Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad. Gemengd Nieuws. Meuwsen, op 10 en 11 Juli te Deventer worden gehouden. Er zijn twee belangrijke onderwerpen aan de orde gesteld, n.l. le. De publiekrechtelijke vertegenwoordiging van den Middenstand, en '2e. Worden de belangen van crediteuren in faillissementen voldoende door de wet gewaar borgd i De praeadviezen over deze onderwerpen gullen binnen enkele dagen worden verzonden. Bij het bestuur van den Middenstandsbond werd heden het officieele bericht ontvangen, dat de minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, de heer Talma, zich voorstelt een deel der con gresvergaderingen te komen bijwonen. Tevens werd de officieele mededeeling van den minister ontvangeD, dat de heer Everwijn, hoofd der afdeeling Handel van het Departement van L., N. en H. door Z.Exc. is aangewezen hem op het congres te vertegenwoordigen. Keuring van eet- en drinkwaren. In de gisteren te Utrecht gehouden raadszitting werd een voordracht van B. en W. behandeld tot instelling van een verordening op de keuring van eet- en drinkwaren en van een verordening op den rnelkverkoop. Met 16 tegen 11 stemmen vereenigde de ver gadering zich met art. 1 bepalende dat het ver boden is, eet- en drinkwaren van ondeugdelijk samenstelling ten verkoop aan te bieden. Verlof voor militairen. De minister van oorlog heeft bepaald dat het aanvragen van verlof door militairen, hetzij in het garnizoen, hetzij naar elders binnenslands, slechts dan behoeft te geschieden, indien met bedoelde vergunning eventueel vrijstelling van dienst ook van appèls of verwijdering ge durende den nacht gepaard zal gaan, zoomede dat aan de militairen, beneden den rang van officier, aan wie binnenlands verlof voor langer dan twee dagen wordt verleend, hetzij in het garnizoen, hetzij naar elders een schriftelijk bewijs verlofpas; zal worden verstrekt. Aan de militairen beneden den rang van offi cier, aan wie buitenlandsch verlof' wordt verleend, wordt, eveneens een verlofpas uitgereikt. Op dien verlofpas moet verder melding worden gemaakt van de verplichtingen, voortspruitende uit de be palingen van het Voorschrift betreffende het dra gen van uniform in het buitenland. De kwestie Kerkhoff - van 't Hoff. Op de reeds gepubliceerde vraag van den heer HugenUoltz betreflende de aanhouding te Ruhrort van de Nederlanders G. Kerkhoff en J. van 't Hoff leiders van den Machinisten- en Stokershond, heeft de Minister van Buitenlandsche Zaken voor- loopig geantwoord, dat de door hem ter zake tot op heden ontvangen inlichtingen hem nog niet voldoende in staat stellen om een definitief oor del te vellen over de in deze door de Duitsehe regeering aangenomen houding. De Minister behoudt zich vooor, na ontvangst der door hem aangevraagde nadere inlichtingen de gestelde vraag volledig te beantwoorden. - Japansche spionnen op Java. Het bericht betreffende het in hechtenisnemen van drie Japansche spionnen op Java kan ons niet bevreemden, zegt het sHbl." Het is toch een bekend feit dat in geheel Oost- Indië door de zonen van Nippon een uitgebreide verkenningsdienst is ingesteld. Laatstelijk, om streeks medio 1911, werd zelfs melding gemaakt van het bestaan van een geheim verbond, dat zich zoogenaamd bevordering van den Japanschen handel ten doel stelt, maar feitelijk spionnage op groote schaal in Oost-Azië beoogt. Het verbond zou onder onmiddellijk toezicht staan van den generalen staf te Tokio en zijn hoofdzetel hebben te Peking. Dan zou het aller- wege betrekkingen hebben met bureau's, elk onder twee ambtenaren, van wie de eene zich aan de handelsbelangen van zijn land wijdt, en de andere, meest een Japansch officier, van de door zijn collega aangeknoopte betrekkingen gebruik maakt .om in het geheim militaire en diplomatieke be richten te verzamelen, die dan naar den hoofd zetel te Peking worden verzonden. Van arrestatiën hoorde men echter tot nu toe zelden. Eenigen tijd geleden werden te Manilla wel een paar Japanners aangehouden, die als ar beiders op het eiland Corregidor, waar verdedi gingswerken worden aangelegd, hadden weten te komen. Volgens de bestaande Amerikaansche wet konden zij