Binnenland. Verspreide berichten. Kerknieuws. Stads- en Gewestelijk Nieuws. ENGELAND. In 'het Lagerhuis heeft Pease, de minister van opvoeding, namens de regeering ©en ontwerp voor gelegd tot wijziging van de 'kieswet, dat feitelijk algemeen stemrecht voor mannen invoert, want het maakt een einde aan het meervouuig stem recht en de vertegenwoordiging van de univer siteiten en het heft alle onregelmatig, tenen op; die in de kieswetten bestaan. De eenige vercisch'e voor stemrecht voor het Parlement is volgens net ontwerp het verblijven of het uitoefenen van een beroep in een district voor een doorloopenden tijd van zes maanden. Pease maakte bekend, dat de regeering voor nemens was om later een wetsontwerp in te dienen voor een nieuwe indeeling van de kies districten, maar het waS noodzakelijk dat het kiesrechtentwerp voordien tot wet wem, opdat, men eerst de verdeeling der stemgerechtigden over het heele land kon vaststellen. Op het oogenblik waren er ongteveer vier miljoen mensc'hen zonder stemrecht en men had berekend dat met het nieuwe stelsel ongeveer twee of twee en een half miljoen meer kiezers op de lijsten zullen komen. Pease zeide ook nog dat, indien vrouwenstem- recht werd toegewezen, er tien of tien en een kalf miljoen vrouwen bij zouden ko'men. Het ontwerp zal niet van kracht worden voor den eersten Juli 1914, maar het zon in geval van een algemeene verkiezing in werking kunnen worden gesteld; aanvullende verkiezingen ech ter zullen volgens de bestaande lijst plaats vin den. Men houdt het er algemeen voor, ..at Roosevelt een troefkaart heeft uitgespeeld! door zijn verschij ning te maken in Chicago juist toen het' nationale republikeinsc.be comité bezig was zijn eindbeslis singen te geven over de toelating van gedelegeer den naar den nationale® Republikeinse,hen partij dag; en op het oogenblik, dat de volksven"! al waar digi ng over de wijze van werken van het comité ten top gestegen is. De geheele strijd draait nu om Roosevelt's te genwoordigheid en zijn persoon. De strijd wordt gevoerd tusschen zijn magnetischen politieken in vloed aan den eenen kant en de strategische be kwaamheden en het volhardingsvermogen van de Taftgroep aan den anderen kant. Een bekend aanhanger van Taft betoogt in de voornaamste courant van Chicago, die voor Roo sevelt is, dat de commissie voor de geloofsbrie ven ter Republikeinscibe Conventie de beslissingen van het nationale Republikeinsche comité inzake uie geloofsbrieven behoort te wraken. En indien de gteloof sbrievencom miss ie weigert recht te doen, moet op de Conventie zelf een beroep worden gedaan. En Roosevelt behoudt zich het recht voor, om, indien ook dit laatste beroep niet helpt, te handelen zooals hij het noodig zal achten. De schrijver in het blad eindigt met c.e bewe ring, dat er thans al weinig sprake mee.' is van een vergelijk of van een compromis-c mdidaat en dat vielen het er thans voor houden, dat de scheuring in de partij onvermijdelijk is gewor den. Beide groepen betichten elkaar van het stre ven om haar zin te laten bovendrijven of anciers de partij tot ondergang te willen brengen. Reeds dit bewijst, hoe bitter de stemming is geworden. Er warden vele bespiegelingen gewijd aar. de mogelijkheid om een nieuwe Rooseveltpartij te stichten, maar dat zal niet worden beproefd, tenzij het absoluut «onmogelijk is gebleken dat Roosevelt zonder onregelmatigheid on oe C,on ven tie tot can didaat worde verklaard. Het kan niet worden ontkend, dat het vertrou wen onder de aanhangers van Roosevelt toene mende is. i de Euphraat en de Schabel-Arab tot Basra vol- gén. Deze waterweg is veel korter dan. die van Suez naai' Bab-el.Maudeb en veel minder gevaar lijk. Men wil de Euphraat bevaarbaar mamt lot Meshene, verder zal men den loop van