Staten-Generaal. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws Gemeenteraad. economische en politieke uitbreiding niet alleen rechtmatig, doch ook onvermijdelijk is, want zegt die „Times" het is een natuurlijk uitvloei sel van het Duitsche karakter. Duitschland heeft zijn doel nagestreefd met een kracht, een beleid en een succes, die in de geschiedenis van den nieuweren tijd huns gelijke niet hebben. Het voor naamste bezwaar is, dat he t terrein voor Duitsch land beperkt is. Engte-land moet daarrtm dit feil als een motief beschouwen, om binnen dit ter rein Duitschland de grootste mo-gelijke vrijheid te laten. Duitsoh-'Amerikaansbhe bladen zijn natuurlijk bijzonder hartelijk in hun begroeting. Giste mor gen om 9 uur ontving admiraal Rcbeur het be zoek van den commandeerenden generaal op Go vernors Island, van den commandant der „Navy Yard" en van den Duitschen consul-genera l1 Om 10 uur werden Rebeur en zijn kapiteins voor den burgemeester geleid. De Duitsche admiraal ontving later hef tegenbezoek van aen burge meester op de „Moltke". Gedurende het banket, dat gisteren door den burgemeester aan den Duitschen admiraal in het WaldorfAstorbotel aangeboden werd, werd liet hotel door -een menigte stakende kellners omringd. De politie werd gealarmeerd en arresteerde 125 manifestanten. Het banket werd door het gebeurde niet gestoord. i TWEEDE KAMER. Avondzitting van Dinsdag 11 Juni. Regeling, der werkzaamheden. Op voorstel van den heer Nolens, voorzitter der commissie van voorbereiding voor de ziekte verzekering, wordt besloten om het debat over de raden wet uit te stellen tot Donderdag en om morgen, Woensdag voort te gaan met de behan deling van het ontwerp inzake de militaire straf rechtspleging, omdat de commissie voornoemd met bet onderzoek nog niet gereed gekomen is en dit nu morgen wil voortzetten. Aan de orde is nu het ontwerp tot wijziging van de Rechtspleging bij de landmacht en de zeemacht. Aan de reegeeringstafel neemt plaats de heer mr. H. C. Dresselhuijs, regeeringscommissaris, en de algemeene beschouwingen worden geopend. De heer Van Sasse V a n IJ s e 11 brengt hulde aan de tegenwoordige ministers van Justitie, Oorlog en Marine die deze zaak thans kloek aanvatten om daardoor de rechtspositie van den militair te verbeteren. Hoewel hij liever een geheel nieuw wetboek van militaire rechtsvordering had gewenscht, neemt hij met het voorgestelde in het algemeen genoegen. De heer Thomson betreurt, dat voor deze zaak geen commissie van voorbereiding is geweest. Dan zouden de zaken misschien spoediger zijn gegaan en zou de kamer meer met den inhoud van 't ontwerp op de hoogte zijn. Daar thans in verschillende groepen dezelfde artikelen voorko men, is het z.i. ondoenlijk daarop het recht van amendement uit te oefenen. Spr. zal dan ook thans, telkens bij de artikelen vragen moeten stellen. Hij critiseert ook den stijl der artikelen en dringt alsnog aan op een zuivering der wet uit taalkundig oogpunt. Hij acht verkeerd de be paling betreffende het voorloopig arrest. De be staande bepaling dat ieder meerdere het recht heeft zijn mindere voorloopig arrest op te leggen, had hij willen zien geschrapt, en nu betreurt hij dat men in plaats daarvan thans den meer dere verplicht het voorloopig arrest aan te zeggen in bepaalde gevallen. Ook critiseert hij de regeling der bevelvoering alsnog steeds zeer onpractisch. De heer Hugenholtz houdt uitvoerige prin- cipieele beschouwingen over de militaire rechts pleging, die z. i. moest afgeschaft zijn Na nog verschillende punten in het