Staten-Generaal. Binnenland. Stads- en (Gewestelijk Nieuws. Niet minder dan 80 personen zijn reeds ziek ge worden. Waarschijnlijk is het gebruik van melk door typhuS-acillen geïnfecteerd, de oorzaak'. Chicoutimi, een plaatsje noordelijk' van Que bec, is half dooi- brand verwoest. De. katholieke kerk, de school en meer dan de helft der hui zen zijn in vlammen opgegaan. Naar verluidt zijn 1200 personen dakloos geworden. De builenpest op Porto Rio breidt zich uit. Opnieuw zijn 9 gevallen van deze gevaarlijke -ziekte; geconstateerd. Evenals in Pruisen, valt ook in Baden een sterke achteruitgang in het aantal geboorten waar, te nemen. Inde jaren tusschen de zeventig en tachtig kwamen er op 10Ö0 inwoners 44 geboor ten voor, tusschen de tachtig en negentig 36. tusschen 1890 en 1900 34 en tu'ssehen 1900 en 1910 3332 geboorten. In 1911 is voor het eerst het geboortecijfer oo-k absoluut verminderd en wel met 3000. In dat jaar werden nog maar 28.6 kinderen op de 1000 inwoners geboren, het laagste getal van de honderd laatste jaren. Het aantal huwelijken is ook dalende. In 1907 werden in Baden 16,666 huwelijken, in liet afgeloopen jaar nog maar 15,338 huwelijken gesloten. Daar echter het sterftecijfer geregeld daalt, maakt men zich in Baden nog niet ongerust- In de afge loopen tien jaren was er dan ook een overschat aan geboorten van ongeveer 25,000 in het jaar. Onder verdenking- van spionage is !e Dus- Seldorp de Russische eerste-luitenant Nikolski in hechtenis genomen. Hij stond in verbinding mei den te Berlijn gevatten kapitein Kostewitsj. Volgens geruchten, zouden de koning en koningin van Roemenië dezen zomer aan keizer Franz Joseph een bezoek brengen. In een brief aan zijn blad, schrijft de cor respondent te Smyrna van het «Berliner Tage- blatt" dat op het eiland Samos sinds den moord op den vorst Kopassis, in April, volledige anarchie heerscht. De vorstbisschop dr. Joseph Altenweisel van Brixen (Oostenrijk), is Dinsdagavond in Deutsch- Majrei aan de gevolgen van een beroerte, die hij voor eenige dagen gekregen had, overleden. Gisteren is te Parijs een 21 jarig Italiaan, die opgaf Selpians te heeten, gearresteerd. Hij schijnt een gevaarlijk anarchist te zijn en moet ook met de auto-bandieten in verbinding hebben gestaan. EERSTE KAMER. Zitting van Woensdag 26 Juni. De beraadslaging over art. 3 (bepaling van het begrip arbeider) der Radenwet wordt voort gezet. De minister van landbouw, nijver- h e i d en h a n d e 1, de heer Talm a, licht een door hem ingediende wijziging toe, waarmede hij inzake het toekennen van kiesrecht voor de Ra den aan zekere, talrijke categonën van met ver zekerden arbeiders tegemoet is gekomen aan de wenschen van den heer Patijn, die thans zijn amendement intrekt. Daarop zegt de heer Nolens, dat de meer derheid der Commissie van Voorbereiding is tegen het amendement-Patijn, dat opneming wil van hen, die met werkzaam zijn in een onderneming, met name de dienstbodentegen de amendemen- ten-Duys (resp. betrekende de losse arbeiders en de weistaudsgrens) terwijl aanbevolen wordt het amendement-Patijn om de patroons van geassi mileerde arbeiders kiezers te maken- De beraadslaging gesloten zyude, worden alle amendementen verworpen en art. 3, evenals het gisteren aangehouden art. 7, z. h. s. aangenomen. Aan de orde is thans de algemeene bespreking van 5 (Van het bestuur). De heer Teenstra licht toe waarom hy en anderen het bestuur van de Raden van Arbeid willen doen vervallen, nu de taak der Raden be perkt is. De minister zegt, dat hij de wetgevende taak van de Raden in zooverre zal trachten te wijzigen, dat hij hun geeft het absolute initiatief om verordeningen te ontwerpen, die de Kroon moet goedkeuren. De werkkring van die hcha men wordt dus niet verkleind. Het «dure" bu reau, waartegen de heer Teenstra in verzet is gekomen, zal er zijn ter wille van de ongevallen en invaliditeitsverzekering. De heer Teenstra repliceert, dat de minis ter dus feitelijk de verordeningsbevoegdheid van de Raden handhaaft en alleen