Dagblad, voor Schiedam, en EERSTE BLAD. De MteTOrzekeringswet. 35ste Jaargang Zaterdag Is Juni 1912. No. 10334. Buitenlandsch Nieuws. Verspreide berichten. Binnenland. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.3b, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 16 regels f 0.92elke regel daarboven 15 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend, Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voor herhaaldelijkadverteeren worden uilerst b i I- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad Dat deze regeering, geleid door de beginselen die in de partijen der Rechterzijde leven, niet op het welzijn van den arbeider zou bedacht zijn, zal zeker niemand beweren. Vooral de vakar beider, die zijn arbeid onder ongunstige omstan digheden verricht, ondervindt hare voorzienende belangstelling. Na de Steenhouwerswet krijgt nu vermoedelijk de Bakkerswet spoedig eene plaats in het Staatsblad en zijn dus de belangen van deze beide categoriën van arbeiders voldoende verzorgd. Thans vraagt de Regeering de sanctie der Staten-Generaal voor een wetsontwerp, dat althans het overgroote deel der arbeiders, in den gewonen zin van het woord genomen, omvat. De Ziekte verzekeringswet beoogt het lot van den nij veren werkman, wiens eenig kapitaal zijn arbeidskracht vormt en die dus niet in staat is in dagen dat die kracht hem ontbeert, in eigen onderhoud en dat van zijn gezin te voorzien, voor den kwaden dag te behoeden. Het weinige toch dat die arbei der soms uit een ziekenbus trekt, is lang niet voldoende om in die veelzijdige behoefte te voor zien. Ondersteuning van den patroon wordt hem vaak welwillend verleend, maar hij kan er vol strekt niet altijd op rekenen. Daarom beoogt deze Christelijke regeering, die verstaat dat het gebod der naasteliefde ook in het openbare leven moet worden toegepast, in deze bedenkelijke leemte te voorzien. Door eene wet die het lot van den ar beider in geval van ziekte verzekert, waarbij zich weldra een Invaliditeitswet en het zooveel bespro ken Ouderdomspensioen zullen aansluiten, zal zij het bestaan van den arbeider in de verschillende perioden waarin de arbeidskracht hem ontgaat, verzekerd hebben, terwijl de financieele afsluiting dier Verzekeringswetten, de Tariefwet, op zich zelf weer in staat is een sociale zegen te zijn voor ons land. Door dit groote complex van wetsontwerpen, waarvan het eene als 't ware de aanvulling, de afsluiting is van het andere, toont deze Christe lijke regeering hare beginselen van Staatsbeleid te willen toepassen, die vooropstellen, dat het de taak der overheid is in het maatschappelijke leven beschermend op te treden. De Ziektewet, die na de Ongevallenwet, de eerste groote algemeene sociale wet vormt, ver zekert niet alleen in geval van ziekte, maar ook voor het geval van zwangerschap en bevalling, die beide geheel met ziekte worden gelijk gesteld. Men begrijpe echter goed, dat dit betrekking heeft op de arbeidsters, doch niet op de vrouwen dei- arbeiders. Het stelsel der wet is uitkeering van ^0 van het loon ingeval van ziekte en dit sluit (omdat zwangerschap en bevalling met ziekte worden gelijkgesteld) dus ook de vrouwelijke loonarbeiders in. Aanvankelijk was bedoeld in geval van ziekte 70 van het loon uittekeeren. Het ziekengeld is echter inmiddels, dank zij den aandrang der Commissie van Voorbereiding, door den Minister op 70 70 gebracht. Als een arbeider, die bijv. f10 's weeks verdient, ziek wordt, krijgt bij f7 ziekengeld. Bene gewichtige kwestie, die zich bij de uit keering van het ziekengeld voordoet, is wanneer eze moet beginnen. Aanvankelijk stond in het wetsontwerp »met den vijfden dag". Het overleg tusschen de Commissie en den Minister heeft deze laatste er toe geleid, dat te veranderen in »met den derden dag". Den Raad van Arbeid, die de bevoegdheid heeft, de uitkeering hooger te stellen dan 70 en wel tot 90 evenzeer als om haar te verlagen tot 50 is ook de bevoegd heid gelaten om de uitkeering reeds den eersten dag