Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 35ste Jaarlaag. Woensdag 22 Mei 1-912.' No. 10326. QTfideeie berichten. Kennisgeving. Buitenlandse)! Nieuws. FEUILLETON. Verspreide berichten. Staten-Generaal. ABONNEMENTSPRIJS: Dit Wad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland 2 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 1—6 regels 0.92eike régel daarboven 15 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend, ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteer en worden uiterst b i 1- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Het hoofd van het Gemeentebestuur van Schiedam. brengt ter algemeene kennis, dat ter voldoe ning aan art. 28 der Woningwet, op heden ter Gemeente-Seretarie Afdeeling A ten Raad- huize, is nedergelegd, ten einde aldaar voor een ieder ter inzage te liggen het ontwerp van een plan van uitbreiding voor het Oostelijk deel dezer Gemeente, met uitvoerige kaarten en grondteekeningen. Schiedam, den 22sten Mei 1912. Het hoofd van het Gemeentebestuur voornoemd LAGERWEIJ, W.B. DE OORLOG TÜSSCHEN ITALIË EN TURKIJE Het getal der in Turkije wonende Italianen, die nu met weinig uitzonderingen binneh 14 da gen het land uitmoeten, bedraagt ongeveer 70,000 Daarvan wonen er 12,000 in Konstantinopel eh Salon aki, meest als kooplieden. Het mearsndeel der Tufkschie Italianen is daar geboren en heeft Italië nooit aanschouwd. Uit Konstantinopel wordt geseind: De ministerraad, die gister gehouden is, hoeft besloten, alle- Italianen in het gfeheele Ottoma.an- sthe rijk uit te zetten, met uitzondering van ar beiders, weduwen en invaliden. De Italianen krij gen een respijt van 14 dagen. Tevoren had de „Agente Ottoman©1* reeds be kend gemaakt, dat de regeering fast gegeven had om 97 Italianen, die te Konstantinopel gevestigd zijn, uit het land te zetten. De regeer ing had het Duitsdhe gezantschap reeds met dit besluit in kennis gesteld en met den Duitschen consul-ge neraal onderhandeld over het uitstel, dat zij kre gen. Deze lieden zijn bijna grootendeeh zeer ge goed en bekende leden van de Italianriso.he ko lonie te Konstantinopel. Er zijn bankiers, archi tecten, groote kooplieden en- geneeskundigen on der. j Het avondblad „Terdzjoeman" noemt deze Ita lianen de eerste portie". Uit Weenen wordt aan de „Vossisehe Zei- tung" gemald: Van goed ingelichte Russische zijde deelt men mede, dat de Russische regeering den politiek en toestand op den Balkan als bijzonder ernstig he schouwt. Rusland zal binnenkort een nieuw voor stel aan de mogendheden doen. De Russische regeering wil een Europeesch congres bijeenroe pen, om op deze wijze de [kwestie van den vrede en tegelijkertijd een nieuw© regelinjg1 van de Dar- danelfen-kwestie en van de Turksch-Perzische grenskwestie tot stand te brengen. Rusland wil blijkbaar den Italiaansch-Turkschen oorlog voor zijn eigen doeleinden gebruiken. Het ziel er echter naar uit, of het cij ae groote Europeescihe mogendheden geen steun zal vin den. HET LOT. Uit het Duitsch vertaald). 8) „Ze is een beetje te hard gegroeid" troostte Melcher. „Geduld maar! Aanstonds zal ze wel wee opbloeien als een roos." De buurvrouwen verweten de molenaarin, dat zij haar Anna verwend had. „De molenaarsvrouw maakt een prinses van haai dochter heette het. „Het is toch maar waar, dat vlijtige .moeders dikwijls luie dochters hebben. Kijk dat juffeis-gezichtje maar eens en die fyne handjes." Niemand behalve de moeder geloofde aan Anna's zwakke gezondheid, daar de roode rozen op hare wangen bloeiden en haar hooge gestalte wel slank, maar toch niet mager wa3. Van de overzijde kwam Peter, de oudste zoon van den molenaar. Hij had de hooge, krachtige nguur van zijn vader en de donkere, heldere oogen van zijn moeder. Zijn roode lippen onder een klein snorretje lachten vroolijk de kinderen snelden6 116111 met bloemruikertjes tegemoet ket goed. Allen tijd om bloemen Pmkken en mooeie leidjes te zingen I" zei- Admiraal Viale seint dradeloos uiat het linie schip „Napoli" de overgave van ae burgerlijke en militaire autoriteiten op Kos heeft bewerk stelligd. De koning van