Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Aan onze lezers. 35ste Jaargang. Woensdag 26 Juni tQiO No. 10355. f 100 bij verlies van een duim. t 60 bij verlies van een wijsvinger. feuilleton, Boitenlandscli Nieuws. Verspreide berichten. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent Franco per post door geheel Nederland 2.-per kwartaal Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- en bi ade Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 1—6 regels 0.92; eikeregel daarboven 15cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel/ Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiierst bil ly k e overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85, Postbus no. 39. Reeds lang werd door ons overwogen, om voor het Geïllustreerd Zondagsblad, hetwelk Zaterdags gratis aan de abonnés van de Nieuwe Scliiedamsche Corirant wordt verstrekt, een klein bedrag in rekening te brengen. Waar tal van bladen voor het Zondagsblad iets extra laten betalen, meenden wij dat zulks ook voor het fraaie Geïllustreerd Zondagsblad van de Nieuwe Schiedamsclie Courant alleszins billijk zou zijn. De Directie van de Nieuwe Scliiedamsche Courant heeft dan ook besloten den abon nementsprijs, met ingang van 1 Juli, een kleinigheid te verhoogen en te brengen op 12 cent per week, 50 cent per maand, en fl.50 per kwartaal. Wij voegen hier echter aanstonds aan toe, dat deze verhooging mede verband houdt met een nieuwe Zondagsblad en de Ongevallenverzekering geheel kosteloos aan de abonnés te ver strekken. Wij vertrouwen dan ook, dat onze lezers de kleine verhooging zullen billijken en het op prijs zullen stellen, dat zij thans zulk een waardevolle premie, als de ontvangen. men aangenomen, niettegenstaande het protest van den bisschop, die verklaarde te weigeren tot de tenuitvoerlegging van de wet mede ie Weaken, voov zoover het godsdienstonderwijs te- treft. DE DIRECTIE. welke, van 1 Juli af, mede aan ons blad zal worden verbonden. Met de N. V. »Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank", gevestigd te Schiedam, heeft de Directie van de Nieuwe Schiedam sclie Courant dezer dagen een overeenkomst gesloten, waarbij de abonnés van ons blad, overeenkomstig de daartoe gestelde voor waarden, De volgende uitkeeringen kunnen ge schieden f 1000 bi-* levensla,1Se geheele invalidi- v teit. 200 bij verlies van één ha,nd, één voet of één oog. c bij overlijden binnen een maand 1U0 "a den dag waarop het ongeluk voorkwam. IC bij verlies van eiken anderen vinger. Iedereen zal begrijpen, dat bij de steeds Rijgende exploitatie-kosten van een dagblad ^•ondoenlijk zou zijn èn het Geillustreerd H E T L O T. Uit het\Duitsch vertaald). 32) Brenner verwonderd had' zeidc vrouw hij zoo spraakzaam' 'en Sedacht'dat schien, dat hij nu een wr a k0n Zyn' Mls" op gaat." beetje den goeden weg Frans echter bleef naden waarmede Jacob herhaald ein t Z en' De blik aangeken, beviel hem nSM X door, „Ik moet oppassen," zei hii iif.,?iL »Als die ruwe, harstochtelijke man het beende, moet ik haar voor hem waarschn arme, kleine Rosa." Schuwen, Zoo kwam, terwijl de sterren als stralende ™gelenoogen naar beneden blikten en witte Pookachtige schaduwen opstegen uit de ri- hart' 6en nieuwe Z01'S drukken op Frans Brenners aan°h Jacob in den molen kwam, zat de familie te w/of a30ndet,en* zÜn weitasch met eenige vet- Kroerpr,ei^0enen' saf lachend aan Barije: de ■voor ziin Marie bem megegeven had Men SrfdfvnÏÏi' bl'acht llij achter niet over. bezoeken bii dn B*pig in dea molea van zijn Ken by de Brenners niets te weten. Hy ENGELAND. Gistermiddag heeft