echter niet veroordeeld worden en moesten zij dus, na eenigen tijd in hechtenis te hebben doorgebracht, weder worden vrijgelaten. De feiten, waarvan de nu gearresteerde Japan ners verdacht worden, moeten, dunkt ons, wel van ernstigen aard zijn geweest om de regeering, die zich tot nu toe niet al te moeilijk over de Japan sche spionnen maakte, te kunnen bewegen van de eenmaal aangenomen gedragslijn af- te wijken. Weerbericht Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 14 Juni 1912, medegeoeeld door hei Kon. Ned Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 770.0 te Coruna. Laagste barometerstand 750.5 te Neufahrwasser. Verwachting tot den volgenden dagmeest matige westelijke tot zuidwestelijken wind, veran derlijke bewolking, waarschijnlijk regenbuien met kans op onweer, iets warmer. St. Raphael. De afd. Schiedam en Omstreken van den Ned. R. K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel, hield Dinsdag-avond ten 8 ure hare gewone maandvergadering in het gebouw van den Ned. R. K. Volksbond. Na gebruikelijke opening door den vice-voor- zitter, J. Smit, en vaststelling der notulen van de vorige vergadering, werd door den afgevaardigde H. J. Geeratz verslag uitgebracht van het ver handelde op den Raad van afgevaardigden op 16 Mei j.l. te Utrecht gehouden. Was ingekomen van den R. K. Volksbond te Oudenbosch een circulaire, houdende uitnoodiging tot deelne ming aan een Vaandelwedstrijd op Zondag 28 Juli e.k. Wordt na eenige besprekingen voor kennisgeving aangenomen. Van de commissie voor de deken-coöperatie te Amsterdam een schrijven, houdende mededeeling dat de prijs ditmaal f 4 80 bedraagt en de gelden der deelnemers uiterlijk 15 September e.k. in het bezit moeten zijn van den penningmeester dier commissie, J. W. M. Rosier. Van het bestuur der St. Lambertus-Vereeniging te Blerik eene circulaire met een 10-tal loten in de op 30 Juni e.k. te houden verloting ten bate van het opgerichte Volkshuis ten dienste der ver schillende R. K. vereenigingen. De loten werden staande de vergadering geplaatst. Voor de periodieke aftreding van 4 bestuurs leden werden bij eerste stemming de aftredende leden W. J. S. Dumont, J. L. Rietbergen, J. Smit en M. A. A. Vol, als zoodanig herkozen. Bij de rondvraag werd door een lid de wen- schelijkheid besproken om de wegwerkers, die dienst doen als blokwachter te benoemen tot blok- wachter in verband met het loon en de pensioen regeling. Ook werd gewezen op de billijkheid om de dienstdoende beambten der vaklieden, welke Zon dags dienst doen op een ander baanvak, zoowel als blokwachter als voor den baanschouw hen daarvoor de extra-vergoeding toe te kennen, waarop zij vermeenen recht te hebben. Ten slotte werd door een lid het bezwaar ge opperd, dat een wegwerker, die een dienstvrijen Zondag heeft, niet genoodzaakt wordt, wanneer hij des nachts zal moeten werken, den voorge schreven rusttijd van dien vrijen Zondag te moe ten afnemen. Omtrent een en ander zal het bestuur overwegen wat in deze kan en moet worden gedaan. Dank zeggend voor de flinke opkomst sloot de vice-voorzitter met den Christelijken groet de vergadering. H e d e n-m argen 10 uur is hier ter stede aangekomen en heeft ligplaats genomen aan de Maaskade, le steiger, het Belgische aviso Ville d'Ostende," kommandant G. Timmerman van Ostende. Het schip zal eenige dagen hier vertoeven. Gister-middag ontroofde een jon- gen aan een anderen jongen, die op weg was naar de zwemplaats, onverwachts diens zwembroek en handdoek en ging er van door. Van nacht om 12 ure deed een per- toon klachte bij de politie, dat hij op de Lange Haven een pak slaag had gekregen en hem een bloedneus was geslagen. Vermoedelijk was 'tde man der vrouw, waarmee hij een glas bier had gedronken. UIT O VERSCHIK In »de Vergulde Koetswagen" heeft door den notaris mr. A. Mijs, uit Rotterdam, de afslag plaats gehad van een bouwmanswoning in den Schie- veeschen polder, alhier, ter grootte van 8 H.A. 30 Are en 10 centiare, welke in veiling met ver hooging stond op f 30.512.75. Thans werd deze gecombineerd verkocht voor f31.962.75. In een houten loods van den scheepbouwer A. van der Eijk, is een brand uitgebroken, welke zoo spoedig in omvang toenam, dat binnen enkele minuten de vlammen reeds door het dak naar buiten sloegen. Op het alarm rukten de spuiten 1 en 2, alsmede de stoomspuit uit. Spuit 2, die het eerst het terrein van den brand bereikte, gaf spoedig water, gevolgd door spuit 1 en de stoom spuit, zoodat men binnen een half uur den brand meester was. De loods, was verzekerd tegen brandschade bij de onderling Coöperatieve Brand waarborg Maatschappij te Oversehie. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Dinsdag II Juni 1912, des namiddags 2 uur. (Slot). Grondverkoop Prins Frederik Hendrikstraat. De wethouder, de heer Van Westendorp, zegt, dat ook hij werkelijk niet kan begrijpen, Grondbedrijf voorstelt, dezen grond voor f5.75 aan te bieden. Hij wijst vooral op de waarde van den kop, het mooiste deel, aan de laan, en acht dan den voorgestelden prijs van f5.75 veel te laag. Op den smallen driehoek aan de laan kan een huis gebouwd worden met vrij en onbe lemmerd uitzicht aan een degelijken verkeersweg. Hij kan er dus niet mee instemmen al den grond daar voor f 5.75 te verkopenneemt men den kop er af, dan is hij er voor. De heer Van der Velden zegt, dat hij nu in deze zaak vrij kan spreken. Den vorigen keer was hij de aanvrager en hij is blij dat hij dien grond niet gekregen heeft. Hjj zou er voor den prijs van f5.75 hartelijk voor bedanken. Spr. meent dus dat er op de prijsberekening van Grond bedrijf geen aanmerking te maken is. De heer Houtman zegt, dat hij over het geheel wel in Grondbedrijf vertrouwen wil stellen maar er is toch iets tegen dat een bouwer in de commissie zitting heeft. Iemand van zeker vak heeft altijd zekeren kijk op de dingen een bou wer is geneigd den prijs van den grond laag te stellen. En nu is 't een feit dat de waardebepa lingen van Grondbedrijf op advies van den heer Van der Velden berusten. Iemand die groot be lang heeft bij den prijs van den grond, acht hij tot adviseeren onbevoegd. In dien zin is indertijd ook de heer Van der Schalk uit de commissie van Grondbedrijf geweerd, omdat hij groot belang had bij den prijs van den grond. De Voorzitter verzoekt den spreker zake lijk te blijven en niet over personen te spreken hij noemt nu weer een ander't gaat hier alleen om de vraag zullen wij hier aldus verkoopen of niet. De heer Houtman is wel bereid de perso nen uit te schakelen en den zakelijken kant te houden. Hij kan ook wel meegaan met het denk beeld van den heer De Jong het advies van des kundigen te vragen. Hij acht 't echter een moei lijke zaak op het nu gegeven advies van Grond bedrijf tot verkoop te besluiten. Alleen menschen uit de gemeente met een breeden kijk op de zaken en absoluut belangloos acht hij in staat te dezer zake advies te geven. Iemand, die altijd in een bepaalde branche werkzaam is, acht hij echter niet instaat een onbevangen advies te geven. De Voorzitter meent, dat het ambt van Raadslid veel aangenaamheden, maar ook veel moeilijkheden oplevert, 't Geldt hier niet allerlei theoriën, maar de eenvoudige vraag tot welken prijs moeten wij den grond verkoopen. Het hoogste bod dat oogenblikkelijk is geboden, is f 5 toch wordt voorgesteld den grond voor f5.75 te verkoopen. Daarover moet nu beslist worden. De heer Van der Velden verweert zich tegen de opmerkingen van den heer Houtman. Twee of drie keer dat hij van de gemeente grond heeft gekocht, heeft hij dit telkens gedaan door makelaarsbemiddeling, met strikt verbod om den naam bekend te maken. In de vergadering der commissie voor Grondbedrijf is hij wegge bleven als zijne aanvange daar behandeld werd. Spr. verzekert dat hij als lid der commissie niet zijn persoonlijk belang, maar het belang der gemeente heeft behartigd. De heer Houtman zegt dat hier een mis verstand heerscht. Hij heeft alleen willen zeggen, dat wanneer men in een bepaalde branche werk zaam is, zich te groote moeilijkheid opdoet om een onbevangen oordeel uit te spreken en deze persoon z ij n deskundige niet is maar hij heeft den heer Van der Velden geen persoonlijke be voordeeling willen aanwrijven. De Voorzitter; hoewel de Raadsleden vrij latend hun meeniog uit te spreken, acht de zaak