Italië heeft Giolitfi 100,000 lire doen toekomen voor de Italianen die uil Turkije zijn ge-zet. DUITSCHLAND, Voor den Rijksdag was het gister een uag' van belangrijke besluiten. De militair© wetsontwerpen betreffende leger ©n vloot werden en bloc aan genomen, tegen de stemmen van de socialisten, Elzassers ©n Polen. De socialisten protesteerden met gesis, doch dit ging verloren in het gejuich der burgerlijke partijen. De besluiten van ae ad kingscommissie, die het compromis tusschea een trum en nationaal-liberalen betreffen, wevften met groote meerderheid, waartoe ook de conservatie ven behoorden, aangenomen, waarmea© het be ginsel van directe belastingen een schoen© over winning behaald heeft. Dit besluit is neg te be langrijker, doordat de staatssecretaris van finan ciën verklaard had, dat de regeering er gevolg aan zou geven. De nieuwe toestand in de machts verhoudingen kwam toen nog: zeer prin-Jpieel aan den dag, doordat de Rijksdag met 184 tegen 169 stemmen- het beginsel der befaamc.e uitbrei ding üer erfiasten aannam. Ook de anti-semieten stemden er voor. Er is nu aangetoond, aat het voorwendsel, dat de rijkskanselier gebruikte, om de erfiasten niet in te dienen, ongegrond is. Er is een besliste meerderheid voor deze belasting en hij hoeft voor verwerping niet ie vreezen. Al's hef op een krachtmeting aankomt, is c.e linker zijde nog telkens gelukkig geweest in den nieu wen Rijksdag. ENGELAND. De regeering: van Nieuw-Zeeland heeft den kni- ser, dien Nieuw-Zeeland tijdens de vlootpaniek van 1909 aan het moederland had toegezegd en waarvan de bouw thans gereed is, aan ae Eagel- sche admiraliteit onvoorwaardelijk ter beschikking gesteld. Oorspronkelijk zou de kruiser naar het C'bineesche maritieme station gaan, doch daar het Engelscbe eskader daar kort geleden is ver sterkt, zal -het Nieuw-Zeelandsche oorlogsschip in de Engelsdhe wateren gestationeerd worden. In liet Eng-elsche Lagerhuis heeft bij de beraadslaging over do begrooting voor de pos terijen. Samuel, de hoofddirecteur der posterijen, medegedeeld, dat men doende was om de [e}-j fonische neirbinaing met Nederland, Zwitserland en Duitscbland tot stand te brengen. Hij hoopte dat men binnen niet te langen tijd duidelijk met Berlijn zou kunnen spreken. Verder zeide Sa muel nog, dat er ,een nieuwe telegraafkabel ras se hen Engeland en .Duitschland zou worden ge legd, om het t©legrafeeren met het vasteland te verbeteren. j OOSTENRIJK-HONGARIJE. De minister-president heeft in het Hongaarsche de hij opgeruimd, kneep Martha, die hem bij zijn arm pakte, in de wangen en begroette Mel cher „Zoo, Peter, kom je ook 's naar de tuinderij kijken „Ik zoek vader. Ik heb hem toch zoo straks met u over het erf zien gaan, grootvader". Je vader zal wel in 't kantoor zitten. Hij is even voor mij aan 't schrijven. - Maar hoe bevalt het je thuis Kun je 't nog al uithou- buiten je soldatenpak?" "Uitstekend, grootvader. Ik ben 't liefste thuis. Nergens ter wereld is 't zoo goed. „Ja, ja, nu moet hij thuis blijven en vader flink helpen", nam de molenaarsvrouw het woord. „Wij hebben hem nu hard noodig nu de mole naar den houthandel op zich heeft genomen en zoo dikwijls van huis is. Drie jaar onder dienst is een heele tijd. Volgend jaar komt Jacob aarr de beurt. Theodoor echter moet maar één jaar dienen Het zal wol erg veel geld kosten maai de molenaar meent, dat de uitgewonnen twee jaar hem meer waard zijn; „Van jullie nieuwe zaken begrijp ik niet veel," antwoordde de oude. Dat is de nieuw Pruisi sche gechiedenis sinds zes en zestig. Vroeger nee t men alle Fransche modes nagevolgd, nu is t zoo met de Pruisische. - Enfin, het zal zoo wel moeten. En ik moet zeggen, dat ze een flinken jongen van je gemaakt hebben. Peter", en de oude knikte vriendelijk. „Wacht eens Peter, we gaan samen", riep hij den zich ver- Huis van Afgevaardigden zijn leedwezen uitge drukt over het ontslag van Navay, den voorzitter van het Huis. D© leden van de Justh-partg maak ten daarop een ontzettend kabaal. Nadat zij bij herhaling tevergeefs tot de orde geroepen waren, werd de zitting opgeheven. MAROKKO. De