ue Orjntes gebruiken. Prins Hendrik. Ter gelegenheid dat Z. K. H. de Prins op 3 Juli te Bussum zal bijwonen een oefening van de transportkolonne aldaar in het vervoer van ver wonden, in samenwerking met den militairen geneeskundigen dienst, zal Z. K. H. dien dag het noenmaal gebruiken bij den burgemeester dier gemeente, den heer 's Jacob. Des namiddags zal te Naarden in het stadhuis door het gemeentebestuur den Prins een thee worden aangeboden. De Koninklijke familie te Dobbin. Men meldt uit Schwerin Prins Hendrik is Zondagnamiddag van Berlijn op het kasteel Dobbin teruggekeerd. Gister ontvingen Koningin Wilhelmina en Prins Hendrik bezoek van den hertog-regent Johann Albrecht en zijn gemalin, van de grootvorstin Maria Paulowna en den grootvorst Boris van Rus land, van hertog Paul en hertogin Antoinette van Mecklenburg. Hertog Adolf Friedrich is Zaterdag avond te Dobbin aangekomen. De Koningin maakt eiken dag een ritje met Prinses Juliana. Verleden Woensdag beeft Koningin Wilhelmina een uitstapje gemaakt naar de Mecklenburgsche Oostzeekust. H. M. was van Dobbin naar het vrij dichtbij gelegen slot Serrahn gereden, waar de hertogin-weduwe van Saksen-Altenburg dikwijls gasten ontvangt, Op 't oogenblik zjjn daar de koningin van Bulgarije, prins Heinrich 35 van Reuss en de prinses van Reuss en de prinsen Le opold en Sigismund van Pruisen. verzoeken de voorgestelde Tariefwet niet aan te nemen." Tuinfeest te Soestdjjk. H. M. de Koningin-Moeder zal op 27 dezer een tuinfeest geven op het paleis Soestdijk. De stafmuziek van het 5de reg. int., directeur de heer G. Bikkers, zal bij die gelegenheid een muziekuitvoering geven. De Engeische Zaterdag. Naar men verneemt, is doof de afd. Amsterdam van den Alg, Ned. Opzichters en Teekenaarsbonü een adres gezonden aan den Raad dier gemeente, waarin beleefd doch dringend wordt verzocht in de bestekken de bepaling te doen ophemen dat voor alle arbeiders de vrije Zaterdagmiddag; gel dig zal zijn en daarom ook voor dei .opzichters. Landskas te Bandoeng beroofd. Uit Batavia wordt geseind: Bij de landskas te Bandoeng is ingebroken. Er ia f 10,470 gestoten. f Eerste Kamer. De leden der Eerste Kamer zijn op Dinsdag den 25 Juni, des namiddags te 8y2 uur, bijeen geroepen. De overplaatsing van Henri Borel. Het «Soer Handelsblad" en andere bladen oefenen scherpe critiek op de regeering en den resident van Soerabaja naar aanleiding van de overplaatsing van den heer Henri Borel als advi seur voor Chineesche zaken naar Makassar. De heer Borel rapporteerde volgens het «Soer. Han delsblad" naar waarheid over de Chineesche rel letjes, in strijd met het rapport van den resident, waarin de waarheid verbloemd en verdraaid werd. (Tel.) Ministerieele departementen. Aan het »U. D." wordt gemeld. «Naar ik hoor, heeft de ministerraad besloten den dagenlijkschen arbeidsduur aan de ministe rieele departementen niet te verlengen, de admi nistrateurs niet af te (schaffen en op de Staats- begrooting voor 4913 de periodieke tractements- regeling voor te stellen." Wij vragen, zou er nog iemand in ernst verwacht hebben, dat men de administrateurs wel zoo maar mir nichts dir nichts zou «afschaffen" en wat is »de" periodieke traktementsregeling die men voor 4913 zou voorstellen De jaarlijks geslagen pontificaats-medaiile, waarvan Zaterdag door Z. E. den kardinaal-staats secretaris aan den Paus een exemplaar werd iv rhandigd, vertoont dit jaar aan de toonzijde c-ltenis des Pausen en aan de keerzijde een ïb'olisdbe voorstelling der inwijding van het bij 'Hstituut: Mozieis als vertegenwoordiger van het Oude Verbond in den wijnberg des Heeren aan den H. Petrus een wijnstok overhandigende. Behalve te Southampton schijnt de staking ir. de havens buiten Londen vrijwel te zijn- ver- loopen. De