Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Van Houten's ÏDe beste voor den prijsl 35ste Jaargang. Vrijdag 21 Juni J912 l\o. 10351. Gfficieele berichten. K e nnisgevi n g. Bdtfwkiidsck Nieuws. Verspreide berichten. Ï4Kg. 0.42| I Mo» - 0.18, ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.35, per maand 45 cent en per week KJ cent. Franco per post door geheel Nederland f 2 per kwartaal Afzonderlijke nummers 2 cent. °anem^.teimorden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bq alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT gO. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 1-6 regels f 0.92 elke regel daarboven 15 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel.' Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiïerst b I- lgke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Inrichtingen welke gevaar, schade o 1 hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Brengen ter algemeene kennis, dat op heden aan de Directie der N.V. Spaankorvenfabriek 5,Holland' en hare rechtverkrijgenden vergunning is verleend tot het uitbreiden harer fabriek voor het vervaardigen van spanen manden, aan de Lange Nieuwstraat no. 27A, kadaster Sectie L. no. 575, met een stoomketel van 3i/2 MJ ver warmingsoppervlak. Schiedam, 20 Juni 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd LAGERWE1J, W. B. De Secretaris V. SICKENGA. OOSTENRIJK-HONGARIJE De Keizer heeft in verband met den staat van zaken, zich niet kunnen vereenigen met den wensch van minister Duglosz om van zijn ambt te worden ontheven, en heeft zijn volkomen ver trouwen in hem uitgesproken. DE OORLOG TUSSCHEN ITALIË EN TURKIJE Vredesduiven. Bij herhaling worden weder vredesduiven uit* gezonden over het uitgestrekte oorlogsveld, al is is ook de heilspellende olijftak nog zelfs in de verte niet te zien. Het.te Constantinopel verschijnende blad «Ikdam" verneemt, dat de gezanten van de mogendheden der Iriple-Entente op vriendschappelijke wijze stappen deden bij den minister van buitenlandsche zaken om te weten of de Porte vrede.; voorwaar den zou stellen,, die geöigend zijn het succes van een bemiddelend optreden te verzekeren. Een dergelijke stap is ook te Rome gedaan. Uit Bengazi: De brigade Puccini heeft, op een verkenning naar de oase Zoeani Asnau na -een hevigen tegen stand een aanval van Bedoeïenen teruggeslagen. De verliezen der Bedoeïenen zijn groot. De Ita- ianen hadden twee dooden en twee gewonden. Uit Derna seint men In den ochtend van den 19den Juni hebben vijandelijken troepen een aanval gedaan op de schans Spezzia. De Italianen sloegen den aanval af en joegen den vijand uiteen, die groote ver liezen leed. Be geheele opbrengst van de in Turkije inge voerde opcenten voor den oorlog wordt op T.£ •060.000 (1 T.£ f ll) Het ministerie van inanciën hoopt, dat het daarmee de oorlogsuit- Saven zal kunnen dekken. RUSLAND. In de Doema was gister het wetsontwerp op den vlootbouw voor 1912—1916 aan de orde. De rapporteur van de commissie voor 's lands verdediging zei, dat de verlangde 502 millioen roebel noodig is; voor vlootbouw 392 millioen, o.a. voor 4 gepantserde kruisers, 182 millioen voor 8 lichte kruisers, waarvan 4 voor de Oost zee, 2 voor de Zwarte Zee, 2 voor den Stillen Oceaan, 36 torpedojagers voor de Oostzee; 92 millioen voor 18 onderzeeërs, waarvan 12 voor de Oostzee, 6 voor den Stillen Oceaanbovendien zijn er 33 millioen noodig, 16.400 000 voor hulp schepen, 13.133.000 voor drijvende dokken, 70.900.000 voor havenaanleg te Reval, Kroonstad' Sveaborg, Sebastopol, Nikolajef