Verspreide berichten. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Lte Hongaarstihe greep van de interparlemtma/ce unie- nam het ontslag van don president, graat Apponyi aan, en besloot met het oog op ae politiek© situatie iemand voor het presj^ent-ichap aan te wijzen en geen deel te nemen aan de inter parlementaire conferentie te Genève. FRANKRIJK. In de gister gehouden zitting werd de bc-groo- ling van oorlog behandeld. De minister van oor log herinnerde aan de rede van minister-president Poincaré, waarin wordt gezegd, dat er geen en kele reden tot vrees bestaat voor de handhaving van den vrede. Evenwel moet de minister van oorlog immer het leger gereed kunnen hoauen om op alle gebeurlijkheden voorbereid te zijn. Het Pnitsche leger-program geeft van nog groot er voor bereidingen blijk, en eischt dat ook Frankrijk a,an zijn leger geen minder zorg besteden mag. Milie- rand gaf vervolgens een uiteenzetting van het program van hervormingen, inzonderheid wat de organisatie van.de zwarte troepen aangaat. Frank rijk moet, aegt de minister den huiüigen voor sprong in zake de militaire luchtscheepvaart trach ten te behouden. PORTUGAL. In den Senaat ver klaar-de gister de m'nisier van Buitenlandsch© Zaken, dat de huidige Por- tugeesche regeering de handhaving van de Por to geesche legatie aan het Vaticaan voorstaat. De bladen te Londen publiceeren documen ten, waaruit blijkt, dat groepen van ue republi. keinsche landweer te Oporto en andere punten in 'het Noordein voor eergisteren, een revolutionaire beweging hadden voorbereid voor het geval dat het Kabinet niet gevormd was voor de sluiting van het parlement. PERZIê. Te Teheran loopt het gerucht, dat er in de pro vincie Aserbeidjau een algemeene opstand is uit gebroken. Men beweert verder, dat de bewontrs reeds met de Russische troepen zijn slaags ge weest [ie leden van het kabinet zijn het nog steeds niet met elkaar eens. Elk qogenblik worden de portefeuilles verwisseld. CHINA. Men is een manifest uitgevaardigd, waarin aan Tangsjasji. den eersten minister, een verlof van 5 dagen wordt toegestaan om te Tientsin uit (b rusten en herstel van gezondheid te zoeken. Liangsjiji, de particuliere secretaris van Joean- sjikai, die door den president naar Tientsin was gezonden om Tangsjasji te verzoeken terug te keeren, meldt dat deze Tientsin niet wenscht te verlaten om af te wachten, of de nationale ver gadering de voorloopige benoeming van Lintseng- tang tol voorzitter van den ministerraad zal goe 1 keuren. Men gelooft algemeen dat Tangsjasji men zal terugkeeren. De vraag, wie zijn opvolger zal zijn, maakt reeds de algemeene belangstelling gaande. Men noemt vele namen, o. a. tien van Lijoeanheng en dien van Hsoesjitsjang1, den ge wezen bevelhebber van de keizerlijke lijfwacht. Uit Chicago wordt geseind: Terstond na d© opening van de nationale con ventie stelde goeverneur Hadley voor, tal de voorloopige lijst van leden, opgemaakt a oor het nationale comité, zou worden gewijzigd door er zekere namen van te schrappen en te vervangen door andere. Ilij herinnerde dat de conventie de bevoegdheid had om de beslissingen var. het co mité te wijzigen. Hij haalde twee vrogere ge vallen aan om zijn betoog kracht bij te zetten. Watson, een partijleider van Taft, weerlegde dat de gevallen, door Hadley aangehaald, betrek king hadden op het onderhavige geval. Onder op-gewonden gejuich van de aanhangers van Taft verklaarde Rosewater, die als voorzitter optrad, Hadley's voorstel buiten de orde, beto.o- gende dat de conventie nog: niet was geconstitu eerd en dat de geschikte tijd voor een dergelijk voorstel zou aanbreken, nadat de voorloopige con stitutie tot stand gekomen was. Na ©enig tumult, tengevolge van dit besluit, droeg Rosewater Root als tijdelijk voorzitter voor. Cochem van Wisconsin droeg goeverneur McGo- vtrn van Wisconsin voor, een van de ge delegeer- eren die- is gezonden