Dagblad voor Schiedam en Omstreken. EERSTE BLAD. Pinksteren. 35ste Jaargang. Zaterdag 25 Mei 8912. No. 10329. Officieele berichten. Burger- A vondschool. Buitenlandsch Nieuws. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland 2 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTISN: Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 1—6 regels f 0.92elke regel daarboven 16 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend, Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden ai Ierst bil- 1 ijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. Wegens het PINKSTERFEEST zal de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT, Dagblad voor Schiedam en OmstrekenM a a n- dag-avond niet verschenen. Voor Nieuwe Leerlingen bestaat er gelegen- genheid zich te laten inschrijven Maandag 3 en Dinsdag 4 Juni a.s. 's avonds van 7 tot 9 in het gebouw der Ambachtsschool, Liduinastraat. Er moet worden medegebracht le. een inentingsbewijs 2e. een verklaring van het Hoofd der lagere school, waaruit blijkt dat de jongen deze school geheel heeft doorloopen. Om toegelaten te kunnen worden moet hij twaalf jaar zijn. De Directeur der Burgeravondschool, J. H HINGMAN. De zelfzucht, een der sterkste karaktertrekken van den hoogmoed, openbaart zich op verschil lende wijzen, in verschillenden vorm. Zij bestaat niet alleen in gebrek aan mededoogen, in de x-uwe, harde gevoelloosheid, welke alleen het eigen belang zoekt, zij vertoont zich op het ge bied des geestes in de ijdelheid, die het eigen inzicht en het eigen oordeel boven alles stelt. Daar verschijnt zij in de gestalte van een engel des lichts en declameert': „Zeil moet gij t zoeken en zelf moet gij [*t vinden, „Mensch in uw hart, in het woord, in uw [lot." Wat moet de mensch zelf zoeken De ware wijsheid, den weg dien hij hier op aarde heeft te bewandelen, de waarheid en het leven in de verheven beteekenis van het woord, 't Is de oude geschiedenisgij zult Gode gelijk zijn, zoo vleit de paradijsslang, en de arme verdwaalde mensch, geloofslaande aan deze bedriegelijke taal, meent dat ook op zijn woord „er zij licht" de volle klaarheid over het leven, de raadselen des levens zal opgaan, 't Is bovendien zoo streelend, in het bewustzijn of althans in de veronderstelling der eigen kracht als wereld ontdekkers en -veroveraars op roem en avon tuur uit, te gaan, allerlei gevaren te trotseeren en den harden tegenstand te overwinnen. Op des geestes breede, diepe stroomen Drijven, zwerken, zoeken, lijden wij Nachten dalen, hooge wat'ren komen En wij zijn zoo rustig niet als gij. Toch vooruit steeds streven wij en staren, Als Columbus 't hoofd omhoog gericht, Reizen we op de wentelende baren tn t geloof dat ginds een wereld ligt Ziehieiwaarde lezer, in een fraaien vorm, een aanlokkelijk en bedriegelijk denkbeeld. Met en eeibied voor De Genestet's dichterlijken an egwas hij volstrekt geen Columbus. Zelfs j ge oof „dat ginde een wereld ligt", was, he- des geloofs, zich te wagen op het uitgelekt veld der beschouwing, dat door de eeuwigheid begrensd wordt. Groote geleerden, diepzinnige denkers hebben uooit op den voorgrond gesteld dat zij 't zelf moesten zoeken en zelf moesten vinden, maar zoowel 't licht des geestes als 't licht van den ag, beschouwd als een heerlijke gave Gods, waaivooi Hem op de eerste plaats onze hulde DafS,?1 moet0° gebracht. aanlokkelijker T en zel^ vinden> hoe fraai en aanlokkelijk took moge klinken, was voortdu rend de bron van velerlei dwalingen, die want de mensch is nu eenmaal zeer ingenomen met zijn eigen geesteskinderen in stelsels werden belichaamd en, hoe valsch en bedriege lijk ook, tot richtsnoer van het geestelijk leven werden aangenomen. Zoo ontstonden de ver warring, de verdeeldheid, de onzekerheid, de twijfel en