en Wladiwostok.' De geheele havenaanleg, die 112 millioen zal vor deren, zal in 1923 klaar zijn. Voor 1913 worden 114 millioen gevraagd, voor de volgende drie jaar 102 millioen, voor 1917 82 millioen. Tsaijoeënpai, een aanhanger van Tangsjaoji is naar Tientsin vertrokken. Men denkt niet dat Tangsjaoji naar Peking zal .terugkeeren. De andere ministers hebben besloten om Joeansjikai te blij ven steunen. Het aantal politci die gaarne Woe- tingfang als opvolger van Tangsjaoji zouden zien, neemt toe, men verwacht van deze dat hij een sterken band tusschen Noord en Zuid zou vormen. De nationale vergadering echter staat de afschaf fing van den post van eerste minister voor, daar deze een voortdurende bron van twist is geweest en de bevoegdheid van den president te zeer beperkt. ENGELAND. Het bestuur van de haven van Londen heeft °Pgegeven, dat er gister aan 137 schepen 11,193 bootwerkers aan den arbeid zijn. De patroons be geren dat velen van degenen, die het werk heb ben hervat, lid van de vakvereeniging zijn, wat de stakers tegenspreken. Ben Tillett heeft gister in een toespraak tot de stakers op den Towerheuvel, dezen aangeraden om het vervoer van levensmiddelen door de stra- en van Londen onder politiegeleide met geweld 6 ®'elten en het hoofdkantoor van het bestuur e haven van Londen, in de Leaden hallstraat, e overmeesteren, om het bestuur te toonen, hoe- boliK 6 °°ns de bootwerkers onderdrukken.Wij h recht' 200 zeide Tillett> 0I» de leden lvnpE 6 tuur van de haven van Londen te *pi an mannen van Ulster om de minis- prijsgeteny"Chen' hen aan h°me rule ataung s»f die zoogenaamd "P"' de havens daar. den hervatten, Het geviaagde bedrag kan zonder leening ge vonden worden. Ver dei heeft het ministerie van marine noodig 783 millioen ter voltooiing van schepen, die in aanbouw zijn. Met de loopende uitgaven zal er in de o jaar l^So roebel noodig zyn. Mijoebof zei uit naam der kadetten, dat zijn partij tegen uitbreiding van het vlootplan is, en tegen het binden van de volksvertegenwoordiging in volgende jaren. Minister Kokoftsof zei, dat de vloot noodig is om de algemeene belangen en de veiligheid van Rusland te verdedigen. De vrees, dat de 502 mil lioen door verdere aanvragen gevolgd zullen wor den, is ongegrond even ongegrond als de vrees, dat het leger onder deze vlootuitgaven zal lijden. De minister hield vol, dat zijn berekening van het stijgen der inkomsten juist is. Rusland gaat niet op avonturen uit zei de minister en bedreigt niemand. Het wil niemand overvallen, maar het wil sterk zijn om een vreed zaam bestaan te verzekeren. Na een lange beraadslaging werd het wetsont- naar FRANKRIJK. De regeering heeft besloten om de prefecten van de betreflende departementen op te dragen aan de ingeschrevenen bij de marine en de zee vaartmaatschappijen aan te bieden, om het geschil door een scheidsgerecht te laten uitmaken. Ingevolge van een bevel van den minister van marme zullen 233 leden van de paketboot «France" Wegens'desertie. m°eten verschijnen werp met schrapping van 7^ millioen voor haven aanleg aangenomen. Op voorstel van den Octobrist Goetsjkof werd besloten, de regeering te verzoeken, onverwijld den stand van de verdediging te lande te onder zoeken en daarvoor een crediet aan te vragen. MAROKKO. Een telegram uit Casablanca, meldt Op den 18den Juni is een convooi, dat van Fez kwam, ter hoogte van Ainobit aangevallen door Oeldekjap. Den Franschen hadden 14 gewonden. Gedurende den aanval op het convooi bestookten een andere troep Oeldekjap Fransche ruiters die hun paarden drenkten en brachten hun eenige verliezen toe. In het gevecht van den 16den Juni zijn zeven inboorlingen gedood en 23 gewond. Op den I8den is het bataljon Gouraud uit het kamp opgebroken. Gouraud joeg den vijand uiteen. CHINA. De instelling van de republiek blijkt nog niet het duizendjarig rijk van vrede in het voormalig ge bied van den Zoon des Hemels gebracht te heb ben. 