kokoftsof, de minister van Oorlog, Souk- homlinof, en de minister van Buitenlandsche Zaken, Sassonof, in de hoofdstad zijn terug ge keerd van hun bezoek aan den Tsaar te Livadia, De minister van Oorlog is niet afgetreden. Ko koftsof en Sassonof zijn beiden buitengewoon tevreden over de -ontvangst van den Tsaar. Van een verandering in het ministerie zal waarschijn lijk geen sprake zijn. MAROKKO. Te Parijs zijn alarmeiereinde berichten ingeko men omtrent den toestand in Marokko. De ge heel e omgeving van Fez is tegen de Franschem opgestaan, zoodat mem zich in de hoofustad op een nieuwe belegeringvoorbereidt. Generaal Moi- nier beteft aan de militaire overheden bevel ge- gëveu, zoo spoedig mogeljjk gnoote menigten le vensmiddelen te verzamelen, overal vleesch én graan aan te koopen en naar Fez te zenden. Het Fransche ziekenhuis is in staat van verdediging gesteld. Men heeft daar 1000 geweren, 60.000 patronen ,en een menigte levensmiddelen odder-, .gebracht. Dit ziekenhuis ligt in de onmiddellijke nabijheid van de stadspoort en is zóó. gebouwd, dat het als fort verdeclfgd kan worden. Men werkt dag ©n nacht om Fez door vestingwerken te versterken en de reeds- aanwezige forten te vermeerderen. Daar de stammein van de Zaian en de Zem- mours zich in het Westen bij Ain Lorma var- eenigd hebben en den voor de militaire transpor ten gewichtige karavaanweg naar Suk-El.Avba be dreigen, heeft generaal Moinier een hata.il Ion van bet garnizoen van Fez daarheen gezonden, dat den vijand daar verstrooien moet. Aan de „Matin" wordt gemeidt, dat men in het Oosten van Ma rokko nacht aan macht de signaalvuran ziet op vlammen, dici dienen om de stammen aan te sporen, zich op den strijd voor te bereiden. Zes bevriende stamimiem zouden; zich reeds tot ©en sterke, goed uitgeruste harka vereenigd hebben, die naar1 Fez optrekt, om d-a opstandige Ara bieren daar te versterken. Overal in de steden en dorpen w-orflt de heilige oorlog gepredikt. De Fransche oud premier Clernenceau heeft naar aan de «Köln. Volkszeitung" uit Parijs ge meld wordt, een ernstige operatie moeten onder gaan en wenschte daarbij speciaal verpleegd te worden door de liefdezusters uit de Rue Bizet te Parijs, wijl hij zoo verklaarde hij aan zijn omgeving aldus zeker was de beste verpleging te hebben. Wat moeten Clemenceau's anti-cleri- cale geestverwanten daarvan wel denken 1 De Oberburglermieister van Berlijn Kies'huer wordt ©eire-burgletf dezer stad en krijgt zijn volle traktement, 30.000 Mark, ate pensioen. Uit Hannover wordt geseind, nat de bond vap metaalindustfieelen besloten heeft op 27 Mei 60 o/o der arbeiders uit te sluiten, wanneer vooa dien tijd door den bond van metaaih-werkers geen definitieve regeling wordt genomen om de staking in sommige fabrieken te doen eindigen. - De „Hohenzollern" is om 1 uur 56 gisteren door de „Kolberg'1' begeleid te Genua binnen geloopen. De „Kolberg" wisstelde eenige saluut schoten met de stad en ging in de buitenhaven voor anker' liggen, terwijl het keizerlijk jacht langzaam de binnenhaven in liep om aan de Friedrich-Wilhelm Kade te meren. Alle schepen vlagden en het weer was zeer goed. Uit Genua wordt gemeld: De reis der „Hohen zollern" en der „Kolberg" naar Genua had onder zeer gunstige omstandigheden plaats. Mesteinu werd Donderdag vroeg, Napels Donderdagavond gepasseerd. Vrijdag om kwart voor drie kwam de keizerlijke familie alhier aan. De Duitsche gezant; von