Dagblad voor Schiedam VAN HOUTEN S I?£ï35ste Jaargang Dinsdag 21 Mei 1912. Ao. 10325. Qffiofoefo berichten. Kennisgeving. Baitenlaadsrh Nieuws. Verspreide berichten. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland 2.—per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 16 regels f 0.92eikeregel daarboven 15 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85, Postbus no. 39. De Gedeputeerde Staten der Provincie Zuid- Holland, Gelet op art. 9 van het Provinciaal Reglement ter bevordering der veefokkerij Maken bekend dat bij de in Maart en April dezes jaars ge houden stierenkeuringen wegens hunne uitsteken de hoedanigheden zijn bekroond met Provinciale premiön tot de bedragen hieronder gemeld de stieren van de volgende eigenaren (vermeld op den staat ter gebruikelijke plaatse aangeplakt). dat de stieren, waarvoor Provinciale premiën zijn verleend, met de letters Z.H. op den rechter- hoorn zijn gebrand; dat de houders van gepremieerde stieren ver plicht zijn lo. desverlangd hunne stieren vóór te brengen ter Centrale Stierenkeuring te Rotterdam 2o. hunne stieren tot 1 September beschikbaar te stellen binnen het district, waarin zij bekroond zijn, tegen een dekgeid van ten hoogste f 2.5U, en daarbij minstens 50 verschillende koeien ter dekking toe te laten 3o. Spronglijsten, die door de Commissie gra tis worden verstrekt, nauwkeurig ingevuld, bij te houden, en deze tusschen 1 en lö September a.s. in te zenden bij den Secretaris der Commissie (den heer H. C. WALDECK, te Loosduinen) 4o. aan houders van koeien, door hunne stie ren besprongen, desgevraagd verklaringen af te geven, dat het bespringen werkelijk heelt plaats gehad 5o. desgevraagd eene schriftelijke verklaring af te leggen, dat zij ten aanzien van die stieren die gezondheidsmaatregelen zullen toepassen, welke door de Commissie worden noodig geacht een en ander op straffe van niet-uitbetaling der toegekende premie. 's-Gravenhaga, 23 April 1912. De Gedeputeerde Staten voornoemd H. A. van de VELDE, lo- Voorz. F. TAVENRAAT, Griffier. De Burgemeester van Schiedam, brengt op verzoek van den heer Commissaris der Koningin in deze provincie het onderstaande bericht ter kennis van belanghebbenden bij de Scheepvaart: Schietoefeningen van het fort Hoek van Holland. Volgens mededeeling van den Minister van Oor log zal op 21 Mei a.s. eene schietoetening worden gehouden van het fort Hoek van Holland. Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6 c.M.) waarbij onveilig wordt gemaakt een drie hoek, gevormd door het fort, een roode vlag beN. en eene beZ. het zeegat tot op 310U M. van het fort. Op den dag, waarop gevuurd wordt, zal van het fort eene roode vlag waaien, die 3 uur vóór het begin der oefening halfstok en één uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt. (Zie »Ned krt." Nos. 218, 219, 202. 227.) Schiedam, 20 Mei 1912. De Burgemeester van Schiedam, LAGERWEIJ, W.B. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op art. 12 der Drankwet; Brengen ter openbare kennis, dat bij hen een verzoek is ingekomen van WILHELMUS BENE- D1CTÜS JACOBUS VAN RIET, om vergunning Voor den verkoop van sterken drank in het klein, voor gebruik ter plaatse van verkoop in de be- nedenlocaliteit en het bovenvergaderlokaal van het perceel Boterstraat 52. en herinneren, dat bipnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het verleenen van de ver gunning schriftelijk bij hun College bezwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 21 Mei 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd LAGER WEIJ, W.B. De Secretaris, V. SICKENGA. DE OORLOG TUSSCHEN ITALIË EN TURKIJE De Turksche ministerraad heeft besloten alle Italianen uit het rijfc te bannen, behalve wedu wen, werklieden en armen. De „Tribuna" verneemt uit Kaïco, dal