Verspreide berichten. Staten-Generaal. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Cfomengd Nieuws. Binnenland. De transportarbeiders-organisatie te Londen besloot tot een algemeene staking over te gaan. Volgens berichten uit Santa Cruz op Tene riffa zou de voormalige president van Venezuela, Castro, aan uraemie lijden. Zijn familie en de doktoren ontkennen echter nadrukkelijk dat Castro uit Amerika teruggekeerd is en verklaren, dat de geneesmiddelen vóór een zuster van den oud president bestemd zijn geweest. De Parijsche politie-prefect Lépine is, ten ge volge vau de ervaring, opgedaan bij het belegeren der auto-bandieten te Choisy-le-Roi en Nogent- sur-Marne op het denkbeeld gekomen, hij soort gelijke gelegenheden voortaan bommen met stikgas geladen, aan te wenden. In het chemische labo ratorium van de stad Parijs worden thans te dien einde met zulk soort bommen proeven genomen. In Noorwegen gaat men een nationale inza meling houden om 100,000 bijeen te krijgen voor vier vliegtuigen, die voor 's lands verdediging zul len dienen. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 23 Mei. De algemeene beraadslaging over de arbei ders-ziekteverzekering wordt voortgezet. De heer D u y s, zijn gisteren onderbroken rede voortzettende, wenscht op te komen tegen de poging om de sociale verzekering te onttrekken aan den dwang. De sociaal-democraten gaan dan ook met den minister mee in het beginsel van de ziekteverzekering. De vrije liberalen en christelijk- historischen beroepen zich op de vrijheid, de ont wikkeling van het vrije initiatief en van de volks kracht alleen, als het gaat om de belangen van de bezittende klasse. De vrijwillige verzekering in het buitenland is niet geslaagd. Spr, betoogt dit breedvoerig. Na een korte discussie met den heer Van Idsinga over de nota De Savornin Lohman- Van Idsinga zegt spr., dat de antirevolutionaire partij herhaaldelijk van standpunt op verzekerings- gebied is veranderd. tipr. bestrijdt echter de bureaucratische uitwer king van de ontwerpen. De sociaal-democraten wenschen geen centralen staat, doch een maat schappij, die gericht is op ontwikkeling van de vakorganisaties, ter verschaffing van gelijke eco nomische voorwaarden. De verzekeringsontwerpen van minister Talma zijn een hemel vergeleken bij de wet-Veegens, die alle medezeggenschap van de arbeiders weerde; maar overigens zijn zij buiten gewoon omslachtig. Spr. hekelt vervolgens de late indiening van de verzekeringsontwerpen. Dan wordt de rede onderbroken tot regeling van werkzaamheden. Besloten wordt de eindstem ming over de Bakkerswet te houden op Woensdag 5 Juni. Dien dag zullen tevens de voordrachten voor benoeming van leden van Hoogen Raad en Rekenkamer worden opgemaakt. Er zal gepoogd worden, tijd te maken voor behandeling van de Auteurswet. Vervolgens weer Ziekteverzekering, met voort zetting van de rede van den heer D u y s, die critiek uitoefent op de Raden van arbeid. Hij noemt de voorgestelde ziekteverzekering onneder- landsch, wegens het ontbreken van de gezinsver zekering materialistisch, omdat de geneeskundige behandeling en zooveel meer niet in het ontwerp is geregeldhet ontwerp geeft alleen maar geld. Hierna becijfert spr. de kosten die uit dit ont werp zullen voortvloeien. Is dit ontwerp die groote kosten wel waard Spr. critiseert nog veel meer en betoogt ten slotte dat 's ministers stelsel slechts normaliseert, en regulariseert, en verplaatst de bestaande el lende. De sociaal-democraten zullen geen eerlijke poging onbeproefd laten, om de wet te verbeteren. In hun amendementen zijn belichaamd de wen schen der christelijke arbeiders, althans voor 80 pet. Spreker wacht af welke houding de rechter zijde hiertegenover zal aannemen. De heer UeKanter critiseert de wijze, waarop de minister de particuliere ziekenkassen behan delt. Spreker meent, dat deze kassen ook in het stelsel der verplichte verzekering tot bloei kunnen worden gebracht. De minister vernietigt alles op dit gebied. Daarna is de heer Van Idsinga aan het woord. De heer Van Idsinga betuigt in weerwil van zijn bezwaren tegen het ontwerp zijn waar deering aan den