Verspreide berichten. Staten-Generaal. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. liet Volkshuis gemikt waren. Het was een af schuwelijk tooneel. In het koffiehuis van het Volkshuis lagen drie mannen in een plas bloed. Een andere werd zieltogend weggedragen. Er zijn ongeveer twintig gewonden. Buiten het ge bouw staan de gendarmen met de wapens in de hand gereed en bewaken het Volkshuis. Alle stra ten zijn afgezetde groote pleinen in het cen trum zijn in een onzijdige zone herschapen. Het oproer schijnt bedaard. Ernstige ongeregeldheden zijn te Verviers voor gekomen, 'waar de gendarmen herhaaldelijk moes ten chargeeren en revolverschoten lossen om zich te verdedigen tegen projectielen van allerlei aard. Er zijn zeven-en-dertig menschen gekwetst, waar onder zeven gendarmen. Er zijn zeventien aan houdingen gedaan. In de Borinage hebben tweeduizend mijnwerkers den arbeid neergelegd, uit protest tegen het aanblijven der regeering. Gisterennacht is het te Gent tusschen de politie en een deel der bevolking tot botsing gekomen. De menigte rukte de ijzeren hekjes rond de hoo rnen op de groentenmarkt uit den grond en wierp ze naar de politie. In de Vlaanderenstraat zijn gaslantaarns gebroken, ruiten ingegooid van winkels, enz. De gendarmes te paard voerden charges uit en joegen de oproermakers uiteen. In tal van kloos ters zijn de ruiten ingegooid. Te Charleroi, zijn in tal van katholieke inrich tingen ruiten ingegooidook de burgerwacht werd bestookt. Een majoor en twee agenten zijn ernstig gekwetst. Het werk ligt in de glasbla zerijen geheel stil eu gedeeltelijk in de metaal - smelterijen. In de kolenmijnen wordt veel ge staakt en de opwinding in die streek is groot. ENGELAND. Het Lagerhuis kwam gister bijeen na het Pink ster-reces. King stelde minister Grey de vraag, of hij in staat was om mede te deelen of er den laatsten tijd besprekingen hebben plaats gehad met het oog op de beëindiging van den oorlog tusschen Italië en Turkije. Grey antwoordde, dat er besprekingen hebben plaats gehad, daar men wenschte een aanneembare basis te vinden, waar op men tot overeenstemming zou kunnen komen. Maar tot heden werd geen bevredigend resultaat verkregen. MEXICO. In het afgelegen stadje San Miguel werd een Duitscher, Hugo Beel, door bandieten vermoord. Beel had zich, na een waarschuwing van den ge zant, met zijn familie uit het gebied van den opstand naar de gouvernementsstad Durago bege ven, waar zijn vrouw en twee kinderen achter bleven. Zelf was hij naar San Miguel terug ge keerd. De president beval de strengste maatregelen te nemen en zond troepen naar San Miguel. SPANJE. Uit Madrid wordt gemeld, dat in Asturië de arbeiders van 54 mijnen gister besloten de alge- meene staking te proclameeren. Een groote af dee ling gendarmen en militairen is aanwezig om de orde te handhaven. M CHINA. De volksopwinding in China tegen de voorge nomen buitenlandsche leening neemt toe. Zondag is te Hankou een groote volksvergadering gehou den, waar in verband met deze leeningsplan- nen werd aangedrongen op het boycotten van buitenlandsche waren sommige sprekers en andere aanwezigen geraakten dermate in opwinding, dat zij zich de vingers aan bloed sneden, om er bloe dige protesten mee te kunnen teekenen tegen het koopen van buitenlandsche voortbrengselen. Overal in China beginnen de toestanden hoe langer hoe kritieker te wordende opwinding onder het volk neemt toe en ook de troepen wor den roerig. De regeering te Peking verkeert in zeer groote moeilijkheden, want de schatkist is leeg en zij heeft nu eenmaal geld noodig, en zeer veel geld. Er zijn in het kabinet ernstige geschillen uitge- brokën en de minister van financiën wil aftreden. Wèl zijn er brave vaderlanders te over in China, die bjjdragen schenken