jjjtaal-Poefs-Crèi liasiKul L02SE NUMMERS Abonneert U DE TARIEFWET Aan het kwijnen van Neêrland's industrieën. WATTEN POLIKLINIEK URBaNUa PILLEN De weg der sombere gedachten. De Tariefwet beteekent: De Kleine man in 't Gedrang. Nieuwe Zalmbuis, maakt een einde: Uit de Pers. Familieberichten. AdrertentiëiL Vraagt Poetsir» ^este vloeibare, Eischt dit fabrieksmerk. 8PARNAAÏ VAN ZINNEN. Het Pantserschip. Dr. Kuyper schrijft in de «Standaard" «Met opzet hebben we het oordeel der Liberale Pers over 'sheeren Wentholt's val afgewacht. Nu die Pers zich uitsprak, kan men ons geen over drijving ten laste leggen, zoo we de actie die tegen den heer Wentholt en zijn schip is uitge gaan, qualificeeren als uit wrok en wrevel ge boren. Het ging niet tegen het schip, het ging tegen den overlooper. De heer Wentholt had er zich toe geleerd om in 1908 uit het Kabinet-De Meester in het Kabi net-Heemskerk over te gaan. Men achtte dat dit kon. Marine zou geen politiek Departement zijn. Doch toen kwam ongelukkigerwijs de vloot- predikent. De actie ten deze was buitenkerkelijk, methodistisch aangelegd. Dit botste. En dat toen Minister Wentholt het aan zijn nieuwe, of wil men, verlengde positie verschuldigd meende te zijn, den commandant van den Helder voor den vlootpredikant de vlag te doen strijken, dat heeft 't corps zeeofficieren hem niet kunnen en willen vergeven. Dit had de wrok gezet, en hieruit was de wrevel opgekomen. Niet hem persoonlijk aankunnende, heeft men toen zijn schip onder vuur genomen. Zeeofficier na zeeofficier, die nog kort geleden over het Regentesse-type geen woord van afkeuring ten beste gaf, viel nu op het stellig betere type dat Minister Wentholt voorstelde, met zulk een spij tigheid en veroordeelingszucht aan, dat 't wel haast scheen, alsof nooit onzinniger schip was voorgesteld. Dit vonnis over het schip, kreeg aller onder- teekening, en werd in stad en dorp allerwegen met zulk een bombarie aangeplakt, dat zelfs kal me geesten allengs onder den indruk kwamen. Zelfs rechts wist men zich aan dien invloed niet te onttrekken. Vooral onder de heeren van de Haagsche sociëteiten was het al spoedig uitge maakt, dat dit schip nooit op stapel mocht ko men. Nu, een sympathieke figuur is de heer Went holt bij zijn overgang in een Rechtsch Kabinet ook ons nooit geweest. Tegen zijn opneming in het Kabinet hadden we van meet af bedenking. En in zooverre is zijn heengaan ook ons geen oor zaak van leed. Wij houden van een homogeen Kabinet. Maar èn om het Kabinet, èn om onze vloot, en om de eere van ons Parlement, spijt 't ons toch, dat passie 't ook ditmaal won van be zinning en beleid." Mgr. Dr. W. H. Nolens, schrijft in de »N. Ven- losche Courant" over de gevallen beslissing «Het schip werd geweigerd. Door eene meerderheid gevormd uit hen, die niets willen, uit de voorstanders van wat kort genoemd wordt; een torpedo-vloot, uit voorstan ders grootere schepen en uit hen die van meening waren dat het gevraagde schip in ieder geval niet aan de te stellen eischen voldeed. Gevolg zal nu wel zijn, dat de Minister van Marine heengaat. Er kon natuurlijk geen sprake van zijn, dat het geheele kabinet om dit, in hoofdzaak technisch geschil, zijn ontslag zou vragen. De Minister van Marine heeft, ook om redenen buiten zijn Marinebeleid gelegen, veel tegenstand en bestrijding opgewekt. Moeilijk kan echter ont kend worden, dat hij zijn voorstet met tact en kunst heeft verdedigd en het moeilijk ambt van Minister van Marine met ijver heeft vervuld. De zaak heeft nu deze goede zijde dat nu voor goed eens de aandacht gevestigd is op het de fensie-vraagstuk voor Indië, en dat er kans bestaat uit de sleur te geraken, die naar veler oordeel in deze dingen bestaat. Maar men staat ook voor de vraag Wat moet er nu gebeuren Gemakkelijk zal het niet zijn in de gegeven omstandigheden een nieuwen Minister van Marine te vinden. Men zou zich met een «ad interim" voorloopig kunnen behelpen. Maar de Marine zelf Moet. nu van den aanbouw worden afgezien, totdat een rapport van een nog te benoemen commissie in een wetsontwerp is omgewerkt, en dat wetsontwerp is wet geworden Dan zou er op het laatst ook niet meer van een schijn eener vloot kunnen gesproken worden. Moeten de ge vreesde eventueele vijanden en aanranders der neuti-aliteit verzocht worden inmiddels hun booze plannen op te schorsen Nu weet men wel, wat de Kamer niet wil, maar niet wat ze wel wil. Het komt mij voor, dat dit nog niet de klein ste moeilijkheid is, waarvoor de Regeering staat. De Commissie zal heel wat gewichtige vragen te beantwoorden hebben van technischen en finan- cieelen aard, waarbij èn de draagkracht van Ne derland en de financieele verhouding tot de ko loniën een groote rol spelen. Het «leitmotiv" voor haren arbeid zal wel moe ien zijnNederland kan er niet aan denken