zich. in het Lagerhuis een merkwaardig toonecl afgespeeld. Het voorval ontstond in verband met de be handeling van de kiesrechtvrouwen in de gevan genis ten de zoogenaamde hongerstaking. Timothy en Hcaly verzochten Asquith de gevangenen vrij te laten, maar Asquiih verklaarde, dat McKonna reeds had gezegd, dat als de gevangenen beloof den, hun overtreding niet te herhalen, zij terstond zouden worden vrijgelaten. Dit antwo-ord mankte de verontwaardiging g'aande van den socialist Lansbury, een bekend pleiter voor vrouwenkies recht. Hij ging staan schreeuwen en met zijn ar men zwaaien en tenslotte liepi bij naar de minis- terbank'. Daar schudde hij zijn Vuist tegen Asquith en riep uit: Gij moest uit het openbare leven worden gebannen, gij' staat tie laag voor verach ting. In. de geschiedenis zult gij! blijven voort- loven als de man die onschuldige vrouwen heeft gemart: ïd. Zestig gevangen kiesrechtvrouwen zrn lot dwangarbeid van verschillenden duur ver oordeeld wegens het inslaan van ruiten. Lansbury stond zoo gedurende eenige minuten afwisselend de ministers en de unionisten aan te klagen. Dezen hielden zich volmaakt kalm. Gij weet wel, riep. Lansbury o. a., dat de vrouwen die belofte niet kunnen doen, het is niet zooals het een man van eer betaamt om haar dat te vragen. Ten slotte ging hij weer naar zijn zitplaats terug. De voorzitter gelastte hem vervolgens lxet Huis voor de rest van de zifting te verlaten. Lansbury zeide: Ik ga niet, zoolang deze ver achtelijke dingen gebeuren. De voorzitter herhaalde daaropi zijn bevel mei nadruk. Brookes, een lid van de arbeiderspartij!, drong er bij Lansbury op aan, dat hij- aan het bevel zou voldoen en denzelfden raad gaven hem andere leden van de arbeiderspartij. Ten derden male herhaalde de voorzitter zijn bevel met de waarschuwing dat hij, als hij niet werd gehoor zaamd, gewield zou gebruiken. Eindelijk gaf Lans bury aan den aandrang van zijn collega's gehoor. Daarmede nam het voorval een einde. FRANKRIJK. De Kamer heeft het eerste gedeelte van het amen de-men t- Ja vajwaarbij elk departement een kiesdistrict vormt, met 298 tegen 261 stemmen aan genomen. 1 1 MAROKKO. De internationale commissie, belast met In-et bostudeeren van de financieele vraagstukken be treffende Marokko, heeft haar werkzaamheid vol toöid. AMERIKA. De democratische nationale conventie heeft Par ker met 594 stemmen tot lijdelijk voorzitter ge kozen, tegen 506 stemmen op Bryan. Vervolgens nam de conventie een motie aan waarin werd verklaard dat de verkiezing van Parker met algemeene stemmen was geschied Maar toen Parker een poging deed om de con ventie toe te spreken, ontstond een zoo verschrik kelijk tumult, dat men er toe overging de con ventie tot 8 uur 's avonds te schorsen. CHINA. LUXEMBURG. De liberale schoolwet is met 34 tegen 17 stern- was opgeruimd, plaagde Martha en gaf zijn va der een heel nauwkeurig opdracht van een klant die hem in den voormiddag had aangesproken Na het eten greep Theo naar een krant - de molenaar begon in de kamer op en neer te loopen. Jacob zette zich naast den haard- hii scheen te overleggen, hoe hij den avond door zou brengen. Martha zette zich aan een hand werkje en moeder Rosine kwam juist uit de keuken, waar zij een en ander geregeld had De molenaar scheen op dat oogenblik gewacht te hebben want hij brak plotseling zijn over peinzingen af en zeide. „Wanneer vertrekt Theo „Over veertien dagen," antwoorde deze, zonder van zijn blad op te zien. „Daar we nu allen nog by elkaar zijn, zou ik nog wel eens willen bespreken, hoe ik van 't voorjaar denk te gaan bouwen" ging de mo