de wanhoop. Hier kon zelfs de be tuiging dat men aan Gods onfeilbaar Woord bleef hechten, niet baten. Immers de eigenzin nige en eigenmachtige verklaring van dat Woord gaf aanleiding tot nieuwe verdeeldheid en tot nieuwe scheuring, zoodat 't hoe langer hoe moeilijker werd waarheid en dwaling van el kander te onderscheiden. Tegenover deze verdeeldheid, verwarring en onzekerheid staat in 't volle licht der wereldhistorie de Katholieke Kerk, gesticht door Jezus Christus, op het eerste Pink sterfeest, vervuld met den Heiligen Geest. Zij dankt het bezit van het hoogste goed der menschheidniet aan het zelfzoeken en zelfvinden, maar aan de verlichting van Boven, aan de vervulling des Heiligen Geestes. Hare waarheid is niet, wat hare tegenstrevers mee- nen, een afgerond, wijsgeerig dogmatisch stel sel dat ten doode doemt, maar een geestelijk leven, dat voortdurend nog tot hooger ontwik keling komt, waartoe zelfs de dwalingen onwil lekeurig medewerken. De Katholieke Kerk, een wereldkerk, de meest wondere verschijning in de geschiedenis dei- wereld, spreekt als op den eersten Christel ijken Pinksterdag verschillende talen. Richtte zij zich toen tot Parthen en Meden, Cretenzers en Ara bieren, Elamieten en die woonden in Mesopo tamia, in Capadocië, Pontus en Asia, tot Egyp- tenaars en Romeinen, wie telt thans nog de volkeien, die Haar, elk in zijne taai, Gods groote werken hooren verkondigen Vurige tongen, welk een heerlijk zinnebeeld van de kracht Gods die in de visschers van Galilea openbaar werd i Het Eeuwige Woord had de weield veilaten, maar in het woord der Apostelen zou de Eeuwige Waarheid blijven voortleven tot aan het einde der wereld. Waar, buiten de Katholieke Kerk, vindt men zulk een absolute zekerheid, zulk een consequentie in het geloof aan bovennatuurlijke orde, aan den Weg, de Waarheid en het Leven Mogen wij, kinderen dier Kerk, met rechtma tige fierheid Haar onze Moeder noemen, wij zouden tegen haren liefderijken geest han delen, wanneer wij op het Pinksterfeest alleen aan ons eigen voorrecht dachten. Geesten die niet uit God zijn, verstoren helaas maar al te dikwerf de orde en de harmonie des levens. Met den juichtoon dat wij geroepen zijn tot de Kerk van Christus, stijge op het Pinksterfeest de vurige bede ten Hemel Veni Creator Spiritus! Kom Schepper, kom, o Heilige Geest. Zend o God, Uwen Geest en Gjj zult het aanschijn der aarde vernieuwen DE OORLOG TÜSSCUEN ITALIË EN TURKIJE De D ardanel 1 en. Men meldt uit Konstantinope], dat Sjefket pasja heeft verklaard, dat hij, als ue Italianen Chios en Lesbos bezetten, zou bevelen ce Dar danelles! wederom te sluiten, zond - rekening! te houden met de meening van de andere mi nisters. Debah gebombardeerd. Uit Constantinopel wordt aan de uLokal-An- zeiger" gemeld, dat de commandant van Yemen bericht heeft, dat Italiaansche oorlogsschepen de haven van Debah aan de Yemensche kust hebben gebombardeerd. Twee met mitrailleuses uitgeruste schepen naderden de kust en beschoten de Turk- sche soldaten, die het vuur beantwoordden en den vijand dwongen zich terug te trekken. De Turken leden geen verliezen. Turksche torpedojagers, en verneemt uit Athene, dat volgens een ar nekkig gerucht, dat echter tot nu toe niet te controleeren ia, een dertigtal Turksche marine- o lcieran gekienkt door de werkeloosheid van de ui se e v oot, machtiging gevraagd en verkregen hebben, om met 4 laatste model torpedojagers een uitval te beproeven om een slag te slaan tegen de Italiaansche vloot in de Egeïsche zee. Zij hoopen ten minste 'n vijandelijke kruiser te vernielen, en aldus de eer van de Turksche ma rine te redden, zoo noodig ten koste van hun leven en van hun schepen. DENEMARKEN. Gister had de uitvaart plaats van den koning van Denemarken. Voor het overbrengen