Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Het tattlijl taod aai Parijs. 35ste Jaargang. Maandag 3 Juni S9I2. No. 10335; Buitenlandsch Nieuws. Verspreide berichten. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland 2.—per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 16 regels f 0.92elke regel daarboven 15 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voor herhaaldelijkadverteeren worden uiterst bil- lqke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. DE OORLOG TUSSCHEN ITALIË EN TURKIJE De Italianen hebben een aanval op Sidi Said gëdaan. Zij hadden twee dooden en 13 gewon den. Generaal Garioni heeft tusschen: de grtens van .Tunis en Ziten een groote karavaan onverhoeds aangevallen. De Turken werden uiteengejaagd. Zij leden groote verliezen, dei Italianen handen twee dooden en vijftien gewonden. De maatschappij van nijverheid heeft verklaard dat zij aan 1000 Italiaansche werklieden uit Tur- küe werk kan verschaffen. BELGIS. Be algeineene verkiezingen in België zijn gister kalm verloopen. Van ernstige ongeregOldheciien, waarvoor hier en daar werd gevreesd, viel niets te bespeuren. Volgens de „Petit Bleu," van heden-ochtend is de uitslag nog niet volledig bekend, maar is het waarschijnlijk, dat de regeering over 94 stemmen zal beschikken, terwijl ae oppositie 92 ze.,.Is zal innemen De regeering, zou, aldus het BrusseLsch.. blad, 2 zetels verloren hebben. Een Reu ter-telegram uit Brussel m'.htl echter: Volgens üe berichten, die gisteravond om half elf op het" ministerie van Buitenlandsche Zakon ontvangen waren, winnen ae Kaihoiiekeh '1 ze tel te Kortrij'k, 1 zetel te Tongeren, 1 zetel te Hasselt, 1 te Nievel, en 1 oosenblik 16 stemmen bedragen. Do uitslag, der verKiezingen te Prassel is nog niet definitief be kend. maar volgens de cijfers, die tot nu toe ver strekt konden worden, zouden de Katholieken 12 zetels bemachtigd hebben in plaats van 11, zoo als tot, nu toe het geval was. Hierdoor z,ou, de regeeringsmeerdenheid op 18 stemmen gebracht worden. Voor nadere bizondertheden verwijzen wij naai de rubriek Telegrammen. FRANKRIJK. Groot gerucht is in de bladen gemaakt over het bericht van «Paris Journal," dat Dénis Co chin, de welbeminde katholieke Fransche afge vaardigde, door den minister-president Poincarrè belast is met een gewichtige zending bij den H. Stoel. De regeling van den Katholieken eere- dienst in Marocco en de erkenning van het Fran sche protectoraat over de Katholieken in dat landi zou de hoofdzaak zijn bij die zending maar mid- delijk zou daardoor ook de weg vergemakkelijkt worden tot herstelling der officiëele betrekkingen tusschen Frankrijk en den H. Stoel. Zelfs ging een blad zóóver, te berichten, dat Dénis Cochin de eerste Fransche ambassadeur zou worden- Ongelukkig heeft Dénis Cochin zelf die zeepbel doen barsten door te verklaren, dat er hoege naamd niets waars is in al die berichten en dat hem zelfs geen zending is opgedragen maar hij veegt erbij: «Duizendmaal heb ik gezegd, dat het blijven van Frankrijk zonder officieele betrekkingen met den H. Stoel in strijd is met de eenvoudigste begrippen van gezond verstand. Zich willen ge dragen als wilde men ignoreeren, dat er op aarde eene Groote Kerk, is onder een algemeen Opper hoofd, en dat die Kerk eene macht vertegenwoor digt, die over de heele wereld verspreid is, is met alleen eene uiting van »e sprit laiqu e," maar het is eenvoudig verblinding." ITAIiIS. Giolitti heeft de Kamen- een ontwerp voorge legd tot het vormen va® een ministerie van ko loniën. TURKIJë. De Turksche Kamer heeft telegrammen van aanzienlijke Albaneezcn uit Dzjakowa. en P,riz- r'end ontvangen, waarin zij hun trouw aan de regeering betuigen. Er zijn daar Albaneezen tot afgevaardigden ter Kamer gekozen, die den op stand afkeuren. Lord Kitchener en de ministers Asquith en Winston Churchil zijn Woensdag op Malta aan gekomen. Zij werden door den gouverneur ont vangen. Lord Kitchener zette om 9 uur voet aan land, terwijl het