voor de schatkist, maar totaal van deze schenkingen is bjj lange na niet voldoende om in de loopende behoefte aan kas middelen te voorzien. Het te New-York verschijnende blad »World" zegt, dat meer dan 1 millioen dollar is uitgege ven voor de verkiezings-campagne van Roosevelt en dat de dagelijksche uitgaven, naar mate de tijd der bijeenkomst van het Convent te Chicago na dert, voortdurend stijgen. Alleen in de hoofd kwartieren te Washington wordt dagelijks onge veer 5000 dollar uitgegeven. Elke Roosevelt-af- gevaardigde kost volgens de World" on geveer 3000 dollar, zoodat, als Roosevelt er in slaagt 540 stemmen op zich te vereenigen, dit een totaal zou uitmaken van 1.620.000 dollar. Hierin zijn alle kosten begrepen van af een enkele postzegel tot een specialen trein en van een kan toorjongen tot een algemeen bureau-agent. Om circulaires te verspreiden in de acht staten, werd 78.000 dollar uitgegeven. De telegraaf heeft 15.000 dollar ingeslikt en de telefoon evenveel. Redenaars voor Roosevelt kosten 100 dollar per speech. Voor publicatie in dagbladen, enz., werd 100.000 dollar uitgegeven, terwijl de rekening aan drukloon en platen 200.000 dollar zal beloopen voor den laatsten afgevaardigde is gekozen. Ongeveer 1200 agenten waren aan het werk in Illinois, Pensylvanië, Massachusetss, Maryland( Nebraska en Missouri, die elk dagelijks 25 dollar ontvingen. Er waren drie hoofdkwartieren, nl. te Washington, New-York en Chicago. De eerste groote strijd had plaats in Illinois, waar meer dan 250.000 dollar werd uitgegeven voor het verkrij gen van stemmen. Te New-York werd meer dan 55.000 dollar, te Massachusetts 50.000 dollar uitgegeven. Ontzag lijke hoeveelheden drukwerk werden in alle rich tingen verzonden. Het vervoer daarvan kostte alleen bijna 25.000 dollar. Een draadloos telegram uit Fez via Casa blanca ontvangen, meldt, dat uit de laatst ont vangen berichten blijkt, dat de vijand totaal ver strooid iser zouden ongeveer 600 dooden zijn. Volgens de laatste berichten uit Albanië zijn de besprekingen tusschen de Ottomaansche regeering en de opstandelingen afgebroken. Fadd Pacha heeft de opstandelingen gesommeerd de wapenen binnen 48 uren neer te leggen. Een andere, mede zeer ernstige brand, is uitgebroken in het kwartier van Sinemkeny, de Grieksche voorstad van Pera, nabij den Gouden Hoorn. Ter gelegenheid van het aanstaande eeuw feest van den oorlog van 1812 heeft de Russische regeering den Franschen minister van oorlog ge machtigd, op het slagveld van de Borodina een monument op te richten ter gedachtenis van de Fransche soldaten in den oorlog van 1812 ge vallen. Over den brand te Konstantinopel worden de volgende bijzonderheden gemeld aan het »Ber- liner Tageblatt." De brand brak uit in een in aanbouw zijnd houten huis, door onvoorzichtigheid. Eerst scheen hij niet ernstiger te zullen worden dan de branden, die hier bij het begin van de warmte voorkomen, gewoonlijk zijn. Eerst om elf uur verscheen de brandweer van andere stads wijken, toen bleek, dat die van Stamboel de vlammen niet meester kon worden. Ook werden er soldaten ontboden. Tegen den middag stak een krachtige Zuidoostenwind op, die in korten tijd den brand nog veel grooter uitbreiding gaf. De houten huizen waren uitgedroogd door de hitte en stonden in een oogenblik in vlam. Nu ontruimden de omwonenden hun huizen en sloe gen met hun have kampen op de pleinen op. De wijk, waar uitsluitend Muzelmannen wonen, is nu geheel door soldaten afgezet. In de nauwe straten heerschte in de middag uren een onbeschrijfelijke verwarring. De gegoede famies lieten hun meubelen op ossenwagens weg rijden. Anderen sleepten hun boeltje zelf voort en baanden zich luid schreeuwende een weg door de] menigte. Zelf uit de meest afgelegen wijken kwam de