Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 35ste Jaargang. Vrijdag 31 Mei 1912. No. 10333. Officieels berichten, MILITIE TE LAND. Kennisgeving. Kennisgeving. K e ii n i s g e v i n g. Kennisgeving. Kennisgeving. Gasfabriek der Gem. Schiedam. Buitenl&ndsch Nieuws. Verspreide berichten. ONDERZOEK VAN VERLOFGANGERS. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel. H andels adv ertentiën van 1—6 regels f 0.92ei&e regel daarboven 15 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiferst bil- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85, Postbus no. 39. De Burgemeester van Schiedam^ maakt bekend, dat het onderzoek van de in het verlofgangersregister dezer Gemeente ingeschreven verlofgangers der Militie te land zal worden ge houden op het terrein achter de St. JORIS DOELE alhier, op Woensdag den 12den Juni 1912, des voorrniddags te 10 uren. Aan het onderzoek behoeft niet te worden deel- genomen door hen, die bij hunne inlijving in het genot zijn gesteld van verlof tot nadere oproeping, en voorts door de verlofgangers a. aan wie vergunning is verleend tot uitoefe ning van de zeevaart of de zeevisscherij buitens lands of die toestemming hebben verkregen tot verblijf in het buitenland, aan wie hetzij gelijk tijdig met die vergunning ol toestemming, hetzij in verband daarmede later afzonderlijk, vrijstel- lidg van het onderzoek is verleend, dan wel is toegestaan dat onderzoek in de maand November of December van het loopende jaar te ondergaan 5. aan wie ter zake van de uitoefening van hun beroep of bedrijf dan wel wegens andere bijzondere omstandigheden vergunning is verleend het onderzoek in een der hiervoren onder a ge noemde maanden te ondergaan c. die in het loopende jaar, vóór den dag hier boven als dag van onderzoek aangegeven, uit an deren hoofde dan voor straf in werkelijken dienst zijn geweest d. die bestemd zijn om in het loopende jaar voor herhalingsoefeningen in werkelijken dienst te komen e. die bestemd zijn om met 1 Augustus van het loopende jaar naar de Landweer over te gaan. f- die in het genot zijn van ontheffing van den werkelijken dienst of van uitstel van eerste-oefe ning 5 g. adspirant-militie- officieren en h. de verlofgangers van de Exploitatie-Compag nie der Spoorwegafdeeling van het Regiment Genietroepen. Daarentegen moet aan het onderzoek wèl deel nemen de verlofgangers, die in het loopende jaar voor herhalingsoefeningen in werkelijken dienst zouden moeten komen, doch wien vóór 1 Juni dezes jaars door den Minister van Oorlog uitstel van opkomst voor die oefeningen is verleend tot het volgende jaar. Uiteraard geldt deze bepaling niet voor de verlofgangers, wien uit anderen hoofde, bijv. in verband met hun verblijf in het buitenland, vrijstelling van het onderzoek is of alsnog wordt verleend. De verlofgangersaan wie het vorig jaar uit stel van opkomst voor herhalingsoefeningen werd verleend tot in het loopende jaar, en diein ver hand daarmede, in dit jaar reeds voor herha lingsoefeningen in werkelijken dienst zijn geweest °f alsnog voor herhalingsoefeningen moeten op komen, behoeven aan het onderzoek NIET deel te nemen. Voorts wordt de aandacht gevestigd op de volgende Wetsbepalingen dat de verlofganger bij dit onderzoek moet verschijnen in uniform gekleed en voorzien van de tot zijne voorgeschreven uitrusting verder be- hoorende kleeding- en uitrustingstukken, van de wapenen, het ledergoed, de reglementen en dienst voorschriften, hem uitgereikt, van zijn zakboekje 6n van zijn verlofpas dat hetzij een arrest van een dag tot zes da gen, te ondergaan in de naastbij gelegen provoost of het naastbij zijnde huis van bewaring, hetzij een kwartierarrest van een dag tot zes dagen, te ondergaan in eene kazerne, door den Militie- commissaris kan worden opgelegd aan den ver lofganger lo. die zonder geldige reden niet bij het on derzoek verschijnt 2o. die, daarbij