o-m de benoeming van se nator Laffolette tot president te steunen. Verschei den aanhangers van Roosevelt steunden het voor stel van Coche-m. Door deze manoeuvre hoopte de partij van Roosevelt zich de hulp van de 25 gedelegeerden voor Laffollette bij de Lijdelij .e con stitutie van de conventie te verzekeren. Houser, die de campagne voor Lafollette in Wisconsin geleid heeft, wekte groot - pzien door zijn verklaring, dat de gedelegeerden uit Wiscon sin overeenkomstig den wensch van Laf-vlette besloten hadden niemand voor het tijdelijke vio-r- zitterschap te steunen. Hij verklaarde cat Lafol lette altijd geweigerd had een of ander bondge nootschap aan te gaan en o-ok weigerae gedwon gen te worden er een aan te gaan. Sherman, een afgevaardigde uit Illinois, trachtte vervolgens een motie aanhangig te malen. waar over men het gisterenavond op de samenkomst der partijgangers van Roosevelt eens was gewor den en waarin gezegd wordt, dat gleen besluit van de Conventie geldig zal zijn, tenzij: ail met 540 stemmen van niet twijfelachtige gedelegeer den aangenomen zou zijn. Rosewater verklaarde deze motie buiten de 'orde en schonk niet de minste aandacht aan het protest van de aanhangers van Roosevelt inzake het afroepen van de lijst volgens de s .aten. Daarop begon de stemming over den tijfelijkcn voorzitter. j Root is gekozen tot voorzitter van de Nationale Conventie. j j Een draadbericht uit Fort de France meldt: Het stoomschip „Ville Cayenne, den 16en van daar vertrokken, leed schipbreuk in het gezicht van Santa Lucia (West-Indië). Een gedeelte aer equipage en der passagiers is gered. Op het internationaal mijnwerkerscongre;, dat dit jaar van den 8en tot den 12en Juli te Am sterdam gehouden zal worden, zullen, volgens de Parijsche „Journal", verschillende belangrijke kwesties ter sprake gebracht worden. De Belgische mijnwerkers zullen de'volgende voorstellen indienen: De instelling van een oneer- zoek naar de te nemen practische maatregelen met het oog op de eventueele proclamatie van een internationale staking; de onteigening der mij ren door den staat; de staatsexploitatie der mijnen ten behoeve der gemeenschap; de regering oer kclenproductie uit internationaal oogpunt; ae 8- urige werkdag. De Duitschers zullen voorstellen het congres slechts om de twee jaar te houden. De Fransche mijnwerkers zijn het meest eisc'hend. Zij zullen een gehoele reeks dis?hen in dienen, en in de eerste plaats wel het onder staats beheer nemen der mijnen. Zij zetten ueze kwestie aks volgt uiteen: „De mijnen mogen niet het eigendom van par ticulieren zijn. Het algemeen belang eischt, dat zij worden geëxploiteerd ten voordeele der natio nale gemeenschap, en dat de belangen uec arbei ders serieus gewaarborgd zijn. Verder verlangen zij den 8-urigen werkdag voor alle ondergrondsche er. bovengrondsche mijnwerkers. Wat de pensionneeiing der mijnwerkers betreft, handhaven de Franse ne mijnwerkers hun eisch van 730 francs pensioen per jaar op- vijftigjarigen leeftijd en na 25 dienstjaren. Ten slotte zullen zij, met het oog op Ce hand having van den wereldvrede, het volgende voor stellen 1 „In naam der mcnsohelijkheid protesteeren wij1 tegen eiken oorlog of koloniale onderneming, die slechts den kapitalisten ten goede komt en waarbij duizenden mensohenlevens opgeofferd worden. De internationale federatie moet gereed staan om da algemeene werkstaking te proclameeren ingeval er tusschen twee naties, waarvan de mijnwerkers behooren tot de internationale organisatie, een conflict mocht uitbreken." Dat dit een zeer ernstige kwestie is. behoeft geen betoog, daar het gebrek aan steenkolen in geval van oorlog spoedig den geheelen stilstand van het spoorwegverkeer veroorzaken zou, wat ten gtoote belemmering in het troepentransport en het vervoer van ammunitie ten gevolge zon hebbe-n. De EngelsChe mijnwerkers spreken zich even eens uit ten gunste van de