Stads- en Gewestelijk Nieuws. Yerbeterina:. ingezonden MededeelingoiL Gemengd Nieuwe. holpen, en wij verblijden ons reeds ia het voor uitzicht van den opbloei van het katholicisme in Oost en "West. Wij wenschen den koenen onder nemer het beste succes voor het welslagen dezer onderneming. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 25 Juni 1912, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 770.4 te Horla. Laagste barometerstand 746.0 te Malinhead. Verwachting tot den volgenden dag: matige tot krachtigen later afnemende zuidelijke tot zuid- westelijken wind, meest zwaarbewolkt, waarschijn lijk regen- ot onweersbuien, zelfde temperatuur1 Gemeenteraad. Vergadering van den Baad der Gemeente Schie dam op Dinsdag 2 Juli n.m. 2 uur. Volksbadhuis.. In de week van 1622 Juni 1912 werden genomen 551 baden. lste kl. 2de kl. kuipbaden 33 kuipbaden 76 regen 31 regen 382 school s kinder a 5 ct. 29 Vereeniging voor Armenzorg en tegen Bedelarij. Aan het jaarverslag van de Vereeniging voor Armenzorg en tegen Bedelarij ontleenen wij het volgende Het Bestuur was, na een enkele verwisseling in den loop van 1912 als volgt samengesteld J. Lechner C.Szn., voorzitter C. van Meurs, penning meester, F. J. Smit, A. Cool Mzn., mevr. C. van der SchalkNieuwhof Als secretares en arm bezoekster bleef mej J. A. Gazan werkzaam. Het bestuur van het Damescomité is na enkele mutatiën, als volgt samengesteld mevr. M. C. PoortmanVaillant, presidentie, mej. S. Schieveen, penningmeesteresse, mej. J. A. Gazan, secretares. De Vereeniging telde 209 leden in 1910. In 1911 bleet het ledental gelijk, doordat 3 nieuwe leden toetraden en 3 leden bedankten. De contributie bedroeg f 532.75. Het Dames comité telde 87 donateurs tegen 81 in 1910. De contributie beliep f315. Met erkentelijkheid maakt het bestuur melding van een gift a f 10.en een a f 250 voor de kas der vereeniging en van twee giften respec tievelijk f50 en f 100 voor het Damescomité. Een der schoolhoofden gaf het aan zijn school opgespaard bladtin van oude capsules, met de bedoeling dal de opbrengst zou worden gestort in de kas. o Het verslag constateert, dat de middelen van het Damescomité geheel ontoereikend zijn, maar het comité leert wel om met zoo weinig mogelyk zooveel mogelijk te doen. De werkzaamheid van het Informatie- Bureau wordt weergegeven in de volgende cijfers. Er werden dit jaar 675 onderzoekingen ingesteld tegen 453 in 1910a, 97 voor het Damescomité, b. 99 voor particulieren, c. 202 naar aanleiding van eigen aanmelding en verzoek om onderstand, d. 52 voor Armbesturen en Vereenigingen, e. 225 voor de Vereeniging Schoolvoeding. Van de sub. a genoemden konden 83 geholpen worden door D.-C. of op andere wijze, terwijl 119 daarvoor niet in aanmerking kwamen, Voor zooveel dat mogelyk was, werden hun belangen voorgedragen, 'tzij bij een kerkelijk of bij het Burgerlyk Armbestuur. Onder de sub b genoemden kwam 15 maal voor dat, dat de aanvrager niet aan het opgegeven adres of op het bevolkingsbureau te vinden was. Verscheidene malen is tegen zulke bedriegerijen in de plaatselijke bladen gewaarschuwd. Wat sub d betreft, mag met' voldoening een vermeerdering worden vastgesteld, verleden jaar toch werden 32 informaties gevraagd door instel lingen of vereenigingen van weldadigheid. De 450 verstrekte informaties van het informa tiebureau, waarvan nog een te gering gebruik wordt gemaakt, omvatten naar den Godsdienst 245 Ned. Hervormd, 177 Roomsch-Katholiek, 6 Evang. Lutersch, 4 Gereformeerd, 5 Oud-Roomsch, 13 tot geen kerkgenootschap behoorend, naar