Dagblad voor Schiedam en Omstreken. EERSTE BLAD. 35ste Jaargang. Zaterdag 18 Mei 1912. i\'o. 10323, Offideele berichten. Kennisgeving. Afsluiting Hoofdbrug. Gymuasium te Schiedam. FEUILLETON. Binnenland. Rechtzaken. Stads- en Gewestelijk i\ieuws. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 1—6 regels f 0.92elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voorherhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllnsireerd Zondagsblad. Inrichtingen welke gevaar, schade ol hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Brengen ter algemeene kennis, dat op heden aan de N.V. „Vereemgde Olielabrieken" en hare rechtverkrijgenden vergunning is verleend tot het uitbreiden van den stoominolen „De West," aan de Westvest no. 35, kadaster Sectie C. no. 1030, met een inrichting tot het maken van veekoeken met de daarmede in verband staande uitwinning van oliën en een maisontkiemingsinrichting, een en ander gedreven door een stoommachine van 180 P.K, met een stoomketel van 142 en eenover- verhitter van 35 M* verwarmingsoppervlak. Schiedam, 17 Mei 1912. Burgemeester en Wethouders voornoema. LAGERWEIJ, W. B. De Secretaris, V. SICKENGA. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen ter openbare kennis, dat de HOOFD BRUG (Varkenssluis) op Dinsdag, 21 Mei a.s. voor het verkeer met r(j- en voertuigen zal zijn gesloten. Schiedam, 18 Mei 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd (get.) LAGERWEIJ, W.B. De Secretaris. (get.) V. SICKENGA. Candidaten voor het toelatingsexamen, dat ge houden zal worden in de eerste helft van Juli, ge lieven zich vóór 1 Juli aan te melden bij den rector Dr. J. L. LIEZENBERG. Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus SCHIEDAM. Aangifte van leerlingen voorden volgenden cursus kan vóór 15 Juni geschieden schriftelijk met op gave van naam, voornamen, datum en jaar van geboorte en de school, waar het onderwijs is genoten, mondeling eiken Dinsdag (behalve 28 Mei) en Donderdag van l'/4 3'/4 in het gebouw der H. B. S. Jongelieden uit plaatsen, waar eene H. B. S, met 5 j. c. is gevestigd, worden alleen toegelaten, als z(j zich metterwoon te Schiedam vestigen. De Directeur, M. HORN. HET LOT. {Uit het Duitsch vertaald). 6) Wat zou het voor een komedie en een oploop in het stadje geven: „de politieagent Melcher heelt uit de loterij getrokken en is nu een rijk man". Neen, neen, dat wil ik niet. Geen rnensch zal er van weten, dan jij en ik. Op jou kan ik vertrouwen, dat weet ik. Jij zorgt voor alles, zooals je gezegd hebt, neemt 't geld in ontvangst, koopt goede staatspapieren er voor en zoigt vooi alles, zoolang ik nog leef en ook na mijn dood. Testament is niet noodig. Alles komt aan do twee kinderen Frans en Roosje, de kinderen van mijn eenigen zoon. Een nota ris is niet noodig. Ik hou niet van schrijverij. Jij wordt voogd, dat is natuurlijk al lang uit gemaakt. Maar wat zullen de lui opkijken en verbaasd staan, als ik gestorven ben en het uitkomt, dat de kinderen zoo'n hoop geld krijgen 1" En Melcher sloeg zijn handen in elkaar. „Pieter, beloof me, dat je op de kinderen zult passen en zorg dragen, dat er iets flinks van hen.wordt, bijzonder van den jongen. Het is een wakkere kop, maar misschien een beetje i Burgemeester en Wethouders van Schiedam, roepen op sollicitanten naar de vacante betrek king van HOOFD der Herhalingsschool voor jongens, op een bezoldiging van f250.