bijzonder en ook de denkbeelden van generaal Koolemans Beynen bestreden te hebben, verklaart spr. even wel het ontwerp niet te zullen afwijzen, omdat hij erkent dat het verbetering brengt. Hij hoopte in- tusschen, dat straks bij een definitieve herziening het militair strafrecht geheel moge verdwijnen. Ten slotte vraagt spr. ook voor lndië een vas ten krijgsraad aan te stellen, en wel te Soerabaja. De heer van Hamel doet uitkomen, dat de hervormingen van dit ontwerp absoluut noodig zijn al zijn er nog onvolkomenheden. Spr. vraagt sterke steun der Regeering om de rechtsgeleerde studie van officieren te bevorderen. De Regeeringscommissaris, de heer Dresse 1 huys, de sprekers beantwoordende, wijst er op, dat men op dit oogenblik moest optreden als padvinder en op het onbegrensde gebied slechts enkele grenspalen slaan. De herziening beoogt slechts de meest dringende, meest noodzake lijke wijzigingen aan te brengen. Aan stijl en taal kan nu niet in ruime mate de aandacht worden gewijd, maar het ontwerp is zeer goed leesbaar. De Bond van minder Marinepersoneel erkende de voordeelen van het ontwerp en gaf daarmee blijk het goed te kennen. Juist uit de spelling van het ontwerp, waaraan nu niet veel tijd is besteed, blijkt eindelijk het tijdelijk karakter. De zaak van het voorloopig arrest is thans niet gewijzigd, omdat dit punt reeds regeling vond in de wet op de krijgstucht. De redactie van het bedoelde artikel is slechts in overeenstemming gebracht met die van de bepaling in bedoelde wet. De bepaling betref fende het recht van den meerdere om den min dere voorloQpig arrest op te leggen kan niet wor den geschrapt, omdat ze op 't oogenblik nog onmisbaar is. Het schriftelijk proces zal bij de artikelen worden behandeld. De vraag of be paalde zaken naar de kantonrechters kunnen worden verwezen, is geen vraag van rechtsple ging maar van rechterlijke organisatie van rechtsmacht. Intu^schen acht spr. splitsing van rechtsmacht niet zonder gevaar en beroept hij zich daartoe o.a. op een vroegere uitlating van den heer Van Hamel zelf. De wensch naar opleiding van offi cieren in de rechtsgeleerdheid is spr. volkomen sympathiek, maar de Kamer heeft vroeger een aanvraag daarvoor afgewezen. De Min. van Justitie zegt nog o. a. dat indien dit ontwerp er is, met meer vrucht aan de invoering van 't nieuwe wetboek gewerkt kan worden. Wat de amendementen betreft, spr. heeft reeds veel tegemoetkoming getoond. De overgebleven amendementen-Hugenholtz kon spr. niet aanvaarden. Een omwerking uit taalkundig oogpunt kan hij niet beloven. De Min. van Oorlog zegt dat over het onderwerp der krijgraden spoedig nader zal kun- wbrden beslist. De instelling van een vasten krijgsraad in Indië zal worden overwogen. De rechtsgeleerde studieën van officieren hebben ook bij spr. belangstelling. Heden voortzetting. De Ziekteverzekering. Men meldt ons uit Den Haag Minister Talma was gister tot het plegen van overleg aanwezig in de vergadering van de vol ledige commissie van voorbereiding voor de ziek- teverzekeringsontwerpen, welke beraadslaagde over het bekende amendeeringsvoorstel-Lohman. Nader kan nog worden medegedeeld, dat de aanwezigheid van minister Talma in de bijeen komst der voorbereidingscommissie voor de Ziek teverzekering zich bepaalde tot de ochtendverga dering. 