Dagblad voor Schiedam Omstreken. EERSTE BLAD. Van Houten *s den prijs De beste 35fete Jaargang. Zaterdag 8 Juni 1912. iNo. 10340. Verspreide berichten. Binnenland. Ingezonden Mededeelingon, met uit. ABONNEMENTSPRIJS: Dit Wad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders Bureau: BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 1—6 regels 0.92; eikeregel daarboven 15cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uilerst bil lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85, Postbus no. 39. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. Buitenlandsch Nieuws. DE OORLOG TCSSCHEN ITALIË EN TURKIJE Het plan der Tursche regeeriüg, om, zoolang de oorlog om Tripoli voortduurt, een bijzondere belasting te heffen, heeft, naar uit Konstantinopel gemeld wordt, de algemeene instemming des volks. De minister van financiën verwacht, dat de opbrengt van die nieuwe belasting voldoende zal zijn om de oorlogskosten en de begrootings- tekorten te dekken. Volgens de „Politisehe Correspondenz" heeft generaal Caneva plan om bij de bergartillerie in Tripolis de muildieren door kameelcn tei ver vangen. De kameelen vragen weinig voedsel en kunnen met kanonnen beladen door het mulle zand een snelheid van 31/2 K.M. langen tijd vol houden. Bovendien zijn zij in het land goedkoop te krijgen, terwijl de muildieren mei groote kos ten en moeite worden ingevoerd. Generaal Caneva gelooft door dezen maatre gel de artillerie werkelijk mobiel te zullen imaken en verwacht dat hierdoor de opmarsen naar het binnenland uitvoerbaar zal worden. RUSLAND. Naar in diplomatieke kringen te Petersburg verluidt, zal de koning van Engeland aan het eind van dezen zomer in de Finsche scheren een ontmoeting hebben met den tsaar. In verband met het gerucht wordt te Petersburg ook gespro ken over een offensief en defensief verbond, dat eerstdaags tusschen Engeland en Frankrijk ge sloten zal worden. Onder die omstandigheden wordt aan genoemde reis van koning George een bijzon der groote beteekenis gehecht. DUITSCHLAND. De koning en koningin der Bulgaren, vergezeld door de prinsen Boris en Cyrillus en door Gesjof, zijn gister om bij half twaalf aan bet station te Potsdam aangekomen. De Keizer, de kroonprin ses en andere prinsen en prinsessen van het ko ninklijke huis heetten hen welkom. Ook de rijks kanselier, staatssecretaris Iiiderlen en de Bulgaar- sche gezant waren aanwezig. De Keizer en de Koning omarmden en kusten elkaar bij de begroeting in het station herhaal delijk. De Keizer verwelkomde de Koningin met een handkus. De rijkskanselier werd door den Koning hartelijk begroet. Onder hoera-geroep reden de vorstelijke personen naar het Nieuwe Paleis, waar een ontvangst plaats had en van waar men naar het voorbijtrekken van de troepen keek. Daarna vereenigde men zich aan een de jeuner, waaraan ook de Keizerin deelnam. De Keizer heeft aan den Koning de orde van den Zwarten Adelaar met den ketting verleend, aan de Koningin de Louise-orde met het jaartal 1813'14 en aan prins Cyrillus de orde van den Zwarten Adelaar. De koning der Bulgaren is ook benoemd tot chef van het 72ste regiment infanterie Gesjof, de Bulgaarsche minister-president heeft het groot- Kruis van de Roode Adelaarsorde gekregen. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Ernstige incidenten in de Hongaar- sche Kamer. Er zijn gister in de Hongaarsche Kamer van Afgevaardigden hevige tooneelen voorgevallen. De uitgeworpenen keerden in de vergaderzaal terug, maar werden voor het openen van de vergadering door de politie andermaal uitgeworpen. De voor zitter werd met ontzettend kabaal ontvangen van de zijde van niet .uitgeworpen leden der oppositie. Tisza schreef de namen der ordeverstoorders op en schorste de vergadering. Toen vuurde de afgevaardigde Kovac twee revolverschoten op Tisza af, maar raakte hem niet, Daarop schoot Kovacs op zich zelf. Hij werd bewusteloos weggedragen. Over den aanslag op graaf Tisza in het Hon gaarsche Huis van Afgevaardigden meldt de cor respondent van het »Berliner Tageblatt" in Boe dapest nog „de volgende bijzonderhedenGraaf lisza had gisteren last gegeven, dat heden een drievoudige haag van soldaten het plein voor het Parlement afzetten zou, om de afgevaardigden, die Woensdag van de zittingen uitgesloten waren, het binnenkomen te beletten. \anochtend om 10 uur zou de zitting geopend worden. De leden van de oppositie kwamen om 9 uur te zamen in het Parlementscafé om geza menlijk het Parlement binnen te dringen. Op een vergadering, die de regeeringspartij vanochtend hield, werd besloten het plein niet af te zetten en de afgevaardigden geen moeilijkheid in den weg te leggen, om in het Parlement te komen. Kort voor 10 uur namen zij hun plaatsen in de zaal in. Nu speelde zich weer hetzelfde tooneel af van de vorige dagen. De voorzitter schorste dë zitting om de afgevaardigden van de oppositie met geweld te verwijderen. De inspecteur van politie komt binnen en verzoekt de afgevaardigden de zaal te verlaten. Zij verklaren echter, dat zij slechts voor geweld wijken zullen en het als ge weld beschouwen, als de inspecteur hen aanraakt. Op deze wijze verlaten zij, den een na den ander, de zaal. Nadat de voorzitter de zitting heropend had, drong van de journalisten-tribune de afge vaardigde Kovacs de zittingzaal binnen. Zijn kennissen op de journalisten-tribune trachtten hem nog tegen te houden, maar hij. rukt zich los en stormt de zaal in. In de beweging had niemand gemerkt, dat hij een revolver in de hand had. Nadat hij geschoten had snelden vele afge vaardigden op hem toe en eenigen van hen moeten een revolver in de hand gehad hebben. Anderen begonnen Kovacs met vuisten en voeten te bewerken, daar zij er niets van bemerkt had den, dat hij op zichzelf reeds had geschoten. Van de journalisten-tribune werd naar beneden geroepen Laat hem los 1 Hij is al dood 1 Toen eerst be merkten de afgevaardigden, dat Kovacs bloedde. Hij werd naar het ziekenhuis gebracht. Intusschen liepen verschillende leden van de regeeringspartij de journalisten toe: Jullie hebben Kovacs in de zaal gelaten, schoften, schurken! De kogels, die Kovacs afgevuurd had, werden tusschen de rapporteurs-tribune en de voorzitters tafel in de balustrade gevonden. Gedurende het heele tooneel was de vrouw van graaf Tisza in een loge tegenwoordig geweest. Toen zij de scho ten hoorde, stond zij doodsbleek op en brak in een luid gesnik uit. Zij verliet echter haar loge niet. Gedurende de zitting die daarop voortgezet werd, zag men haar voortdurend weenen. Nadat Kovacs uit de zaal was gedragen, werd er geroepenDe zitting duurt voort 1 Om kwart voor één was de rust weer hersteld en hield Tisza van zijn plaats een korte toespraak, waarin hij zeide Wij hebben de daad van een ongeluk- kigen krankzinnige beleefd, die zichzelf aan de aardsche gerechtigheid onttrokken heeft. Toen ging Tisza zakelijk verder. Zijn stem sidderde eerst, maar spoedig werd hij weer rustig. Verder seint deze correspondent nog Er wordt ook gezegd, dat Kovacs door een schot is getrof fen, dat door een ander in het Huis gelost is. Kovacs is 37 jaar