Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 35ste Jaargang. Woensdag 15 Mei S912. No. 10321. Officieels berichten. FEUILLETON. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland 2 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel. Handels adv ertentiën van 1—6 regels 0.92elke regel daarboven 15 cent, Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voor herhaaldelijkadverteeren worden uiferst bil- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. IW Wegens den HEMELVAARTSDAG zal de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COU RANT, Dagblad voor Schiedam en Omstreken, Donderdag-avond niet verschijnen. MILITIE. Zitting van tien Keuringsraad. De Burgemeester van Schiedam, maakt bekend, dat de Keuringsraad voor de ingeschrevenen voor de militie, lichting 1013, dezer Gemeente zitting zal houden in het gebouw »de St. JORIS DOELE" aan het Doeleplein alhier van Woensdag 26 Juni tot en met Woensdag 3 Juli a.s. lederen werkdag, aanvangende des voor middags te 9 uren. Gedurende dien tijd moeten dagelijks de aan keuring onderworpen ingeschrevenen, begrepen in 60 elkander in regelmatige orde opvolgende num mers van het alphabetisch register, voor dien raad verschijnen, de eerste dag te beginnen met volgn. 1 tot 60 van dat register. Wie voor den Keuringsraad moeten verschijnen. Voor den Keuringsraad moet in het algemeen verschijnen ieder ingeschrevene, die niet bij on herroepelijk geworden uitspraak van den dienst voorgoed of tijdelijk vrijgesteld dan wel voorgoed of voorloopig uitgesloten is. Onherroepelijk is een uitspraak tot vrijstelling of uitsluiting eerst, wan neer tegen de uitspraak geen bezwaar ingebracht of beroep ingesteld is binnen den daarvoor bij de wet gestelden termijn of de uitspraak bij de eind beslissing is gehandhaafd. Hij, die voor den Keuringsrned moet verschij nen, is verplicht zich aldaar aan een onderzoek naar zijn lichaamslengte en, zoo noodig, aan een geneeskundig onderzoek te onderwerpen. Hij kan echter aan den Commissaris der Koningin in de provincie het verzoek doen om het onderzoek voor een anderen Keuringsraad te ondergaan. Dit verzoek kan ongezegeld zijn, doch moet gefran keerd verzonden worden. Het staat den ingeschrevene vrij bij de keuring eene geneeskundige verklaring omtrent de lichaamsgesteldheid over te leggen, opdat de keu rende geneesheeren daarmede rekening kunnen houden. Wie niet voor den Keuringsraad behoeven te verschynen. Voor den Keuringsraad behoeven niet te ver schijnen de ingeschrevenen, die in vrij willigen militairen dienst zijn, en verder lo. die doen blijken door ziekte of gebreken tot die verschijning buiten staat te zijn; De hier bedoelde ingeschrevenen worden on derzocht op de plaats, waar zij zich bevinden, mits deze binnen het Rijk gelegen is; zij zijn verplicht zich aan dit onderzoek te onderwerpen. 2o. die zich in verzekerde bewaring bevinden of die verpleegd worden in een rijkswerkinrich ting, een rijksopvoedingsgesticht of een tuchtschool Voor het onderzoek van deze categorie van in geschrevenen gelden dezelfde bepalingen als voor de categorie onder lo. vermeld. 3o. die verpleegd worden in een krankzinni gen-, idioten-, doofstommen- of blindengesticht Voor deze ingeschrevenen wordt door de be stuurders der gestichten eene geneeskundige ver klaring overgelegd. 4o. die hun beroep maken van de buitenland- sche zeevaart of van de zeevisscherij buitenslands. Deze ingeschrevenen kunnen, zoo zij keuring wenscheij, zich hetzij voor den Keuringsraad aan het onderzoek onderwerpen, hetzij vóór 16 Mei HET E O r. Uit het Duitsch vertaald Hoofdstuk I. Melcher Brenners tachtigste verjaardag. 4) „Zal ik 't probeeven, Martha, denk je? Ik heb er mijn leven lang nooit van gehouden." Aanstonds bemerkte de Jood, dat Melchers weerstand aan 't wankelen ging. Hij nam de gelegenheid waar, praatte en drong aan, totdat eindelijk de oude tegen zijn wil monpelde „Nou, geef er dan maar één hier!" „Nah. zal dan de kleine jongejuffrouw voor mijnheer den wachtmeester het beste nummer trekken uit alle loten, die ik heb. Een kinder hand brengt geluk." En Mozes bood Martha een partij loten aan. De kleine sloot de oogen en liet haar vingers blindelings over de loten glij den. Eindelijk trok zij er een. „Dat is 't goeie, grootvader." „Het een is net zoo goed als het andere." Nadenkend haalde Melcher zijn leeren geldbui del te voorschijn en haalde er hoofdschuddend het riempje af, -waarmede deze dichtgemaakt was.