Dagblad voor Schiedam en EERSTE BLAD. 35ste Jaargang Zaterdag 15*"Juni £912. No. 10346. Buitenluutach Nieuws. Verspreide berichten. Binnenland. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 1—6 regels f 0.92elke regel daarboven 15 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Dit nummer bestaat uit twee bladeu en een Geïllustreerd Zondagsblad. DE OORLOG TUSSCHEN ITALIË EN TURKIJE Volgens do „Neue Freie Presse" gelooft men in diplomatieke kringen te Weenen te weten, dat Italië onverwijld Chios zal V-cetten, maar voor het oogermlik geen plan heeft om Lesbos te bezetten of iets tegen Smirn.i te onderne men. Uil Saloniki seint men, dat het. Jong-Turksche comité dringende berichten heeft ontvangen over ophanden zijnde operaties van den Italiaanschen staat tegen de vestingwerken van Smyrna. Daar mede zou tegelijkertijd gepaard gaan oen bezet ting van de eilanden Mytilene, Chios eh Lemnos. Het E n gelsche consulaat te Tripo-l-i-s. Aan de „Frankfurter Zeitung" wordt uit Con- stantinopel geaneldt, dat de Engelsche Mgeering den beer Satow, vroeger ambtenaar bij ae Chi- neesehe douane, tot consul-generaal te Tripolis benoemd heeft, zonder de Porte daarvan in ken nis te hebben gesteld. Deze benoeming heefi. na tuurlijk in Turksche officieele kring m een pijn lijken indruk veroorzaakt. RUSLAND. Terwijl de Petershurgsche correspondent van ae ,-Temps" bericht, da.t de samenkomst t.us,- se'hen Keizer Wilhelm en Czaar Nikolais op de 1 insche Meren een particulier karakter uraagl, woidt hier half officieel beweerd, dat deze sa menkomst, waar!jij alleen Kokoftsof en Sas-onoi tegenwoordig zullen zijn, wel degelijk een po litiek karakter heeft. LUXEMBURG. De groothertogin Maria-Adelheid is gisteren meerderjarig geworden. Zij werd den 14den Juni 1894 geboren. Den I8n dezer zal de groothertogin in de Kamer van afgevaardigden den eed afleggen. Bij deze eedsaflegging zullen tegenwoordig zijn hare groot moeder, de weduwe van groothertog Adolf, hare moeder de groothertogin-regentes, en haar oom, de groothertog van Baden. Koning Albert van België zal zich door eeDe missie doen vertegenwoordigen. FRANKRIJK. Gister heeft Iswolsky aan Poinca ambtelijk meegedeeld, dat de Tsaar hem den tienden Sep tember te St. Petersburg zal kunnen ontvangen PARIJSCHE KRONIEK. Van onzen Parijschen correspondent.) La Franse est le plus beau royaume après celui du Ciel. Grotius. Nu ik, na een verblijf van ruim 34 jaren in Frankrijks hoofdstad, op het punt sta naar het altijd dierbaar gebleven vaderland terug te keeren om er te midden van beminde bloedverwanten en vrienden mijne laatste levensjaren te gaan slijten, wil ik eenige herinneringen en indrukken vluch tig uit het verleden doen herleven en mijne arjjscbe Kronieken met een kort overzicht van etgeen ik gedurende al die jaren hier bijwoonde, hoorde en zag, besluiten. Bij mijn komst alhier werd in Mei de Wereld en oonste ing van 1878 geopend en zij overtrof in uitgestrektheid, prachtigen aanleg en belang rijkheid van inzendingen weder veel die van 1867 welke ik ook bezocht had. Het Crocadero-gebouw was 18 1878 de grootste aantrekkelijkheid en is sinds dien een der schoonste gezichten aan de Seine gebleven. Op staatkundig terrein was Thiers de oude minister van Louis Philippe, in 1873 als eerste president der derde republiek te Saint Germain en Large gestorven. De monarchie had bÜ zjjn optreden in Frankrijk weder gemakkelijk hersteld kunnen worden, doch zijn heerschzucht was te groot om niet zelf de eerste plaats in te nemen. Maarschalk Mac-Mahon volgde hem op en de republiek dier dagen was nog van eene minder wade richting, zoodat Thiers er van zeide: la république sera conservatrice ou elle ne sera pas, wat helaas tot nog toe niet bevestigd werd. Vanaf 1878 begon de tribune Gambetta na zijn Stout optreden in 1870/1871 zich weder opnieuw te be wegen, zoodat hij den 31sten Januari 1879 tot president der