van het lijk des Konings naar Roskilde hield men in de hofkapel een rouw- plechtigheid. De plechtigheid werd geopend met koorgezang. De predikant Fenger hield een korte preek, die eindigde met een zegenbede voor den Koning en het koninklijke huis. Nadat er nog een koorgezang ten gehoore was gebracht, licht ten officieren de baar van de katafalk en droegen haar uit de kerk. Vlak achter de baar gingen de Koning en Koningin-weduwe, gevolgd door de andere aanwezigen. De baar werd naar het station aan de Christiaanstraat gedragen. De soldaten en de vrijwilligerscorpsen stonden in het gelid langs den weg van den stoet geschaard. Op het station zette men de baar in de lijkkapel in een waggon. Nadat de deelnemers aan de begra fenis in den trein hadden plaats genomen, vertrok deze naar Roskilde. In Roskilde was de weg naar den dom met rouwfloers versierd. Des middags kwam een extratrein met de ministers, de leden van den Rijksdag en het diplomatieke corps. Om half twee kwam de trein met het lijk des Konings aan. Onder militaire muziek trok de stoet naar den dom. Vooraan reden dragonders, gevolgd door veld artillerie en infanterie, daarna kwam de lijkbaar. Achter de baar de Koning met zijn zoons, de Koning van Zweden, de Koning van Griekenland en de Koning van Noorwegen. Daarachter de andere heeren. De baar werd in den dom op een katafalk gezet. Vervolgens werd een koorgezang aangeheven. De hofpredikant Paulli hield een preek. Daarop werd weer door een koor en so listen gezongen. Vervolgens werd er een salvo gelost, terwijl alle aanwezigen opstonden. De baar werd in de kapel van Frederik V gedragen. On der orgelspel verlieten de hooge persoonlijkheden de kerk. Daarop leidde de Koning de Koningin weduwe en koning Gustaaf Koningin Alexandrina aan den arm naar den uitgang. Tegen 4 uur had de terugreis naar Kopenhagen plaats. ENGELAND. Een draadbericht uit Londen meldt De staking aan de Theems was gisteren in vollen gang. Het werk aan de haven lag geheel of bijna geheel stil. Honderdvijftien schepen kon den niet lossen. Dit had reeds eenige schaarschte van levensmiddelen tengevolge en een rijzing van de vleesch- en graanprijzen. Behalve dat de trans portwerkers in de andere havens zijn aangeschre ven om geen goederen naar en van Londen uit en in te laden, is tot nog toe geen poging gedaan om de staking buiten Londen uit te breiden. Clarke heeft gister in de Fishmongershall het hem door de regeering opgedragen onderzoek in het havengeschil geopend. Clarke heeft gezegd; dat hij iederen dag zitting zal houden, ook op den 2den Pinksterdag, om het onderzoek zoo spoedig mogelijk tot een einde te brengen. Gos ling, de eerste getuige, weigerde eerst de staking toe te lichten. Hij zeide: »Ik dacht dat ik van u een toelichting te hooren zou krijgen. Eindelijk behoordet gij ons te vertellen, waartoe dit onder zoek wordt gehouden." Later zeide hij, dat de voor de hand liggende oorzaak van de staking was, dat de werkgevers willen hebben dat bij de vakvereeniging aange sloten arbeiders met niet-aangeslotenen te zamen werken. Verder zeide hij, dat hij slechts toe lichting zou willen geven als Clarke beloofde dat er geen advocaten bij de verhooren zonden zijn. Clarke moest dit ten slotte beloven, wat in de zaal gejuich tengevolge had. Alvorens het standpunt van de stakers toe te lichten verklaarde Gosling nog, dat de bond van transportarbeiders, evenals in 1911, vergunning zal verleenen voor het vervoeren van bepaalde goederen op de Theems, waarvan het vervoer on ontbeerlijk is. Bijvoorbeeld de goederen die voor de gasthuizen bestemd zjjn, drinkwater voor de schepen, de mail, eq^ook vuilnis, om -dé stadsreini ging niet onmogelijk te maken. T Clarke, die schoon hij aanmêfkihg maakte op het applaus in de zaal, tegen 'ffut