admiraliteitsjacht de «Enchan- tress" de haven binnenliep waarop zich de En- gelsche autoriteiten bevonden. Het jacht werd met saluutschoten ontvangen door de vloot en alle matrozen stonden op het dek der schepen ge schaard. Minister Churchill en de admiraliteits- raad gingen aan land, maar minister Asquith bleef aan boord. Zij werden door de eerewacht ont vangen en vertrokken in automobielen naar het paleis van den gouverneur. Een groote menigte stond langs den weg geschaard om de hooge personages te zien. Men heeft de beste verwach tingen van de gewichtige conferenties, die zullen gehouden worden. Na een kort oponthoud in het paleis vertrok men wederom in automobielen naar het admi raliteitsgebouw om daar de thee te gebruiken. Hierbij waren ook de dames, mevrouw Churchill, miss Asquith en miss Hozier tegenwoordig. Des avonds bood de gouverneur den hoogen Engelschen gasten een diner aan in het paleis. Lord Kitchener zal niet, zooals eerst het plan was, naar Gibraltar gaan, maar aan boord van de «Hampshire waarschijnlijk in den avond van den 2en Juni wederom naar Egypte vertrekken. Men denkt, dat de besprekingen geopend zullen worden aan boord van de «Enchantress," Van otfieieele zijde wordt aan de «Daily Tele graph," waaraan wij dit bericht ontleenen, mede gedeeld, dat de ontmoeting van lord Kitchener met den minister-president en den eersten lord der admiraliteit geen politiek karakter draagt. Minister Churchill zegt het blad is naar de Middellandsche Zee gegaan, omdat hij gewoon 's dit elk jaar te doen, ten einde een officieele inspectie te houden over 't marine-etablissement op Malta en Gibraltar en ook om de vloot te in- specteeren. De datum van deze reis was reeds maanden te voren vastgesteld en staat niet in verband met den politieken toestand. Minister Asquith maakt deze reis tot ontspanning en om uit te rusten van drukke parlementaire bezighe den. Wat de Middellandsche zeevloot betreft en het verondersteld verband daarmede van deze reis, kan verklaard worden, dat het bezoek niet plaats heelt met het oog op een voorgestelde uitbreiding of vermindering der Engelsche vloot. In anders welingelichte kringen wordt verklaard, dat lord Kitchener en de beide Engelsche minis- lers natuurlijk niet alleen over het weer zullen pi-aten. Men is er van overtuigd, dat lord Kitche ner zijn voordeel zal doen met de tegenwoordig heid der Engelsche ministers zoo dicht bij Egypte, om .hun zijn meening mede te deelen over den toestand in de Middellandsche Zee, maar de ge volgtrekkingen, die hieruit gemaakt worden, zijn grootelijks overdreven, zoowel uit binnenlaadsch als buitenlandsch politiek oogpunt. Heiier, de directeur van de Elzar Lotharing- sche machinefabriek te GravenstaaeD, heeft d.d. 25 Mei aan het bestuur van de fabriek een brief gezonden van den volgenden inhoud Zeer geachte heeren. De mededeeling van de regeering, dat wij geen bestellingen meer van den staat zullen krijgen zoolang ik directeur ben, heeft mij tot het besluit gebracht, om mijn per soonlijke belangen bij die van de fabriek achter, te stellen en u mijn ontslag als directeur van uw fabriek aan te bieden, met het verzoek om het tijdstip te bepalen, waarop ik mijn werkzaamhe den zal neerleggen. Hierdoor erken ik volstrekt niet de mij verwe ten anti-Duitsche gezindheid, maar ik verklaar nogmaals met nadruk, dat alle mij ten laste ge legde gebeurlijkheden, ten deele zonder mijn toe doen of tegen mijn wil zijn geschied, ten deele uit heel gewone zakelijke gronden zonder eenige vijandelijke gezindheid tegen Duitschland te ver klaren zijndoor een nauwkeurig onderzoek zou dit ondubbelzinnig blijken. Ik breng dit groote offer om te voorkomen, dat de fabriek, waaraan ik gedurende meer dan 25 jaar mijn beste weten en kunnen heb gewijd, door het verlies van het grootste deel harer bestellingen weer achteruit zou gaan. Ik breng dit offer echter ook uit dankbaar heid aan onze beambten en werklieden, die mij ten allen tijde trouw ter zijde hebben