Kamer van afgevaardigden gekozen werd na door zijn brutalen eisch tegenover presi dent Mac-Mahon en zijn se soumettre ón se de- mettre, dezen dwong af te treden omdat hij, Maar schalkvan Frankrijk, de groote legercommandemen- ten niet goedkeurde te veranderen, 't Was ongeveer in dien zelfden tijd dat hij zijne uitdagende phrase, le clérïcalisme voila l'ennemide wereld inzond welke van zulke noodlottige gevolgen voor de Katholieken geweest is en als oorlogs en nood kreet der Jacobijnen, hoe afgezaagd ook, nog altijd dienst doet. In Juni van 1879 stierf hier op zijn apparte ment 19 Rue Aubert, de prins van Oranje op 39-jarigen leeftijd aan een longontsteking en in dezelfde maand werd prins Louis Napoleon in Afrika door de Zoulous vermoord, terwjjl de En- gelschen met wien hij was, gevlucht waren. De advokaat Grevy, die den maarschalk als president was opgevolgd, wist zich in de eerste jaren van zijn presidentschap nogal gezien te maken, doch werd na ruim acht jaar de eerste rol vervuld te hebben, tengevolge van de zeer ver dachte handelingen van zijn schoonzoon Wilsou, in decoratiënhandel gedwongen zijn ontslag te nemen, gelukkig voor hem, saprès fortune faite." Gedurende dit tijdperk namen de republikein- sche en socialistische partijen voortdurend in sterkte toe en vormde zich daartegen een nationalistische partij, waarvan de lidderlijke en vurige patriot Paul Deroulède met Henri Rochefort, het oude ter dood veroordeelde, doch slechts naar de galijen getransporteerde lid der Parijsche Commune, waaruit hij wist te ontsnappen, de voormannen waren. Deze uit diverse richtingen gevormde groep wilde -generaal Boulanger, gewezen minister van Oorlog, die een groote populariteit verworven had, als de aanstaande redder van Frankrijk doen optreden, maar daarvoor bezat hij geen wilskracht, talent noch moed genoeg, zoodat hun plan mis lukte en hij met zijn vrienden uit Frankrijk ge bannen werd, waar de overschatte generaal op het kerkhof te Laeken bij Brussel aan 'tgraf zij ner maitresse een einde aan zijn weinig roemrijk leven maakte. Met het presidentschap van den meer beminnelijken en correcten Sadi Carnot, kleinzoon van den conventionel Carnot, een der merkwaardigste figuren, welke de Fransche revo lutie opgeleverd heeft, marcheerde in de eerste jaren de politieke zaken niet slecht, en bij de opening der wereldtentoonstelling van 1889 met haar Eiffeltoren en zoovele nieuwe uitvindingen en bekoorlijkheden, komt 't mij voor Parijs in die dagen op zijn aantrekkelijkst gezien te heb ben. Een paar jaren vroeger had ik de eerste automobiel uSerpólet", door stoom gedreven, nog niet gacieus van vorm reeds door zijn straten zien rijden en er het toekomstige succes van voor speld. Op de tentoonstelling van 1889 waren 't nog maar de eerste proeven in het nieuwe vak, welke men er bewonderen kon. Wat is er sedert dien op dat terrein eene immensen vooruit gang gemaakt en volmaking bereikt. Ook hetrjjwiel heb ik bij mijn komst hier zijn debuut zien maken en een groote plaats in de versnelde locomotie veroveren, hoewel Frankrijk de andere landen hierin eerder gevolgd dan voorgegaan is. Gedurende het septennaat van president Carnot beleefden wij het zoo beruchte Panama-Kanaal- schandaal, waarbij verschillende Kamerleden, zelfs een minister, zich deden omkoopen om voor eene leening te stemmen; doch waarvoor de laatste alleen veroordeeld werd, terwijl Clemenceau, Rou- vier en anderen zich uit die parlementaire mod der wisten te redden, daar de voornaamste om- kooper, baron Reinach, zich intusschen van het leven beroofd had en men de officieele lijst der omgekochten nooit openbaar gemaakt heeft. In het beroemde werkLeurs figures van Maurice Barrès, de afgevaardigde van Parijs en lid der Fransche Academie, is dit schandaal met meester hand beschreven. President Carnot, die met zijne waardige gema lin, wel het minst aanleiding gaf, om door een geweldadigen