„Een mark zoo weggooien 1 Is 't niet wraaKroependMaar nog treuriger is het, dat iemand, die tachtig jaar is, niet verstandiger is en nog in de loterij begint te spelen," zeide tot het ondergaan van dit onderzoek aanmelden bij den plaatselijke- of Garnizoenscommandant in een garnizoen te hunner keuze, waar een officier van gezondheid is, of bij den Commandant der Afdeeling Mariniers te Rotterdam. Bij deze aan melding, die op een werkdag des voorrniddags negen uur moet geschieden, moet de ingeschrevene zijn bewijs van inschrijving voor de militie mede brengen en ten genoegen van den Commandant aantoonen, dat hij een beroep als hierbedoeld uit oefent. Pen minste één dag vóór de aanmelding moet de aanvrage om keuring aan den Comman dant hetzij schriftelijk, hetzij mondeling worden gedaan. 5o. die woonplaats hebben of verblijf houden in het buitenland. Deze ingeschrevenen kunnen niettemin, zoo zij keuring wenschen, zich bij den Keuringsraad aan het onderzoek onderwerpen. Zij kunnen bovendien op de hiervoren aangegeven wijze verzoeken om het onderzoek voor een anderen Keuringsraad te ondergaan. Voor zooveel deze ingeschrevenen echter door ziekte of gebreken buiten staat zijn voor den Keuringsraad te verschijnen, kunnen zij volstaan met bij den Keuringsraad vóór de sluiting zijner zitting in te zenden eene na 1 Mei afgegeven verklaring, waaruit blijkt a. dat de ingeschrevene met geslachtsnaam, voornamen en leeftijd aan te duiden wegens ziekte of gebreken buiten staat is voor den Keu ringsraad te verschijnen b. dat de ingeschrevene door hen, die de ver klaring hebben afgegeven, ongeschikt voor den dienst wordt geoordeeld c. de aard eu de graad van de ziekte of van het gebrek op grond waarvan de ongeschiktheid aanwezig wordt geacht, zoomede de bezwaren, door de ziekte of het gebrek veroorzaakt. Deze verklaring moet de onderteekening dragen van twee geneeskundigen, die ter plaatse van afgifte bevoegd zijn tot uitoefening van de genees- en heelkunde. In de Nederlandsche koloniën mag de verklaring door enkel dokters-djawa ech ter alleen dan worden afgegeven, wanneer ter plaatse geen andere geneeskundige is, en mag zij door een dokjer-djawa met een ander geneeskun dige alleen dan worden afgegeven, wanneer ter plaatse niet meer dan één ander geneeskundige is. De handteekeningen van hen, die de verkla ring hebben afgegeven, moeten behoorlijk voor echt zijn verklaard, onder bijvoeging, dat zij, door wie de handteekeningen zijn gesteld, ter plaatse bevoegd zijn tot uitoefening van de genees- en heelkunde, dan wel dokter-djawa zijn. Zoo het stuk is onderteekeud door dokters-djawa of mede- onderteekend door een dokter-djawa rn oet boven dien blijken, welk van de hiervoren bedoelde ge vallen aanwezig is. Strafbepalingen. De ingeschrevene, die verplicht is voor den Keuringsraad te verschijnen en niet op de daar voor aangewezen plaats of tijd verschijnt, of die, aldaar verschenen zijnde, zich niet aan de meting of aan het geneeskuudig onderzoek onderwerpt, alsmede de ingeschrevene, die moet worden onder zocht op de plaats, waar hij zich bevindt, en zich niet onderwerpt aan de meting of het genees kundig onderzoek, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste honderd vijftig guldem Pleegt hij het feit opzettelijk, dan wordt hij gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste twee maanden of geldboete van ten hoogste zeshonderd gulden. Nieuw geneeskundig onderzoek. Een nieuw geneeskundig onderzoek van een in geschrevene heeft plaats, zoo het gevoelen van de beide geneeskundige van den Keuringsraad niet de oude in zich zelf en langzaam, dralend, gmg de maik uit zijn hand in die van den marskramer. Van den molen kwam nu de molenaar, Pieter Helbing, met groote, zware stappen op de groep toe. Het grijze pak, dat hij droeg, deed den man nog breeder en zwaarder schijnen In zijn achterover gewopen kop met blond haar en in geheel zijn optreden lag iets flinks, iets trotsch. „Geloofd zij God, grootvader", riep hij al van verre. „Wat voer je daar uit? Een lot gekocht? Je hebt mij toch ook nog wel een klein kansje gelaten. De molenaar keek onderzoekend naar de loten, die de gedienstige koopman hem haastig aan bood. „De nummers bevallen mij niet. Enfin, het moet dan maar." Hij nam een lot, wierp een mark pp den rand van den muur, waarop de koopman zat en wende zich met Melcher naar den molen. Martha volgde, het lot bekij kend, dat zij nog steeds in de hand hield. Mozes riep hun een gelukwensch na. „Men zegt, dat de loterij heeft nog geen mensch gelukkig gemaakt; er rust geen zegen ■«Lor6!701111611 geld" Had ik mÜn mark maar mia8.