Dagblad, voor Schiedam en Omstreken. 35ste Jaargang. Vrijdag 24 Mei S912. No. 10328. Offlcieele berichten. Kennisgeving. Bttitenlandsch Nieuws. MILITIE. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50, PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 16 regels f 0.92elke regel daarboven 15 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uilerst b i 1- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Het hoofd van het Gemeentebestuur van Schiedam. brengt ter algemeene kennis, dat ter voldoening aan art 28 der Woningwet, op heden ter Ge meente-Secretarie Atdeeling A ten Raad- huize is nedergelegd, ten einde aldaar gedurende vier weken voor een ieder ter inzage te liggen het ontwerp van een plan van uitbreiding voor het Oostelyk deel dezer Gemeente, met uitvoerige kaarten en grondteekeningen. Schiedam, den 22sten Mei 1912. Het hoofd van het Gemeentebestuur voornoemd LAGERWEIJ, waarn. Burgemeester. Kwade praktyken by de keuring van lotelingen. De Burgemeester van Schiedam, brengt op verzoek van den heer Commissaris der Koningin in deze provincie ter algemeene kennis, dat het gebleken is dat er nog steeds personen zijn die er hunne praktijk van maken om aan lotelingen tegen betaling van een som gelds, hunne hulp aan te bieden, ten einde hunne ongeschikt verklaring voor den militiedienst te verkrijgen waarschuwt er daarom voor dat de bemoeiingen van die personen in geen enkel opzicht tot af keuring van den betrokkene kunnen leiden, ter wijl de raadpleging dier personen den loteling slechts financieel nadeel kan berokkenen, en wijst met nadruk op art. 206 van het Wetboek van Strafrecht, luidende Met gevangenisstraf van ten hoogste twee jaren wordt gestraft lo. hij die zich opzettelijk voor den dienst bij de militie ongeschikt maakt of laat maken 2o. hij die een ander op diens verzoek opzet telijk voor dien dienst ongeschikt maakt. Indien in het laatste geval het feit den dood tengevolge heeft, wordt gevangenisstraf van ten hoogste zes jaren opgelegd. Schiedam, den 24sten Mei 1912. De Burgemeester voornoemd, LAGERWEIJ, W.B. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat de GEMEENTE LIJKE ZWEMPLAATS geopend zal worden op Maandag 3 Juni a. s. Abonnementskaarten, het recht gevende om ge durende het seizoen op gereserveerde uren van die zwemplaats en de daarbij behoorende kleed kamertjes gebruik te maken, zijn tegen betaling van f 2.50. verkrijgbaar ten kantore van den Gemeente-Ontvanger. De zwemtijden zijn geregeld als volgt voor mannen betalend van 68 u. v. m voor mannen kosteloos van 8- 9 u. v. m. voor mannen betalend van 910 u. v. m. voor vrouwen betalend van 10 u. v. m. 1 u. n. m. voor vrouwen kosteloos van 1-2 u. n. m voor mannen betalend van 2—5 u. n, m. voor mannen kosteloos van 5 u. n. m. tot de sluiting. Nog zij medegedeeld, dat voor het het bewaren, schoonhouden en drogen van zwembroeken of badcostuums en handdoeken een vergoeding ver schuldigd is van f 0,50 per seizoen en voor het ontvangen van zwemonderrichtzoover daartoe gelegenheid bestaateveneens van f 0,50 per seizoen. Deze vergoedingen worden ten kantore van den Gemeente-Ontvanger betaald, waartoe ca en de abonnementskaart, indien deze al eerder ls a'gegeven, gelieve mede te brengen. Schiedam, 24 Mei 1912. Burgemeester en We.thouders voornoemd LAGERWEIJ, W.B. De Secretaris V. SICKENGA, DE OORLOG TUSSCHEN ITALIË EN TURKIJE Uit Konstantinopel wordt aan het «Berliner T-ageblatt" geseind Ongeveer 100 hier gevestigde Italianen hebben om het Turksche burgerrecht verzocht, maar kun nen dit volgens een besluit van den ministerraad die gisteren gehouden is, slechts verkrijgen, als zij gehuwd en met een huisgezin hier gevestigd zljn. Den anderen wordt hun verzoek geweigerd. He Russische gezant heeft bij de Porte geprote steerd tegen de schending van het asylrecht, dat hij een vervolgden Italiaan verleende De Italiaan, een gewezen beambte van het consulaat, werd o s spion aangehouden. Hij ontsnapte aan den po- litie-agent voor het Russische gezantschap en vluchtte naar binnen. De