staatsexploitatie der mijnen en voor verplichte arbitrage, terwijl zij verder „de week van vijf dagen" wenschcn inge voerd te zien. Audiënties. De audiëntie van den minister van Waterstaat zal a s. Vrijdag 21 dezer niet plaats hebben. Vrydom van invoerrecht. Staatscourant no. 141 bevat een besluit van den 5den Juni 1912, houdende vrijdom van het invoerrecht voor houtgeest, voor uit houtgeest bereide of daarmede vermengde vloeistoilen en voor vaste stoffen die houtgeest bevatten, benoo- digd in fabrieken of trafieken, waarin de houtgeest zoodanige bewerking ondergaat, dat hij uit het daarbij verkregen product niet weder is af te scheiden. De »Heemskerck" te Kopenhagen. Het pantserschip iHeemskerck", commandant Goedhart, is gisterochtend te half tien hier aan gekomen. De Chineezen-relletjes. Uit Batavia wordt geseind »De leider Lim Boen Keng is hier aangekomen, om een onderzoek in te stellen naar de onlangs door de Chineezen gepleegde ongeregeldheden." De »N. R. Crt." teekent hierbij aan Het was reeds uit de Indische bladen bekend, dat er eenige Chineesche ambtenaren naar Java zouden komen om de onlangs plaats gehad heb bende onlusten onder de Chineezen te onderzoe ken. Zijn de berichten dienaangaande juist, dan zouden er vier van dergelyke ambtenaren te ver wachten zijn. Twee Chineesche gedelegeerden waren al eeni- gen tijd te Batavia bezig om propaganda te maken voor de plaatsing aldaar van een deel der Chi neesche leening. Toen werd ook al als aanstaande aangekondigd de komst van den nu aangekomen dokter Lim Boen Keng, wiens zending in naam ten doel zou hebben om de genoemde onlusten te onderzoeken, maar wiens komst vermoedelijk aan leiding zou geven tot nationalistische betoogingen. De gelegenheid hiervoor is toch zeer gunstig, omdat, zooals men weet, de Chineezen te Batavia op 28, 29 en 30 dezer de uitroeping der Chinee sche republiek feestelijk zullen vieren. Dokter Lim Boen Keng komt dus wel op een tijdstip, dat de gemoederen der Chineezen in ons Indië niet zoo heel kalm zullen zyn. In ons jongste Ochtendblad hebben wij een bericht uit de N. S. Ct. overgenomen, waaruit blijkt, dat de hoofden van gewestelijk bestuur van instructies voorzien zijn om rebellie zoo noo- dig aanstonds met geweld te onderdrukken en dat hun daarvoor de beschikking over de militaire 'macht is gegeven. Als het alleen blijft bij natio nalistische betoogingen, dan zal dit wel niet tot gewelddadig ingiijpen leiden, maar de Chineezen in Indië kunnen het weten, dat bij verzet niet zachtzinnig zal worden opgetreden. De Bakkerswet. Maandag j.l. vergaderden het Bureau voor de R. K. Vakorganisatie en de Federatie van de Diocesane Volksbonden en Werklieden-Vereeni- gingen, welke vergadering de volgende motie met algemeene stemmen aannam »De Federatie van de Dioc. Volksbonden en Werklieden-Vereenigingen en het Bureau voor de R. K. Vakorganisatie, in gecombineerde vergade ring bijeen op 17 Juni 1912 te Utrecht, ter be spreking van de verwerping der Bakkerswet; jprotesteeren ernstig tegen de houding, door 'iberalen en vrijzinnig-democraten bij de behan deling van en de stemming over dit wetsontwerp aangenomen, en betreuren ten zeerste de verdeeld heid in zake zeer belangrijke punten van sociale wetgeving bij de rechtsche partijen jachten de houding der Kamerleden, die vóór de stemming zich verwijderden, afkeurenswaardig en zijn van oordeel, dat zij bij zulk een belang rijke zaak genoegzaam moed hadden moeten be zitten, om hun stem uit te brengen jachten een verbod van nachtarbeid voor den bakkerspatroon in geen enkel opzicht een inbreuk maken op de rechten van het gezin, slechts een bedrijfsregeling, verlangd door de meerderheid der bakkerspatroons en naar den eisch van gezonde wetgeving slechts de persoonlijke vrijheid inperken binnen de grenzen van het algemeen belang sSpreken als hun overtuiging uit dat de ver werping van de Bakkerswet niet mag beschouwd