lenaar voort. Zij wisten het al. De molen zou een verdie- Ping verhoogd worden en voor de familie zou een geheel nieuw huis komen. Hoezeer de mo- lenaaravrouw zich ook tegen deze nieuwigheden schfK u/ moest er zich toch eindelijk in dit h/r 0 had haal'aan verstand gebracht, werkclhk u™" £rootdoeriei'ij wa^ maar dat het %et ubelang.der zaken gevor- dat het nieuwe we, 2 zy er op aangedrongen, bureermenschen nast aenvoudig' zooals het buigeimenscnen past, zou ingericht, wnrrton Nu kwam echter de plaats van de nieuwe woning De „Daily Telegiraph" verneemt uit Peking nog het volgende over den algemeenen toestand. De strijd tusschen de verschillende politieke g'roe pen om de overmacht in bet Kabinet houdt aan. Bet schijnt, dat de invlöed der ultra-radicale ele meuten aan het minderen is en dat de macht der conservatieve groep toeneemt. President Joean- sjikai laat zich krachtig geldien, en hij zou door zijn invloed den gematigden wel de overwin ning kunnent verzekeren, maar hij is huiverig, de schroef te veel aan te draaien, want dat zou een breuk tusschen' Noord- en Zuid.China ten gevolge kunnen hebben en een aanwakkering kun nen zijn voor de sep-aratische beweging der Kan ton neuzen. Zondert men enkele sporadische opstanden uit, dan is het overal in den lande kalm; de over tuiging neemt toe, dat de Republiek thans hecht gevestigd is. Het volk verlangt enkel maatschap pelijke rust en handelsvoorspoed, maar trekt zich van de politieke zaken heel weinig aan. Dr. Soenjatsen is Zondag in Sjanghai aange komen uit Hongkong; hij houdt zich bezig mof de bestudeering van 'het Chineesdie spoorweg- vraagstuk. Dr. Woetingfang wordt veiel genoemd als waar- schijnlijken opvolger van Tangsjaoji als minis ter-president. En men houdt het er voor, dat liij de benoeming zal aannemen, indien die hem wordt aangeboden. aan de orde. Tegenover den molen stond een oud huisje, dat heel goedkoop te krijgen was. Dat zou gekocht worden en afgebroken en daar zou de nieuwe woning gebouwd worden. Zoo was het plan van de molenaarsvrouw. Maar haar zonen stemden er voor, dat het nieuwe woon huis aan de overzijde van het kanaal, in de nabijheid van de zaagmachine zou verrijzen, met vrij uitzicht naar alle kanten op het dal, op de rivier en op den bergrand. De twee mee ningen kwamen ook nu weer ter sprake en ook Martha nam aan de stemming deel en koos partij met haar broers. Moeder was over stemd. „Dan zal het wel uitgemaakt wezen, dat ginder gebouwd zal worden." Zij wees naai de zaagmachine. „Spreek toch eens, vader!" De molenaar had zich nog met geen woord in het gesprek gemengd, maar was weer zwij gend op en neer gaan loopen. Ny stond hij stil. „Er is in de nabijheid maar één plaats, waar het huis, dat ik bouwen wil goed tot zijn recht komt en dat is Brenners tuin. Daar wil ik een villa bouwen, zooals het voor onze maat schappelijke verhoudingen past, met prachtig front, steenen trappen en terassen Brenners oude huisje moet natuurlijk weg dat spreekt van zelf" Hij keek in 't rond om den indruk van zijn woorden na te gaan. Bleek staarde Rosine hem aan. „Peter om Gods wil 1 Uit Mexico wordt gemeld, dat de regieerings- ii oepen na den slag bij Ifuitzilac de vorige week 200 opstandelingen aan de boomen hadden opge knoopt. Naar de „Braunschweigiscble Handelszei- tung" meldt, beeft de kanonneerboot „Hyena" last gtekinegen de wateren van Helgoland opnieuw op te mieteu, met het oog op een uitbreiding van dte oorlogshaven. Helgoland zou een ankerplaats moeten worden voor de Duitsche handelsvloot. Uit Rome wordt geseind: Aan boord van het Franschie stoomschip „Con go", dat