oud en is reserve-luitenant bij de infanterie. Hij heeft in Wéenen landbouw gestudeerd en groote reizen in het buitenland ge maakt. Hij heeft zich in het bijzonder bezig ge houden met het organiseeren van de kleine boe ren in Hongarije. In het Huis van Afgevaardig den behoorde hij tot de partij der kleine land bouwers, die uit vijf leden bestaat. Eenige jaren geleden won hij op de beurs groot vermogen, naar beweerd wordt, drie millioen kronen. Hij trok zich toen van de beurs terug en hield in het Parlement zijn eerste rede tegen den ter- mijnhandel. Zijn verkiezing tot afgevaardigde moet hem meer dan 200,000 kronen gekost heb ben. De kogel is in zijn schedel gedrongen en bij het neusbeen blijven steken. Hij kwam in het ziekenhuis, toen hij met Röntgenstralen onder zocht werd, weer tot het bewustzijn en vroeg met zwakke stem den partijleider Juth aan zijn ziekbed te roepen. Het is nu uitgemaakt, dat hij vijf schoten heeft gelost en wel drie op de voorzitterstribune en twee op zichzelf. In de zaal werden echter zes schoten gehoord. Men weet niet wie het zesde schot afgaf. Van de andere zijde wordt gemeld, dat Kovacs gisteravond reeds zjjn testament had gemaakt. Heden moet hij gezegd hebben, dat, als het hem gelukt in het Huis door te dringen, hij het niet meer levend verlaten zou. Ook wordt er be weerd, dat hij financieel een geruïneerd man was. De partijen van de oppositie hebben een mani fest aan de natie gericht, waarin zij verklaren, dat de stemming over de legerwet nul en van geener waarde is en protesteeren tegen de daden van den voorzitter van het Huis van Afgevaar digden, welke zij onwettig noemen. De uitgesloten afgevaardigden kwamen in de namiddagzitting weer binnen, maar werden op nieuw door de politie verwijderd. Het Huis besloot de parlementaire onschend baarheid op te heffen voor den afgevaardigde Beek, die onlangs met inktpotten naar Hedervary en Karonyi gegooid heeft. Professor Herzei is er in geslaagd den kogel bij Kovacs te verwijderen er bestaat evenwel maar weinig hoop voor zijn leven. Toen Kovacs hoorde dat Tisza niet gewond was, zeide hij ik sterf gerust, want nu zal ik niet met een moord op mijn geweten de eeuwigheid ingaan. CUBA. Een telegram uit Santiago (Cuba) meldt, dat vijftig Amerikaansche marine-soldaten te Elcuero en zestig te Punta-del-Sal geland zijn. De garni zoenen zullen zoo spoedig mogelijk versterkt worden. Uit Washington wordt gemeld De generale staf bereidt een expeditie van 5000 man troepen naar Cuba voor. Vier groote leger- transporten zijn nu te Newport. Naar verschillende legerposten in New York en Georgia is bericht gezonden, dat vandaar troepen gevraagd zullen worden. Uil Dresden seint men,' dat koning1 Fried-rich August van Safeen van zijn paard is gevallen. Hij heeft een p:aar spieren verrekt anti het rech terbeen en bovendien een bloeduitstorting in zijn -inkerkniei bekomen. De koning kon na o.en val niet zoncier hulp opstaan, doch moest door zijn adjudant in een automobiel naar het paleis wor der. gebracht. Men zegt, dal het paard van den koning plotseling geschrikt is en terzijde sprong, waardoor het ongeluk gebeurde. Volgens den lijf erts van den koning zal deze binnen 8 dagen weer hersteld zijn. Tegen Donderdag 13 Juni wordt in de Fran- sche bladen de verkoop aangekondigd van de kostbare boekerij dezer oude en beroemde abdij. Al die zeldzame oude boeken en manuscripten zullen aan den meestbiedenden verkocht worden stegelijk met een hoop oude in de stations ver geten parapluies en een vijftienhonderd baggerlaar zen oud