worden als een uiting van den volkswil en drin gen daarom bij de Regeering krachtig aan,-zoo spoedig mogelyk het thans verworpen wetsontwerp in te dienen sbrengen hun dankbare hulde aan minister Talma voor zijn ernstig streven in het belang dei- sociale wetgeving, vooral blijkende door zijn aan blijven na de verwerping van meergenoemde wet waardoor Z.Exc. zijn persoon heeft achterge steld in het belang van het volk, dat zoo ver langend uitziet naar de tot standkoming der verzekeringswetten ssporen vooral de R. K. arbeiders aan, om door toetreding tot de R. K. Kiesvereenigingen hun rechtmatige invloed op het politiek terrein zich te verzekeren ten einde met alle geoorloofde middelen te voorkomen, dat in de Volksvertegen woordiging afgevaardigden zitting ;krygen, wier persoonlijke overtuiging op voorname punten van sociaal-politieken aard belangrijk afwijkt, van de overtuiging hunner kiezers ien wekken de R. K. Volksbonden, Werklieden- Vereenigingen en Vakvereenigingen op, om in samenwerking krachtige acties te organiseeren tot ondersteuning van de sociale werkzaamheid der Regeering." Pierpont Morgan. De Amerikaansche millardair, de heer J. Pier pont Morgan, vertoeft te Amsterdam. Hij is aangekomen met zijn jacht Corsair", een groote sierlijke stoomboot van 1134 ton met 54 koppen bemanning. Het jacht ligt op het IJ, aan het Steenenhoofd, en voert de vlag van de New-York- sche Yacht-Club. Mgr. Gioyannini. By het bericht, dat mgr. Giovannini, voormalig Pauselijk zaakgelastigde in Den Haag, aaq mr. Arthur Wynans, advocaat te Maastricht, heeft opgedragen, gerechtelijke vervolgingen in te stel len tegen eenige bladen, die de bekende berichten hebben gepubliceerd inzake het incident in de Oranje-Golfclub te Scheveningen, teekent de sLimb Koerier" aan »De omstandigheid, dat de Italiaansche prelaat, voor zijne ongewoon verlate gerechtelijke actie in Holland en Zeeland, in Maastricht een advo caat is gaan zoeken, die om zijne fel anti- clericale gevoelens bekend staat, geeft te denken Weerbericht Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 19 Juni 1912, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 767.0 te Horta. Laagste barometerstand 753.9 te Lerwick. Verwachting tot den volgenden dagzwakke tot matige zuidelijke tot westelijken wind, veran derlijke bewolking, waarschijnlijk enkele regen- of onweersbuien, iets koeler. Tuinfeest—Uran j e- V ereeniging. De omstandigheid dat de Officieren-Vereeniging binnen korten tyd ontbonden zal worden, en dus hare zaal en tuin niet meer ter beschikking zul len zijn, heeft het bestuur der Oranje-Vereeniging doen besluiten de viering van het Tuinfeest te vervroegen. De gedenkdag der roemrijke overwin ning bij Waterloo werd terecht als de meest geschikte datum voor het vervroegde feest be vonden. De tuin, door den September-storm mede duch tig gehavend, bood overigens vrijwel het beeld der stervende vereenigingde vertreden grasper ken die nu geen feestverlichting meer deden zien, en de onverlichte kiosken aan beide zijden, toon den maar al te zeer dat hier het licht voor goed gedoofd wordt. Toch had het bestuur der Oranje- Vereeniging nog al het mogelijke gedaan om den tuin een eenigszins dragelijk en feestelijk karakter te geven. Daarvan getuigden de giorno-verlich ting alom aangebracht en de verlichting van de muziektent met vetglaasjes, die echter een zwa- ren strijd met den wind hadden te voeren. Af en toe werden de plantsoenen feestelijk verlicht en doorkliefden vuurpijlen de lucht, zoodat de tuin nog nagenoeg den feestelijken aanblik bood, die zij steeds op den 2en Augustus pleegt te bieden Achter in den tuin was als nieuwe attractie een zigeunerkamp opgericht, waarin een schare zigeu nerinnetjes met slechts een tweetal zigeuners vertoefden. De zigeunersrouwtjes vroegen ditmaal geen geld uit te zoeken, maar boden geurige bloemen te koop, die een vrij grooten attrek