in Port-Said aangekomen is, is het. tot een hevige botsing tusschen de Italiaansohe be manning en de Turksche passagiers gekomen. Beide partijen maakten van revolvers en dolken gebruik. Twee passagiers zijn gedood, een werd er over boord! geworpen en verdronk. Een ma troos is door een dolksteek gedood. Acht per sonen zijn gekwetst. De Egyptische politie moest te hulp giaroepen worden, oma de orde te her stellen. Uit Constantinopel wordt gemeld, dat de politie een uitgebreide bende van Grieksche mis dadigers op bet spoor is gekomen, die er hun werk van maakten personen, die een levensver zekering hadden gesloten, om het leven ie bren gen, om daarna de verzekeringssommen onder elkaar te verdeelen. Een der misdadigers, die meende bij de verdeeling te kort gekomea te zijn, spoedde den verrader. Verschillende leden der bende zijn gearresteerd. De Engelsohe bladen wijden zeer waardee- rendci artikelen aan de nagedachtenis van veld maarschalk George White, wiens dood wij gis teren meldden. Hij wordt geprezen als een vol maakt gentleman en een uitstekend krijgsman, wiens heengaan in het leger ernstig gevoeld zal worden. Vooral worat hij natuurlijk gepkefcen als de verdediger van Ladysmith, waaraan de veldmaar schalk dan ook zijn grootste bekendheid te dan ken heeft. White verdedigde die grensstad in Na- tal van 1 November 1899 tot 1 Maart 1900, en hield bet dus 119 dagen lang tegen de Boereu uit, tot hij' ontzet werd. De generaal werd in 1835 geboren en trad reeds in 1853 in het leger. Hij nam deel aan de demping van den grooten Indischen opstand in 1857, aan den Afrikaanschein oorlog en den krijg in Egypte in 1885. Vijf jaar lang was hij oppercomtn an dan t van de Indische troepen, tot hij bij het begin van den Boerenoorlog het op perbevel in Natal overnam. De laatste vier jaar Was Sir Georgte< White gouverneur van Gibraltar. Een onlaiTgs gestorven gepensioneerd ma joor Kulian Eisner v. Gronow heeft aan de ge meente Berlijn 2000 nik. vermaakt, onder beding dat dit geld op rente gezet moet worden en de rente telkens bij het kapitaal gevoegd moot wor den, tot tijd en wijle dit 'zoo aangegroeid zal zijn, dat het gelijk staat met de schuld, die de ge meente beeft. Van dat oogenblik af mag de jaar- Maitha lachte. Zij hield alles voor een grap Theo was opgesprongen, eerst vol schrik, toen kalm: „Vader, maak toch geen gekheid!" Slechts Jacob bleef rustig: „En weet u al of het huisje te koop is?" „Te koop - daar heb ik niets mee te maken. Voor die domme onkosten van de herstellino- hebben ze een hypotheek op het buisje genomen, die het volgend jaar vervalt." „Vader, u zult het toch daarop niet aan laten komen!" riep Theo. »En u zult ze tegen hun wil niet uit hun huisje jagen," zeide de molenaars vrouw en stelde zich voor haar man. Jacob hield onbe- weegelijk den blik op zijn vader gevestigd. Het was hem plotseling, alsof alle vage gedachten uit zijn hoofd weggejaagd waren. Een licht ging hem op, duidelijker dan hem lief was een eigenaardige benauwdgeid steeg hem naar het hoofd; hij vloog naar buiten; hij moest lucht hebben. Nu wist hij het zeker: de Brenners waren arm. Hij wist echter nu ook, waar het veto geld gebleven was, waarover zijn. vader en de oude Melcher gesproken hadden, toen hij achter het beschot verscholen was gnweesr. nuidelijk stor d den de oogenblikken voor hem Hij hoe weer de woorden van den ouden tnan Zoo veel geldl Zoo veel geld! Ik word er benauwd van En dan weer: „Er is geen geschrijf, geen nota ris noodig, Peter, zorg jij voor alles Wordt vervolgd.) f»

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1