het smokkelen van wapenen, schietvoor-aad en le vensmiddelen voor de Turken voor Barta, bijna geheel heeft opgehouden, dank zij de waakzaam heid der autoriteiten. Generaal Amero heeft dradeloos geseind, dat h$ de torpedoboot „Pegaso" naar Sind heeft gezonden om den kaimakan en het garnizoen tot overgave re dwingen en mee te nemen. De Turksche gendarmen werden gevangen genomen. Ook de Turksche burgerlijke ambtenaren zijn mee gevoerd. DeDardan ellen. De Petersburgsche correspondent van ne „Deut sche Tageszeitung" seint: Terwijl men tot Sas sen of uit Livadia terugkwam, in bet ministerie van meening was, dat Rusland schadevergoeding zou eischein van Turkije voor de schade, die het geleden had door het sluiten van de Darda nelles, heeft thans de minister verklaard, dat Rusland, evenals de andere mogendheden, die zoo- als b.v. Engeland, nog meer schade dan Rusland geleden zullen hebben, geen eisch tot schadeloos stelling zal instellen. Er wordt echter toegegeven, oat men over de houding van Turkije in den laalsten tijd zeer ontstemd is. De geruchten over het samentrekken van troe pen tegen Turkije worden onwaar genoemd. Rh.od.os. i Thans is ook een officieel Turkscn bericht ver schenen over het gevecht op Rhoaos van Don derdag op Vrijdag. De Turksche troepen werden volgens dat bericht door de overmacht der Ita lianen, die van verschillende zijden aanrukten, volkomen overweldigd. Bij een poging tot teiug- trekken raakten de Turken in het vuur van de Italiaansche oorlogsschepen, dat zij uren lang uit hielden, Meer dan een vierde gedeelte van het Turksche garnizoen vond bij dit Lombardement den dood. De Tukken vuurden onophoudelijk op de Italianen, die ongeveer 300 doodeti en gewon den hadden. i De intern ationale pol i fiche toes tand. De „Daily Telegraph" publiceert een lang ar tikel over den internationalen politikken toestand, die volgens bet blad sedert de .aatste twee da gen aanmerkelijk slechter geworden is. De Itaii- aansch-Turksche oorlog is slechts een factor, maar niet de voornaamste oorzaak der «'Ogenblikkelijke moeilijkheden. De eigenlijke grond der verwikke lingen is de politiek van Rusland, dat in twee richtingen arbeidt. Van den eenen sant wil de Russische diplomatie Italië van den Driebond ver vreemden en van den anderen de openstelling der Dardanellen en zekere invloedssfeeren in Klein-Azië verkrijgen. Daar het eerste gedeelte van het Russische program tegen Duitschland gericht is en het tweede gedeelte slechts met ber hu!p van Duitschen invloed te Constantinopel door gevoerd kan worden, is een algeme-ne verwar ring en achterdocht het gevolg. Dit is ook de oorzaak van de aarzelende houding van Frank rijk tegenover de door Rusland gewensehte in terventie ten gunste van Italië en van de Rus sische ontstemming tegen den Franscheu gezant te Petersburg. Verder acht Duitschland den tijd gekomen om zijn positie in Klein-Azië, Syrië en Mesopotamia te regelen. Een poging, verleden jaar uoor Duitsch- lar.d gedaan, om achter den rug van Rusland roet Turkije een overeenkomst te sluiten, is mis lukt en werd door de Porte aan Rusland ver raden De schijn van vriendschap met Turkije werd sinds dien door Duitschland niet langer bewaard en Berlijn is besloten zonder égards jegens de Porte zijn program door te voeren. Fhr. von Marshall verlaat Constantinopel. daar Duitschland in de toekomst andere methoden dan de zijne wil toepassen. De eenheid va a belangen van Rusland en Duitschland te. Consi.antinopel blijk* uit de terugroeping van beider gezanten bij de Porte. Rusland en Duitschland ach .en het echter noodzakelijk in overleg met Engeland te werk te gaan en de Britsche regeering zal weldra uitgenoodigd worden deel te nemen aan de „com- mtrcieele" verdeeling van Turkije. Dit verklaart tevens het schijnbaar