aan een juridisch bezwaar van den heer Loeff tegemoet komt. Ver der ontkent spr. in antwoord op door den minis ter geoefende critiek, dat een Raad van Arbeid van 5 personen voor een groot district ten plat- telande te klein is. Hij is ook tegen de ambte naren. Wat het dure bureau betreft, moet de minister niet denken, dat men de ziekteverzeke ring aan de ongevallenverzekering zal willen kop- belen. De heer Schaper stelt de vraag, waarom men de leden van de Raden moet dwingen om een bestuur te kiezen, wanneer zij meenen het best zonder dat lichaam te kunnen stellen. De heer R os vreest groote centralisatie van de nu voorgespiegelde regeling der verordeningsbe voegdheid. Spr. bestrijdt nader de opvatting van den minister met betrekking tot het aantal leden van de Raden en het bestuur. De heer De Beaufort kondigt een amende ment aan met den heer Treub op art. 49, waar dan de positieve beslissing kan vallen omtrent de taak der Raden. De heer Nolens verdedigt de voorgenomen regeling der verordeningsbevoegdheid van de Ra den door den minister en bestrijdt de heer Scha per en Bos. De Minister dupliceert en verdedigt nader de instelling het bestuur der Raden. Een amen dement, een goede redactie van art. 49, zal spr. gaarne zien. Na de heeren Schaper en Teenstra komt de Minister nog eens aan het woord, waarop de beraadslaging gesloten en het opschrift van 5 »Van het Bestuur" met 49 tegen 24 stem men, rechts tegen links, aangenomen wordt. Aan de ord is thans art. 8 (aantal leden van den Raad van Arbeid). De heer T eens tra licht het door hem en den heer Treub ingediend amendement toe, om het aantal leden (ten minste 8) te brengen op ten minste 4. De Minister zegt, dat dit onmogelijk is, aangezien de Kamer nu heeft uitgemaakt, dat er een bestuur zal zijn. De heer Teenstra trekt het amendement in, waarop art, 9 z.h.s. wordt aangenomen. Nadat de voorzitter een mededeeling heeft ge daan betreffende het afdeelingsonderzoek van een wetsontwerp in zake het algemeen nut eener ont eigening, wordt aan de orde gesteld art. 11 (kies- gerechtigheid voor den Raad van Arbeid). De heer Duys licht 2 amendementen toe, lo. om niet slechts Nederlanders, doch ieder, die tot de verzekerden behoort, kiesgerechtigd te verkla ren 2o. den kiesgerechtigden leeftijd van 25 tot tot 21 jaar te verlagen. Spr. verdedigt het eerste amendement o.a. op grond van het reciprociteits- beginsel. Wat het tweede betreft, acht hij den arbeider reeds op den leeftijd van 21 jaar volleerd en in het bezit van voldoende levenservaring. De heer Nolens zegt met het eerste, niet met tweede amendement te kunnen medegaan. De heer Schaper zegt, dat de minister met zijn wijzigingen getoond heeft Radenwet van Ziek tewet te willen losmaken. Wat zijn nu de plan nen van de regeering Na nog eenige discussie verklaart de Minis ter, dat hij over enkele weken mondeling over leg hoopt te houden met den heer Schaper over de Ivahditeitsverzekering en dat hij gehoord heeft, dat de bedoeling is, dat na de groote vacantie de wijziging der Ongevallenwet in de afdeelingen komt. Men moet daarom toch weten wat de Radenwet inhoudt. Mocht de Kamer onwillig zijn de Ziektewet af te doen, dan zou dit een einde maken aan spr.'s ministerieele verantwoor delijkheid. De minister verklaart voorts, dat ook de vrou wen het kierecht voor de Raden zullen hebben en heeft bezwaar tegen het eerste amendement- Duys, niet tegen het tweede. De heer Schaper vraagt den minister liever te zorgen, dat de behandeling van de Ziektewet in de volgende zittingsperiode doorgaat. De heer Nolens zegt, dat de wijziging, waar door de Radenwet van de Ziektewet is losgemaakt, uitsluitend van for.meelen aard is. De heer Duys repliceert. De heer Troeistra verdedigt nader het amendemenDuijs betreffende de meerderjarig heid als leeftijdgrens voor de kiesgerechtigheid, aangezien het hier oorspronkelijk de privaatrech terlijke vermogensrechten betreft! De Minister bestrijdt, dit betoog. Het amen dementDuys, om ook vreemdelingen kiesge rechtigd