- ^PP61'?6 de oude spijtig, toen hij 1 et lot, dat de kleine bij het binnengaan van het huis hem in de handen gestopt had, zorg vuldig in zijn zak borg. „De hoofdzaak is een flinke prijs te winnen. Als ik dat eens trof, wist ik wel wat er mee van dezelsfde strekking is. Het nieuwe onder zoek geschiedt voor den Militieraad, in zijn tweede zitting in Augustus. Overigens kan van een ingeschrevene, omtrent wien door den Keuringsraad uitspraak is gedaan, bij den Militieraad een nieuw geneeskundig on derzoek worden aangevraagd lo. door den ingeschrevene, wien de uitspraak geld, of door zijn vader, moeder, voogd of curator 2o. door elk der overige voor de gemeente ingeschrevenen, of door zijn vader, moeder, voogd of curator. De aanvrage moet, zoo zij wordt ingediend door een der onder 2o. bedoelde personen, berusten op aannemelijke, in de aanvrage omschreven gronden, en binnen tien dagen na den dag, waarop de uit spraak van de Keuringsraad in het openbaar werd medegedeeld, zijn ingeleverd bij den Burgemeester der Gemeente, waar de ingeschrevene, wien het geldt, voor de militie is ingeschreven. Van de inlevering wordt een bewijs van ontvangst afge geven. Aanvragen, niet ingericht, of niet ingele verd op de wijze, hier omschreven, kunnen geen gevolg hebben. Indeeling by dë zeemilitie of by een der korpsen van het leger. De Voorzitter van den Keuringsraad verzamelt tijdens de zitting gegevens omtrent de indeeling. In verband hiermede staat het den ingeschre vene vrij alsdan aan dien Voorzitter mede te deelen, of hij zou wenschen ie worden bestemd voor de zeemilitie, voor een bereden korps of voor de administratietroepen en ook aan welk korps of garnizoen hij zich anders gaarne zou zien toegewezen. Ook kan de ingeschrevene den Voorzitter een schriftelijke verklaring ter hand stellen, ten bewijze, dat hij voor eenig vak of eenigen arbeid bijzondere geschiktheid bezit. Schiedam, den 14den Mei 1912. De Burgemeester voornoemd. LAGERWEIJ, W.B. K e nnisgevi n g. Inrichtingen welke gevaar, schade oi hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek van de N V. Spaankorven- fabriek „Holland" om vergunning tot het uit breiden harer fabriek voor het vervaardigen van spanenmanden gelegen aan de Lange Nieuwstraat no. 27 A, kadaster Sectie L. no. 575, met een stoomketel van 31/2 M2 verwarmingsoppervlak; Gelet op de bepalingen der Hinderwet; Doen te weten dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secretarie der gemeente is ter visie gelegd dat op Donderdag, den 30 Mei a.s., des namid dags ten 2 ure, ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toe staan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten dat gedurende drie dagen voor het tijdstip hier boven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomenen dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hin derwet gerechtigd zijn zij, die niet overeenkom stig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 15den Mei 1912. Burgemeester en Wp.t.hnud,ers voornoemd LAGERWEIJ, W. B. De Secretaris V SICKENS A aan te vangen. En de zegen zou men dan ook niet ontbreken, daar zou ik wel voor zorgen", zeide de molenaar, terwijl hij de blank-gewre ven trap opging. Het klappen van den molen, dat uit de benedenverdieping klonk, overstemde gedeeltelijk zijn woorden; toch verstond de oude hem. „Hoe kan je toch zoo redeneeren, Pieter zegen kan men toch zich zelf niet geven 1 Die moet van boven komen, anders is alles niets waard." „Als iemand vijf kinderen heeft, zooals ik, dan leert men tegenwoordig wel oppassen. Voordat zoo drie jongens en twee meisjes hun positie hebben in de wereld, kan een vader zich doodtobben," bromden de molenaar, op wien de woorden van den oude niets geen in druk gemaakt hadden. „Doodtofcben! Helbing, zoo mag je niet spre ken. Waar blijft Onze Lieve Heer? Ik zou van tobben kunnen spreken. Daar zijn die twee weesjes, mijn kleinkinderen, en hun moe der, een weduwe, en ik ben een oude man, die eiken dag sterven kan. Maar ik tob mij niet dood. 