politie-agent wilde hem naloopen, maar werd door de kawassen aange houden en tot den avond in het gezantschap ge vangen gehouden. Nail bei, de minister van financiën, is afgetre den, omdat hij zich tegen den toestand niet opge wassen gevoelde. Nail bei had in den laatsten tijd herhaaldelijk het plan tot aftreden te kennen gegeven. Den doorslag gaf het moeilijke verloop van de onderhandelingen over een leening met Frankrijk. RUSLAND. In de gister gehouden zitting van de Rijks- doema waren de beraadslagingen over de marine- begrooting aan de orde, welke een bedrag van 159.000.000 rb. aanwijst. De rapporteur verklaar de, dat voor den bouw van schepen 54.500.000 rb. noodig zijn waarvan 24.000.000 rb. voor de Zwarte-Zee-vloot, voor havenwerken 5.000.000 rb. Vervolgens deelde de Minister van marine mede, dat de Keizer het indertijd aangenomen wetsont werp betreffende de wijzigingen in het beheer aan het ministerie van marine heeft goedgekeurd. Bij de Zwarte-Zee-vloot hebben omvangrijke proef nemingen met vliegmachines plaats, evenzoo bij de Oostzee-vloot. Voor den a.s. zomer zijn maat regelen getroffen om den achterstand en het on voldoend aantal manschappen te verhelpen. De nieuwe schepen zullen technisch volkomen zijn uitgerust, terwijl de bouw op den vastgestelden tijd zal geëindigd zijn. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Bloedige onlusten in Boedapest. Het «Berliner Tageblatt" bevat het volgende relaas betreffende de onlusten, welke gister te Boedapest zijn voorgevallen Reeds in den vroegen morgen bood de stad een ongewoon schouwspel. Uit de voorsteden trokken de arbeiders in menigte naar het Parlement-ge- bouw. om nog vroeg genoeg de straten om het Parlement te bezetten. Reeds onderweg stuitten zij op verscheidene plaatsen op politie en op vele punten van de stad vonden reeds botsingen plaats, waarbij bloed gevloeid is De omgeving van het Parlement was reeds lang voordat de arbeiders kwamen aanrukken, door een sterke politiemacht afgezet. Tot ongeregeldheden van grooten omvang kwam het in de voorsteden. Stakers trachtten de arbeidswilligen te verhinderen hun werkplaat sen op te zoeken. Herhaaldelijk kwam het tot botsingen, waarbij zwaargewonden vielen. Aan den buitenkant der stad kwam het ook tot ernsti ge botsingen tusschen politiebeambten en stakers. Dezen hadden zich in een in aanbouw zijnd huis verschanst en wierpen van daar met steenen en ander bouwmateriaal naar de voorbijtrekkende politie. De politie gaf daarop twee salvo's af, waardoor een arbeider gedood en 9 zwaar gewond werden. De politie kreeg daarop versterking. Een andere botsing vond op de Margarethabrug plaats, waar 1000 arbeiders naar het Parlement wilden trekken. De politie trachtte de betoogers terug te drijven. Daar dit niet gelukte, deed zij een charge, waardoor de menigte uit elkaar ge jaagd werd. Ook hierbij kwamen vele verwon dingen voor tot een bloedige botsing kwam het op het Vrijheidsplein. De menigte hield een voorbijrijdenden vrachtwagen aan. Bij het ont ruimen van het plein, dat driemaal achterelkaar moest plaats grijpen, zijn talrijke menschen ver wond. De wagens van de electrische tram, waar op niet gestaakt werd, werden door de stakers bestormd. De vensters van de wagens werden verbrijzeld en een groot aantal passagiers liep ernstige verwondingen op. Vele van de motor wagens werden vernield. Op den hoek van een straat werd een tramwagen omvergeworpen en een barricade opgericht. In vele straten verbrij zelden de stak eis alle ruiten en de winkeliers moesten hun uithangborden in veiligheid brengen. Bij een botsing werd Jesenski, hoofdinspecteur van politie, door een steen aan het hoofd zwaar gewond. Tegen 11 uur kwamen 3000 betoogers uit Nieuw Pest de hoofdstad binnengerukt. Na 11 uur werden op verschillende plaatsen geregeld sagen in de straten geleverd. Tegen half 12 nam de beweging een voortdurend ernstiger karakter aan. Alles wat de menigte in handen viel, werd vernield. Vooral het Vrijheidsplein moest het ontgelden. Ofschoon het ongeveer 10 maal ont ruimd werd, liep