minister voor zijn ernstigen ar beid en zijn meesterschap over de kleinste bizon- derheden en aan de commissie van voorbereiding voor haar voortvarendheid, welke in geen enkel opzicht aan de kwaliteit van den arbeid schaadde. Evenwelde redenaar staat, ten aanzien van de zaak nog steeds op hej standpunt, dat hij reeds 25 jaar geleden innam en hoe gaarne hij ook met den minister en diens geestverwanten zou zijn meegegaan, het is hem niet mogelijk. Hij kan nooit met een socialistisch stelsel la Lloyd George meegaan. In elk geval zou de ge neeskundige behandeling op den voorgrond moe ten staan zoo niet uitsluitend moeten zijn verze kerd. Veel meer dan de minister heeft hij vertrouwen in zedelijke kracht en godsdienst, niet bij één klasse, maar bij alle klassen van de maatschappij. Hij heelt hetzelfde beginselbezwaar tegen deze regeling, als hij indertijd had tegen de Bakkers raden. Hij verwijst naar hetgeen hij heeft gezegd bij die gelegenheid. Het eeuige waartoe men in de maatschappij mag worden gedwongen, is tot eerbiediging van de rechtsorde, maar die moet voor allen één en dezelfde zijn. De rechtsgemeenschap voor allen is de eenige waarheid, die in de leuze van gelijkheid schuilt. De meening dat de wetten niet worden ge maakt in het belang ïan allen, maar van een klasse van belanghebbenden bij de wet, leidt tot wetten als de bakkerswet en dergelijke. Men loopt daarbij echter gevaar telkens belan gen van andere groepen uit het oog te verliezen, zooals bij de bakkerswet de belangen van de consumenten. Maatschappij en gemeenschap worden hier ver ward. De gemeenschap is een eenheid, dat histo risch is geworden en behoefte heeft aan een or ganisch verband, de maatschappy is een complex zonder verband. Van de verkeerde opvatting van den minister daaromtrent is zijn ontwerp een uitvloeisel. Het is zelfs een inbreuk op de democratische begrippen omtrent de gemeenschap. Hij zal tegen de Radenwet stemmen. Morgenochtend voortzetting. Avondzitting-. Interpellate e-T reub betreffende het spoorwegbeleid. De minister van Waterstaat repliceerende, houdt vol, dat ook, als men de juistheid van het ncon- tofinto" erkent, er geen reden is tot ongerustheid. Zelfs als men het tekort erkent, zijn er nog tal van aanwijsbare directe en indirecte voordeelen. Hij beroept, zich op Pierson, die hij een voor sprong noemde, dat veel van onze spoorwegwer- ken zijn bekostigd uit de gewone middelen en voert aan, dat men in het buitenland-ten aanzien van de afschrijvingen onder het bedrag blijft voor afschrijvingen, in het »c o nt o fl n t o" der Staats commissie aangenomen, en dat de raad van toe zicht oordeelt, dat de Staatscommissie de afschrij vingen hooger genomen heeft, dan zelfs bij Staatsexploitatie met het oog op een practisch spoorwegbeheer en een voorzichtig beleid zou worden geeischt. De minister houdt staande zijn denkbeeld, om het bedrag voor de afschrijvingen noodzakelijk aan te vullen uit de spoorweg-huur. Of daarvoor belastingverhooging noodzakelijk zou zijn, is niet vooruit te zeggen. Hij concludeert, dat de regee ring het onderzoek zal voortzetten en zoo noodig maatregelen zal beramen en dat, stelt hij daarbij prijs op een maatregel, die ons vrijwaart voor verrassingen in de toekomst. Wat de motie aangaat waarbij de noodzakelijk heid wordt uitgesproken van beëindiging de spoor wegcontracten van 1890, art. 29, geeft geen aan leiding tot opzegging der overeenkomsten. De financieele uitkomsten zijn van dien aard, dat op zegging niet te vreezen is en ook niet spoedig te vreezen zal zijn. Oo\ art. 20, dat den maatschap pijen'de gelegenheid opent, nieuwe werken in plaats van op de exploitatierekening op de kapitaalsrekening te brengen en zoodoende een voordeeltje te hebben, geeft volgens den minister geen aanleiding te voldoen aan den wensch der motie, daar in deze in de toekomst op de medewerking der maatschap pijen te rekenen zal zijn en de minister acht met de Staatscommissie de zaak niet van groote be- teekenis. üok terzake van de uitbreidingswerken acht hij beëindiging der overeenkomsten onnoo- dig, al erkent hij, dat er geleidelijke ver betering moet komen. Wat