verschenen zijnde, zonder gel ige reden niet voorzien is van de hiervoren vermelde voorwerpen wiens hiervoren vermelde voorwerpen bij al"in den ,ereischtón stan' voorwernen6" aanrueer van de hiervoren vermelde voorwerpen, aan een ander behoorendp als dp zijne vertoont; "«muorenae, ais ae dat, onverminderd de hiervoren genoemde straf de verlofganger, d.e zich schuldig ,naakt fan een der feiten, daarbij onder lo. tot 4o. genoemd wordt opgeroepen om op een nader te bepalen tijd en plaats voor den Militiecommissaris te ver schijnen tot het ondergaan van een nader onder zoek dat de manschappen der militie te land niet alleen gedurende den tijd, dien het onderzoek duurt, maar ook voor zoolang zij ter gelegenheid van het onderzoek in uniform zijn gekleed, onder de bevelen staan van den Militiecommisssaris, zfoor ZÜ' die ongeregeldheden plegen of zich aan strafbare feiten schuldig maken, hetzij bij het gaan naar de plaats, voor het onderzoek bestemd, e ZD gedurende bet onderzoek of bij het naar huis keeren, te dier zake zullen worden gestraft volgens het Crimineel Wetboek en het Reglement van krijgstucht voor het krijgsvolk te lande. Is den verlofganger ter zake van het onderzoek kwartierarrest opgelegd, dan wordt hij tot het ondergaan van die straf in werkelijken dienst geroepen. Nog worden de verlofgangers opmerkzaam ge maakt, dat het niet-ontvangen eener bijzondere kennisgeving hen niet ontheft van hunne verplich ting tot deelneming aan het onderzoek, maar dat deze openbare kennisgeving EENIG en ALLEEN als bewijs geldt, dat de verlofganger behoorlijk is opgeroepen. Ingeval ziekte of gebreken de deelneming aan het onderzoek mochten verhinderen, zal daarvan zoodra mogelijk ter Gemeentesecretarie (afdeeling Militie) moeten worden overgelegd eene gelegali seerde geneeskundige verklaring, welke op on ge zegeld papier kan worden gesteld. JPF" Aan den verlofganger kan op zijn daar toe aan den Militiecommissaris van zijn District te richten en met redenen omkleed verzoek xoorden vergundhet onderzoek in eene andere gemeente des Rijks te onder gaan. Het verzoekschrift moet tijdig ge frankeerd worden toegezonden. Maakt een verlofganger, aan wien eene zoodanige ver gunning is verleend, daarvan geen gebruik, dan loordt deze geacht niet te zijn verleend. Schiedam, den 30sten Mei 1912. De Burgemeester voornoemd LAGERWEIJ, W.B. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen ter kennis van belanghebbenden dat vódr of op 30 Juni a.s. bij bun College moeten worden ingediend aanvragen om kosteloos of tegen verminderd schoolgeld te worden toegelaten tot den a.s. cursus van a. het Gymnasium, b. de Hoogere Burgerschool, c. de Burgeravondschool, d. den Gemeentelijken Haridelsavondcursus. Schiedam, 31 Mei 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd LAGERWEIJ, W.B. De Secretaris, V. SICKENGA. Inrichtingen welke gevaar, schade ol hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Brengen ter algemeene kennis, dat op heden aan J W. N. Jansen en P. A. de Ruiter, te s-Gravenhage, en hunne rechtverkrijgenden ver gunning is verleend tot het oprichten eener bios- cope-inrichting op het terrein aan de Nieuwe Haven no. 283, kadaster Sectie M. no. 840, met een benzinemotor van 12 P.K. en een dynamo Schiedam, 30 Mei 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, LAGERWEIJ, IV. B. De Secretaris, V SICKENGA. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op art. 12 der Drankwet; Brengen ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van ADRIANUS ANTHO- NIUS TROUWBORST, om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein, voor gebruik elders dan ter plaatse van verkoop in het beneden voorgedeelte van het pand Lange Kerkstraat 13. en herinneren, dat binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het verleenen van de ver gunning schriftelijk bij hun College bezwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 30 Mei 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd LAGERWEIJ, W.B. De Secretaris. V. SICKENGA. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op art. 12 der Drankwet; innJte„ngen ter °Penbare kennis, dat bij hen is lX,™,n?,en Verzrk van LUBERTA MORSINK, va,n «L Groenhorst om vergun ning voor den verkoop van sterken drank in het ktëin voor gobruik elders dan ter plaatse van ver- koop in het benedenlokaal van het pand Dam 27. en herinneren, dat binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het verleenen van de ver gunning schriftelijk bij hun College bezwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 30 Mei 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, LAGERWEIJ, W.B. De Secretaris, V. SICKENGA. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op art. 12 der Drankwet Brengen ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van MARTINUS JOHAN NES GROEN HORST, om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein, voor ge bruik elders dan ter plaatse van verkoop in het benedenvoorlokaal van het pand Bagijnhof 8. en herinneren, dat binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het verleenen van de ver gunning schriftelijk bij hun College bezwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 30 Mei 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, LAGERWEIJ, W.B. De Secretaris, V. SICKENGA, De loketprijs van de geklopte cokes is vanaf heden 50 ct, afgehaald aan de fabriek. De Directeur. DE OORLOG TUSSCHEN ITALIË EN TURKIJE De D ardane 11 en. De sluiting der Dardanellen is geen beletsel voor verscheping zoo luidt de uitspraak, ge vallen op heden gehouden zitting van het Ber- lijnsche scheidsgerecht, hetwelk zich voor de eerste maal bezig hield met de nietigverklaring der graancontracten. In de motiveering dezer uitspraak heet het woordelijk, dat het scheidsgerecht is uitgegaan van de veronderstelling, dat een verschepingsbe lemmering, die een contractannuleering zou rechtvaardigen, niet aanwezig was. In tegenspraak met dit oordeel van het Ber- lijnsche scheidsgerecht heeft zich gisteren het scheidsgerecht der Hamburgsche beurs op een tegenover gesteld standpunt geplaatst. ENGELAND. De staking te Londen. Gisteren is de toestand ingewikkeld geworden, doordat er verdeeldheid onder de stakers blijkt te heerschen. De transportarbeiders gaan voort met een nationale, en zoo noodig een internationale staking te dreigen, maar de leiders van de ver- eeniging van matrozen en van de vereeniging van stokers hebben aan de gewestelijke afdeelin- gen geseind, dat zij tot nader order niet moesten staken. Nu het bestuur van de havens van Londen, naar men verwachten kon, het voorbeeld der ree- ders heeft gevolgd en het ministerie van handel heeft te kennen gegeven, dat het niet aan de samenkomst van morgen zal deelnemen, is het mislukken van deze samenkomst vrijwel zeker. Dan zal moeten blijken of de transportarbeiders op hun eigen houtje zonder dezen steun van de vereenigingen van matrozen en stokers een na tionale of internationale staking zullen kunnen doorzetten. Hun samenkomst met het hoofdbe stuur zal Zaterdag plaats habben en zij willen dan het hoofdbestuur verzoeken de algemeene staking uit te roepen, indien morgen de bijeen komst op het ministerie van handel mislukt. Intusschen wordt het vervoer van levensmidde len ongehinderd voortgezet. De voornaamste stoomvaartmaatschappijen hebben echter bekend gemaakt, .dat zij hun booten niet op tijd kunnen laten vertrekken. Ook de vereeniging van sleepersbazen heeft geweigerd aan de samenkomst van heden deel te nemen. Het heet, dat deze toch zal doorgaan er zullen dan eenige patroons, die niet tot de licha men behooren welke geweigerd hebben te komen, met de vertegenwoordigers van de werklieden vergaderen. Het eigenmachtig optreden van de leiders van de staking lokt meer en meer verzet