den burgerlijken staat 402 gehuwden, 27 ongehuwde maunen, 21 ongehuwde vrouwen. Het aantal mannen, dat zich als werkzoekenden op het Bureau der Vereeniging aanmeldde, was dit jaar aanzienlijk minder dan in 1910 en vorige jarenzeker ook, een gevolg van de meerdere vraag naar arbeidskrachten. Met de gemeentelijke arbeidsbeurs hield de vereeniging geregeld voeling. Gehuwde vrouwen, die in veel gevallen moeilijk zijn te helpen met 't oog op de belangen van het gezin, werden meestal buiten de Arbeidsbeurs aan werk geholpen. Het verslag geeft in «Beschouwingen" eenige practische wenken omtrent armenzorg en consta teert dan verder: Van de samenwerking tusschen de verschillende organen op armenzorggebied, die wel verre van algemeen, toch was tot etand gekomen, is op 'toogenblik dat dit verslag verschijnt, weinig over. De diakonie der Ned. Herv. Gemeente trok Z'.ch terug en van de belangstelling van enkele andere mocht in den laatsten tijd weinig meer blijken. Laat ons hopen, dat onder den invloed van de nieuwe Armenwet straks de geesten zullen wak ker worden en het nut van samenwerking zal worden ingezien om te bereiken hetj doel, dat toch iedere armenverzorger zich moet vöorstellen, het belang van den arme. Het verslag eindigt met een woord van hulde aan de nagedachtenis van mevrouw Van der Most- Ritter, die vele jaren een gewaardeerd medewerk ster was in het Dames-comité en met een woord van dank aan mevr. Van HasseltVan Rees »voor de groote toewijding, waarmede zij als presidente van dat Comité onze Vereeniging ter zijde stond". Programma van de uitvoering door het Stedelijk Muziekkorps op Woensdag 26 juni, des namiddags ten 8 ure, op de Markt te geven Durch nach zum licht. Marsch, E. Laukiën. 2. Hans Sachs. Ouv, G. A. Lortzing. 3. Immer oder Nimmer. Walzer, E. Waldteufel. 4. La dame blanche. Fant. Arr. Buijssens. 5 Die Heinzel mlinchen, R. Eilenberg. 6. Marsch- Giste r-m iddag is eenjongentjein de Lange Haven gevallen. Het werd spoedig zon der letsel te hebben bekomen, gered. Op de Hoogstraat kreeg giste r- avond een 17-jarig meisje een toeval. Door voor bijgangers werd het meisje in een winkel binnen gedragen en daar weer bijgebracht. H e d e n-m orgen is eenjongen in de Schie gevallen en daaruit gered, zonder letsel te hebben bekomen. Vrijdag 28 Juni, 's avonds 8 uur, zal jn Maison van der Heijden alhier door de afd- Schiedam van het Nationaal Verbond van Gemeente ambtenaren in Nederland een vergadering worden gehouden. De heer A. H. Struijk, de secretaris van het hoofdbestuur, zal als spreker optreden met het onderwerp: «Weduwen- en wezenpen- toen voor ambtenaren en beambten in dienst der gemeente. Zooals uit achterstaande adver tentie blijkt, zal het bestuur der Schiedamsche Gezondheids kolonie dit jaar aan 12 kinderen, waarvoor een deel der kosten moet worden bij gedragen, de gelegenheid openstellen een maand in haar koloniehuis op de Veluwe te verblijven en daarvan de heerlijke boschlucht te genieten. Na- Natuurlijk komen ook hier alleen in aanmerking de kinderen, di& het volgens het oordeel der ge. neesheeren het meest noodig hebben, daar de kosten per kind aanmerkelijk hooger zijn is een bedrag van f 10.slechts een kleine tegemoet koming is in de te maken kosten. Daar er van Schiedam slechts 12 kinderen aan deze uitzending kunnen deelnemen, zal het zaak zijn zich zoo spoedig mogelijk bij de secretaresse, Mevrouw Jonker Roelants, aan te melden. UIT ROTTERDAM. Zondagnamiddag is de 5 jarige M. S., wonende in de Almondestraat alhier, in de Zomerhofstraat door een