— per jaar. Sollicitanten in het bezit der Hoofdakte gelieve hunne stukken in te zenden aan den Burge meester voor 22 Mei a.s. Prov. Bond van R. K. Kiesvereenigingen. De jaarvergadering van den Provincialen Bond van R. K. Kiesvereenigingen in Zuid-Holland zal worden gehouden op Zondag 19 Mei a. s., in het »Zuid-Hollandsch Koffiehuis" te 's Gravenhage, des namiddags te 2 uur precies. De agenda vermeldt o. a. jaarverslag van den secretarisrekening en verantwoording van den penningmeester bestuurverkiezing. Voor de drie vacaturen, aftreding 1915, zijn de volgende candidaten gesteldmr. Andreoli, Den Haag J. Bots, Leiden A. van 0 ils, Zoeterwoade Max Graaf Le Grelle, Delft dr. Hoffman, Gouda dr. Keesom, Leiden; Joh. Koot, Rotterdam; J Lambert, Gorinchem J. Verburg, Den Haag; A. C. A. van Vuuren, Den Haag; en voor de af treding 1913J. M. Koetsen, Rotterdam, en A. J. v. Rest, Poeldijk. Voorts komt in behandeling een voorstel van Zoeterwoude »Het Bondsbestuur tracht zoo nauw- kaurig mogelijk op de hoogte komen van den stand der politieke partijen in Zuid-Holland." De vergadering heelt het karakter vaa spoed- eischend verkregen, door drang van eenige kies vereenigingen ze te doen houden vóór de verga dering van den Algem. Bond die op Maandag 20 Mei te Utrecht wordt gehouden teneinde den afgevaardigen naar die vergadering na afloop van onze vergadering - gelegenheid te geven van gedachten te kunnen wisselen. Oud-minister Wentholt. Men meldt ons uit Den Haag De afgetreden minister van Marine, de heer Wentholt, heeft zijn ontslag als vice-admiraal aangevraagd. Hij zal in het begin der volgende week voor geruimen tijd naar het buitenland vertrekken om rust te nemen na zijn bijna 5- jarigen ministeriëelen arbeid. Hij was gewoon dagelijks van 9 tot 6 uur in zijn kabinet door te werken, met een korte rustpoos tusschen half een en half twee, terwijl op deze bijna onafge broken dagtaak aan zijn departement eenige uren avondarbeid te zijnen huize pleegden te volgen. Mr. C. H Q. van Stryen. -j- De heer mr. C. H. Q. van Strijen, oud griffier van den Hoogen Raad, is gisteren op reis in den spoortrein tusschen Haarlem en Amsterdam plot seling ongesteld geworden en overleden. Zijn stoffelijk overschot, voorloopig naar het Wilhel- minagasthuis te Amsterdam overgebracht, is van daar per auto naar zijne woning in Den Haag vervoerd. De heer Van Strijen bekleedde het griffiersambt lichtzinnig. En dat zij over hun geld niet hoogmoedig worden. - O, Helbiug. ik moet zeggen, het wordt my zoo angstig. Het is me net, of er onrecht geschiedt Loterijgeld heeft heeft nog nooit zegen gebracht." De molenaar lachte hard en gedwongen.- „Als men jou hoort, zou men meeneu, dat er een ongeluk gebeurd was Het hoogste lot met vijftigduizend Mark trekken en daarover jammeren en zich afvragen of het wel goed is voor de kinderen!" Weer lachte hij. Toen hij echter de oogen van den oude doordringend op zich gevestigd zag. veranderde hij van toon. „Je bent natuurlijk bezorgd, dat je klein kinderen goed opgevoed worden en dat het geld hen het hoofd niet op hol maakt, zooals je zegt. Maar vooreerst ben je er zelf nog en heb waar schijnlijk nog menig jaartje voor je - en dan is Marie er, je schoondochter, die een brave vrouw is - en eindelijk ben ook ik er nog, om je ten beste té raden Later, als de kinderen een voogd noodig hebben, kun je ook geheel op mij ver trouwen. Ik zal ze als mijn eigen kinderen aan nemen. Dat heb ik je reeds vroeger beloofd en ik beloof het nogmaals. Het beste zal zijn, dat je my het lot geeft en dat ik voor de rest zorg draag, ik geeft je er dan een schriftelijk be wijs van." J „Ja, schrijf alles op papier." Melcher reikte hem het lot over. „Als je het geld inkasseert, heb ik nog een wensch. Mijn huisje moet noodig opgeknapt worden, en daar ik nu het geld er bij ons hoogste rechtscollege van Juli 1900 tot Juli 1910. Geboren in 1839 te Wijk-bij-Duurstede, primo- veerde hij in 1864 te Leiden. Hij bekleedde ach tereenvolgens de betrekkingen van substituut griffier bij het kantongerecht te Hoorn (1867 1872); bij het provinciaal gerechtshof van