model." De délicatesse ten top gevoerd I merkt de sFigaro" sarcastisch op. In den toestand der staking te Londen is weinig verandering gekomen. Een vergadering van dc patroons besloot het plan van de transport arbeiders Maandag verder in overweging te ne men. i Vermoedelijk daarom hebben de leiders van o.e staking besloten de algemeene staking' tot Dins dag uit te stellen. De afstamming van Koningin Wilhelmina. Wij lezen in de »N. R. Ct": In ons blad is melding gemaakt van het be toog van den Duitschen prof. dr. Georg Galland in de sVossische Ztg." dat tot strekking had d e verklaring van onze Koningin over het Fransche bloedinhare aderen te weerleggen. Het lag voor de hand om aan te nemen dat onze Koningin beter op de hoogte was van haren eigen stamboom dan deze Duitsche professor. Om dit aan te toonen behoeft men slechts in herin nering te brengen, dat Willem Frederik van Nas sau- Dietz, stadhouder van Friesland enz. (1640 1664), een voorvader van wien onze Koningin rechtstreeks afstamt, gehuwd was met Albertine Agnes, dochter van Frederik Hen drik en kleindochter van prins Willem van Oranje en Louise de Colligny. De hooggeleerde Duitscher had het dus niet bij het rechte eind toen hy vermoedde, dat onze Koningin geen droppel bloeds van den beroem den Franschen admiraal Gaspard de Colligny in hare aderen had. Wij kunnen er bijvoegen, dat koningin Wil helmina ook van moeders zijde hetzelfde bloed in hare aderen heeft. Immers koningin Emma, prinses van Waldeck-Pyrmont, is een dochter van George Victor, vorst van Waldeck, en van Helena Wilhelmina Henriette Pauline van Nassnu, dochter van Willem George August, hertog van Nassau, wiens grootvader Karei Christiaan ge huwd was met Caroline van Nassau, een klein dochter van Jan Willem Friso, prins van Oranje, den kleinzoon van Willem Frederik van Nassau- Dietz en de bovengenoemde Albertine Agnes. Eerste Kamerverkiezing. De verkiezing van een lid van de Eerste Kamer door de Provinciale Staten van Noord-Holland, ter vervulling van de door het overlijden van mr. Kist ontstane vacature, zal 18dezer plaatshebben. Winkelsluiting. Naar aanleiding van een adres van de afdeeling Assen van den Nederlandschen Bond van Handels- en Kantoorbedienden aan den gemeenteraad om <vn verordening vast te stellen op de verplukte winkelsluiting, hebben B. en W. een enquête ingesteld Aan 290 winkeliers werd oen circulaire gezonnen, waarop 198 antwoorden inkwamen. Er verklaarden zicih 129 tegen verplichte winkelslui ting, 10 voor verplichte sluiting om 8 uur, en 53 voor verplichte sluiting om 9 uur 's avonds. Op grond hiervan stellen B. en W. den Baad voor, afwijzend op het verzoek te beschikken. De vrouwen en de Radenwet. Het bestuur van de Vereeniging tot verbetering van den maatschappelijken en den Rechtstoestand der vrouw in Nederland heeft zich met een adres tot de Tweede Kamer gewend, waarin het ver klaart, met groote instemming kennis genomen te hebben van het door het Tweede Kamerlid mr. Patijn ingediende araendement op art. 3 van het ontwerp Radenwet; dat immers dit amendement met name ten doel heeft de dienstboden, waaronder zich volgens de laatste opgave ongeveer 157.000 vrouwelijke be vinden, in de Ziektewet te betrekken. Het bestuur zou het in de hoogste mate te be treuren vinden, wanneer deze belangrijke categorie vrouwelijke arbeiders buiten deze wet viel. Met aandrang verzoekt het bestuur aan de Twee de Kamér genoemd amendement aan te nemen. Koop dus nog heden jbij Uw winkelier een bus

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1