's Middags zette de commissie haar beraadsla gingen voort buiten 's ministers tegenwoordigheid. Do commissie van voorbereiding uit de Tweede Kamer is gisteren ijiet gereed gekomen met de beraadslagingen naar aanleiding van ue amende menten van den heer De Savornin Lobman op bet Zieikteverzekerings-ontwerp. Zij zal beden haar werkzaamheden voortzetten; de heer Lehman zal dan het woord voeren om to trachten de tegen zijn voorste] gerezen bedenkingen te weerleggen. Re vergadering van heden zal worden bijge woond door minister Talma, die gisteren, in ver band met een prealabele kwestie, welke gerezen was over de wenscihelijkheid van zijn aanwezig heid, alleen des ochtends enkele ^ogenblikken tegenwoordig was. Minister Talma en de Radenwet. Wij lezen in het «Vaderland" Uit zeer betrouwbare bron vernemen wij, dat de Minister Talma niet bereid is de Radenwet in te trekken. Een besluit der Kamer dat hem daar toe zou nopen, of eventueel de verwerping der Radenwet, zoude zijn aftreden ten gevolge heb ben, terwijl er kans bestaat, dat het geheele Ka binet in dat geval zou aftreden. De geheele linkerzijde van den heer van Kar- nebeek tot den heer Van Duys, is intusschen van plan voor de ingrijpende amendementen van den heer Lohman, waardoor de Radenwet vervallen moet, te stemmen, mede de Christelijk-histori- schen en eenige Katholieken zullen den heer Loh man steunen, terwijl zelfs dr. Kuyper op dit oogenblik geneigd is de aanneming van de amen dementen van den Goeschen afgevaardigde te te bevorderen. In parlementaire kringen verwacht men nog deze week een beslissing. De benoeming van dr. NoordtzQ. De studenten van de theologische faculteit aan de Leidsche hoogeschool hebben gisteravond ver. gaderd en met groote meerderheid besloten een adres te zenden aan de hoogleeraren in de theo logie en de ministers, om uiting te geven aan hun verontwaardiging over het feit, dat voor Her vormde studenten een hoogleeraar is benoemd, die lid is van een kerk van beslist vijandige gezind heid tegen de Hervormde kerk. Ned. Juristenvereeniging. Naar wij vernemen, zal de algemeene vergade ring der Nederlandsche Juristen Vereeniging dit jaar worden gehouden op 28 en 29 Ju ai te Rotterdam. A.-R. Kiesvereenigingen in Zeeland. fn de buitengewone vergadering van het Pro vinciaal Comité van Ajiti-'Revolutionnaire Kies vereenigingen in Zeeland, welk© op 17 Juni te Terneuzen gehouden wordt, zal o.a. het volgende voorstel der kiesvereeniging te Goes aan de orde komen1 a. het vraagstuk omtrent de volkomen gelijk stelling tusschien openbaar en bijzon-ter onder wijs urgent te verklaren; b. in de oentra der provincie in overleg met do andere rechtsche organisaties, vergaderingen te beleggen waar de urgentie van de rechtsge lijkheid op 't gebied van 't onderwijs worde aan getoond; c aan de deputaten-vergadering' vedv te stel len de volkomen rechtsgelijkheid tussohen de beide tekkten van ons volksonderwijs op het program vian actie tei plaatsen; d. de andere prov. comité's uit te noodigen ad'haesie te betuigen met het voorstel; opdat de -kans dat dit punt op het program kome, zoo gToot mogelijk zij. De Haarlemsche Hanze. Op plechtige wijze is eergister te Haarlem het eerste lustrum, het vijfjarig bestaan, gevierd van de „Hanze", Bond van R. K. Middenstandvereeni- gingen in het bisdom Haarlem. Des morgens te 10 uur werd in de kathedraal St. E'avo door Z D. H. Mgr. den Bisschop een gelezen H. Mis opgedragen onder welke enkele kerkelijke gezangen werden gezongen. Na afloop der Mis, toen MgT. reeds vertrokken was, begaven de aanwezigen zich naar hel met elwtrisch licht omgeven IJ. Hartbeelo. Aldaar had alsdan bij monde van den Bondsvoorzitter, den heer J. A. A. Verbeek, de plechtige opdracht van den Bond aan hef H. Hart plaats met een kort gebed. j Te ruim half twaalf