vrijwillige brandweer. In het groote steenen gebouw van het ministerie van justitie, waarvan de omgeving reeds in brand stond, stond een sterke macht brandweerlieden en soldaten gereed om te blusschen. Van uit dit ministerie kon men lange stratenreeksen in vlammen zien staan. Ik sprak daar om één uur den gouverneur van Stamboel, die verklaarde, dat de ramp nog niet te overzien was. Het blusschen werd door den wind en door de nauwe straten zeer bemoeilijkt. Het getal afgebrande huizen werd om 3 uur op 250 geschat. De »Press-Centrale" verneemt uit Constantino- pelDe brand ontstond in een timmermanswinkel in spaanders. Het opmerkelijke feit, dat toen de brand in de Stamboelwijk ontstond ook een groote brand in Pera uitbrak, deed het vermoeden op komen, dat de brand aangestoken was. Tal van verdachte personen zijn aangehouden. Het onder zoek heeft echter niets opgeleverd. De schade is nog geheel niet te schatten. Voor een waarde van vele millioenen is vernield. Het getal dooden en gewonden is nog niet bekend. Het moet ech ter vrjj aanzienlijk zijn. Gisteravond is men den brand te Stamboul meester geworden. Volgens de dagbladen te Constantinopel bedraagt het aantal verbrande huizen te Stamboul tusschen 2000 en 3000. De moskee van sultan Ahmed te Jidriss is verwoest. De ministers brachten den nacht door bij vrienden of in de open lucht. De politie arresteerde verscheidene plunderaars. Er werden 7 a 20 personen gewond. Twee gewonde politie-agenten zijn des nachts gestorven. De Duitsche keizer bezocht gister professor Martin Wolff, den bekenden beeldhouwer, die indertijd het standbeeld van Maurits van Oranje voor het koninklijk paleis te Berlijn heeft ver vaardigd. Thans is hij bezig aan een standbeeld voor admiraal De Coligny, over welk werk de keizer zich uiterst voldaan toonde. Dit beeld, dat voor Wilhelmshafen bestemd is, draagt tot op schrift Admiraal Caspard de Coligny 1517—1573, Regem Habemus, overgrootvader .van de Kurfür- stin Louise Henriette, de moeder van den eersten koning van Pruisen. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 4 Juni. De Kamer begint met de behandeling van eenige conclusies van verslagen der commissie voor de verzoekschriften, waarover eenige discus sie plaats heeft. Arbeidersziekteverzekering. Vervolgens worden de algemeene beschouwingen voortgezet over de ontwerpenRegeling der Arbeiders-ziekteverzekering, waarbij tevens aan de orde is de motie-De Kanter-Roodhuyzen, lui dende nDe Kamer, van oordeel-, dat bij de regeling van de ziekteverzekering op den voorgrond be hoort te worden gesteld de verzekering bij bij zondere kassen, beantwoordend aan wettelijk te stellen eischen, terwijl die bij de Overheidskas slechts een aanvullend karakter behoort te dragen, gaat over tot de orde van den dag." De heer D u y s repliceert. Spr. bestrijdt met name, dat de arbeiders, die in ondernemingsfondsen zijn, hun vrijheid niet aangetast zien. Hij weerspreekt, dat de vrijwilli ge verzekering geslaagd is, waar ook een groot deel van de rede van den heer Duys is gewijd aan de wraking van het gezag van een Duitsch werk, geschreven door Muller, waarop de heer De Visser zich had beroepen. Herhaaldelijk maant de Voorzitter hem aan daarbij niet al te veel personaliteiten en hatelijkheden uit te spreken. De redenaar beroept zich op den voorzitter van den Duitschen Rijksdag, die uitdrukkingen toeliet, welke deze voorzitter afkeurde. De Voorzitter wenscht niet in zijn leiding te worden gecritiseerd op die wijze elk parlement heeft zijn eigen zeden en gewoonten. De heer Duys gaat voort, en richt zich tegen den minister, wiens rede hij van belang acht om hetgeen er niet in werd gezegd. Hij vraagt speciaal, hoe het mogelijk is, dat deze minister alle fouten in dit ontwerp heeft