betreft de grief, dat de H. IJ. S. M. geparticipeerd heeft in twee electrische spoorweglijnen, waarvan men vreest schade voor den Staat bij naasting, zegt de mi nister, dat de Staat behalve krachtens art. 25, ook naasten kan krachtens art. 39 en dan wat hij wil kan uitsluiten van de naasting. Ook in de grief betreffende de reserve, waaruit men put om het dividend aan te vullen, vindt hij geen aan leiding om de contracten op te zeggen evenmin in de grief van geldverspilling. De verkwisting is tot een minimum beperkt naar de meening des ministers. Tal van voorbeelden van de geld verspilling zijn volkomen onjuist. Intusschen moet de regeering zich rékenschap geven van hetgeen de gevolgen van de beëindiging der overeenkom sten zou zijn. De minister acht Staatsexploitatie door de tegenwoordige omstandigheden met ge boden. Van Staatsexploitatie van spoorwegen is hij een tegenstander om practische redenen. Thans is er een prikkel tot zuinigheid, het plichtsbesef der maatschappijen en het toezicht der regeering bij Staatsexploitatie zou die prikkel verdwijnen. Dat de minister geen voorstander is van Staats exploitatie der spoorwegen, is intusschen geen principieel standpunt. De Kamer zal spoedig de sporen zien van zijn streven om voor de telefonie de Staatsexploitatie in te voeren. Waar verder de minister erkent, dat spoor- wegexploitatie in één hand voordeelen heeft zou het denkbeeld daartoe echter alleen zijn te over wegen als de maatschappijen niet zouden mede werken. Intusschen staat de minister niet stil. Hij verkreeg meer uniformiteit in de tarieven, betere pensioenregeling, enz. en bevorderde o.a. een sneller verkeer in net geheele land. De heer Treub meende te kunnen constatee- ren, dat de minister overdreef, toen hij het over gaan naar staatsexploitatie noemde »het zich storten in een duisteren afgrond" en meende voorts, verklaarde hij, tegenover 's ministers mee ning van oordeel te zijn, dat men in Nederland even goed geschikte ambtenaren zou vinden als in andere landen, waar staatsexploitatie is inge voerd. Wat de prikkel tot zuinigheid betreft, voerde hij aan, dat het gemiddeld exploitatiecijfer hier te lande hooger is dan in landen met staats exploitatie. Dat wij thans den gulden middenweg zouden hebben, begrijpt spr. niet, daar wij thans hebben een monopolie, terwijl de contracten ge baseerd waren op de onderlinge concurrentje, ten bat'e van het algemeen. Men wenscht juist staats exploitatie, omdat een monopolistisch bedrijf geen concurrentie toelaatwaar bij een monopolistisch bedrijf concurrentie bestaat, gaat zij gepaard met geldverspilling en er zijn groote uitgaven te doen voor nieuwe werken en de maatschappijen zullen die werken niet uit eigen beweging uitvoeren, omdat zij er in jaren geen voordeelen van zullen zien. Wil men het algemeen belang bevorderen, dan moet men den concessionnans op zij zetten. Spreker houdt zijne grieven tegen art. 29 en art. 20 vol. Daar de minister een debat heeft gevoerd, waarop de motie met meer slaat, trekt hij de motie in, maar de minister is daarmede .niet van de voorstanders der staatsexploitatie af, te minder omdat hier reeds, als de partij-politiek niet had meegesproken, een votum ten gunste van dé staatsexploitatie zou zijn gevallen. Na beantwoor ding van den minister wordt de interpellatie gesloten en is de vergadering te half twaalf ge ëindigd. het nieuwe froote paviljoen van het Volkssana torium te Rellendoorn, der Vereeniging tot op richting en exploitatie van Volkssanatoria voor Borstlijders in Nederland. De burgemeester van Steenwjjk. In de gisteravond gehouden vergadering van den gemeenteraad van Steenwijk deelde de voor zitter, burgemeester mr. Wijt, mede, dat de Ko ningin geen aanleiding heeft gevonden, voor als nog zijn verzoek om ontslag in te willigen, doch hem in overweging heeft gegeven eenige maan den voor herstel van gezondheid verlof aan te vragen. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 24 Mei 1912, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 771.3 te Riga. Laagste barometerstand 755.5 te Coruna. Verwachting tot den volgenden dagzwakke tot matigen noordwestelijken tot noordoostelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, iets koeler, mogelijk nachtvorst. Kamer van Koophandel en Fabrieken. Donderdagavond hield bovengenoemde Kamer onder voorzitterschap van den heer B. A. J. Wittkampf vergadering. De notulen der vorige vergadering werden voorgelezen en ongewijzigd vastgesteld. Het door den Secretaris was met de daartoe benoemde commissie ontworpen verslag der Kamer over 1911 werd, nadat het door den Voorzitter was voorgelezen en er eenige geringe veranderingen in waren aangebracht, met alge meene stemmen goedgekeurd. Wijl bij rondvraag geen der leden het woord verlangde, werd de vergadering door den Voor zitter gesloten. DIT VLAARDINGEN. Op het voorbeeld van Rotterdam en Schiedam biedt de commissie voor de strafverordening den raad ter vaststelling aan een ontwerp-verorde ning regelende de verplichting tot het aanwezig hebben van goed drinkwater aan boord van de in de gemeente liggende binnenvaartuigen en vischschepen. Het voorschrift is niet van toepassing op binnenvaartuigen of visschepen, gedurende den tijd dat ze in winterlaag zijn opgelegd. In beide havenmonden zijn belangrijke on- diepingen geconstateerd. Naar de gedane pei lingen zal er in den mond van de Koningin Wilhelminahaven ongeveer 38,000 en in den mond der Oude haven ongeveer 7000 kub. M- gebaggerd moeten worden om tot het normaal profiel terug te komen. B. en W. stelden den raad voor de uitvoering Yan dit werk op te dragen aan de Maatschappij Nederland, tot het aannemen van werken, ge vestigd te Bussum, voor den prijs van f 26t/„ per kub. M. Keuring paarden voor den krijgsdienst. Hedenmorgen had op de binnenplaats van den St. Joris Doele de keuring plaats der paar den van Schiedamsche eigenaren voor den krijgsdienst. Er werden totaal ongeveer 250 paarden voor gebracht. Slechts een klein percentage, n.l. lllu, is ge schikt voor den militairen dienst. De keuring geschiedde door den reserve-kapt. der veldartillerie, jhr. Orth. Het was voor de Schiedamsche paardeneige- naars een groot gerief, dat de keuring heden te dezer stede kon plaats hebben. Volgens het oorspronkelijk plan toch, moesten de paarden eerst in den Doele alhier worden bijeengebracht) om daarna gezamenlijk naar Maasland ter keu ring te worden gebracht. Een groot aantal nieuwsgierigen was in den omtrek der Doele getuige van het ongewone schouwspel. Glasfabriek. De landbouwer P. Graveland te Overschie is in beroep gegaan van de beslissing van B. en W. alhier, dd. 9 Mei 1.1., waarbij aan T. A. J. Zoetmulder en R. J. Kleipool een voorwaarde lijke vergunning is verleend tot het oprichten eener glasfabriek c.a. op het perceel grond ge legen in den 's-Gravenlandschen polder nabij de grens der gemeente Overschie, Kethel en Spaland. Voor het examen L. O is gisteren te Venlo geslaagd onze oud-stadgenoote, de eerw. Zuster Liduina, in de wereld mej. Louisa Kramp, uit het Dominicanessen-klooster te Reuver. Ongelukken. Gistermiddag is, naar de D. Ct. meldt, het 2-jarig zoontje van D. van Dalen te Dubbeldam, voor zijn woning spelende, te water gevallen en verdronken. In het Winschoterdiep te Groningen is gisternamiddag het 7-dochtertje van K. Priet, uit de Nieuwstraat, verdronken. - Het 5 jarig dochtertje van G. N. te Weert bekwam Maandag tengevolge van het spelen met lucifers, waardoor haar kleeren in brand geraakten, zoodanige brandwonden, dat het Woensdag aan de gevolgen is overleden. Ontploffing. Gisteren heeft te Utrecht bij de gez. Van O., aan den Heerenweg, een vrij ernstige gasontploffing plaats gehad, doordat een van de gezusters met een brandende lucifer naar een lek in de gasleiding zocht. Zij kreeg hevige brandwonden in het gelaat en werd overbracht naar de rijksklinieken. Het binnenbrandje tengevolge van de ont- ploffiing was spoedig door politie gebluscht. Paardenmiddel.. De gemeente Breda laat voor een drietal huizen in het Wilhelmina- park aldaar een. sloot graven. Zoodat de bewoners voortaan een polstok noodig zullen hebben om in en uit hun huis te komen. Ook post, slager en kruidenier zullen zoo'n stok mee moeten nemen en al degenen, die in