uit onder de werklieden die er niet bij betrokken zijn. Kessack, de leider van de havenarbeiders in Oost- Schotland, heeft gisteren verklaard, dat de haven arbeiders daar de bevelen uit Londen niet zullen opvolgen, daar deze uitgaan van bureaucratische mannen van de vakvereemgingen te Londen, wier weinig democratische wijze van optreden hij streng veroordeelde. Vader Hopkins, de bekende leider van de ma trozen, heett de bevoegdüeid van Tiilet, ooi een internationale staking uit te reepen bestreden en hem gesommeerd zijn volmacht daartoe te toonen. De leiders van de staking klagen over het hard handig optreden van de politie. De Braemercastle en de Alnwickeastle van Union-Casielijn kunnen met van Antwerpen her waarts komen en zullen vermoedelijk rechtstreeks naar Afrika moeien varen. Het stakingseomiié heeft den nationalen uit voerenden raad van transportarbeiders om een onverwijlde samenkomst verzocht, ten einde de nationale staking uit te roepen om de beginselen der vakvereemgingen te verdedigen. MAROKKO. Genereal Lyauty seint den 29en Mei uit Fez Een groote troepenmacht viel gistermiddag en gisteravond de stad ten Noorden en ten Westen aan en werd teruggeslagen. Eemge honderden Berbers slaagden er in de stad binnen te dringen. Omstreeks 10 uur des avonds beheerschten wij wederom den toestand en hadden de aanvallers groote verliezen geleden. Gistermorgen werd het aanvallend optreden ten Noorden van Fez voortgezet door een deta chement van de 8e compagnie. De verliezen, door ons gisteravond geleden, bedragen 5 gesneu velden en 8 gewonden. In otficieele kringen te Berlijn volgt men den loop der zaken in Marokko met groote aandacht. Het uitzenden van den militairen resident (ge neraal Lyautey) wordt ais de zekerste mogelyk- heid beschouwd, om door het concentreeren in een hand der krijgsoperaties den opstand meester te worden. Alleen militaire dictatuur is in staat, de orde in Marokko te herstellen. Men is er hier van overtuigd, dat Frankrijk zijn contractueel aangegane verplichtingen in haar vollen omvang ten uitvoer zal brengen. Een telegram uit Fez d.d. 26 Mei, 8 uur 's avonds, door de dradelooze telegrafie geweigerd, en door ijlboden naar Tandzjer gebracht, meldt: De namiddag is rustig verloopen. Onze verliezen in het gevecht in den nacht van den 25sten op den 26sten Mei, zouden volgens een voorloopige schatting, die nog niet gecontroleerd is, 42 doo- den, waaronder een officier, en 75 gewonden zijn. Men maakt zich gereed om een nieuwen nachte lijken aanval af te slaan. Het Fransche ministerie van buitenlandsche zaken verklaart in een nota, dat het tot nog toe geen enkel bericht heeft ontvangen over verliezen in dit gevecht; het ministerie heeft alleen bericht ontvangen, dat de verliezen aan Fransche zijde in het gevecht in den nacht van den 27sten op den 28sten 5 dooden en 8 gewonden waren. De regeering heeft Lyautey haar gelukwensch en dankbetuiging gezonden voor den moed en de volharding door de troepen gedurende den aanval op Fez, den 28sten Mei aan den dag gelegd. Er is dezer dagen gemeld dat Heiier, de directeur van de Elzas-Lotharingsche machine fabriek in Gravenstaden, besloten had in het be lang van zijn werklui af te treden. In de rumoerige zitting van den Rijksdag van den 17aen Mei heeft, naar men zich herinnert, de rijkskanselier verklaaid dat het ontslag van Heiier, wien men verweet dat hij aan het hoofd stond van de anti-Duitsche beweging in Elzas- Lotharingen, de eerste voorwaarde "-as voor de bijlegging van het conflict. Door deze voorwaarde van den rijkskanselier te vervullen zou dus de directeur den weg tot een verzoening hebben ge opend. De correspondent van de nMitin" te Straatsburg vertelt evenwel in lijnrechte tegenspraak met dit bericht, dat van Wolf! afkomstig is, dat hij gis teravond met Heiier heeft gesproken en deze hem

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1