te doen ingaan, evenzeer als om haar op den vijfden dag te beginnen. De geneeskundige behandeling is bij deze wet uitgesloten. Alleen moet de te verzekeren arbei der kunnen aantoonen, dat hij geneeskundige hulp kan krijgen. Naar o.i. heeft de Minister erecht tot deze uitsluiting van geneeskundige behandeling besloteq. Deze wet beoogt toch meer tegen de gevolgen van ziekte te verzekeren dan een verzekering tegen ziekte zelf in het leven te roepen. Buitendien zijn verweg de meeste arbeiders tegen de ziekte zelf voldoende verzekerd. Wie is er tegenwoordig niet in een ziekenfonds? Door het particulier initiatief opgericht, bloeien de ziekenkassen over het geheel en verzekeren zij hare leden eene voldoende behandeling in ge val van ziekte. De Minister behoefde dus geene geneeskundige behandeling in zijne ziekteverze keringswet op te nemen, wijl het eigen initiatief der arbeiders reeds voldoende in de behoefte van geneeskundige hulp heeft voorzien. Een andere vraag is of 't goed is, dat met in voering van deze wet de particuliere ziekenkassen verdwijnen om plaats te maken voor het alge meene Rijkstonds dat alle werklieden zal omvat ten. Aan vele fabrieken bestaat toch reeds een ziekenfonds. De werklieden zijn over 't algemeen over de werkiDg van deze fabrieksfondsen wel tevreden. Met of zonder den steun van den pa troon verkeeren zij over het geheel in bloeienden toestand. Zij verzekeren den werklieden eene voldoende tegemoetkoming tegen niet te hooge contributie en worden meeretideels door de werk lieden zelf beheerd. Waar aldus reeds 35% der werklieden verzekerd zijn, is dit wel een belang rijk kwantum, maar toont dit toch de schrille tegenstelling met 65% der arbeiders die nog vol- stiekt niet tegen de gevolgen van ziekte verze kerd zijn. Wordt aldus de Ziekteverzekeringswet door een belangrijk deel der arbeiders niet of minder gewenscht, vast staat toch, dat hier het bijzonder belang voor het algemeen welzijn moet wijken. Waar er nog 65% der arbeideis n iet- tegen de gevolgen der ziekte verzekerd zijn en daaronder talloozen, die uit eigen initiatief nooit verzekerd zullen zijn, is de wet zeker een zegen voor al die arbeiders te achten en zal zij gewis den maatschappelijken welstand verhoogen. Vooral van vrijzinnige zijde is als grief tegen deze Ziekteverzekeringswet aangevoerd, dat zij geen voldoende vertrouwen in de Nederlandsche arbeiders uitspreekt door hun geen toezicht op deze wet te laten, zooals in Duitschland bestaat. Waar wij den sociaal-democraat Duys hooren ver klaren, dat de Verzekeringswetten van minister Talma een hemel zijn, vergeleken bij de wet— Veegens, die alle medezeggenschap voor de ar beiders weerde, kunnen alle vrij- en rechtzinnigen zeker ook op dit punt gerust zijn. Waar van vrijzinnige zijde zoovele bezwaren tegen deze groote sociale wet worden ingebracht, desociaal-democraten haar trachten te verbeteren" in eene richting die niet nader behoeft te worden aangeduid, en ook de christelijk-historische woord voerders haar bespreken op een wijze die lang niet van onverdeelde sympathie getuigt, zou men geneigd zijn een oogenblik aan het lot dezer wet te twijfelen. Tegenover de scherpe aanvallen van zoo uiteenloopende zijde op deze wet gericht, staat echter de krachtige verdediging van minister Talma, die ook hier evensls bij Bakkers- en Steenhouwerswet zijn ontwerp geheel meester blijkt en de slagen die uit onderscheidene hoeken op zijn geestesproduct worden gericht, meesterlijk weet te pareeren. Wij vertrouwen dan ook dat de wet-Talma ten slotte den weg naar het Staatsblad zal vinden. De loop der debatten doet voorzien, dat-bij de eindstemming eene meerderheid, die zich niet beslist naar de partijverhouding in de Tweede Kamer zal afteekenen, aan deze wet zal verzekerd zijn. Zeker valt er aan het ontwerp-Ziekteverze kering nog veel te schaven en af tè ronden alvo rens 't voor de praktijk geschikt zal blijken te zijn. De groote serie van amendementen zoowel van rechts als links ingediend, legt (in een hu moristisch blad) den Kamervoorzitter terecht de vraag op de lippen of de leden zich niet zelf vooraf zouden verzekeren. Maar als dit wettelijk product, dat zeker niet met Van Houten's kieswet »volmaakt" mag heeten, het Staatsblad zal heb ben bereikt, zal er toch een knap stuk werk zijn geleverd, dat zoowel van de sociale werkzaamheid dezer Christelijke regeering als van het talent en de werkkracht van minister Talma afdoende ge tuigt. De arbeiders zullen, na het tot stand komen dezer groote sociale wet, wellicht nog gevolgd door een enkele der groote wetten die haar moe ten aanvullen, zich kunnen afvragen, wien zij meer te danken hebben aan de vrijzinnigen na hun veertigjarig wanbeheer of aan de kerkelyken na hun tienjarig heilsbestuur De beantwoording dezer nuchtere vraag zal zeker wel bij de groote verkiezingen in 1913 afdoende blijken. ENGELAND. De ambtelijke mededeeling van de vertrouwe lijke samenkomst die de ministers gisteren met de voormannen van de stakers hebben gehad, vermeldt slechts dat er een samenkomst heeft plaats gevonden en dat er Dinsdagmorgen weer een zal worden gehouden. Later is er van Tillett een mededeeling in de pers verschenen, waarin hij uitvoerig verhaalt wat gesproken is. Asquith, de minister van finan ciën, zeide dat de regeering den patroons, nadat dezen hadden geweigerd aan de samenkomst deel te nemen, nieuwe voorstellen had gedaan. Op deze voorstellen moeten de patroons Maandag ant woorden. De minister gaf voorts te kennen, dat het plan van de regeering was, een scheidsrech terlijk hof in te stellen, waaraan bij geschil de partijen zich zouden moeten onderwerpen. Tilett zeide dat het hof, zouden de arbeiders het denk beeld aannemen, alle klassen van patroons en arbeiders bij het havenbedrijf moest omvatten. Het stakingscomité zou het plan van de regeering ernstig in overweging nemen, en Dinsdagmorgen, na Maandag met de arbeiders te hebben beraad slaagd, uitsluitsel geven. Voorts vertelt Tillett, dat de vertegenwoordi gers van de stakers gisteren bij de regeering krachtig hébben ^geprotesteerd tegen het bard- handig optreden van de politie tegen het aanvoe ren van werkwilligen uit Engeland en het bui tenland. De regeering beloofde het optreden van de politie te zullen onderzoeken. Cathery, de secretaris van het verbond Aan matrozen en stokers, heeft eergistermiddag in een openluchtvergadering van stakers gezegd dat het verbond zich niet zou losmaken van het verbond van transportarbeiders. De Westminster Gazette" wijst erop dat niettemin het bestuur van het verbond van matrozen en stokers tot nog toe niet is uigenoodigd tot de samenkomst die op he den door den nationalen raad van vereenigde vak bonden is belegd, om over het afkondigen van de algemeene staking te beslissen, terwijl het ver bond toch in dien raad vertegenwooordigd is. Dit bewijst, dat het tusschen het verbond van matrozen en stokers en dat van de transportar beiders toch niet pluis is. Hopkens, een voorman der matrozen, heeft gis teren nogmaals verklaard, dat het bestuur van het verbond van matrozen en stokers een bevel van het verbond van transportarbeiders tot een alge meene staking niet kon gehoorzamen. De havenarbeiders van verscheidene havens buitten Londen, o. a. Hull en Newcastle, weige ren goederen van en voor Londen te laden en te lossen. De schepen met bestemming voor Londen kunnen geen bemanning krijgen. Het verbond van Londensche kolensjouwers heeft gisteren geweigerd aan de staking mee te doen. Het bestuur verklaarde dat de kolensjou wers geen grieven hadden. DUITSCHLAND. Volgens een statistiek, welke de Berlijnsche bladen als officieel publiceeren, bestaat de Duit- sche Marine uit 130 oorlogsschepen, verdeeld als volgt32 linie-schepen, 8 gepantserde kruisers, 18 groote kruisers, 6 kanonneerbooten, 8 school- schepen en 14 schepen voor verschillende doel einden. Men zal bemerken, dat de torpedobooten en onderzeeërs in deze opgave niet zijn begrepen. Van de 130 oorlogsschepen behooren 78 