deze huizen een bezoek wenschen te brengen. Naar het Dbl. v. N. B. verneemt, heeft de gemeente met de huiseigenaren onderhandeld over afstand van grond en is men niet tot een resultaat gekomen. Gevolgdeze sloot. Gister-middag zijn twee liedjes- zangers aangehouden ter zake van overtreding- Bovendien waren beiden gesignaleerd. Een van de twee gaf een valschen naam op, zoodat tegen hem dubbel proces-verbaal werd opge maakt. De eene betaalde de boete, terwijl de andere naar het Huis van Bewaring te Rotterdam werd overgebracht. Giste r-m iddag hebben twee jon- gens, resp. 9 en 5 jaar oud, in een winkel aan de Hoogstraat eenige rozenkranzen ontvreemd. Het gestolene, dat op een der jongens werd bevonden, is aan den eigenaar teruggegeven. Koninklyk bezoek te Parys. Ter aanvulling van een vroeger desbetreffend bericht kan worden gemeld, dat H. M. de Konin gin bij haar bezoek aan Parijs zal worden vergezeld door de hofdames baronesse von Burmania Ren- gers en jonkvrouwe Six. Minister Heemskerk. De minister van binnenlandsche zaken mr. Heemskerk is voornemens Donderdag 30 dezer de plechtigheid by te wonen van de opening van UIT ROTTERDAM. De gemeenteraad heeft gister goedgekeurd het voorstel van B. en W. betreffende het haven plan tusschen Schiedam en Delfshaven. Over de viaag of er al dan niet een brug over de Keilehaven zal worden gelegd, zal later een beslissing worden genomen. De gemeenteraad is gisterenavond blijven steken in de behandeling van het voetbal- en optochtenverbod op Zondag en besloot het de bat in een volgende zitting voort te zetten. De voorzitter heeft zich nadrukkelijk tegen het voorstel verzet, maar toch meegedeeld dat hij wanneei de Raad uitspraak deed, voortaan op tochten zou verbieden, aangezien tot dusver zijn beslissingen zijn opgenomen op grond van art. 13 der verordening op de straatpolitie, dus krachtens een door den Raad gegeven recht, dat hem door de beslissing van den Raad zou worden ontnomen. Amsterdam's Inkomstenbelas ting. Naar de Stand, ter oore kwam, moet met het oog op de steeds stijgende uitgaven en de aanneming door, en verhoogingen tijdens de discussie in den Raad van verschillende voordrachten voor salarisverhooging enz., nu reeds gebleken zijn, dat, wil men de begrooting 1913 sluitende maken prof. Fabius sprak in de zitting van gisteren reeds van 2'/, ton te kort belastingverhooging niet uit kan blijven. Overwogen wordt of de verhooging V4, dan wel 'li pCt. zal moeten bedragen, m. a. w. of het percentage der inkomstenbelasting nu 5'/4, tot 5'li, dan wel tot 53/4 pCt zal moeten wor den opgevoerd. Van deskundige zijde werd aan het blad ver. zekerd, dat Amsterdam, op den ingeslagen weg dien het tegenwoordig bestuur volgt, voortgaan de, binnen enkele jaren nog grooter financieele moeilijkheden zal moeten doormaken, dan de gemeente in de jaren 1907/8 heeft doorgemaakt. Geen scheidsgerecht. Onlangs hebben een drietal leden van den Dordtschen raad een voorstel ingediend om over te gaan tot de instel ling van een scheidsgerecht voor gemeenteambte naren. Het advies van B. en W. nu verschenen, is, daarop vooralsnog niet in te gaan en omdat er een college door wordt geschapen, staande tusschen den ambtenaar en het boven hem ge stelde gezag, dat nooit een voor het gemeente bestuur bindende beslissing kan nemen, en om dat in betrokken kringen over de wenschelyk- heid geen eenstemmigheid bestaat. Miskenning van den ernst der taak van het gemeente be stuur achten B. en W. het, den indruk te geven, alsof de verdediging eerst zal worden toegelaten of tot haar recht kan komen, indien er een scheidsgerecht zal worden in 't leven geroepen- Middel tegen mond- en klauwzeer. De preparator aan het hygiënisch instituut té Rostock, Wilhem Grubel, heeft de oorzaak van het mond- en klauwzeer ontdekt en een inent- stof samengesteld, die inmuun maakt tegen de ziekte. De prijs van het middel bedraagt slechts 3 Mark per dosis. De proeven leverden een uit stekend resultaat. .Trein ontspoord. Op de lyn Fratta Maggiore—Napels, ontspoorde een trein van tramwagens, 63 personen werden gewond.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2