correspondent van de „Times" te Tanger wijst op de intrekking van het edict van generaal Moynier. Dit edict legde aan de stad Fez, we gens de muiterij van 17 en 18 April, een boete op van 1 millioen francs. De correspondent zegt uit goede bron te weten, dat geen boete hoege naamd zal worden opgelegd. Men seint uit Tanger 'aan de „Times" dat het aantal oproerige benden onder de stammen tem oosten van Fez voortdurend toeneemt. Tnsschen Fez en de Algerijhsche grens staan ai da inwo ners onder de wapens. Men gelooft te Fez aat zij zullen trachten de hoofdstad te overrompelen. De woeling neemt toe in het binnenland en de toestand wordt kritiek. Gister staakten te Londen 10,000 lichter- schipjpers en stuwadoors. De transportarbeiders dreigen zich te zullen aansluiten. Daardoor zou het aantal stakers meer dan 100,000 worden. Ver scheiden spoorwegmaatschappijen hebben er ken nis van gegeven, dat zij niet voor de tijdige afle vering van goederen, die met lichters moeten wor den vervoerd, kunnen instaan. Dr. Sol'f, de Duitsch© staatssecretaris van, koloniën, zal de;n 25sten Mei Berlijn verlaten, om over Antwerpen naar Duitsch. Zuid-West-Afrika te reizen. Zijn reis is op ongeveer vier maanden berekend en zal misschien ook naar Duilsch Oost- Afi'ika uitgestrekt worden. Naar de New-Yorkscbe correspondent van tel „Berliner Tageblatt" meldt, is de negerop- stand op Cuba blijkbaar lang geheim gehouden. Twaalf gewapende benden trekken door het eiland. De regeering zal de grondwet moeten opheffen. Ze zendt zoo snel mogelijk troepen naar de be dreigde plaatsen. Uit Boekarest wordt geseind: Volgens de bladen hebben Russische anarchisten in Braila de handelsbedienden Angyel, Okreanu en Zajruk gehuurd, om koning Karol met een hom te doio- dem. Terwijl het den Russischem anarchisten gé- lukte tijdig te vluchten, werden de Handelsbe dienden aangehouden. Een huiszoeking in hun, woning bracht zeer compromitteerende brieven aan het licht. In Galatz is een man aangehouden, die bij het conflict betrokken is. De politie geiooft, d.a;t de aangehoudene de anarchist Staub is. De kamers van arbeid in 't Noorden van Italië bereiden een© algemeene staking' van de werklieden der rijstvelden voor. De meesten wei geren op de huidige voorwaarden contracten te sluiten. De eigenaars der rijstvelden van hunnen karnt weigeren die voorwaarden te veranderen. wijderende toe en verliet met hem den tuin. Onder de molendeur stond de molenaar. „Waar is Jacob 1" vroeg hij Peter. „Hij is zoo even met den knecht naar Albin- gen gereden." „Dat had je niet moeten toestaan, Peter. Ik zie 't niet graag, dat de jongen altijd met de knechten omgaat, en als hij kan, het werken tracht te ontspringen. Peter trad den molen binnen. De molenaar ging met Melcher over de werf. Toen zij buiten gehoor waren, begon hij „Ik heb naar Stuttgart geschreven. Zoodra ik bevestigend antwoord heb, zal ik er heen gaan en voor alles zorg dragen." „Ja, ja Maar zorg dat geen mensch 't merkt 1 t Moet volstrekt geheim blijven. Ik zou het gepraat van de menschen niet kunnen ver dragen." Eemge dagen later zat Melcher wederom naast den molenaar, ditmaal echter in een groot, aim vertrek van de bovenverdieping. Voor den grijsaard lagen .merkwaardige papieren met wa pens en alerlei versieringen en figuren, zoodat ze voor den oude als prenten leken. Dat waren effecten, zeide de molenaar. Aan den voorkant stond de waarde groot gedrukt En er waren ook rentebewijzen bij, kleine strookjes papier, couponnetjes, die men slechts op bepaalde tij den had af te knippen en dan kreeg men er geld voor, de rente die er op geschreven stond. De molenaar rekende den oude voor, hoeveel Zoo de staking uitbarst zulten er 45,000 werk lieden in betrokken zijn, TWEEDE K A MBIR Zitting van Dinsdag 21 Mei. De algemeene beraadslagingen worden geopend over de wetsontwerpen tot regeling der arbei ders-ziekteverzekering. Na een korte discussie over de volgorde van behandeling opent de heer Treub de rij der eigenlijke sprekers met een aanval op den rechts grond van het ontwerp van minister Talma. Vol gens den minister