nu toch genoeg toegelicht en wil tot stem men overgaan. De wethouder, de heer Goslinga vraagt hoe 't komt, dat als deze grond het neusje van van de zalm is, die jaren lang onverkocht is ge bleven, dat men bouwt in de omgeving van de Ambachtsschool en dezen grond niet aankijkt. Men wenschte dit stuk grond te verkoopen, omdat 't naar het gevoelen der commissie niet gunstig lag en dan ook de overliggende grond (achter de scholen) te eerder van de hand zou gaan. Wetlf. stelt in 't licht dat de diepte van het bouwterein en het nemen van een complex grond mede op den prijs van invloed zijn en dat deze grond toch altijd minder waarde heeft dan bijv. die aan de vroolijke frissche Veenlantstraat. Verder treedt hij in eene becijfering van de prijzen die men voor de verschillende deelen van dezen grond zou willen stel len om dan tot het besluit te komen dat de gemiddelde prijs van f5.75 alleszins billijk is. Ten slotte stelt weth. nog in 't licht, dat 't alleszins gewenscht is dezen grond te verkoopen tot den genoemden prijs en dat de hoogere prijs die men voor het kopje zou willen bedingen, alleen in de toekomst gebillijkt zou zijn, als het omliggende terrein is geëxploi teerd, wellicht de tram langs de nabijzijnde laan zal loopen. De wethouder, de heer Van Westendorp, houdt bij vergelijking met andere stukken grond vol, dat deze grond iets meer dan den voorge stelden prijs waard is. De heer De Jong zegt, dat op dezen grond niet gebouwd is, omdat in andere deelen der ge meente, in de omgeving ook van de Ambachts school, de grond te goedkoop verkocht is. Overi gens blijft spr. van meening, dat de voorgestelde prijs te min is, ook al let men op het soort wo ningen dat op dezen grond zal gebouwd worden. De wethouder, de heer Goslinga, betoogt, dat bij het bepalen van den grondprijs zich nog andere overwegingen dan het geldelijk belang der gemeente opdringenhet belang ook van eene be hoorlijke volkshuisvesting Dat belang vordert een behoorlijken grondprijs; want als de grond te duur is, worden de woningen slecht, onhygiënisch gebouwd. Weth betoogt verder, dat de tegen standers van verkoop, nu zij 't met erfpacht niet kunnen halen, 'top de prijzen gaan zoeken en trach ten door verhoogingen voor te stellen, hun doel, om den grond niet te verkoopen, te bereiken. De wethouder, de heer Van Westendorp, verzet zich tegen deze aantijging. Zijn doel is alleen den grond tegen den hoogst mogelijken prijs te verkoopen. De heer De Bruin weert evenzeer het ook tot hem gericht verwijt af. Tegen den prijs heeft hij over het geheel geen bezwaar, hoewel hij dezen prijs wel laag vindt, naar tegen verkoop. Waar men van volkshuisvesting spreekt, acht hij 't meer een christelijke taak gelegenheid te geven tegen een bijzonder lagen erfpachtsprijs arbeids- woningen te bouwen. Het voorstel wordt aangenomen met 13—6 stemmen. Tegen stemmen de heeren Koopmans, Gerlach, Houtman, De Jong, Van Westendorp en De Bruin. Onderhandsche Verhuring. 17. Voorstel om B. en W. te machtigen tot onderhandsche verhuring aan W. F. Beijersbergen van de woning en het koetshuis aan de Vlaar- dingerstraat nos. 28 en 30, welke onlangs door de Gemeente zijn aangekocht. Aan de zijde van B. en W. bestaat geen be zwaar deze huuraanvrage toe te staan en stellen voor, dat de Raad machtiging verleent voor den tijd van een jaar, onder nadere bepalingen en tegen een wekeljjksche huurprijs van f5.— deze verhuring aan te gaan. Bedoelde machtiging wordt zonder hoofdelijke stemming verleend. Machtiging. In verband met het besluit in zake de auto- stoombrandspuit worden B. en W. gemachtigd, de oude spuiten zoo voordeelig mogelijk te ver koopen en den heer Bikkers te Rotterdam mede te deelen dat op zijn verzoek niet kan worden ingegaan. Interpellatie n. De heer Smit zegt, dat er algemeen geklaagd wordt over het berijden van de Hoogstraat door motorwagens. Die motorwagens (automobielen) passeeren over het geheel de Hoogstraat om naar Vlaardingen te gaan. Spr. vraagt of aan deze motorwagens niet een anderen weg door de gemeente kan worden aangewezen. De Voorzitter acht deze vraag gericht tot het hoofd der politie en zegt dat de zaak zal overwogen