had' ve-rvolgtens1 de 5e jaar vergadering plaats in de zeer fraai versierde zaal van hel Brongebouw. De zaal wasy vjo-r zoover hel beneden gedeelte betrof, nagenoeg gevuld. In deze vergadering werd het jaarv rslag en financieel verslag over 1911 uitgebracht. Over verschillende belangen van don bond werd uit voerig van gedachten gewisseld. Des namiddags om 3 uur had de feest verga dering plaats. Mr. Aalberse trad als! redenaar op. Hij schetste in welgekozen woorden den voor uitgang van de R. K. Middenstandsbeweging in ons land en besprak uitvoerig het Midaenstands- vraagstukf Mgr Gallier, bisschop van Haarlem, Hield de volgende rede: Ik behoef niet te zeggen, met hoeveel belang stelling ik den groei van »De Hanze" heb nage gaan en hoeveel ik er aan hecht, dat de Midden stand blijve een ware katholieke vereeniging. En de vraag van uw voorzitter of ik tevreden ben over den bloei dezer vereeniging heb ik vanmor gen reeds beantwoord, anders toch had ik niet een vormreis uitgesteld om hedenmorgen de H. Mis voor uwe vereeniging op te dragen. Ik ben buitengewoon tevreden over uwe ver eeniging, eerstens wegens den bloei in zoo weinig jaren bereikt, al kan ik de gedachte niet van mij afzetten, dat de 3000 leden, die zij thans telt, 20 a 30 duizend moesten zijn. Maar men mag niet vergeten dat ons volk is een volk, dat moeilijk in beweging wordt gebracht, doch dan ook met taaie kracht volhoudt. Zoo wisten vele Katholieken hier in Haarlem voor enkele jaren niet eens, dat er een «Nieuwe Haarl Courant" bestond zoo zijn er nog honderden Katholieken, die een goed han delsblad noodig hebben en daartoe uiet «De Maasbode", ons groote R. K. blad met ochtend editie nemen, doch een der bladen die de H. Kerk verguizen en beschimpende K. S. A. is zelfs bij duizenden nog onbekend. Zoo gaat't steeds in ons land, maar daarom kan ik uw vereeniging te meer feliciteeren 3000 leden is iets ongehoords voor een vereeniging in vijf jaren tijds. Meer nog geldt mijn tevredenheid het princi- pieele standpunt waarop de middenstandsbeweging in mijn bisdom zich heeft gesteld. Meer kracht nog dan van het aantal gaat uit van de princi- pieele beschouwing eener vereeniginghoe meer principieel een vereeniging optreedt, natuurlijk met vermijding van het krenken van vereenigin- gen die een andere richting uitgaan, hoe beter. Mgr. sprak voorts zijn hartelijken dank uit aan de R. K. Middenstandsvereeniging «De Hanze," dat zij van haar optreden af is geweest en onder moeilijke omstandigheden is gebleven op een zui ver principieel standpunt. Nog had hij wenken willen geven, maar het gras is hem, naar het spreekwoord zegt, onder de voeten weggemaaid. In het Bondsorgaan toch worden plannen mede gedeeld tot vorming van vakvereenigingen, die hij ten zeerste aanbeveelt. Daardoor zal het aantal leden groeien en dezen zullen daarvan zeker tij delijk voordeel ondervinden. Dan is het plan ge vormd een beweging tot Zondagsrust in 't leven te roepen. Dat denkbeeld is mij, zegt Z. D. H., uit het hart gegrepen. Als gij zegen van God wilt over uw arbeid dan moet gij Hem den eeni- gen dag der week niet onthouden, die aan Hem gewijd is. Behalve stoffelijk voordeel zal dit ware Godsdienstigheid verspreiden en u oefenen in het principieel katholiek leven. Hierna herinnerde mgr. aan de opdracht der leden van deze organisatie aan het Goddelijk Hart van Jezus, die des morgens was geschied. Ande ren zegen hebt gij met noodig. De Zaligmaker heeft Zijn zegen geschonken aan allen, die zich stellen onder de schutse van Zijn allerheiligst Hart. En wanneer