moeten de arbeidsvoorwaarden zoodanig geregeld zijn, dat daarbij rekening wordt gehouden met eveutueele ziekte. Het vrije initia tief heelt niet voldoende kunnen helpen om de misstanden weg te nemen De verplichte verze kering is volgens 's ministers verzekering ontsproten aan de saamhoorigheid en feitelijke solidariteit der arbeiders. Doch deze bestaan ook bij andere groepen dan die arbeiders. De bedrijfsvoordeelen dezer groepen zijn niet grooter dan het buiten kansje, dat ook de arbeider wel eens heeft De opvatting van den minister, dat de verplichte ver zekering niet anders is dan beperking van do vrij heid van de loonregeling, omdat de rendabele besteding van de arbeidskracht van den arbeider niet komt aan dien arbeider, doch aan den werk gever, is een zuiver sociaal-democratische leer, die der meerwaarde. De minister heeft in den laat- sten tijd de Marxistische beginselen onderschreven. Volgens spr. bestaat de verplichting tot verze kering hierin, dat men dwang oplegt om een deel van zijn inkomen te besteden op de wijze als de slaat dit wenscht. Dit is niets nieuws. Ue conse quentie van 's ministers standpunt zou zijn, dat men den staat niet financieel in de verzekering betrekt, aangezien de minister deze een onderdeel van het arbeidscontract acht. Toch worden bij de ziekteverzekering de administratiekosten ten laste van den staat gebracht en bij de invaliditeitsver zekering stelt de staat 7.2 millioen beschikbaar voor het overgangstijdperk. Spr. weet nog niet hoe hij en zijn vrienden ten slotte over de wet zullen stemmen. Den rechtvaardigheidsgrond, waarom arbeiders, werkgevers en staat moeten bijdragen, ziet spr. hierin, dat er maatschappelijke factoren zijn, die medewerken tot een toestand, dat de arbeiders bij ziekte enz. niet uit eigen kracht voor zich-zel- ven kunnen zorgen. De staat draagt voor die maatschappelijke oorzaken de verantwoordelijk heid. Beschouwingen over het evenwient tusschen bijdrage en uitkeering falen in de practijk alle berekeningen over langen tijd hebben minder waarde, omdat men niet weet hoe over 2ü jaar de levensduur zal zijn. De minister rekent er bij de invaliditeitsverzekering op, dat de liefdadigheid zal bijspringen voor de premiebetaling der aller laagste loonen spr. wil deze ten laste van den staat brengen. De min. wil echter een deel der kosten halen uit het tarief, waarmede hij een dubbelen last op de arbeiders legt. Verder betreurt spr. het dat in de ziektewet alleen de uitkeering, niet de ziektebehandeling is opgenomen. Voor de kleine ongevallen blijft de ziektebehandeling bij de Rijksverzekeringbank en komt de uitkeering bij de organen der ziektever zekering. Dat geeft dubbele administratie en dub bele kosten. Minder scherpe controle en wrijving zijn er het gevolg van. De heer Treub komt dan tot de algemeene or ganisatie De poging met de Raden van Arbeid heeft zijn sympathiede uitwerking niet. Ver schillende toepassing van dezelfde wet in verschil de papieren gekost hadden en hoeveel rente zij gaven De oude knikte slechts „het zal wel in orde zijn". Met een eigenaardig wantrouwen bekeek hij de papieren,, die hij ternauwernood dorst aan te raken. „Peter, pak 'top! Dat niemand 't merkt." „Ja, ja, wij zijn klaar. Hier staat alles." Op het groote vel papier, dat de molenaar den grijsaard overreikte, waren alle papieren met hun nummers opgeschreven. Met eigen hand had de molenaar daarop verklaard, dat deze papieren Melcher Brenners eigendom waren en aan zijn Peter Helbings - zorg waren toevertrouwd. „Bewaar nu het bewijs goed in je schrijfta fel", ging de molenaar voort „Hier zijn de duizend mark los geld, die je bestemd'hebt voor de reparatie aan je huisje .Wil je ze meenemen, of zal ik ze nog voor je bewaren „Neen, ik neem ze mee. Ik geloof wel niet, dat ik nu al iets aan 't huisje zal laten doen, maar geef maar hierl" Langzaam liet hij de bankbiljetten door zijn vingers glijden, toen stak hij ze met het bewijs stuk van den mo enaar in een enveloppe en verborg die zorgvuldig in zijn borstzak. Wor it ver olqd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1