mee te doeri in den wedloop der zeemogendheden om steeds meer en grooter schepen te bezitten, maar wat het heeft moet geschikt zijn voor het doel en meetellen. Indien de commissie zich ooit zou laten leiden door de gedachte dat uit het afstemmen van het voorgesteld schip zou gebleken zjjn de geneigd heid der Kamer om er maar op los te bouwen zal m.i spoedig blijken dat ze zich daarin zou vergist hebben. Maar nog eens wat moet er inmiddels aan het Departement van Marine gedaan worden Tot onze diepe droefheid overleed heden, in het R. K. Ziekenhuis te Bevergem, na een kort, smartelijk lijden, voorzien van de H.H. Sacramenten, onze innig geliefde Echtgenoote. Moeder, Dochter, Zuster en Aanbehuwdzuster, Cornelia C. P. ran Oorschot, Rens. Uit aller naam D. H. W. VAN OORSCHOT. Horstel (in Westphalen), 11 Mei 1912. Eenige en algemeene kennisgeving. voor CHIRURGIE, GYNAECOLOGIE en UROLOGIE. Stedelijk ZIEKENHUIS, Schiedam. Dinsdag, Donderdag en Zaterdag, 89 uur vin. Slikken bussen alleen niet wellis gedeponeerden druppelt uit van de Dagblad voor Schiedam en Omstreken zijn te bekomen in het Sigarenmagazijn van C. JANSE, Koemarkt, hoek Hoogstraat. van L. J. GROOTENDORST, Apotheker, Utrecht, bereid volgens het oude en echte receptzijn zacht laxeerend-bloedzuiverend en slijmafdrijvend, bij zonder dienstig tegen ongesteldheden der maag, bevorderen de spijsvertering, nemen de duizelig heid weg en zijn zeer heilzaam tegen de gal en scherpte in het bloed. 30 cents het verzegelde doosje met gebruiks aanwijzing verkrijgbaar te Schiedam bij P. J. VAN DER SMAN. Eischt vooral merk Orootendorst IN eemt U dagelijks een likeurglaasje Dr. Hommel's Haematogen onmiddellijk voor den hoofd maaltyd, Uw eetlust wordt flinker uw zenuwstelsel versterkt de loomheid ver dwijnt en heel spoedig zult gy U licha melijk prettig gevoelen. Waarschuwing Men verlange uitdrukkelijk den naam Dr. Hommel. op de at is de weg door hen genomen die zijn aan getast door neurasthenie, door een verzwak king van het zenuwstelsel. De Pink Pillen doen hen dien nood- lottigen weg verlaten en brengen hen over naar den weg der gezonde menschen. De neurasthenie is wel in eigenlijken zin een onmacht, een verzwakking van het zenuwstelsel die tot onmiddellijk gevolg heeft een vermindering van de levenskracht van alle organen. Het ver loop en de verschijnselen dezer ziekte verschillen dikwijls. Bij dezen is het spierstelsel in het bijzonder aangetast. Er komt uit voort een algemeene kracht loosheid met een voortdurend gevoel van afmatting, zwaren gang, verstijving der lede maten, tegenzin voor alle lichaamsoefening. Bij genen zijn de hersenen gedrukt daa heeft men te doen met hersenneurasthenie, waarbij komt verlies van het herinneringsvermogen, geeste gebrek aan wil en aan kracht, sombere gedach ten. De oorzaken der neurasthenie zijn talrijk overwerken, overdadig leven, sterke aandoeningen, geestelijke schokken en alles wat het zenuwgestel kan doen wankelen. Zij kan ook voorkomen uit koorts, uit maag lijden, uit bloedarmoede. Bij de vrouw bemoeielijkt zij dikwerf de leeftijds- keering en de onregelmatigheid der stonden. Het middel dat altijd uitmuntende uitslagen tegen de neurasthenie heeft gegeven, is de hersteller van het bloed, de versterker der zenuwen, de Pink Pillen. Die pillen versterken het zenuw gestel op snelle en duurzame wijze, en geven tegelijk aan het lichaam de verloren krachten weer. Zij worden om deze reden aan bevolen door alle dokters tegen bloedarmoede, bleekzucht, rheumatiek, algemeene zwakte, maag- smarten, zenuwziekten, schele hoofdsmarten, zenuwsmarten. lijke zwakte, langzame en moeielijke bevatting, He PINK PILLEN verjagen de neurasthenie. Verkrijgbaar bij het Generaal Depot der Pink Pillen, Eehgenlaan 22, Amsterdamvoor Rot terdam Snabilé, 7 Groote MarktS. G. Wulff, Westnieuwland no. 8 voor Schiedam en Om streken bij de firma Kappelnof Hovingh, P. J. van der Sman, en verder bij verschillende apothekers en goede drogisten. Prijs: fl.75 de doos en f 9.dezes doozen. A nti-Tariefwet-Comité. - HET Keizerstraat 12, Rotterdam. Telefoon 5043. Vischmarkt (Bank No. 60 en 61). Uitsluitend prima kwaliteit versche en gerookte vischsoorten Zondags geopend tot 1 uur nam. Indien U zeker wilt zijn dat Uw hangende gloeilicht-brander inderdaad gas spaart, goed functioneert, vraagt dan Uwen gasfitter den ECHTEN Graetzin- brander. Waarborg voor echtheid is de naam Graetzinlicht op den mantel en bij den koperen brander bovendien op den ballonrand. Bestrydt met goed gevolg Rhumatiek, Bronchitis, Keel pijn, Lendenpijn, Pijn in de zijde, Stijven nek en alle aandoeningen door koude veroorzaakt. In doozen van 75 ets en in doozen van 40 ets bij alle apothekers en drogisten. IIninmijliriii itji Sü THERMOGENE

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 4