gelegd, welke door dr. Kuyper in de Ongevallen wet werden aangetoond. Omtrent de rede van den heer Kuyper en spreker's opmerkingen over de sgemeene gratie" zegt hij, dat het zijn sprekers bedoeling nooit is geweest, te spotten met Bijbelteksten, maar wel met de wijze, waarop dr. Kuyper die hanteert. Daarom is gelachen en de minister zelf deed daaraan mee. Het ontwerp is, getoetst ook aan de gemeene gratie, onchristelijk, mammoniotisch. Heden voortzetting. H. M. de Koningin terug. Het Kon. Echtpaar is gisternacht 'per Kon. ex tra-trein om 1.20 uur van Parijs op Het Loo teruggekeerd. 1 j H. M, de Koningin zag en zeer welvarend en opgewekt uit, evenals Prins Hendrik. Hel Hooge Gezelschap wandelde naar het paleis. In den trein waren medegevoerd de talrijke prachtige bloemstukken, welke H. M. te Parijs waren aangeboden. Zij vuiden, uitgeladen, een drietal wagiens geheel. De verschillende Hofdignitarissen, die tot het gevolg van H. M. behoorden, zijn gistermorgen vertrokken. H. M. de Koningin nam bij aan komst gisternacht van allen met een minzaam woord en een handdruk afscheid. Marine. Pe Haagsche correspondent van de „Stand." schrijft Aan het departement van marine zullen wor den ingesteld afzonderlijke maritiem-,echoische commissies om dien minister van marine Van aavies te dienen over enkele speciale maritieme vraagstukken, verhand houdende met den arbeid dei' Staatscommissie; en om de vereischie kos tenberekeningen zoo zorgvuldig mogelijk te ma ken Van die commissies' zullen o.m. ook de actief dienende vlagofficieren hier te lande deel uitmaken. Ziekteverzekering In parlementaire kringen wint de meening' vela dat dé behandeling der ontwerpen Ziekte- en Ra- denwet vermoedelijk in dit zittingjaar niet meer zal kunnen afloopen. en in het najaar zal worden voortgezet. j (Tel.) Yacantiekaarten. Met Zekerheid verneemt het „Vad.", dat weder vacantiek aarten worden afgegeven. Vliegtuigen voor het Indische leger. In aansluiting met ons bericht, cat die Ned. regeering in België een belangrijke bestelling heeft gedaan van vliegtuigen ten behoeve van het Indische leger, kunnen wij het volgende medc- deelen. Eergisteren t 3 Juni is 'de bekende militaire aviateur. de 2e-Iuitenant der artillerie van het 0.-1. legier, H. ter Poorten, naar Luik vekMbk- ken, alwaar hij voor den duur van drie maan den gedetacheerd wordt, ten ©inde toezicht uit te oefenen op den aanmaak van drie vliegtui gen. Verder wordt deze gelegenheid door hem aangegrepen zich op het vliegterrein te Gench vérder in de aviatiek te bekwamen, terwijl de bedoelde machines daar tevens door hem zul len worden ingevlogen. Bedoelde vliegtuigen zullen bestaan uit, 2 twee dekkers (systeem de Brouckère, in détails door luitenant Ter Poorten gewijzigd) en 1 ééndek ker (Deperdussin), alle drie voorzien van 70 p.k. Gnorn©-motor. Vermoedelijk in den loop van Sep tember zullen deze vliegtuigen gereed komen, waarna zij direct naar Indië geëxpedieerd worden. Als êlève-aviateur zullen luitenant Ter Poor ten worden ter zijde gesteld: twee le-luitenants van de infanterie O.-I. leger en een leerling me canicien (een onderofficier van de genie hier te lande). Naar ons verder werd medegedeeld is de bedoeling een en ander de -era te: doen vormen van ,een proef-Vliegafdeeling op Java. (Vad) Bevolking Zuid-Bolland. Ten vervolge op de opgaven omtrent ae be volking des Rijks, volgens' dé bevolkingsregisters', is in de „Stct." (no. 129) het bevolkingscijfer van iedere gemeente der provincie Zuidho.land, op 1 Januari 1912, opgegeven. Het aantal inwoners van de provincie bedraagt 1,443,867, t.w 763,394 mannen en 740,473 vrouwen. Voor ie na te noe men gemeenten zijn deze cijfers onderscheidenlijk als volgt: Delft 34,485, 16,947 en 17,538; Dor drecht 47,304, 22,806 en 24,498; Gouda 24,850, 12,089 en 12,761; 's-Gravenhage 288,577, 131,341 en 157,236; Leiden 59,133; 28,420 en 30,713; Rotterdam 436,018, 212,561 en 223,457; Schiedam 33,235, 16,293 en 16,942. Vice-admiraal Hoekwater. Gister is te Amsterdam na volbrachten dienst tijd, per s. s. Koningin der Nederlanden" uit Nederlandsch-Indië aangekoman de vice-admiraal A. H. Hoekwater, commandant van de Indische zeemacht. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 5 Juni 1912, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 768.1 te Horta. Laagste barometerstand 747.0 te Skeeness. Verwachting tot den volgenden dagmatige tijdelijk krachtige zuidwestelijke tot zuidoostelijken wind, overwegend zwaarbewolkt, waarschijnlijk regenbuien, met geringe onweerskans, iets zachter. Gemeenteraad. Op de agenda der openbare vergadering van den Gemeenteraad op Dinsdag den lln Juni, n.m. 2 uur, staan de volgende voorstellen 1. Verzoek van den heer J. van Andel om eervol ontslag als leeraar aan de Hoogere Bur gerschool, met advies van B. en W. 2. Verzoek van den heer M. Kramer om eervol ontslag als leeraar aan de Burgeravondschool, met advies van B. en W. 3. Verzoek van den heer J. W. J. Cock om eervol ontslag als leeraar aan de Burgeravond school, met advies van B. en W. Verzoek van Mej. E. Hackstein om eervol ont slag als onderwijzeres aan school B, met ingang van 1 October a.s., met advies van B. en W. 5. Benoemingen van Hoofd der Herhalingsschool voor jongens. Aanbevolen worden de heeren 1. J. G. van Vlaardingen, onderwijzer aan school E. 2. A. van Wagtendonk, onderwijzer aan school D. 6. Voorstel tot periodieke verhooging van de jaarwedde van den heer Dr. J. G. P. Smits, leer aar aan het Gymnasium. 7. Wijziging der Gemeente-begrooting, dienst 1911. 8. Behandeling der bezwaarschriften tegen den aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1911/12. 9. Voorstel om aan de hoofden der scholen G- en F. een toelage te verleenen wegens verhuis kosten, resp. wegens overplaatsing en het betrek ken eener nieuwe ambtswoning. 10. Voorstel tot het aanschaffen van een auto- stoom brandspuit en daarvoor een crediet van f 10.500. - beschikbaar te stellen. 11. Voorstel een crediet van f 2300. te ver leenen ten behoeve van de rioleering van de Nieuwstraat. 12. Voorstel een crediet te verleenen van f 2000. voor den bouw van een woning voor den boschwachter van het Sterrebosch. 13. Voorstel tot vaststelling eener verordening tot heffing van rechten terzake van de Visch- markt. 14. Voorstel om aan H. M. de Koningin een voorstel te doen als bedoeld in art, 5 le lid der Drankwet opdat B. en W. machtiging worde verstrekt om een vergunning boven het maximum te verleenen voor een complex van localiteiten dat zal worden ingericht aan de Tuinlaan, zijnde de koffiekamer van een concertzaal, een restau rant en een sociëteit. 15. Verzoek van D. Kok qq. om aan hem een perceel grond te verkoopen aan de Ouddorpsche straat, met advies van B. en W. 16. Idem aan de Prins Frederik straat, met advies van B. en W. 17. Voorstel om B. en W. te machtigen tot onderhandsche verhuring aan W. F. Beijersbergen van de woning en het koetshuis aan de Vlaar- dingerstraat nos. 28 en 30, welke onlangs door de Gemeente zijn aangekocht. Het weer. Na het openen van Schiedams zwemplaats die in de dagen er reeds goed van kon gebruikt gemaakt worden, gesloten bleef blijkt het we der alle zomersdie neigingen te hebben afgelegd. Werden we de beide vorige dagen reeds op tal van frissc'he Duitjes onthaald, heden kletterden de hagelkorreltjes tegen onze bureau-ramen. Bet weer sdnjnt met den kalender niet al te best op de hoogte te zijn, of wacht 't op uen officieelemi zomerdag? Wij zullen zien. AMERTKA-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2