tot de Baltische vloot en 61 tot de Noordzeevloot. CUBA. lTif New-York seint men, dat iJe Cubaanscho regeering van het eiland den staaf van Weg j heeft afgekondigd, om verdere plundering, brand-, stichting en moord te. voorkomen. Eike opstan dige neger, die met de wapens in de hand ge vangen genomen wordt, zal, zona;: vorm van proces, neergeschoten worden. Ree.is 12 negers Lebben met deze nieuwe rechtspraak kennis ge maakt. Het schijnt, dat deze maatregel afschrik wekkend werkt. SERVIë. Milanowitsj heeft in de Skoepsjtiria in antwoord op een interpellatie verklaard, dat hij naar aan leiding van de voorvallen aan de grens van Ser vië en Albanië maatregelen zal nemen, om do bescherming van de grens te waarborgen en van de Porte voldoening zal eischen. AMERIKA. Volgens berichten uit New-York zal Roosevelt, integenstelling met de oude gewoonte, persoonlijk naar Chicago reizen, om het nationale convent bij te wonen. Daar wil hij den kamp om de manda" ten, welke men hem bestrijden wil, voortzetten. Roosevelt verlangde, dat er 250 zetels voor toe hoorders te zijner beschikking zouden worden gesteld. Het nationaal-republikeinsche comité heeft dit verzoek echter van de hand gewezen met, de bewering, dat alleen de president dergelijks zetel8 kan bekomen. Roosevelt is dus, wanneer hij die zetels blijft verlangen, op de bemiddeling van Taft aangewezen. Taft heeft het voorgeslagen compromis in Ohio afgewezen en vordert van zijn partijgangers, dat zij alles in het werk zullen stellen om de delegates of large voor hem te win nen, en dat zij geen enkele overeenkomst met de Roosevelt-aanhangers zullen sluiten. Het Duitsche eskader, dat een bezoek brengt aan Amerika, is gisteren onder escorte van een Amerikaansche torpedo-flottille in Hamptonnads aangekomen. Morgen zal de Duitsche gezant, graaf Bern- storff. met president Taft naar Hamptonroaus vertrekken. De stakers hebben op de Andalusische spoor wegen het werk' weer hervat. De stad Rescht in Noord-Perzië is door een giooien brand gedeeltelijk in asch gelegd. Niet minder dan 500 magazijnen, waar katoen- en suikerbalen opgestapeld waren, en twaalf kara vaan depots zijn in vlammen opgegaan. De scha de wordt op 2.400.000 guldein geschat. De brand heeft ook menscbenlevens geëischf. ,fie Tijd" leest in de Spaansche couranten, dat het Spaansche Staatsblad een Koninklijk be sluit mededeelt, waarbij Sacramentsdag, liet feest van St. Jozef en 'het feest van Santiago (St. Ja cobus) den patroon van Spanje, welke feestda gen door biet Decreet van Pius X waren opige- heven, wederom worden verklaard en feestdagen mei verplichting van Mishooren en verbod van slafelijfcen arbeid. Z. H. heeft deze herstelling der feestdagen op verzoek van het Spaansche Episcopaat goedgekeurd en wijziging gebracht in het desbetreffende decreet. 1 -- Freiherr von Marsehall werd Woensdag middag door den sultan in afsch iü--audiëntie ontvangen, welke 'n uiterst hartelijk verloop had. Te sultan gaf zijn leedwezen te kennen over hel heengaan van den Duitschen gezant cih sprak de verwachting uit, dat freiherr von Marschall ook in de toekomst Turkije vriendelijk giezind zou blijven. De sultan zond freiherr von Mar schall na de audiëntie zijn portret in een prach tige brillanten lijst en aan diens vrouw twee Indische shawls. Freiherr von Wanienheim, de opvolger van von Marschall, komt vandaag voor etn kort verblijf uit Athene te Constantinople! aan, om vóór Marschall's vertrek met deze nog een bespreking te houden. Zijn nieuwen post zal von Wangenheim eerst midden Juni aan vaarden. Commissie Grondwetsherziening. Men meldt ons uit Den Haag De staatscommissie voor de Grondwetsherzie ning heeft niet minder dan 54 vergaderingen van de voltallige commissie gewijd aan de uitvoering harer opdracht, terwijl het aantal der vergaderin gen van de verschillende snb commissies op het driedubbele geschat wordt. Gemeentesecretaris Gouda. Tot gemeentesecretaris van Gouda is benoemd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1