te verklaren, neemt hij over. Het amendement Duys betreffende den leeftijd wordt verworpen met 50 tegen 16 stemmen en art. 11 z.h s. aangenomen. Op een vraag van den heer Duys antwoordt de Minister bij art. 12 (wijze van verkiezing), de vraag, hoeveel arbeiders bij een werkgever in dienst zijn, bij algemeene maatregel van bestuur zal worden geregeld. Artikel 12 tot 14 worden aangenomen. Op art. 15 (uitsluitingen der verkiesbaarheid) licht de beer de Wyckerslooth een amen dement toe om onder de uitsluitingen ook de ontzetting van het kiesrecht bij onherroepelijk geworden rechterlijke uitspraak op te nemen. De heer Kooien bestryd dit amendement, waarop de minister de beslissing daarover aan de Kamer overlaat. De heer' de Wyckersloot wijzigt ingevolge een wenk van den minister de redactie van het amendement. Het wordt z.h s. aangenomen. Op art. 17 en 18 neemt de minister het amen dementAalberse over, dat van redactioneelen aard is. Art. 17 tot 21 worden aangenomen. Op art 22 verdedigt de heer Schaper een amendement, om openbaarheid voor te schrijven van de vergaderingen van de Raden van Arbeid. Het wordt betreden door de heeren De W y- ker sloot h, Rutgers en den M i n i s t e r, die het standpunt inneemt, dat uitsluitend de Raad van Arbeid zelf heeft te beslissen omtrent de al dan niet openbaarheid. Het wordt ten slotte met 45 tegen 21 stemmen verworpen. Heden voortzetting. Van het Hof. Ter gelegenheid van de ontvangst van de Deen- sche missie heeft er Zaterdag ten Paleize Het Loo een gala-maaltijd plaats die zal worden opge luisterd door de stafmuziek van het 8ste regiment infanterie te Arnhem. Het tuinfeest ten paleize Het Loo is bepaald op 8 Juli. Prins Hendrik. Z. K. H. Prins Hendrik zal, zoo meldt de »K. Ct.", op Vrijdag 5 Juli in de Gehoorzaal te Kam pen een lezing bijwonen, welke de onder-voor zitter van het Roode Kruis, de gepensioneerde generaal De Waai, daar zal houden over Het Roode Kruis in vredes- en oorlogstijd. Ministers op audiëntie. H. M. de Koningin heeft gister te Amsterdam, behalve den minister van oorlog, ook den minis ter van binnenlandsche zaken in gehoor ontvangen. Groninger Veenkoloniën. Aan het »N. v. d. D." wordt gemeld, dat H. M. de Koningin in den loop van de volgende week, waarschijnlijk op Vrijdag 5 Juli, een bezoek zal brengen aan de Groninger Veenkoloniën. Invoer van gekoeld en bevroren vleesck. De Nederlandsche Vereeniging voor Koeltech niek heeft in antwoord op haar adres van 15 Maart jl in zake den invoer van gekoeld en be vroren vleesch in Nederland van den minister van landbouw, nijverheid en handel de mededeeling ontvangen, dat de invoer van bevroren en gekoeld vleesch van herkauwende dieren en varkens niet verboden is. Verder schrijft de ministerMocht eventueel op grond van veterinaire overwegingen de toelating van dit artikel aan voorwaarden wor den gebonden, dan zullen deze meer waarschijnlijk niet van dien aard zijn, dat zij den invoer noe menswaard zullen belemmeren. Winkelsluiting. In de gister gehouden Amsterdamsche Raads zitting deelde de heer Vliegen als zijn voornemen mede den burgemeester bij diens terugkomst te interpelleeren over de uitvoering der bepalingen van de verordening op de winkelsluiting. Dit Raadslid is namelijk van meening dat politie en justitie niet op bonafide wijze de bepalingen dezer verordening doen handhaven. De Ruyter en zjjn gezin in 1662. Binnen weinige dagen zal in het Rijks-Museum te Amsterdam een groot schilderij worden ge plaatst, dat is geschilderd door den maar weinig bekenden Jurriaen Jacobson en gedateerd 1662. Het vertoont de levensgroote portretten van ad miraal De Ruyter en zijn naaste familieleden in dat jaar, in het geheel tien personen. Zij zijn voorgesteld in een fantastisch park met tuinbeel den, rontsgevaarten en een soort kasteel op den achtergrond. Het schilderij is afkomstig van een der directe nazaten van de Ruyter, te Arnhem woonachtig. Uit dit particuliere bezit kon het voor het Rijk worden aangekocht door bemiddeling van de