Jagow en tal van Ilaliaansdhe over heidspersonen kwamen aan boord om de vor stelijke familie te begroeten. Om 5 uur 25 begon de keizer zijn reis naar Karlsruhe. De luitsche kolonie en het publiek juichten hem enthousiast 'toe. i De klcèrmaibersBtaking te Londen heeft nu écu ernstig karakter aangenomen. De patroons zijn niet in staat de talrijke orders, die ze met het mooi© weder ontvangen, uit te voeren De uitbreiding, die de staking genomen heeft beteek-ent voor de kleermakerspatroons een verlies van vele duizenden: ponden sterling. Die maand Mei is juist de maand, die het heele seizoen voor de patroons kam goted maken of bederven, die dus feitelijk het grootste gewicht, in de schaal légt. Dit weten de kleermakers maar al te goed. En ook kunnen de patroions geein werk buiten de stad sturen, daar hun collega's ook hun han den vol hebben. Zoodat ze dus in oen moeilijk paoiket zitten. De vertegenwoordigers der Zuid-Welsche mijnwerkers hebben gister besloten het besluit, dat hun bestuur eergisteren genomen heeft, te be krachtigen. De afgevaardigden der mijnwerkers zullen de vergaderingen van den districisraad van Zuid-Wales nu niet verder bijwonen, hangende de beslissing van de bijeenkomst van den Natio- nalen Bond van mijnwerkers op 21 dezer. Het besluit houdt een protest in tegen de vaststelling van het loon krachtens de kolenmijnwet door lord St. Aldwyn als voorzitter van den districts- raad, aangezien deze laatste verdeeld van mee ning is over de loonschaal. Doch het is onwaar schijnlijk, dat de bond van mijnwerkers den eisch van de Zuid-Welsche mijnwerkers om een nieuwe kolenstaking uit te schrijven, zal vervullen. Uit Washington wordt aan de »Matin" ge seind, dat, naar aan den Franschen gezant bij de Vereenigde Staten officieel door het Amerikaan- sche departement van Oorlog werd medegedeeld, de naam van De Lesseps gegeven zal worden aan een van de drie forten, d e tot bescherming van het Panamakanaal aan de Atlantische kust ge bouwd zullen worden. Op deze wijze wilde Ame- rlkaansche regeering de verdienste van De Lesseps en Frankrijk ten opzichte van het Panamakanaa' in herinnering houden. De Crisis. De Staatscourant van gisteravond bevat een Kon. besl. van 11 Mei 1912, waarbij met ingang van 14 Mei 1912 lo. op zijn verzoek, een eervol ontslag is ver leend aan den vice-admiraal J. Wentholt, als Minister van Marine, met dankbetuiging vóór de vele en gewichtige diensten door hem aan de Koningin en aan den lande bewezen 2o, tijdens de ontsteltenis van een Minister van Marine, het beheer van het Departement van Marine, ad. interim, is opgedragen aan den Mi nister van Oorlog, den heer H. Colijn. De Haagsche correspondent van de «Standaard" vernam nog, dat de benoeming der door de Re geering toegezegde commissie, die het geheele vraagstuk der Indische defensie onder de oogen zal hebben te zien, biDnen een paar weken kan worden verwacht. De President vun den Hoogen Raad. Bij Kon. besl. is aan mr. A P. Th. Eyssel, op zijn verzoek, met ingang van 1 Juli 1912, ver leend eervol ontslag uit zijne betrekking van president van den Hoogen Raad der Nederlanden onder dankbetuiging voor de vele en belangrijke diensten, door hem in verschillende rechterlijke betrekkingen aan den lande bewezen. 