ik U thans mijn Bisschoppe- lijken zegen geef, zij het een onderpand van den zegen, die u uit het Heilig Hart moge voort vloeien. Na deze woorden gaf de Bisschop zijn zegc-n, die knielende door de talrijke menigte werd ont vangen. Tijdens de feestelijke bijéénkomst zong liet koor de,r Sint Jozefkerk „Jubilate" van Aiblinger en een feestlied van Philip Loots, gevolg cnuor het „Wilhelmus van Nassauwie", dat staande werd aangehoord. Na het vertrek van den Bisschap werd met geestdrift het „Hanzelied" gezongen. Be f eestvergadering was te kwa-t voor vijf afgeloopen. De deelnemers aan het lustrumfeest hieven meerendeels in het örongebouiv, waar zij aan een feestdiner aanziaten. Wearberiohl Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 12 Juni 1912, medegeaeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 768.3 te Horta. Laagste barometerstand 752.9 te Munchen. Verwachting tot den volgenden dagmatige noordelijke, later wellicht westelijke wind, ge deeltelijk bewolkt, weinig 0f geen regen, iets koeler. Het Tuinfeest der Oranje vereeniging. Het doet ons genoegen uit mededeelingen van het Comité voor het Tuinfeest der Oranjevereeni- ging te vernemen, dat ook dit jaar weer de be langstelling voor dat Tuinfeest bizonder groot is, blijkende uit den verkoop van toegangsbewijzen. Het is wel zaak voor ieder zich tijdig van kaarten te voorzien zoowel wat betreft de toe gangsbewijzen als de nieuwe lidmaatschapkaarten en kaarten voor huigenooten van leden daar zooals men weet, op den feestavond aan den Tuin de kaarten verkrijgbaar zjjn tegen aanmerkelijk verhoogde prijzen. Zij -zijn te verkrijgen bij de heeren A. Papenhuizen, Hoogstraat, enA. Jurgens Hoofdstraat. Naar aanleiding van ingekomen klachten ver zoekt het comité ons te willen mededeelen dat vroeg in den Tuin komende bezoekers volstrekt niet stoelen in beslag mogen nemen voor later komende familieleden of kennissenover stoelen die nog niet in gebruik zijn, kan worden beschikt. Ten slotte deelt het comité mede dat op de achterzijde van het programma dit jaar is vermeld het tarief der consumptie, welke dien avond te verkrijgen zal zijn, dit naar aanleiding van de klacht, dat den bezoekers hoogere prijzen zouden zijn berekend dan de vastgestelde. Die program ma's zullen in den Tuin te koop worden aange boden. Men zal dus. door het koopen van een programma zich kunnen vrijwaren voor schade. Bij de politie is tebevragenejenkort geelharig hondje (reu) met witte borst, gisteren opgevangen. Binnen 2 X 24 uren niet opgevraagd zijnde, wordt de hond afgemaakt. Gister-avond viel de 8-jarige S. de Winter, wonende Polderstraat, van een motor schuit in de Schie. Hij werd gered door schipper G. Verboom, die zich daartoe niet te water be hoefde te begeven en bleek geen letsel te hebben bekomen. In de politiewacht aan de Hoofd straat werd gisteren verbonden de 11 -jarige H. Rijntalder, wonende Nieuwe Maasstraat, die door een anderen jongen met een steen in het gelaat was gegooid en daaraan bloedend verwond werd. UIT MAASSLUIS. Te Maassluis worden pogingen aangewend om een étalage-wedstrijd te organiseeren bij gelegen heid van de opening van de lijn der Wesilandsehe stoomtramwegmaatschappij van Maassluis naar hc-l Westland'. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Dinsdag 11 Juni 1912, des namiddags 2 uur. (Vervolg.) Aanschaffen Auto-S toombrandspuit. 