automobiel, bestuurd door den heer W. F. v. S., uit Overschie, aangereden. Het meisje werd tegen de straat geslingerd en ernstig aan het achterhoofd verwondhet kreeg bovendien een hersenschudding. Het kind is in het St. Franciscusgasthuis verbonden. In de étalage van de luxe-bakkerij van den heer J. De Bruin, aan de Goudsche Wagenstraat no. 50a, alhier, worden op dit oogenblik geëxpo seerd de prijzen, door den heer De Bruin behaald op de vaktentuonstelling, op 16 Mei j.l. te Leiden gehouden. Voor luxe brood werd hem een eerste prijs, bestaande uit een groote verguld zilveren medaille, toegekend voor kunstbrood een eereprijs. bestaande uit een prachtig gekleurd geëmailleerd kruis en voor wit brood een zwaar zilveren medaille als eereprijs uitgeloofd door Prins Hendrik. Deze me daille draagt het medaillonportret van den Prins, waarom heen te lezen isHendrik, Prins der Nederlanden, hertog van Meckelenburg. Deze prijzen zijn vergezeld van fraaie diploma's. Het zijn onderscheidingen, waarop de heer De Bruin trotsch mag zijn. De kapitein van den proviandboot «Cornelia III," J. v. E., wonende Nijverheidstraat, te Rot terdam, werd sedert eenigen tijd verdacht van diefstal van machinedeelen en -benoodigdheden, waarom hij scherp in de gaten werd gehouden. Zaterdagavond gelukte het de politie hem te be trappen. De twee agenten der rivierpolitie, H. v. Gent en J. Kwast, stelden zich op den wal van "de Dokhaven verdekt op, en zagen tusschen tien en half elf uur de «Cornelia III" de Dokhaven binnenstoomen en ligplaats nemen langszij der Heijschouw III, der gemeente Rotterdam. Van de «Heijschouw" werden 6 zakken steenkool en een bus machineolie op de «Cornelia III" overgeladen. Toen de agenten dit zagen, riepen zij den kapi tein toe, doch deze, zich betrapt ziende, wierp zijn boot los en stak van de «Heijschouw" af. De agenten schoten op hem, maar v. E. ging naar beneden, en full speed stoomde de «Cornelia III" de rivier op. De agenten waren ondertüsschen op de sleep boot «Fortuna III" geklommen en achtervolgden de «Cornelia III", die zij bij de Lloydkade op de hielen zaten. Daar trachtte v. E. den steven te wenden, maar toen de agenten weer op hem schoten en de boot troffen, vond hij het veiliger by te draaien, Met behulp van den Havendienst II werden toen de kapitein der «Cornelia" en de machinist W. d. V., wonende Nassauhaven, gearresteerd en overgebracht. Later werd ook de machinist van de «Heijschouw", A. v. d. E., wonende Vreden- oordstraat, in bewaring gesteld. UIT DELFT. Het burgerlijk armbestuur te Delft vraagt den gemeenteraad machtiging, om over te gaan tot den bouw van een armhuis, waarin dan de ver pleegden, die thans uitbesteed worden in volks logementen en bij particulieren onder dak zullen worden gebracht. Zooals de toestand thans is, kan deze niet blijven. Het meerendeel der aldus besteden gaat moreel onder, omdat het noodige ontbreekt. Daarom wil het B. A. deze menschen onder voortdurend toezicht hebben De oprichtings kosten van het armhuis bedragen f 18.250, of met de verschillende benoodigheden f 1880 per jaar- Er ontstaat door besparing van bestedingsgeld enz. een voordeel van f1240, zoodat een meerdere uit gaaf ;gevorderd wordt van f640 per jaar. Het aantal aldus te verplegen menschen bedraagt thans 33. In het verslag van het jubilé der Schiedamsche Bondsafdeeling, rede van kapelaan Donders, is de volgende zetfout onverbeterd geblevenWaar sprake is van de toenadering tusschen de ver schillende standen in de maatschappij staat«wij zijn niet zoo dwaas te droomen van fusie