Noord- Brabant (18721874) en van Zuid-Holland, terwijl hij in 1875 bij de reorganisatie van de rechtscol leges overging (of bleef) bij het gerechtshof te s-Gravenhage (voormalig provinciaal gerechtshof van Zuid-Holland). Vandaar ging hij naar Am sterdam over in het ambt van griffier van 't gerechtshof aldaar, welke functie hij bekleedde van 1888 tot aan zijne benoeming tot griffier van den Hoogen Raad. Als griffier van den Hoogen Raad belastte hij zich, in opvolging van zijne voorgangers, met de verzameling der Nederland- sche rechtspraak. De begrafenis zal op de algemeene begraaf plaats te 's-Gravenhage geschieden, waarschijnlijk Dinsdag a.s. Conferentie by den minister van Marine. Gister ontving de tijdelijke minister van Marine, de heer Colijn, de vlagofficieren der zeemacht, ook die uit de marine-directiën, aan het departe ment in conferentie. Spoorweg 's-Hertogenbosch-Nymegen. Men schrijft ons uit Nijmegen De werken betreffende het maken van een twee de hoofdspoor tusschen 's Hertogenbosch en Oss zijn nagenoeg voltooid en de laatste hand wordt gelegd aan het opzetten van het bailastbed en de beveiliging, zoodat met grond verwacht mag worden, dat de ingebruikstelling binnen enkele dagen zal plaats hebben. De Paleis-Raadhuiskwestie. Bij het bestuur van de Vereeniging Amstelo- damum bestaat, zoo verneemt het Hdblhet voor nemen om zoodra prof. dr. H. Brugmans met zijn onderzoek naar de documenten, die betrek king hebben op het in gebruik nemen van het raadhuis aan den Dam tot Koninklijk paleis, ge reed is, de bescheiden te vereenigen in een pu blicatie, vergezeld van een toelichtende inleiding. Kardinaal Van Rossum. De »Osservatore Romano" meldt dat Zijne Eminentie kardinaal Van Rossum door Z. H. den Paus benoemd is tot lid der commissie van kar dinalen voor het »Werk van het behoud des Ge- loofs" te Rome. der rechtbank vernietigde en de zaak naar de rechtbank terug verwees. De grief, dat de rechtbank geen recht had mogen doen op processen-verbaal van verhoor van getuigen en deskundigen, gehouden krachtens een, naderhand door de rechtbank vernietigd, vonnis van den kantonrechter, achtte de Hooge Raad gegrond. Al staat door die processen-verbaal vast, dat zulke verklaringen zijn afgelegd ten overstaan van of aan den rechter op eenen in zijn handen afgelegden eed, zij ontberen het recbtskarakter van getuigenis, omdat, naar Nederlandsen bewijs recht, om in burgerlijke zaken als zoodanig dienst te kunnen doen, de getuigenverklaring moet berusten op een bevel van den rechter wanneer nu het rechterlijk bevel, ingevolge waarvan per sonen als getuige of deskundigen zijn gehoord, is vernietigd, strekken de gevolgen dier vernietiging zich uit tot alles, wat op dit bevel, te rekenen van het oogenblik zijner uitvaardiging af, is gevolgd. De rechtbank heeft dus de artt. 1902 en 1903 B. W. gesehonden door voor hare bewijslevering verklaringen blijkend uit de overgelegde verbalen, te bezigen als bekleed met het recbtskarakter van getuigenissen, zulks schoon de bevelen, waarop dit karakter berustte, vernietigd waren. Ook op een ander punt van bewijsrecht en wel ten opzichte van een brief, die in het geding was gebracht, had de rechtbank misgetast en moet zij hare beslissing herzien. Verborgen gebrek. In de zaak van de koe van f120 met het verborgen gebrek en de daaruit gevolgde 7 vonnissen, door den kanton rechter» te Beetsterzwaag en de rechtbank te Winschoten gewezen tusschen haar kooper en verkooper, voegde de Hooge Raad gisteren een achtste uitspraak toe, wat ook wel niet de laatste zal zijn, daar de Hooge Raad het laatste vonnis voor heb, wil ik het ook goed doen. Het moet er netjes uitzien, als het tuinhuisje van den waard van »De Engel". Denk je, dat duizend Mark daar genoeg voor