't Blijft in het onmetelijk rijk bij voortdu ring onrustig. Woensdagavond is te Moekden de gemengde brigade aan het muiten geslagen. Den ganschen nacht vielen er geweerschoten. De muiters plun derden verscheiden banken en juwelierswinkels en staken ze in brand. Eenige huizen zijn ver nield. Het leven en het eigendom van vreemde lingen hebben de oproerlingen zorgvuldig gespaard Vrouwen en kinderen vonden een toevlucht in het Engelsche consulaat. Gisteren was de stad rustig maar de winkels zijn gesloten sterke Chineesche wachtposten bewaken de poorten der stad. Men meldt dat Tangsjaoji, de eerste minister Van a' die> naar men zich herinnert, zoo p o se mg naar Tientsin is vertrokken, zich gereed maa t om vandaar naar Hongkong te vertrekken- AMERIKA. Senator Dixen, een leider van den veldtocht voor Roosevelt, heeft na een onderhoud met Roo sevelt definitief medegedeeld, dat, tenzij de na tionale conventie de 78 gestolen gedelegeerden uit haar midden bant en ze vervangt door aanhan- van Roosevelt, de partijgangers van Roosevelt de conventie niet als reglementair zullen erkennen. Dixon weigerde te zeggen, wat zou gedaan wor den, indien de betwistte leden niet zouden worden verwijderd. Een telegram uit Chicago meldt nog: De toestand van het oogenblik is van uiterst groot belang voor de toekomst van de partijre- geering in de Vereenigde Staten en voor het voortduren van het twee-partijenstelsel. De breuk in de republikeinsche partij zal niet volkomen zijn, voordat de aanhangers, van Roo sevelt inderdaad de conventie hebben verlaten. Het is niet bewezen, dat alle aaniiangers van Roosevelt bereid zijn om hun leider door dik en dun te volgen. De houding van senator Borah, gouverneur fladley en andere partijleiders, die een ambt bekleeden, is van vérstrekkende conse quentie. Voor dergelijk mannen wil het alles zeggen, om de partij te verlaten, waaraan zij hun ambt danken, maar weinig of niets wil het zeggen voor hen, die alleen door politieke eerzucht wor den gedreven. Roosevelt verlangt geen nieuwe partij te vormen. Hij hoopte het presidentschap te krijgen, als reglementair gekozen republikein sche candidaat. Zijn meer vurige aanhangers zien niet zoo nauwzij stonden al dagen geleden klaar, om het gevecht, onder welken vlag ook, te aanvaarden. De kolonel en zijn meer bezadigde volgelingen zagen het practische en financieele gevaar van zulk een overhaast bedrijf en zij heb ben zoo lang mogelijk de waardige houding in acht genomen, door aan de bestaande partij en de regels vast te houden. Roosevelt echter is, noch was ooit bereid tot een vergelijk over te gaan of te wijken voor wien dan ook. Aan den anderen kant zijn zijn tegen standers bereid alles toe te geven behalve de candidatuur van Roosevelt. De zoogenaamde oude garde is bereid, alles in het werk te stellen om te voorkomen dat Roose velt zijn plan ten uitvoer brengt, om zijn veld tocht op vooruitstrevend optreden te grondvesten want het weet zeker dat de aard des volks zoo danig is, dat alles wat conservatief kan wordeD genoemd, gedoemd is te mislukken. Op dat oogen blik wijzen alle teekenen er op, dat de aanhan gers van Taft op het punt zijn om hun houding van laisser faire op te