nuttelooze bomb irdement der Dardanellen, waardoor Turkije genoodzaakt werd de scheepvaart van alle volkeren door de zeestraten te verhinderen. j Ook werpt deze redeneering licht op de door Duitschland begonnen agitatie tegen den Engel- sthen gezant, te Constantinopel, Goschm, wiens tc-iugroeping van Duitsche zijde gewenscht wordt, een agitatie, die samenvalt met ee Russische campagne tegen den heer Louis. ENGELAND. De ..Daily Express" verneemt, dat de admirali teit besloten heeft, den bouw van e linieschet- pén van het program van dit jaar 'met minstens zes maanden te bespoedigen en wel aldus het blad als antwoord op de uitdaging van Duitschland. Er is hier sprake' van c.e vier linie schepen van het program van dit ja-a:men ver wacht echter, dat de admiraliteit nog een vijfde zal aanvragen, als minister Churchill aanspraak maakt op het gevraagde aanvnliingsc odiet. Ge middeld bouwt men in Engeland twee jaar aan een linieschip. Onder gewone omstandigheden gaan ongeveer tien maanden voorbij, voor dat met de schepen, die gebouwd moeten worden, be- gor.rrn wordt. Wordt met den bouw van dé Ijnic- schepen in de laatste maanden van hel loopende boekjaar ..begonnen, dan kunnen zij uus eerst in i 1915 klaar zijn. Zeker zou dit onder gewone I omstandigheden met een extra te bouwen linie- sclip geschieden, waarmee men eerst in Juni j zou kunnen beginnen. Het blad meent, da do admiraliteit reeds in Juli de kiel van de vier, of ten minste van twee linieschepen zal laten leggen, Dan zouden reeds in den zomer van 1914 twee schepen en misschien alle vier, in dienst gesteld kunnen worden. TURKIJë. Men meldt uit Konstantinopel, dat het bestuur van de oostelijke spoorwegen bevel heeft gekregen om tegen den 28sten dezer de noodige waggons in gereedheid te hebben om binnen acht dagen 48,000 man .naar Kawak-Midia en Kilia te ver ve-aren. MAROKKO De correspondent van de „Times" te ïandzjer is van meening, dat de uitroeping van den .nieu wer Sultan zeer ernstige .gevolgen san hebben. Hij vindt den toestand in het Noorden en Zuiden van Marokko hoogst onbevredigend en wijt dit aan het averechtsche beleid van de Franscheu, om alleen de ambtenaren van den Sultan te steunen en niets voor het Marokkaanscfte volk te doen en geen maatregelen te nemen tegen dé landrooverijen van Fransche speculanten. De coin respondent voorspelt vrij ernstige opsta men, ten zij de Franschen nun beleid dadelijk Wijzigen. De Duitsche Rijksdag beeft in tweede le zing het wetsontwerp betreffende' net afschaffen van het brandewijn-contingent overeenkomstig de besluiten van de commissie, aangenomen. Hier door wordt het op 36 millioen mars berekende bedrag van het regeeringsvoorstel rot de helft, verminderd. Naar men verneemt zal de Hollana-Amerika- lijn in het najaar (Augustus/September) eene nieu we stoomvaartlijn openen van Rotterdam, via Antwerpen en Cuba, naar Mexico. Op ae terug reis van Mexico naar Rotterdam wordt New Or leans aangedaan. Reuter seint uit Brussel: Sedert' de laatste buitenpartij in La eken 'zijn er lasterlijke praatjes in omloop gebracht over het intieme leven van de Belgische koninklijke familie. Men heeft zelfs durven vertellen dat. de koningin den koning betrapt had met een kame nier en aeze met een revolver had doodgesehiot- ton Die koning, van het bestaan dezer lasterpraat jes door hofbeambten verwittigd en telefonisch var, uit België en zelfs uit 'het buitenland gewaar schuwd, was natuurlijik hoogst verbaasd en diep verontwaardigd. De procureur des kontngs zal' de uitstrooiers v,a;n dezen lasterpraat vervolgen en een ieder die ze verder zal verspreiden, za.l ter stond in hechtenis worgden genomen. Uit. Konstantinopel wordt geseind: Het Ar- VAri HOUTENS ZUIVER OPLOSBAAR!

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1