is." „Ja, dat zou ik meenen. Je moet echter geen duizend Mark aan dat oude huis laten verprut sen. Maar zooals je wilt, dus duizend Mark los geld en het andere in papieren "Ja, ja, zoo zal 't wel goed zijn." De beide mannen verlieten het kantoortje en kwamen naar buiten. Op dit oogenblik kwam Anna, de zestienjarige dochter van den mole naar in een licht voorjaarskleedje de trappen af. „Dag grootvader?" zeide zij vroolijk. „Komt u niet in den tuin? Moeder is met zusje in den tuin bezig. Ik geloof dat zij de perkjes aan 't afsteken zijn. U kunt op de bank onder de lin de gaan zitten en het werk afkijken. Het is prachtig weer buiten." Melcher nam de uitnoodiging aan de mole naar ging weer in huis terug. De weg naar den tuin voerde over de werf, waar Reinout nog steeds met knoestige 'stronken bezig was en waar een paar alleriiefte Bernardshondjes te spelen zaten. Onder de geopende molendeur was een knecht bezig met zakken en manden en floot een vroolijk deunije. Melcher naderde met Anna de Molenstraat. „Mag ik u geleiden, grootvader?" Het jonge meisje stak den oude haar hand toe. „Neen, neen, laat maar 1 't Gaat beter al leen." Tuiiifeest-Oranjevereeniging. Het Comité voor bovenstaand teest heeft thans den datum, waarop dit gegeven zal worden, definitief vastgesteld op 18 Juui as. Naar ons ten oore kwam, is het Comité reeds druk bezig de voorbereidene maatregelen voor een en ander te treffen en zijn reeds plannen voor de illuminatie uitgewerkt. Ook aan het vuurwerk wordt weder veel zorg besteed. Wat de muziek betreft, is de medewerking van de Harmonie-vereen.„So Ambrosius", het gemengd koor „Polyhymuya' en het man nenkoor „St Cecilia" reeüs toegezegd, terwijl aan het programma nog eene geheel nieuwe attrac tie zal worden toegevoegd. Er zal nl. in den tuin een compleet Zigeuner kamp worden opgeslagen, waaraan verscheidene jonge dames haar medewerking zullen verleenen. Straatoverneraing. In verband niet den bouw eener nieuwe glas fabriek nabij het Huis te Riviere door de heeren Zoetmulder en Kléipool moet de gemeente zich verzekeren, dat de in de toekomst daar te maken straat zal geschieden op kosten van den eigenaar, die thans bij den slraataanleg belang heeft. Bij een belegging van f3000.4°c is bijna 30 jaar noodig om. een som tot het bedrag der geraamde kosten te doen aangroeien. Wordt het Rustig en helder kwam het water aangestoomd, deelde zich in tweeën, stroomde in volle vaart door een sluis en verdrong zich onder een bruggetje voor een traliewerk, waarvoor schuim vlokken en lindentakken dreven Met ontstui- migheid stortte het zich tusschen de raderen, kookte, en schuimde en buiste en trok dan j verder in heldere, donkere groene golfjes. Zwij gend trokken de grijsaard en het jonge meisje over het wankelende bruggetje door het brui sen, en ruischen en klapperen hadden zij geen woord van elkander kunnen verstaan. Naast het rad voerde een smal pad naar een soort eilandje, dat een gelegen was tusschen den molen en de rivier, en dat over zijn geheele uitgestrektheid werd gevuld door een welver- zorgden tuin, den eiland-tuin. Met kiezel be strooide wegen doorkruisten het frissche groen, statige vruchtboomen spreidden hun prachtig gebloesemde kruinen omhoog. Door een rij strui ken, die prijkten in het eerste lentegroen, zag men den moestuin, waar de molenaarsvouw en Bartje, de oude dienstmaagd, over de perk jes gebogen lagen. Helle kinderstemmen be groetten den grysaard. Een vroolijke schaar snelde hem te gemoet. zijn beide klenkiuderen. Theo en Martha van den molenaar. Lachend weerde hij ze met zijn stok van zich af, terwijl Anna, zijn begeleister, aanstalten maakte om haar moeder bij den tuinarbeid benulpzaam te zijn. {Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1