worden. De heer Scheffers vraagt met welke snel heid mag gereden worden. De Voorzitter zegt, dat daaromtrent plaat selijk niets is bepaald de Rijkswetgever heeft deze zaak geregeld. De heer Scheffers meent toch, dat de gemeente te dezer zake iets moest doen. De heer De Bruin vraagt inlichting omtrent het tusschentijds verbreken van het contract tusschen den vrachtrijder Van Gelderen en de commissie van Gemeentewerken gesloten. Blijkens het antwoord door den wethouder Van Westen dorp op het schrijven van Van Gelderen in de »Schied. Ct." gegeven, moet er heel wat zijn gebeurd. De wethouder van Gemeentewerken, de heer Van Westendorp, zegt, dat de vrachtrijder Van Gelderen art. 3 van het met hem gesloten contract heeft verbroken. Dat artikel bepaalt dat koetsier, paard en kar ter beschikking van de gemeente blijven in den tijd voor het vervoer bestemd en niet voor andere werkzaamheden mogen gebezigd worden. De heer De Bruin zegt, dat dit een zeer formeel antwoord is, maar geen antwoord waar wij iets aan hebben de kwestie is toch of de gemeente benadeeld is. Meermalen heeft hij er over gesproken dat vervoer in eigen beheer te doen plaats hebben. Hij stelt nu voor, B. en W. uit te noodigen over het vrachtvervoer van mate rialen in eigen beheer advies uit te brengen en dat in een volgende vergadering te bespreken. De Voorzitter verzekert, dat deze zaak in het College een punt van overweging zal uit maken. De wethouder, de heer Van Westendorp, zegt, dat dit vervoer in Gemeentewerken een punt van behandeling uitmaakte en lang en breed is overwogen, zakelijk en niet persoonlijk. Weth. zou een heele aanklacht kunnen indienen, maar wil dit nalaten om den nationalen tijd niet te vermorsen. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de voor zitter de vergadering. Ongelukken. Te Schinnen (Limb.) is Woen- dagmorgen de jongen voerman P. R. uit Thul, door een paard doodgeslagen. Nekkramp. Op Urk is bij een kind van enkele weken nekkramp vastgesteld. Een verstoorde bruiloft. Terwijl bij den landbouwer Michelbrink, te Dinxperlo. een aan tal gasten bijeen waren om bruiloft re vieren, wilden de gastheer met zijn zoon 's avonds even voor de deur zien, wat de oorzaak was van bet rumoer dat voor het huis was ontstaan. Reiden werden toen zoodanig op stokslagen onthaald, dat ze voor hun wonden geneeskundige hulp moesten inroepen. Van de daders nog geen spoor. Kr ankzinnig geworden. Het „Hbld." ver neemt van zijn oorrespondent te Batavia, dat de heer M. C. Houtsma, uit Rotterdam met de „Sindoro" te Batavia aangekomen, met bestem ming om te worden benoemd tot commissaris van politie aldaar, Krankzinnig is geworden, zoo dat hij in het hospitaal moest worden opgeno men. Een noodlottige brand. Te Tanbow ver- lrnndden op hot landgoed van graaf Orlow Davy- dow 59 veldarbeiders, die in een graanschuur sliepen. De oorzaak van den brand is niet hekend. Absinth. De Fransche Senaat nam Dinsdag het wetsontwerp aan, waarhij in Frank ijk de verkoop van absinth verboden wordt. Zelfs is dit regeeringslichaam nog vrij wat verder gegaan dar het voorstel zijner commissie. Dez,e had de fabricatie en den verkoop slechts van eeihte>, zuivere absinth willen verbieden, de Senaat echter verbiedt alle dranken, waarin het bedwelmende vergif van de absinth, het z.g. thu- jon, zij het in nog zoo geringe mate voorhan den is. Het wetsontwerp* moet nog door de Kamer van Afgevaardigden worden goedgekeurd, en hier zal het ongetwijfeld vriji wat meer moeite kos ten, de wet er door te krijgen, daar ue Kamer leden, meer dan de Senatoren rekening moeten houden met de almachtige kasteleins. Ter beveiliging van den Tsaar. Ten einde den Tsaar bij zijn komst te Moskou, welke stad hij in geen negen jaar had bezocht, afdoende te beveiligen, heeft de politie in -ie stad een razzia gehouden, waarbjj in één nacht niet min der dan 3000 personen werden gearresteerd. Die klopjacht wc-roi verricht door 'n duizend tal politieagenten, die zich om erf uur 's avonds op de binnenplaats van de politie-prefectuu:' ver zamelden, met een groote macht detectives en andere politiebeambten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2