de menigte er telkens weer te hoop. De huzaren werden met steenen, hamers en stokken gebombardeerd. Tegen 11 uur had de gezondheidsdienst reeds 120 gewonden ver bonden. Tienduizend soldaten bevonden zich in de straten. Zooeven werd het bevel gegeven, het geheele garnizoen van Boedapest tot handhaving van de orde te mobiliseeren. Om 12 uur trachtte een troep arbeiders het Parlement binnen te dringen. De politie hield ze tegeneen politieagent werd door een kogel in het hart getroffen en viel dood neer. De menigte trok, roependeEr is geen wetLeve de revo lutie 1 door de straten. De aanvoerders van de sociaal-democraten hebben verklaard, dat zij de verantwoordelijkheid slechts op zich kunnen ne men, als vanmiddag het verbod volksverzamelin gen to houden, ingetrokken wordt. Zij schijnen hun invloed op het volk verloren te hebben. In het Parlement verzocht een afgevaardigde van de onafhankelijkheidspartij aan president Tisza, met het oog op de bloedige opstooten, de zitting te schorsen. Graaf Tisza antwoordde De zitting wordt voortgezet. Wij zijn geen weldadig heidscommissie! Toen eenige afgevaardigden het verzoek om schorsing van de zitting herhaalden, verklaarde de voorzitterZelfs als in een zittingzaal 50 per sonen neergeschoten zouden worden, dan zou ik de zitting toch niet schorsen Op het Westerstation werd op de huzaren ge schoten. Een huzaar werd getroffen en viel dood ven zijn paard. Het gebouw van de Oostenrijksch- Hongaarsche Bank is door militairen omgeven en eveneens de beurs. Tengevolge van de algemeene staking kunnen de couranten niet verschijnen. Er worden echter bulletins met schrijfmachines vervaardigd. In het geheel zijn tot nog toe 4 personen gedood, waar onder twee politieagenten, en 150 personen ge wond. Er zal een streng verbod uitgevaardigd worden, om na 5 uur de huizen te verlaten. Op bevel van het ministerie van binnenlandsche zaken heeft een plaatselijk commando reeds last gegeven het geheele garnizoen van Boedapest gereed te houden De politie heeft den bewakingsdienst aan de mili tairen overgedragen. In het Huis van Afgevaardigden verzocht gister middag graaf Apponyi opnieuw den president de zitting te schorsen. Hij zeide Wij zijn ten slotte toch allen menschen en kunnen niet rustig be raadslagen, als daar buiten bloed vloeit. Graaf Tisza antwoordde hem: Het Parlement is geen zenuwachtige oude juffrouw Onder de afgevaardigden liep het gerucht, dat de minister-president Lukacs, nadat hij een be spreking met graaf Tisza en Andrassy gehouden heeft, zekere verklaring ten opzichte van de kies rechtkwestie af zou geven en dat hij hoopt, dat deze de arbeiders bevredigen en in het Parlement weer normale toestanden in het leven zal roepen en dat zij ook het doorvoeren van de militaire ontwerpen mogelijk zal maken. De geruchten, dat een spoorwegstaking op til is zijn niet juist. De gasfabrieken hebben de politie verzocht den lan taarnopstekers hedenavond militaire bescherming mede te geven. Om 2 uur werd gemeld, dat er in de nabijheid van het Westerstation eenige omvergeworpen tramwagens in brand gestoken waren. Aan de «National Zeitung" wordt in dato 23 dezer uit Boedapest het volgende geseind De stad levert het schouwspel op van een slag veld. Sedert vanmorgen 10 uur is er onophou delijk tusschen stakende arbeiders en de politie en de soldaten gevochten. Alle zaken in de stad liggen stil. De winkels en de kantoren zijn ge sloten. Ook alle verkeer in de straten is opge houden. De arbeiders, die zeer geweldadig op treden en geen middel onbeproefd laten, om de politie te >g te slaan, hebben in de straten barri caden opgericht en van daaruit hebben zij de politie en de soldaten met een regen van steenen en revolverschoten teruggedreven. Deze laatsten zagen zich toen eveneens gedwongen van de wa penen gebruik te maken en deden in stormpas een aanval op de stakers. Zij namen de barri caden en dreven de oproermakers in de zijstraten- Daar deze alle straatlantaarns vernietigd en de gaspitten afgedraaid hebben, zal het vanavond geheel donker zijn in