stemming, gehouden onder Ue boot werkers te Glasgow, heeft een groole meerder heid tegen de staking opgeleverd. Hetzelfde is geschied te Newport, terwijl in Plymouth en Swan sea de bootwerkers den arbeid hebben hervat. De bond van sleepers te Liverpool heeft vandaag besloten om niet te staken, ofschoon zij met de stakers te Londen sympathiseerden. Dezen blijken vol te houden, ofschoon ook in Londen de sta king achteruit gaat. Volg'ens de opgtave van het bestuur van de haven van Londen wem ten er gister 9609 bootwerkers aan 110 schepen. Van veel belang is, dat de eigenaars van sleephooten er gister in geslaagd zijn eenige ervan te be mannen. Deze zullen ook als lidhterschepen dienst kunnen doen, met behulp van nieuw aangewor ven wicfkwilligen, onder bescherming van d? po litie. Uit Konstantinopel wordt bericht, dat men plan heeft deMiddellandsche Zee door een ka raat met de Perzische Golf te verbanden. Dit ka naal zal door het Bergland van Armenië of langs den Libanon gaan, en vervolgens den loop van De Radenwet. Door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel zijn alsnog in verschillende arckelem van de Radenwet wijzigingen voorgesteld, meeren- deels van redactioneelen aard of van onderge schikt belang. De principieele wijziging', welke wordt aange bracht, bestaat hierin, dat, in verhand met de daartegen gevoerde bedenkingen, het verord-ningss- recht voor de Raden van Arbeid wordt geschrapt. De Rijksmiddelen. Uit den maandelijkschen staat in de Staatse." blrj'kt dat het successierecht in Mei f 558.000 min der in de schatkist bracht dan in Mei van het vorig jaar. Laat men dit bedrag buiten rekening, dan 'hebben de overigte: middelen onlgteveer f 600,000 meier opgebracht dan verleden jaar, waarvan de grootste helft komt voor rekening van den sui keraccijns. De geheele opbrengst van Mei 1912 K'eriroeg f 17,450,082.98 tegén f 17,410,440.9iy2 in Mei 1911. Over de eerste vijf maanden werd ontvangen f 71,464,243.241/2, terwijl hetzelfde iajtiperk van 1911 totaal f 69,985,612,50 opleverde, zo «dat, het surplus thans bedraagt; f 2,478,630.74i/2 Het Interconfessionalisrae. Men deelt ons mede: Met verwijzing naar het bekende schrijven van 27 Maart 1.1. door Zijne Doorl. Haogw. den Aarts bisschop, waarbij het uitdrukkelijk verbod werd gegeven, dat geen katholiek lid mag zijn van ..Unitas" of het blad dier vereenigingi iaizen deed mgr. W, v. d'. Ven gisteren in de parochiekerken van de industrieplaatsen uit het diocees den Bosc'h het volgende van den kansel afkondigen: „Het heeft onze verwondering gewekt c 4 na dit uitdrukkelijk verbod van den aartsbisschop van Utrecht, hetwelk hier niet onbekend kan zijn, in ons Bisdom nog katholieke leaen hij diezelfde vereeniging „Unitas" blijven aangeslo ten, alsof in het Bisdom van den Bosch geoor loofd zou mogen geacht worden, wat in het aartsbisdom van Utrecht verboden ;s. Wij ver klaren hierom bij1 deze, dat wij! met het gegeven verbod volkomen instemmen en het bot het onze maken. 1 Wij vertrouwen dat nu elk voorwendsel van toegevendheid dezerzijds is weggenomen, ook onze onderdanen als ware katholieken zich overeen komstig bovenstaand verbod zullen gedragen en zich ten volle aan ons voorschrift zullen onuer- werpen. (Msb.) Laagste barometerstand 751.4 te Haparanda. Verwachting tot den volgenden dagmeest matige zuidwestelijke zuidelijke wind, zwaar bewolkt tot betrokken, regenbuien, met kans op onweer, iets warmer. Tuinfeest op den Water loodag. De gedenkdag van de overwinning bij Water loo wordt heden op de gebruikelijke wijze gevierd door het doen wapperen van de vaderlandsche driekleur van den stadstoren. Wij vernemen, dat velen, de vlag op den toren ziende, meenden, dat heden-avond het Tuinfeest van de Oranjevereeniging niet