vonden. Het bestuur der Oranje-Vereeniging meende een bewijs van welwillende attentie aan de zuidelijke stamgenooten te moeten geven, door den comman dant en de officieren van het hier ter reede lig gende Belgische aviso Ville d'Ostende tot haar tuinfeest uit te noodigen. Nadat het harmonie orkest »St. Ambrosius" na de Brabanconne ons eigen Volkslied had doen hooren, sprak de voor zitter der Oranje-Vereeniging, de heer G. S. Mont- foort, de officieren in gemoedelijke woorden toe, na onze geërbiedigde koningin Wilhelmina ook den Belgischen koning Albert huldigend, waarop de commandant en de eerw. aalmoezenier in even vriendelijke bewoordingen voor de HollSndsche natie en hare zoo sympathieke, beminnelijke vor stin antwoordden. Het vrij gevarieerde program werd daarna tot aller blijkbare voldoening, op de meest coulante wijze uitgevoerd. Na het ten gehoore brengen der Volksliederen gaf »St. Ambrosius" ons de marsch »For country's flagvan A. J. Dienn, waarna zij ons den ouverture »Zampa" van F. Herold, op het concours te Gouda bekroond, nog eens deed genieten. Zeer mooi werd de »Fantaisie variée pour trombone" door den heer B. Th. W. Valken- stijn voorgedragen. Ook de vocale muziek gaf bij dit tuinfeest de meeste voldoening. De Gemengde Zangveeniging sPolyhymnia" vergastte ons na de jFrühlings symphonie" van Philip Loots, op het zoo heer lijke wee-mooie »Landsknechtsstanchen" van Or lando Lasso, waarop zij ons het echt nationale «Onze Taal" van Arn. Spoel deed hooren, om te besluiten met »Donau-Wellen" van Ivanovici, het hupsche lied, dat de beenen in en om de muziektent bijna van de vloer deed gaan. Toen Polyhymnia" aldus hare jsohuldigkeit" ten volle had gedaan, kwam het mannenkoor »St. Cecilia" onderafd. van den Ned. R. K. Volksbond, afd. Schiedam, haar in den tempel der kunst vervan gen. Het geheel voltallig koor gaf ons eerst »De Almachtige", het heerlijke lied van W. J. Reyniers, waarin de volle kracht van dit koor zoo bijzonder uitkwam. Daarna deed zij ons het fiere »Lied van den Arbeid" van J. P. J. Wierts hooren en deed zij ons na van Paeschen's guitig »Biergalop" nog de bekende marsch jAll Heill Hurrah" van Rudolf Wagner genieten. Ook St. Cecilia's uitvoering werd met een alleszins verdiend applaus door het dankbaar publiek be groet. Aan »St. Ambrosius", die het muzikaal program geopend had, was 't ook gegeven dat te sluiten. Zij deed ons na den marsch »Heil Prinses Juliana" van den directeur, den heer J. F. M. Smits, nog de wals nimmer oder Nimmer" van Q. Coquelet hooren, die zij door fantaisie sTannhauser" van Wagner en De Charmonts »De molen in het Dal" deed volgen Renaud's zoo gewilde Potpourri populair" besloot daarna de reeks der muzikale voordrachten. Omstreeks half twaalf stroomde de ontzaglijke menigte, die hier nog eens vertoefde, naar het achterste deel van den tuin, waar het vuurwerk nu weldra een aanvang nam. Afgewisseld en aangevuld door sluchtvuurwerk" volgden in bonte mengelingdraaiende zonnen, lichtfonteinen draaien de fourgonwielen, brillant en purpervuur elkander op. Een werkelijk zeer schitterend nummer waren de guilloches van door elkaar draaiende gekleurde cirkels in krans van brillantsterrenvuur, overgaande in electrischen vonkenregen. De duiventil van ge kleurd licht, waarin vuurduiven uit- en weder invlogen, was zeer aardigmaar bijzonder schit terend was de slotdecoratie, de letters W. H. J. in diamantvuur in een decoratief medaillon van gekleurd licht, op de hoeken waarvan waaiers van brillantvuur, enz. De opgewekte, vroolyke stemming die zich bij dit prachtig vuurwerk geleverd door de Ned. Pyrotechnische fabriek, voorheen C. J. Ruysch te Utrecht, deed kennen, bewees hoe over 't geheel het Tuinfeest allen voldaan had. Zeker zal 't nog lang bij Schiedams Oranjelievende inge zetenen in aangename herinnering blijven. AMF.TtntA-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2