of samenwerking"dit laatste woord moest zijn samensmelting. Haar steun. Vele vrouwen in alle klassen der maatschappij zijn op de Pink Pillen verzot. Er is geen andere uitlegging voor deze voorliefde dan het goed dat de Pink Pillen alle dagen hebben gedaan en nog doen aan al die vrouwen. Zij moge een groote dame, een werkster of een boerin zijn, de vrouw heeft behoefte aan een geneesmiddel om haar zwak lichaamsgestel te ondersteunen. Zeer weinig vrouwen hebben een gestel dat krachtig genoeg is om het zonder deze versterkende geneeswijze te kunnen doen. De versterkende en herstellende geneeswijzen zijn talrijk en indien de algemeene voorkeur aan de Pink Pillen te beurt valt. is dit, naar het oordeel der vrouwen, om dat de Pink Pillen het best aan hare behoeften voldoen, dat wil zeggen haar het best van hare kwalen ver lossen. Zier hier de getuigenis die ons gezonden is door Mejuffrouw Middelkoop, geboren Veenendaal, wo nende Korte Roozendaal 5, te Utrecht. Mejuf. Middelkoop. «Ik maak u mijn compliment over uwe Pink Pillen, schrijft zij, zij hebben mij een volkomen genezing bezorgd. Sedert langen tijd was ik zwak en bloedarm. Ik zag er slecht uiten leed aanhou dend. Wanneer ik geen schele hoofdpijnen had, had ik maagkrampen, en wanneer de maagkram pen mij met rust lieten, had ik verblindingen en duizelingen. Ik was zeer vermoeid en rustte des nachts niet uit. Daar alle middelen die ik gebruikt had, niet in staat waren geweest mijn toestand te verbeteren, besloot ik de Pink Pillen te nemen, hopende dat zij voor mij zouden doen wat zij reeds voor zoovele andere zieken hadden gedaan. Uwe uitmuntende pillen hebben spoedig al mijne kwalen doen verdwijnen en mij een volmaakten gezondheidstoestand doen weervinden." Gij moet niet wanhopen uwe zwakte, uw bloed armoede, uw slechten gezondheidstoestand te ge nezen, indien gij de Pink Pillen niet beproefd hebt. Verkrijgbaar bij het Generaal Depot der Pink Pillen, Eehgenlaan 22, Amsterdam voor Rotter dam Snabilé, 7 Groote. Markt; S. G. Wulff, Westnieuwland no. 8 voor Schiedam en Om streken bij de firma Kappelhof Sc Hovingh, P. J. van der Sman, en verder bij verschillende apo thekers en goede drogisten. Prijs: fl.75 de doos en f9.de zes doozen. Vergiftiging? Wij hebben gemeld, dat te Arnhem Woensdagavond een koperslager is over leden vermoedelijk tengevolge van vergiftiging- Dit geval heeft zich echter te Renkum afgespeeld. Wij vernemen nader, dat de justitie gisteren ter plaatse een onderzoek heeft ingesteld en dat het lyk van den koperslager heden in een verze gelde kist naar Arnhem is overgebracht voor het sectieonderzoek. In de door den overledene gebruikte koffie en in van hem afkomstig braaksel is arsenicum ge vonden. De arrestatie gebr. van Eijk. Dezer dagen meldde het „N. v. d. D." dat de arrestatie •tc-T g'ebr. van Eijk wel geen verdere gevolgen zou hebben, omdat volglens Ameiikaa ruche be palingen de schuld van beklaagden zou moeten worden bewezen, alvorens uitlevering geschiedt. Men verneemt thans, dat de Hollandsche justitie leeds voldoende aanwijzingen moet hebben ge had, waar de giebr. van Eijlk zich ophielden, alvorens van particuliere zijde de politie te Boston op het spoor werd gebracht. Of de Nederlandse he justitie van meening' was, dat de schuldigen reeds voldoende waren ge straft door de vrijwillige ballingschap, waartoe zij zelf moesten besluiten en de treurige levens omstandigheden waarin zij dientengevolge ver keerden, of wel, dat de g'roote onkosten f 20.000 a f 25.000 welk deze procedure voor den Neder]a-ndsche