doorgaat. Dit is een volstrekt verkeerde opvatting: het Tuinfeest gaat heden-avond beslist door. Volksb&dhuis. In de week van 9—15 Juni 4912 werden genomen 428 baden. lste kl. 2de kl. kuipbaden 22 kuipbaden 54 regen 25 regen 301 school kinder a 5 ct. 26 D e collecte, Z 0 n d a g v o o r o n d e r s t e- li ning van den 'g|ewapendem dienst gehouden, heeft f 121.21 opgebracht, (f 119.46 in 1911). Heden-morgen is op de Hoogstraat, bij het lossen van een wagen, een fiesch met vitriool daaraf gevallen en gebroken, zoodat de inhoud over de straat vloeide. Heden morgen is doorzekerenVan Es, wonende Broersveld, ten huize van Kamp, wonende Oosterstraat, een brandje gebluscht, ver moedelijk ontstaan doordat kinderen met een brandende kaars speelden. Het gordijn in de keuken, dat vlam vatte, werd door den vaardigen blusscher afgerukt en naar buiten geworpen. Kamerverkiezingen. Volgens „Die Tijd" is bij de centrale liberale kiesvereeniginjgi „Drenthina" van den afgevaar digde, dr. P. H. Roiessingjh, bericht ontvangen, dat hij voor een eventueele candidatuur voor het lidmaatschap der Tweede Kamer in het dis trict Emmen, zich wederom beschikbaar stelt. Men meldt uit Haarlem aan de „Tel.": Naar wij vernemen, ligt het in de 'bedoeling van de meerderheid der Staten van Noord-Holl tnd om voor de Eerste Kamer (vacature-wijlen mr. Kist) te kiezen den oud-minister J. T. Cremer. Een Anti-jfariefwet-sneeuwbal. Naar het „Vad." verneemt is door <vnige groot- industrieelen een beweging tegen de Tariefwet op touw gezet. Doel is een monstermres aan «e Tweede Kamer van dezen inhoud: „Geven met verschuldigden eerbied te kennen de ondergeteekenden, hoofden van inuernemin- scn_ bij handel en nijverheid betrokken: dat zij er van overtuigd zijn, dat de verhoogue invoerrechten, zooals die thans worden voorge steld, in de hoogste mate belemmerend zullen rij'n voor de algemeene welvaart en de econo mische ontwikkeling van het Nederlanoscüe volk; reden waarom zij uw vergadering in allen ernst Gildefeesten. Ter gelegenheid van het vierhonderd jarige be staan van het St. Georgius-Gilde in Stratum is daar gisteren een reeks van feesten begonnen, waarvoor uit het land zelf en uit het buitenland van te voren reeds groote belangstelling was ge bleken. Niet minder dan honderd gilden en schut terijen zouden er uitkomen en deelnemen aan den stoet, die door - het mooie dorp rond zou trekken En voor de verschillende wedstrijden hau- den Koningin Wilhelmina en1 Prins Hendrik', de Koningin-Moeder, de Koning der Belgen, een vier tal Londenschegilden en een menigte particulieren prijzen beschikbaar gesteld. Burgemeester Smitz van Stratum is li'scherm heer van het jubiloerende gilde, generaal Putman Cramer eere-voorzitter van het eere..comité, eere voorzitter en voorzitter der jury's zijn het Ka merlid jhr. mr. A. F. 0. van Sas se. van Ysselt en de heer A. F. van Beurden, uit Roermond. Maar een medewerker van belang aan zoo'n ongemeen buitenfeest, nameljjk het we>*r, heieft verraderlijk 'het jubileum verstoord. Van den vroe gen morgen tot den middag was liet een aan houdende plasregen, die de van ver genomen deelnemers in 'hun kleurige kostuums, aangedaan met bepluimde hoeden, met sluiers, en de beuken vol antieke schilden doorweekte; de decoratieve versieringen deed druipen, en duizenden toeschou wers terughield, de enkele honderden standvas- tigen natplensde tot op de huid. Toch was 't een fantastische stoet, die er rond trok met de oude vaandels onder het klokgelui; en toen 's middags de zon nu en dan1 doorkwam, genoot het publiek van het behendige vaandel- z.waaien en den trommelwedstrijd in den tuin van Rozenstein, en trok ook het schieten op de hei oog veel belangstellenden. Maar bijzonder belangwekkend was de vlug ge