dood om te komen, werd op 24 Juni (Sint San) 1894 te Lyon, waar hij een officieel bezoek bracht, laaghartig door den Italiaan Casero ln zijn rijtuig dood gestoken. Geheel Frankrijk was door dezen verraderlijken moord nog diep ge troffen en verontwaardigd toen de senaat de Ka mer in vereenigde zitting den voorzitter dier Kamer en oud-minister Oasimir Perier, tot zijn opvolger benoemden. Deze eerlijke en rechtschapen man was bij zijn optreden door een ministerie Dupuis omgeven, dat hem, zooals men toen open lijk schreef, tot een staatkunde wilde dwingen, waartegen zijn geweten in opstand kwam en na slechts eenige maanden aan 't hoofd van Frankrijk gestaan te hebben, vernam men eensklaps dat hij zijn ontslag genomen had. De gemoedelijke Félix Fauze. als makelaar in leder te Havre beginnend, had toen zeker niet kunnen denken dat hij den 17den Januari 1895 Casimir Perier, van 't geslacht waarin verscheidene eerste staatslieden beroemd werden, als president der Fransche Republiek zoude opvolgen. Zijne benoeming was dan ook een ware surprise daar Jules Ferry, de man van de leekenschoolwet, er voor aangewezen was, doch een groep ontevrede nen, over zijne koloniale politiek in Tonkin door gedreven, manoeuvreerde zoo handig dat hij Felix Faure, zijn tegenstander van 't laatste uur, de meerderheid zag behalen. Wordt vervolgd.) SPANJE. In de Kamer van Afgevaardigden ver Klaarde Canalejas, in antwoord op een desbetreffende vraag, dat do regeering1 een wetsontwerp zal in dienen, betreffende organisatie dei' marine. Ant woordend op een interruptie van Zcarau', ver klaarde de president van den ministerraad, dat er zich slechts twee wegen voor Spanje ope nen Op den eenmaal ter hand gen amen arbeid weder te laten varen en zoodoende ue reeds in het werk gestelde pogingen nutteloos 'te maken, óf voort te gaan met de herstelling' van Span je'? positie ter zee. CUBA. Te Washington is men in officio de kringen van meening, dat president Gomez wel in staat zou zijn, om den opstand binnen tien dagen te onderdrukken. In particuliere kringen is men even wel van opinie, dat de Vereenigde Staten zullen moeten intervenieeren, omdat er steeds nieuwe Tienden rebellen ontdekt worden. Uit Yokohama wordt gemeld, dat den 28sten Juni het proces tegen 123 Koreaansehe samen zweerders te Soeul beginnen zal. Volgens de.ju stitie moet er een groot complet bestaan heb ben, waaraan alle moorden, die sinds 1905 ge pleegd zijn, moeten toegeschreven worden. Ook zijn er plannen tot vermoording van graaf Te- rauchi en van vele Christenen ontaa Hef pro ces wordt algemeen met de grootste spanning tegemoetgezien. Men beweert dat ne regeerinig do pijnbank gebruikt heeft om ae beklaagden tot bekentenis te dwingen. Volgens een Havas-bericht is de Australische minister-president van plan, een wetsontwerp in te dienen, waarbij aan de vrouwen voor elk kind, een premie uitgekeerd wordt van f62.50. Duizend stakers hebben de fabrieken van de American Smelting Refining Cy. te Perth Amboy bestormd. Door de overheid aangestelde few,akers van machines, ontvingen hen met ge weervuur, doodden een stalker en wondden er drie. De stakers trokken zich daarop terug. Volgens een bericht in een Brusselsch blad, kwam Zondag de pahetboot „Vos", die op hal last voer, onder Belgische vlag te Zeebrngae aan. Het schip kwam van Glasgow, met bestemming voor Las Palmas via Rotterdam. Volgens het zeg gen der bemanning was het hinnenloopen in Zee- hrugg'e toevallig, om averij te herstellen. Den volgenden morgen gal de consul van een Zuid- Amerikaanschie republiek te Gent aan den mi nister van buitenlandsche zaken kennis, dat men verwachtte, dat in Zeebrugge een verdacht vaar tuig zou binnenolopien, hetwelk daar, beha'va een groote hoeveelheid wapenen en schietvoorraad, 250 Portugeesche monarchisten moest inschepen. Te „Vos" werd scherp bewaakt en men was benieuwd naai' de ware bestemming van het