ver eeniging Rembrandt. Dit geschiedde echter onder medewerking van een aantal belangstellenden, die een derde deel van de koopsom bijeenbrachten, nadat zij daartoe met een beroep op hun vader landsliefde, waren aangespoord door een commissie, bestaande uit de heeren jbr. mr. Victor de Stuers, dr. D. F. Scheurleer en jhr. B. W. F. van Riems dijk. Het belangwekkende schilderij, belangrijk vooral voor 's lands historie en het Nederlandsche zee wezen, zal geplaatst worden in een der groote vakken van de eere-galerij in 's Rijks-Museum. (N. v. d. D.) Legerreorganisatie. Volgens het «Nieuwsblad v. h. Noorden" zou het voornemen bestaan om de ingediende sup- pletoire oorlogsbegrooting voor het jaar 1912 in te trekken, waardoor de voorgenomen reorgani satie van het leger eerst in 1913 tot uitvoer zal worden gebracht. Ouderdoms- en invaliditeits-verzekering. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een voor stel van de heeren Kuyper, Lohman en Loeff, dus blijkbaar van de geheele rechterzijde, om art. 42 van het Reglement van Orde der Kamer te wijzigen. Dit artikel bepaalt, dat een commissie van voor bereiding, alvorens haar verslag over een haar in handen gesteld wetsontwerp te pnbliceeren, dat verslag alleen aan de leden der Kamer ter ken nisneming moet toezenden. Het voorstel-Kuyper c.s. wil nu bepalen, dat het verslag aan de leden vooraf niet ter kennisneming gezonden moet, doch gezonden kan worden, zoodat het de commissie vrij staat het al of niet te doen. t Eenige doel van dit voorstel is, om met het wetsontwerp inzake de ouderdoms- en invalidi teitsverzekering voortgang te kunnen maken. Men wil dit wetsontwerp (met voorbijgaan van de Ziekteverzekering) in het komende najaar behan delen, maar zal dit gebeuren, dan moet de arbeid der commissie van voorbereiding thans zeer hard opschieten. De bedoeling der commissie is dan ook haar verslag onmiddellijk te publiceeren zonder het vooraf aan de leden te zenden. Om dit mogelijk te maken, heeft de heer Kuy per zyn voorstel ingediend. De Utrechtsche Raad. In de gisteren te Utrecht gehouden raadszitting werden de heeren Van Bolhuis, Zoetmulder, Hout zagers, Van Leeuwen, Schorer, Werker en De Wilde benoemd tot leden eener commissie van onderzoek omtrent een ingediend voorstel van den heer Boers c.s., om voortaan een spreektijd vast te stellen voor de leden van hoogstens 10 minuten over een en de -zelfde zaak en voor B. en W. en de voorstellers hoogstens 15 minuten Rijkswaterstaat. Bij Kon. Besl. is aan jhr. C. J. de Jong van Beek en Donk, te Zwolle, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat der 1ste klasse met dankbe tuiging voor de door hem aan den lande bewezen diensten aan P. H. Kemper, te 's-Gravenhage, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als hoofd-inspec teur-generaal van den Rijkswaterstaat, met dank betuiging voor de door hem gedurende eene reeks van jaren aan den lande bewezen gewichtige diensten en zyn benoemd: tot hoofdinspecteur-generaal van den Rijkswa terstaat E. R. van Nes van Meerkerk, thans in specteur-generaal van den Rijkswaterstaat tot inspecteur-generaal van den Rijkswaterstaat J. C. Ramaer, thans hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat der 1ste klasse. Reddingsmiddelen op Zee. Heeft in bijna alle zeevarende landen de ramp van de «Titanic" ten gevolge gehad een herzie ning van de bepalingen ten opzichte van de red dingmiddelen op zee, ook ten onzent heeft men de noodzakelijkheid van een zoodanige herziening begrepen en haar onverwijld ter hand genomen, met het resultaat dat thans in «Staatsblad" no. 187 is opgenomen een gewijzigd Koninklijk besluit, regelende deze materie. Bedoeld besluit bevat bepalingen aangaande aantal en grootte van red dingbooten, aantal, grootte en gehalte van red dingboeien en gordels, de wijze waarop genoemd materiaal moet zijn aangebracht en bevestigd, uitrusting en bemanning der booten, middelen tot storten van olie voor het stillen der golven, brandbluschmiddelen aan boord, enz. Omtrent