Staat medebrengt, de aanleiding zijn geweest van een verzoek tot arrestatie of te zien, kunnen we in het midden laten. Hoe vriendelijk de gezindheid van het punliek echter tegenover de bankiers is, mag blijken uit de mededeelingfen, die ons van betrouwbare zijde werden gedaan, als zou een der crediteuren it' Zeeland den Minister van Justitie het bedrag hebben aangeboden, voor de procedure-Van Eijk noodzakelijk. Er zijn echter van die cadeautjes, die meer last dan lust geven en zeker is het voor de geblinddoekte niet wel mogelijk geschenken te aanvaarden. lntusschen bet gfeval is teekenend. Kersenpluk. In zeer vele Maas- en Waal- sch'e kersenboomgaarden is Zondag, doo-rgeplukt. De bazen hadden ontheffing gevraagd en verkre gen van de wet op de Zondagsrust, omdat de kersen snel rijipen, en omdat met het oog bp het veranderlijke weer, het seizoen betrekkelijk vroeg' geëindigd kan zijn. De loonen zijn niet zoo hoog als in de Betuwe. De plukkers ont vangen f2 5. f 2.50 per dag. Er is veel handel op bet buitenland, waar flinke prijzen wo-rden besteed (Geld.) Een ballontocht met de Victoria Luise boven Nederland. Naar men ver neemt, bestaat by de Duitsche Lüftfarht Actiën Gessellschaft te Düsseldorf 't voornemen op een nader te bepalen dag in September een tocht met de «Victoria Luise" naar Amsterdam te maken- Het ligt in de bedoeling ook hier ter stede te landen. De heenreis zou over Arnhem langs de Zuiderzee en over het Gooi gekozen worden, ter wijl de terugreis langs het Noordzeestrand Rot terdam, 's-Hertogenbosch en Venlö loopt. De hoofdredactie van het weekblad «Het Le ven", in welks nieuwe nummers van gisterochtend een tocht met dezen reuzenballon, verduidelijkt met een tiental foto's, beschreven wordt, geeft alle nadere inlichtingen. De reissom bedraagt en- .kele reissom 400 Mark, retour 800 Mark. Kwartjesvinders. Twee veldwachters zijn er in geslaagd, onder Zoeterwoude eenige kwar tjesvinders te arresteeren, die het den voorbijgan gers door hun onbeschaamde optreden zeer lastig maakten. De arrestatie ging met ernstig verzet gepaard. Branden.Te Dodewaard zijn eergistermorgen een arbeiderswoning van den heer D. P. en twee daarachter gelegen huizen, waarvan het ééne eveneens aan den heer D. P. en het ander aan den heer J. A. toebehoorde, tot den grond toe afgebrand. Vermoedelijke oorzaakhet onvoorzichtig om gaan met een brandende sigaar in een kleeren- kast. Het verbrande was verzekerd, wat een ge deelte betreft zeer laag. - Zondagmorgen om zes uur ontstond te Neede brand in Need's Verzendhuis. Behalve pl. m. 80.000 eieren, gingen ook nog een menigte kisten met andere comsumptie-artikelen in de vlam men. Het huis is totaal uitgebrand. Verzeke ring dekt de schade. - Roeiboot omgeslagen. Zondagmiddag is op het Alkmaardermeer een zeilbootje omge slagen. De kapitein van de Alkmaar Packet slaagde er in 6 personen, allen afkomstig uit Krommenie, te redden. De 7de, zekere B. V., ook uit Krommenie, is verdronken. Huis ingestort. In den nacht van Zater dag op Zondag is op het Haarlemmerplein te Amsterdam een huis, dat gedeeltelijk werd ver bouwd, ingestort. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. Doorstroopers mishandeld. In de Beekhuizer bosschen onder Velp is gisteren de jachtopziener G. R. toen hij twee beruchte stroo- pers wilde verbaliseeren, door hen aangevallen en zwaar mishandeld. Inde Diamantn ij verheid. Het «Nwsbl. van Ned. verneemt, dat de firma Lamon, roosjes juwelier, het geheele snyderspersoneel heeft ge-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2