schip, Woensdag kwamen aan het station te Zee- brugge 250 kisten patronen en een vijftigtal pak ken met militaire uitrustingsstukken. Sedert Maan dag brachten de treinen van Heyst telkens kleine troepjes Portugeezen. Op het oogenblik zijn er een goede honderd aangekomen, waaronder, naai men zegt, vele officieren. De lijk plechtigheden voor Frederic Passy, den bekenden vredesapostel, hebben gister-middag plaats gehad te midden van een grooten toeloop van voorname staatkundige personen en personen uit de wereld der letteren, kunsten en weten schappen. Het stoffelijk overschot is op de uPère Lachaise" bijgezet. Een enkele krans, dragende het opschrift »Vrede", was op de kist neergelegd. De sultan van Marokko, na het gebied van Ben Regreb te zijn doorgetrokken, is eergisteren- ochtend 10 uur te Rabat aangekomen. De stad was bevlagd. Mouley Hafid is, alvorens te Sale aan te komen, begroet door generaal Dilte en al de Fransche en Cherifaansche autoriteiten. —De Spaansche binnenlandsche politiek concen treert zich in de laatste dagen om de kwestie, of het beroemde schilderij van Van der Goes: »De aanbidding der drie koningen", dat door de ko ninklijke musea te Berlijn voor anderhalf millioen francs van het voormalige Jezuïeten-klooster, bij Lugo, aangekocht is, staatseigendom is of niet. Binnen drie dagen werd er in de Spaansche Kamer viermaal over geïnterpelleerd, terwijl bovendien ook de minister- en kroonraad er zich langen tijd mede hebben beziggehouden. De minister yan Onderwijs, Al ba verklaarde bij de laatste interpellatie, dat de regeering de kwestie eerst nog eens nauwkeurig moet onderzoeken, voor zij den verkoop van het schildeiij zal toestaan of verbieden. Voorloopig heeft de regeering bevel gegeven, dat het schilderij Spanje niet verla ten mag. De Koninklijke familie. Reuter seinde gisteren uit Schwerin: Koningin Wilhelmina en Prins Iieudris kwa men hedenmiddag hier uit Dobbin aan. Daarna werd de reis voortgezet naar Gramibow om een bezoek te brengen aan den groothertog en de groothertogin van Mecklenburg—Schwerin. Latei- werd nog hertog Johann Albrecht en zijn eeht- genoote bezocht te Wiligrad. Hedenavond zullen de Hoogte bezoekers Wili grad weer verlaten om naar Dobbin terug te keeren, De St. Radboudstichting. Stel. 138 beval een kon. besluit van den 4den Juni 1912, tot aanwijzing, overeenkomstig artikel 170 der Hoogcr-onderwijswet, van de Sint Rad boudstichting, gevestigd t© Utrecht, als bevoegd om bij de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Rijks Universiteit te Utrecht oen leerstoel te vestigen. Bij dit besluit is goedgevonden te bepalen: de Sint Radboudstichting, gevestigd te Utreen! aan te wijzen, als bevoegd om bij de faculteit de™ lei teren en wijsbegeerte aan de Rijks Universiteit te Utrecht een leerstoel te vestigen, opdat door den daar voor te benoemen hoogleeraar ondernijs woroe gegeven a. in de vergelijkende klassieke taa'kunde en b. in de Kuituurgeschiedenis der Christelijke Oudheid. Congres van den Middenstand. Voor het 9de congres van den Middenstand, dat op 10 en 11 Juli te Deventer zal worden gehou den, zijn een paar praeadviezen uitgebracht. De heer J. Das Dzn., te Utrecht, komt in een praeadvies tot de slotsom, dat de door den Midden standsbond aan de orde gestelde vraag, of pu bliekrechtelijke vertegenwoordiging van den Mid denstand gewenscht of noodig is, volmondig be antwoord moet worden met ja. De vraag, of deze vertegenwoordiging bestuursbevoegdheden moet bezitten, beantwoordt hij ook bevestigend die of zij zuiver adviseerend moet zijn, derhalve ontkennend. Mr. J. E. Hesse, te Groningen, concludeert in een praeadvies, dat onze wetgeving voldoende de belangen van de schuldeischers beschermd hij faillissementen, maar dat het aan de nakommsr en uitvoering van die wettelijke bepalingen ligt, indien de belangen van de crediteuren schad

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1