aantal en grootte der scheepsbooten wordt voor geschreven voor verschillende scheepsmaten ver schillende aantallen en inhouden der booten. De onregelmatigheden te Doornspijk. Verschenen is het rapport der raadcommissie inzake het onderzoek naar de onregelmatigheden in het financieel beheer van Doornspijk. In het rapport wordt geschreven, dat verschil lende onregelmatigheden aan het licht gekomen zijn inzake de leening Hooghiemstra, inzake de rekening Hengeveld en inzake de door den vori- gen burgemeester en secretaris onwettig gesloten leeningen met de Nutsspaarbank te Elburg. De administratie van den gemeente-ontvanger was niet overeenkomstig de moderne eischen ingericht. Er werden geldleeningen gesloten zon der dat daartoe machtiging was verleend, en de gemeente-ontvanger betaalde de renten dezer lee ningen uit zonder mandaat. De commissie eindigt«haar rapport: Wij hopen, dat het uw college zal gelukken die maatregelen te nemen, welke noodig zijn om de schuldigen aan het wanbeheer der gemeente- financiën hun gerechte straf thuis te bezorgen. Er wordt voorgesteld a. Een adres aan H. M. de Koningin te zenden met eerbiedig verzoek, dat het Haar moge beha gen, den heer N. S. Ram bonnet als burgemeester der gemeente Doornspijk te schorsen en na het instellen van een onderzoek hem als zoodanig niet- eervol ontslag te verleenen. b. Gedeputeerde Staten van Gelderland uit te noodigen, door een commissie uit hun midden een onderzoek te doen instellen ten kantore van den gemeehte-ontvanger van Doornspijk. In de gister te houden raadszitting zou het rapport worden behandeld. Aangezien de minister van Justitie de gepleegde malversaties in het financieel beheer der gemeente Doornspijk niet strafrechtelijk vervolgbaar acht en de commissie echter van het tegendeel overtuigd is. zendt zij het rapport ter kennismaking en beoordeeling aan den raad toe. Wegens het op Zaterdag 29 dezer inval len van den als Zondag te vieren feestdag der H H. APOSTELEN PETRUS EN PAU- LUS zal het anders op Zaterdag verschij nend nummer der Nieuwe Schiedamsche Courant met geïllustreerd Zondagsblad thans verschijnen Vrijda g-a vond. H.H. Adverteerders gelieven hunne ad- vertentiën voor dat nummer bestemd. Vrij dag tijdig in te zenden. Weerbencnt Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 27 Juni 1912, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 769.8 te Horta. Laagste barometerstand 755.4 te Valentia. Verwachting tot den volgenden dagmeest matige zuidelijke tot zuidwestelijken wind, toe nemende bewolking, veel kans op onweer of regen, aanvankelyk warmer. Als een bij zonderheid deelt men ons mede, dat er onder de blinden van het Blin- den-Instituut te Rotterdam door de zorgen van den heer H. J. Meerkamp van Embden een mu ziekkorps zal worden opgericht, waarvan de leiding zal worden opgedragen aan den heer C. K. L. Burgdorffer, directeur van het Stedelijk Muziek korps alhier. Het korps zal aanvankelijk gevormd worden uit een 22-tal verpleegden. De instrumenten zijn reeds voor hen aangekocht. UIT ROTTERDAM. Op aanwijzing van een 13-jarig meisje zijn gisteren te Rotterdam drie Haagsche koper- en blikslagers aangehouden. Het meisje had gemerkt, dat een der mannen, toen hy in een winkel in de Noord Molenstraat alhier geld wilde wisselen, twee kwartjes tusschen zijn duim en hand achter hield. Later kwam ook aan het licht, dat dit ge zelschap in andere winkels in den omtrek van de Tollenstraat en van het Noordplein met een voor de winkeliers nadeeligen uitslag aan het geld wisselen was geweest. Naar «De Rotterd." verneemt, bestaat er alleszins hoop, dat het overschot van de gemeente Rotterdam over het dienstjaar 1911 nog grooter zal zijn dan over 1910. UIT HOEK-VAN-flOLLAND. Naar men verneemt, is opnieuw een voorstel van het Dept. ian Financiën naar Rotterdam gezonden in zake de overneming der domeingron den te Hoek door Rotterdam. In het voorstel is aan veel van Rotterdam te gemoet gekomen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2