1913. Naar het Nederl. Correspondentiebureau meldt, zou bet in diei bedoeling ligg'en, i.e feesten in 1913, die het plaatselijk comité te 's-Gravenhage voorbereidt, te houden in ae maanden September en November. Voor de buitenfeesten, zooals den historischen optocht' ©n de stadsversiering, zou de maand September gekozen worden, en zou den, m-et het oog op. het seizoen, de eigenlijke gedenkdagen in November mepr met volksfeesten en volksvoorstellingen binnen de gebouwen wor den gevierd. j Onderscheidingen. De heer G. H. Simonis, lid der provinciale Staten van Noord-Brabant, is door Z. H. Paus Pius X benoemd tot ridder in de orde van den H. Gregorius den Grooten. Anti Winkelsluitingsactie. Het winkeliers-comité tot het voeren eener actie tegen de 9-uurs-winkelsluiting te Amster dam, zal, alvorens het adres in zake «gedwongen winkelsluiting," door 52.000 meerderjarige inwó- ners geteekend, aan H. M. de Koningin wordt aangeboden, beproeven een overzicht te geven van het geldelijk nadeel, dat de winkelstand heeft bij de 9-uurs-sluiting. In den loop van deze week ontvangen de win keliers een circulaire waarin hun wordt gevraagd nauwkeurig op te geven hoeveel naar hun schat ting in het tijdvak 1 October 1911 tot 1 Mei 1912 minder is omgezet dan in het tijdvak 1 October 1910 tot 1 Mei 1911. De antwoorden worden vóór 31 Mei ingewacht. Weer ben ent Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 13 Mei 1912, medegeaeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 771.9 te Horta. Laagste barometerstand 738.8 te Stockholm. Verwachting tot den volgenden dagzwakke tot matigen noordwestelijken tot zuidwestelijken wind, aanvankelijk weinig, later toenemend be wolkt, met kans op regen of onweer, mogelijk nachtvorst, overdag warmer. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Telef. Nr. 244. Geopend dagelijks van 8^1 en van 2—4J uur, bovendien Maandag, Woensdag en Vrijdagavond van 7 8 uur. Gevraagde Arbeidskrachten. Bank werker-monteur. Behanger of halfwas. Bramdersknecht. Houtschavers ein zagers (halfwas). Jongen v. drogistzaak'. Jongen, v. tabakfab. Kistenmaker. Kleermakersjongen. Metaaldraaiers. Metselaar. Schilders Smidsjongen. Timmerman Voorslager v (aank.) Vuurwerker. Cagdieinstbode Dagmeisje. Te Rotterdam: Carionnagewerksters. Aangeboden Arbeidskrachten. Distillateursknecht. Opperman. Kant oor beaiende. Rijwielmaker. Koetsier. Sjouwers. Letterzetters. Steenhouwer. Mandenmakers. Stokers. Molordrijver. De Directeur verzoekt aan hen, die verzuim den te berichten «f zij aan een opgegeven adres zijn geslaagd, bedoeld bericht ten spoedigste te bezorgen. Keuring van paarden voor den Krijgsdienst. Met het oog op de vele bezwaren, die verbonden waren om de keuring van de in deze gemeente aanwezige paarden te Maasland te houden, hebben het gemeentebestuur van Schiedam alsmede ver schillende eigenaren van paarden te dezer stede zich tot den Minister van Oorlog gewend met het verzoek die keuring op een voor Schiedam geschikter plaats te doen houden. Namens den Minister is daarop het bericht ontvangen, dat in overweging zal worden genomen om Schiedam als vorderingsplaats te doen aan wijzen, zoodat vermoedelijk gezegde keuring bin nen deze gemeente zal worden gehouden. Jaarfeest—V olksboud. De viering van het jaarfeest der afd. Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond behoort met den laatsten feestavond gisteren gegeven, weer tot het verleden. De leden en donateurs met hunne dames hebben om beurten weer genoten van het vele goede en vermakelijke dat door de verschillende onderafdeelingen der Bondsafdeeling in deze drie feestavonden is geboden. Werkelijk hebben zij zich beijverd de feestvierende menigte onder alle opzichten te voldoen en een recht aangenamen, gezelligen avond in de Bondsgehoorzaal te doen doorbrengen. De herhaalde bijvalsteekenen die hun ten deel vielen, bewezen dan ook dat de feest- genooten hun ijvervol pogen op den rechten prijs stelden. Deze feestavonden hebben dan ook den broe derband die de leden der Bondsafdeeling omsnoert, weer versterkt en de sympathie, die het werken en streven van Schiedams Volksbond onder onze katholieke stadgenooten wekt, nog vermeerderd. Het dankwoord door den voorzitter, den heer T. J. H. Mouwens, gericht tot allen die tot deze feestviering medewerkten, was alleszins verdiend. Naar wij vernemen, geeft de va.-tstelling van den datum voor het Encycliekfeest nog eenige moeilijkheid, wijl 't a.s. Zondag wegens het sa menvallen met de maandvergadering niet kan plaats hebben en 'took met de Pinksterdagen moeilijk kan worden gevierd. De heer v. d. Drift, lid van den Raad voor district III, heeft thans zijn ontslagname bjj den Gemeenteraad ingezonden. Zaterdag-middag werden eenige personen bij den watertoren door het geschreeuw van kinderen er op attent gemaakt, dat een man lag in een sloot daar in de buurt. Toen de man uit het water was gehaald, bleek hy in zoodani- gen toestand te zyn, dat hij geen antwoord kon geven op de vraag, hoe hij in de sloot was ge raakt. Op advies van een dokter, die vermoedde, dat de man door een toeval getroffen in de sloot geraakt was, werd hij naar het ziekenhuis ge bracht, waar hij eenige uren later is overleden. 't Bleek te zijn een schipper, die bij familie te Rotterdam tijdelijk woonde en als zenuwlijder bekend was. De gewezen kostganger, die zich Zaterdag zoo woest aanstelde, wilde 's avonds 6 ure weder de vroegere woning binnendringen, wat hem belet werd door zijn gewezen kostbaas, die hem met een bijl op het hoofd sloeg, waaraan hij een bloedende verwonding bekwam. De kostganger moest zich door een dokter la ten verbinden. Een g1 asmaker heeft Zaterdag by de politie aangifte gedaan, dat hy door een me dearbeider geslagen was, omdat hy, lid van de glasmakersvereeniging, uit de vereeniging was ge treden. Heden-ochtend 734 ure is van de van Rotterdam komende tram nabij het Roode Hek de as van den motorwagen gebroken. Het verkeer was geruimen tyd gestremd. UIT ROTTERDAM. Zaterdagavond 9 uur brak er bra.ua uit in de drijfriem©nfabriek der firma Lutterbach en Ca aan het Gedempte Dooiwater te Rotterdam, welk perceel dezer daglen ontruimd zou warden voor den nieuwen Raadhuisbouw. Verschillende pan den in. de nabijheid zijn reeds gesloopt, zoodat het nagenoeg vrijstaande) perceel, dat in lichte laaie stond, gjomakkelijk door de brandweer be reikt, kon worden. Met vier stralen werd de brand gebluscbt iein beperkt tot twee verdiepingen, die uitbrandden. I Om 6 uur was het perceel verlaten door de werklieden. Vele machinerieën en een pa-dij drijf- riemenleder bekwamen gtoote schade. De e-ersteelev a torinde Am sterdam- se he haven. Naar het „Hbl." verneemt, zal de Steenkolein-Handelsvereeniging in tien loop der volgende maand een grooten elevator voor het lossen van kolen in de Amsterdamsche Jhaven in werking stellen. Dit is de eerste drijvende elevator, die ia de Amsterdamsc'be haven in gebruik wordt genomen. Moord en poging tot zelfmoord. Den huisschilder P. J. Miljoen, laatstelijk