Boedapest. De straten zyn i met glasscherven bezaaid, daar overal ruiten in gegooid zijn. Tot nog toe zijn 4 dooden, waarvan 2 politie-beambten en 100 gewonden, waarvan de meesten zeer zwaar gewond zijn, gemeld. Om half twee gelukte het den militairen de menigte van het Parlement weg te drijven. De regen had de volksmenigte een weinig verminderd. Zes patrouilles trekken voortdurend door de binnen stad. In de buitenste voorsteden verwachtte men gisteravond nieuwe uitspattingen. Een later telegram aan hetzelfde blad luidt De kiesrechtbetoogingen van de sociaal-democraten in Boedapest hebben opgewonden, bijna revolu tionaire vormen aangenomen. Het geheele gar nizoen is uitgerukt. Er zijn vele salvo's afge geven. Heden-middag waren er 3 dooden en 160 gewonden. Hat janhagel plundert café's. Dames en heeren worden door apachen aangevallen. Portemonnais en horloges worden geroofd. Een schoolknaap is gedood. De Beurs is gesloten. Verder wordt aan de «National Zeitung" nog geseind De stemming in de stad wordt van mi nuut tot minuut opgewonder. Onschuldige voor bijgangers loopen het grootste gevaar. Tegen 4 uur kwamen nieuwe berichten over bloedige bot singen tusschen arbeiders en de gewapende macht. Tot nog toe is er op die plaatsen met groote ver bittering gevochten De reddingmaatschappij meldde reeds om 10 uur, dat zij niet in staat was de vele gewonden op te nemen. Tog nog toe heeft zij 60 verwonden in de ziekenhuizen afgeleverd. Des middags werden de soldaten versterkt. In alle straten ziet men infanterie met de bajonetten op het geweer en cavalerie. De politie koestert voor de avonduren ernstige bezorgdheid, daar de betoogers telkens nieuwe versterkingen krijgen. Om 6 uur 's avonds werd uit Boedapest aan de «National Zeitung" geseind De militairen hebben alle hoofdstraten en openbare pleinen bezet. Ten gevolge daarvan heerscht er op het oogenblik in de binnenstad rust. Iedere poging van de menigte, om zich te verzamelen, wordt onmiddelijk verij deld. De politie is aan het zoeken naar de lei ders der socialisten en heeft reeds verscheidene hoofden van de socialistische beweging aange houden. Men wil dezen voor de gebeurtenissen van heden verantwoordelijk stellen. De avondbladen hebben niet kunnen verschiinen. Het is ook twij felachtig of de ochtendbladen zullen kunnen ver schijnen daar de zetters verklaren, dat zij geen verlof hebben om aan het werk te gaan. De minister-president Lukacs zal waarschijnlijk zelf naar YVeenen gaan, om den Keizer persoon lijk over de gebeurtenissen in Boedapest in te lichten. CUBA. De regeering gelastte het transportschip «Prai rie", ten einde het leven en de eigendommen van Amerikanen te beschermen, 50 marine-soldaten van de «Philadelphia" over te nemen om deze naar Quarantanam op Cuba over te brengen. AMERIKA. Uit New-York wordt aan het «Berliner Tage blatt" geseind Ondanks alle verzekeringen van het tegendee. heeft tot op het oogenblik noch Taft, noch Roose velt de meerderheid van de gedelegeerden verkre gen Taft is slechts zeker van 519, Roosevelt van 367 gedelegeerden. Honderd twee en dertig gede legeerden moeten nog gekozen worden. Taft heeft verklaard, dat hij met 17 gedelegeerden uit Ohioj waarbij de hoofdgedelegeerden inbegrepen zijn, ten minste 570 stemmen, dus een besliste meerderheid heeft. Hij gaat thans naar New Jersey om den strijd voort te zetten. Zeer velen gelooven echter, dat een benoeming van Taft als candidaat uitgesloten is. Zou deze plaats vinden, dan kon men zeker de nederlaag van de'republikeinen verwachten. Van andere zijde wordt beweerd dat Taft nu aan zijn Vf kiezing wanhoopt en de democraten de overwinning zou bezorgen, als er geen compromis candidaat gevonden wordt, om een verkiezing, die hij voor het land gevaarlijk houdt, te verhinde ren Ondanks de groote overwinning van Roosevelt in Ohio met 32 districten tegen 10, schijnt de uitslag van de verkiezing van de hoofdgedelegeer den inderdaad twijfelachtig en zal deze misschien nog gunstig zijn voor Taft.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1