't Is een zonde, zoo te spreken Marie, zeg ik tot mijn schoondochter, als zij klaagt, Marie, vertrouw op Onzen Lieven Heer 1 Die helpt je." Diep ademend bleef de oude op de laatste treden van de trap staan. Uit de keuken kwam een heerlijke koffielucht. Door de half geopen de deur der kamer, die voor hen lag, zag men Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus SCHIEDAM. Aangifte van leerlingen voorden volgenden cursus kan vóór 15 Juni geschieden schriftelijk met op gave van 11 aam, voornamen, datum en jaar van geboorte en de school, waar het onderwijs is genoten, mondeling eiken Dinsdag (behalve 28 Mei) en Donderdag van l'L 3'L in het gebouw der H. B. S. Jongelieden uit plaatsen, waar eene H. B. S. met 5 j. c. is gevestigd, worden alleen toegelaten, als zij zich metterwoon te Schiedam vestigen. De Directeur M. HORN. Buitenland8ch Nieuws. DE OORLOG TUSSCHEN ITALIË EN TURKIJE Uit Konstantinopet wordt aan liet „Berliner Tageblatt" geseind: In het ministerie van oorlog zegt men, dat de Italianen op' Rhodos niets voor uitgaan en dat zij het ook 'niet wagen buiten het gebied van hun scheepsgeschut te gaan. Het in bezit nemen van de kleine onverdedigde eilanden in den Archipel door de I tali anten heeft hier gee nerlei indruk gemaakt. In utilitaire kring'en koes tert men den wensoh, dat de Italianen een lan ding op Chios en Lesbos zullen beproeven, waar alles tot kraclhtigen tegenweer in orde is Men gelooft hier echter, dat de Italianen na de on dervindingen, die zij op Rhodos opgedaan heb ben, geen haast zullen maken met verdere ope raties. 1 De correspondent van de „Vossische Zeitung" seint uit UskubIk heb een onderhoud gehad mot den korpscommandant van Uskub, Ismael Fasil pasja, die ko-rt geleden van Smyrna hier heen verplaatst is. Hij beeft o. a. ook het gar nizoen van Rhodos onder zijn bevel gehad. Hij zegt, dat het bestaat uit 2500 man goed geschool de, voortreffelijk uitgeruste troepen. Verder zijn er op het eiland twee batterijen berg'geschut. Bo vendien heeft men na het uitbreken van uen oorlog op' verzoek van den wali van Smyrna een groot aantal wapenen gezonden, om ue m-oh.amrrie- daansche bevolking te wapenen. De „Daily Chronicle'" bericht, dat' te- Dcrna haar berichtgever Smaliwo-od gesneuveld is, die zich aan de zijde der Turken bevond. De Itali anen hebben S-mailwood neergeschoten, meeuen- de, dat hij een Turksch officier was. Hij is de eerste journalist, die in den Italiaansch-Tuikschen oorlog gesneuveld is. Het laatste bericht van Smallwood was in de „Daily Chronicle" van 2 Mei verschenen en behelsde o. m. de medeaee- ling van Enver bei, dat de oorlog zou voort duren, al mocht Turkije Tripolis afstaan. Uit Saloniki wordt aan de „Lokal Anz vigor" geseind Ondanks de talrijke troepen, die verzameld zijn, hebben de Afbaneezen hun stellingen bij Istok gehandhaafd. Zij houden ook' de wegen naar Ipek, Eerane-, Plawa en Goesinje bezet. De minister van oorlog heeft voorzichtigheidshalve last ge- een feestelijke gedekte tafel, waarop groote bloemruikers stonden en een bont gekleurd servies. De molenaar ging naar binnenin de deur bleef hij staan en riep naar de keuken „Moeder, kom, grootvader is er HOOFSTUK II. Een Telegram. Eenige dagen later ging Melcher wederom naar den molen onder de linden. Op de werf was Reinout, die sinds menschenheugeuis als knecht op den molen diende, met hout kloven bezig. Knoestige stronken lagen voor hem opgestapeld. Melcher bleef staan, en zag hoe de bijl met zekere slagen al dieper en dieper in de onhandige stukken drong, totdat ze ein delijk krakend vaneenspeten Geloofd zij God, ReinoutJe heb nog krach ten, potstausend „Geloofd zij God, Melcher, ja, 't gaat nogal," antwoordde de aangesbrokene en wischte zich het zweet van het voorhoofd. „Arbeid maakt het leven zoet," zoo heeft men ons geleerd, en „wie niet arbeidt zal ook niet eten," heeft een heilige apostel geleerd. Maar het jonge volkje van tegenwoordig houdt meer van eten dan van werken. Ik ken er genoeg, die alleen om te eten deugen,' en hij knipoogde naar de deur van den molen, waarin juist een krachtige jongen van een jaar of achttien binnenging. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1