werkzaam te Barhum, gehuwd met de dochter van den op zichter der Noorderbegraafplaats te Groningen, was tijdens de echtscheidingsprocedure toegestaan tweemaal per maand zyn 3£-jarig zoontje onder bewaking te ontvangen. M., verstoord over die bewaking, stemde er echter in toe met het kind te gaan wandelen. Gistermiddag te twee uur, nadat hij zich met het kind had laten fotogra feeren, zou hij het jongentje terug brengen naar de Noorderbegraafplaats waar de familie reeds bezorgd was over het kind. Vlak bij het huis van de schoonouders nam M. een revolver uit den zak en schoot het kind in de linkerslaap. Het knaapje was direct dood. Vervolgeus richtte M. de revol ver op zichzelf en trof zich in de slaap. Hij werd levensgevaarlijk gewond. De doktoren Van den Berg, Calcar en Tijmstra behandelen hem in het ziekenhuis. Industrie in Noord-Limburg? Men meldt aan de „Tijd": De gemeenteraad der gemeente Bergen hééft aan eeine firma Van den Bocsth uit Goch een perceel heide ter girootte van circa 180 H.A. verkocht. De Ged. Staten zullen echter nog hun zegel aan dezen verkoop moeten hechten. Men vermeent, dat dit uitgestrekte terrein is aange kocht, om er ©en glas- of aardewerkfabriek op te bouwen. i De schipbreuk in het Kattegat. Over de ontploffing, die in het Kattegat bet Noorse he stoomschip „Snonre" vernield heeft, worden aan de „Lokal-Anzeiger" nog de volgende bijzonder heden gemeld: Het schip was mieit mest gjedaden. De stuur man stak onder hiet dek een lucifer aan en daardoor ontvlamden de gassen, dis zich uit de mest ontwikkeld hadden. Een geweldige vuurzuil steeg omihoog en hiet schip brak in twee stukken, die onmiddellijk naar de diepte gingen. De vijf overlevenden van de bemanning draven 20 mi nuten lang op planikein rond, voordat zij door een Dieensch stoomschip gered werden. Acht haan, waaronder dei kapitein, zijn omgekomen. Op jacht naar Gamier ein VaIet. De Parijsche veiligheidspolitie is opnieuw het spoor van Garnier en Valet geheel bijster geraakt. De beid© auto-bandieten die men gemeend had de zer dagen te kunnen vatten, zijn wederom spoor loos verdwenen. Men houdt het er thans voor dat zij Parijs en omstreken hebben verlaten. Ongelukken. Het tweejarig dochtertje van J. Rte Ekslooerveen (Dr.), is in een tobbe met heet water gevallen en tengevolge der bekomen brandwonden overleden. Een ernstig ongeval had gisteren op de Schelpkade te 's-Gravenhage. Een vierjarig kind, dat reeds meermalen op 't dak der ouderlijke woning was geklauterd, had mederom op die gevaarlijke plaats weten te komen en is daar uit de dakgoot op straat gevallen. Het kind was onmiddelijk dood; het had schedelbreuk bekomen. De 9-jarige K. Hart te Zaandam bracht menigmaal een bezoek aan de stoomzagerij „De Beer", van de firma Berghouwer Co., aldaar, een fabriek, gelegen aan den zuiddyk op ongeveer 5 minuten afstands van den open baren weg. Meer dan eens werd hij van het terrein gestuurd. Zaterdagmiddag kwam hij weder op de werf en zonder dat de kleine op gemerkt werd, begaf hij zich onder den molen, waar het drijfwerk der machines loopt. Hij werd door een machine gegrepen en onmiddel lijk gedood. Zaterdagnamiddag is in de Kerkstraat, bij de Spiegelstraat te Amsterdam een bejaarde scha renslijper door een auto overreden. De man werd voor dood opgenomen. Na bij een smid verbonden te zyn, werd hjj door een auto van den gemeen-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2