geven en te gaan strijden met een progressief program, om alles in het werk te stellen om de beweging voor Roosevelt afbreuk te doen. Natuurlijk zou Roosevelt in een dergelijken wedstrijd een grooten voorsprong hebben. De aanhangers van Roosevelt ter nationale con ventie hebben ten slotte na een vergadering van twee uren besloten, om aan de conventie te blij ven deelnemen, tot blijken zal dat dit onmogelijk langer kan. In de kathedraal te Luik is gisterochtend een helsche machine, voorzien van een uurwerk, ontdekt. De «Nieuwe Gazet" meldt Het onderzoek over de Portugeesche samen zwering te Zeebrugge en over het geheimzinnig drama in het hotel der Geldmuntstraat, te Brugge, wordt ijverig voortgezet. De begrafenis der twee geheimzinnige personen moest Maandag plaats hebben, maar het parket had bevel gegeven de begrafenis uit te stellen, daar eenige vreemde lingen, Duitschers en Franschen die verdwenen familieleden opzochten, gemeld hadden dat zij de lijken zouden komen bezichtigen. Dinsdagnamiddag kwamen twee jongelieden, afkomstig van Nantes, Loire-Inférieure, de lijken te Bruggen herkennen. De zelfmoordenaar heet Paul Cardinal, 24 jaar oud, van Nantes. Het is door zijn broer en zijn neef, dat hij erkend werd. De vrouw heet Marie Xeen gescheiden echtgenoote. Dit drama heeft dus niets gemeens met de Portugeesche samenzwering. Wat deze laatste beteft, daarover heeft de ka pitein, de heer Deprauw, het volgende verklaard. Voor twee maanden hadden de heeren, Depauw en Nolson het schip in Engeland gekocht. Zy bestemden het voor toeristen-reizen en hadden Zeebrugge als haven gekozen. Voor vijf weken, terwijl het schip in de haven van Glasgow lag, kregen zij het aanbod om een lading van drie ton koopwaren te vervoeren naar Las Palmas. De koopwaren zouden geen smokkelgoed zijn. De- pauw en Nolsen sloten en contract met de aan biedende party, die teekende«Pitt, Caa Soexpo Paris." De verzendingsbrief meldde in volle letters den aard der koopwaren «Geweren, schietvoor raad." De heer Depauw zegt, dat er dus geen reden tot wantrouwen bestond, Zij verborgen het voor niemand. De wapenen komen van een Belgische fabriek, maar zijn uit Beilyn verzonden, langs Antwerpen. Op verzoek van üepauw bleven de drie wagons wapenen drie weken in bewaring te Brugge. Voor 10 dagen werden de wagons naar Zeebrugge gestuurd, waar de «Vos ze moest aan boord nemen. De wape nen moesten te Las Palmas ontscheept worden, doch de kapitein kent de verdere bestemming der verzending niet. De heer Depauw, kapitein van de «Vos," legt de tusschenkomst van het Belgisch gerecht in de zaak op de volgende uit Op den dag, toen de «Vos" te Zeebrugge aan kwam, ontving de «Transport- en Handelsmaat schappij", eigenaar en bevrachter van het schip, een naamloozen brief uit Duitschland. De ongekende correspondent schreeft, dat hij wist dat de «Vos" door Portugêesche re volutionairen was bevracht geworden, en dat hij de «Transport- en Handelsmaatschappij" zou aan klagen, indien men hem, postliggend te Brugge, onder zekere naamletters, geen sotn van 50.000 fr. stuurde. Wij gaven den brief aan het parket, dat het postbureau deed bewaken, maar de ongekende liep niet in de val. Van den anderen kant meldden telegrammen uit Engeland aan het Belgisch gerecht, het ver trek van een schip, dat door Portugeesche revo- lutionnairen bevracht was geworden, en de Por- IN ELK OPZICHT kan Jden toets der vergelijking met andere goedkoope merken doorstaan. Inderdaad is hetl 1 Kg. /I.50 - 0.80 Ron a Cacao

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1