protest enkele aanwezige werkgevers zijn besluit om geen advo caat toe te laten, handhaafde zeide deze verklaring van Gosling met bevrediging te vernemen. Des middags lichtte Gosling uitvoering de grie ven en de eischen van de stakers toe. De laatsten komen hier op neerUitsluiting van niet-aange- sloten arbeiders en loonopslag van alle alle haven arbeiders. Gosling herhaalde zyn verklaring, dat de bond van transportarbeiders tot het doorzetten van de staking tot de werkgevers deze eischen inwilligden, vóór de uitsluiting, had besloten. Vele schepen op de Theeras kunnen niet ver trekken, omdat zij geen bemanning kunnen aan monsteren. Gisteravond was de toestand op de Theems in hoofdzaak als volgtAlle werven tusschen Black- friars en Stepney zijn gesloten. Aan de dokken staat het werk nagenoeg stil. Aan de Alberthaven werken slechts 20 man inplaats van 20 000, zooals gewoon. Alleen de karrevoerders vormen een uitzondering. Men zegt dat velen van hen wei geren te staken. Gisteravond is een afvaardiging van de veree- niging van Londensche vleeschhandelaars op het ministerie van binnenlandsche zaken geweest om politiegeleide te verzoeken voor de vleesch wagens, daar anders de vleesch winkels zouden moeten sluiten, doordat het vleeschvervoer onmogelijk was geworden. Asquith is door een dradelooze tele gram met het feit van de staking in kennis gesteld. DUITSCHLAND De „Kölnische Zeitung" trekt in een hoofd artikel zeer scherp te velde tegen de opruiende artikelen in de „France Militaire" Het is be grijpelijk, zoo schrijft het blad, dat een Fraosch patriot het verlies van Elzas-Lotharinger: betreurt en de genegenheid van de Elzassers tracht te winnen. Eén ding echter mogen wij eischen, eh wel mannelijke eerlijkheid. Wil Frankrijk nog maals met ons de degens kruisen, goed, wij zijn bereid en wij eeren ook in onzen vijani de eigen schappen, die een goed soldaat kenmerken. Een strijd met vergiftige wapens is echter een volk niet waardig, dat de ridderlijkheid als zijn na tionale deugd beschouwt. Ook andere Fransche bladen zijn op deze wijze aan het opruien. Een beroep op de vrees in het gemoel der Duit- scbers. vindt echter thans even weinig Weerklank als in den tijd van Bismarck. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De onlusten in Boedapest. Gister werd uit Boedapest geseinu De ongeregeldheden hebben tot miudernacht geduurd. Gisterochtend waren de straten nog door soldaten bezet. Er hebben omstreeks 50,000 ar beiders aan de staking deelgenomen. Van de 200 aanhoudingen, die er gedaan zijn, zgn er 31 gehandhaafd. Er zijn 6 dooden en 160 gewon den. van wie er 100 ernstig gekwetst zyn. De algemeene staking is vanochtend geëindigd. Uit Boedapest wordt aan de „Berliner Zeitung am Mittag" geseind: Eergisteravond tegen 10 uur werden de rails op een rangeerterrein door de stakers opgebro ken, om het binnenkomen van militaire treineih te verhinderen. De soldaten joegen de menigte echter met een salVo weg, waarbij' v-le betoo- gers ernstig werden gewond. Aan de „Lokal-Anzeiger" wordt uit Boedapest geseind: Gisterochtend had de stad weer haar gewoon aanzien, daar de arbeiders tengevo 'ge van de bevelen van hun leiders het werk weer opnemen. Uit voorzichtigheid heeft men echter op de- drukke punten weer troepen opgesteld. Naar gemeld wordt, zjjn vanochtend op den weg naar Nieuw- Pest 5 wagens van de electrische tram dooi socia listen omvergegooid en in brand gesto.jen. Eer» compagnie soldaten is er heen gezonden. Gister ochtend is in verscheiden provinciesteden de al gemeene staking begonnen. Een telegram gisteravond uit Boedapest ver zonden, meldt De metaalbewerkers hebben den arbeid nog niet hervat. Omtrent den middag werden de on- ',a J£ i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1