gestaan en hoop hen door mijn ontslag voor de zorgen te vrijwaren, welke door schaarschte van werk zou den ontstaan. Dit schrijven logenstraft het bericht van den correspondent van de Matin" te Straatsburg, in ons vorig blad vermeld, die beweerde dat de directeur van niets wist. Zaterdag, 1 Juni. De aankomst te Parijs. Het Koninklijk Echtpaar is Zaterdagmiddag te Parijs gearriveerd. Te 4 uur 15 precies kondigde het eerste kanonschot van de batterij1 dor Mont- Valéries de komst van den Koninglijken trein aan. j Alle troepen van het garnizoen van Parijs wa ren langs den weg „en haie" opgesteld: infan terie, genie, zouaven, artillerie op de grootsche Place de l'Etoile, cavallerie opi de Place de la Concorde, en adhter deze troepen de menigte, een duizendkoppige menschenmassa, te zamon gestroomd en hoofd aan hoofd, schouder aan schouder, een levende barrière vormend op dien zes kilometer langen weg. Van het station Avenue du Bois-de.Boulogae: "tie president van de republiek in rok, gesierd met het grootkruislint van de orde van den Ne- derlandschein Leeuw; mevrouw Fallières m een elegant toilet; de presidenten van Senaat en Ka mer; de president van den Raad en de leden van het gouvernement; do groot-kanselier van het Legioen van Eer, en vele andere hoogwaardig!- h e i ds'beJdeedors Op het oogienblik, dat de trein stopte, begaf president Fallières zich naar den uitgang van den Koninklijken trein en was Hare Majesteit bi; het uitstappen behulpzaam. Na hartelijke be groeting wieird mad. Fallières voorgesteld aan H. M. de Koningin en heette de president Z. K. li. Prins Hendrik welkom. Hare Majesteit droeg het groot-cordon, van het Fransche Legioen van Eer. Na zic-h even onderhouden te hebben, inspec teerde Hare Majesteit aan dein arm van den president der republiek de eerewacht. Z. K. li. Prins Hendrik bood mevr. Fallières den arm. Komende langs het vaandel, bracht hij het mili tair saluut. Vervolgens begiaf H. M. zich aan den arnt van de!n president door de rijk me; Bieauvais versierde salons van het station naar den uit gang. Nauwelijks vertoonden de gasten zich aan de menigte, of een luid gejuich weerklonk. Tegelijk met het binnenkomen van eten Ko ninklijken trein bracht een compagnie van de garde «républicaine te voet, die met muziek en vaandel op het perron opgesteld stoei, den mi litairen groet en de muziek speelde hef "Vvilhel- mus. In het eerste a la Daumont bespannen rij tuig namen H. M. en president Fallières plaats;, dan volgden Z. K. II. Prins Hendrik en meviiouw Fallières. i Buiten het station waren het de infanteristen, die met vaandel .en muziek de militaire eerbe wijzen brachten. Telkens als verder co stoet eien der vele muziekkorpsen passeerde, sloegen de tamboers een roffel, en bliezen de hoornblazers het „geeft acht". Terstond daarop werd liet oude Wilhelmus uitgevoerd, gevolgd door de Marseil laise. En zoo gin'g de triomftocht birman Parijs ver der. onder het roffelen, der tamboers, hot schet teren der trompetten, het gejuich der menigte en daar boven uit de honderd-en.één kanonscho ten, van den Mont-Valéries, die luide in 't rond daverden. Overal, waar de stoet piasseerde, die niet weer te ge-ven foule van menschen, een menschenmas'sa, zooals Parijs alleen die kent. In de vensters der Luizen, op de daken, zelfs in de hoornen van de Avenue du Bois en de Champ's-Elysées, oji de paarden van het Ma.rly-monument, op de leu ningen der kaden, op automobielen, ladders, op de daken der omnibussen, overal menschen, die hel Koninklijk echtpaar op hun tripmflucht bin nen de wereldstad toejuichten. Men wuifde met hoeden, met zakdoeken, men uitte dat heerlijke Fransche enthousiasme op alle mogelij'ice wijzen. Op het rond-'point des Champs.Elysées wierp men bloemen; het was een groep midinettes, die deze attentie bewees. En onder al deize huldebewijzen bereikte men het ministerie van Buitenlancisebe Zaken, waar president Fallières d& gasten on middellijk naar hunne vertrekken geleidde. Hare Majesteit