10. Voorstel tot het aanschaffen van een auto- stoombrandspuit en daarvoor een crediet van f 10.500. - beschikbaar te stellen. De heer Smit vraagt, waarom niet van te voren is vastgesteld, uit welken post de onkosten moeten bestreden worden. De heer Koopmans meent ook, dat men hier voor een zeer belangrijke uitgave staat en zou daarom gaarne weten of men verplicht is de gemeente deze aderlating te doen ondergaan ten wiens voordeele deze uitgave gedaan wordt en of de brandverzekering-maatschappijen in wier belang zij is, althans een deel der kosten dragen. Ook stelt spr. de vraag of in deze nieuwe uitgave geen vingerwijzing ligt voor de samenwerking met andere gemeenten, teneinde tot een onderlinge risico te komen, opdat aldus het aanschaffen van een stoom brandspuit rendabel worde. Spr. kan zich voorstellen, dat de bestaasde brandblusch- middelen niet in volmaakten toestand zijn de «Mentor" kan ook niet overal komen. Hij blijft er echter op aandringen, dat B. en W. zullen trach ten door onderlinge risico de gemeente-eigendom men te verzekeren. De heer Wittkampf is al lang de meening toegedaan, dat bij de reuzen exemplaren van han dels- en industrieele ondernemingen die wij in de gemeente hebben gekregen, bijeen raassalen brand massale middelen moeten zijn en de tegenwoor dige brand blusmiddelen, niet voldoende zijn, niet geschikt zijn om de ramp te bestrijden. Spr.acht ook beslist noodig dat wij bij het uitbreken van brand de zekerheid hebben op de snelste wijze de plaats van het onheil te bereiken. Het bestrij den van brand behoort zeker tot de taak der ge meenten. Ook als de verzekeringmaatschappijen niet bijdragen is de gemeente toch-verplicht even- tueelen brand te blusschen. Het hebben van een uitstekende brandweer zou er allen toe kunnen leiden de premiën te verlagen. Wat betreft de onderlinge verzekering der gemeenten merkt spr. nog op, dat daarbij de gemeente voordeel kan hebben, maar particulieren zouden daarbij niet gebaat zijn. De heer Scheffers zou gaarne weten, welke plaats B. en W. als plaats voor de stalling der nieuwe stoom brandspuit hebben aangewezen. Als daar een huisje voor moet gebouwd worden, zal dit de kosten weer verhoogen. Ook vraagt hij hoe 't zal gaan met den chauffeur-machinist. De heer H o u t na a n sluit zich aan bij het krachtig pleidooi van den lieer Wittkampf en spreekt den wensch uit dat het bedrag voor de aanschaffing genoemd, niet zal worden overschre den. Hij verheugd er zich ook over, dat de plaat selijke industrie met de opdracht tot het vervaar digen van deze stoomspuit zal begunstigd worden. Veel goedkooper dan de firma Bikkers zal de heer Hoek deze stoom-autobrandspuit leveren. Deze tak van nijverheid zal op deze wijze gesteund en uitgebreid worden. Met zekere gerustheid zal hij dan ook zijn stem aan deze onderneming geven maar evenals de heeren Smit en Wittkampf zou hij gaarne zien, hoe de kosten moeten bestreden worden. De heer De Bruin merkt op, dat hij reeds bij de beepreking van den bouw van een nieuw ziekenhuis heeft opgemerkt, dat de toestand van Schiedam kon verbeterd worden door een onder linge aaneensluiting van gemeenten die dezelfde belangen hebben. Dat zelfde denkbeeld wil hij ook toegepast zien bij het aanschaffen van deze nieuwe stoombrandspuit. Spr. wenscht dat nabu rige gemeenten zich bij onze stoombrandspuit zul len interesseeren. Het geval dat hier en in de omliggende kleine gemeenten gelijktijdig brand zou uitbreken, heeft zich nog niet voorgedaan en dan hebben wij toch altijd ook nog onze kleinere brandspuit. Spr. wijst op het voorbeeld van Rot terdam, dat bij den brand naast de fabriek van De Kuyper hier zijn spuit heeft gezonden. Schie-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2