organiseerde tentoonstelling! van antiquiteiten,, op bet gildewezen betrekking hebbende, waarbij voor al de inzendingen van het Gilde Oude Euelè Kruisboog uit Mechielen en van St. Georgius uit Vilvoorden om de eerwaarde preciosa oprechte bewondering wekte. f Weerbericht Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 18 Juni 1912, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 760,2 te Clermont. Eerste Plechtige H. Mis. De parochiekerk van den H. Joannes den Deoper, de traaitioneele bedeplaats van het katholieke Schiedam, had heden-ochtend 8 ure weder het voorrecht een harer vele priesterzonen het altaar des Heeren te zien betreden, teneinde het eerste plechtig H. Misofier op te dragen. De weleerw. pater Hugo (in de wereld de heer W. Groenendaalj van de orde der Bernardijnen, abdij Bornhem, den 26 Mei 1.1. in de St. Rom- bouts-kathedraal te Mechelen door Z.Em. kardi naal Merctèr priester gewijd, ging het eerste plechtig H. Misoffer te midden zijner dierbaren in de eigen parochiekerk opdragen. Nadat de jeugdige priester met zijne assistenten het pries terkoor in rijken reesttooi, met groen en bloemen kwistig versierd en door waslicht overvloedig bestraald, had betreden, werd de plechtigheid, als gebruikelijk, met het Veni Creator ingezet. In de heerljjke tonen van den Gregoriaanschen kerkzang steeg omhoog de bede tot den H. Geest, Die licht en krachten geeft, vooral bjj den moeite vollen arbeid door den priester-religieus te vol brengen. De nieuwgewijde werd daarna by het plechtig H. Offer geassisteerd door den zeereerw. pastoor Verhoeven als presbyter assistens, en door de wel eerw. paters Van Dijk en Hubers, allen van de parochie, resp. als diaken en subdiaken. Het koor gezelschap, nog door leden van andere kerkkoren versterkt, zong op voortreffelijke wijze de 3-stem- mige missa van don Perosi, die zoo juist den echten kerkelijken feesttoon aangeeft. De talrijke familieleden, waaronder ook een tweetal jeugdige broeders van den gewijde als koorknapen aan het altaar, trokken bijzonder de aandacht Ook een vrij talrijke schare geloovigen deed van hare belangstelling in deze immer treffende plechtigheid blijken. Na het H. Evangelie werd de feestrede gehou den door den weleerw. pater Van Dijk, kapelaan der parochie. Naar aanleiding van den tekst«Wij bedienen het gezantschap voor Christus", 2e brief Corinthiërs, 5 hoofdst., 20 vers, schetste deze zoo gewilde redenaar de groote waardigheid van den priester, vooral zooals hij aan het altaar des Heeren staat, als man Gods, bekleed met een macht, die zelfs die van de hoogste machthebbers der wereld overtreft, ja die van de A. H. Moe der des Heeren, in hare toch zoo veelvermogend heid, voorbijstreeft. Maar dit moest voor den jeugdigen gewijde geen rede zijn tot vrees immers in de orde van Maria's bijzondere dienaar, de 01de van St. Bernardus, een der strengste orders die er bestaan, had hij zich voor het heilig dienst werk voorbereid. Met een hartelijke toespraak tot den jeugdigen priester, zijne gelukkige ouders, en bljjde verwan ten, een ernstig woord van vermaning ook tot de belangstellende parochianen om steeds den pries ter te eeren en zijne lessen en vermaningen op te volgen, besloot de gevierde redenaar zijn gloed vol, opwekkend feestwoord. Toen werd het H. Misoffer voortgezet en in de ademlooze stilte, die het indrukwekkend moment der Opheffing omgeeft, vereenigden zich zeker velen met den offerenden priester in een innige bede om zegenende kracht op den hem verbei- denden moeitevollen arbeid. Treffend was ook hier weder de gewichtige stonde waarin de nieuwge wijde zynen dierbaren verwanten het Brood des Levens ten eeuwigen leven met eigen hand mocht reiken. AUTRRTK A--

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2