moet herhaaldelijk den presi dent verzekerd hebben, hoezeer de enthousiaste ontvangst haar getroffen heeft. Receptie. Na eenige oogenblikken, rast ontving H. M. den oud-president Loubet, deed haar kaartje af- gtven bij de voorzitters van Senaat en Kaan er en ontving te half zes het corps diplomatique, waarbij o.a. de Russische gezant Isvolski; baron ven Schoen, gezant van het Duitse lie rijk; sir Francis Bertie, gezant van Groot-Britannië, e.a., allen in schitterend ambtsgewaad. Onze gezant in Parijs, jhr. De Stucus, s'tetec f.e verschillende gezanten aan de koninklijke be zoekers voor. Gedurende de receptie verdrongen zich hon derden nieuwsgierigen voor het paleis. Te zes uur was de receptie geëindigd en ver spreidde de regen de menigte. Diner in het E1 yse. 's Avonds 71/2 uur werd door den heer en mevrouw Fallières in het Elysée een schitterend diner gegeven. Koningin Wilhelmina droeg een verrukkelijk kleed van wit satijn met paarlen en zilver afgier zet en een schitterend diadeem. De Prins droeg de generaals-uniform en het groote lint van het legioen va:n eer. H M. en Prins Hendrik hadden naast elkaar plaats genomen, de president rechts var, dei Ko ningin mevr. Fallières links van Prins Hendrik. 250 gasten waren uitgenoodigd, waaronder le den van heit gevolg der souvereinen, mevrouw Loubet, leden van het corps diplomatique, de presidenten van Senaat en Kamer, de rn'nisters, verschillende justitieele ein militaire autoriteiten, hoogleeraren en vertegenwoordigers van den han del en van de pers. De tafel, in hoefifzervorm ojigestela, bood een verrakkelijken aanblik. Zeldzame orchideeën, prachtige rozen en hortensia's, smaaikv gerang schikt door den beroemden bloemist van het Elysée, Chénier, gaven met de feeërieke verlich ting het flonkerende kristal en de stijlvolle om- gering het geheel een overweldigenden indruk. De muziek der republikeinsche gard-;, deed zich gedurende het diner hooren. Heildronken van President Fallières en Koningin Wilhelmina. Tijdens het diner bracht de President der Re publiek een heildronk uit, waarbij hij zeide Met bijzonder genoegen heet ik hedenavond Uwe Majesteit welkom uit naam van Frankrijk en van de regeering der Republiek. In Juli van het afgeloopen jaar heeft Uwe Majesteit mijn aanwezigheid in Haar hoofdstad wel willen be schouwen als een bewijs voor de uitstekende betrekkingen, die op zoo gelukkige wijze onze beide landen verbinden. Ik ben er van overtuigd, dat Uwer Majesteits verblijf onder ons die harte lijke betrekkingen nog versterken zal. Door de ontvangst, die er aan Uwe Majesteit bereid is, heeft Zij zich rekenschap kunnen geven van den aard der gevoelens, die het Fransche volk haar toedraagt. Uit die eerbiedige gevoelens jegens de beminnelijke Souvereine, die ons heden met Haar koninklijk bezoek vereert, treden op den voorgrond de eerbiedige sympathie voor de doorluchtige persoon van Uwe Majesteit en een nobel gevoel voor het schoone en edele Nederland. Parijs, dat niet zijn gasten vergeet, die bij een verblijf bin nen zijn muren zich ingenomen toonden met de stad, is gelukkig Uwe Majesteit te kunnen dan ken voor het bezoek, dat Zij vóór Haar kroning aan Frankrijk's hoofdstad gebracht heeft. Frank rijk begroet gaarne', Nederland, dat zoo terecht op eigen onafhankelijkheid en op de bewonderens waardige vlucht zijner economische ontwikkeling naijverig is, als een vaderland van de dingen der gedachte, wetenschap en kunst. President Fallières zeide ten slotte te hopen, dat de Koningin een aangename en blijvende herinnering zal bewaren aan de in Frankrijk doorgebrachte uren en drinkt op de gezondheid van de Koningin, de Koningin-Moeder, Prins Hendrik en Prinses Juliana en op den roem en de welvaart van Nederland. H. M. de Koningin, den President voor zin woorden dankend, zeide gelukkig te zijn. dat zij den President het bezoek terug kon brengeD, dat U- Iluy. Dk» i'ugoariizgmom-i'dei-'hoid j.mi op hot

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1